Kattie Kattie komentáře u knih

Proč nekveteš? Proč nekveteš? Katarína Macurová

Legrační, milá knížečka. Hned se zařadila mezi oblíbence u obou dětí (2 a 4 roky). Může sloužit jako inspirace ke kreslení obrázků rostlinek, i dalších věcí nad i pod povrchem. Autorka měla pěkný nápad. Zdánlivě jednoduchý příběh má toho v sobě hodně.

23.09.2021 5 z 5

Botička Botička Aneta Žabková

Moc milý, vlídný a vtipný příběh. Musela jsem se smát tomu, jak se dají do dětské knihy přenést vztahové záležitosti rodičů :). Bavila jsem se. Synovi se příběh moc líbil a zatím je to v jeho 3,5 letech nejdelší text, který jsme před spaním přečetli. Trval na tom, abychom to dočetli a ke konci už mi usínal na rameni, ale příběh přesto poslouchal a komentoval obrázky, kterých je tam opravdu požehnaně. Knížka se hned zařadila na poličku mezi naše oblíbence.

08.06.2021 5 z 5

Mimi & Líza Mimi & Líza Alexandra Salmela

Nádherná knížka. Krásné ilustrace. Příběhy, které přiblíží nejen dětem, jaký je svět slepých. Není to ale jen o tom. Kniha je především plná dětské fantasie, nahlédne do duší a práce lidí, souvětí jsou bohatá, složitější, ale můj tříletý syn má knihu rád. Zvládneme narozdíl od jiných knih jen jednu kapitolu a nemá na ni náladu vždy, ale sám ji vyndavá z poličky, ačkoli jsem po prvním čtení myslela, že je na to ještě malý a kniha si na něho počká. Jsem z knihy nadšená. Četli jsme mnoho, které vznikaly dle mého názoru na koleně, ale tato mi přijde, že si s tím někdo dal záležet a dělal to s láskou a citem.

11.11.2020

Kolik pater má strom Kolik pater má strom Jörg Hilbert

Knížka má všechno :) Hezké ilustrace, příběh, poučení, neobvyklý formát, hledání oříšků :)

18.10.2020 5 z 5

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Myšlenka zajímavá. Bylo to pro mě opakování toho samého stále dokola. Příliš to nafoukl a snažil se udělat z toho celou vědu. Já zrovna nejsem člověk, který by nezvažoval všechny možné alternativy a předpokládal vyrovnaný vývoj, nesnažil by se být vždy připraven. Tedy jsem si připadala, jak když mě přesvědčuje o věcech, o kterých mě přesvědčovat nemusí.

Také mi přišlo trochu pokrytecké, že hovořil o až přílišném zjednodušování a škatulkování, s čímž souhlasím, že to není dobře, ale sám dost často zjednodušoval, když hovořil o jemu nesympatické skupině lidí.

19.07.2020 3 z 5

Bob a Bobek - Králíci z klobouku Bob a Bobek - Králíci z klobouku Vladimír Jiránek

Mně se toto zpracování ani příběhy nelíbily. Boba a Bobka mám ráda, ale tahle kniha šla po přečtení dál světem.

25.05.2020 2 z 5

Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Michal Široký

(SPOILER) Knize asi uškodilo, že jsem měla velké očekávání, které vyplynulo z podpory druhého dílu na crowdfundingové platformě. Ilustrace se mi líbí. Svět, který autoři vytvořili také. Příběh se mi v principu také líbí.

Ale souhlasím s některými komentáři, že to je nedopracované, nedotažené do dokonalosti, až bych řekla, že to je co do textu místy odfláknuté. Jak už někdo psal, jakoby sepsali nápady a rovnou je vydali, bez přemýšlení nad logikou některých událostí. Bez přemýšlení nad tím, jak to budou chápat děti. Zajímalo by mě, zda je třeba napadlo dát tu knihu před vydáním pár dětem do ruky, třeba i starším, co už jsou schopné hledat v textu i nějaké logické nesrovnalosti.

Já se ze začátku ztrácela a něco mi došlo až při druhém čtení. Doteď nerozumím, jak je možné, že byl Wrr v salonu dřív, ačkoli před tím prošel několik knih a piráti měli mapu a měli tak jít najisto. Je to snad udička pro kreativní rodiče? Máme si vymyslet, že loď může plout na moři a vesmírem, ale v poušti ne a voda je daleko, tak jim to do salonu trvalo dlouho?

Také nechápu, jak je možné, že na zprovoznění přístroje stačila pouze srdcová karta a nebyly potřeba ty ostatní součástky. Nebo si je snad Wrr v té vřavě při boji se supem také odnesl?

Opravdu, jakoby chyběly některé stránky.

A dobrý "konec?", ačkoli jsou vlastně piráti pořád venku, o tom ani slovo. Možná to byl účel, jen takové nakouknutí do příběhu, který bude pokračovat v dalších knihách? Ale mohlo to být podle mého názoru udělané lépe...

Je to škoda, ten potenciál je tam mnohem větší, proto dám šanci ještě druhému dílu, ale prozatím bych knihu nedoporučila kupovat, na to je až příliš mnoho lepších knih.

Myšlenka odtažení dětí od tabletu ke knize je hezká. Je pravda, že pro hodně malé děti je velká nabídka bohatě ilustrovaných knih. U těch starších už je to s ilustracemi horší, takže v tomhle je kniha jistě zajímavá.

---

Ještě poznámka pod čarou. Je mi líto, jak dopadl holub - vlastně dělal svou práci a jednají s ním v knize jak s padouchem. Chudák přijde o peříčka...

25.05.2020 3 z 5

Všichni letí na koštěti Všichni letí na koštěti Julia Donaldson

Jedna z mála knížek s delším textem, které syn pochopil a vydržel u celého jejich textu už v necelých dvou letech, aniž bych musela text zkracovat nebo převyprávět. A jedna z mála knih, které mě baví číst pořád dokola :).

24.05.2020 5 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Zajímavý a nezkrášlený pohled do světa, který je mi velmi vzdálený. Autorka mně byla některým svým chováním, především vůči partnerovi, nesympatická. Jinak je ale velmi odvážná, umí si jít za svým, pomáhá dětem, a to podle mě se správným úmyslem, poskytnout jim vzdělání, aby pak děti samy mohly, až vyrostou, bez problémů najít práci a zemi sami pomoci, bez toho, aby utíkaly, jak to půjde, do zahraničí. Těším se na pokračování a doufám, že pomoc, které se dětem od ní dostane nepřijde vniveč, že se málokdy zklame, jako se s některými zklamala, jak popisuje v knize.

15.06.2019 4 z 5

Železný Míťa Železný Míťa Jiří Marek (p)

Když jsem tuto knihu zakoupila z bazaru spolu s dalšími dětskými knihami, že to budu číst malému synovi, mamka se mi smála, že to bude asi pěkně tendenční, že Míťa je zkráceně Dimitrij. Ano, je to příběh o malém chlapci, který se otci ztratí při návštěvě jeho pracoviště - železárny. Chlapec se seznamuje s tím, jak se vyrábí železo a celou dobu je vlastně čtenář přesvědčován o tom, jak je super stát se v dospělosti slévačem nebo jiným dělníkem v této továrně. Ale jinak to je fakt zajímavé, člověk si připadá jak na exkurzi. Mám vystudovanou stavařinu a tato kniha mi dala více než kapitola o výrobě železa ve vysokoškolské učebnici :). A když si chlapec v polovině knihy posteskl, že je škoda, že se nepodívá ještě do ocelárny, tak jsem si říkala: "prosím, prosím, ať se tam podívá" :). A když se tam podíval, tak jsem měla opravdu radost. Takže myslím si, že dětem, co je baví technika a rádi zkoumají, jak se co dělá, se kniha bude líbit. A o tom, co pak budou v životě dělat si později určitě udělají vlastní obrázek, kniha je určitě do ničeho nevmanipuluje :). Jediné, co se mi na knize nelíbilo bylo to, že se hoch pohyboval v docela nebezpečném prostředí a žádnému ze zaměstnanců to nebylo moc divné a kluk sám neměl rozum, že by se tam neměl toulat.

06.07.2018 5 z 5

Moc Hodný Obr Moc Hodný Obr Roald Dahl

Jsem v právu nebo v levu? Obrova zvláštní řeč, slova, která se mu pletou a jeho dobrotivost vás pobaví, potěší. Příběh obsahuje mnoho originálních a kouzelných výmyslů geniálního dětského spisovatele. Opravdu milá kniha.

06.07.2018

3. dobrodružství pavouka Čendy 3. dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Krásný závěr trilogie. Až je mi to líto. Snad se k pavoučkovi někdy Pavel Čech ještě vrátí. První díl byl takový útulný, mám ho nejraději, druhý vtipný a třetí díl je dobrodružný a napínavý. Teď se chystám na Tarzana, pavouček mě navnadil.

Jinak pro syna první díl nejoblíbenější kniha od jednoho roku. Učil se na ní první zvuky a slova. U každé stránky jsme měli nějaké slovo nebo zvuk třeba ještě s nějakou grimasou. Třeba na zloděje "tytyty" než dostal pružinou nebo u stránky, kde je bagr ukazoval bagr, pána, dům... Když byl starší, cca 2 roky, tak pochopil lépe i další díly a "zamiloval se do Jany", oči mu září štěstím, když se spolu s Čendou na konci opět shledají. Už mu je 2,5 a knihu čteme pomalu každý třetí večer před spaním, všechny tři díly.

04.07.2018 5 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Nikde není psáno, že by měla být hlavní postava všemi zbožňována. Naopak se mi líbilo, že tady tomu tak není. Kdyby se May čtenářům líbila, pravděpodobně by to vše probíhalo jinak – a o to jde. Jak snadné je manipulovat s určitým typem lidí. To, že byly některé procesy dotaženy až do absurdnosti bez toho, aby se alespoň malá skupina aktivistů bránila, je dle mého názoru nereálné. Jedině, že by Circle nějak tajně příspěvky těchto skupin nepouštěl dál, ale i tak to bylo zajímavé čtení s mnoha postřehy. Co mě mrzí je, že mě v závěru nic nepřekvapilo. Nic, ani totožnost Kaldena, ani konec „vedlejších postav“ ani celkové zakončení knihy.

10.03.2017 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Nevím proč, ale tomuhle jsem nepropadla. Na to kolik autorovi bylo, tak super, ale když to neberu v potaz, tak nic moc - zkusím si časem přečíst další díl, třeba mě to ještě chytne.

12.08.2013 3 z 5

Jak děti přicházejí na svět Jak děti přicházejí na svět Jana Martincová

Některé výrazy jsem si nahradila, to je pravda. Některé pasáže jsem více rozvedla (např. tu o dětech s postižením, protože se mezi nimi hodně pohybujeme, tak aby děti věděly, že důvody pro jejich hendikep mohou být i jiné než ty zmíněné v knize). Jinak mi ale kniha dobře posloužila jako průvodce, protože takto bych to sama bez knihy nepodala. Syn je spokojený, že má odpovědi na otázky, protože čekáme třetí miminko a zajímal se. Dcera je ještě malá, ale něco také pochytila. Myslím že u takto osobních věcí, ve kterých to opravdu každý vnímáme jinak, je těžké se všem zavděčit a asi to nejde bez toho, aby to rodič pojal po svém tak, jak to cítí. Z pohledu dítěte, syn (5,5 roku) se mě ptal průběžně na všechny otázky, které kluk v knize pokládá. Takže jsem v těch otázkách syna viděla.

30.03.2023 4 z 5

Kniha o naději Kniha o naději Douglas Carlton Abrams

Od knihy jsem čekala něco jiného, více ze samotné Jane, ale za poselství a historky o nezlomnosti přírody dávám plný počet.

29.12.2022 5 z 5

Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti Petr Morkes

Četla jsem dětem 4 a 2 roky. Malá díky obrázkům celkou knížku vydržela, staršímu synovi se líbila, ale je to tak na zapůjčení z knihovny, vracet se ke knížce nebudeme. Ale na to jedno přečtení to byl celkem zábavný detektivní příběh pro děti. Ocenila bych, kdyby tam bylo více stop nebo napětí, aby mohly děti pátrat, to jsem trochu od knihy čekala. Ale nevadí.

10.05.2022 3 z 5

Jak vyzrát na duchy? Jak vyzrát na duchy? Roland Garrigue

Asi dost záleží na podání rodičů :) Já třeba řekla synovi, že to s tím čmáráním do knihy je legrace a je to myšleno jako sranda a vážně to nebere :) . A docela ta knížka má vtipnou pointu. Je zvláštní, ale nám se líbila.

31.01.2022 4 z 5

Tlapková patrola - Příběh podle filmu Tlapková patrola - Příběh podle filmu kolektiv autorů

Tlapkové knihy, co jsme měli v ruce se mi nečtou dobře, nejdou mi přes pusu. Možná za to může stavba vět. Ale u téhle mi to přišlo lepší. Synovi se film líbil a tlapky miluje, takže je z knihy nadšený. Zpracování filmu celkem zvládli dobře. Takže z tlapkových knížek, co jsme četli, mi tato přijde zatím nejlepší.

11.12.2021 4 z 5

Andílkovo vánoční putování Andílkovo vánoční putování Zuzana Pospíšilová

Nevím jak jiní, ale já na Vánoce potřebuji přesně takové příběhy. Příběhy, které jsou něžné, mají v sobě kouzlo, váhu ohleduplnosti a dobrý konec. Neobyčejná a výjimečná kniha nevzniká jen pokud je ve všech svých ohledech dokonalá, ale když to do sebe skočí a klapne. Všechno dohromady, včetně naladění a vkusu čtenáře. A u mě se tak stalo. Něžný a křehký andělíček pohladil svým příběhem nejen mě, ale i mého čtyřletého syna. Ilustrace knihu perfektně doplňují a jsou neotřelé.

02.12.2021 5 z 5