Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) Zdeněk Kárník

Jedná se o skvělou historickou obdobnou publikaci pojednávající o Českých zemích v době První československé republiky. Typická syntetická práce. Pojednává nejen o politických dějinách, ale je zde věnován i značný prostor hospodářským, sociálním a kulturním aspektům dané historické doby. Tento díl je věnován budování státu v letech 1918 - 1929.

03.07.2023 5 z 5

Garfield chodí spát se slepicemi Garfield chodí spát se slepicemi Jim Davis

Další slušný díl Garfieldových stripů. Doufám, že se brzy dočkáme jejich pokračování. Nejlepší stripy:
"Garfield: Jon říká, že má důležitou novinku. - Garfield: Což je mi fuk... - (Jon hraje polku na tahací harmoniku) Jon: Koupil jsem zesilovač.; Garfield: Dobrá, není mi to fuk."
"Líza: Hm... - Líza: Tady se píše, že se člověk od své kočky může naučit spoustu věcí. - Líza: Měl bys to zkusit. - (Jon se jak Garfield podívá na své jídlo) - (Jon jí jídlo jak Garfield) - (Jon krká po jídle jak Garfield) - (Jon usne po jídle jak Garfield) Garfield: Jsem dobrý učitel."
"(Líza jí sušenky, Garfield číhá) - Garfield: Když na Lízu vytáhnu trik s psíma očima, určitě z ní vymámím pamlsek. - (Garfield dělá na Lízu psí oči) - (Líza odolává, zamýšlí se) - (Líza udělá na Garfielda psí oči) - (Garfield dává Líze své jídlo) - (Garfield jde k Jonovi) Garfield: Je dobrá."
"Garfield: Už jede zmrzlinářské auto. - Garfield: Akorát včas. - Garfield: Cihla Cecilka chce vanilkovou."
"Jon: Je tady Líza, Garfielde. - Jon: Pomáhá mi protřídit šatník. - Jon: Necítíš kouř?; Garfield: Konečně svoboda."
"Garfield: Zrcadlo, zrcadlo, řekni, kdo... - Zrcadlo: Počkej... Ani se nenamáhej... - Zrcadlo: Jsi tlustý.; Garfield: Kam jsem dal tu cihlu?"
"Garfield: Mám pro tebe obchodní návrh... - Garfield: Zaplatím ti pět kostí... Ale ať to vypadá jako nehoda. - Pes: Chápu. Tak kde je?; Garfield: Nezmare! - Garfield: To je můj kamarád. (Pes je uchvácen Nezmarovou roztomilostí) - Pes: (obejme Nezmara) Ááááááááááách. - Pes: Ty stvůro! Jak jsi mohl?! (Garfield udiven) - (Garfield přichází zmlácený domů) Jon: Co se ti zase stalo?; Garfield: Nenávidím roztomilost."
"Jon: Největší osobnosti nenásledují módní trendy. - Jon: Ony trendy vytvářejí. - Jon: Já mám košili zastrčenou do trenýrek!; Garfield: Zavolám módní policii."
"Nezmar: Jsem roztomilý a ty ne.; Garfield: Myslíš? - Garfield: Dokážu být roztomilý stejně jako ty, Nezmare. - Nezmar: Jo? Tak to dokaž.; Garfield: Tak mě sleduj. - (Garfield se snaží být roztomilý na Lízu) - Líza: Jéééééé - Líza: Chudáčku, nesežral jsi nemocnou myš? - Nezmar: Co jsi to říkal?; Garfield: Běž se zadávit duhou."
"Veverka: Ahoj, jsem malá tlustá veverka! - Veverka: Nechceš si se mnou hrát? - Veverka: Ráda se válím v hořčici!; Garfield: To musí být skrytá kamera."
"Líza: Napsal jsi Santovi, aby ti něco přinesl, Jone? - Jon: No jasně! - Santa Klaus: Zrovna jsme dostali e-mail od Jonovy přítelkyně. Ten kostkovaný oblek zrušte."
"Jon: Ano, mami asi se dá říct, že je to mezi mnou a Lízou vážné. - Jon: Jak vážné? - Jon: Nutí mě doma uklízet.; Garfield: Zamluvte někdo kostel!"
"Garfield: Jon poslouchá novou nahrávku. - Garfield: Nahrál jsem ji já. - Garfield: Jmenuje se 'Drápy na tabuli'."
"(Jon čte noviny) Jon: Hmmm. - Jon: Tohle je šílená teorie, Garfielde. - Jon: 'Kočky jsou možná vetřelci z jiné planety'. - Jon: To bych neřekl. - Jon: Na tak dlouhou cestu jste moc líné. - Jon: A nikdy byste nepřekonaly gravitaci. - Jon: Na planetě tlusťochů určitě ne.; Garfield: Kde mám paprskomet, když ho potřebuju?"

02.07.2023 5 z 5

Lovec lidí Lovec lidí René Goscinny

Jedná se o velice povedený díl s Lucky Lukem. Humor je jako vždy inteligentní a krásný. Řekl bych, že v tomto dílu není rovnoměrně podávaný, ale koncentrovaný na určitá místa, ale o to víc se mi to zdálo zábavné a k popukání. Od teďka jeden z mých nejoblíbenější dílů ze série Lucky Luke. A navíc se jedná, v podobě lovce lidí Elliota Belta, o jasnou poctu Lee Van Cleefovi. Tak proto pět hvězd zaslouženě.

07.02.2023 5 z 5

Dějiny Španělska Dějiny Španělska Antonio Ubieto Arteta

Tato španělská verze Dějin Španělska vedená španělským historikem Antoniem Ubietou Artetou je rozhodně daleko lepší nežli česká verze Dějin Španělska. Jsem rád, a navíc to bylo předvídatelné, že největším prostor dostalo vrcholné období španělských dějin, tzv. Zlatý věk Španělka (Siglo de Oro) reprezentované zejména vládou Filipa II. Habsburského. Je to velice zajímavé období dějin. Ale také jsem rád, že jsem našel dost nových zajímavých faktů o vládě Francisca Franca.

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Steven Runciman

Velice zajímavá odborná kniha Stevena Runcimana pojednávající o pádu Cařihradu (Konstantinopole) do tureckých rukou v květnu 1453. Krásná přehledná knížka, která čtenáři řekne příčiny, průběh a důsledky dobytí Konstantinopole.

27.06.2022 5 z 5

Jídlo a pití v pravěku a ve středověku Jídlo a pití v pravěku a ve středověku Magdalena Beranová

Velice zajímavá odborná práce Magdaleny Beranové na téma Jídla a pití, a stravy celkově, v pravěku, starověku a středověku. Tato její neortodoxní kniha nabízí jak dějiny asi všech základních potravin pro přežití člověka v jakékoli historickém údobí, tak popisuje i způsoby zpracování jednotlivých typů základních potravin a jejich zušlechtění v potravu výživově bohatší. A nakonec upozorňuje i na jednotlivé tradice a postupy servírování a jedení v pravěku a středověku. Skvostná a poučná kniha,, který nikdy nezklame.

27.06.2022 5 z 5

Evropa – Dějiny jednoho kontinentu Evropa – Dějiny jednoho kontinentu Norman Davies

Typická a zároveň krásná přehledová práce. Norman Davies dokázal na pouhých, zhruba, 1 500 stránkách dějiny našeho kontinentu od pravěku, přes první starověké státy, zrod Evropy ve středověku, až po moderní dějiny a současnost, respektive po dobu, kdy autor tuto knížky napsal. Pět hvězd už jen za počet stránek.

Zlatovláska Zlatovláska Ed McBain

Dobrá detektivka od Ed McBaina. Místo 87. revíru je zde Matthew Hope, ale to ničemu nevadí. Alespoň vidíme i lidskou stránku života vyšetřovatele, v tomto případě spíše advokáta. Vrah je těžko odhalitelný až do úplného závěru.

17.07.2021 5 z 5

Dějiny Ukrajiny Dějiny Ukrajiny Jan Rychlík

Velice zajímavá kniha, která se však utápí v dlouhých kapitolách, které zřídkakdy nabízejí konec. Přesto tato kniha má jistě spoustu zajímavostí, které se nikde jindy nedozvíte.

29.06.2021 4 z 5

Vademecum pomocných věd historických Vademecum pomocných věd historických Ivan Hlaváček

Velice krásná a přehledná kniha o všech pomocných vědách historických. Krásný úvod do problematiky. Skvělá jak pro studenty tak pro ty, kteří milují historii a chtěli by se dozvědět i něco o vědách, které jí musejí pomáhat.

29.06.2021 5 z 5

Nástin dějin evropského myšlení (Od Thaleta k Rousseauovi) Nástin dějin evropského myšlení (Od Thaleta k Rousseauovi) Ivo Tretera

Krásný úvod do historie filozofie, zejména té evropské. Srozumitelné, čtivé, detailní. Jednotliví filozofové a jejich myšlení jsou tam krásně vylíčeni a popsáni.

29.06.2021 5 z 5

Indiana Jones a poslední křížová výprava Indiana Jones a poslední křížová výprava Rob MacGregor

Nejlepší kniha o Indiana Jonesovi napsaná dle nejlepšího filmu celé série o Indiana Jonesovi. Při čtení si hned vybavíte Harrisona Forda a Seana Conneryho. Skvěle napsané. Čtivé.

22.02.2021 5 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Skvělý psychologický román. Čtivá kniha. Vrcholné dílo Thomase Harrise, dokonce o něco lepší než Mlčení jehňátek. Jedná se o nejlepší díl celé trilogie, Zrození nepočítám, o Hannibalu Lecterovi. Je tu skvělá psychologie postav. Zároveň je tento díl asi nejnásilnější a nejtemnější. Přesto geniální. Clarice Starlingová má potíže s FBI, kde jí někteří její členové hážou klacky pod nohy. Obzvláště nechutný Paul Krendler, který v této knize působí něco jako takové federální kopie doktora Chiltona. Hannibal se jí snaží pomoci a opět na sebe upozorní. Nikdo ještě netuší, že se nachází ve slunné italské renesanční Florencii. Tato část ve Florencie s Lectrem a inspektorem Pazzim je, tedy kromě konce, nejlepší část románu. Thomas Harris zde ukázal, že doktor Lecter je Renesanční člověk a zastal se teze, že si historie ráda občas zažertuje - konec Pazziho. Hannibal se poté vrací zpátky do USA a nastává geniální ukončení problémů s Masonem Vergerem. A celý konec je fantastický, působí dokonce romanticky - v duchu novoromantismu. A ukazuje se, že doktor Lecter je vedle Clarice nejsympatičtější postava celé knihy. Rozhodně lepší, než co nám nabídl Ridley Scott ve filmové verzi Hannibala. Avšak dokázal skvěle vystihnout renesanci a převedl ji do dnešní doby. Hlavně vynechal otravné pasáže s Margot. Anthony Hopkins jako Dr. Hannibal Lecter a Julianne Moore jako Clarice Starlingová samozřejmě skvělí. Skvělá hudba Hanse Zimmera.

21.08.2020 5 z 5

Ruský týden Ruský týden František Ringo Čech

Asi nejvtipnější knížka Františka Ringo Čecha.

26.05.2020 5 z 5

Dívčí válka Dívčí válka František Ringo Čech

Asi nejlepší historická parodie Františka Ringo Čecha, ale představení Dívčí válka je bohužel o hodně vtipnější.

26.05.2020 5 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Krásný autobiografický příběh Dannyho Smiřického. Krásně popsaná atmosféra doby.

27.03.2020 5 z 5

Oheň proti ohni Oheň proti ohni Jiří Mucha

Docela úspěšná válečná a poválečná próza.

26.03.2020 4 z 5

Ucho Ucho Jan Procházka

Vynikající psychologická próza zasazená do období 50. let minulého století.

26.03.2020 5 z 5

Čekání na krále Čekání na krále Bohumil Říha

Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. V tomto díle je věnována pozornost nejdůležitějším létům vlády Jiřího z Poděbrad a začínajícím sporům s Matyášem Korvínem.

21.03.2020 5 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha