lapagerie lapagerie komentáře u knih

Malinka Malinka Dita Táborská

Uf, tedy, z toho mi není úplně dobře na duši. Tolik vnitřních bojů, jako vede Malka, musí být vyčerpávajících. A způsob, jak svoje démony Malka řeší, mi není blízký. Ale já neprožila to, co ona.
V příběhu mě často šokovala "druhá strana mince" každé postavy. Uděláte si obrázeka a šup, všechno je jinak. Myslíte si, že postavu a její jednání chápete, je vám sympatická a najednou zjistíte, že je úplně jiná a obrací se vám žaludek.
Konec mě teda dostal, zůstala jsem jen zírat.

15.10.2018 4 z 5

Anna Urbanová je nepřekonatelná. Opravdu dokáže přežít všechno a ještě s sebou zvládne protáhnout nepříznivou dobou spoustu dalších lidí. Samozřejmě, že jsem ovlivněna seriálem, ale Helena Růžičková i Stanislav Zindulka do svých postav pravdu výjimečně pasují, takže mi to nevadilo. Překvapila mě postava Milana a jeho matky (seriál se tam s přelohou rozchází) a seriálový Sepp se v knize z poměrně "neškodného" nácka stane opravdu noční můrou.
Talže za mě: kdo má seriál rád, bude mít rád i knížku. A kdo seriál nezná, knížka ho zaujme tak, že se rád podívá i na seriál. :)

15.10.2018 4 z 5

Žena roku 1900 Žena roku 1900 Helena Šmahelová

Krásná, chudá, nemanželská... To by mohlo znít jako téma pro červenou knihovnu. Ale není. Nadanou švadlenu Růženu zavedla touha po osamostatnění, velké lásce a kráse na těžkou životní cestu. Postupně jí ubývá sil i zdraví, ale i ona dokáže najít to, co hledá. I když ne netrvalo.
Krásná kniha. Komu se líbil třeba Druhý život Marýny G. nebo Kamenný řád, mohl by tu najít další z příběhů o silných ženách.

17.08.2018 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Díky povinné četbě, která mě vždy spolehlivě odradila, jsem se k této knize dostala až ve svých téměř ...ceti letech. Ale jsem šťastná, že jsem se k ní dostala a už po pár kapitolách jsem si byla jistá, že ji nečtu naposled. Charaktery postav jsou tak pravdivé, tak dnešní.
Skvělá kniha.

06.10.2016 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Parádní knížka, úžasně se čte. Taky jsem netušila, jak se s černými hospodyněmi zacházelo ještě za dob Kennedyho... Držela jsem palce Aibileen,Minny i paní Skeeter a měla jsem chuť zaškrtit paní Hilly a paní Leefoltovou nakopat do zadku.

25.04.2016 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Knížku jsem si půjčila na základě referencí zde a nelituji. Příběh Anny jsem přečetla na jeden zátah. Je až neuvěřitelné, co dokázala mladá žena v nelehké době, plné těžkých situací a problémů. A přesto nakonec dokáže říct, že měla kolem sebe samé hodné lidi. I přesto, že je to román věřím, že Anna mohla klidně existovat. Ráda se ke knížce zase vrátím.

19.04.2016 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Tomáš je sympaťák a případy, které řeší, jsou uvěřitelné. To je pro mě velké plus.

02.09.2024 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Tohle se mi hodně líbilo. Zulejka nese svoje životní břemeno s odevzdaností, ale s pevnou vůli a skrytou silou. Jen tak asi měla šanci přežít tam, kde tolik lidí zahynulo. A ačkoliv má Zulejka těžký život, není knížka depresivní. Autorka se inspirovala příběhem vlastní babičky, a to příběhu dodává na uvěřitelnosti.

22.05.2024 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Není mi moc jasné, proč má tato kniha tolik pětihvězdičkových hodnocení. Nic zásadního ve mně nezanechala a číst ji určitě podruhé nebudu. Je to takové příjemné počtení na dovolenou nebo víkend. A pak vrátit do knihovny.
Evelyn je velmi cílevědomá, jde si tvrdě za svým. Obětuje leccos, kvůli svému chování ztratí i největší lásku. Nebylo mi jí líto. Současná linka vypravěčky Monique mě nebavila. Nemám ráda náznaky typu "to ještě nevěděla, že za chvíli ji bude nenávidět" a zde jich bylo dost. A nakonec to zas až takové drama nebylo.

13.05.2024 3 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Poslouchala jsem jako audioknihu a myslím, že tahle knížka se autorce opravdu povedla. Zpočátku to vypadá jako varianta na Stepfordské paničky, ale když se dozvíme Emino tajemství, začne to být zajímavé.
Ubírám ale hvězdičku za konec, byl zbytečně uspěchaný, nejasný, nepropracovaný, jako by autorka nevěděla, co s ním. Hodně věcí zůstalo nevyjasněných. To je dost škoda.

24.04.2024 4 z 5

Volha Volha Karel Hynie

Dalo mi docela práci tuhle poměrně obsáhlou knížku přečíst. Než jsem si zvykla na nespisovný jazyk a hrubky, pár desítek stran to zabralo. Pak už odsýpalo lépe, ale ne hladce.
Standa je vychcánek první kategorie. Zajímají ho jen prachy a ženský. A je mu úplně jedno, jakým způsobem se ke svým požitkům dostane. Morálka nebo svědomí jsou pro něj neznámé pojmy. A i přesto si vlastně žije za komančů i po revoluci spokojeně, nečeká ho žádná pohroma nebo trest za to, co prováděl. Z toho jde mráz po zádech. Z toho, jak je to reálné.

13.09.2023 3 z 5

Jessie a Morgiana Jessie a Morgiana Alexandr Grin (p)

Nenávist byla přítomna vždy, před sto lety stejně jako dnes. A tak i příběh Morgiany a Jessie je nadčasový, ačkoliv pochází z roku 1929.
Morgiana se narodila jako ta ošklivá a zlá, Jessie jako hezká a hodná. Obě zůstávají ve svých škatulkách. Morgiana se nikdy nesnaží změnit sebe i tím i vnímaní světa k lepšímu, Jessie zas odmítá vidět zlo. Morgiana závidí a nenávidí, Jessie se obětuje a miluje.
A proto mě asi tak uchvacuje i filmová verze s Ivou Janžurová v dvojroli. Protože Jessie a Morgiana jsou dohromady vlastně jedna reálná bytost. Je to geniální.

12.09.2023 4 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Příběh se odehrává v pro mě zajímavém období. V době, kdy vládl nejtvrdší komunismus a obce i lidé byli obětováni vyšším stranickým cílům. A to je i příběh jak Teodora, tak vesnice, kde žil. Oba byli odsouzeni. Z Tedora udělal režim třídního nepřítele a vraha, z Dvorů vysídlené místo, kde zbyl jen hřbitov. Těžká doba, která dopadla na všechny. A ačkoliv jde o fikci, podobných příběhu se odehrálo dost i ve skutečnosti. Je to depka.

09.06.2023 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Půjdu proti proudu pozitivních hodnocení. Tohle pro mě byla střela úplně mimo. Nebavil mě styl knihy, přišel mi suchý a nudný. Bestseller? Možná proto, že popisuje skutečnou tragédii.
Chrisovi nerozumím, jeho povaha mi není sympatická. Řekla bych, že to byl úplný mimoň. Přišel mi arogantní, v lecčems přemrštěný a přesvědčený o tom, že jedine jeho názor je ten správný. Jeho chování k rodičům bylo děsné. Nakonec se svým přístupem se odsoudil k smrti. Nemyslím, že zemřel šťastný.

25.02.2023 2 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Mít podřízenou jako je Erika, asi by u mě dlouho nepracovala. Její umanutost je sice produktivní a má výsledky, ale mě byla svým chováním prostě protivná. Co se rodiny zavražděné týká, jsou na tom stejně. Nafoukaní, případně ujetí. Divná family. A celkově mě příběh moc nebral.

04.07.2022 3 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Nejsem typický čtenář Prachetta a do Dobrých znamení jsem se pustila jen proto, že jsem byla absolutně nadšená seriálem. Michael Sheen je naprosto nejsladší Azirafal a David Tennant jako Crowley je bezkonkurenčně ten nejlepší démon všech dob. Řvala jsem smíchy.
U knihy mě pak mrzelo, že tahle skvělá dvojka v ní nemá víc prostoru a děj se občas táhl. Ale musím vyzdvihnout super překlad Jana Kantůrka (jeho překlad byl použitý i v titulcích k seriálu) a bavily mě poznámky a vysvětlivky autora/překladatele. Celkově jsou Dobrá znamení vtipná, narážky promyšlené, i když se spíš raději znovu podívám na seriál.

08.06.2022 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Myslím, že si nebudu dlouho pamatovat, o čem příběh byl. Žádná z postav není výrazná, moc šokujících zvratů se také nekoná. Přesto se kniha čte hezky, pátrání v minulosti rodiny je zajímavé téma.

20.05.2022 3 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

(SPOILER) Tenhle román voní. Květinami, jídlem, sluncem. Všechno je tak milé, laskavé. A pak se najednou začne vtírat trochu obava. Hlavně ať se nic špatného nestane. A pak, na straně 167 mi tekly slzy.

15.02.2022 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Škoda, že se dá udělit jen 5 hvezdiček. Kdyby to šlo, dala bych deset. Jsem z příběhu absolutně nadšená, zcela mě pohltil. Poslouchala jsem jako audioknihu a do nebes vychvaluji přednes Jany Štvrtecké. Už v polovině jsem usoudila, že knihu musím mít i v tištěné podobě a to je co říct, jen tak něco si nekupuju. Mám asi obdobné pocity jako uživatelka AGATHA2.
Život v arménských horách vypadal možná jinak, byl tvrdší, ale je to prostě tak kouzelně napsané, že se nemůžu odtrhnout. A to tak, že po doposlechnutí jsem si pustila audioknihu znovu od začátku a znovu se nořím do Anatoliina osudu.

09.11.2021 5 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Moc jsem se těšila, až se dostanu k závěrečnému dílu sklářské ságy. Od třetího dílu jsem už měla sice lehce chaos v postavách a jejich rodinných vazbách, ale přehledný rodokmen v knize naštěstí nechybí. Každopádně mi čtvrtý díl přijde nejslabší. Některé z postav se sem tam mihnou dějem jen aby se neřeklo, na jiné se už zcela zapomnělo, aniž bychom se dozvěděli, co se s nimi stalo. To mě celkem zamrzelo.
Pokud budu brát ságu jako celek, dala bych 4 hvězdičky, ale tento díl mě lehce zklamal.

01.10.2021 3 z 5