Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Když čtete ta všechna nadšená a kladná hodnocení, čekáte, že budete též nadšeni, a že napíšete pozitivní komentář. Navíc pokud se někdo rozhodne, že knihu zfilmuje do seriálu. Tak jeden čeká, že to bude ok, ale to není pravda. Je to ko. Stejně jako jsem byla já po dočtení. Není to jenom tím, že nejsem cílovka. Takové knihy si občas taky přečtu. Jenže tohle bylo plkání občas řízlé nudou. Ale občas se to změní. Nuda je řízlá plkáním.
(Byla to taková nuda, že mi ani nestojí za to hledat hudební složku jako obvykle. Nebudu ztrácet čas.)

06.11.2018 odpad!

Tokijský ghúl 9 Tokijský ghúl 9 Sui Išida (p)

("Wake up everyone! It's not too late, To save the remnants of our hearts, So stop giving up our last shot at love, Our only chance to find the meaning of, The beat beneath the blood." ... The Abolition of Man - Thrice)

Já prostě nevím. Tenhle díl měl být teoretická pecka. Měl k tomu všechny předpoklady. Ale...

První polovina se strašně táhla. Inspektoři, inspektoři, inspektoři. Prostě takhle shluknuté do jednolitého prostoru, bylo po určitě době nudné a otrávné. Ale ve výsledku to nezlepšila ani druhá polovina. Tenhle díl mi prostě nesednul. Naštěstí to vypadá pozitivně a další díl by snad mohl být lepší. Musí. Prosím! Už jenom kvůli konci. A kvůli celému nápadu s "umělou výrobou".

06.11.2018 3 z 5

Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy Alan Grant

("You're a stranger, With bad behavior, You're so weird I'm terrified." ... So weird - Veruca Salt)

Nejsem přejedená. Jenom to už nebylo tak dobrý, jako předchozí díly. Pokud stojíte o víc, u jednotlivých povídek.

03.11.2018 4 z 5

Lobo: Bullíkův případ a další příběhy Lobo: Bullíkův případ a další příběhy Alan Grant

("Unchained, I'm like a bullet set free now, Unchained, I'm like a weapon unleashed now." ... Unchained - Lacuna Coil)

Zhruba před rokem, a pár zoufalými měsíci navíc k tomu, jsem se poprvé seznamila s Lobem. Tohle jsem tehdy četla (a nepustila se dál...proč? Lobo, proč?!) a zanechala tady vážně ubohý komentář. Teď tady nechávám druhý a nikdo mezitím nic nepřidal?! Velkej šéf říká: "Co to, šmejdi?"
Jinak, před tím rokem jsem dala jenom čtyři hvězdy a teď pět. Asi čtenářsky rostu. Či co.

Víc u jednotlivých příběhů...

02.11.2018 5 z 5

Velký mytický crossover Velký mytický crossover Bill Willingham

("This place feels so unfamiliar, And yet I know it well, I think I used to belong here, But the only way I can tell." ... Spanish doll - Poe)

Z knihy jsem měla strach. To řeknu narovinu. Je to crossover. Ze sérií, která u nás všechny nevychází a o postavě, která nepatří mezi moje nejoblíbenější. Na začátku je sice shrnutí děje. Což je sice milý, ale na druhou stranu trapný. Proč u nás nevychází? Crew si myslelo, že by to nikdo nečetl? Ale i tak díky, Crew. Tohle já prostě neovlivním.

Ale i tak se mi skoro tenhle díl nechce hodnotit. Normálnímu čtenáři to přinese málo. A upřímně, já přeskakovala. To se mi u Mýtů nikdy nestalo. Ale Jack. Ani mi nevadí, že jeho série u nás nevychází. Nemám ho ráda a přijde mi jako postava zbytečný. Takže začátek Wolfi vs Zvíře z minulého dílu mi udělal radost. Taky Wolfi-opi. Pokud to nejde poznat nebo jsem to na sebe ještě nestřelila, je můj nejoblíbenější. Takže jo, dočetla jsem kvůli němu a Sněhu. Ale už se těším na další normální díl.

01.11.2018 3 z 5

Lobo: Kostěj nesmrtelný Lobo: Kostěj nesmrtelný Alan Grant

("I can't be your angel when I'm living like a devil, Can't be your lover when I'm living like a rebel, Don't want your pity and I don't want your help, Don't try and save me go take care of yourself." ... Alive (N' Out Of Control) - Papa Roach)

Bylo to skvělé. Bylo to ujeté. Byl to Lobo. Víc u jednotlivých povídek ;)

01.11.2018 5 z 5

Lobo: Soukromý očko Lobo: Soukromý očko Alan Grant

("Raise your glass, We have incorporated, Place your bets, We're all so sick of waiting." ... Dirty Business - The Dresden Dolls)

Pochopila jsem, proč to takhle bylo napsané. Abychom se pobavili. Ale i tak jsem v tom všem nenašla nic "navíc" a zapamatovatelného. Kontrakt na Boga se mi líbil víc.

01.11.2018 4 z 5

Lobo: Kontrakt na Boga Lobo: Kontrakt na Boga Alan Grant

("'Cause I don't need friends who try to wrap me up in red tape, Get 'em off my back they're dead weight, In case you didn't catch my signs the first time let me tell you again." ... Beautiful Disgrace - Orgy)

("Ve jménu smrti a věčného zatracení...musím činit jen to, co se mi řekne. Nesmím:
1. Krást
11. Nosit latex
12. Tancovat
13. Pískat
14. Číst komiksy.")

Hlavně za bod 14 fuj. Ne víra, ale sekta, a fákt ujetá.

Lobo je úchylák, vůl a prasoid, kterej pro trochu krve nejde daleko. No, a když je to moc daleko, něco si vymyslí, aby to bylo blíž. Navíc to bylo děsně ujetý, což já ráda. Ale na Loba v pekle jako zlé dvojče Daredevila nikdy nezapomenu, pohled pro bohy, a budu mít noční můry ještě hodně dlouho....
Ale potřebovala jsem to jako už dlouho ne. Trochu matroše na snížení IQ a hlavy na kůlu. Mňam!

A hlavně myslete na to, že to má být sranda. Protože, kdo Loba bere vážně a nějak nad tím rozjímá, měl by zkusit jinou sérii.

31.10.2018 5 z 5

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

("Got a secret, Can you keep it?, Swear this one you'll save, Better lock it in your pocket, Taking this one to the grave, If I show you then I know you won't tell what I said, 'Cause two can keep a secret if one of them is dead." ... Secret - The Pierces)

Řekla jsem si, že knihu zkusím. V poslední době podobné rostou jako houby po dešti. Napadlo, že by tahle kniha mohla být dobrá. Když už tedy stála všem za námahu se zfilmováním. No, až takový odvar to nebyl.

DALŠÍ TEXT BUDE OBSAHOVAT PRAVDĚPODOBNĚ SPOILER. JINAK BY NEŠLO ROZEBRAT, PROČ JE TAHLE KNIHA TAK ŠPATNÁ.

Co bylo před tím zmizením se dozvíme formou blogu, který má Steph. Ten sice v ději dál bude hrát roli, ale mě to prostě nesedlo. Píše ostatním mamkám, že její přítelkyně zmizela, jestli něco neví. Ale zároveň se nechová jako někdo, kdo se až tak moc strachuje. Vzhledem k tomu, jak je onen blog psaný a co v něm postupně je...Kdyby jí bylo (Emily) dvacet, tak to beru. Je u nějakýho kolíka, nebere telefon a je jí dobře. Jenže ona nechá dítě u kamarádky, dva dny není k sehnání a její kamarádka udělá tohle? Napíše něco na net. Nezavolá nejdřív na policii nebo jejímu manželovi. Prostě to vyřeší takhle. To je ale přece blbost, ne?!
Ale potom se konečně vrátí manžel ze služebky a na scéně se objeví policie a začne vyšetřování. Jenže potom přijde něco, co mě naštvalo. Vzdychání nad manželem svojí zmizelé kamarádky způsobené nadržeností. Málem jsem si ublinkla. A nešlo jenom o ten popis toho, jak by to ráda udělala, přestože to je špatné. Ale neustále to mlela dokola. Jo, vyprávění je v první osobě, takže ještě víc náročnější to pobrat. Takže první polovina knihy vlastně působí jako romantická knížka o dvou lidech, kteří si spolu začnou po smrti manželky a kamarádky. Brala bych to. Ale je to napsaný tak skokově a zrychleně. Celé to bylo neskutečně nudné, táhlé a otravné.

A potom skončí první část a logicky začne druhá. A jako v případě knihy Poslední paní Parrishová. Musíte se prokousat nudnou první části k druhé (150 stran), aby se konečně začalo něco dít (kdybych neviděla trailer s tím, že se to bude dál v dějí lepší, tak asi skončím na stránce sto). Protože do té chvíle tam nebylo nic napínavého, nečekaného nebo šokujícího. Dokud na scénu nedorazí Emily a neukradne si show pro sebe. Její vyprávění je mnohem lepší. Teď už jí nejde o manžela, ale jenom o syna. Jdeme do minulosti a proč si vzala zrovna Seana. Ale vážně mě zajímalo, "proč" Emily zmizela. Takže celá pointa nakonec byla...no jako z knihy, kterou jsem četla dost nedávno. Ale nečekané bylo to, proč si všichni mysleli, že si "Emily" šla zaplavat a Sean potvrdil totožnost nebožky.

Třetí část, všechny karty jsou na stole. Každý ví svoje a každý s tím hraje. Kdo nakonec vyhraje? V knize. Jenom mě trochu zamrzelo, že o pojistce se Stephanie (v knize) dozví poměrně pozdě, zatímco z traileru filmu se to dozvíte hned jako divák hned, takže ztratíte i tu poslední jiskřičku naděje, že jste něco možná nečekali.

KONEC TEXTU JENŽ OBSAHOVAL PRAVDĚPODOBNĚ SPOILER. JINAK BY NEŠLO ROZEBRAT, PROČ JE TAHLE KNIHA TAK ŠPATNÁ.

Taky už mám dost knih, kde jsou tři hlavní postavy a všichni z nich jsou totální psychopati. Nebo trochu jinak. U knih tohoto typu, kde jsou tři postavy, jsou na 99% všichni psychopati. Potom je vše dost předvídatelné. Pokud je to vaše první podobná kniha, tak ok. Bude se vám to líbit. Ale pokud máte už trochu víc zářezů, nejsem si tím moc jistá...

Dost se tady zmiňovala Zmizelá. Ha ha ha. Zmizelá byla první. A potom se s ostatními roztrh pytel. Já bych nesrovnávala. Proč? Protože všechny tyhle knihy jsou si v základě podobné a vycházející ze Zmizelé. Jenže tyhle knihy jsou většinou do první poloviny snadno zaměnitelné, aby od poloviny "něco vyplouvalo" a na posledních 50 stranách přišlo lapání po dechu.

Pokud přečtete jenom posledních 150 stran, o nic z děje nepřijdete. A možná si i řekněte, že to bylo zajímavé a napínavé. Až na za mě neuspokojivě uzavřený konec. Takhle mi to moc nesedlo.

26.10.2018 2 z 5

Probuzení Probuzení Marjorie Liu

("I'm just a monster coming for you, So go ahead in your dreams, If I look over your shoulder, Just 'cause it's gonna be me, Just a cold-blooded killer, You'll never kill the monster in me." ... Monster in me - Orgy)

Vau!

Probuzení patří mezi knihy, u kterých jsem dlouho váhala jestli jo nebo ne. Nová autorka, nová kreslířka. Náhledy na internetu jsou na mě vždy málo. Ale když jsem potom stála v obchodě, knihu vzala do ruky a prohlédla si jí, měla jsem jasno. Tohle bude u mě doma.

Děj začíná tajemně. Nevíte, kdo je kdo. O co komu jde. Kdo koho zná nebo nezná. Vyprávění občas skočí zpátky v ději, aby se informace doplnili a vám to dávalo trochu smysl. Jo dvě věci se dozvíte, ale vytvoří se u toho dalších pět otázek. Nejdřív jsem měla strach, že to bude až moc lyrické nebo snad pro mladší (proto tolik váhání na začátku). Ale bacha na to. Je to maso. Maso, trhané ruce, spousta krve, násilí. Přesto je ten vymyšlený svět nádherný. Všechno tak nádherně ujetý a perfektní. Kresba je na další vau. Barvy, celkový vizuál. Na jedné stránce je ta malá nevinná holčička, která by vás svýma očima přemluvila snad ke všemu. Na druhé vám roztrhne hrudník a to ani nemá k pomoci "toho druhého". Tenhle šílený příběh je tak neskutečně dokonalý, až z toho mrazí. Vážně jsem byla překvapená. Doporučuji snad úplně všem. Protože v knize je opravdu úplně všechno. Čekám od pokračování hodně. A jsem si jistá, že to dostanu. Protože když si už myslíte, že trochu víte, přijde konec. To na té skále. Cože?! Teď chci druhý díl hned a ne až za měsíc!

Vau!

25.10.2018 5 z 5

Sága 7 Sága 7 Brian K. Vaughan

("So keep holding on, To hope without assurance, Holding on, To a memory of light, But will the morning come?, For all I know,We'll never see the sun, But together we'll fight the long defeat." ... The long defeat - Thrice)

Problém s touhle sérií je evidentní. Je to psaný šablonově. Podle mě to ani jinak nejde. Vzhledem k tomu, kdo je vypravěč. Ale já jim to odpustim, protože všechno z toho žeru.
Že se trochu posuneme v čase a děj bude trochu klidnější se dalo čekat. Vzhledem k tomu devítiměsíčnímu překvapení na konci minulého dílu. Jenom si nikoho nesnažte oblíbit. Mohl by vám umřít. A že tady se to děje často. A upřímně doufám, že to s Alanou není pravda. Nedokážu si jinak představit, co by bude v dalším díle...(obsah dalšího dílu znám, ale tu naděj mi nechte)...

24.10.2018 5 z 5

DC: Nová hranice: Kniha první DC: Nová hranice: Kniha první Darwyn Cooke

("When the demon that's inside you is ready to begin, And it feels like it's a battle that you will never win, When you're aching for the fire and begging for your sin, When there's nothing left inside, there's still a reason to fight." ... A reason to fight - Disturbed)

Knize ublížilo rozdělení do dvou dílů. To bez debaty. Protože její obsah je tak rozsáhlý, že než se postupně představí krátce všichni aktéři, je za polovinou knihy a hlavní děj přijde až společně s Flashem (do té doby to je proč to a ono dostalo postavy tam a onam). Ten samozřejmě předvede famózní show. A bum potom konec knihy. Ale na druhou stranu. Cliffhanger je. Takže heč, teď si dva tejdny počkej!

Kresba byla nádherná. Spousta detailů. A i když "barvy nestříkaly proudem", byla jsem nadšená. Tuhle kresbu si zapamatujete.

Dávám pět hvězd a doufám, že to bude stát za to i v druhém díle. Asi se u něj i víc rozepíšu. Tady i přes tu krásu není moc co napsat a rozebrat.

Jedno vím ale jistě. Není to komiks pro každého.
A ještě vím druhé. A to taky jistě. Až budu mít oba díly u sebe, bude to hitovka.

Starý komiks byl super duper.

Update 27.10.2018: děkuji za odvahu, kterou jsem dostala díky komentáři hroubka. Taky mi místy v hlavě začalo blikat "Strážci, Strážci", ale nevěděla jsem, zda inspirace nebo pocta. Víc jsem se klonila k té poctě, ale děkuji za pomoc k nalezení odvahy přiklonit se k jedné z variant ;)

24.10.2018 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

("Some people say I need to pray, Feels like it's me against the world, I've been turned out, Been thrown down, To the killing floor (Down to the killing floor)." ... Killing Floor - Black Stone Cherry)

Já to přiznám. Knihu jsem doma z knihovny už měla třikrát a nikdy jsem se nezačetla. Ani jsem neviděla filmové zpracování (protože jsem nečetla knihy, logicky ne?!). Ale i mě napadlo, že tady něco smrdí. Jak píše Metla: "36 let, 190 cm, blonďák, prostě úplný Tom Cruise". Nechtěla jsem si filmy kazit chuť. Takže knihu mám doma počtvrté. A dočetla jsem.

Problém byl v tom, že jsem měla špatná očekávání. Myslela jsem, že budu číst akční thriller, ale ona to byla taková detektivka. Plusem byly tudíž detaily, které každý detektivkář nepoužívá. Jenom jsem myslela, že to bude jiné. Ne lepší, ale jiné. Takže zatím průměr, ale snad mě další díl překecá, protože už budu vědět, co od autora čekat. Ale rozhodně další zkusím.

23.10.2018 4 z 5

Joker miluje Harley Joker miluje Harley James Palmiotti

("Hey, You're crazy bitch, But you fuck so good, I'm on top of it." ... Crazy Bitch - Buckcherry)

První díl jsem si koupila a prodala.
Druhý dil jsem si půjčila v knihovně a dobře jsem udělala. Ušetřila jsem kredit v bazaru.

Je to prostě zajímavý. Druhá série, která u nás s ní vychází, mě baví víc. Asi je to přístupem, který autoři v rámci Rebirthu musí volit. Tady to je: "Ne, ne, ne! Prosím, už nikdy více!" Ani nemám chuť sem psát komentář. Tohle za mě prostě ne!

23.10.2018

Učedník Učedník Tess Gerritsen

("Every second, every minute, every hour, every day, It never ends, it never ends." ... It never ends - Bring Me The Horizon)

Hlavní důvod, proč jsem knihu chtěla číst, jsem vepsala do komentáře k prvnímu dílu, a proto jsem ho taky dočetla. Nejspíš bych se totiž na sérii vyprdla, ale kvůli té návaznosti jsem do toho šla. Ale tady končím. Škoda, čekala jsem to lepší. Vracím se ke svým oblíbeným narušeným vyšetřovatelům ;)
Přesto i tenhle díl doporučuji. Ale spíš ženám. Já raději ty drsné nebo nešťastné vlky.

22.10.2018 3 z 5

Gestapo Mars Gestapo Mars Victor Gischler

("The women wish him well, Every time he cast off marching to hell, Now if you've never seen a terrible sight, Stroll the garden of earthly delight, Maybe we can make it right - someday, I'll see you high above the Fields of Mars." ... Fields of Mars - Bad Religion)

("A kurva," vyhrkl. "Myslel jsem, že máme víc času." Z kapsy saka vytáhl pistoli a střelil se do hlavy. Přiznávám. Trochu mě to zaskočilo.)

Kniha začne dobře. Hned vám dojde proč náš bombarďák má blbej den. Vytáhli ho ze spánku do reality trochu později, než bylo v plánu. Takže krom vyprázdnění z obou otvorů přijde smršt slov, která mají stejný účinek. Ale v poho. To je normální slovník. Takže se nejedná o slovník šoku. Máte šanci to zaklapnout hned na začátku. Ale to by jste přišli o hodně. Ale pokud jste citlivé povahy ("jé, ta čivava je sladká"), nečtěte. Ale pokud jste normální ("nech toho, ty blbko čivavo, toho kašlání, co je pokus o štěkot, dostaneš infarkt"), tak je to kniha pro vás (já psi jinak ráda, ale co má velikost morčete nepovažuju za psa, takže ble).

Nejvíc asi oceňuji autorovu fantazii ohledně výběru okamžiků, kam lze napasovat sex. Až mi bylo hlavního hrdiny skoro líto. Takhle neustále zneužívanej!

Kolem dokola, byl děj dobrej. Ale...

Škoda, že autor byl na začátku tak hrr. Děj narval divnýma věcma, sprosťárnama ve snaze zaujmout či šokovat, že vlastně všechno vystřílel, a potom mu v zásobníku už nezbyly žádné náboje. Proto se z boje chtěl dostal pěstmi, ale jeho levý hák nebyl tak dobrý, že se až do konce nemohl dostal bez zranění. Kniha má necelých třísta stran, ale ke konci jsem to chtěla mít prostě za sebou.

Škoda, že to místy působilo, že čtu podruhé Probuzené běsy. To probuzení po delší době za jiné situace, než se šlo spát. V tomhle případě ale mladší bráška prohrává (myslím Gestapo Mars), přestože Morgana ještě nemám dočteného. Jsem si jistá, že kdyby kniha měla víc stran a šlo se víc do hloubky (ó), užila bych si knihu mnohem víc. Problém je v tom, že jedinou hloubku kniha má jenom při tom, že se probíjí cesta do klínu. Ha, ten měl Morgan taky! Takže pokud v něčem kniha vyniká, je to její univerzálnost. Je to zároveň dobrý návod na ono "ó"  a ten již zmiňovaný klín.

A tady bych měla jedno doporučení. Ženský bláznivý, přečtete si raději toto než nějaký Odstíny a Purpurový šmouly. Tohle je v podstatě stejné. Je to obojí dějem vlastně sci-fi, ale tady to sci-fi dává smysl. A co se týče popisu sexu, nezačne vás to hned nudit. Sice je tady často a občas i dost freaky (to je tedy shodné), ale není na patnácti stranách popisována smyslná chůze k posteli. Tady se na prvním kroku zakopne a spadne přímo do...pytle s rýží. Hned se smočí...ruce do umyvadla s vodou (pozor na bacily) a tři dny se nemusí uhánět baba v hobby marketu. Stačí jít do baru, protože i tam jsou holky, co hledaj štěstí. A co, že jsou to robotky. Tady není žádnej rasismus. Kapišto? Přísný zákaz rasismu!

Budu za velkého uchýla, když to přiznám? Sloane mi byl vlastně dost sympatický. Jako v tom smyslu člověka, o kterém je prostě fajn číst (i přesto všechno), ale žádné IRL. To ne ještě, na to je brzo.

Velké mínus za obálku. Ta není vyloženě hrozná, ale dosti zavádějící. Při pohledu na ní vás napadne, že to bude nějaká alternativní historie nebo magořina, že snad něco historie faktu. Jenom se to odehrává na Marsu a místní páni mají hodně divnou inspiraci jak má pes hlídat ovce (ha, milovnice hafanů!). Originál má nádhernou, která vypadá jako plakát k filmu s ufonama ze sedmdesátek. Na mě spíš působí tohle zmatečně, než tamto lacině. Autor cool-aid nepil, ale rovnou hulil, takže to podle toho vypadá. A oni k tomu mr(d-sk)nou tuhle obálku? Velebnosti, chce se mi blejt.

22.10.2018 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER

Já ke knize nemám komentář?! To chce napravit! Četla jsem už hodně zpátky a teď se chystám na druhý díl. Tak zanechám stopu i zde. Pamatuju si, že při čtení jsem tušila, jak to nakonec dopadne. Po dočtení jsem autorku proklínala, že to dopadlo, jak to dopadlo. Ale teď s odstupem času to prostě dává smysl. V životě potkáte lidi, kteří vás změní. Pomohou vám najít cestu a odejmou strach vydat se po ní. Protože tohle vlastně nebyl příběh o Louise a Willovi, ale o Louise a o její přeměně. Proto dává smysl ono Me Before You a After You víc, než český překlad.

A nakonec je možná dobře, že mi to tehdy vypadlo. Protože zrovna u tohohle titulu asi není ideální psát komentář hned po dočtení...

21.10.2018 4 z 5

Dallas Dallas Gerard Way

("There's a place I know, Folks won't pass me by, Dallas, Texas, that's the town, I cry, Oh, hear me cry." ... Dallas Blues - Louis Armstrong)

No páni! Myslela jsem, že to už lepší být nemůže. Ale ono to ještě lepší jak jednička je. Takže takhle. Celé to je o tom, co se dělo s Číslem pět. O jeho minulosti, než se vrátil a proč to ovlivňuje všechno, co se děje. A že se dějí hustý věci. Nevím, jak moc si mohu dovolit, abych nespoilerovala (kdych neměla plné ruce psaní, koušu se do zaťaté pěsti). A pokud máte rádi Legends of Tomorrow, připravte se na podobné šílené cestování časem.

("Ztratil jsem hodně krve, ale začíná to vypadat, že když někoho z naší rodinky střelí do hlavy, tak se nic tak hrozného neděje.")

Takže tady máme naší partu starých známých, zabijáky a hustý a mnohem víc ujetý příběh než jednička. Je to jiné. Logicky. Ale svým způsobem tak nádherně stejné. Tahle série se pro mě stala mojima druhýma vyteplenýma bačkorama. Vždycky je v nich tak příjemně, dobře a přátelsky. Prostě nikdy nezklamou.

Děkuji za bonus vysvětlující, co se stalo mezi Krakenem a Bílými houslemi. Z něj jsem nepochopila, proč byl na ní v jedničce naštvaný on (že se vrátila, ne kvůli té apokalypse), měla by být víc ona. Ale třeba se to dozvím dál v ději.

20.10.2018 5 z 5

Epidemie Epidemie Bryan Hitch

("Change or die, We're looking for the answers of our lives, Tonight, You gotta change or die, The answer is for you to do what's right, Tonight." ... Change or Die - Papa Roach)

Dost u téhle knihy zamrzí anotace. Protože vy už na začátku víte, kdo je tady padouch, narozdíl od Ligy. Má to ale jeden háček. Po jejím přečtení samozřejmě onoho hackera (Jamese Parmera...taky nemáte radi, když se nějaký civil jmenuje jako hrdina a nejsou příbuzní?) budete chápat. Možná to není morálně správně, ale hodíte ho za to do propasti? Vdovce s dvěma děckama na krku?

ZAČÁTEK SPOILERU
Navíc když vezmu v potaz, jak to bylo ve skutečnosti a kdo je v tomhle příběhu "záporák", měli by tam hodit celou jeho rodinu?
KONEC SPOILERU

Problém téhle knihy je ten, že nenabízí nic nového. A taky to beru jako samostatnou knihu, ne pokračování první knihy. Ano, řeší se tam ten jeden následek, ale dost věcí z jedničky zůstane viset ve vzduchu. A to nepočítám fakt, že tahle zápletka by se dala naroubovat do jakéhokoliv příběhu. Protože collateral damage vzniká skoro pokaždé, když Liga něco řeší. Ať chce nebo nechce. Tak to prostě je.

Takže Liga se (opět) rozpadá na kousky. Mezi sebou mají (opět) neshody. A je jedno, jestli to je Superman nebo "Superman" a Batman. Ty si buď jdou po krku nebo by si spolu nejraději zaplétali copánky. Není nic mezi tím. A přestože v tomhle jsem nudná holka, a Superman je moje nejoblíbenější postava z DC, tenhle princip je už obehranej. (A to jsem myslela, že nic horšího než Clark vzdychající nad Dianou už nemůže být. Jo může.) Takže ve výsledku je to zase velká bitka, která tentokrát nepřinesla něco víc. Ani poslední sešit nebyl uspokojující. Vyřešení situace bylo až moc jednoduché a zbrklé. Ne, tohle Epidemii posunulo do průměru příběhů.

Kdyby se mě někdo zeptal, jaký komiks o Lize mu doporučím na začátek s ní, tenhle to nebude. Není to dost tajemné, rozebírací, psychologický ani temné. Ani to vlastně nemá trochu z jednoho z uvedených. Jenom se tam rubou. A to je málo. Průměr, který zachraňuje kresba. Takže, když je řeč kresbě, tak tedy o ní trochu víc.

Kresba byla hezká, ale ničím nevycházejí z mainstreamového průměr. Ale byla dobrá, barevná. Těch pár velkých kreseb (jako vždy) zkazila vazba. Nečtu vázané verze (nejsem miliónářka), takže tam by to bylo možná trochu jiné, ale hodnotím, co jsem četla. Ale v tomhle díle nebylo nic tak vážného jako Superman vs. Wonder Woman z minulého, takže horší to už jisto jistě ani být nemůže.

18.10.2018 3 z 5

Krev padlých andělů Krev padlých andělů Jan Urban

("It all comes down to a single moment, The strong will fight and the weak will run, Slide the bullet in the barrel, Let me see you count to ten and draw your guns." ... The gun show - In This Moment)

Mohla bych vlastně opsat část svého komentáře z prvního dílu série, kde onen díl vychvaluju, ale rozhodla jsem se pro jinou cestu. U prvního dílu mi vadila jedna věc, kterou jsem nenapsala (asi z obav, že se to v tom chválení ztratí). Vadilo mi střídání ich a er. První díl byl ze začátku ich a jak šel děj dál, jako by spisovateli došlo, že jenom takhle to neuhraje. Takže ony vsuvky s er mě prostě rušily (a místy jsem se ztrácela). V druhém díle to už je trochu víc přehlednější. I když jsem podle začátku doufala, že zůstane jenom v jedné formě (ale ono by to asi jinak napsat nešlo).

Dost mě pobavil jeden zdejší komentář. Do háje, když mi na prvním díle vadí popkulturní odkazy, kterými je díl nabouchaný, tak nemůžu očekávat, že to v druhém díle autor odstřihne. Ano, takhle lidi opravdu mluví, paní intelektuální uživatelko. Pokud se někomu nelíbí první díl kvůli určitým vztyčným bodů, nemůže holt čekat, že druhý díl bude jiný. Protože to je absolutní kravina. Ale to bych už asi chtěla moc. Myslím zapojení mozku před psaním komentářů. Ach jo. Ale pobavila holka, jako fest.

(V práci #psst, my tam jinak děláme# padlo, že ty dýničky vypadají jako zat'nik'tel. A začali jsme po sobě střílet. Že je slečna nudná není chyba nás všech kolem.)

Tenhle díl byl víc akční a taky mi přišel trochu víc vážnější. A stále nevím, jestli to je dobře nebo špatně. Řekla bych, že uvidím podle třetího dílu. Ale ten nemám k dispozici, až ten čtvrtý. Takže buď uvěřím pomluvám o dotisku nebo zvolím druhou variantu. Ale já knihy v ukradené formě čtu v telefonu strašně nerada :(

17.10.2018 5 z 5