katasokolov katasokolov komentáře u knih

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

”Stejné přitahuje stejné.”

Čím začít ? No asi pravděpodobně konstatováním, že jednička se mi líbila mnohem víc!! Temnyj se ve druhém díle vyskytuje pouze sporadicky, něco na způsob Edwarda v Novém měsíci :-D. Takže to je pro mě hned pár bodů dolu. Nicméně i druhá kniha je psaná velmi čtivým způsobem a my můžeme poznat hned několik nových postav, na něž se moc těším v seriálu. Nikolaj je skvělá a velmi charismatická osoba a dvojčata jsou též super. Nejvíc se mi na Nikolajovi líbí jeho záliba v popichování Mala, kde trošku zastal pozici chybějícího Temnyje:-D. Ve druhém díle se také dozvídáme další potřebné informace ohledně grišovské moci a Morozovových umocňovačích. Alinina moc roste, stejně jako Temnyjova a finální boj je epic (a to lákání Aliny na svou stranu mi připomnělo díl Čarodějek, kdy se Cole stal zdrojem a přesně takhle chtěl nalákat do svých osidel Phoebe ;-) ). Jinak co se týká Žeňi, té mi bylo moc líto, Baghry ani tak moc ne, protože zrada je zrada and she saw that coming :).
No nic, jsem zvědavá na Sanktu Alinu v závěrečném díle !!

25.06.2021 4 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Dočteno. Velmi kladně hodnotím originalitu týkající se alchymie fénixů. Nic podobného jsem nečetla. Příběh se soustředí zejména na závod, kam se probojovali tři naši vypravěči - 1) dcera dvou bývalých vítězů z privilegované vrstvy, 2) syn revolucionáře pocházející z podrobených národů a 3) divoká karta soutěže, která taktéž nepochází z vládnoucí třídy obyvatelstva. Kapitoly v těchto třech podáních ubíhají pod rukama a skvěle příběh směřují až ke konečnému finále. Samotný příběh je celkem často přirovnáván k Hunger Games (třeba taková Ajala je dost Cinna ;-) ), s čímž vesměs souhlasím, i když HG jsou prostě lepší!! Dost zajímavým způsobem jsou zde ztvárněni i bohové (třeba Strach či Šílenství), kteří utvářejí jak život obyvatel, tak svým způsobem zasahují i do samotného závodu. Nejsympatičtější postava byl pro mě Adrian (“Moc krásné balení. Škoda, že se rozbije.” :-D).
Konec knihy je přímou pozvánkou na další díly, kdy nám skončil závod a nastává čas boje. Jsem dost zvědavá, jakým způsobem se do války promítnou i rozdmýšky mezi samotnými bohy a jejich služebníky na té pověstné druhé straně.
Uvidíme, jestli podle knížky udělají film, myslím, že by to na velkém platné vypadalo dost dobře, i když prozatím jsem hlavně nadšená, že jde na obrazovky série Rudá královna od V. Aveyard!!

30.05.2021 3 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

(SPOILER) Dočteno! V recenzi spoilers alert, pokud jste nečetli nebo neviděli seriál, tak pozor :)! Byla to teda jízda, číst na jednotlivých stránkách knížky myšlenkové pochody Joea Goldberga je vážně zážitek. Seriál byl výborný, ale kniha se do psýchy hlavního anti/hrdiny dostává ještě trochu hlouběji. Obsahově se seriál vesměs celkem drží své předlohy, i když se tam najdou některé nuance, které jsou pozměněny: třeba takového seriálového chlapce Paca tady vůbec nenajdete (v seriálu byl pravděpodobně přidán, abychom viděli, že Joe je vlastně z gruntu hodný chlap, který pomáhá bezbranným, jsem zvědavá, zda bude v druhém knižním díle Ellie, která má vlastně v TV zpracování stejnou úlohu :-) ), některé postavy byly spojeny do jedné - Candice a Amy, postava Karen byla také jinačí, důvody a okolnosti smrti některých Joeových obětí byly jiné a také se zde vyskytovaly změny provedené u prodavačů v Joeově obchodě. Hlavní postava Joea trpí spasitelským komplexem, přičemž si myslí, že dokáže ochránit předmět svého zájmu, a to především díky velmi detailnímu průzkumu týkajícího se všech aspektů života dané osoby. A jak říkám, Joe je veliký detailista. Musím uznat, že v některých věcech jsem s ním ale i souhlasila (kupříkladu taková Taylor Swift je vážně strašná :-D) a některé jeho myšlenky byly vyloženě vtipné !! A je zvláštní (ale taky hodně osvěžující), že autorka nehraje vyloženě na škatulky hodní/zlí, protože co si budeme, Beck je prostě sebestředná mrcha, která má kolem sebe neméně sebestředné, nebo jak by řekl Joe, solipsistické přátele. No a Joeovy kvízy v kleci jsou legendární :). Ještě jedno upozornění na konec- dávejte si pozor, co všechno sdílíte se světem!!

16.05.2021 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Tak jsem dočetla další fae příběh a celkové zhodnocení tohoto dílka není úplně nejhorší. Od Maas jsem četla první tři knihy ze série Skleněný trůn a ta mě tedy zas až tak moc nechytla (byť je ten svět hezky propracovaný a děj zajímavý, pořád je tam spousta hluchých míst, což je dost nemilé, když má jedna kniha třeba 1000 stran :-D), Půlměsíční město (to u mě zatím vede a nemůžu se dočkat dalších dílů) a teď jsem teda zabředla i do dvorů :). Příběh je to vskutku jednodušší, odkazuje nám pěkně i na svět pohádek - Krásku a zvíře či Popelku. Ale světě div se, mně se to líbilo (i když třeba takový Krutý princ se mi líbil víc). Ze začátku jsem fandila Tamlinovi, no ale pak se objevil Rhysand že, a bylo vymalováno, já prostě tyhle “Lokiovské” týpky můžu :). Rozhodně se nebráním dalším dílům a knihu jako odpočinkovou literaturu vřele doporučuji. Jinak ale ta hádanka na konci byla celkem zklamáním, vždyť jsem to uhodla i já, a to jsem na tyhle věci úplně ťululum :-D.

22.04.2021 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Tak jsem dočetla druhý díl Josie Quinnové a musím tedy konstatovat, že ten první se vyvedl mnohem lépe. Za mě tedy velké zklamání :(. Opět se jedná o případ, který z velké části zasahuje do osobní roviny hlavní vyšetřovatelky, ale je tak až nějak moc překombinovaný. Dost mě to mrzí, protože jsem očekávala stejnou jízdu jako minule.! Na podzim autorce vychází třetí díl ze série a já si hodně promyslím, jestli budu kupovat.
Byla jsem na vážkách, zda nedat jen dvě hvězdičky, ale za hlavní hrdinku, celý její vyšetřovací tým a krátké rychle utíkající kapitoly dávám nakonec tři.

18.04.2021 3 z 5

Kremelská kandidátka Kremelská kandidátka Jason Matthews

(SPOILER) I závěrečný díl Matthewsovy špionážní série je velmi zdařile zpracovaný a slibuje velké drama i napětí až do samého konce. Autor se v prostředí tajných služeb pohyboval a je to vidět. Jak jsem zmiňovala už u předchozích dílů, svět je zde popsán dost černobíle, ale v beletrii tohoto typu se to dá přehlédnout. Bohužel, kdo čeká šťastný konec hollywoodského stylu, bude velmi zklamán.
Čteno v angličtině, rozhodně se ale chystám na rereading v cz;).

12.04.2021 4 z 5

Vše, co vím o lásce Vše, co vím o lásce Dolly Alderton

K téhle knize jsem si napsala tolik poznámek a tolik citací, které jsem chtěla vložit do recenze, ale to bychom tady byli do rána že jo :). Takže bohatě postačí, když řeknu, že jsem se u tohoto dílka hodně pobavila a zavzpomínala na staré dobré časy (jen autorka byla trošku víc “veselejší”, než já v jejích letech :-D). Nejbližší mi pak byla poslední kapitola nazvaná trefně “Třicet” a u té jsem jen kejvala hlavou a říkala si přesně tak to cítím taky :)... Knihu rozhodně doporučuji, především pak všem mileniálům, kteří taky kráčí do té pomyslné třicetileté “dospělosti”, a kteří nezapadají do všech škatulek, které jim společnost přisuzuje ❗️❗️❣️ No a autorka píše neskutečně čtivě, trefně, vtipně a ten sloh za to opravdu stojí, je vidět, že má tu novinařinu vystudovanou :).

09.04.2021 4 z 5

Thor a mocné kladivo Mjölnir Thor a mocné kladivo Mjölnir Sergio A. Sierra

Kraťoučká knížka pojednávající o severských mýtech, spolu s trochou popisu historie Vikingů. Je to taková věcička na jedno odpoledne, kdy si chcete odpočinout ve společnosti Ódina, Thora, Lokiho, dalších božstev a bájných stvoření a tvorů. Líbil se mi styl psaní a byla jsem moc ráda, že Loki zde dostal tolik prostoru, protože se jedná o mého velkého oblíbence, btw se hrozně nemůžu dočkat seriálu !!! Takže koho baví severská mytologie a historie, směle do toho !! A pokud jste neviděli třeba seriály typu Vikings nebo The Last Kingdom, tak to utíkejte hned teď napravit :).

19.02.2021 4 z 5

Americká královna Americká královna Sierra Simone

Série Nový Kamelot. Co k této třídílné záležitosti říct ?. Asi to nejlépe vystihne věta, kterou autorka použila v doslovu poslední knihy - “Je to příběh o lásce, moci a všem, co znamená být člověkem.” Ano, místy je to velmi zvrhlé a rozhodně bych knihy nedoporučila puritánským čtenářům :D, ale poselství celého příběhu se mi líbilo moc ‼️ Já sama, stejně jako autorka, zbožňuju Artušovské legendy, takže tenhle nápad a provedení byly super. Jinak jsem ráda, že jsme na jedné vlně a obě máme mezi svými oblíbenci Mordreda a Morganu❤️. Co musím opravdu vyzdvihnout je to, že všechny tři díly byly velmi čtivé a já jsem si u toho opravdu odpočinula, což je po tomhle roce opravdu velké plus ‼️ No a autorka mě navnadila na znovushlédnutí filmů Merlina, Krále Artuše, Mlh Avalonu a Labyrintu s Bowiem. Bylo to zase přesunutí se k jinému žánru knih, který už jsem delší dobu nečetla, ale rozhodně to pro mě nebylo zklamáním ...

25.12.2020 3 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Tak jsem konečně dočetla tuhle celkem dost propíranou knihu, tady v tom našem českém rybníčku. Na začátku chci upozornit, že už tedy nějaký ten pátek nejsem cílovka, ale víte Vy co, náhodou mě to celkem bavilo. Největším kladem a plusem celé knihy jsou odkazy na různé filmy a seriály (nejvíc potěšil HP, 10 důvodů, proč tě nenávidím a Zaklínač). Jako druhé pozitivum vyzdvihuju grafické zpracování knihy - chatové konverzace jsou perfektní. Co je ale děs běs je vazba knihy - řeknu to takhle, do posilovny, co se týká vrchní části mého těla, už nikdy jít nemusím :D . Příběh je hodně jednoduchý - je to prostě klasická high school vztahovka, ale jak už jsem zmiňovala výš, vůbec mi to nevadilo. Je to hodně nenáročné čtení, pokud byste si chtěli odpočinout od nějakých vážnějších témat a námětů, tak klidně sáhněte po téhle oddechovce. Hodně recenzí zatracuje hlavní postavu Mei, ale recenzenti si asi možná neuvědomují, že se jedná o puberťačku, která tápe a sama ještě asi moc neví, co chce .., No všichni jsme si tím prošli ;) (jo a chválím outfit Mei v kombinaci s přívěskem obraceč času). Severus&Lily❤️. Skvělá poslední věta knihy . Jo a děkovačky na konci, tak ty já čtu vždycky..

30.11.2020 3 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

U recenzování téhle knihy musím jít proti proudu a hned na začátku řeknu, že nechápu proč je kolem ní takové haló‼️ Ano, nápad celého textu, jako přepis jednotlivých interview se členy kapely a lidí okolo nich, je vskutku znamenitý a umím si představit, že podle toho bude vytvořené televizní zpracování, a to i vzhledem k hudbě a textům písní, které na filmovém plátně vyniknou mnohem lépe. Příběh samotný je ale strašně plochý a postavy jsou jedno velké klišé, bohužel .... Jedinou výjimkou pro mě zůstává postava Karen. Nicméně celá atmosféra ve mně probudila chuť si pustit nějaký pěkný hudební film ve stylu Rock of Ages nebo třeba The Dirt. Kniha se spíš, než na nějaké dramatické okamžiky týkajících se jednotlivých členů kapely, zaměřuje na tvůrčí proces, který předcházel vzniku největších hitů této smyšlené kapely. A to bohužel není nic pro mě...Suma sumárum, knize rozhodně nechybělo originální zpracování, ani námět, ale dohromady to všechno prostě nefungovalo a já jsem se u velké části knihy přistihla, že se opravdu dost nudím!

18.11.2020 3 z 5

Šťastné dívky Šťastné dívky Charlotte Nicole Davis

Čím začít... anotace a začátek knížky mě nadchly, bohužel to ale nabralo jiný směr a já musím konstatovat, že jsem ráda, že už jsem knihu dočetla !!! Druhý díl pravděpodobně vynechám. Letos jsem četla mnoho zdařilých debutů, tenhle mezi ně bohužel zařadit nemůžu. Ano, námět knihy je velmi silný, ale provedení dost pokulhává. Jednoduše řečeno - zajímavý je začátek a konec knihy a to mezitím je prostě jedna velká nuda!! Příběh byl nedotažený, a když Vám řeknu, že se hodně podobal filmům Pistolnice a třeba Brimstone (který je teda ale btw vynikající), tak jste doma. Plus hlavní postava Aster mi prostě byla vážně silně nesympatická!!! Pocitově bych knihu přirovnala ke Kráskám, po jejichž dočtení jsem taky nijak nadšením neskákala ..., Překladatelskému týmu ale musím vzdát hold za slovo “štěstky”!!

12.11.2020 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Název knihy zdařile koresponduje s celou atmosférou vyprávěného příběhu. Jedná se o moc dobrý historický román ze slunného Španělska, byť ne z tak prosluněné doby.! Já mám historické romány moc ráda, protože k příběhu člověk dostane ještě něco navíc v podobě znalostí o konkrétní době a místě. V Madridu sledujeme osudy hned několika rodin, které se v závěru knihy krásně protnou. Co mě ale mrzelo byl ten useknutý konec... Otázky “ztracených” dětí jsem četla už v několika knihách, mohu doporučit třeba Než jsme byly tvoje (Wingate) a Zmizelí (Falconer). Byla to moje první kniha od Ruty Sepetys, ale určitě ne poslední , líbil se mi autorčin styl psaní a hodně mi vyhovovaly i krátké kapitolky doplněné o faktické záznamy z dané doby. No a ještě jedna malá kritika na autorčinu hlavu - já jsem zarytý romantik (tedy aspoň v knihách) a mrzí mě, že tam ta love linka byla jen taková naznačená, chtělo to trochu víc pasión :) (na stará kolena byly ty postavy vášnivější než za mlada sakra:D ). Jinak se ale jedná o velmi vydařenou knihu a já ji můžu doporučit dál. Moc hezky se autorka vyjádřila i ohledně sbírání materiálů a podkladů pro samotný text a na konci nechyběla ani literatura, ze které nakonec čerpala.

06.11.2020 4 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Jednoho dne se náhodně setkají dva lidé, kteří mají svá trápení a kolem sebe postavené nedobytné zdi a, světě div se, začnou se svěřovat (jak víme, ve dvou se to vždycky lépe táhne :) ). Kniha se zaměřovala na podstatná témata, jako násilí na dětech, pěstounství, internetová šikana, obtěžování, odpuštění, snaha jít životem dál přes všechny minulé, přítomné i budoucí strasti a nástrahy ... V knize je krásně popsané, jak slova mohou zároveň ublížit, ale i pomoci❤️ Mimo hlavní “milostné” linky se mi moc a moc líbil vztah Reva a Declana!! Prostě sečteno a podtrženo se jedná o dobře napsanou knihu a já ji můžu s klidným srdcem doporučit !! Dopisy ztraceným jsem nečetla, ale časem se možná dostanu i k nim..

07.10.2020 4 z 5

Rodinné tajemství Rodinné tajemství Santa Montefiore

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem četla, a to jsem jich přečetla opravdu hodně !!!

Holanďanka Holanďanka Ellen Keith

Tak tohle byla hodně silná káva!! Příběh vyprávěný třemi postavami, přičemž jedna část příběhu se odehrává v Německu za 2. světové války a ta druhá roku 1977 v Argentině za tzv. špinavé války.. Řekla bych, že knihu nejlépe vystihne věta “karma je zdarma”!!

Sedmé dítě Sedmé dítě Erik Valeur

Velice zajímavá kniha o adopčním systému v Dánsku, zejména v 60. letech 20. století. Kniha je opravdu dlouhá a chce se to hodně prokousávat začátkem, ale po druhé polovině se pěkně rozjede a ve finále člověk dostane přesně to, co chtěl (finální rozuzlení stojí opravdu za to)!!! Detailně jsou popsány nejenom praktiky, které provázejí celý proces adopcí a vůbec i vzdání se dítěte pravými rodiči, ale také pocity jednotlivých dětí, které tímto sítem procházejí, a které ve většině případu cítí, ze jim něco v životě chybí a s tou prázdnotou se každý pak pere sám.

27.09.2020 3 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Krásná oddechovka!! Mnohem lepší než film. Mohu jen doporučit. V poslední době mě ty teenagerovské náměty nějak podezřele baví, to bude asi tím, ze už mi táhne na třicku :D.

27.09.2020 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Tak za mě tedy rozhodně ANO!!! Výborný příběh, už teď se nemůžu dočkat dalších dílů, abych věděla, jak dopadla Miina pomsta .! Hlavní hrdinka je taková směsice Celaeny ze Skleněného trůnu, Aryi Stark z GoT, Katniss z Hunger Games a možná trochu i Yennefer ze Zaklínače. Autor skvěle vykreslil svět, ve kterém se příběh odehrává - inspiraci našel u starého Řecka i antického a renesančního Říma (boje v aréně, veřejné popravy, travičství, pomsta, láska, přátelství , zrada, bratrství a mnoho dalšího). No a ten konec ó Dcery, to bylo teda něco .... tak mě štve, že už je konec a plno jiných věcí, které se udály ... V recenzích hodně kritizují autorovy poznámky pod čarou, mně se naopak moc líbí, jak pisatel promlouvá a komunikuje se čtenářem. Palce hore!! Jo a naprosto nechápu, jak tahle kniha může někomu připomínat HP :)

Chraň mě před zlými muži Chraň mě před zlými muži Saul A. Lelchuk

Takže, nebylo to zlé. Hlavní hrdinka, jak poukazují i anotace, je směsice Lisbeth Salander a Jacka Reachera. Lisbeth jsem si oblíbila moc a kniha Muži, kteří nenávidí ženy patří mezi špičku! Jacka Reachera jsem zatím viděla jen v podání Toma Cruise, ale ke knihám se časem taky probojuji. Knížka byla čtivá, samozřejmě měla lepší i horší pasáže .... hlavní hrdinka mě bavila (zejména se mi líbilo, že vlastní knihkupectví :) ), ale na můj vkus tam bylo až moc rvaček a různých potyček. Nicméně, pokud vyjde pokračování, přečtu si ho.

27.09.2020 3 z 5