Katka2382 Katka2382 komentáře u knih

Žila jsem příliš krátce Žila jsem příliš krátce Monika Czernin

Moc pěkně napsaná a velmi čtivá kniha.Nahlédneme do života šlechty evropské i ruské na přelomu století a také na začátku první světové války.
Nora měla bezesporu zajímavý a rušný život,škoda jen že byl tak strašně krátký.

"Jenže epochu,do níž se narodíme,si nemůžeme vybrat,můžeme jen položit na misku vah vlastní život s veškerou odvahou,jenž k němu patří,abychom se stali osobností,kterou v sobě nosíme."-krásně a pravdivě napsáno.

Nelze nic jiného než jen konstatovat pravdu.Žila opravdu příliš krátce.

28.05.2021 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Další účinný lék proti trudomyslnosti.
Musím říct že od té doby co čtu Herroita se dívám na všechna zvířata uplně jinýma očima.

23.05.2021 5 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Jako vždy milé pohlazení po duši.Co víc dodat.

19.05.2021 5 z 5

Zvěrolékař má namále Zvěrolékař má namále James Herriot (p)

Krásné,milé a laskavé čtení.Zkrátka pohlazení po duši.Co víc dodat.

17.05.2021 5 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Je to pár minut co jsem dočetla tenhle skvost a stále mám pocit že se vznáším někde nad anglickým venkovem.
Kniha je plná laskavého a milého humoru,který mi dost připomíná mou oblíbenou Betty MacDonald.
Tohle bylo mé první setkání s autorem a musím říct,že to je láska na první začtení.
Nemůžu si pomoct,ale přijde mi že lidi dřív žili tak nějak víc a opravdověji,zatím co teď se jen tak matně pinožíme po světě.

14.05.2021 5 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Skvěle vykreslená psychologie všech postav.
I film je výborný,ale z knihy až mrazí.

11.05.2021 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Klasika která se dobře čte,co víc dodat:).

11.05.2021 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

No musím přiznat,že se mi do téhle knihy vůbec,ale vůbec nechtělo.Bála jsem si že se bude špatně číst,nebude to odsejpat a tak.Ale nemohla jsem se víc mýlit,děj utíká jak splašený a příběh se čte jedním dechem.
Co se týče obsahu je evidentní,že lidstvo prostě JE nepoučitelné a dějiny se neustále opakují.Hon na čarodějnice v 17.století,to samé ve 30.letech v Rusku,v 50.letech za železnou oponou v totalitních státech a v té samé době v Americe zase naopak probíhal hon na všechny kdo byli byť jen v podezření že jsou komunisté-není to paradox?
Tahle skvělá kniha se hodí na každou dobu.

"Zákony!Pod jejich zákony se schová každé lotrovství."
"Jak málo toho chtěl vědět Šalomoun!Kdyby byl raději svou moudrostí budoucím pokolením objasnil,proč občas na svět přichází taková tma,kdy se lidé bez rozumu navzájem vraždí,proč někdy nastávají doby,kdy i nejmoudřejší lidé nerozeznávají,co je spravedlivé a nespravedlivé,proč se někdy i čestní lidé klanějí vrahům a lupičům,považujíce je za dobrotince..."
"Tyranům a lotrům se vždycky žije dobře mezi hlupáky"
"A mezi zbabělci,musíte ještě dodat,příteli."

Když se to vezme kolem a kolem v podstatě jde mocným a vlivným lidem vždy jen o ten mamon,plný břich a touhu zůstat u koryta co nejdéle to jde.
A tak už to hold na tom lidském světě chodí a vždy bude.

07.05.2021 5 z 5

Jákobovy barvy Jákobovy barvy Lindsay Hawdon

Výborná kniha která se čte jednim dechem.
Skvěle vyprávěný příběh na který hned tak nezapomenete.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

04.05.2021 5 z 5

Vrásky z indické lásky Vrásky z indické lásky David Havel

Super cestopis nebo spíš popis cesty.
Člověk má pocit že je tam taky.
Doufám,že autor neskončí u téhle jedné knihy.

02.05.2021 5 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Nebyla to špatná kniha,ALE Klub nenapravitelných optimistů prostě JE lepší.
Ovšem klaním se před autorem jak úžasně popsal Československo,dobu i všeobecnou náladu.

29.04.2021 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásná a milá knížečka.
Každý z nás může něco změnit,stačí chtít a vytrvat.

26.04.2021 5 z 5

Návrat do divočiny Návrat do divočiny Aleš Palán

Moc pěkné doplnění první knihy.Je to spíše fotografická kniha s trochou textu,taková krátka sbírka autorova zamyšlení.Ale fotografie jsou opravdu krásné, hlavně ty portrétní.
Nejvíc se mi líbil epilog.

26.04.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Velice mrazivé čtení.
Kniha mi hodně připomínala Příběh služebnice a 1984,hlavně pro svou ponurost a absenci čehokoliv pozitivního.
Každopádně doporučuji k přečtení především mladé generaci,aby si uvědomili že svoboda národa či svoboda jednotlivce není zadarmo.Že stála mnoho životů a na to nesmíme nikdy zapomenout.

25.04.2021 4 z 5

Divný čas, divná láska Divný čas, divná láska Jaromíra Kolárová

Moc pěkné čtení.Překvapilo mne, že paní Kolárová byla tak zapálená komunistka.Zajímalo by mě zda jí to vydrželo až do smrti.
Škoda že už žádnou knihu nenapíše.

24.04.2021 5 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Tohle je má třetí kniha od autorky a řekla bych že je asi nedrsnější.
Není nic horšího než zbytečně zmzačení lidé a zbytečná smrt člověka.
Moc si vážím paní Alexijevičové a přeji ji jen to dobré,ale zároveň se o ni bojím,protože v Rusku a i v Bělorusku nemají rádi lidi odhalující pravdu,píšící o pravdě a bojující za pravdu.
Co se týče soudního sporu kvůli této knize napadá mne jediné:Pro pravdu se lidé nejvíc zlobí.

Nejvíc mě "dostal" výrok jedné z matek u soudu:O sovětských hrdinech je třeba psát krásné knihy, a ne z nich dělat potravu pro děla.
Jenže na základě těch "krásných knih" se do války a do boje budou s romantickou představou vrhat další a další mladíci. Aby nakonec zjistili že válka je peklo na zemi a že není nic romantického na tom když se vám mozek nejlepšího přítele rozprskne po uniformě.
Sice těžká,ale velmi potřebná kniha.Doporučuji k přečtení.

20.04.2021 5 z 5

Útěk : paměti 1920-1991 Útěk : paměti 1920-1991 Arnošt Reiser

Moc pěkně napsaný a krásně čtivý životní příběh.
Líbí se mi jak k sobě měli lidi dřív blíž,hlavně rodiny se hodně a rády scházeli.

17.04.2021 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Krásné a milé čtení.Klidně by kniha mohla být delší.

15.04.2021 5 z 5

Z Paříže do Paříže Z Paříže do Paříže Joseph Joffo

Krásně napsaný přiběh.
Mám doma stejně staré kluky a vůbec si nedovedu představit,že jim zabalím chlebníky a vyšlu na takovou cestu.
Kéž by už nikdy žádné děti nemuseli sami takto cestovat.

14.04.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Bylo to čtivý a trochu smutný.
Člověk si uvědomí co má až když to ztratí.

12.04.2021 4 z 5