knizni.taurus knizni.taurus komentáře u knih

Černooká Černooká Anna Musilová

Když jsem si vybírala audioknihu, tak jsem sáhla po Černooké s tím, že to bude fajn oddechovka. Očividně něco jako číst anotace jsem považovala za zbytečné :D. A tak jsem se ocitla v depresi.

Kniha je vyprávěna z pohledu osmnáctileté Viktorie, které před lety zemřela matka a ona se s tím stále nedokázala vyrovnat. Že by ji s tím dokázala pomoct ta černooká dívka, kterou najednou vidí v zrcadle? Nebo kdo to je?

Příběh jako takový je zajímavý a který rozhodně nedoporučuju číst v nějakém těžkém období. Je to sice za mě dobře napsaná kniha, která téma depresí, úzkostí až po ztrátu blízké osoby a vlastně ztrátu samy sebe popisuje velmi přesvědčivě, ale může to ve vás zanechat tíživé pocity. Proto bych si její čtení s ohledem na toto rozmyslela. Ale taky si s Viktorií prožijete třeba i první lásku, takže ne vše bylo až tak pochmurné (no, jak se to dá říct). Jinak mě v příběhu nesedla jedna věc a to konec. Ten jsem buď nečekala takový, nebo když tak jinak vyřešený.

Nevím, jestli jsou na knize nějaká #triggerwarning, každopádně za mě by tam opravdu měly být. Je to sice kniha zpracovávající velmi důležitá témata, nicméně se pořád řadí do knih “young adult a tam by to mohlo i nadělat škody.

Jak jsem psala výše, příběh jsem si pustila jako audioknihu a musím říct, že přednes byl bravurní. Ten dopad, když vám to někdo vypráví je za mě ještě větší, než když si o Viktorií čtete sami. Autentická intonace, která sedla do každé minuty.

Jo a pokud do knihy půjdete, počítejte s tím, že tam je málo dialogů. Kniha se opravdu odehrává z velké části v hlavě naší hlavní postavy.

Hodnotit hvězdičkami nebudu, knihu doporučuji těm, kteří se na ni cítí.

26.04.2024

Tíživá lehkost lásky Tíživá lehkost lásky Lena Kiefer

Novodobá romance Romea a Julie, která mě lákala, ale bohužel mi zvlášť nesedla. Nejspíš tedy ale půjdu proti proudu.

Kde začít? Nápad to byl skvělý. Dvě znepřátelené rodiny, jedno (nedořešené) úmrtí a slow burn romantická linka. Nicméně od knihy jsem toho čekala více. A tady je pár věcí, které mi nesedly nebo ty, které jsem naopak vnímala pozitivně.

1. Zápletka s očištěním jména Heleniny sestry ve spojitosti s jejím úmrtím a úmrtím Jessiahova bratra vzala rychle za své. Byl to takový prvek, který z této romance mohl udělat něco víc, ale díky tomu, že větší detektivní práce netvořila ani třetinu příběhu, to upadlo do klasické romantiky, kde si hlavní postavy k sobě hledají cestu 300 stran.
2. Nic extra se tam neděje, pokud Helena náhodou nenarazí na nějakou novou “indicii, tak jen sledujeme dva lidi, kteří skáčou tak, jak jim jejich rodiče pískají.
3. Vše bylo tak utahané, zdlouhavé a jak na kolovrátku, že jsem si připadala, že to čtu tisíc let.
4. Hlavní postavy nebyly špatné, chovali se vzhledem ke svému “postavení ve společnosti tak, jak bych předpokládala, ale zkrátka mi tam chybělo něco extra. Ačkoliv se snažili ukořistit si trochu té své rebélie, tak mě to nestačilo (i když mi jich bylo líto). Třeba se ta rebélie ještě ukáže v dalších dílech.
5. Plusový bod: komunikativnost. Oba se v tomto chovali dospěle, mluvili spolu a velmi oceňuju konec knihy, který ačkoliv je otevřený, tak jsem byla překvapená, že jej autorka tak elegantně zakončila. Víc asi prozrazovat nemůžu, musíte si to přečíst, pokud chcete vědět víc :D
6. Celý příběh je vyprávěn z pohledu jak Heleny, tak Jessiaha, takže můžeme nahlédnout do obou zmíněných rodin. Tohle bylo fajn, protože vám to dá takový ucelený obrázek.
7. Krásná obálka s nádhernou ořízkou.

Příběh jako takový má zajímavý námět a věřím, že by mohl bavit ty, kteří si libují v slow burn (a zakázané) romantické lince a v dlouhých příbězích. Mě ale příběh Heleny a Jesse příliš nezasáhl a myslím, že se do dalších dílů nepustím. Možná kdyby to byla jen duologie.

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s Knihy Dobrovský.

2,5/5

23.04.2024

Poslední paprsek světla Poslední paprsek světla Tim Probert

Už jakmile jsem knihu zahlédla u @thecozyaim tak jsem věděla, že tuhle roztomilost chci doma. A tak jsem po tom sáhla, v momentě, kdy jsem neměla chuť číst něco rozsáhlého a složitého a jen se ponořit do hřejivého a milého příběhu. A moje očekávání to splnilo na 100 %.

Že vám tohle nestačí k tomu, abyste po knížce sáhli? No dobře, tak jedeme dál. :)

V této cca 250 stránkové roztomilosti se potkáte s Beou, která žije se svým dědečkem Vepřím čarodějem a společnost jim dělá kocour Nim. No ale co se stane, když její dědeček záhadně zmizí? Naštěstí potká dobrodruha Cada, potomka dávného rodu Galduriánů, který ji velmi rád pomůže s hledáním dědečka a společnost jim nebude dělat nikdo jiný než kocour Nim, který do příběhu vloží pár úsměvných okamžiků. Nicméně Bea není žádná dobrodružná holka, a tak ji čeká spousta překonávání strachu a úzkostí (téma je moc hezky zpracováno) na jejich výpravné cestě plné nástrah a temnoty, která chce jejich lesní říši Irpu zcela pohltit.

Na tomhle papíru naleznete nádhernou kresbu plnou podzimních, hřejivých barev, zvláštních stvoření, ať už přátelských nebo těch nepřátelských a jedno putování tří bytostí, kteří ani neví kam vlastně jdou, ale odhodlání jim vůbec nechybí. Za mě komiks můžu určitě doporučit a mě už nezbývá než čekat na další díly. :)

19.02.2024 5 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Než začnu s výčtem věcí, proč si knihu musíte přečíst, tak bych ráda poděkovala nakladatelství HOST, které mi poskytlo knihu v rámci #spoluprace :)

Tři svatby. Tři pohřby. Hrdinka, která své vyvolené zabijí pouhým dotykem a přesto, k záchraně svého domova potřebuje toho vyvoleného. Jaká ironie, že?

Prosím vás pokud vás nenaláka originálně znějící anotace, ani ta skvostná obálka, tak se o to musím pokusit já, protože za mě je to něco co si milovníka fantasy muže získat! :)

Skvělé postavy
Ať už se jedná o hlavní postavy, nebo vedlejší, tak jsou svým vlastním způsobem vtipní, sarkastičtí, svéhlaví, tvrdohlaví a milí (nakonec :D). Hlavní hrdinka není dokonalá, nemá zbytečný komplex té vyvolené a dokáže vnímat své chyby a snaží se je napravit. Dante je každopádně skvost téhle knihy a není možné, abyste si tohohle bručouna nezamilovali. O:)

Samé intriky a tajemno
S každou další kapitolou se dostáváte hlouběji do zákoutí tohohle fantasy světa, kdy odkrýváte jedno tajemství za druhým propojené politickým pletichařením. Co mi bylo trošku líto, bylo slabší vysvětlení zapojení bohů a jejich prokletí (jen pár vět), a fungování Alessiny moci. Tenhle svět mohla autorka trochu podrobněji rozvinout, originality tu je totiž víc než dost.

Prostředí inspirované Itálií
Hodně se mi líbilo propojení s Itálií. Najdete tady spoustu cizí řeči, které slouží hlavně pro vyjádření nějakých proroctví, které dokreslovala poselství Alessy. Pojďte se ztratit na prosluněném ostrově, kde doufáte, že hlavní hrdinka najde kontrolu nad svou mocí a zachrání vás před Skaraby.

Důležitost přátelství a romantická linka
Téma přátelství je tady skvěle zpracováno. Ta banda lidí není dokonalá, ale je svá. Baví mě to pošťuchování, hašteření, nakonec i obětování atd. Kromě toho tady je i skvělá pomalá romantická linka, kdy není nouze o jiskřeníčko.

Jedná se o duologii!
Když chvilku počkáte na druhý díl, tak vás ani otevřený konec neodradí. A taky počítám s tím, že nás ve druhém díle čeká epické finále. :)

18.01.2024 5 z 5

Stratená v nenávisti Stratená v nenávisti Claudia P. Torkan

Za poskytnutí eknihy k recenzi děkuji @venupress :)

Kniha jako taková je rozdělená do 3 částí. V první části je jakési seznámení s příběhem, zmateně koukáte kdo je kdo (kolik že to má bratrů?), v druhé části se dostáváme do New Yorku (skvělá část) a ve třetí části graduje drama (tam se mi ke konci málem zastavilo srdce a přiznám se.. listovala jsem pár stránek dopředu, abych věděla co se stalo :D).

Takhle.. četlo se to dobře, bylo to dost návykové čtení, téma boxu mě bavilo a bylo pro mě něčím novým. Co se týká hlavních postav, tak mě hodně bavil ten vztah hlavní hrdinky s jejími bratry. Hate je bojovnice, doslova. Líbilo se mi na ni, že není nijak zdokonalována (holka cítila např. žárlivost nebo závist a přiznala si to), je to holka se svými chybami a problémy, které se snaží řešit za pochodu. Byla drzá, svá, zapálená pro to co chtěla, sarkastická, ale občas uměla být i vtipná a nakonec i milá (i když to trvalo). Robert byl takový typický (obětní) klaďas a její bratři byly 3 horké hlavy (víc řešili věci fyzicky než by zjišťovali, kde leží pravda) a jeden kliďas.

Kromě boxu, tady najdete i těžší téma: násilí. To bylo zpracováno dobře, ale myslím si, že potom to šlo do takové mafianské roviny a to už pro mě bylo trochu přepálené. Pár (přesně 2) věcí, které mi nedovolí knihu hodnotit plným počtem, jsem objevila v průběhu čtení:
1. kniha byla občas zdlouhavá (řešilo se něco stále dokola)
2. někdy na sílu dramatické (zbytečně, kniha je jedno velké drámo)

Asi ve mě příběh nezůstane delší dobu, ale na druhou stranu to byl příběh dynamický, plný tajemství, zvratů, intrik a rodinných problémů, jehož čtení jsem si užila a s klidem můžu doporučit dál těm, kdo rádi hodně dramatická rodinná pouta.

PS. Oceňuju citáty na začátku každé kapitoly a to, že fyzická kniha je fakt vyšperkovaná.

05.12.2023 4 z 5

Ukradnutý dedič Ukradnutý dedič Holly Black

Takhle Já nečetla Krutého prince. Ale! Přečetla jsem si okrajově o čem to je a kdo je kdo, abych nebyla úplně zmatená (což doporučuju udělat všem kdo se do světa víl a Elfhame pouští poprvé).

Co se týká toho světa, tak ten mě bavil, to jak je to celé propojené a že celé je to do podrobná vykreslené, ta hra se slovy a květnatost jazyka - autorka se zdá psát umí. Děj nemá zas tolik akcí, ale je tam hodně intrik a pletichaření a pro ty, které baví se v tom “hrabat, je tam spousta tajemství, která můžou odhalit během čtení (ja si nechávám moment překvapení zásadně na konec a tolik se v tom během čtení nešťourám :D).

Bytosti děsně mě bavila zlomyslnost víl, to že nemůžou lhát a stejně si najdou způsob jak vás obelstít. Taky že každá víla nevypadá stejně “tuctově, ale jsou rozmanité. Hlavní postavy jsou takové, jako bych je v young adult příběhu čekala - svéhlavé, tvrdohlavé a sarkastické. No Wren postupně bere svůj život do vlastních rukou a dost se těším, jaká bude badass v dalším díle. :D Líbilo se mi taky jak byl popsán jejich vzhled do nejmenších detailů, člověk si je hned dokázal nějak představit.

V rámci příběhu nejsou žádné extra wow momenty, ale čte se to moc dobře. Děj ubíhá sice pomaleji, ale tak dopodrobna jako byste sami na výpravě byli. Konec klasicky zvrat a takový, že se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Co je jedno mínus. Bylo tam dost násilí a krveprolití, ale přišlo mi, že autorka tohle neuměla vykreslit tak, aby to nějak šokovalo nebo jak to říct. Že někdo někoho zabodl jsem brala jakože: “hm, ok, tak jedeme dál :D. V tom bych čekala nějaké teda větší asi emoce?

Každopádně jsem fakt ráda, že to bude duologie a čeká nás už jen samá akce a žádný vycpávkový díl. Za mě ty duologie mají své kouzlo.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku #humbookblogeri v rámci spolupráce :)

30.09.2023 5 z 5

Dům zrcadel Dům zrcadel Ben Cheetham

Za recenzní výtisk děkuji @knihydobrovsky :)

Když jsem četla první díl, tak jsem byla zklamaná z málo duchařských záležitostí, které vlastně přišly až ke konci knihy. Co se týká druhého dílu, tak je to ještě horší.. Kam ti duchové sakra zmizeli? Vyvolávání ďábla byla jediná duchařská momentka. Za mě to byl spíš krvák, který byl povětšinou překombinovaný a občas nedokázal udržet logickou nit. :/

Do příběhu vplouváme tím, jak dům přitahuje nejen syna Adama a Elly Henryho, ale také tři zloděje (proč mi to ale přišlo tak komické jak vloupání zlodějů ze Sám doma netuším :D ). Charakteristika postav byla fádní (výjimkou byl Henry, jehož psychologie byla v dobrém slova smyslu opravdu zvláštní a vyjímal se mezi těmi obyčejnějšími).

Určité pasáže knihy mi přišly fajn, jiné zase hodně zmatené a některé mě fakt nebavilo číst. Jako celek to na mě působilo jako když chce autor předat jednu myšlenku, ale najednou skočí na úplně jiný námět a pak se to snaží dát dokupy, aby to dávalo trochu smysl.

Co za mě bylo super je to, že se dozvídáme dost o předchozích majitelích domu a tedy o historii domu. Ale pořád jsem nějak nedostala objasnění těch různých nadpřirozených jevů. Strašidelné to nějak zvlášť nebylo, byl to spíš takový nechutný vyvražďovák. :D

No a nakonec nechápu, ale četlo se to bohužel hůř než první díl. Přistihla jsem se při tom, že některé pasáže jsem měla tendenci přeskakovat, abych se tím příběhem už prokousala. Škoda, za mě kdyby se víc držel not prvního dílu a jen se víc ponořil do duchařiny, tak by to bylo výborné. Fenton House měl co nabídnout.

2/5 hvězdiček, bohužel

20.09.2023

Kopírák Kopírák Sam Holland

Než jsem začala Kopíráka číst, tak jsem slyšela spoustu negativních, ale i opěvujících recenzí. A jak to dopadlo u mě?

Co se týká samotného tématu, za mě to bylo něco co v dnešní době baví. Spousta lidí se zajímá o opravdové zločiny (včetně mě :)) a tím, že tady vrah kopíruje nejznámější vrahy tak je to něco, co láká. Nápad zajímavý, provedení takového nápadu těžší. Autorka za mě přišla s něčím originálním, ale v kabátku něčeho co známe. Kopírák totiž doslova kopíruje známé vrahy, proto mi to přijde jak kdybyste si sepsali pár vražd a spojili to jednou vyšetřovací skupinou, která je jak vystřižená ze seriálu. :D Popisy vražd byly ale skvěle popsány, dost explicitně a dopodrobna (za to plus body).

Kniha je rozdělena do krátkých kapitol a tak se to čte rychle. Nicméně to nemá takový spád, aby vás to vtáhlo do děje s tím, že nemůžete přestat číst. To ale může souviset i s překladem, který trochu pokulhával - divný slovosled a špatně přeložená slova, to vše působilo rušivě. Občas to na sebe totiž ani nenavazovalo. Co mě ale bavilo, bylo vyprávění z pohledů různých lidí, ať už naší hlavní hrdinky, vyšetřovatelů, vraha.. jen tedy ta forma vyprávění byla občas zmatená, než jste se zorientovali, kdo zrovna příběh vypráví.

A co postavy tohoto vražedného příběhu? No ať už (hlavní) vyšetřovatelé nebo jen hlavní a vedlejší postavy, tady působí emočně hodně nestabilně. V rámci tématu jsem toho dost odpustila, ale občasné chování postav šlo až do vod nelogičnosti. Jo a taky tady najdeme i spoustu klišé, včetně suspendovaného detektiva, nespravedlivě obviněné a pár zamilovaných troubů, kteří jsou schopni pro lásku udělat cokoliv.

Epilog to každopádně úplně zabil. Myslím, že by to mohlo mít pokračování, jen nevím zda by knize více neslušel standalone. Kdo je vrah, jsem si myslela už v polovině knihy a měla jsem pravdu. Tohle bylo za mě trochu předvídatelné. Nevím, jestli je to nejděsivější thriller, ale rozhodně je to hodně nechutný thriller. :D Kopíráka nehaním, ale ani mě svým zpracováním nevystřelil na Měsíc, jak jsem podle některých recenzních čekala. Takový zlatý střed :)

22.05.2023 3 z 5

BreakAway BreakAway Anabelle Stehl

No, z knihy mám rozporuplné pocity. Nebo vlastně ne. Mě to nebavilo. Jako takhle, kdyby to byla kniha, kterou bych měla doma, ani bych ji nedočetla a už by si hledala nový domov.

Není ale lepší začít pozitivy? Sice jich moc není, ale aspoň nebudu negativní hned ze startu. :D Bod 1: příběh je zasazen do Berlína, což u německých autorek, které se ženou spíše do Ameriky, mi přišlo moc fajn. Bod 2: probírá se tam důležité téma, které kdyby bylo lépe uchopeno a víc se na to zaměřilo, tak to mohlo pro mou čtecí krizi, kterou mi kniha způsobila, mnohem lépe. Tak a jdeme na ty mínusy :/

Samotný příběh hlavních postav mi přišel fádní a nemohla jsem se do knihy vůbec začíst ani po stránce 150. Kniha mě vůbec nevtáhla do děje, k postavám jsem si nevytvořila vztah a přišlo mi to takové bez emocí. Napsané hrozně povrchně, což mělo za následek mou nulovou sympatii k postavám. Hodně jsem se tedy přemlouvala, abych s příběhem pokračovala. Za polovinou se v knize začne aspoň něco málo dít, ale celkový dojem to u mě nezachránilo.

Charakter postav mi bohužel taky vůbec nesedl. Lia se chovala za mě často nelogicky a do všeho se šťourala a Noah měl zase spasitelský komplex. Taky mi přišlo, jak kdyby se autorka snažila o nějakou charakterovou předlohu, která by měla dokonale sedět k daným problémům postav, ale to jim právě dost ubíralo na uvěřitelnosti a hlavně zajímavosti.

U německých autorek jsem zvyklá na něco jiného. Bohužel, tohle byl za mě průměr, asi i míň. Mě tahle kniha prostě neoslovila a dalších dílů se moje čtecí já nedočká. Jo a v knize je hromada překlepů obálka moc pěkná, ale možná se mělo mrknout ještě na obsah.

09.05.2023 2 z 5

Madly Madly Ava Reed (p)

Hm. Tohle napsat bude oříšek. Takhle.. ono existují lidé, kteří si recenze nechávají projít hlavou, utřídí si myšlenky a pak ji pěkně sepíšou. A pak jsou tady lidi jako já. Lidi, kteří vyfotí fotku k recenzi, myslí si, že mají hrubý nástin recenze (rozuměj tomu jako poznámky ze čtení) a ono ejhle.. poznámky nejsou, hotová recenze už vůbec ne. :D

A tak vám sepíšu pár bodů, jak se vlastně po téměř měsíci po přečtení téhle krásky ohledně ní cítím. Bubny prosím já si většinu už ani nepamatuju .

Ale tak pojďme na ty zmíněné body, které mi utkvěly v paměti:

1. hlavní hrdinka June tady hodně řeší sebelásku a tedy hlavně její nedostatek - tohle za mě bylo moc pěkně vyobrazené ve vztahu k jí samé i k tomu, jak se na její problém tvářili přátelé

2. příběh nabízí spoustu pevného přátelství a jedno milostné dobývání (musím se přiznat, že Mason má teda trpělivost extra třídu, ale jako čtenářce mi to neustále odmítání rande přišlo občas zdlouhavé)

3. Mason je miláček jako v prvním díle, dozvídáme se tady víc o něm a jeho vztahu s jeho rodinou, což byl příjemný bonus

4. celkově to ve mě zanechalo milý dojem, příjemné pocity a vědomí toho, že ten příběh za nějaký ten čas asi zapomenu :D

Suma sumárum: oddechovka jako vyšitá, která nabídne i pohled na to, jak vás můžou vnímat ostatní, když vy sami sebe nemilujete do posledního detailu.

3,5/5 hvězdiček (je to lepší než průměr, ale vzhledem k tomu, že většina mi v paměti ani neutkvěla, tak hodnotím takto)

24.04.2023 4 z 5

Dočti to! 12 příběhů, které musíš znát Dočti to! 12 příběhů, které musíš znát Barbora Štolleová

Za knížku bych ráda v rámci spolupráce poděkovala nakladatelství rosier a czech_news_center :)

Knížka Dočti to! je opravdu zajímavý počin, který ráda doporučím dál všem rodičům se zvídavými dětmi. Díky většímu formátu, ilustracím a různým hádankám a vyplňovačkám, které doplňuji každý příběh, je tohle něco co stojí za to mít doma.

V knize najdete 12 příběhů, které určitě aspoň z většiny budete znát. Nejsou to kompletní příběhy, ale pouze jejich zkrácená verze (jedná se spíš o takovou lákačku na to, si přečíst celou knihu). Každému příběhu je věnováno 6 stran. Čtyři strany představují samotné vyprávění a jedna dvoustrana je věnována takovému malému čtenářskému deníku s různými úkoly. Díky této interaktivní stránce to bude děti určitě bavit a více si toho zapamatují.

Knížka určitě dobře poslouží rodičům s většími (možná i menšími) dětmi. Příběhy jsou napsány jednoduše a zároveň poutavě. Ilustrace jsou barevné, roztomilé a je jich tam opravdu spousta.

Tato kniha určitě ozdobí spoustu dětských knihoven a přivede mnoho dětí ke čtení. Příběhy jsou rozmanité a ten svůj si najde za mě opravdu každý, ať už holka nebo kluk, malý či velký knihomol.

24.04.2023 5 z 5

Zdraví bez léků - Máte na dosah s pomocí střevních mikrobů Zdraví bez léků - Máte na dosah s pomocí střevních mikrobů Zuzana Čižmáriková

Zajímáte se o to co jíte? Chcete se stravovat tak, abyste co nejvíce prospívali svému zdraví? Tak byste možná uvítali pár cenných rad jak na to.

Kniha Zdraví bez léků se zabývá mikroorganismy v našich střevech. Jedná se o odbornější knihu, která je psána pro běžné smrtelníky a vysvětlí každý pojem, který byste nemuseli znát. Provede vás tím co je mikrobiom, jaké mikroorganismy ve střevech máme, jak je nejlépe krmit a co pro nás vše dělají (a že toho vůbec není málo). Najdete tady spoustu tipů na správné potraviny, které podporují naše trávení, čemu ve svém jídelníčku dávat extra pozornost a co dělat, abychom se cítili dobře ve svém těle.

Moc mě tady potěšily krásné ilustrace, rozdělení do jednotlivých částí, spousta zajímavostí a taky to, že se to opírá o různé odborné publikace, tedy o vědu.

Pokud se o zdraví zajímáte ve velkém, tak tady toho spoustu můžete znát. Každopádně mě tyhle knihy pomáhají vždy se vrátit na správnou cestu ve stravování, protože se přiznám, že s tím jsem jak na horské dráze (ta slabá vůle je mrška). Taková kniha pak může člověka vrátit zpět do zdravých kolejí.

Za mě moc vydařený kousek, který si ve své knihovně nechám. A jo, jsem nadšená i proto, že jako mikrobiologa mě mikroorganismy prostě fascinují. Ale jako kdo jiný ve světě je schopen být tak přizpůsobivý a navíc pro náš život nezbytný. No? :D

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s nakladatelství NOXI.

24.04.2023 4 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Rom-com s magickými prvky.
Nabídněte mi romantiku s hlavními hrdiny čaroději a já se na 100% chytnu na háček. Už od dětství jsem lehce závislá na čarodějném světě, a tak není divu, že tahle romantická komedie zabalená do čarodějné kletby mě bavila.
Ačkoliv je kniha o lidech s věkem kolem třicítky, tak si myslím, že by mohla bavit i mladší čtenáře. Příběh mi přišel tak na přelomu young adult a new adult. Hlavní hrdinka Vivi je na svůj věk docela ztřeštěná, občas lpí na prkotinách, ale je i vtipná a milá. Rhys je sympaťák, který je strašně rozkošný, když nemá o něčem ani páru a bere vše s nadhledem, což mi přišlo boží. :)) V knize máte příběh vyprávěný z pohledu Vivi i Rhyse, což hodně cením při každé romantické knize, kdy se nemusím pídit po tom, co si ten druhý myslí.
Je to napsané svižně, není zde zbytečně moc hluchých míst, čemuž napomáhá i délka knihy pod 300 stran. O různé akční a ztřeštěné scény tady není nouze. Shrnula bych to jako 272 stran čarodějného chaosu o druhé šanci a záchraně města.
Myslím, že je to ideální čtení na podzim, popřípadě rovnou na Halloween. Komu sedí čarodějné prostředí, tomu se podle mě bude líbit. :)
Knihu jsem dostala jako recenzní výtisk o KD :)

18.01.2023 4 z 5

Její tajemství Její tajemství Penelope Bloom

Co k těmto knihám ještě psát? :D Všechno je to na stejné brdo, ale k odreagování mi to bohatě stačí. Výhoda je taky to, pokud chcete knihu přečíst rychle (třeba do počtu :)), tak tohle máte za sebou během jednoho dne.

Hlavní postavy tady byly fajn. Líbilo se mi zakomponování povolání spisovatele a malá Zoey byla i skvělým zpestřením příběhu. Chemie mezi hlavními postavami fungovala na výbornou a pokud jste stejně jako já fanoušky hate to love romantické linky, tak vám podle mě kniha sedne.

Mě už čeká jen poslední díl s názvem Její keřík a mám hotovo. Celá série je za mě povedená vtipná, romantická komedie a podle mě určitě stojí za přečtení :)

06.01.2023 3 z 5

Realita zhmotněná myslí Realita zhmotněná myslí Dawson Church

Od této knihy jsem nic nečekala. Chtěla jsem si ji ale přečíst, protože mě téma neurovědy, psychologie a fyziky zajímá (a hodně jsem se, jakožto biologa, těšila na tu biologickou část).

Kniha neobsahuje jen vědecké poznatky, ale také příběhy různých lidí, které se pojí k danému probíranému tématu. Ty příběhy jsou skvělým doplněním zkoumajícím částem knihy a člověka dokážou zaujmout. Každopádně tady u mě nastával občas problém v podobě mého skepticismu. :D Hned první příklad totiž byl o tom, jak autor v zátoce ztratil své klíče a silou mysli a tím, že soustředil své vědomí do srdce a představování si, jak se k němu klíče vracejí, tak klíče klučina vedle je vylovil a vrátil mu je. Ehm no. :))

Věřím, že se lidem dějí hezké věci v závislosti na tom, co sami vysílají do světa (v určitě míře). Tímhle ale moje víra v nějaké vyšší dobro a v medicínu pomocí mysli asi končí. V tomhle je můj skepticismus o dost silnější soupeř.

Myslím si, že kniha celkově sedne lidem, kteří se věnují nejen nějakým vědeckým věcem, ale hlavně třeba meditačním metodám. Meditaci se totiž tady autor hodně věnuje, dokonce nějakou svou metodu meditace “vynalezl”, ale co mi přišlo dost otravující, byly neustálé linky na autorovy stránky. Za pozitivum zase beru, že za každou kapitolou byl soupis toho, čemu se věnovat z dané problematiky v běžném životě.

K této knize je potřeba přistupovat s otevřenou myslí a trochu se zajímat i o nějaké meditační záležitosti. Vědecké části byly ovšem zajímavé, dozvěděla jsem se i něco nového. Pokud se tedy o biologii zajímáte a máte i pozitivní přístup k řekněme síle mysli, tak si knížku přečtěte. :)

Já knihu dostala jako recenzní výtisk od nakladatelství ANAG, kterým moc děkuji :)

06.01.2023 3 z 5

Kam se poděl můj sexuální život? Kam se poděl můj sexuální život? Kristen Bailey

Za #recenznivytisk děkuji @knihydobrovsky

Máte rádi Bridget Jones? Tak tohle je za mě ještě trochu praštěnější verze a navíc s bonusem v podobě dětí.

Na první dobrou, po prvních pár stránkách jsem si říkala: “až na ty vulgarismy, tohle bude pecka”. No jo, ale skončil prolog z bezstarostného období bez dětí (tedy období, které je mi blízké) a zapluli jsme do rodinného života. :D
Jasný, já vím, anotace mi přece nastiňuje děj a ta říká, že tady se bude řešit nedostatek sexu v manželském životě a jedno tajemství, které by mohlo ovlivnit jejich doteď fungující láskyplný vztah. Takže vzhůru do toho.

Jedno pidi doporučeníčko ode mě hned ze začátku: pokud máte už sami děti, tak je to kniha pro vás. Neříkám, že si tuhle oddechovku nemůžou užít bezdětní (i já jsem byla s knihou poměrně spoko), ale za mě se ti, co už ten “hektický” rodinný život sami prožívají, lépe vcítí do některých situací, které se tam naskytnou a přece jen jim vše okolo dětí bude bližší. ️

Popis rodinného života je tady jedno velké plus. Za mě je tady totiž velmi dobře vyobrazený, není příliš přikrášlen a (podle mě) vystihuje rodinná dramata velmi věrohodně a upřímně. Neříkám, že to občas nebylo přitažené za vlasy, to určitě ne. V knize totiž najdete několik situací, kdy si říkáte: “tak na tohle by byla i Bridget krátká”. :D

Další plus: je to velmi pohodově napsané. Čte se to dobře. Žádné květnaté věty tady nečekejte, ale spíše něco, jako by vám vaše kamarádka sepsala svou životní (komickou) etapu. Velmi originální je tady koníček hlavního hrdiny, který je tady i zároveň hlavním zpestřením celé knihy.

Co se mi teda nelíbilo? Kniha je bohužel obohacena i vycpávkovými momenty a konec je klasicky klišé. Na druhou stranu, kdo by chtěl jiný konec? Občasné vulgarismy a i ten všudy přítomný sarkasmus mi přišel někdy nemístný. Hlavní hrdinka byla občas na ránu. :D

PS: kniha není pro stydlivky, přece jen je to kniha o sexu a je tady zmiňován v různých formách skoro na každé straně :D

28.08.2022 3 z 5

Neohlížej se Neohlížej se Ben Cheetham

Knihu jsem získala na letním bookstormingu, takže za ni děkuji @knihydobrovsky :)

Když jsem sáhla po téhle skvostné obálce, tak jsem se těšila na duchařský horor alá Strašidelné domy od Darcy Coates a bohužel jsem mírně rozčarovaná a trochu zklamaná.

Tady si dovolím jen upozornění. Pokud čtete anotace, můžete číst dál. Pokud se chcete nechat překvapit, tak přeskočte následující odstavec a všechno bude v pohodě. :D

První a asi se dá říct i poslední šok pro mě byla smrt jednoho ze synů hlavních postav Adama a Elly. Já vím, je to v anotaci, ale očividně mi nepřišlo důležité ji číst, jelikož jsem od knihy měla nějaká očekávání, tak mě to hned ze začátku vyvedlo z míry. :D Jinak jsou hlavní postavy fajn (a tímhle slovem bych asi dokázala i shrnout své pocity ohledně knihy, prostě fajn).

Co se týká nějakých duchařských záležitostí, tak ty se objevily až za polovinou knihy. Což mi na jakýkoliv horor přijde docela pozdě. Co mi ale hlavně nesedlo bylo to nevysvětlení různých věcí (např. chování Rozen), nedotažení některých záležitostí do konce a to, že jsem si po dočtení knihy nemohla vzpomenout na nějaký záživnější moment. Celkově pozorujeme příběh rodiny, který nějak plyne. Koukala jsem a jasný, má to být jakýsi úvod, protože se jedná o sérii, a tak bychom mohli odpovědi na to nevysvětlené dostat v příštích dílech. Jen si tedy nejsem jistá, jestli mě příběh zaujal natolik, abych s dalšími díly pokračovala. Každopádně odhalení na konci knihy bylo zajímavé. Za to jedno plus.

Suma sumárum: za mě nic extra. Darcy Coates pořád vede. Pro “posery” přijatelná dávka strachu. Celkem uzavřený konec. Krásná obálka. “Rychlovka na čtení” (fakt se to čte dobře).

08.08.2022 3 z 5

Zaklínačky potíží Zaklínačky potíží Kristin Cast

Tak nějak jsem na rozpacích. Strašně jsem chtěla, abych byla z knihy nadšená, protože ČARODĚJKY! Ale to úplně nevyšlo. Knihu bych každopádně doporučila mladším ročníkům, tady by se mohla podle mého setkat s úspěchem, protože k hlavním hrdinkám budou mít minimálně blíže než já "dvacet sedmička".
Asi začneme teda s tím, co za mě nebylo dobře uchopeno, abych pak mohla přejít k pozitivním věcem no ne? S prvním co jsem měla problém byl styl psaní. Jsem ráda, když je kniha vyprávěna z více pohledů, ale musí to být napsáno tak, že nejste několik prvních vět jen zmatení tím, kdo to sakra mluví :D.
Druhá věc je ten neskutečně táhlý děj. Té akce tam bylo na můj vkus strašně málo. Já vím, že když je to série, tak první díl často slouží jako takový úvod, ale přece jen by to mělo mít nějaký spád, aby vás to nalákalo na další díl. Upřímně to na mě nezapůsobilo a já bych neměla problém knížku odložit a nedočíst. Jo a postava Kirka byla na facku. :D

A co se mi teda líbilo? Jako jeden velký plusový bod beru prolog. Ten byl tak skvělý, že kdyby se to táhlo v tomhle duchu, tak by to byla skvělá kniha! Škoda, že tam té jejich rodinné historie nebylo více. Moc se mi líbilo samotné vyobrazení čarodějnic. Najdeme tady ty “klasické” čarodějnice, které si volí svou bohyni/boha ze kterého potom čerpají svou magii. Čarodějnické rituály jsou tady velmi dobře a zajímavě popsány. Takže tohle za mě bylo zpracováno na jedničku.
Další plusové body získala Hunter, její rozhodnost v těžkých situacích a její obětavost. Její čarodějné dvojče Mercy byla ze začátku poměrně otravná, ale na konci to s ní už tak zlé nebylo, uf. No a Xena a její kočičí povaha byla v mnoha případech úsměvná. :)
Takže suma sumárum, za mě to úplně propadák nebyl, ale do dalších dílů se pouštět nebudu, bohužel. Každopádně jsem ale ráda, že jsem si knihu přečetla a času stráveného jejím čtením nelituju. Myslím, že i přes mé výtky si kniha své čtenáře může najít ️:). Za mě teda 2,5 hvězdičky.

Knihu jsem dostala k SČ od Knihy Dobrovský, kterým za ni moc děkuju :)

08.06.2022 3 z 5

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Ačkoliv povídkové knihy nijak zvlášť nevyhledávám, tak si občas ke mě “samy” najdou cestu. Tady jsem se konkrétně nechala nalákat jednou povídkou Samozřejmě, že se podívala. To jak mi povídku někdo vyprávěl ale bylo mnohem záživnější, než když jsem ji sama četla. Možná to bylo tím, že jsem už příběh znala a tak na mě příběh nezapůsobil tak, jak měl, ale ani ostatní povídky to nespravily a nevyvolaly tu radost ze čtení. Ačkoliv obdivuju všechny, kdo dokážou nějakou povídku (nebo cokoliv) napsat, tak nějakou chvíli zase po žádných povídkách bohužel nesáhnu, zdá se že to není můj šálek kávy.

V knize najdete poměrně krátkých 18 povídek. A já vám teď po dočtení knihy před asi 14 dny nedokážu říct, o čem většina povídek byla. Bylo to zvláštní, ačkoliv některé povídky působily smutně či nějak pochmurně, tak se jim nepodařilo ve mě vyvolat téměř žádné pocity. Atmosféra povídek mě úplně minula. A i když je námět téhle knihy pěkný a vlastně nám říká, že náš život utváří spousta těhle každodenních fragmentů, tak mě čtení hrozně nebavilo. Možná si povídky přečíst takhle v různých sbornících jak vycházely, tak by mě třeba chytly, ale takhle ne. A co mi teda vadilo, tak nevím proč, ale nějaké povídky na mě působily sexisticky. Kdybych neměla ráda nedočtené knihy, tak knihu odložím.

Určitě se nebudu (minimálně v nejbližší době) pouštět do dalších autorčiných knih. Její psaní mi nesedlo. To že povídky byly povětšinou nějaké ponuré nebo melancholické mi vůbec nevadilo, ale styl psaní není nic pro mě. Bohužel.

07.05.2022 2 z 5

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Jenn Bennett

Pokud hledáte oddechovku na nadcházející léto k vodě, tak zbystřete! Jo a jako bonus vás čeká i nádherná obálka!
Od autorky jsem četla už předchozí knihu Kudy ke hvězdám a musím hned ze začátku přiznat, že ta za mě zatím vede. Čtivost se ale autorce upřít nedá a knížku jsem měla přečtenou za dva dny.
A co jsem vlastně čekala od téhle knihy? Skvělou romantickou linku, letní atmosféru a sympatické postavy. No a 2 ze dvou byly splněny podle mého očekávání. Bohužel romantická linka tady nedostala takový prostor, jaký jsem čekala vzhledem k předchozí knize. Přišlo mi, že je tady málo společných chvil hlavních postav Luckyho a Josie. Díky jejich vztahu z předchozích let jsem ale romantické lince uvěřila, jinak bych netušila kde se to vzalo. Jinak tady ale pár milých momentů najdete a ty si zamilujete.
Co se týká hlavních postav, tak tady asi nečekejte žádné překvapení. Bad boy, který zachrání hlavní hrdinku z průšvihu (a všichni víme, že pro ty máme slabost, plus jeho motorka ). Jedna holčina s velkými plány a pocitem, že ona je ta dospělá ve vztahu matka a dcera. Co se mi ale moc líbilo byl koníček focení cedulí (to mi přišlo zase jako něco zajímavějšího). Ostatní vedlejší postavy nebyly ničím nějak výjimečné. Nicméně celkově byly napsány dobře, ačkoliv citovou vazbu jsem si nevytvořila.
Cesta za štěstím se věnovala spoustě dalším tématům, ať už focení, rodinným vztahům, městským pomluvám atd. Nicméně všechno jen tak povrchově, že si to za pár dní ani nebudu pamatovat.

Suma sumárum. Je to milý příběh, který neurazí, ale ani vás nenadchne. Je to opravdu oddechovka na léto k vodě. U knihy si odpočinete a načerpáte trochu sluníčka.

Ráda bych ještě poděkovala @humbook za poskytnutí e-knihy :) #spolupráce

01.05.2022 3 z 5