Joges Joges komentáře u knih

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

První polovina knihy připomíná historický román, ve kterém se většinou seznamujete s postavami. V druhé polovině se ale děj slušně rozjede, takže si vychutnáte dobrou detektivku z české historie.

23.09.2013 4 z 5

Zvony smrti Zvony smrti Ernst Hall

Zvony smrti jsem četl kdysi dávno. Vzpomínám, že to byla docela napínavá a ponurá detektivka.

23.09.2013 4 z 5

Ministerstvo strachu Ministerstvo strachu Graham Greene

Tato novela není nijak známá a vyhledávaná. Špionážní a polodetektivní příběh z válkou sužované Anglie mě však po několika stranách upoutal, vtáhl do děje a napínal až do samotného konce. Na dobu prvního knižního vydání je to docela zdařilé dílko.

20.09.2013 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Ani nevím, proč jsem se této knize tak dlouho vyhýbal. Když jsem se do Velkého bratra konečně začetl, už po několika odstavcích jsem se nedokázal od knihy odtrhnout. Román je výborný, inteligentní, ve své době nadčasový, a především velmi čtivý, dobře napsaný. Některé pasáže jsou zdařilé, trefné, pravdivé. Orwellovy myšlenky jsou až zarážející. Velký bratr alias 1984 zcela právem sídlí v první desítce nejlepších knih na DK. Ke knize se časem jistě rád vrátím, i když to zrovna není nejveselejší čtení. Některým mladším čtenářům příjde dnes kniha možná obyčejná, šedivá, v době prvního vydání to byla ale velká událost.

13.09.2013 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tentokrát autorka Collinsová navlekla hlavní postavy do vojenských mundůrů, vyslala postavy na bojiště a rozpoutala válku.Třetí díl nemá s předchozími dvěma díly téměř nic společného. Kniha se blíží filmovým námětům jako např.: Černý jestřáb sestřelen, Smrt čeká všude nebo knize Sněhová královna. Popravdě, poslední díl mě příliš nezaujal. Je to válečný či milostný román? Horor nebo thriller? Fantasy nebo sci-fi? Pro mně je trojka adept na tři body. Bavilo mě však sledovat vývoj postav. Pominu li také rozčarování z poněkud nezapadajícího děje, musím stále uznat, že text autorky Collinssové se čte velmi dobře.

08.09.2013 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Problém druhých částí; nezačínají nový příběh, nýbrž v rozehraném příběhu pokračují. Rozjezd "Vražedné pomsty" byl pomalý, nikoliv však nezájímavý. Od poloviny jsem se už od knihy nemohl odtrhnout. S.Collinsová píše dobře, a pak řádění Katniss v nezvyklé aréně mně velmi bavilo.

08.09.2013 5 z 5

Ztracená knihovna Ztracená knihovna A. M. Dean

Nic světoborného, jde spíše o průměrný, místy i úsměvný, nepravděpodobný thriller. Původně jsem chtěl knihu srovnat s Šifrou mistra Leonarda, s Brownem se to ale porovnávat nedá. Problém Ztracené knihovny je ten, že v příběhu se dějí velké věci, akce, zážitky, které jsou popsány obyčejně a šedivě, jako by se vlastně nic nestalo. Oceňuji však, že autor ukrývající se za pseudonymem má výborné historické znalosti. Také mě bavilo sledovat řadu dobrodružných pátrání, stop, šifer a indícií, které univerzitní profesorka Emily v knize podstupovala.

29.08.2013 3 z 5

Třetí přání Třetí přání Robert Fulghum

Tato kniha zprvu neupoutá, je to prostý román, který se rozjíždí pomalu, seznamuje s postavami a jejich životními osudy, cesty postav se proplétají, závěr je však vskutku překvapivý, nečekaný - alespoň pro mne. Jistě si rád přečtu další knihy tohoto autora.

25.08.2013 5 z 5

Tachles, Lustig Tachles, Lustig Arnošt Lustig

Nádherná a velmi zajímavá kniha. Jeden dlouhý rozhovor a mnoho příběhů z vyprávění známého autora. Odhalení pravd a krutostí během 2.světové války v koncentračních táborech, odhalení Lustigova života, pohled za oponu utajovaných událostí. Duo Hvížďala - Lustig je na úrovni a já nešetřím chválou, pokud by zde byla vyšší bodová stupnice, udělím deset bodů bez rozmyšlení.

15.08.2013 5 z 5

Nejlepší stop je za svítání Nejlepší stop je za svítání Jan Jícha

Cestování a stopování s úsměvem, hezké slovní obraty, mnoho osvědčených rad jak přežít ve Španělsku či kdekoliv v Evropě, rady na cesty všeho druhu, kam lze dojet autostopem, kolik lze vydělat hraním na kytaru, stručné popisky navštívených zemí, zkrátka mišmaš všeho možného. Pobaví, potěší a zaujme nejen lačné cestovatele, ale i čtenáře se smyslem pro humor.

15.08.2013 3 z 5

Líná banda kapitána Sorrela Líná banda kapitána Sorrela Jan Šťovíček

Poutavý, autentický a dobrodružný cestopis do Skotska a zase zpět. Zaujme čtenáře, kteří se nemohou na podobnou cestu vydat. Kronikové záznamy pobaví, občas se tu a tam vyskytne skok v ději. Malý grafický plán trasy by knize rovněž prospěl.

04.08.2013 3 z 5

Tvoje slza, můj déšť Tvoje slza, můj déšť Eva Lustigová

Kniha rozhovorů, kniha otázek a odpovědí. Vedle Arnošta Lustiga jsou dotazovanými např.: K.Fialová, M.Forman, M.Kubišová, V.Havel a jiné osobnosti. Arnošt Lustig odpovídá s humorem a s grácií, s filozofující tendencí, jako vždy je dokonalý, moudrý i sympaticky vulgární. Jen opakující se otázky v knize, stejné či podobné texty a dotazy za každou cenu dojem z četby trochu kazí.

20.07.2013 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Silný začátek, poetické vstupy, příběh, který se postupně vyvíjí, tajemno, záhady, 2. světová válka, osobní deník, další poetické vstupy, poněkud nezvyklá Formánkova kniha, která je občas obyčejná, občas silná a překvapující. Několik stránek i vět mě velmi překvapilo, proto dávám plný počet bodů.

17.07.2013 5 z 5

Bratrstvo kamene Bratrstvo kamene David Morrell

Morrell má smysl pro detail. Námět je originální, zápletky nápadité, akce věrohodné až popisné, když už jsem se chvílemi začal nudit, přišel autor s novým nenadálým zvratem, který mě dostal. Zkrátka skvělé čtení. Jen nezranitelný hrdina občas vyvolával úsměv.

17.07.2013 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Vyhnání G.S. je příběh českoněmecké ženy a matky, která po 2. svět. válce nebyla žádoucí jak na českém, tak na německém území. Je to příběh smutného osudu a nenaplněného života. Popravdě, v úvodu četbu občas rušily nejasné návaznosti kapitol, jiné pasáže knihy byly zase zdlouhavé. Některé kapitoly jsou však natolik výjimečné, věrné a krásně napsané, že bez delších úvah hodnotím plným počtem bodů.

06.07.2013 5 z 5

Zázraky se dějí Zázraky se dějí Juliane Koepckeová

Juliane Koepckeová, odvážná cestovatelka, která jako jediná přežila leteckou katastrofu v Peru roku 1971 a dokázala najít cestu z džungle k lidským příbytkům. Kniha, kterou jsem dlouho očekával, nezklamala. Jsou zde popisy, vzpomínky a především dlouhé autentické vyprávění, ze kterého se občas tají dech – přežití, dlouhé putování, strádání, útrapy, a k tomu nezdolná lidská vůle žít. Opět jedna z knih, která mě připoutala do křesla a přinutila číst a číst.

12.06.2013 5 z 5

Game Game Anders de la Motte

Rychlý, moderní, občas chytrý a ulítlý thriller plný napětí a fantazie. Příběhem se proplétají dvě dějové linky. První linka s hlavním hrdinou, osamělým hráčem, je dramatická a humorná " top game", druhá dějová linka se spořádanou policistkou se někdy líně vleče, čtenář má občas pocit, že některé kapitoly jsou tam navíc. Finále je však velmi napínavé. Autor píše dobře, to se musí nechat, pro mně osobně tomu však do bestselleru něco chybělo.

05.06.2013 4 z 5

Skála Skála Peter May

Propletenec kapitol které se téměř pravidelně střídají: pátrání v současnosti, návrat do historie jednoho kluka a vzpomínky, pátrání v současnosti, .. atd. Skutečná detektivka to není, jde spíše o minidetektivní vyšetřování, z thrilleru je tam toho také pramálo, poslední stránky jsou však velmi napínavé. Skála je především drsným dobrodružným románem ze Skotska s popisem tvrdých životních podmínek, krajiny a tamějšího podnebí. A Peter May píše velmi dobře, to mohu podtrhnout.

18.05.2013 4 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Krátký, pozoruhodný a velmi dobře vystavěný příběh o jednom vlaku, spisovateli, starší dámě, malíři a jiné dámě. Útlá kniha zkrátka stojí za přečtení. Simmel je vtipálek a mně kniha pobavila.

03.05.2013 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Přečteno a dočteno. Když jsem otočil poslední stránku, o obsahu jsem ještě dlouho přemýšlel. Magický, téměř mysteriózní příběh dozníval a působil. Zkušená autorka od samého začátku v románu umě buduje napětí, takže jsem hltal stránku za stránkou, toulal se krajem Kopanic, nelítostnou dobou i četnými archivy. Pravda, některé zprávy z archivů, četbu poněkud ruší a brzdí, v závěru jsem však nad nimi mávl rukou. Tak nějak do knihy patří, jde přeci o zajímavý dokument a z části fabulovaný příběh přepsaný do románu. Autorku v nadšeném bádání a psaní nejlépe vystihují slova hlavní hrdinky: "Materiálové přípravě pro diplomovou práci se Dora věnovala pečlivě. Nezůstal jí utajen jediný fond českých archivů týkajících se magie a čarování. Sjezdila půl republiky, aby nashromáždila všechno, co mělo spojitost s historií žítkovských bohyní." Ke knize se možná časem vrátím, magický příběh a lidový námět totiž podivně přitahuje.

29.04.2013 5 z 5