Kackac77 Kackac77 komentáře u knih

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Další díl rytířů z Vřesova se mi opět líbil. Tentokrát se vlastně nic významného nedělo, v Čechách probíhají boje, část šlechty je věrná králi, část je proti němu. Beneš s Wolframem bojují na straně krále. Přestože se nic moc nedělo, kniha nenudila a hezky odsýpala.

08.02.2023 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Konec série o platnéřovi Lukášovi. Opět moc hezké poslouchání (poslouchala jsem jako audioknihu). Bavilo mě to, bylo to napínavé, i vtipné. Pan Niedl píše dobře.

04.01.2023 5 z 5

Balada o snech Balada o snech Markéta Prášková

Tuto knížku jsem objevila na audiotéce, autorku jsem neznala, ale zkusila jsem to. Hned od začátku mě zaujala. Popisy bezpráví při kolektivizaci mi cloumaly emocemi. Vím, že se v padesátých letech děly na vesnicích hrozné věci, tato knížka je dokázala popsat tak, jako bych to prožívala sama.
Celý příběh je velmi lidský, popisuje životní strasti i radosti. Konec jsem nečekala, hodně mě překvapil.
Moc krásná knížka.

23.12.2022 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Opět fajn oddychovka. Knihy z této série se mi moc líbí, je to sice detektivka, ale pro milovníky tohoto žánru to asi nebude nejzajímavější. Ale je to vtipné, jsou tam hezky vymyšlené charaktery postav.

26.11.2022 4 z 5

Jednou za život Jednou za život T. L. Swan

Knížku jsem četla na doporučení. Musím říct, že absolutně nechápu to hodnocení tady na databázi. Příběh je stupidní, ničím nepřekvapí. Klasika, on je bohatý, sebevědomý, sexy manažer. Ona je myška, která si moc nevěří ani si o sobě moc nemyslí. On se do ni děsne zamiluje. Ona dělá drahoty, bla bla bla, furt dokola téměř 500 stran.

03.11.2022 2 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Velmi krátká knížka, zvláštní, ale silná, jak už bývá u Backmana zvykem. Rakovina je i moje téma, ale tady mě to, nevím proč, nestrašilo, ale uklidňovalo.

26.09.2022 5 z 5

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Celou sérii jsem odposlouchala jako audioknihy. Jsem ráda, že jsem na knížky narazila. Moc se mi všechny díly líbily, tento pátý, byl takový poklidnější, asi tím, že už Hermíně nešlo o život (teda skoro). Našla jsem tam pro sebe spoustu námětů k zamyšlení. Zároveň jsem se moc ráda dozvěděla něco o té době, jak tenkrát žili lidi, a o historických událostech té doby. Paní Körnerová, smekám.

20.09.2022 5 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

Dnes odposloucháno jako audiokniha na cestě z Benátek do Prahy, vyšlo to akorát. Zatím nejzajímavější díl a i když se mi do něj nechtělo, byl super. Lomcovalo to se mnou, jak může být ta Hermína tak blbá..., a zároveň jsem obdivovala tu odvahu. V těchto historických příbězích mi kolikrát přijde na mysl, jak se to všechno pořád opakuje, a jak mi lidi bychom mohli žít docela šťastné a spokojeně, kdybychom si to sami tak nekazili.. Kde se bere ta zloba, závist, nenávist, krutost....???

18.09.2022 5 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

Druhá kniha od autorky, líbí se mi její styl psaní. Příběh dívek a jejich babičky zasazený do období francouzské revoluce. Moc mě baví číst příběhy, které se odehrávají v době nebo v místě, o kterém se tímto způsobem dozvídám víc. Kniha se čte moc dobře, těším se jak se to ještě rozplete.....a pokračuji tedy ve čtení a beru si další díl...

14.09.2022 5 z 5

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

Audiokniha
Měla jsem radost, když jsem viděla, že je tato knížka nově na audiotéce, říkala jsem si, super - 6 knih v sérii, mám co poslouchat. Mám ráda knížky od paní Körnerové, Heřmánkové údolí bylo skvělé, ale moc hezky se mi poslouchala i série Kočár do neznáma, i když zaváněl červenou knihovnou. Toto ale bylo zklamání, byla to typická červená knihovna, navíc dost rozvleklá. Proč musí být v těchto knížkách ženy tak hloupé, nejisté, stydlivé, panensky čisté a muži mají uhrančivé oči, a jsou to macho samci, teda do doby než začnou plnit přání těm svým vyvoleným. Přijde mi, jako by symbol mužnosti byl pittbull zkřížený s čivavou. Postavy mi připadaly nezajímavé a hlavně nereálné, nikoho jsem si neoblíbila. Buď to byl dobroděj nebo hajzl, nic mezi tím. Za mě ne a ty tři hvězdičky asi dávám jenom vzhledem k tomu, že jinak mám psaní paní Körnerové ráda.

16.07.2024 3 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyễn Phan Quế Mai

Ze začátku mě knížka trošku nudila, ztrácela jsem se v těch vietnamských jménech. Ale pak najednou ty jména dosedla, začala jsem se orientovat líp v příběhu, a ten mě vtáhl a už nepustil. Krásný a dojemný příběh. Zároveň jsem se dozvěděla spoustu věcí o vietnamské historii a bylo to opravdu zajímavé. Někdy, když čtu knížky, příběhy v nich, si říkám, co všechno dokáže zvládnou člověk?! Co dokáže vydržet, přežít, ustát?! Mně to pomáhá si uvědomit, jak je ten život proměnlivý a jak je důležité vědět, že vždycky může být hůř, ale zároveň i ty nejhorší situace se můžou obrátit k dobrému.
Knížku vřele doporučuji.

18.06.2024 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Moje první knížka od Terryho, už ho mám v merku dlouho, vlastně první, co jsem přečetla byl jeho životopis, kde mě Terry Pratchett zaujal. Čtení jsem si fakt užila. Mám ráda tento druh humoru, absurdní zápletky, atd... Navíc skvělé postavy. Kapitán Elánius, Karotka, a další. Určitě se pustím do další knížky, protože takto se zasmát u čtení se mi často nestává.

02.04.2024 5 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Toto je moje, myslím, třetí kniha od Kundery. Tato byla taková víc filosofická...dějově se tam toho nestane. Mně se ale moc líbí Kunderovy úvahy, líbí se mi jak pracuje s jazykem. Kolikrát se při čtení chytnu, jak si říkám: ty jo, to mě nenapadlo to vidět takto...

24.03.2024 4 z 5

Věk nevinnosti Věk nevinnosti Edith Wharton

Posloucháno jako audiokniha na ČRo. Docela se mi to líbilo, ale je fakt, že mám ráda tuto dobu a prostředí, tak jsem trošku míň kritická. Vlastně se tam neděje nic moc, nenaplněná láska, společnost s jejich pravidly...Ale je to psáno hezkým jazykem a poslouchalo se to dobře.

01.12.2023 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Posloucháno jako audiokniha na Českém rozhlasu. Skvělé načtení. To téma úplně nevyhledávám, je v něm tolik bezmoci a bezútěšnosti. Ale knížka byla velmi čtivá a přes hrůzy té doby se to dalo číst aniž by mě to psychicky vysálo. Vlastně si říkám, jestli si někdo nebude číst v budoucnu o této době a nebude ji pokládat za bezútěšnou. Kde v sobě lidi v těchto kritických dobách berou sílu bojovat o přežití a ještě nacházet i štěstí?! O kolik se máme líp! A neumíme to ocenit. Příběh o Zulejce určitě stojí za přečtení.

30.09.2023 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Já tady půjdu trochu proti proudu. Knížka se mi moc nelíbila. Nudila mě. Nejsem fanouškem Karla Gotta, ale vážila jsem si ho jako člověka. A tak jsem asi očekávala, že se v jeho životopise dočtu o něčem... prostě o něčem. Knížka je ale nezajímavá a plytká. Pohled Karla Gotta tady působí dost omezeně a zúženě. Některé věci jsem mu tady nedokázala věřit... Někdy ráda čtu životopisy o známých lidech, připadají mi inspirující. V této knize mi ale připadá, jakoby chtěl Karel Gott celý svůj život přetřít na růžovo. Všechno je to takové "líbivé". Rozhodně ne inspirující, a to by zrovna u Karla Gotta být mohlo.

03.08.2023 3 z 5

Zahradničení bez rytí Zahradničení bez rytí Charles Dowding

Zajímavý nový pohled na zahradničení. Zkouším to na kousku zahrady, uvidím jak to dopadne. V knize jsou jasné, jednoduché návody.

07.04.2023 4 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Na začátku jsem si těžko zvykala na množství jmen, a vůbec bylo těžké se zorientovat v tom kdo kam a ke komu patří. Ale pak jsem se začetla a je to skvělý příběh. Moc se mi líbí jak autor popisuje rozdíly mezi kulturami. Jak každá kultura tu druhou považuje za tu zaostalou. Bylo zajímavé třeba porovnání lékařství v Číně a toho jakoby "vyspělejšího" anglického. Přitom evropští lékaři té doby dokázali akorát pouštět žilou a modlit se. Ta anglická nabubřelost a pocit, že můžou ovládat celý svět! Na druhou stranu i jejich smysl pro demokracii. V jedné části vede Tchaj-pan rozhovor s ruským šlechticem, který nechápe, proč by měli mít všichni lidi stejná práva a tvrdí, že lid se musí vést pevnou rukou.
Na těch historických příbězích si uvědomuji, jak se všechno v podstatě pořád rodí a umírá a všechno se točí v kruhu, co tu bylo se zase vrací. Připadá mi, že i takový základ národa jde pořád dál v čase, ať se děje historicky cokoli.
Skvělá kniha.

05.04.2023 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Tento třetí díl Her o trůny jsem z větší části poslouchala jako audioknihu, čímž se vyřešil problém převážení té šílené bichle. G. Martin každopádně stvořil neskutečně propracovaný svět. I v třetím díle se občas ztrácím v méně důležitých postavách. Knížka se mi líbí mnohem víc než seriál, tam si ty krutosti musím dávkovat, ale v knize to nějak dávám, asi si to nepředstavuji tak hrozně. Příběh mě vtáhl, přestože už znám vývoj děje, tak je napínavý. Moje velmi oblíbené dějové linky jsou ty s Jonem, se Sansou a taky Tyrionem. Za mne 5*.

28.03.2023 5 z 5

Ztracené střípky Ztracené střípky Tim Weaver

Detektivky čtu občas, tuto jsem poslouchala jako audioknihu a pro mě překvapivě to bylo opravdu dobré. Velmi napínavý příběh, prolíná se tu přítomnost s minulostí a v určité části se potkají. Od autora je to moje první kniha a určitě ne poslední. Dobře popsané postavy, motivy postav, nebylo to moc předvídatelné, což je u detektivky dobře.

22.03.2023 4 z 5