kapr kapr komentáře u knih

Jerome Klapka Jerome

Dnes moje nejoblíbenější kniha. Kdysi nejoblíbenější kniha mého táty. Moc vzorů jsem jinak od táty nepřebral. Miluji tuhle útlou knížku zvláště v překladu pana prezidenta Háchy, který jsem četl poprvé. S novějšími překlady mám ale potíže. Knihu mám v češtině nejméně ve dvou exemplářích, a nejméně jednou i v originále. Občas ztrácím dokonce přehled v kolika exemplářích už ji mám. Když bylo mým dvěma nejbližším kamarádům 60, dal jsem jim po knížce. Teď už nevím určitě zda to byli 3 muži nebo Saturnin, ale myslím, že to byli ti 3. Je to prostě kniha první pomoci. Je to lék. Pomůže, pomůže dokonce i ve zcela ztracených případech. Když mi umřela máma, a já čekal na havrany, až ji odvezou, tak jsem knížku zcela náhodně otevřel a četl jako automat. Ne nesmál jsem se tehdy při tom, ale tu vlídnost, tu jsem cítil, a pomohla. Mám tuhle knížku moc rád. A mimochodem, pan J. toho napsal daleko víc. Možná to nelze se 3 srovnávat, ale je to pro mne všechno v každém případě první liga! Díky pane Jerome! Mnohokrát díky!
Mimochodem letos má vyjít, nebo už vyšel vlastnoruční autorův životopis. Pravděpodobně to nebude nic veselého, jak už to v životě humoristů bývá. Přesto se na ty nové chvilky s panem Jeromem moc a moc těším!

2018 03 27

Životopis asi budu číst po částech, zatím jsem si z něj vybral, že autor žil dva roky v Drážďanech!

Jinak k po mně následujícím komentářům. Já zase mám určité problémy s Woodhousem. Čas od času si od něj knížku dám, ale občas mám při tom dost co dělat, abych ji dokázal dočíst. Podobné problémy mám například i se Slováckem.

25.03.2017

Zdeněk Jirotka

2 Izzy:

Citace:

= Osobně mám radši knihy s vážnějsím obsahem a určitým poselstvím, po jejichž přečtení vám zůstane v hlavě nějaká hlubší myšlenka a něco si z toho odnesete, a proto se mi do Saturnina moc nechtělo... =

Nejlepší česká kniha. Já z těch anglických miluji Tři muže. V komentářích uváděné příhody Jeevese jsem četl mnohokrát, ale moc je nemusím. Proti Saturninovi jsou jen chabým odvarem. Prostě S. je špičková záležitost. Zlatý fond. Ne, že bych si nevážil vážné literatury, ale jsou jí kvanta, i té kvalitní. A když máte vážný a těžký splín, prostě smutek, depku, když potřebujete pomoc, lék, tak Vám všechna ta kvalitní literatura je dobrá leda tak na podpal. Ne, že bych zrovna tohle myslel tak úplně vážně, ale děl na která je i v těch nejtěžších chvílích spolehnutí, je jako šafránu. Knížka je prostě úžasná.
Chtěl bych mimo to poděkovat i všem, kteří se ať už jakkoliv zúčastnili na filmovém zpracování. Vzpomínám si na pana Víznera v geniální roli už ve filmu Léto s kovbojem. Jeho role v Saturninovi je epochální záležitostí. Kdysi jsem měl to štěstí se s ním kraťoučce setkat. Bylo to v ordinaci praktického lékaře, a pro něj to tedy tehdy pravděpodobně moc štěstí nepředstavovalo. I všichni ostatní herci v tom filmu byli fantastičtí. Především bych ale chtěl moc poděkovat onomu "zahraničnímu" herci, panu Vašáryová, který je tak milý a drahý našemu českému srdci.

25.03.2017 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Bez komentáře:
Poctivě přiznávám, že tuto knihu jsme u nás doma neměli v knihovně, ale v šuplíku s těmi nejvzácnějšími rodinnými památkami.
20200219
Velice jsme si vážili toho, jak se autorka dokázala přizpůsobit novým podmínkám, i toho jak se dokázala s humorem ohlédnout, a přiblížit nám svůj život v tomto období.

07.12.2019 5 z 5

Možná je právě tato kniha i jakousi ideální předlohou snad dokonce samotnou školou bestselleru v této kategorii, kniha která si nalezne srdce snad každého čtenáře, tedy buďme v tomto směru skromní, stačí 9 z deseti čtenářů.
Zajímavý příběh, který by možná mohl napsat svým způsobem snad "každý" z nás, vypointovaný příhodami ze života, které se mnohým z nás skutečně staly, a především krátkými stručnými, třeba i jen vyposlechnutými příběhy s vtipnou pointou.
Při tom všem nejde o násilný humor pro humor. Většina příhod je ke svým aktérům milosrdná, a přesto, že je v podstatě zesměšňuje, je z textu při tom všem vždycky cítit určitá láska k člověku, k lidem. Vyjímky na pomezí se samozřejmě najdou. Nikdo nejsme andělé.
Při jejím čtení, a každopádně po jejím přečtení se u většiny z nás dostavuje pocit čehosi drobného, skromného, milého, co vaši duši potěší.
Když šel autor do války, řídil nakonec sanitku. Možná, že i to o něm mnohé vypovídá. Možná původně chtěl bojovat proti zlu, proti špatnosti, ale jeho sudičky zasáhly, a on se i v té hrozné válce stal tím, čím se stal. Klobouk dolů, a díky, i dnes poté co uplynulo prakticky už celé století.
Mohu jenom doporučit i autorovy ostatní, často prakticky neznámé knihy, z nichž většina u nás, pokud už vyšla, tak zpravidla jen v jediném vydání.
Někdy je to možná trošku pro fajnšmekry, a hlavně jeromilovníky, ale někdy po prvním, jindy až po opakovaném přečtení si začnete těchto knížek doopravdy vážit - zaslouží si to!

04.11.2018

O prospěšnosti alkoholismu O prospěšnosti alkoholismu Michail Bulgakov

Michail Bulgakov

Rozhodně doporučuji!
První dojmy: Přečetl jsem hned dvakrát, a na potřetí jsem úvodní text přečetl přátelům dokonce celý nahlas. Možná jsem čekal i více, ale už samotný fakt, že tyto texty tehdy skutečně BYLY v oné době publikovány, a že jejich zveřejnění autor relativně dlouho přežíval, je úžasný. Rozhodně zařazuji mezi doporučenou a povinnou četbu každého inteligentního evropana. Je to prostě přímo špičková záležitost. Zvláště úvodní text si zaslouží absolutorium, a pravděpodobně i některé z dalších. Knížku budu číst určitě ještě mnohokrát. Nevím zda se mi podaří uskutečnit předsevzetí přečíst si všechny práce autora. Doposud mám přečteného jenom Mistra. Měl jsem knížku krátce půjčenu mezi léty 70 a 80. Rozhodně se k ní musím vrátit. Pak mne ještě zajímá výlet autora do říše scifi, ona Vejce.
Ještě ke knize jako celku, k jejímu překladu - Každý z textů překládal někdo jiný. Na těchto stránkách je mylně uvedeno pouze jediné jméno.
Některé hlášky (jak mimochodem vyplývá i z komentářů ostatních uživatelů) jsou prostě přímo epochální!

13.03.2017 4 z 5

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Vynikající kniha. Mnohým z vás, stejně jako mně, přinese často zcela nový pohled na přírodu. Mohu jedině doporučit. Už úvodní kapitola vás velice překvapí. Uvede vás do úplně jiného, nového světa. Když budete po jejím přečtení procházet lesem, bude se váš pohled na přírodu diametrálně lišit od toho jak jste ji vnímali doposud.

22.09.2019 5 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Tak jsem nakonec po pečlivé úvaze autorovi tu jednu hvězdičku, oproti původnímu - mladickému hodnocení ubral. Nebylo to však v žádném případě s ohledem na kvality této knížky, ty jsou totiž nesporné. Inspirovala mne k tomu spíše určitá morbidnost, do které děj místy nevyhnutelně upadá.
Z knihy mám velice rozporuplné pocity. Již jako kluk jsem jí jednoznačně zařadil k sci-fi, a hodnotil poměrně vysoko. Šlo tehdy o výpůjčku z knihovny. Již tehdy mi bylo jasné, že nejde o žádnou procházku růžovým sadem. Přesto, že jsem si již tehdy knihy velice vážil, musím přiznat, že se mi hned z vícero důvodů nelíbila. Rozhodně jsem netoužil si ji přečíst opakovaně. Nyní jsem knihu do vlastní knihovny náhodou získal. Přiznám se, že jsem byl docela zvědavý, jak na mne zapůsobí, tentokrát s více nežli půlstoletým odstupem.
Mimo to, že jsem si ji se zvědavostí, ale i s potěšením přečetl znova, věnoval jsem se tentokrát i všemu ostatnímu, co jsem v knize nalezl.
Původně jsem knihu podezříval z poplatnosti panující komunistické diktatuře. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že poprvé byla vydána již v roce 1929. To může znamenat, že byla dopsána třeba ještě daleko dříve.
Byť jde o dílo, svým způsobem podle mého názoru nehotové, jde spíše o stručný nástin příběhu. Musím knížku jednoznačně zařadit k dílům Kafkovým jejichž zveřejnění ve skutečnosti předcházelo. Určitý vliv je možné vztahovat i k doposud panujícím zbytkům módního žánru post-apo. Mohu vzpomenout například Orwelův 1984, který byl vydán o dvacet let později. Podobně Wyndhamův Den Trifidů, jednoznačný klenot žánru sci-fi, dílo na samotné hraně žánru, byl vydán o dvaadvacet let později. V zásadě šlo v uvedených případech o odstup celé generace.

Je sice faktem, že jde o žánr, spíše o část žánru, kterému se preventivně vyhýbám, ale musím uznat, že jde o dílo geniální, a mám pocit, že hluboce nedoceněné.

Pamatuji se, že kdysi, po prvním přečtení jsem o knize mluvil shodou okolností s kolegou, a ten mi říkal, že v práci si jej, jako spisovatele nijak zvlášť neváží. Už tehdy mne takový názor docela překvapil.

Samozřejmě, nejde o žádné zvláště příjemné počteníčko. Na druhé straně, přesto, že dnes již od konce druhé světové války uplynulo již téměř třičtvrtě století, (příběh sám je při tom inspirován osobními zážitky z té předešlé - první světové,) jsme svědky, jak špičky vedení lidnatějších států trpí přesvědčením, že ví nejlépe co je pro „menší“ národy vhodné.

Přesto, že knížka zdaleka není dokonalá, měl by si ji přečíst asi přečíst každý. Je velkým varováním, které bohužel nabývá v poslední době na aktuálnosti. Mimo to jde skutečně o velice zajímavé čtení.

Vydání: (v každém z jazyků uvádím pouze první vydání v tomto jazyce )

vydáno v roce - sídlo a jméno nakladatelství (jazyk)

1929 – Praha : Melantrich
-------------------------------------
1960 - Warszawa : Książka i wiedza, (polsky)
1962 - Bratislava : Slov. vydav. krásnej lit., (maďarsky)
1967 - Verviers : Éditions Gérard Cie, (francouzsky)
1971 - Lisboa : Editorial Estampa, (portugalsky) – přeloženo z francouzštiny
1971 - Moskva : Mir, (rusky)
1976 - Cluj-Napoca : Dacia, (rumunsky)
1977 - Leipzig : P. List, (německy)
2005 - Treviso : Santi Quaranta, (italsky)

/informace z nkp.cz/

Překlad do angličtiny jsem zatím nenalezl, a domnívám se, že právě to je skutečnost, která doposud vedla k tomu, že toto zásadní dílo světové literatury, které o celou generaci předběhlo svoji dobu, je pro svět tak neznámé, a především proto tak nedoceňované.

Ještě se vrátím ke svému hodnocení. Vycházím z toho, co mi kniha přinesla - je nádherná, ale jejím opakovaným čtením bych se zcela jistě dopracoval k depresi. Na druhé straně mne fascinují možnosti k rozpracování příběhu, které v mnoha případech autor pouze nastínil. V kontrastu k tomu všemu stojí zase skutečnost, kdy zrůdná ideologie ve službách zvůle dokázala i ty nejhorší autorovy představy a obavy nejen naplnit, ale i překonat.

2018 11 23 pátek

Rozsahem nepatrné dílko. Ale když vedle něj položíme Válku s mloky, ...

2018 12 04 úterý

Autor je rozkročen kdesi mezi Vernem, Kafkou, Orwellem a Wyndhamem, stejně jako mnoha dalšími autory sci-fi i post-apo, které zde nechci vypisovat.

Skutečně šokován jsem byl, když jsem zjistil, že kniha byla poprvé vydána již v roce 1929.

Kdysi jsem byl hodně překvapen, když jsem zjistil, že autorovi kolegové, (zřejmě pracoval, nebo přinejmenším spolupracoval? s Projekční kanceláří ministerstva dopravy - nynější SUDOP /Státní ústav dopravního projektování/,) si jej jako autora beletrie nijak zvláště nevážili. - /upraveno 2019 06 06/

- - - - - -

2020 02 13 (doplňuji)

Překlad do angličtiny existuje:

V katalogu Library of Congress (https://catalog.loc.gov) jsme našli i anglický překlad:

Weiss, Jan. Dům o tisíci patrech. English The house of a thousand floors / Jan Weiss ; translated from the Czech by Alexandra Büchler. Budapest ; New York : Central European University Press, 2016.

viii, 266 pages ; 21 cm.

PG5038.W45 D813 2016

ISBN: 9789633860700 (pbk.)9633860709 (pbk.)

- citováno z mailu od:
Karolína Košťálová
Oddělení referenčních a meziknihovních služeb
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190, Praha 1
reference (zavináč) nkp.cz | www.nkp.cz )
15. 10. 2018, 15:49)

11.10.2018 4 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Opět vynikající historická detektivka. Plusy - i když jsou v knize zaznamenána ta nejhorší zvěrstva, nezabíhá autor příliš k líčení detailů jejich průběhu, takže i slabší a měkosrdcatější povaha dokáže tyto stránky, byť s obtížemi, přečíst aniž by knihu odložila. Skutečně to není, jak se dnes s oblibou říká, můj šálek čaje. Na druhé straně kniha obsahuje zajímavý a napínavý děj, čtenář je seznámen mimo základních historických faktů především s podobou a životem dnešního hlavního města Slovenska, které v době kdy se příběh odehrává bylo hlavním městem Uherska. Mínusy - u hlavních postav tří vyšetřovatelů chybí vazby na jejich kořeny a rodinné prostředí, a i pokud jsou Vám něčím přeci jen sympatičtí, marně hledáte důvody k tomu si některého z nich zamilovat. Přínosem je tak spíše strhující děj, nikoliv prokreslení aktérů. Za největší mínus považuji závěrečnou vazbu na známou dějinnou postavu, přičemž netuším, zda jde v tomto případě o historickou skutečnost nebo fabulaci autora. Stručný popis děje: Vyšetřování nálezu lidských ostatků vyšetřovatele přivádí k možné souvislosti s šířícími se únosy dívek v okolí města, a vede k postupnému rozkrývání spiknutí, jehož aktéry postupně nacházejí i na nejvyšších mocenských pozicích hradu i města.

09.10.2017 5 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Bible i kuchařka pro čtenáře velmi zhruba od 5 do 15 let, které si ale rád přečte i každý, kdo z tohoto rozmezí poněkud vyčnívá. Epochální, ba přímo ikonické dílo. Určitě je lepší si tuto knihu přečíst, nežli na ní číst recezne. Vždycky se rád do této knihy znovu začtu, i když je určena pro poněkud mladší ročníky.
Předpokládám, že po příštím přečtení tento komentář ještě doplním.
(Psáno v pátek, dne 18.srpna 2017.)

18.08.2017 5 z 5

Zdeněk Jirotka

hamstergraf: i v těch nejtěžších!
...
(původní komentář:)
2 Izzy:
= Osobně mám radši knihy s vážnějším obsahem a určitým poselstvím, po jejichž přečtení vám zůstane v hlavě nějaká hlubší myšlenka a něco si z toho odnesete, a proto se mi do Saturnina moc nechtělo... =
Nejlepší česká kniha. Já z těch anglických miluji 3 muže. V komentářích uváděné příhody Jeevese jsem četl mnohokrát, ale moc je nemusím. Proti Saturninovi jsou jen chabým odvarem. Prostě S. je špičková záležitost. Zlatý fond. Ne, že bych si nevážil vážné literatury, ale jsou jí kvanta, i té kvalitní. A když máte vážný a těžký splín, prostě smutek, depku, když potřebujete pomoc, lék, tak Vám všechna ta kvalitní literatura je dobrá leda tak na podpal. Ne, že bych zrovna tohle myslel tak úplně vážně, ale děl na která je i v těch nejtěžších chvílích spolehnutí, je jako šafránu. Knížka je prostě úžasná.
Chtěl bych mimo to poděkovat i všem, kteří se ať už jakkoliv zúčastnili na filmovém zpracování. Vzpomínám si na pana Víznera v geniální roli už ve filmu Léto s kovbojem. Jeho role v Saturninovi je epochální záležitostí. Kdysi jsem měl to štěstí se s ním kraťoučce setkat. Bylo to v ordinaci praktického lékaře, a pro něj to tedy tehdy pravděpodobně moc štěstí nepředstavovalo. I všichni ostatní herci v tom filmu byli fantastičtí. Především bych ale chtěl moc poděkovat onomu = zahraničnímu = herci, panu Vašáryová, který je tak milý a drahý našemu českému srdci.

26.04.2017 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Bohužel, právě pan Jirotka je pro mne tím hrdinou jedné knihy, (jedním z mnoha,) byť právě v tomto případě jde o knihu tak milou a tak geniální. Vždycky, a v tomto případě velice často, si říkám jaká je škoda, že nenašel odvahu pokusit se to zopakovat, asi raději na jiné téma, protože známe jen málo případů, kdy se pokračování příběhu vydařilo natolik, aby hodnocení původního díla neuškodilo.

18.10.2018 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Nevím, ale dosud jsem žádný příběh který by se tomuto podobal nečetl. Příběh dobra a zla, které v každém z nás dřímá. Vynikající a originální.

18.10.2017 4 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Vynikající kniha špičkové autorky. Nejraději bych ji dal 5 x *. Příběh má ale určité nedostatky. Chybí zde do značné míry osoba detektiva, vyšetřovatele. Pokud zde jsou, a to určitě jsou, nevyčnívají dostatečně mezi ostatními osobami, které v tomto dramatu vystupují, nevyčnívají dostatečně na to, aby si je čtenář zapamatoval, ne-li zamiloval, a hledal je v dalších autorčiných knihách. Podobná situace je s osobami, které by byly čtenáři jednoznačně sympatické. Čtenář, aby se zaháčkoval, se potřebuje s některými osobami částečně ztotožnit, nebo jim přinejmenším fandit. Případní vyšetřovatelé tady poněkud splývají s ostatními vystupujícími osobami. Osoba, byť vedlejší, ale která se v průběhu celého příběhu jeví, přinejmenším mně, jako nejsympatičtější,
POZOR ASI BY TO BYLO MOŽNÉ HODNOTIT JAKO SPOILER
(se ještě těsně před závěrečným finále stává obětí.)
Právě to jsou podle mého názoru skutečnosti, které autorku odlišují od mého milovaného Vlastimila Vondrušky. Je mi to skoro líto, protože jinak jsem touto detektivkou byl naprosto unešen, a už se těším na další knížky PANÍ AUTORKY!!!
A doufám, že ve vlastním zájmu se v dalších knížkách snaží, a bude ještě daleko více snažit, si ze svých čtenářů udělat své věrné zastánce.
Předpokládám, že se mi podaří ve volné chvíli na tomto komentáři ještě zapracovat, a trochu více jej učesat.

30.07.2017 4 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Učebnice budoucího cestovatele. Autorova konstrukce bájného ostrova, kde trosečníci naleznou prostředky k uspokojení všech svých potřeb. Podmínkou je nezbytné vzdělání, ale i schopnost své znalosti uplatnit v praxi.

01.11.2020 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Klasika, pro každého, pro kluky zvláště, jedna ze základních součástí domácí knihovny. Pravděpodobně budu mít více než jeden předválečný exemplář. Nejsem přítelem upravovaných a zkracovaných verzí. Snad si jednou knížku přečtu tak, jak byla původně napsána a celou. V nouzi se budu nucen pustit do originálu.

18.10.2017 5 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Zase, jako tolikrát jsem si omylem přinesl z knihovny knížku, kterou jsem už kdysi četl. Přesto jsem ji tentokrát přečetl za pouhé dva večery, a patřičně ji přitom vychutnával. Bylo to pro mne velice milé setkání. Pana Vondrušku mám moc rád. Jeho knížky mi zpříjemnily už mnoho večerů. Přitom právě tuto knihu pokládám z jeho historických detektivních příběhů za jednu z nejlepších. Četl jsem zde na DK i řadu kritik adresovaných na pana autora. Část z nich se týká historických skutečností. Druhá skupina se věnuje rozporům mezi knihami v sérii navzájem. Nevím, kterou z obou detektivních řad mám já osobně raději. Snad každý jeho čtenář, včetně kritiků, si zamiloval jak Oldřicha z Chlumu, tak Jiřího Adama z Dobronína, v obou případech samozřejmě včetně jejich oddaných pomocníků. Je faktem, že autor vydává poměrně hodně knih. Jednou z věcí které tato kvantita s sebou přináší jsou někdy náznaky určité šablonovitosti. Podobně orientace mezi nepodstatnými detaily rozsáhlých sérií je určitě obtížnou záležitostí. Možná by spolupráce autora s některými jeho fanoušky (znalými jak historie, tak podrobného vývoje detektivních sérií) pomohla dostat ony krásné historické detektivky na ještě vyšší úroveň. Jednou z nejsnadnějších (však přesto nelehkých) cest by bylo i stvoření nové hlavní postavy, která by se mohla stát středobodem nové úspěšné série. Na každou novou autorovu knížku se v každém případě, budu já osobně znovu a znovu těšit.

26.09.2017 5 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Zase přišla ona chvíle, a byla dokonce právě při ruce. Kdysi jsem ji dostal od vzácné "paní knihovní," fanynky A.R.
Tu moji někdo tehdy přinesl do knihovny po tom, co mu děti odrostly. Mám ji zařazenu mezi ty, kterých si nejvíce vážím.
Je pro mne studánkou křišťálově čisté vody, ze které se čas od času potřebuji maličko napít. Kniha krásně přibližuje dětskou fantazii a podnikavost. Je velice zajímavé pozorovat, jak autor pečlivě odlišuje rozdíly, které mezi dětmi v tomto směru v závislosti na jejich věku panují. To ale samozřejmě není tím pravým důvodem k tomu proč se k některým z autorových knih opakovaně navracím. Je to u mne spíše taková psychohygiena.
Kdykoliv dočtu, musím panu autorovi znovu moc, moc poděkovat.
Měl jsem ji kratičko i v originále. Pořídil jsem si ji za tehdy nemalý peníz. Nežli jsem dojel domů tramvají, tak mi neznámý cestující nabídl za ni dvojnásobek, a já podlehl. Snad si někdy udělám radost znovu.

07.02.2023

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

V dobrém slova smyslu učebnice života v přírodě. Poklad světové literatury.

01.11.2020

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Jedna z nejlepších Čapkových knih. Je to sci-fi, je zábavná, ale i poučná a varující. A, ... obávám se, že se stává v současné době bohužel velmi aktuální. Stěžejní dílo české i světové literatury, rozhodně doporučuji.

12.01.2019 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Hodně jsem váhal. Vybavila se mi nějaká Svátkova kniha, kterou jsem ale četl přibližně před 40 lety. Konec, respektive některé jeho prvky mne bohužel mírně mátly. Potěšil mne přehled pražských bran v plánku na předsádce. Musím si udělat v tomto směru vlastní přehled. Mimo Starého Města není samozřejmě kompletní, ale jen čistě funkční z hlediska knihy. Prozatím si zkusím dát Pana autora do oblíbených. Velmi čtivé, byť koncepcí vybočující z mého oblíbeného schématu.
Teď jsem narazil na "podobné knihy". Vondrušky jsem odsouhlasil a podpořil. Horákovou jsem přidal. Ano všechno to je podobné, jsou to historické detektivky, ale domnívám se, že něco skutečně podobného, zabíhajícího trošku do "rytířské literatury", nevím jak jinak to nazvat, by se asi spíše našlo mezi oběma válkami. Nevím jak německá okupace, ale celý socializmus podobným knihám spíše nepřál, a tak bych ji asi hledal spíše před těmito obdobími.
Jinak v zásadě a stručně jsem nadšen.
Proto asi spíše 3+.

04.08.2017 3 z 5