Lele61 Lele61 komentáře u knih

Cesta do bláznovy zahrady Cesta do bláznovy zahrady Ladislav Szalai

Sbírka 30 kratších povídek slovenského autora s velmi různorodými náměty. Kvalitativně spíše na průměrné úrovni. Podle mě neobsahuje žádnou mimořádnou "pecku", která by čtenáře okamžitě zaujala.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

I když od napsání těchto povídek uběhla už opravdu pěkná řádka let, tak si myslím, že jsou stále čtivé a mají co říci i současnému čtenáři. To svědčí o velikosti jejich autora.

Hostina mutagenů Hostina mutagenů Eva Hauserová

Sbírka celkem 8 povídek poněkud kontroverzní české autorky. Přiznám se, že mě její literární styl a způsob vyprávění příliš nesedí. Z mého pohledu snesla přísnější měřítko pouze povídka U nás v Agonií. Zbytek je spíše podprůměr. Nevylučuji ale, že určité spíše menší skupině čtenářů se to líbit může.

16.04.2023 2 z 5

Tvůrci času Tvůrci času Jiří W. Procházka

Spíše průměrná sbírka 8 povídek českého autora balancujícího na pomezí kyberpunku. Více mě zaujaly dvě povídky a to Pražský průnik a Roxnroll. Zbytek se podle mě kvalitativně pohybuje někde na úrovni průměru až podprůměru. Je to autorský styl, který sedne jen určité skupině čtenářů.

Zlatý muž Zlatý muž Philip K. Dick

Po přečtení Dickova románu Ubik jsem byl velmi zvědavý na povídkovou tvorbu tohoto autora a tak jsem sáhl právě po sbírce Zlatý muž. A můžu zodpovědně říci, že jsem rozhodně nebyl vůbec zklamán. Spíše naopak, byl jsem velmi příjemně překvapen :-) Námětově velmi pestrá sbírka 15 povídek dokazuje, že Dick je opravdu "pan spisovatel" v nejlepším toho slova smyslu. Soubor obsahuje celou řadu výborných povídek, z nichž uvedu alespoň titulního Zlatého muže, Černou krabičku, dále Ne v této vazbě a vtipné a humorné Král elfů a Válka s Fnooly. Knížku hodnotím jako výbornou a vřele doporučuji k přečtení. Rozhodně se budu k této sbírce zase rád vracet.

16.04.2023 5 z 5

Veřejná společnost SF Veřejná společnost SF * antologie

Antologie celkem 25 krátkých povídek českých autorů. Námětově poměrně pestrá, takže každý čtenář si tam může najít něco podle svého vkusu. Kvalitativně je to tak průměr, najdou se zde jak povídky dobré, tak bohužel i vyloženě slaboučké. Ale taková už je každá antologie přímo ze své podstaty :-)

Juta Juta Josef Pecinovský

Podle mého názoru kvalitní román Pecinovského s velmi dobrým netradičním nápadem a poněkud chmurnější atmosférou, který je napsaný docela čtivou formou. Mě tento příběh zaujal a s chutí jsem se ponořil do děje. Hodnotím určitě jako nadprůměr.

Hvězdy v trávě Hvězdy v trávě Zdeněk Volný

Antologie celkem 25 kratších povídek českých autorů je sice tematicky docela pestrá, ale také kvalitativně dost nevyrovnaná (jak už to u antologií bývá zvykem). Řekl bych, že tak půlka povídek je celkem povedených, ale druhá půlka bohužel podprůměrných až slabých. Je to dáno také skladbou zastoupených autorů, kdy kromě už známých jmen jsou tam i v podstatě úplní začátečníci. Celkově bych knížku hodnotil jako průměrnou. Příliš nenadchne, ale zase ani nijak zvlášť neurazí.

Vejce naruby Vejce naruby Ondřej Neff

Sbírka celkem 23 povídek dnes už klasika české sci-fi literatury. Tematicky pestrá knížka obsahuje samozřejmě povídky výborné (těch je naštěstí více), průměrné i slabší (těch není mnoho). Mě osobně se líbily zejména dvě povídky (Bílá hůl ráže 7,62 a pak Největší vodvaz v dějinách svangu), které jsou vysoce nadprůměrné. Ale ani zbytek sbírky kvalitou neurazí.

16.04.2023 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Podle mého názoru se jedná o vůbec nejlepší knihu Bradburyho s originálním námětem, který čtenáře jednak zaujme a zároveň i hluboce zasáhne. Vždyť pálení knížek je pro každého milovníka literatury nanejvýš zavrženíhodné a představuje absolutní vrchol barbarství! Výborně napsaný román, který čtenáře naplno vtáhne do děje a nutí intenzívně prožíval celý příběh spolu s hlavním hrdinou Montagem. Dokonce bych knížku zařadil do TOP 10 v žánru sci-fi, které jsem zatím měl možnost přečíst. Určitě doporučuji :-)

16.04.2023 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Parádní kniha, plná až absurdního hodně specifického humoru. S hlavním hrdinou Arthurem Dentem jsem se celou dobu opravdu výborně bavil :-)

15.04.2023 5 z 5

Ubik Ubik Philip K. Dick

Určitě velmi kvalitní kniha. Velmi zajímavé téma, poměrně spletitý děj. Původně jsem ji četl jako mladík ještě v polském překladu. Nedávno jsem ji četl znovu, tentokrát už v češtině. Dobrý dojem z knihy stále zůstává. Jde zcela jistě o nadprůměrné dílo :-)

15.04.2023 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z nejlepších sci-fi knih, které jsem kdy četl! Za mě určitě patří k TOP 5 v tomto žánru. Výborně napsané, často se k této knize vracím. Poprvé jsem ji četl někdy v dětství a už tehdy na mě udělala obrovský dojem. I když byla napsána už před více než 70 lety, tak vůbec nestárne a má stále co říci i současnému čtenáři :-)

15.04.2023 5 z 5

Lovec čarodějnic Lovec čarodějnic Krzysztof Kochański

Celkem 7 povídek určitě zajímavého polského autora. Je to takový žánrový mix sci-fi a fantasy s některými prvky hororu. Nejvíc se mi líbila právě titulní povídka Lovec čarodějnic, kterou jsem předtím četl i v polském originále Zabójca czarownic. Hodnotím jako takový mírně lepší průměr. Bonusem navíc je hezká obálka knížky :-)

Experiment člověk Experiment člověk * antologie

Výborná rozsáhlá SF antologie editora Ivo Železného obsahuje většinu vysoce nadprůměrných a dobrých povídek a jen minimum těch průměrných a slabších. Rozhodně nezklamali zejména Le Guinová, Aldiss, Zelazny a také Fialkowski a Kornbluth. Celkově tematicky velmi pestré čtení, kde si každý čtenář najde něco pro sebe. Rozhodně mohu doporučit :-)

Lovci zlatých mloků Lovci zlatých mloků Vojtěch Kantor

Bohužel povídky pouze průměr a často i podprůměr. Ale z historického hlediska to může být trochu zajímavější, neboť antologie mapuje literární začátky autorů, kteří se prosadili na Parconech v soutěži o Cenu Karla Čapka.

15.04.2023 2 z 5

Skandál v Divadle snů Skandál v Divadle snů * antologie

Celkově spíše průměrná antologie 21 SF povídek českých autorů. Jsou mezi nimi autoři známí (Neff, Pecinovský, Hauserová) i méně známá jména. Kvalita povídek je velmi kolísavá od opravdu dobrých (Tak alou do ráje, Zítřek v Agónii) přes ty průměrné až po vyloženě slabé.

Zlatá past plná času Zlatá past plná času Zdeněk Volný

Průměrná až lehce nadprůměrná sbírka 9 nepříliš dlouhých povídek. Některé jsou lepší, další zase o něco slabší. Nijak zvlášť nenadchne, ale na druhé straně ani neurazí.

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Nový velmi netradiční hrdina exorcista-amatér Jakub Vandrovec od Andrzeje Pilipiuka bude jistě řadu čtenářů bavit svým svérázným humorem. Třeba mě osobně nejvíc "dostala" povídka Vzpoura vepřů :-)

Kapry bijem Kapry bijem Andrzej Pilipiuk

Domnívám se, že Jakub Vandrovec z Vojslavic musí čtenáře bavit jako takový typ velmi netradičního hrdiny. Určitě nadprůměrná knížka :-)