JK96 JK96 komentáře u knih

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Jako fanynka děl od Jane Austenové jsem se na knihu velmi těšila a nebyla jsem zklamaná. I když spád příběhu byl z počátku velmi pozvolný, od čtvrtky knihy začal nabírat na obrátkách k sladkému vyvrcholení. Autorka Lin Ryna je podle mého Jane Austenovou moderní doby. Vřele doporučuji.

30.04.2021 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Tato kniha vypráví příběh o mladičké královně Adelheid, která je vystavena těžkým zkouškám, které jí přichystali její postavení a prostředí tamní doby. Není na to však sama, syn mocného krále Otty jí seslal rytíře bez titulu, opovrhovaného svými nejbližšími - Gaidemara. Oba se vydávají, at´ už společně, nebo každý zvlášť, svou vlastní cestou a dokonale představují to, že každý je strůjcem svého štěstí a že každý může najít své místo ve světě.

Kniha je na můj vkus velmi oddychová, proto jsem jí využila jako takovou pauzu mezi fantasy knihami, které tak ráda čtu. Každopádně tím nijak nechci snížit její kvalitu, ba naopak. Autorka je nazývaná Kenem Follettem v sukních, což vypovídá o autorčiných kvalitách psaní historických románů. Román volně navazuje na předešlou knihu, Hlava světa. Kniha je též obohacena o mapu z 10. století, strom rodové linie Ottomanů a krátký popis a zařazení postav.
Vřele doporučuji.

30.12.2021 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Příběh je o osudech třech žen různých kultur, povah a životních priorit. Každá si jde svou vlastní cestou - předurčenou, vybojovanou, zvolenou, a přesto se setkají, aby zabránily mocnému pánovi ohnivých draků uvrhnout svět do druhé temnoty lidstva.
Mezi knihami, které jsem kdy v životě přečetla, patří tato mezi mé nejoblíbenější. Je napínavá od začátku do konce a každá stránka se čte jedním dechem. Je přeplněná neustálými zvraty a když si už myslíte, že víte, co bude dál, třikrát se to změní. Děj vás nenechá v klidu a budete toužit nadále pokračovat v odkrývání příběhu.
Na své si zde přijdou nejen fanoušci Tolkiena a draků, ale i lgbt tématiky.

17.04.2021 5 z 5

Tato kniha mě bavila asi nejvíce ze všech knih, které jsem doposud od Alison Weirové přečetla. Mnozí ji vyčítají její odklon od reality a příklon k fantazii, ale na obhajobu musím zmínit, že i již zmíněná fantazie je podložena dřívějšími domněnkami a spekulacemi, které kdysi visely ve vzduchu a jsou to ony spekulace, které dělají příběh mnohem pikantnější.

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Diana Norman

Tento knižní thriller bych doporučila každému, kdo si chce přečíst oddychovější detektivku. Až na silný námět kniha není nijak morbidní, takže to dokáží strávit i citlivější duše. Příběh je opět provázen nenásilnou romantickou linkou, která přidá příjemné povzdechnutí a odreágování, které bychom v detektivce zřejmě jen stěží hledali. Historický námět je důmyslně propracovaný a přesný, za což u mne autorka dostává další plusové body. Určitě doporučuji přečíst.

28.03.2021 4 z 5

Klíč k Rebece Klíč k Rebece Ken Follett

Ken Follett je mistrem svého oboru a jeho kniha (Klíč k Rebece), co se úspěchu týče, není výjimkou. Velkolepě zasazuje příběh do skutečných událostí, které čtenáře nutí přemýšlet, byla to skutečně pravda? Já sama jsem se chtěla přesvědčit o faktech a věrohodnosti událostí, které se v knize odehrávají, a tak jsem si našla dokument o Rebece. Musím přiznat, že jsem ho musela po několika minutách vypnout, jinak by mi vše vyzradil.
Smekám před autorem a jeho dílem.

30.12.2021 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Kniha je opět psána chronologicky s přesným historickým kontextem tak, jak lze od autorky takových kvalit očekávat.

Příběh navíc začíná nemalým pikantním dobrodružstvím, které čtenáře určitě dostane na kolena. Mě osobně se to stalo a už se nemohu dočkat, až si přečtu další příběh ze série šest tudorovských královen od Alison Weirové.

17.04.2021 5 z 5

Falešná společnice Falešná společnice Alexander Stainforth (p)

Příjemná četba. Doporučuji.

06.10.2022 5 z 5

Paměť Babylonu Paměť Babylonu Christelle Dabos

Tato kniha je podle mého názoru zatím na první příčce z dosud vydaných knih z této série. Je to docela překvapující, neboť miluji scény s Thornem a těch je tu obsaženo opravdu jen malé množství, přesto jsem byla mile překvapená napínavým dějem, který se točil jen kolem Ofélijininýho pátrání. Navíc se nám zde hlavní hrdinka představuje už ne jako nevinná oběť, ale jako sebejistá silná žena, která má svůj osud pevně v rukách.
Toť vše k mé recenzi a já nemohu jinak než Paměť Babylonu vřele doporučit.

Snoubenci zimy Snoubenci zimy Christelle Dabos

Kniha, Snoubenci zimy, je o dvou mladých lidech z odlišných míst, s odlišnou povahou a s odlišnými schopnostmi. Mladá Ofélie je vybrána staršími ženami, aby se vdala za cizince z plovoucího ostrovu Pól, Thorna. Ale vše je od začátku špatně. Thorn je chladný jako místo a společnost, ze které pochází. Nectí tradice, které jsou pro lidi na Animě důležité. Konverzovat se neobtěžuje a navíc se chce co nejdřív vrátit zpět na Pól i se svou novou snoubenkou. Ofélie je tak nucena opustit vše co jí je drahé a odstěhovat se na nemilosrdně chladný Pól. Intriky a korupce jsou pro tamní obyvatele vším. Jak tam bezúhonná a nezkušená Ofélie vůbec přežije, když neustále musí popírat jak své schopnosti čtenářky, tak i to kým je?
Kniha je velmi oddychová, ale přesto napínavá. Mnozí její námět přirovnávají k dílům Jane Austenové a především Thorna k panu Darcymu. Snoubenci zimy je první kniha ze čtyř ze série Projít zrcadlem. Já si Zmizelí ze svitu luny a Paměť Babylonu již objednala a už se nemohu dočkat, až začnu se čtením.

03.05.2021 5 z 5

Knížka je obsahově velmi podobná knížce předcházející, neboť se osudy obou hrdinek značně proplétaly. Mnohé události vypsané v knize o Kateřině Aragonské se zde velice často opakují, změna je jen v pohledu a prožitku dané hrdinky na onu skutečnost, což je z mého pohledu velmi zajímavé a někdy až překvapující. Velmi strhující je především popis anniný smrti. Samotné autorce zabralo několik měsíců shromažďování informací o annině popravě a popravě samotné, aby nám mohla předat živé informace o tom jak taková poprava probíhala, co to udělalo s lidským tělem a co při tom dotyčný pociťoval.
Vše co autorka v této knize napsala má reálný a až nadmíru přesný historický podklad, tudíž o kvalitě sepsaného románu, nemůžou být pochyby.

28.03.2021 4 z 5

V bouři V bouři Sabrina Jeffries

Příběh je zajímavý nejenom dějovou linkou hlavních hrdinů, nýbrž i zajímavým počínáním hrdinů vedlejších.

13.10.2022 5 z 5

Galantní pomsta Galantní pomsta Amanda Quick (p)

Knížka se četla příjemně. Měla spád, zajímavé hrdiny, napětí a rozuzlení. Jediné, co bych vytkla, je český překlad názvu knihy. Původní název randez-vous (randevú), neboli schůzka zamilovaných je mnohem výstižnější označení, než naše Galantní pomsta. To je zřejmě jediná chyba, kterou bych zmínila.

Knihu doporučuji všem obdivovatelům dámské historické beletrie.

09.10.2022 4 z 5

Zimní zámek Zimní zámek Alexander Stainforth (p)

Příběh je naplněn nečekanými zvraty i napětím, láskou a tragédií. Doporučuji všem.

26.05.2022 5 z 5

Jeden rok Jeden rok Eleanor Corvin (p)

Kniha mne upoutala neotřelým námětem, přesto jsem již po pár stránkách pochopila, že nebudu autorčina cílová skupina. Proto bych uvedla pár věcí, které mne jako čtenáře young adult žánru neuspokojily. Autorka zmlsala mé chuťové pohárky tématem posmrtného života, ale v tomto jsem se dočkala zklamání. Podle mého autorka dostatečně nevyužila potenciál posmrtného života a všeho kolem něj a spíše než sběrači duší (smrtek) se zabývala jinou (velmi známou) skupinou nadpřirozených bytostí. Dále bych pak autorce vytkla věkovou kategorii hlavní hrdinky i vedlejších postav. Místo pětadvaceti let bych Emě řekla (podle chování ) takových čtrnáct a jejím přátelům zrovna tak. Ve chvílích, kdy Ema nadává na náctileté puberťáky si říkám "odříkaného chleba největší krajíc". Nějak mi prostě nejde pochopit ženu ve věku pětadvaceti let (pět set let po smrti), která se chová jako někdo, kdo má brzy vyjít základní školu. Z důvodu, který jsem již uvedla (a to , že již nejsem cílovou skupinou autorky), nemám potřebu vyhlížet další knihy, které by údajně na Jeden rok měly navazovat.
Přesto věřím, že náctileté dušičky kniha plně uspokojí, neboť v příběhu nechybí jak nějaká ta předehra na love story, tak ani kousavé sarkastické poznámky, či jiné ironické postřehy.

29.01.2022 3 z 5

Bouře ozvěn Bouře ozvěn Christelle Dabos

Abych se přiznala, ještě nikdy jsem u psaní recenze neměla tak rozporuplné pocity. Myslím si, že můj kamínek úrazu byl v nepochopení myšlenkových pochodů autorky. Iluze, přesýpací hodiny, rodinné schopnosti...to vše jsem zvládala. Ale tady na mne autorka vytáhla těžký kalibr. Celý proces ozvěn byl pro mne španělská vesnice. Na to, abych dokázala pochopit autorčino logické uvažování v tomto díle bych potřebovala minimálně všechny rodinné schopnosti babylonských obyvatel. Zřejmě proto mne tolik čtvrtý a bohužel i poslední díl této série tolik nepřitahoval. Přesto věřím, že ostatním čtenářům se bude příběh líbit.
Každopádně jsem autorce vděčná za více scén s Thornem. Nadále celkově oceňuji bravurně rozepsaný rozvíjející se osobnostní rys u Ofélie a i celkový vztah mezi hlavními hrdiny.
Nelituji, že jsem se do série Projít zrcadlem pustila a myslím si, že ani vy nebudete.

19.01.2022 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Od knihy jsem očekávala především romantiku, které se mi dostalo, přesto mi však četba trvala necelý půl rok. I přes zajímavé události a barvité vylíčení prostředí mne kniha nijak nepřitahovala. Spíž než úvodu, statě, vyvrcholení a závěru jsem se dočkala výňatku jedné životní etapy, otevřeného začátku i konce.

Knihu bych zařadila do oddechového čtení

13.01.2022 4 z 5

Zmizelí ze Svitu Luny Zmizelí ze Svitu Luny Christelle Dabos

Kniha mne opět (jako u předchozího dílu) velmi zaujala svým neotřelým námětem. Předchozí knihu jsem přirovnávala ke knihám Jane Austenové kvůli její silné romantické lince. Zde je však romantická linka lehce upozaděna detektivní zápletkou, která naše hrdiny silně poznamená a nás donutí sáhnout po dalším díle. Nemohu jinak než doporučit.

Čarodějka stínů Čarodějka stínů Kalayna Price

Neurazilo, ale ani nenadchlo.

08.08.2023 3 z 5

Dcera čisté krve Dcera čisté krve Anne Bishop

Nedočetla jsem to ani do poloviny. Když opomenu, že příběh je stále o ničem, nedokážu překousnout tu přemíru úchyláren, na kterých je zřejmě postavená celá kniha.

29.05.2022 odpad!