KlariN KlariN komentáře u knih

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Fajn prostředí, v němž se román odehrává, i řada sympatických postav s hlavním hrdinou v čele. Ten se snaží být především dobrým otcem svojí dceři, i zodpovědným vyšetřovatelem, a životní okolnosti ho svým způsobem dohnaly ke specifické verzi maskulinního feminismu. Velice příjemné jsou i hořce sebeironické momenty (pokus o rande), i záměrná přítomnost brakových atributů (záporákovy převleky, postižení, pseudogotický dům, ). Žánrový příbuzný Miniera i Nesba. Dalšími díly nejspíš nepohrdnu!

28.08.2019 3 z 5

Jedinečný nůž Jedinečný nůž Philip Pullman

Vynikající pokračování Zlatého kompasu. Fantastická literatura žánrem, obsahem i formou. Pullman jest jedním z nezpochybnitelných králů angloamerické literární noblesy.

07.02.2019 4 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Škvorecký přitlačil na humornou strunu. Pro někoho možná kult, pro mně odpočinková literatura, která kvalitou srovnání s Prima sezonou a Zbabělci zkrátka nesnese.

10.01.2019 3 z 5

Žízniví psi Žízniví psi Glen Emery

Jednoznačně nejzábavnější knížka, kterou jsem letos četl, a že jich málo nebylo. Parádica, jíž nelze nedoporučit. Prosím, čtěte!

14.11.2018 5 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Ubíjející, nepřekvapivé, stylisticky neobratné. Pod samoúčelnou brutalitou často číhá sentiment, a nepřesvědčivě definované vztahy, Trilogii pravděpodobně dočtu, ale jen pro komplet...

28.10.2018 2 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Krásná záležitost, v podstatě Kdo chytá v žitě pro století 21., číst to v pubertálním věku, rozloží mně to na prvočinitele, zasáhlo mně to silou býka i dnes. Doporučuji i film, který autor na motivy vlastní knihy stvořil. Jednoznačně jeden z nejsilnějších coming of age titulů vůbec.

29.04.2018 5 z 5

Otcovražda Otcovražda Carina Bergfeldt

Velmi povedený koncept, funkční humor, dobře zvolené téma, i vědomá práce se žánrovými klišé. Knihu tak do průměru sráží jen zbytečná emocionální odtažitost od hrdinek, několik míst na hranici křeči (hotely) a především dílčí překladové nepřesnosti. Přesto doporučuji.

15.04.2018 3 z 5

Až nadejde čas Až nadejde čas Peter Høeg

Nepochybný skvost. Skandinávská varianta Eca.

07.04.2018 5 z 5

Sebevraždy panen Sebevraždy panen Jeffrey Eugenides

Parádní nostalgické coming of age emo.

09.03.2018 5 z 5

Krysařovy děti Krysařovy děti Belinda Bauer

Vyvrcholení osudů Jonase Hollyho a Stevena Lamba. Nejlepší kniha série a strhující záležitost. Doporučuji!

Mladík v okovech Mladík v okovech C. D. Payne

Pořád svěží.

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Americká odpověď na Adriana M.. Méně sarkastické, více střelené. Klasika svýho žánru.

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Krásné zakončení strhující ságy. Sapkowski na vrcholu tvůrčích sil.

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Skvost!

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Bez debat výtečná věc!

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Návrat do řeky tak úplně nevyšel, vysoká očekávání nenaplněna. Epizodická vyprávěcí struktura podtrhuje rozvleklost příběhu. Zábava na jedno přečtení.

28.12.2017 3 z 5

Sorry Sorry Zoran Drvenkar

Překvapivý nářez. Strhující vyprávěcí struktura epidentně inspirovaná filem. Sympatické postavy, o které se budete bát.

28.12.2017 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Je mi líto, ale dosud jednoznačně nejslabší Eričin případ. Náhledy do osudů vražedného dua nekonečné, předvídatelné a především nudné. Vrací se motiv nedůslednosti při zjišťování vztahů mezi svědky a podezřelými. Gradace děje minimální, a přeakčnělý konec dokonale vytržený z paty. Hlavní hrdinka nezvládá vztahy a vágně osciluje mezi dvěma muži. Spisovatelská únava v přímém přenosu...příště snad bude líp!

02.08.2024 2 z 5

Sestra smrt Sestra smrt Daniel Petr

Poměrně příjemné překvapení. Rychle odsýpající akční thriller, v němž hraje důležitou roli vynikající tísnivá atmosféra ústeckého kraje, i dědictví minulosti. Děj je sice značně překombinovaný, ale žene jej kupředu posedlost ústředního vyšetřovatele Václava Rákose. Daniel Petr je talentovaným vypravěčem, jenž si velmi dobře osvojil důležité žánrové atributy severské krimi. Kniha by se snadno mohla stát podkladem pro atraktivní televizní minisérii. Případné pokračování přivítám rád!

12.07.2024 4 z 5

Špión, který se vrátil z chladu Špión, který se vrátil z chladu John le Carré (p)

Atmosféra silná, charaktery komplexní, způsob vyprávění rozvláčný a záměrně odtažitý. V rámci možnosti realistický, a do detailu promyšlený špionážní román, který funguje jako strohý exkurz do studené války.

10.11.2023 2 z 5