LadyMichelle komentáře u knih
Chvíli jsem váhala, že knihu ohodnotím jako průměrnou, ale díky tomu, jak autorka dokázala popsat doslova psychopatické chování jedné hlavní postavy, u které jste nedokázali odhadnout, jaký bude další její krok, dávám čtyři hvězdy a doufám, že se dočkáme pokračování!
Tato kniha je výbornou pomůckou pro ty, kteří chtějí pochopit zrod "moderních" intelektuálů. Autor pečlivou syntézou významných evropských států ukazuje, jaké rozdílné skutečnosti vedly ke zformování této specifické kosmopolitní společenské skupiny. Přesto, že se autor několikrát zmiňuje, že jeho pohled je nestranný, na mnoha místech v knize je znát, že v tomto směru je hrdý na svou vlastní zem (Francii), která inspirovala a poskytovala útočiště všem významný intelektuálům 19. století.
I když autor trochu vynechal popis vzniku a využití ponorek, je předkládáný výklad knihy neskutečným čtenářským zážitkem. Keegan dokázal popsat historii válečnictví velmi komplexně i srozumitelně od pravěku až do dvacátého století. Velmi se mi líbilo vkusné rozčlenění jednotlivých kapitol i vkládané obrazové přílohy, které dopomohly k vytvoření vizuálních představ o vojenské historii.
Neskutečný čtenářský zážitek! Peter Frankopan, díky svému zaměření (a to nejen na dějiny Střední Asie, Blízkého a Středního východu), dokázal sepsat velmi poutavé a přesvědčivé dílo, které mapuje vývoj rozličných typů "hedvábných stezek" od starověku do moderní doby, kde stranou neponechává ani zámořské objevy z dob 15. a 16. století.
Názorně ukazuje, jak se jednotlivé epochy přelévaly jedna do druhé a jak dalece byla budoucnost jednotlivých epoch ovlivněna minulostí.
Tato kniha by určitě neměla uniknout čtenářské pozornosti, a to nejen pro svůj široký rádius historických faktů, ale také pro pochopení rozložení politických sil v současném světě.
I když byl konec trochu přitažený za vlasy, hodnotím plným počtem hvězd. Neskutečně silná kniha! Těším se na další publikace této nadané spisovatelky :)
Připadám si jako hrdinka, že jsem to celé dočetla až do konce... Velmi náročné a obzvlášť pasáže pojímané očima sociologie byly z hlediska četných dat velmi těžkopádné a těžko stravitelné
Úsměvné vzpomínky z prostředí cukrovarů na sklonku 19. a 20. století.
V útlé knížečce najdeme, jak klasické krátké příběhy ve formě povídek, tak některé paměti jsou zde dokonce psané i ve verších! Výborně jsem se bavila a ačkoliv je v závěru knihy odkazováno k budoucí existenci ještě druhého dílu, tak ten bohužel nikdy už nevyšel... Jaká to škoda!
Tak jsem si říkala, co všichni na téhle autorce vidí...a už to vidím taky! Napětí a chuť číst dál a dál! Ani si nepamatuji, kdybych byla knihou tak pohlcená. Duch domu Ashburnů mě nalákal, abych si přečetla vše, co tahle paní mistrová duchařských příběhů sepsala.
Dočteno a tentokrát nebudu vůbec hodnotit, protože to se opravdu nedá...Na autorce je vidět, že si splnila svůj vlastní sen a svou vlastní knihou chtěla rozbít pár předsudků vůči nacistům, židům a podobně.
Bohužel samotný příběh je velmi povrchně zpracovaný a je to obrovská škoda. Autorka v závěru píše, že ji na myšlenku hlavního příběhu přivedlo její vlastní snění, ale promiňte... mohla se aspoň snažit to napsat poutavě a ne jako kdyby nám ten svůj vlastní sen pouze vyprávěla a ještě tam přidala pár nesmyslů, které každého odborného i neodborného historika přímo bijí fo očí...
Autorčin epilog budí dojem, že svá tvrzení opírá o známá fakta..., ale tvrdit, že Mojžíš je zakladatelem nacismu mi přišlo vážně už přes čáru....
Tato publikace podává ucelený přehled o samotné duši, pohnutkách a zákonitostech v dělnické i selské společnosti. Předestírá řadu zajímavých úvah a myšlenek, které čtenáře velmi obohatí a které mu uvíznou v myšlenkách velmi dlouho.
Na knihu jsem narazila díky psaní vlastní diplomové práce. Bohužel zklamání předčilo očekávání... Publikace je zaměřena spíše na vládní opatření, která se dělníků týkala a je úzce soustředěna pouze na těžký a zbrojní průmysl.. potravinářský či textilní průmysl je zmiňován pouze okrajově či vůbec... jaká škoda
Na knize se mi líbilo, že Karl Kautsky mj. neopomněl otázku ženské emancipace ve vztahu k průmyslovému dělnictvu. Velmi poutavě píše i o práci dětí, která v této době byla stále ještě aktuální a která v tomto období zaznamenala snad nejvíce důležitých proměn.
Poněkud krátká práce podává stručný přehled o dělnických i sociálních otázkách, které byly ve společnosti na přelomu 19. a 20. století častým tématem k hovoru. Autor zde líčí všechny oblasti, které jsou potřeba továrnou zařídit, aby dělnictvo bylo spokojeno, a to vedlo k jejich řádnému začlenění do společnosti. Trochu mě mrzelo, že autor se soustředil na dva hlavní podniky v Německu a jeden v Rusku, které sám navštívil a do porovnání bohužel neuvedl žádné české.
Krátký a poměrně výstižní spis, který obsahuje ty nejzásadnější dělnické otázky, které si společnost během 19. století pokládala.
Ze začátku opravdu pomalý rozjezd, ale ke konci to vážně začalo zajímavě gradovat. Bohužel i tak knihu hodnotím spíše jako průměrnou :-( Hanička to umí jinde mnohem lépe :-)
Knihu jsem bohužel nedočetla. Autor se posunul do světa čísel, procent a tak nějak mi tam chyběla ta historická duše, která byla v jeho předchozí publikaci...
Publikace je psána jasně, srozumitelně a čtenář si po jejím přečtení mnohé odnese.
Ačkoliv byla kniha napsána v minulém režimu, tak přesto podává ucelený přehled o vývoji cukrovarnického průmyslu v českých zemích. Časově je kniha rozdělena do kapitol dle fází průběhu průmyslové revoluce a je podložena archivními prameny a dobovou literaturou. I když se v knize najdou místa, které byly do práce zařazeny z hlediska podpory dělnické třídy, nepůsobí příliš rušivě a čtenář si zde mezi řádky dokáže vybrat to opravdu podstatné.
Jeden z vůbec prvních autorů, který se rozhodl zmapovat historii cukrovarnictví na našem území. I přes nedostatek literárních pramenů se mu podařilo podat velmi kvalitní nástin historie cukrovarnictví a díky spolupráci se Zemědělskou radou pro království České, práci podložil širokou škálou archivních pramenů. Určitě by měl publikaci přečíst každý, kdo se jen trošku zajímá o naše ,, bílé zlato".
Četla jsem na doporučení kamarádky, která tuhle knihu doporučuje jako nejperverznější věc, co kdy četla. Musím jí dát za pravdu. Sex jako takový mi v knize nevadil a člověk je zvyklý, že my lidé máme chutě všelijaké :-D Ale co mi vadilo a málem jsem se přesto nepřenesla, byl začátek .... Ti kdo přečetli určitě ví, co tím myslím