knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Cestujem sama Cestujem sama Samuel Bjørk (p)

Kniha Cestujem sama sa radí k ďalším dobrým severským trilerom. Príbeh bol napínavý, plný zvratov a prekvapení. Vystupovalo v ňom dosť postáv, ale dalo sa v nich ľahko zorientovať. Vadila mi prílišná prekombinovanosť všetkého so všetkým.
Čo sa týka vyšetrovateľov, Mia mi prišla ako dobrá detektívka, v podstate sa neustále nad prípadom zamýšľala, no prišlo mi nereálne, aké dobré ,,odhady" mala. Autor sa to snažil zachrániť tým, že sa v jednej veci pomýlila, no aj tak to už u mňa tento dojem nezmenilo. Holger mi bol sympatický, jeho súkromný život mal ale viac priestoru, než jeho detektívne schopnosti, dúfam, že sa to v ďalších knihách zmení. Zatiaľ sa na mojich obľúbených vyšetrovateľov od iných autorov nechytá. Celkovo mi v tejto knihe prišlo, že mali detektívy pri vyšetrovaní viac šťastia ako schopností. Viac šťastia na pomoc iných a na náhody, ale zas aj tie sú súčasťou života. Príjemným prekvapením pre mňa bol nový člen tímu, mladý hacker sa totiž blysol asi najväčšou prácou a prinášal stále nové a nové prekvapenia. Ich hlavný nadriadený mi zas liezol na nervy. Páčil sa mi samotný prípad a aj to rozuzlenie na záver, naozaj som neuhádla, kto bol vrah a ani aký bol jeho motív. To prepojenie so sektou sa mi páčilo a aj to ako to dopadlo, bála som sa, že to skončí inak. Určite idem aj na pokračovania, táto kniha mala nejaké nedostatky, ale zvyčajne bývajú severské krimi každou ďalšou knihou lepšie a lepšie, hádam to bude platiť aj v tomto prípade.

14.09.2021 4 z 5

Reťaz Reťaz Adrian McKinty

Veľmi dobre napísaný triler. Krátke kapitoly sa čítali rýchlo a autorov štýl mi absolútne sadol. Od prvej strany ma kniha chytila tak, že som ju nevedela odložiť. Skvelý námet. Žiaden rodič by nič podobné nechcel zažiť. Rachel je ďalšie ohnivko reťaze a reťaz sa nesmie pretrhnúť. Obete sa stávajú spolupáchateľmi, majú morálne dilemy, nespoznávajú sami seba pri hľadaní odpovede na otázku - čo všetko sú schopní spraviť pre záchranu svojich detí? Prenasledujú ich výčitky svedomia, ale na výber nemajú. V niektorých momentoch som bola ako na ihlách. Keby bola Reťaz sfilmovaná, bol by to ten film, pri ktorom by som si pri niektorých scénach zakryla oči. Bola som veľmi zvedavá, či sa Rachel podarí reťaz pretrhnúť a vlastne či vôbec niekomu. Záver bol plný zvratov a akcie. Okrem toho autor poukazuje aj na nebezpečenstvá sociálnych sietí, čo všetko vlastne odkrývame zo svojho súkromia úplne cudzím ľuďom a ako ľahko sa tieto informácie môžu stať naozaj nebezpečnými. Dúfam, že sa dočkám slovenského prekladu aj pri iných autorových knihách :) .

03.09.2021 5 z 5

Mesačná sestra Mesačná sestra Lucinda Riley

Aj piata knižka u mňa zožala úspech, rovnako ako predchádzajúce. Tiggy miluje prírodu a najmä zvieratá, čo mi bolo veľmi sympatické. Tiggy stretne svojho príbuzného vo chvíli, kedy by to snáď najmenej čakala, čo ju potom privedie k hlbšiemu pátraniu po svojich predkoch, k poznaniu svojej kultúry, pôvodu a k svojim skrytým schopnostiam. Z jej predkov som si obľúbila najmä Mariu, ktorá bola rozumnou, starostlivou a silnou ženou. Čoraz viac sa ale stupňujú záhady okolo Tatka Slaného. A som veľmi zvedavá na konečné rozuzlenia. Škoda, že Tiggy nestihla preskúmať všetko, čo chcela...ale taký bol zámer a vyšiel...hoci by som už prijala aspoň ake také pomalé rozuzľovanie všetkých záhad. Už teraz sa teším na príbeh šiestej sestry a sériu určite odporúčam.

22.08.2021 5 z 5

Potkan Potkan František Kozmon

Musím sa priznať, že nejako nevyhľadávam slovenských autorov a mám ich obľúbených len pár, ale kniha Potkan z pera autora Kozmona ma naozaj príjemne prekvapila. Zaujal ma už prológ, bol dosť originálny, po jeho prečítaní som bola zvedavá, akým smerom sa bude kniha uberať. Páčil sa mi zaujímavý prípad, prelínanie prítomnosti a minulosti, vynikajúce vykreslenie charakterov postáv, ktoré boli veľmi autentické a aj samotný vyšetrovací tím. Nebolo to písané štýlom severských autorov a tých mám prečítaných veľa, Kozmon sa ich ani nesnažil napodobniť. Išiel si svojim štýlom, ktorý mi sadol, preto si od neho určite prečítam aj ďalšie knihy. Potkana som prečítala v priebehu dvoch večerov a určite ho budem odporúčať.

18.08.2021 4 z 5

Sedem sestier Sedem sestier Lucinda Riley

Kniha sa mi naozaj velmi pacila. Po tomto zanri siaham menej,o to viac som bola prekvapena,ako sa mi pacila. Zaciatok mi prisiel riadne divny a rozmyslala som,ze to ani citat nebudem, tatko Slany, divna smrt,divny pohreb,zvlastny clovek,zvlastne adopcie,...a potom prislo Rio, Francuzsko...minulost aj sucasnost...a uz to slo :). Velmi sa mi pacil pribeh Izabely, aj pribeh najstarsej sestry Maie,hoci viac slo o jej korene a o Izabelu. Citala sa rychlo a dobre,vtiahla ma do deja a nevedela som prestat,kym sa nedozviem,ako to skoncilo. A v istych castiach to neskoncilo az takym happy endom ako som cakala. Napriek tomu nelutujem a tesim sa na pribeh dalsej sestry.

07.03.2021 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Druhy diel Zaklinaca sa mi pacil o cosi viac ako prvy , hoci mna poviedky celkovo az tak neoslovuju. Uz som sa do toho dostala viac, pribehy hoci kratke ma coraz viac vtahovali do deja a pri kazdom som bola zvedava ako dopadne. Najviac sa mi pacil pribeh o sirene,pri nom som sa aj nasmiala :-) Uz sa tesim na tretiu knizku,ktora by uz mala byt ina nez prva dve. Kazdopadne som zistila,se u mna rokz odkladany Sapkowski pise naozaj zaujimavo.

28.01.2021 4 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Uz sa neviem dockat dalsej casti. Cela seria sa mi zatial velmi paci :-) Zaver skoncil napinavo ako vzdy a potrebujem vediet, ako dopadnu otvorene veci :-) Ja nemam co vytknut, knihy tohto autora mam precitane hned v ten den, ako ich chytim do ruky, citaju sa naozaj velmi rychlo...sadol mi styl autorovho pisania. No uz len nech rychlo vyjde pokracovanie :-)

19.04.2020 5 z 5

Krajina slobody Krajina slobody Ken Follett

Mám slabosť na Follettove knihy :-). Všetky sú totiž skvelé. Toto bola moja prvá kratšia kniha od neho a môžem povedať, že v nej nič nechýbalo. Mala všetko, čo vo Follettových knihách čakám :-). Jeho historické romány sú skvelé, napínavé, dúfala som, že to dopadne tak, ako to dopadlo, čítajú sa rýchlo, postavy aj ich príbehy sú veľmi uveriteľné. McAsh-ovi som od začiatku po koniec držala palce. Jeho ideály boli na tú dobu naozaj odvážne a taká vlastne bola aj Lizzie. Naozaj veľmi pekný príbeh.

05.11.2019 5 z 5

18 pod nulou 18 pod nulou Stefan Ahnhem

Dočítané :-) bavila ma viac ako Deviaty hrob...vyhovuje mi autorov styl pisania, jeho knihy ma vzdy tak vtiahnu do deja, ze ich necitam dlhsie nez 1-2 dni. Tu bol fakt dobry, celkom realny pribeh. Kniha bola plna napatia. Paci sa mi, ze v kazdej casti sa v podstate vedu dve vysetrovania, dva pripady, v dvoch krajinach...aj Dunja mala velmi zaujimavy a zial mozno az prilis realny pripad na tuto dobu. Nemozem sa dockat Motivu X, potrebujem vediet, co sa dalej stane s Dunjou...a tiez ako sa vyriesi vec s Theom, ktory sa dost vymyka spod akejkolvek kontroly rodicov a to na com sa zucastnil v tejto knihe je uz fakt cez. Tazko povedat ako si s tym rodicia poradia. Tiez ocenujem zaver a ze Fabian konecne prekonal sam seba...a neskoncilo to ako v poslednej knihe. Tiez ma zaujima ako si Fabian poradi s tym, co v zavere objavil :-( musim cim skor navstivit kniznicu :-) uz tam mame aj 4.diel :-)

20.10.2019 5 z 5

Deviaty hrob Deviaty hrob Stefan Ahnhem

Super kniha, chytila ma rovnako ako predchadzajuca. Velmi mi vyhovuju tie kratke kapitoly, je to ovela zaujimavejsie a rychlejsie :-). Dejovo sa odohrava pred predchadzajucou knihou, co mi vobec nevadilo. Jednu hviezdicku uberam len kvoli Fabianovi a tomu celemu okolo Nivy a zaveru...necakala som happy end, ale vzdy cakam, ze zlo bude potrestane...a tu to bolo nejako opacne...a tiez ma nastvalo Fabianove zlyhanie...pre mna malo dost obrovsky rozmer...a v podstate mi to vadilo, pretoze nejaky extra dovod to zlyhanie nemalo a policajtovi by sa to predsa len stat nemalo....

20.10.2019 4 z 5

Šéf Šéf Vi Keeland

Zo začiatku ma kniha až tak nebavila...ale dala som jej šancu...a dobre som spravila. Je to jedno príjemné oddychové čítanie. Veľa krát som sa zasmiala, hlavne na Chase-ovi a jeho talente vo vymýšľaní si príbehov, ale aj na Reese a tom, ako s ním pri nich spolupracovala. Pekný a originálny námet. Obaja hrdinovia mali v podstate fakt smutnú minulosť a to ich spojilo ešte viac. Záver bol dokonalý...naozaj ma dojal, čo sa mi už dlhšie pri žiadnej knihe nestalo. Určite odporúčam :)

25.09.2019 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Knižku radím k tým lepším trilerom. Nebol to /podľa mňa/ až taký psychotriler ako niekde uvádzajú, ale bavil ma. Vtiahol ma do deja od prvých strán. Páčil sa mi nápad - ten dom, s jeho zvláštnym majiteľom (myslím, že ja by som v takom dome, s takými pravidlami žiť nemohla, som strašný škrečok a ten život bez kníh?! pre mňa nepredstaviteľné), dve ženy so svojimi životmi, problémami, páčilo sa mi, že kapitoly neboli dlhé a že sa striedali kapitoly o Emme a Jane, ako minulosť a súčasnosť, veľmi ma to bavilo, vadila mi absencia úvodzoviek v častiach, ktoré patrili Emme. Priznám sa, že vinníka som neodhadla, mala som dva tipy a ani jeden sa nezhodoval s pravým. Samozrejme, ako sa blížil koniec, tak som tušila akým smerom sa to nakoniec celé uberie. Za mňa 4*z 5

24.02.2018 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Nakolko som prave na tuto knizku z tejto serie citala najroznejsie recenzie, bola som asi aj najviac zvedava, ako sadne mne.
Celkom dobre nerozumiem hore pisanej anotacii, najma tej vete, ze je Sebastian zamotany do pripradu viac ako by sam chcel. Tato veta by sa hodila do anotacie ku knihe Ucen, urcite nie sem. Cela tato seria ma neskutocne bavi, a pacila sa mi aj tato knizka. Pripad bol nevsednejsi, oproti inym menej akcie, no rozuzlenie aj tak zaujimave a pri niektorych castiach mi bolo fakt tazko, celkovo nemam rada ziadne popisovanie muciacich technik, aj ked konkretne s tymto som sa stretla aj v knihe Ja, putnik a uz vtedy mi z toho bolo na nic a zaver hlavne posledna strana boli fakt napinave. Tento pripad ale nebola Sebastianova parketa a tak mi prisiel taky nadbytocny, co sa vysetrovania tyka, no o to viac sa rozoberal jeho sukromny zivot, co sa mne zasa paci :-D i ked nie so vsetkymi jeho krokmi, tykajuce sa Vanje suhlasim, ale to by nebol Sebastian, keby sa zachoval inak. A este si nejako neviem zvyknut na Billiho priatelku, mne by na to miesto viac sadla Vanja, no co uz, ja by som to v tom time vsetko poparovala :-) Nakoniec sa teda priklanam k citatelom, pre ktorych kniha nebola sklamanim

26.01.2018 5 z 5

Učeň Učeň Hans Rosenfeldt (p)

Podobne ako prvá kniha Temné tajomstvá sa aj táto u mňa radí medzi top knižky tohto žánru :-) Veľmi sa mi páčila a už zajtra bežím do knižnice pre ďalšiu časť :-) Okrem skvelej krimi záplateky, napätia, akčnosti sa mi veľmi páči aj celý vyšetrovací tím a zaujíma ma ako sa to tam bude všetko ďalej vyvíjať, a hlavne som zvedavá kedy, ako a či vôbec vlastne sa Vanja dozvie pravdu.

14.01.2018 5 z 5

Skvelý úlovok Skvelý úlovok T. M. Logan

Skvelý úlovok je moja prvá prečítaná knižka od tohto autora. Chytila ma hneď od začiatku. Dej bol napínavý a hoci som nejaké veci čakala, tak ma záver trochu prekvapil, myslela som si, že to dopadne inak.

Abbie sa bezhlavo zaľúbi do Ryana. Zasnúbi sa s ním a predstaví ho svojim rodičom. Claire sa jej budúci zať páči, no Ed má z neho veľmi zlý pocit a je odhodlaný si naňho posvietiť.

Od začiatku som bola zvedavá, či je Ed taký paranoidný alebo Ryan skutočne skrýva nejaké temné tajomstvo.

Knižku hodnotím na 4*. Bol to skvelý, napínavý triler, ktorý ma bavil. Jediné, čo mi vadilo, bolo, že nebol úplne uveriteľný. Veľa vecí, ktoré sa v knihe udiali, by v reálnom svete nikomu takto neprešli. Určite sa ale pustím aj do ďalších kníh od autora.

12.01.2024 4 z 5

Vojvoda a ja Vojvoda a ja Julia Quinn

V prvej časti série Bridgertonovci sú hlavnými postavami Daphne Bridgertonová (4. dieťa v poradí z 8 súrodencov a zároveň najstaršia dcéra) a Simon Basset (priateľ Anthonyho - najstaršieho brata Daphne). Daphne je vo veku, kedy by sa mala vydávať, no zatiaľ žiadosti o ruku vytrvalo odmieta. Jej nápadníci totiž nie sú žiadna výhra a tí prijateľnejší ju vnímajú len ako dobrú priateľku. Simon sa zas zaprisahal, že sa nikdy neožení a nikdy nebude mať deti (čo som pre jeho detstvo vedela plne pochopiť). Keďže zdedil titul vojvodu z Hastingsu, je pre slobodné ženy viac ako zaujímavým adeptom na sobáš.

Daphne a Simon sa prvýkrát stretnú na plese ešte skôr než sú oficiálne predstavení. Neskôr uzavrú medzi sebou dohodu. Simon sa bude tváriť, že má o Daphne vážny záujem, začne jej dvoriť. Predpokladajú, že Daphne vďaka tomu získa lepších nápadníkov a Simon sa zbaví dotieravých, vydajachtivých žien a ich matiek.
No človek mieni...a nebýva všetko tak, ako si naplánuje :) Medzi Daphne a Simonom to začne iskriť. Odolá jej Simon aj keď netúži po manželke a deťoch?

Priznám sa, že seriál ma zatiaľ obišiel a do kníh som sa pustila len na základe pozitívnych ohlasov. Určite si ho ale po prečítaní celej série pozriem. Kniha ma bavila, bolo to ľahké romantické čítanie. Dala by som jej aj 5*, no čo mi najskôr nevadilo, to mi už neskôr trochu liezlo na nervy - teda to, ako veľa priestoru autorka venovala tomu, ako Daphne túži po rodine, možno by sa tam hodilo dať aj trochu inú zápletku, alebo proste menej tlačiť na pílu s touto...mala som pocit, že sa to rieši 2/3 knihy.
Z postáv mi okrem hlavných hrdinov bola veľmi sympatická Violet. Presne tak si predstavujem mamy z tej doby :). Páčil sa mi aj Anthony a jeho ochranársky inštinkt voči svojej sestre, jeho dialógy so Simonom ma bavili počas čítania celej knižky a tiež sa mi páčil nezbedný Colin, ktorý sa na všetkom dobre bavil :)

Knižku určite odporúčam a hneď sa púšťam do pokračovania.

08.01.2024 4 z 5

Zlovolné bytosti Zlovolné bytosti Nelly Černohorská

Knižka Zlovolné bytosti sa skladá z dvoch častí - prvú tvorí novela a druhú balady. Autorka sa inšpirovala slovanskou mytológiou, čo oceňujem :)
Novela je postavená na motíve rozprávky o Medovníkovom domčeku vo verzii pre dospelých (jednoznačne nie je vhodná pre mladších čitateľov). Dej sa odohráva v dedine, kde každý rok miznú deti. Hovorí sa, že ich unáša čarodejnica. Žiadne dieťa nie je v bezpečí.
Príbeh sa zameriava na postavu Mariany a jej syna Adama.
Mariana je ťažko skúšaná osudom, v jej živote jedno nešťastie strieda druhé. Adam preukáže svoju odvahu, keď sa nebojí postaviť čarodejnici, o ktorej kolujú hrôzostrašné povery.
Čo sa týka novely, páčila sa mi, bola zaujímavo napísaná a vlastne som ešte nič podobné nečítala. Niektoré scény boli fakt nechutné, pre slabšie povahy možno až príliš, ale u mňa sa nedostavil hororový efekt, či pocit strachu (asi mám už prečítaných príliš veľa trilerov a krimi :) ).

Druhú časť knihy tvorili balady. Niektoré sa mi páčili viac, iné menej. Najviac ma zaujali: Čarodějnice, Spolubydlící, Komůrka, Nebožtík a O zakletém klavíru.

Jednoznačne sa mi ale páčila viac novela ako balady. Jej obsah si budem pamätať určite dlhšie, bola originálna. A hoci nie som celkom cieľovka a tento žáner bežne nevyhľadávam, určite poteší každého, koho tento žáner baví.
Moje hodnotenie je 3,5*/5.

Ďakujem za príležitosť prečítať si túto knižku v rámci autorskej štafety autorke Nelly Černohorskej a organizátorke štafety Terulke Sopúškovej.

19.12.2023 4 z 5

Echoman Echoman Sam Holland

Cara a Noah vyšetrujú sériu brutálnych vrážd. Vraždy navonok nijako nesúvisia, no podobajú sa na vraždy najznámejších sériových vrahov. Páchateľ nerobí chyby, počet obetí rýchlo stúpa a Cara ho musí čím skôr zastaviť.
Jessica je obvinená z vraždy svojho manžela a tak je na úteku pred spravodlivosťou. Niekto založil v ich dome požiar. Jessice sa podarilo zachrániť svoju dcéru, no jej manžela niekto spútal a tak nemal šancu ujsť a zahynul. Nate Griffin (suspendovaný detektív) Jessice verí a snaží sa jej pomôcť. Obaja majú za sebou ťažkú minulosť a spája ich viac vecí než sa na prvý pohľad zdá. Spoločne prídu nato, ako vražda jej manžela súvisí s prípadom Echomana. Podarí sa vyšetrovateľom zistiť, kto ním je?

Knižka Echoman sa mi veľmi páčila. Bola napínavá od začiatku po koniec. Detektívka Cara mi bola sympatická a viem si s ňou predstaviť kľudne aj celú sériu. To, že si nevšimla isté veci jej nezazlievam, niektorí ľudia proste vedia nosiť rôzne masky dosť presvedčivo.
Najviac som si obľúbila postavu Griffina...tieto typy ja môžem :) a bola som zvedavá, ako sa to vyvinie a či vôbec, medzi ním a Jess.
Tip na vraha som mala asi tak od polovice knihy. Dúfala som ale, že som sa sekla. A ono som sa v podstate nesekla, aj keď to nebolo úplne tak, ako som si myslela. V epilógu totiž autorka nachystala menšie prekvapko a zároveň vysvetlila, ako to celé začalo a prečo (a ja som celý čas dúfala, že to Cara bude počuť :D).
Záver ostal taký kadejaký, v podstate autorke ostala možnosť napísať ďalší diel :) možno sa ho časom dočkame :)

09.12.2023 5 z 5

Prekliata Prekliata Stacey Halls

Knižku som prečítala veľmi rýchlo. Príbeh ma zaujal od prvej strany. A obálka? Jedným slovom nádherná.

Príbeh sa odohráva v 17.storočí v Anglicku. Šľachtičná Fleetwood je 4.krát tehotná, no žiadne dieťatko zatiaľ neprežilo. Veľmi ju rozruší list od lekára s prognózou, že ďalšie tehotenstvo neprežije. Spozná sa s Alice Greyovou, ktorá tvrdí, že je pôrodná babica a spraví všetko preto, aby bola Fleetwood a aj jej dieťatko v poriadku. Ľudia v krajine sú posadnutí honom na čarodejnice a aj Alice sa ocitne na zozname obvinených. Fleetwood sa snaží očistiť jej meno, dôveruje Alice a je presvedčená, že len ona môže zachrániť ju a jej dieťa.

Veľmi sa mi páčilo priateľstvo medzi dvomi úplne odlišnými ženami - Fleetwood a Alice. Fleetwood bola veľmi inteligentná mladá dáma a klobúk dole ako niektoré veci zvládla (povedala by som, že až s noblesou). To, aké ,,prekvapenie" jej pripravil jej manžel Richard, by nechcela zažiť žiadna tehotná žena.
Veľmi ma zaujala aj téma čarodejníc a skutočne ma vždy zaráža, aké jednoduché bolo obviniť ženu liečiteľku z čarodejníctva a zniesť ju zo sveta pre samé nepodložené tvrdenia. Strašné. V knihe vystupuje muž menom Roger, ktorý je úplne posadnutý honom na čarodejnice, aby sa blysol v očiach kráľa. A postaviť sa mu, chce skutočne veľkú odvahu.

Veľmi ma potešili aj autorkine poznámky na záver, kde nám objasnila, ktoré postavy boli skutočné a ktoré udalosti sa reálne v histórii stali. Keď som po tejto knihe siahla, vôbec som netušila, že je postavená na reálnom základe.
Knižku určite odporúčam a veľmi rada siahnem po ďalších autorkiných dielach.

31.03.2023 4 z 5

Zoznam hostí Zoznam hostí Lucy Foley

Jules a Will pôsobia ako dokonale krásny pár. Po krátkej známosti sa rozhodnú vziať. Svadba je netradičná a koná sa na írskom ostrove. Na ostrov postupne prichádzajú hostia. Starí priatelia sa po rokoch opäť stretávajú a zabudnuté tajomstvá vyplávajú na povrch. Na ostrove zúri víchrica. Krátko po krájaní svadobnej torty vypadne prúd....a nájde sa 1 mŕtvy.
Každý človek na svadbe má svoje tajomstvá, každé je závažné a každý má motív vraždiť. Kto je vrah?

V knihe striedajú kapitoly z pohľadu rôznych postáv. Netrvá ale dlho a ľahko sa v nich zorientujete. Dej bol napínavý. Príbeh každej postavy sa postupne odhaľoval, až kým nebolo odkryté celé jej tajomstvo. Niektoré tajomstvá boli veľmi, veľmi smutné a iné zas neskutočne temné. Najviac ľúto mi bolo určite Hannah, ktorá mi bola vlastne aj najsympatickejšia :).
Kto bude obeť som tušila cca. od polovice knihy, ale stále boli pochybnosti, keďže ich do úvahy pripadalo viac. Nuž a páchateľ? Toho by som neuhádla...a som rada, že sme sa dozvedeli kto ním je ako to s ním bolo (myslela som si, že nám ho autorka neprezradí). Knižku odporúčam a určite prečítam od autorky aj ďalšie.

01.12.2022 4 z 5