kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Léto je sice už u konce, ale doporučení na fajn oddechovku se vždycky hodí!
Letní bouřky jsou vážně skvělou LGBT young adult contemporary záležitostí od Kláry Pospíšilové a Evy Pospíšilové. Od autorek jsem už jednu knihu četla (Pátá minuta je o nás) a tak jsem tak nějak tušila, že budu spokojená i nyní!
Příběh se odehrává během jednoho léta, které mají naši hlavní hrdinové (nejlepší kamarádi) skvěle naplánované, teda až do momentu, kdy jeden z nich začne cítit něco víc...
Jak mě tohle bavilo! Kniha byla čtivá, postavy milý, děj svižný - ideální trojkombinace, která na mě funguje. Takže Letní bouřky můžu rozhodně doporučit.

01.09.2023 4 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

Na kuchyňské frontě je neskutečně originální historický román z druhé světové války, který jsem zaregistrovala před několika lety u mé oblíbené youtuberky Bookables, která jej strašně moc doporučovala.
Příběh se odehrává v Anglii za druhé světové války, ta zde ale tvoří pouze pozadí veškerého děje, který se otočí okolo kuchařské soutěže, do které se přihlásí naše 4 hlavní hrdinky, každá však z jiného důvodu. Vítězka soutěže se stane spolumoderátorkou pořadu Na kuchyňské frontě v rozhlasové stanici.
Postupně ženy poznáváte, pochopíte, proč soutěží a jak nelehký osud všechny mají.
Čtení knihy bylo ve výsledku moc fajn, bavila mě originalita, postavy i recepty (jen tedy na domácí vaření úplně nejsou), ale... Čekala jsem, že to bude ještě více o hlavních hrdinkách a jejich osudech, příběh se ale soustředil hlavně na rivalitu mezi nimi, vznikající přátelství a tréninky vaření.
Takže za sebe knihu doporučit můžu, čtení jsem si užila, jen jsem doufala, že budu ještě spokojenější, než jsem byla.
P. S. A ta obálka s ladící ořízkou? Pecka!

13.07.2023 4 z 5

Pozvánka Pozvánka Vi Keeland

Upřímně... Erotická literatura není něco, co bych vyhledávala. Samozřejmě mám moc ráda knihy, u kterých si odpočinu, ale u romantiky preferuju romantické komedie.
Proč jsem tedy sáhla po Pozvánce? Protože do Česka v květnu zavítala její autorka - Vi Keelandová a já moderovala její besedu. Proto mi přišlo ideální si přečíst její poslední novinku, která u nás vyšla (teď v červenci ale vychází další), četla jsem od ní v minulosti totiž jen Alfa samce.
Moje hodnocení? Chápu, proč čtenáři podobné knihy vyhledávají, je to nenáročné čtení na dovolenou apod., já si ale potvrdila, že mě prostě víc baví romantické komedie, u těch sice člověk taky ví, jak skončí, ale ten humor a zápletky mi sedí víc.
Pokud erotické romány vyhledáváte, tak Vi Keelandovou určitě znáte a po jejích knihách saháte. Přečtu si od ní něco dalšího? To nechám asi na náhodě...

07.07.2023 2 z 5

Anatomie: Příběh lásky Anatomie: Příběh lásky Dana Schwartz

Knihu Anatomie: Příběh lásky jsem poprvé zaznamenala v zahraničí, už sice ani nevím, jak jsi moji oblíbení booktubeři hodnotili, ale když vyšla v českém překladu s původní obálkou, tak jsem si řekla, že tuhle youngadultovku zkusím.
Ani jsem nevěděla, co čekat, natož že se jedná o první díl ze série... Příběh se odehrává ve Skotsku v 19. století, kde se hlavní hrdinka rozhodne věnovat medicíně. To však pro ženy v té době nebylo úplně typické.
Dějově mi kniha lehce připomínala Po stopách Jacka Rozparovače a vlastně z ní ve výsledku mám i podobné pocity. Byla to čtivá oddechovka, na kterou ale nebudu mít problém za pár měsíců zapomenout, prostředím byla sice zajímavá, ale dějem mě k sobě jednoduše nepřipoutala.
Pokud čtete cíleně young adult literaturu, tak budete nejspíš spokojení, pro mě to byla odpočinkovka, kterou jsem chtěla vyzkoušet.

06.07.2023 3 z 5

Anatomie rodu Anatomie rodu Simon Mawer

Simona Mawera jsem si oblíbila díky jeho románu Skleněný pokoj. Po něm jsem sáhla po Pražském jaru a to mi naopak nesedlo vůbec. Proto když jsem zjistila, že mu letos vyjde novinka Anatomie rodu, tak jsem si řekla, že mu dám ještě jednu šanci. To jsem ale netušila, že Anatomie rodu z jeho tvorby lehce vybočuje a nejde tak úplně srovnávat s autorovými jinými romány.
Jedná se totiž o románovou kroniku, která se věnuje autorovým předkům. Ocitáme se v 19. století sledujeme osudy několika obyčejných lidí - námořníka, švadleny, vojáka (jeho linka mě popravdě bavila trošku méně) a jejich blízkých.
Nejprve jsem si říkala, co to vlastně čtu, ale pak jsem naprosto propadla osudům postav a nemohla přestat číst. Příběh je napsaný naprosto neuvěřitelně a za mě je to nejlepší kniha od autora, kterou jsem doposud četla. Uvnitř najdete i dobové dokumenty, které celý děj umocňují.
Za sebe moc a moc doporučuju, výborné čtení!

24.06.2023 4 z 5

První, kdo na konci zemře První, kdo na konci zemře Adam Silvera

Adam Silvera patří mezi mé nejoblíbenější young adult autory. Jeho kniha Oba na konci zemřou patří mezi mé TOP 3 heavy contemporary, po ní jsem četla ještě More Happy Than Not a History Is All You Left Me a ty byly taky skvělé. Jeho fantasy Syn nekonečna mě tolik neoslovila a tak jsem čekala na jeho další heavy contemporary...
Když přišlo oznámení, že vyjde prequel k Oba na konci zemřou s názvem První, kdo na konci zemře a navíc bude mít 500 stran, tak jsem se lekla... Bála jsem se, že to nebude ono a že bude příběh natahovaný. Strach byl ale zbytečný!
Děj knihy se odehrává v New Yorku, kde je poprvé spuštěna Hodina smrti, která informuje jednoho z našich hlavních hrdinů, že daný den zemře... Oba kluci se znají krátce, ale rozhodnou se den strávit společně.
První, kdo na konci zemře je nádherný, dojemný a emotivní příběh, který nejde odložit. Nemá žádnou výplňovou pasáž a skvěle dokresluje celou funkci a vznik Hodiny smrti.
Maximálně doporučuju! Adam Silvera píše knihy, které překračují žánr young adult a mají každému čtenáři co předat.

22.06.2023 5 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Od autorky jsem v minulosti četla dětskou knihu Justýnka a asistenční jednorožec a ta byla jednoduše přenádherná!
Proto jsem si řekla, že musím zkusit i její tvorbu pro dospělé.
Přiznám se, že příběh jako takový byl ze života a zajímal mě, ale dle názvu jsem spíše očekávala, že bude o Josefíně, ale hlavní roli neměla jen ona, ale i její rodiče a další příbuzní, kteří se stejně jako ona v životě tak trošku motají...
Za mě to ve výsledku nebylo vůbec špatné čtení, ale už jsme určitě četla i podobné romány od českých autorek, které mě bavily více.

23.05.2023 3 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Z pera knihomolů pro mě bude vždy srdcovou a osobní záležitostí.
Bylo mi nesmírnou ctí se podílet na dalším skvělém projektu, který propojuje mladé autory a ilustrátory.
Tato povídková sbírka nemá žádné společné téma a přesto společně funguje. Každý text je jedinečný a jiný. Některý vás dojme, jiný vás donutí k zamyšlení...
Ve sbírce najdete povídky duhové, napínavé, emotivní i zamilované.
Za sebe musím vyzdvihnout povídku Sáry Topinkové, s tou jsem se dokázala maximálně ztotožnit a málem jsem přejela stanici metra, jak moc jsem ji chtěla dočíst.
Za sebe tedy určitě sbírku doporučuji, myslím si, že každý si v ní najde to své.

10.05.2023 4 z 5

Až půjdeš, vezmi mě s sebou Až půjdeš, vezmi mě s sebou Jennifer Niven

Jak silné může být sourozenecké pouto?
Co byste dělali, kdybyste jednoho dne zjistili, že váš sourozenec, který pro vás opravdu hodně znamená, utekl z domova a nenechal pro vás žádný vzkaz, byť věděl, jak je to doma těžké?
Přesně to zažívá Ezra, hlavní hrdina knihy Až půjdeš, vezmi mě s sebou, když z domova uteče jeho sestra Bea...
Tenhle příběh má za mě rozhodně young adult čtenáři co předat! To, jak se duu autorů podařilo vykreslit vztah mezi oba hrdiny a jak jste napnutí, co se u nich doma vlastně dělo a děje...
Jennifer Nivenovou mám moc ráda a spojení s Davidem Levithanem se ukázalo jako velmi povedené.
Takže ano, tohle mě bavilo (byť nějaké výtky bych našla), jen upozorňuji na citlivá témata, která v knize jsou.

06.05.2023 4 z 5

Kámen, nůžky, papír Kámen, nůžky, papír Alice Feeney

Kámen, nůžky, papír je psychothriller, který jsem si chtěla dlouho přečíst, jelikož je jeho autorka v zahraničí hojně vychvalovaná.
Námět mě zaujal, styl psaní neměl chybu - svižné, krátké kapitoly a hodně zvratů, které stupňovaly napětí. Hodně věcí jsem neodhadla a chtěla stále číst dále. Jediná má výtka putuje ke konci, myslím si, že mohl být ještě o maličko lepší, čekala jsem zkrátka víc.
Jinak ale mohu knihu rozhodně doporučit. Pokud chcete čtivý psychothriller o jednom manželství, ve kterém něco nehraje, tak směle do čtení!

16.02.2023 4 z 5

Ready Player One jsem četla těsně před tím, než se film dostal do kin a byla jsem nadšená! Je to doteď má obrovská srdcovka a to nejsem žádný velký fanoušek sci-fi.
Než jsem se pustila do novinky Ready Player Two, tak jsem lehce váhala... Přeci jen je to pokračování po několika letech a bála jsem se, aby mi to nezkazilo můj dojem z 1. dílu. Naštěstí se tak nestalo.
Jednička je sice stále jen jedna a dvojka měla nějaké mouchy, ale špatná rozhodně nebyla! Při čtení se u mě střídal pocit toho, že čtu zase tu skvělou akční jízdu s pocitem, že se v tom nějak ztrácím. Čtení jsem si ale užila, jen vzhledem ke všemu zmíněnému jsem zůstala v hodnocení u lehkého nadprůměru.

12.02.2023 4 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Young adult hrillery od Aleše Novotného mám opravdu ráda. Já, smrt byla už čtvrtá autorova kniha, kterou jsem četla a byla také moc fajn, byť u mě stále vedou Zvěsti.
Příběh byl čtivý, napínavý, kapitoly krátké a vy ani nevíte jak a jste na konci. Také se mi na knihách Aleše líbí to, jak do příběhu přirozeně zahrne důležitá témata pro cílovou skupinu (a nejen pro ni).
Má jediná výtka putuje k cca první třetině, kde jsem (byť je to young adult) měla problém se zorientovat, bylo tam hodně postav a trvalo mi, než jsem si v hlavě vše poskládala.
Já, smrt a celkově autorovu tvorbu mohu doporučit těm, kteří mají rádi napětí a čtivé, neodložitelné příběhy.

06.02.2023 4 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

Lada u ledu, titul, na který jsem byla hodně zvědavá, protože jej napsala mladičká Ema Labudová, která má na svém kontě už i nominaci na Magnesiu Literu za její předchozí román. Tato novinka určitě zaujme jak svou top obálkou, tak i tématem anorexie... Musím smeknout před jazykem, kterým je kniha napsaná, to je nádhera a prostě wow. První polovina se opravdu soustředí primárně na téma anorexie a zobrazuje jej hodně reálně... Druhá polovina už se ale věnuje spíše životu hlavní hrdinky Lady, tak jen ať víte.
Kniha byla zajímavá, skvěle napsaná, můj jediný problém bylo pár nelogický rozhodnutí hlavní hrdinky v oné druhé polovině - to mi prostě k charakteru postavy nesedělo. Lada u ledu určitě za přečtení stojí, jen nejsem tolik nadšená jako ostatní.

27.12.2022 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Na Zvon jsem se jako spousta dalších šíleně těšila, protože autorovy postavy, zápletky a fantazie nemají konce. Zvon je delší a taky pomalejší a máme tu i nové postavy. Myslím si, že trilogie byla ukončena povedeně a důstojně. Ale ne, nebylo to tak dobré jako předchozí dva díly. Pokud jste ale tuto sérii minuli, tak to rozhodně napravte, skvělé čtení, které stojí za váš čas.

27.12.2022 4 z 5

Dítě „L“ Dítě „L“ Tammy Cohen (p)

Psychothrillery mám hodně ráda a ty z Katta ještě víc. Kruh a V zajetí klamu byly top! O to víc jsem se na Dítě “L” těšila a o to víc jsem bohužel zklamaná. Vím, že jsem jedna z mála, ale prostě si myslím, že šlo z námětu dostat víc. Příběh zněl tak dobře, ale napětí se na mě tolik nepřeneslo.... Ale jak říkám, jsem skoro jediná tohoto názoru, takže je dost vysoká šance, že budete spokojení.

27.12.2022 3 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Krimithrillery z pera Daniela Colea jsou pro mě skvělou oddechovkou.
Jsou akční, napínavé, čtivé a plné dialogů.
Imitátor je autorova čtvrtá kniha, která u nás vychází a jedná se o standalone - nemusíte tedy číst autorovu předchozí trilogii Hadrový panák. Za sebe ji ale doporučuju!
Imitátor byl tedy přesně takový, jaký jsem očekávala, že bude.

26.12.2022 3 z 5

Návrat Návrat Nicholas Sparks

Knihy Nicholase Sparkse čtu od mých asi 13 let a budou u mě v knihovně vždy mít své místo️
Autorova novinka Návrat se věnuje ztrátě blízkého, objevování neznámého a jak jinak… než lásce.
Nicholas Sparks píše romantické příběhy, které se ale zabývají i důležitými tématy a jsou napsány vždy překrásně. Takový balzám na duši!
První polovina Návratu byla hodně jiná, než jsem u autora zvyklá, ale ta druhá - to je starý dobrý Sparks.
Takže za mě rozhodně ano.

26.12.2022 4 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Thriller roku!
Opravdu! Riley Sager mi znovu dokázal, že patří mezi špičku ve svém žánru. Poslední, kdo zůstal je jeho horká novinka, o které se drtivá většina zahraničních čtenářů shodla, že se jedná o jeho nejlepší knihu - a já musím souhlasit.
Temný, čtivý, promyšlený a neskutečně napínavý thriller, který měl místy až hororový nádech. Autor příběh luxusně vystavil v podobě dvou dějových linek, přičemž jedna se odehrává jako příběh v knize!

26.12.2022 5 z 5

Takový prima věk Takový prima věk Kiley Reid

Na Takový prima věk jsem se těšila od doby, co kniha vyšla v zahraničí.
Upřímně jsem si čtení užila, líbilo se mi téma a opravdu strašně moc mi sedla hlavní hrdinka.
Možná jsem po zahraničním ohlasu čekala ještě větší pecku, ale zklamaná rozhodně nejsem!
Prostě vážně super čtení.

26.12.2022 4 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Autobiografické knihy Édouarda Louise mě vždy dostanou...
Autor píše skvostně a jeho život, myšlenky, zážitky mě donutí k zamyšlení. Tato jeho třetí kniha je sice kratší, ale pořád stejně silná a já vám ji jednoduše musím doporučit! Stojí za pozornost a já se těším na jeho další tvorbu.

26.12.2022 5 z 5