Kosta96 komentáře u knih
(SPOILER) Sice jsem si vzhledem k názvu knihy představoval, že si přečtu spíše podrobnosti o detailech jednotlivých případů a ne rozhovor s panem Marešem o práci kriminalisty obecně. Jenže teď mi dochází, že ke každému případu na kterém pan Mareš pracoval, už je spoustu podcastů, knih a seriálů... Takže koncept rozhovoru s obecnými informacemi o práci vyšetřovatele a vedoucího oddělení vražd, je nakonec správný a čtenář se z nich dozví nové informace, které v kriminálkách buď nejsou nebo jsou v nich špatně. Kniha se čte dobře.
Kniha značně předčí obě filmové verze. Poirot konečně nachází případ, ve kterém musel i on uznat, že spravedlnost opravdu může být výjimečně i na straně vraha.
Každý sport má svojí vrcholnou soutěž. Fotbal Ligu mistrů, hokej NHL, basketbal NBA a cyklistika? No, ta má přeci Tour de France. Já nejsem až zas takový fanoušek cyklistiky (ikdyž pár etap Tour si v televizi dám - především výšlap na Alpe d´ Huez nebo Col de Tourmalet mě fascinují). Kniha se mi dostala do rukou úplnou náhodou. Přiznám se, že jsem jí jen letmo profrčel a přečetl jen to, co mě na první pohled zaujalo. Zpracovaná je ale hezky a množství fotografií i kuriózních předmětů spojených s Tour dávají knize hezkou vizuální stránku.
Přečteno jedním dechem. Jestli něco Darcy Coates opravdu umí, tak je to postupná gradace od relativně pohodlného domečku, po okamžiky ve kterých vždy hlavní hrdina udělá nějakou chybu, něco přehlédne a pak bojuje o život. Napětí v této knize postupně stoupalo až nakonec dosáhlo sice očekávaného, ale i tak zajímavého konce. Nejlepší na tom je, že autorka nepoužívá k zachycení hororových okamžiků tolik brutality jako jiní autoři. Té krve a jiných nechutností je tam tak akorát, aby si čtenář domyslel svízelnou situaci ve které hlavní hrdinka je. Přesně tenhle typ hororů je můj šálek kávy. Četl jsem od Darcy zatím jen 3 knihy, ale tahle byla nejlepší.
V této knize se už dostává i na ty méně známé, méně moderní, ale přesto významné stadiony. Stadionů, které v prvních 3 knihách chybí je ještě dost, ale 4 knihu pravděpodobně už nelze čekat.
Další várka evropských stadionů. Perfektně doplňuje první knihu.
Knihu jsem dočetl asi jen do poloviny (přiznám se bez mučení). Je nesmírně poutavá a zajímavá, ale tak nějak hodně dlouhá a určité pasáže nejsou mým šálkem kávy. Dílo je to ale skvělé.
Četl jsem jak Oheň a krev, tak i tuto knihu. Děj je v obou knihách až na výjimky stejný, ovšem počet, barevnost a provedení ilustrací je samozřejmě mnohonásobně lepší. Celkově je to moc hezká knížka. Fanouškům Rodu Draka jí můžu jen doporučit.
Zajímavá kniha, která prostřednictvím jednoduchých a krátkých zápisků Josefa a Zdeny Vágnerových vypráví o houževnatosti se kterou se bývalý ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové pustil do projektu Safari. Nejenže přivezl mnoho zvířat a dokázal je i úspěšně rozmnožit, díky čemuž dnes ZOO ve Dvoře dosahuje vysoké úrovně, ale vlastně tím zachránil spoustu druhů zvířat, které se ještě spoustu let po jeho smrti vrací zpět do Afriky, aby tam mohly žít jako v době, kdy je odtamtud Ing. Vágner odvážel. Kniha má spoustu nádherných fotografií, ale textu je méně a vzhledem k tomu, že je to výhradně upravený přepis deníkových zápisků, tak vás to prostě tolik nevtáhne. I tak si myslím, že tři hvězdičky jsou pro tuto publikaci adekvátní.
(SPOILER) Kniha začíná velmi zajímavě. Začátek je opředený záhadami a čtenář tak nějak cítí, že nadpřirozeno je všude kolem. Bohužel postupně se toto nadpřirozeno stává trochu neděsivým, což je u hororu škoda. Je zde sice spousta zvratů, několik verzí jednoho příběhu a hlavní hrdina chvíli neví co má udělat, komu pomoci a musí se potýkat i se svým lakomým a přihlouplým bratrencem. Všechno to vyvrcholí zajímavou, lehce šťastnou, leč průměrnou akční kapitolou. Co čtenáře potěší je, že hlavní hrdina má konečně práci, peníze a taky nefalšované, byť velice zvláštní přátele. Je to druhá kniha od Darcy, kterou jsem četl. První byla Záhada doma Marwicků a líbila se mi mnohem víc. Byla strašidelnější a více jsem se v ní bál o osud jednotlivých postav.
Konec jednoho z nejkrásnějších a největších fantasy příběhů, které kdy byly napsány. Všechny tři díly jsou absolutně nádherné čtení a v mnoha ohledech jsou mnohem hezčí, než filmová trilogie (přestože ta je také velmi povedená). Téměř z každého řádku je patrné, jak moc Tolkien miloval psaní a jak se nechal pohltit svým vlastním příběhem. Kdo nečetl, tak honem napravit. Sice to nejsou knihy na jeden večer, ale nebudete litovat jediné minuty, kdy všechny tři knihy vezmete do ruky. Já tedy rozhodně nelituju.
Velmi zajímavý příběh o osudu dvou lidí, kteří každý den viděli peklo a jejich jedinou motivací bylo za každou cenu přežít v podmínkách, které jsou i po téměř osmdesáti letech absolutně nepředstavitelné. Nicméně se musím přiznat, že autorka sice dokázala skvěle popsat příběh Laleho a Gity, ale kniha na mě nepůsobila dostatečně "syrově". Proto také hvězdička dolů. Nedávno jsem viděl Tatéra z Osvětimi jako seriál. Vyjádřit hrůzu, která se v táboře děla prostě asi dokážou spíše dokumenty, případně filmy a seriály, které to ukážou obrazově. Nemohu však knihu hodnotit jinak, než pozitivně. Absolutně chápu, že se autorka spíše zaměřovala na příběh samotného tatéra, než aby popisovala do detailu všechny zvěrstva, kterých se lidé dopouštěli na lidech. I tak je v knize pár doslova mrazivých momentů. Nicméně styl psaní autorky nesedne každému. Je to trochu rozvláčné a celkem dost se přeskakuje z místa na místo, což určitě některým čtenářům může vadit.
Velice zajímavá kniha. Některá strašidla jsou nám známa více, některá už méně. V jednom má však autor pravdu - dnešní mainstreamové pohádky pro děti si takového hastrmana, divoženku nebo čerta opravdu přibarvili do lehce mírumilovnějších podob. Nic proti tomu - pohádky jako Láska rohatá, které mají v sobě hodného čerta, který se zamiluje do hezké dívky a nakonec se stane taky člověkem, aby mohl být s ní do konce života, jsou krásná věc. Obzvlášť na Vánoce. Jenže pro naše předky většina těchto strašidel představovala smrtelnou hrůzu a různé legendy a pověsti pečlivě sepsané v knize to dokazují. Dozvěděl jsem se o českých strašidlech spoustu věcí a dnes už vím, proč ve většině případů v našich předcích vzbuzovaly takovou hrůzu. Otázkou zůstává, jestli některá ze strašidel kromě strašení dokázala lidem i pomáhat? Dokázali lidé pomáhat strašidlům a dostali za to odměnu? Jestli to chcete vědět, tak šup do knihkupectví koupit tuhle velice zajímavou a poutavou knihu.
Absolutní paráda. Je v tom všechno. Bitvy, přátelství, zlo, beznaděj i naděje. Pan Tolkien žánr fantasy v podstatě vynalezl. Číst tuto knížku je opravdový zážitek. Už se těším, až vezmu do ruky poslední část tohoto velkolepého příběhu.
Autor knihy je fanoušek stejného fotbalového klubu, kterému fandím i já. Knihu jsem si koupil, protože jsem očekával, že se nebude věnovat pouze historii Sparty, ale i fanouškovství obecně. Autor zažil se Spartou doby krásné i zlé. Zažil fotbal za komunismu i po revoluci. Věnuje se fanouškovství coby společenskému fenoménu na pozadí různých období. Autor se nebojí kopnout si do vlastních řad, odsoudit fanoušky Sparty za nemístné pokřiky na adresu největšího soupeře. Věnuje se ale i problematickým pokřikům fanoušků rivala nebo aplikování těchto pokřiků u malých dětí v akademii Slavie. Provokuje rivala ohledně jeho roku založení a celkem pravdivě popichuje, že Slavie nebyla jako fotbalový klub založena v roce 1892 a není tedy nejstarším prvoligovým klubem u nás. Fanoušci rivala prominou, ale řečnický a literární spolek ani cyklistický oddíl fakt není fotbal. Pokud se kniha dostane do ruky fanouška Slavie, tak asi bude u některých kapitol skřípat zuby. Těm pár fanouškům Dukly Praha bych ani moc nedoporučoval, aby knihu otevíraly. Ovšem autor se opravdu nebojí natřít i Spartu, její fanoušky, majitele a funkcionáře. Tak trochu připomíná nám všem Sparťanům, že existují situace při kterých na svůj klub opravdu nemáme být hrdí. Jedním dechem však shrnuje situace, kdy je naopak hrdost na místě. Popisuje zážitky na tribunách Letenského stadionu i výjezdy se Spartou. Věnuje se i významným zápasům reprezentačních výběrů Československa a Česka. Vše je napsáno s nadhledem, humorem a někdy i záměrně nespisovným až vulgárním jazykem. Zkrátka veškeré fenomény československého potažmo českého fotbalu. Od knihy jsem neměl žádná velká očekávání. Ty však nakonec předčila. Opravdu jsem se bavil.
Nejsem moc velký čtenář hororů. Jednou se mi dostala do ruky kniha Sídlo hrůzy od tohoto autora. Tak jsem se začetl. Hned na ní navázala kniha Ďáblovi dveře. Přiznám se, že okultní strašidelné domy, nebezpeční duchové a démoni mě oslovují mnohem víc, než nějaký klaun zabiják nebo šílenec typu Michael Meyers. Možná i proto jsem tyto knihy hodnotil pozitivněji, než poctivý čtenáři hororů. První kniha nám říká co se stalo hlavní hrdince a její rodině v nebezpečném domě v nedávné minulosti. Druhá kniha objasňuje, co se stalo v osmdesátých letech minulého století, a proč je dům tak nebezpečný. V této knize se nová hlavní hrdinka dozvídá pravdu nejen o sobě, ale i o svých společnících. Zjišťuje, že dům je vlastně ještě nebezpečnější, než si původně všichni mysleli. Nyní před ní budou nečekaně stát další paranormální hrůzy a úkoly, které si ani ve snu nedovedla představit. Na čtvrtou knihu se vlastně dost těším. Z části i proto, že se změní prostředí. Dokonce nám bude další díl této série blíže, protože se bude odehrávat u nás - v Kutné Hoře. Takže si počkám na překlad a s radostí si přečtu další knihu.
Největší fotbalový klub v Česku oslavil v létě mistrovský titul a na podzim v oslavách pokračoval, protože se "dožil" 130 let od svého založení. Když jsem se jako fanoušek dozvěděl, že sám klub vydá k tomuto výročí knihu, tak jsem přemýšlel, jak tu knihu asi pojmou? Věděl jsem, že Lukáš Pečeně coby bývalý zaměstnanec Sparty je velice schopný a umí přijít s dobrými nápady. Přeci jen jsem měl trochu strach, aby to nebyla kniha, kterých je všude přehršel. Už na podzim 2022 vyšla kniha Karla Felta ke 130 letům Sparty, kde po krátkém úvodu do historie klubu postupně představí kariéru a statistiky 130 fotbalistů nebo trenérů spojených se Spartou. Na podzim loňského roku, chvíli před touto knihou, pak vyšlo dovypracované vydání knihy Železná Sparta od Vítězslava Houšky a Zdeňka Pavlise. A to nemluvím o další spoustě knih o Spartě a autobiografiích jejích bývalých hráčů. Takže obava, že by Lukáš stvořil něco, co už jsme všichni četli, byla na místě. Ale nakonec byla lichá. V knize se objevuje 130 osobností spojených se Spartou. V tomto čísle jsou zahrnuti bývalí i současní trenéři a hráči. Společně s nimi jsou zde však i osoby pro klub neméně důležité. Fanoušci. Jsou to fanoušci, kteří jsou více či méně známý. Jejich příběhy odhalují lásku ke Spartě ze všech nejvíc. Spousta příběhů je humorných a odlehčených, některé mají společenský přesah a některé jsou velmi smutné. Je to horská dráha pozitivních i negativních emocí a vášně pro klub. Pokud jste fanouškem Sparty, pak neváhejte tuto knihu přečíst. Její formát je úplně jiný, než u ostatních knih o Spartě. Navíc knihu vydal sám klub, napsal jí bývalý zaměstnanec Sparty a všechny osobnosti v ní vyfotografoval fotograf, který pro Spartu fotí na jejích zápasech. Je to tudíž vlastně kniha od klubu pro nás - fanoušky. A to je v Česku unikátní.
(SPOILER) Kdo mohl tušit co se stane, když mladý hobit Bilbo Pytlík ve tmě našmátrá a najde jeden zlatý Prsten. O drahná léta později to jeho adoptivnímu synovi Frodovi způsobí poměrně velké potíže. Podezření se potvrdí a prsten, který leží už dlouhé roky ve Dně Pytle je tím Prstenem, který uvrhl Středozem do stínů a je potřeba ho dostat pryč a nějak se s ním vypořádat. Začíná příběh, kterým se v podstatě zrodil žánr fantasy. Pan Tolkien vymyslel vlastní svět, jeho národy, jejich jazyky, jeho dobro a zlo. Válka o Prsten, která tímto dílem začíná je přitom pouze jednou drobnou kapitolou světa, který pan Tolkien vymyslel. Ještě je spoustu knih a příběhů, které se odehrály dávno před začátkem tohoto, včetně Hobita. Kniha barvitě popisuje krásnou přírodu, nesnáze i radostné okamžiky všech postav, které se v příběhu objeví. Je jich navíc hned několik, které se ve filmu Petera Jacksona neobjevili. Hodnotit tuhle knihu jinak, než 5 hvězdami může jen člověk, který nemá rád fantasy, dobrodružství nebo má příliš málo fantazie. Filmy jsem viděl už dříve a teď jsem se dal do knížek. První ze tří mám za sebou a byla to nádhera. Už se těším, až vezmu do rukou druhou a po ní i třetí knihu.
Knihu jsem koupil po shlédnutí pátého filmu v kině. Pátý díl se mi sice líbil o dost víc, než čtvrtý, ale na původní trilogii už to mít nikdy nebude. Nedávno jsem dokonce slyšel, že se chystá šestý díl Pirátů bez Johnnyho Deppa jako Jacka Sparrowa. To už by byl totální nesmysl. Už v posledních dvou dílech byl největší problém, že Jack se od piráta nasáklého rumem, avšak poměrně vychytralého a nebezpečného, který jde tvrdě za vlastním cílem, změnil na trochu zmateného troglorita, který se pokaždé tak trochu přifaří k dobrodružstvím a touhám někoho jiného. Nicméně co se týče této knihy, tak jsem trochu očekával, jestli se v knize nedozvím něco, co ve filmu bylo vynecháno. V tomto ohledu je to trochu zklamání. Většinou jsou filmy točeny podle knih, kdežto tady je to kniha napsaná podle filmu. Bohužel slovo od slova. V podstatě je to taková rekapitulace filmu na pár stranách knihy. Jelikož ale nechci být zlý k autorce, která to evidentně dostala befelem od Disney, tak film popsala celkem zdařile a určitě se to dalo přečíst bez nějakého odporu nebo znuděnosti.