Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

Nejgeniálnější Kafkova kniha. Postava Josefa K., kterého z neznámého důvodu obviní z neznámého zločinu a jeho následný konec.

19.12.2018 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Docela pěkné básně z moravskoslezského prostředí.

29.11.2018 4 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Jeden z nejúžasnějších verneových románů.

25.11.2018 5 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Jednoduchá skvělá kniha a nezapomenutelný pirát John Silver.

25.11.2018 4 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Po knize Andělé a démoni nejpropracovanější Brownův román s Robertem Langdonem. Příběh, však myslím překonává i Anděle a démony. Jeden z jeho nejlepších románů.

16.10.2018 5 z 5

Velice právem úspěšná Remarquova kniha. Krásně popsaný příběh německého mladíka, který byl donucen pod nátlakem poslán do vřavy bitev a nucen sledovat hrůzy 1. světové války.

16.10.2018 5 z 5

Dokážeme si vládnout sami - Nové rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem Dokážeme si vládnout sami - Nové rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Další úžasné pokračování první knihy rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem a stejně jak v první knize ani tady nezklamal.

01.09.2018 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Nejlepší a nejrealističtější drama odehrávající se na moravské dědině. Autoři se inspirovali skutečným příběhem, ovšem předloha Maryši svého muža nezabila a prožila s ním úspěšné manželské soužití. Krásné je i filmové a divadelní podání.

14.07.2018 5 z 5

Mezi proudy I. - Dvojí dvůr Mezi proudy I. - Dvojí dvůr Alois Jirásek

Další Jiráskův skvost. Skvěle zde popsal stav tehdejší šlechty, duchovenstva, neschopného krále Václava IV., intriky Lišky ryšavé a především situaci drobných měšťanů a hejmanů. Jirásek zde zkritizoval, zcela poprávu, katolickou církev udírající český lid. Díky tomuto dílu se o cíkrvi může říci, že je nejstarší zločinecká organizace v dějinách.

14.07.2018 5 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Božský Jean Valjean. Příběh trestance je nezapomenutelný. Společnost ho odsoudila za krádež kousku chleba, taková byla realita. Valjean a jeho péče o Cosettku. Naháněčka s Javertem, který se kvůli němu zabije. A smutný konec i pro něj samého.

29.04.2018 5 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Dle mého úsudku nejlepší Scottovi dílo. Krásně popsané historické období, zakázaná láska a tajemný Černý rytíř, ze kterého se vyklube Richard I. Lví srdce.

29.04.2018 5 z 5

Slovácko sa súdí Slovácko sa súdí Zdeněk Galuška

Stařeček Pagáč a Jura Klásek nezapomenutelná dvojica na Slovácku. Zdeněk Galuška je nejlepší lidový spisovatel.

31.03.2018 5 z 5

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Vtipný a lidský král David. Původně jsem měl strach tuto knihu číst, protože jsem ateista, ale krále Davida mám rád, protože je to zároveň i historická postava. Na tuto knihu a její humor dlouho nezapomenu, a to jsem ji četl již docela dávno. Král David nejlepší král Izraele, ať ten biblický nebo tento Hellerův.

28.03.2018 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Tato tenká knížečka je pro mě velice rozpůlená. Na jedné straně je tu příběh Santiaga, který respektuji a je dobrý, a na druhé straně je tu samotný Santiago, člověk, rybář, kterého jeho touha zlomila. Je to jedna z mých knižních postav, u kterých si říkám, proč musel tak špatně dopadnout.

28.03.2018 3 z 5

Dějiny středověkého mnišství Dějiny středověkého mnišství Hugh Lawrence

Jedna z nejzásadnějších odborných knih pojednávajících o dějinám středověkého křesťanského mnišství. Krásné a přehledné popisování jednotlivých aspektů středověkého mnišství, jednotlivých řeholí i dalších dílčích aspektů.

21.06.2024 5 z 5

Svaté války: Dějiny křížových výprav Svaté války: Dějiny křížových výprav Christopher Tyerman

Monumentální historiografické dílo od Christophera Tyermana na téma fenoménu Křížových výprav. Hlavně tedy do oblastí Levanty, dnešního Blízkého Východu, ale také proti evropským kacířům či do Pobaltí. Tyerman toto své téma vyždímává do poslední kapičky jakékoli zajímavosti, a i přes značkou tíhu této knihy se dobře čte, a navíc i rychle. Všem zájemcům o tématiku Křížových výprav doporučuji k přečtení.

21.06.2024 5 z 5

Asterix a Caesarův vavřínový věnec Asterix a Caesarův vavřínový věnec René Goscinny

Asi první první Asterix, kterého jsem v mládí četl, a teď, když jsem si přečetl po víc jak deseti letech, tak musím konstatovat, že neztratil nic ze své vtipnosti, humoru ani ze svého krásného příběhu. Množství vtipných a humorných momentů, např. Asterixova obhajoba, opilý Obelix či samotné finálové rozuzlení. Jeden z nejlepších, ba dokonce bych se nebál říci ani to, že možná i úplně nejlepší díl Asterixe v rámci celé této stále pokračující série.

16.02.2024 5 z 5

V balkánských roklinách V balkánských roklinách Karel May

Krásná nostalgie dětství. Knihou V balkánských roklinách pokračuje hexalogie Ve stínu pádišáha, která představuje jedno z nejlepších děl Karla Maye. Příběh pokračuje tam, kde skončil předešlý díl. Z Drinopole poté jdou naši dva hrdinové na území dnešního jižního Bulharska, dostávají se do Strumice. A zde se Kara a Hádží poprvé setkávají se šarlatánem a zločincem Mübarekem, se kterým se pokusí utkat a usvědčit ho ze lži, který je veden tajemným banditou a zločincem Žutem. Dobrodružství pokračuje. Na motivy tohoto románového cyklu vznikly i tři filmy, které sice kvalitou knihám nedosahují, ale mají skvostné herecké obsazení: Lex Barker jako Kara ben Nemsí, Ralf Wolter jako Hádží Halef Omar al Gossarah a Marie Versini coby hlavní ženská hrdinka každého tohoto příběhu.

Z Bagdádu do Cařihradu Z Bagdádu do Cařihradu Karel May

Krásná nostalgie dětství. Knihou Z Bagdádu do Cařihradu pokračuje hexalogie Ve stínu pádišáha, která představuje jedno z nejlepších děl Karla Maye. Příběh pokračuje tam, kde skončil předešlý díl. Z Kurdistánu cestují naši dva hrdinové zpět do Persie, do Bagdádu, při cestě do Damašku potkají karavanu smrti a onemocní morem. Ovšem jelikož mají silnou fyzickou konstituci, tak se uzdraví. Dostávají se do Damašku a poté nakonec i do Cařihradu. Na konci tohoto dílu se již přesouvají do Evropy, jsou v Drinopoli. Na motivy tohoto románového cyklu vznikly i tři filmy, které sice kvalitou knihám nedosahují, ale mají skvostné herecké obsazení: Lex Barker jako Kara ben Nemsí, Ralf Wolter jako Hádží Halef Omar al Gossarah a Marie Versini coby hlavní ženská hrdinka každého tohoto příběhu.

Křižáci ve Svaté zemi Křižáci ve Svaté zemi Miroslav Hroch

Skvělá historická odborná syntéza k problematice křížových výprav do Svaté země. Skvělá pramenná základna i velké množství odborné literatury. Navíc se jedná o krásný příspěvek české historiografie, a tudíž je v této publikaci věnován i prostor českých účastí na jednotlivých výpravách. Kromě průběhů jednotlivých výprav do Svaté země a politických dějin s nimi souvisejíc je zde věnován prostor jak hospodářským tak sociálním aspektům dané doby. Doporučuji všem k přečtení.