kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Tak jo, knihy této autorky byly v poslední měsících na sociálních sítích opravdu hodně vidět. Osobně jsem byla rozhodnutá, že je minu. Pak se ke mně ale náhodou dostal výtisk Jiného místa a když jsem viděla, že má kniha 230 stran, velká písmena a krátké kapitoly, tak jsem si řekla, tak jo, zjistím, co na autorce všichni vidí.
Takže takhle... Námět je zajímavý, děj byl napsaný jednoduše, což je pro žánr naprosto adekvátní, postavy mi moc nesedly, což je ale podle mě taky správně, vzhledem k tomu, že se jedná o mysteriózní thriller. Jenže! Můj hlavní problém byl ten, že byl děj neskutečně jednoduchý, hlavně tedy to rozuzlení cca ve 2/3. Mě tato zápletka napadla asi na straně 70 a doufala jsem, že se nepotvrdí, protože jsem ji viděla v jiných knihách a prostě mi přišla až moc prvoplánová a jako nejjednodušší řešení, když vezmu v potaz, jak se děj vyvíjel...
No nic, já osobně jsem zklamaná, ale byla to jednohubka na jeden večer, na kterou sice brzy zapomenu, ale alespoň jsem o ní vypla.

31.03.2023 3 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Temné a kruté lži zněly skvěle - originální a temný young adult thriller a troškou nadpřirozena! Něco, co jsem vlastně nikdy nečetla.
A taky asi už ani nikdy nebudu...
Já jsem tak zklamaná, že i pár týdnů potom, co jsem knihu četla si pamatuju, jak mi nesedlo tolik věcí.
Příběh se sice četl jednoduše, ale mohl být opravdu o hodně kratší, přišlo mi, že prvních skoro 100 stran se nic moc nedělo (maximálně to, co je v anotaci) a pak už jsem se začala prostě nudit, což je u thrilleru, který ve vás má vyvolat napětí, poměrně problém.
Ale abych nebyla jen negativní, tak se mi moc líbilo prostředí a to, jak ho autorka vykreslila.
Ve výsledku mě ale kniha zklamala a nesedla mi.

24.02.2023 2 z 5

Biatlonové legendy – Johannes a Tarjei Bø Biatlonové legendy – Johannes a Tarjei Bø Lasse Lønnebotn

Biatlon je moje velká závislost, sleduju ho už roky bez ohledu na to, jak se daří českým reprezentantům
V minulosti jsem už četla dvě knihy Martina Fourcada a když jsem zjistila, že vyjde biografie bratrů Bøových, tak jsem neváhala!
Kniha je krátká a oba bratři se ve vyprávění střídaní. Osobně je mi bližší Johannes, Tarjei mi přišel hodně sebevědomý, ale vím, že někteří to měli přesně naopak.
Nicméně, pokud tento sport máte rádi, tak by vás tato kniha jako fanouška neměla minout! Ať už fandíte komukoli.

02.02.2023 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Zulejka byla opravdu tak výborná, jak všichni říkali.
Kdo si ale pamatuje mé stories k této knize, tak ví, že jsem ji neprožila tolik, jak bych mohla… Já si totiž přečetla anotaci a ta byla až do konce knihy! No vážně! Je v ní fakt všechno… Já jen celou knihu čekala, kdy přijde něco, o čem nevím, ale dřív, než jsem se dočkala, byl konec.
Zulejku vážně moc doporučuju, ale nečtěte anotaci! Fakt ne.
Upřímně by mě zajímalo, jak taková anotace, která byla mimochodem dlouhá jak šráky, může projít.

Pokání Pokání Ian McEwan

Tak jsem si konečně přečetla Pokání od mého oblíbeného Iana McEwana.
A ano, byla to síla! Autor zvolil důležité téma a zasadil ho do válečného prostředí…
Postavy byly zajímavé. Jen tedy první polovina na mě byla dost popisná, druhá byla lepší, ale trošku mě zklamal konec.
Od autora u mě proto stále vede Betonová zahrada.

26.12.2022

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

Já mám Thea a jeho contemporary moc ráda. A mám vždycky hroznou radost, že se setkám znovu s Danielem a Kitem.
Supertajný seznam věcí pracuje s transgender tematikou… Bavily mě postavy i ten netradiční supertajný seznam věcí, u kterého jsem se i nasmála.
Za mě tedy rozhodně ano, byť Muffin a čaj je jen jeden.

26.12.2022 4 z 5

Konečně jsem se dostala k dalšímu dílu této skvělé série! Anna Boleynová byla stejně boží jako Kateřina Aragonská. Bavila mě od první do poslední strany, na konci mi bylo úzko a prostě wow... To, jak autorka dokáže životopis překlenout do románu, který je čtivý a předá tolik informací. Musím se co nejdříve pustit do 3. dílu, není na co čekat!

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

Standalone LGBTQ+ fantasy, která má úžasnou atmosféru připomínající film Coco. Zamilovala jsem si i postavy a celkově za mě prostě super čtení.
Kluci ze hřbitova jsou po dlouhé době něčím novým v žánru young adult fantasy. Nedivím se zahraničnímu hypu okolo této knihy, zaslouží si ho!

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Proč jsem si Kim Čijong (ročník 82) nepřečetla dřív?
Vynikající, čtivý příběh o obyčejném životě korejské ženy, který sledujete od jejího narození až do cca 30 let.
Nemám co vytknout a vřele, vřele doporučuji. Aktuální, reálné a úderné čtení. Navíc je kniha kratšího rozsahu, díky tomu ji zvládne opravdu každý.

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

Minimálně jednou za měsíc si chci přečíst milou youngadultovku. Nedávno jsem sáhla po Pátá minuta je o nás a to se ukázalo jako super volba.
Kniha se čte úplně sama, bavily mě postavy i vážnější témata.
Pokud hledáte odpočinkovou, roztomilou, ale zároveň i dobře zpracovanou lgbt youngadultovku, tak po této můžete směle sáhnout.

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Hospodyně se jevila jako super thriller - zajímavá anotace, krátký rozsah a kopec doporučení z řad čtenářů.
Celkově se kniha četla dobře, plynula rychle, neměla hluchá místa, jenže ty zápletky… Ty zápletky… Nepřišly mi bohužel tolik originální a od konce jsem čekala víc, prostě klasicky vybočuju z řady.
Takže pro mě průměrný thriller.

26.12.2022 3 z 5

Alex, léto a já Alex, léto a já Emily Henry

Alex, léto a já od Emily Henry bylo boží!
Upřímně jsem ani nic jiného po Letní sázce od stejné autorky, nečekala.
Tohle je prostě romantika letošního léta, kterou byste si určitě měli sbalit na dovolenou.
Je to svižné, čtivé, vtipné. Dlouho jsem nečetla takhle dobrou romantiku!

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

A tohle mě teda bavilo!
Smrt v ledu je thriller, ve kterém se skupina lidí snaží dostat na osmitisícovku, jenže se záhy ukazuje, že se rozhodně na vrchol nedostanou všichni.
Hrozně se mi líbil námět, zněl prostě skvěle! Čtení jsem si užila, mělo to spád a akci, byť tedy kolem poloviny mi přišlo, že tempo lehce kleslo… Konec byl sice prvoplánový, ale jako oddechovka do chladných dní supr.
Jen doporučuju si na začátku napsat seznam postav, jinak se ztratíte.

25.12.2022 4 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Václav Havel mocný bezmocný ve 20. století je naprosto nádherně ilustrovaná krátká kniha, která vám předá vše o životě Václava Havla a doby, ve které žil.
Spoustu věcí jsem si připomněla a něco nového jsem se i dozvěděla. Čtení jsem si dávkovala a stálo to za to…

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Čekání na spoušť byla druhá kniha, kterou jsem od Lidmily Kábrtové četla.
To, jak autorka skvěle píše a příběhy, které se mohou jevit jako povídky, nakonec propojí, je prostě skvělé!
Jsem nadšená! Tak krátký text a tolik skrytého uvnitř…
Pokud čtete rádi tvorbu českých spisovatelů, tak neváhejte!

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Jana Poncarová je pro mě už sázkou na jistotu. Její novinka Herečka je už třetí knihou, kterou jsem od ní přečetla a jsem zase spokojená a nadšená!
Herečku Jarmilu Horákovou jsem neznala, dozvěděla jsem se tak díky příběhu zase něco nového! Opět musím vyzdvihnout styl psaní, dvě dějové linky a skvěle vymyšlenou propojenost jednotlivých zápletek...
Jana Poncarová prostě umí a pokud jste ji ještě nezkusili, napravte to!

08.11.2022 4 z 5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

Naše zakázané vášně jsou prvním dílem temné ya fantasy duologie, která je retellingem na Romea a Julii!
Za mě opravdu originalní námět (retellingů je kopec, ale na Romea a Julii ani jeden - pokud vím)! Prostředí bylo zajímavé a stejně tak postavy…
Ale! Řekla bych, že je kniha spíše new adult, je v ní hodně temných a drsných scén a také dost politiky… No a určitě by mohl být příběh kratší (má 470 stran) - druhý díl je ještě objemnější
Takže ano, jedná se o něco, co tu ještě nebylo, kniha za pozornost stojí, jen k ní mám pár výhrad, které jsem zmínila...

02.09.2022 3 z 5

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Jenn Bennett

Knihy Jenn Bennett pro mě splňují jediné - oddech, vypnutí!
Její příběhy jsou čtivé, zábavné a se super postavami! Proto jsem si nemohla ujít ani její poslední novinku Cesta za štěstím...
Není to sice podle mě nej autorčina kniha, ale pokud čtete rádi ya a hledáte něco milého a čtivého, tak za mě ano.
A ty české obálky!

27.05.2022 3 z 5

Budoucí královna Budoucí královna Flora Harding

Budoucí královna je ženský román mapující vztah královny Alžběty a prince Philipa před nástupem Alžběty na trůn...
Jelikož miluju seriál Koruna, tak byla kniha prakticky must have! Příběh je čtivý a dostala jsem přesně, co jsem očekávala - fajn oddechovku...
Nejedná se o nic přelomového a místy je kniha dost pomalá, ale pokud máte rádi královskou rodinu a chcete si o ní něco přečíst v románové podobě, tak bude Budoucí královna super volba!

04.12.2021 3 z 5

Všechny stránky Amelie Všechny stránky Amelie Ashley Schumacher

Všechny stránky Amelie jsou novou young adult heavy contemporary, která jistě hodně čtenářů zaujme svou obálkou... Příběh se věnuje přátelství, ztrátě a lásce ke knihám! Pokud milujete knihy z knižního prostředí, tak si tuto novinku zamilujete! Navíc v ní najdete spoustu krásných myšlenek… Jelikož jsem před Amelii četla knihu s podobnou tematikou, tak na mě příběh asi nezapůsobil tolik, kolik mohl… Navíc mi nesedla jedna dějová linka... Pro cílovou skupinu si ale myslím, že je to paráda!

29.10.2021 3 z 5