kacaabba kacaabba komentáře u knih

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Mohl bych vůbec dát jiné ohodnocení? Nejprve jsem viděl film Želary. Okouzlil mne svým příběhem a proto jsem se pustil i do novely. A ta je ještě krásnější. Obvykle radím nejprve přečíst knihu a pak teprve kouknout na film. V tomto případě ale musím říci, že mne film velmi příjemně navnadil a proto nabízím: zkuste to také tak; nejprve film a pak knihu. Obojí má své místo a svojí hodnotu, vzájemně si to nepřekáží a knihou vygraduje to, co uvidíte ve filmu.

30.08.2016 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

O Žaponcích toho moc nevím, ale tato kniha ve mne podnítila zájem vědět více. Užíval jsem si to.

03.08.2016 5 z 5

Ježíš Kristus a islám, aneb, Islám a jeho vztah k Ježíši a křesťanství Ježíš Kristus a islám, aneb, Islám a jeho vztah k Ježíši a křesťanství Lukáš Lhoťan

Ukázky z Koránu a hadís hovoří dost jasně...

08.07.2016 5 z 5

Nebeský muž Nebeský muž Paul Hattaway

Pro mne jedna z nejsilnějších knih podle skutečnosti. Vůči Yunovi mám velký respekt.

01.07.2016 5 z 5

Moc a zlo Moc a zlo Philip Zimbardo

Pro mne velmi zajímavá a poučná kniha. Prozkoumává psychologii prostředí. Je všechno zlo, které člověk napáchá jen výplod zkaženého nitra?, ptá se autor a hledá na to odpověď.

17.06.2016 5 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Kdysi se na četbu této knihy chodilo do pražské Violy. Četl (hrál) Miroslav Moravec. To byla lahůdka! Jeho zjev - velká hlava s velkým zakřiveným nosem, sytost jeho hlasu, velký černý cylindr a černý plášť - vytvářely při sporém osvětlení lampičky neskutečně působivou atmosféru. Pokyb na pódiu nula - seděl na židli u stolu s lampičkou - a přeci jsme z něj nemohli odtrhnout oči.

11.06.2016 5 z 5

Malostranské povídky Malostranské povídky Jan Neruda

Tento druh literatury je pro mne nezáživný. Jsem moc rád, že jsem nebyl bázlivější a ve škole knihu nečetl jako povinnou četbu. Tohle předkládat dětem jako povinnou četbu? No to snad ani ne...

11.06.2016 2 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Četl jsem pouze povídku Bez Boha je peklo.

11.06.2016 odpad!

Velký rozvod nebe a pekla Velký rozvod nebe a pekla C. S. Lewis (p)

Ano, bylo to dobré, člověk se v knize seznámil s řadou lidských typů a jejich náladami, vášněmi, nenávistmi..., ale jestli byste rádi "majstrštych" od tohoto autora, pak vezměte do ruky Rady zkušeného ďábla. V této knize se autor spíše obrací k hledajícím, v Radách ke křesťanům na začátku cesty.

08.06.2016 4 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Další příběh z diktátorského režimu a opět od spisovatelky. Trochu více promyšlený než Hunger Games, ale vyloženě nad něj nevyniká. Ještě jeden takový kousek a myslím, že tohoto žánru budu mít do konce života dost.

31.05.2016 4 z 5

Tarzanův návrat Tarzanův návrat Edgar Rice Burroughs

Čteno kdysi, kdy mne to zcela pohltilo. Dnes spíše úsměvné a naivní.

26.05.2016 4 z 5

Tarzan z rodu Opů Tarzan z rodu Opů Edgar Rice Burroughs

Čteno kdysi, kdy mne to zcela pohltilo. Dnes spíše úsměvné a naivní.

26.05.2016 4 z 5

Strakatý pes na břehu moře Strakatý pes na břehu moře Čingiz Ajtmatov

Dojemný svou obyčejností a opravdovostí.

30.04.2016 5 z 5

Žádné nové téma, ale psáno svižně, takže pro mladé jistě zajímavé čtení (bohužel častěji jimi viděno ve filmovém zpracování, než čteno). Kniha nic neřeší, leč nabízí řadu témat, která lze s mládeží otevřít v diskuzi.

27.04.2016 4 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Když jsem se dočetl, jaký byl život, dílo i osud spisovatele, velmi se divím, jak poeticky a s dobrým koncem liška Bystrouška mohla skončit. Však to je dobře a možná právě proto je dnes jeho dílem nejznámějším, však?

26.03.2016 3 z 5

Emil a tři dvojčata Emil a tři dvojčata Erich Kästner

Pro mne zdařilejší než Emil a detektivové. Zde jsem zase bezpečně poznával autora Luisy a Lotky.

25.03.2016 5 z 5

Protože jsem knihu četl po románu Memento, chtě nechtě se mi ta rozdvojená osobnost na základě užívání látky s Mementem spojovala. Takže ve výsledku pro mne silnější zážitek, než kdybych knihu četl po třeba Krtečkovi ;-)))

24.03.2016 4 z 5

Memento Memento Radek John

Oproti příběhu knihy My děti ze stanice ZOO slabší, ale zato z domácí provenience. A autor šel s hrdiny dál. Vlastně až do konce. U druhé zmiňované knihy to ani nešlo, vypovídající dívčina měla život před sebou. Pro čtenáře, kteří nežili v době reálného socialismu budou některé části již těžko uchopitelné. Jako např. povinnost být zaměstnán. Ale jinak stále platné.

12.03.2016 5 z 5

Joseph Anton: Vzpomínky Joseph Anton: Vzpomínky Salman Rushdie

Je pro mne těžké hodnotit tuto knihu a nehodnotit autora, který o sobě píše. V třetí osobě. Zpočátku jsem byl stržen vírem událostí, které se rozpoutaly kolem vydání Satanských veršů, vnímal jsem a spolu prožíval to vězení neustálé ochrany jeho života, obdivoval, že i tak se dokázal seznámit se svojí budoucí ženou. Zdálo se mi, že je velmi otevřený. I tam, kde na sebe vléval stín toho horšího já. Za to má mé ocenění, ale některé šedé barvy jeho osobnosti na mne natolik zapůsobili, že se mi jako člověk touto knihou spíše zprotivil. Asi těžce nesu nevěru, do které člověk tak až s chutí skočí a tak lehce si jí oddůvodní. Ale jinak velmi zajímavé. Tečka.

12.03.2016 3 z 5

Emil a detektivové Emil a detektivové Erich Kästner

Protože jsem to četl až jako dospělý, nemohu říci, že by to bylo super super, ale rozhodně to pěkné je. Já od autora mnohem více oceňuji Luisu a Lotku, nedivil bych se však, kdyby to děti měly naopak. :-)

05.03.2016 4 z 5