Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Lhář 4 Lhář 4 Jakub Ćwiek

("Lalalalalalalala lie lie lie, Lalalalalalalala lie lie lie, Lalalalalalalala lie lie lie, Lalalalalalalala lie lie lie." ... Lie lie lie - Serj Tankian)

Nemůžu se zbavit dojmu, že mě kniha bavila kvůli jakési naivní představě, že jsem našla něco nového, ale to se ve výsledku nestalo. Začátek knihy mě bavil, ale přemohla mě nuda zbytku. A ke konci se raději nebudu vyjádřovat (jsem teď trochu otrávené, že nevím, zda se chci pustit do bonusové 2,5 knihy). První a druhý díl série bych s čistým svědomím doporučila. Zbytek už opravdu ne.

15.10.2018 3 z 5

Prvotní hřích Prvotní hřích Brian Edmund Posehn

("The future is bulletproof, The aftermath is secondary, It's time to do it now and do it loud." ... Look alive, Sunshine - My Chemical Romance)

Buď jsem naladěna na špatnou frekvenci nebo autorům už všechno nesežeru. Po Rozpadu Strážců přišla řeč i na Prvotní hřích. A já se snažila. Vážně moc. Obě sérii zbožnuju a varianta nižšího hodnocení mě nikdy nenapadla. Chtěla jsem tam najít něco, co knihu vytáhne na pět hvězd. Sorry, nenašla jsem.

Příběh sice pokračuje, ale zdálo se mi, že šlape na místě. Prestonová je vynikající (možná i víc než Wade). Hlavně když ukáže svou novou sexy kostřičku. Tý by se bál i Terminátor! Další díl bude asi dobrej. Vždyť na něj autoři celou dobu nahazovali, ale nakonec puf a byl konec. Ten byl sice žhavící na další díl ale i tak. V tomhle díle ani nevyberu vtipnou hlášku. Protože žádná nebyla tak vtipná, aby to za tu námahu při opisování stálo. Vtipné na uculení jo, ale jsem zvyklá na mnohem větší grády. Komiks je s příběhem stále dobrý. Jenom to mohlo být lepší. Umí to tak udělat. Tak snad mi zalepí pusu Spíďa a s dalším příběhem dynamického dua si Deadpool u mě zlepší skóre.

15.10.2018 4 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

("If you take a life, do you know what you'll give, Odds are, you won't like what it is, When the storm arrives, would you be seen with me, By the merciless eyes I've deceived." ... You know my name - Chris Cornell)

Tak úplně nevím, co si o knize myslet. Pérák funguje. Jako hrdina, jako legenda. Takže když jsem se nesoustředila na to, že je pro mě jako postava neuvěřitelný (nebyl vykreslený tak, abych z něj byla paf a to ne jenom proto, že chybuje, což je lidské), tak byl příběh dobrý. Ale jemu jsem to nežrala. Možná to bylo strohým popisem všeho. Tak nějak jsem ho prostě nepochopila. Možná o to autorovi ani nešlo, ale to já při čtení potřebuju. Ale druhá polovina je psaná s naléhavostí, která mě textem tlačila ještě víc. Znáte to. Když čtěte a najednou přijde ten plíživý pocit, který vás ve vnitř svírá. Proto autoři používají kratke kapitoly, ty to ještě víc prohloubí. A tady jich na konci bylo jednostránkových hodně.

Druhou věcí je naprosto luxusní vizuálno. Kniha nádherně zpracovaná. Několik úvodních celých černých stran. Kresby. Navíc jsem (jak už někdo tady psal) nejdřív nevěděla, co číst dřív. Jestli text nebo věci po stranách. Ale po pár stranách jsem si vybrala.
Přesto jsem se nemohla při čtení zbavit, já nevím, asi jakési sterilnosti (?). Nevím, určitě knihu doporučim pro přečtení. Ale už si nejsem jistá, jestli by to bylo s dovětkem: "Jasně, to přečteš ještě několikrát."

13.10.2018 4 z 5

Dobrodružství Jeronýma Moucherota Dobrodružství Jeronýma Moucherota François Boucq

("And I said, Hey a-ay, hey a-ay, If crazy equals genius, Hey a-ay, hey a-ay, If crazy equals genius, Then I'm a fucking arsonist, I'm a rocket scientist, Hey a-ay, hey a-ay, If crazy equals genius." ... Crazy=Genius - Panic! At the disco)

Vtipné, zajímavé, ujeté, fantaskní. Je sice šance, že jsem všechno úplně na 100% nepochopila, ale nejsem si jistá, jestli při prvním čtení každý ano. Víc u jednotlivých příběhů.

13.10.2018 4 z 5

Klášter nejsvětějšího srdce Klášter nejsvětějšího srdce Štěpánka Jislová

("When all they want is, For us to live in fear, How long can we hold on? Can we hold on?" ... Collide - Skillet)

Neskutečně uchvacující. Celým příběhem se táhne tajemství, co je venku. Jestli je něco jiného než klášter. A musím říct, že to co za ním je, mě překvapilo. Jakou autorka zvolí variantu. Je tam něco? Není tam něco? Celé mě to překvapilo.

SPOILER
Myslela jsem, že příběh bude končit v moment, kdy Stibor vyleze z řeky a kniha skončí jeho šokovaným výrazem při pohledu na stromy a oblohu. Ať si čtenář domyslí. Ale co následovalo potom, bylo neskutečný. Ale smysl to dává, v rámci prologu.
SPOILER

Kresba byla nádherná. Hned mě upoutala. Prostě se mojim očičkám hned zalíbila. Bylo to jiné a moc krásné.

Kniha má otevřený konec, který vás donutí přemýšlet a představovat si, co by mohlo být dál. Tak já určuji dobrý příběh. Když po dočtení o něm stále přemýšlím. A to se tady povedlo. Bude se to opakovat? Nebo Stibor zůstane tam, kde ho autorka nechala na konci? Pecka! Doporučuju!

12.10.2018 5 z 5

Rozpad Strážců Rozpad Strážců Dan Abnett

("Hey mom there's something in the backroom, I hope it's not the creatures from above, You used to read me stories, As if my dreams were boring, We all know conspiracies are dumb." ... Alien Exist - Blink-182)

!!OBSAHUJE SPOILER!!!
Neříkám, že tenhle díl byl špatný. Jenom mi nepřišlo, že je v něm originální děj. Strážci jsou jednotlivě zajati, mučeni a potom někteří propuštěni, někteří si pomohou sami, protože jejich zajatcům dojde, že zadavatel zakázky je vopravdu tyran a lidu taky, a že Peter si to nevymýšlí jenom proto, aby naštval tatíka, kterého nenávidí. Než se tým dá zase dohromady, je konec knihy. A teď ke slibovaným novým Strážcům. Z obsahu dalšího dílu je jasné, že tenhle díl je jenom předehra pro něj. Škoda. Pokud by se trochu proškrtalo a vešlo se tam víc dalšího deje nebo byl komiks delší a vešlo se tam víc, bylo by to luxusní. Takhle byl konec a já si řekla a co jako? Čímž se dostaneme k novým postavám. Příběh začíná tak, jako kdyby o nich čtenář vše věděl (no, měl by, pokud mohu být upřímná). Žádné vysvětlování a zdržování. Je to tady udělané jako v předchozích dílech. Na konci je o nich něco.

Přeskočim fakt, že pokud Flash nemá svého černého kamaráda, je dost nahranej. Což je značný handicap. A z mé strany dost černý humor vzhledem k jeho handicapu. Já jsem dnes nějaká vtipná... :o Ano, moc se nepředvede. Jeho úvod je nemastný neslaný. A Carol je za nim na druhém místě. Kromě toho, že Petera stále někam "přelétává" (jako přenáší, ale létá u toho) a jednou si myslí, že na ní chce toužebně skočit, taky nic jiného nepředvede.

Vrátím se teď k tomu "něčemu" o dvou nových postavách na konci knihy. Jak jsem psala do Zajímavostí sešit o Carol už vyšel jinde. To by mi tolik nevadilo. Asi to způsobilo, že komiksy nejenom vyšly brzo po sobě, ale já je četla v jeden den. Nepochopila jsem, proč to tam je takhle. Proč autoři komiksu nenapsali a nenakreslili znovu sami? Kvůli právům? Nevím. Ale kresba je hezká, luxusní, jenom ten jeden sešit vám prostě nic neřekne. A přestože je kresba nádherná, do zbytku knihy se nehodí. Bitka po boku s Capem a možná přijde i kouzelník (teda Peter Parker, ale kdo četl i ten druhý komiks, ví, že přijde).
Druhé představení je s Flashem a jak se z něj stal Venom. Což taky už někde bylo, ale to jsem nečetla, takže mi to zase tolik nevadí, ale i tak stejná výtka jako k prvnímu představení. Ale jak já se smála!

("Proč nemůžu být Spider-man? Jsou dva Hulkové, dva Capové, proč ne dva..."..."Posíláme vás proti teroristům. Udělali jsme si psychologické profily. Spider-mana se teroristi nebojí. Vědí, že je nezabije. Venom na druhou stranu je zabije, sežere a ještě se vrátí pro našup.")

("I see a red door and I want it painted black
No colors any more, I want them to turn black.")

Bonusy potěšily.

První s Grootem:
("A zde je mladý výhonek, kterého budeme znát jako Groota.")
Prostě Groot byl milouš už jako malej. I s následky. No, ty seš mi ale milej svištík, hapi, hapi!
***
Druhý ze Země z budoucnosti:
("Takže...budoucnost existuje?"..."Ano, a závisí na tobě, Geeno Drake.")
I budoucí Strážci jsou bouráci.

Komiks má nulovou hloubku, kresba stále dobrá, ale obrovské množství akce to vyrovnává. Jenom dodám, že jsem se smála jenom na začátku. Když Tony Stark vysvětluje Flashovi Thompsonovi, za jakýma magorama ho chce poslat. Kde ostatní Strážce tím pádem představí. Byla jsem v šoku, že člověk, který má v sobě mimozemského symbionta, je překvapený existencí Groota. Nepochopila jsem.

Snad bude další díl lepší a já už nikdy nebudu muset hodnotit tak nízko.

10.10.2018 4 z 5

Captain Marvel (Carol Danversová) Captain Marvel (Carol Danversová) Chris Claremont

("When the shadows of this life have gone, I'll fly away, Like a bird from these prison walls I'll fly, I'll fly away." ... I'll fly away - Alison Krauss)

Pomyslně řadím do top tohoto kompletu a tleskám. Víc u jednotlivých příběhů.
Jo, a doporučuji.

10.10.2018 5 z 5

Rašeliniště Rašeliniště Susanne Jansson

("Birds and butterflies, Rivers and mountains she creates, But you'll never know, The next move she'll make, You can try, But it is useless to ask why, Cannot control her, She goes her own way." ... Mother Earth - Within Temptation)

Premiéra s novou autorkou a její prvotina. Takže přirozené obavy. A moc nepomůže ani to, že jsem v knize našla záložku na straně 34. Buď se čtenář přede mnou dál nedostal nebo to udělal schválně. Aby otestoval mé odhodlání. Škoda, že se to nedozví (jelikož záložka nebyla výjezdka z knihovny, tak neznám jméno). Tak jsem se pustila do čtení.

Kniha to není špatná, musim říct hned na začátku. Děj se mi líbil. Problém je v tom, že "začátek" se táhne, takže je těžké vydržet to. Vadí mi knihy u kterých si na konci řekněte: "Hmm, těch dvěstě stran byla nuda, ale těch posledních padesát za to stálo." Do háje, kdyby kniha měla tisíc stran a prvních dvěstě se táhlo, tak to dám, ale v tomhle případě, to nefunguje. Škoda, jinak to byl dobrý nápad. Snad další knížka autorky bude silnější, popisnější a víc mě vtáhne, protože styl psaní autorky mi sedl. Což byl taky důvod, proč jsem dočetla dál, než k záložce předešlého čtenáře.

A pokud mohu být upřímná. Myslela jsem, že budu číst detektivku, po přečtení anotace. Tou ale kniha není. Během čtení jsem zjistila, že by to mohl být thriller, ale chybělo ono "thrill", které vytváří thriller. Ani psychologický román. Bylo tam od všeho trochu, ale zároveň málo, takže to nestačilo.

08.10.2018 2 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

("Don't know whether I should kill or cry, Don't know if I should live or die, Should I stand or walk away, Don't know whet her I should be myself or change, Hold my ground or rearrange, Should I stand or walk away." ... Stand of walk away - Hellyeah)

O knize jsem věděla. Že existuje a tak. Ale nijak zvlášť mě nelákala. Ale potom jsem viděla trailer adaptace a ten mě dostal. Takže bylo jasné, že si tuhle knihu přečtu. První díl se mi moc líbil, tak mě zajímalo, jak vypadá původní příběh. Místní komentáře mi moc nepomohly. Protože to z nich působí jako upgrade Stmívání pro dospělejší. Takhle na mě pilot nepůsobil. Proto jsem si chtěla nejdřív přečíst knihu, než budu koukat dál. A výsledek? Přečtu si druhý díl a budu koukat.
(Takže předpřípravu máme za sebou. Psychologické okénko taky. Knihu jsem si přinesla z knihovny a chystám se na četbu. Na chvilku pá...)

Dočteno. Vydržela jsem to. Zlámala jsem si obě nohy, abych se nedostala k počítači, a nemohla se dívat na seriál. Takže hodnotím pouze knihu. Bez porovnání.

("Vykládá se toho o něm spousta - prý nemá rád ženské, je to intelektuální snob, neodpovídá na poštu a odmítá pomocníky z řad studentů.")

Ano, já se tohle dozvědět o chlapovi, tak vezmu nohy na ramena. Jenže já nejsem čarodějnice jako Diana a ten chlap není sériový vrah, jak se podle popisu Matthew zdá. Ale je upír. Jenže to je v tomhle světě normální. Celá pointa a podstata se tedy točí kolem knihy, kterou všichni chtějí, ale umí na ní písknout jenom Diana, která s těmihle věcmi nechce mít nic společného. Ve výsledku jsem tedy četla hodně příjemnou knihu. Člověk u toho nemusí moc přemýšlet, a protože je čtivě napsaná, přečtete se rychle. Diana svou moc neovládá, takže je to na dlouhé lokty, ale to neva, přestože se tam děje spousta věcí, než se čtenář dostane k té zatrolené knize. Ale série má tři díly. Času dost. Takhle jsem četla o lásce dvou, kteří by spolu neměli být (dohodou apokalyptických rozměrů), na pozadí s tím vším tajemnem a tajemstvími. A bylo to dobré. Autorka vymyslela dobře fungující svět čarodějnic, upírů a démonů. A vzala to zase trochu jinak než spisovatelé před ní.

Vadila mi jenom jedna věc. V knize se dost jezdí nebo chodí z jednoho místa na druhé. A ty přechody jsou až moc rychlé. Občas jenom dvě věty. Což je třeba v popisu vůní dost v nepoměru, přesto psáno krásně. Až bych si to skoro představovala. Sorry, ale nemám jak. Už jsem to psala jinde. Nevím, jak voní křída nebo jiné voloviny. Opravdu nevím.
Bavily mě krátké výpravy do minulosti. Díky autorce to má věrohodnou podstatu. Jiná autorka by asi tohle psát nemohla. Nebo by jí muselo pomáhat dalších dvacet lidí. Navíc autorka používá košatá souvětí, která nejenže vypadají na pohled dobře, ale na konci neztratíte myšlenku začátku věty.

Jenom od toho nečekejte žádné hardcore fantasy, ok? Potom budete zklamáni. Zjištění, že s kostrou Stmívání kniha opravdu nemá nic společného, jak zde bylo naznačeno, mi udělalo radost. Proč? Protože tenhle příběh má hlavu a patu. A už jsem zmínila tu nádhernou obálku? Je to vidět jenom pokud knihu držíte v ruce. Tak si to kupte a taky si sáhněte. Ale bacha na chyby v knize. Těch tam je fakt požehnaně. Jinak už v poslední době druhá kniha, kde jsem četla špatně dané jméno do pádu (neberu jako náhodu, že v obou případech jméno Matthew). Ale v obou případech stejná chyba. Možná úleva při překladu nebo to na papíře vypadalo lépe. Ale pravdou je, že tohle dobře znějící jméno v originále má u nás kvůli pádům problémy. Ale když to píše zahraniční spisovatel, chápu, že na překlady do jiných jazyků nemůže myslet, a volí jména, které dobře zní jemu.

V rámci žánru: *****/*****
(V knize je všechno, co tam být má. A všechno se vším dobře funguje.)

V rámci všeho: ***/*****
(Jsem akční typ a tady nebylo nic, co by se akci podobalo, jak jsem zvyklá, protože to je prostě trochu jinak napsané nadpřirozeno.)

Takže závěrečné: ****/*****
(Průměr obou hodnocení, protože 3 je málo, ale 5 si kniha nezaslouží.)

07.10.2018 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

("My stomach is bleeding, But I'm still drinking, A hole inside me is now more than a metaphor." ... I have a problem - Beartooth)

Na knihu jsem se moc těšila. S počtem mojich rozečtených sérií je to na zbláznění. Skoro čtyři měsíce od minulého dílu! Což je nejenom na palici na druhou, ale projevily se u mě abstinenční příznaky. Ale nemohu to řešit jako Harry. U mě v práci by alkohol pracovní výkon nezvýšil. A kdybych byla mimo, nemohla bych se pustit do Pentagramu. Který byl mimochodem naprosto luxusní.

("Došlo na pěstní souboj? To se nedalo vyloučit, ačkoli zranění na kloubech a nose, s nimiž se probudil, mohla být způsobena také tím, že zakopl na dlažbě v Dovreské ulici.")

Harry je na tom zle. Ale nevybavuju si, že by byl dřív Nesbø tolik poetický (teda je vždy, ale tady to bylo opravdu hodně) bez toho, aby sklouzl a byl patetický. Nebo tak černo humorný (vždy tam něco je, ale teď byl vyloženě krutý v tom dokonale vtipném nádechu, až jsem chvíli přemýšlela, zda čtu detektivku). Navíc Harry perlí víc jak obvykle. Snědl všechny encyklopedie světa a chce, ať to čtenář ví. Což je vtipný v rámci toho všeho špatného v jeho životě. A navíc k tomu mrtvola. To zkazí den. Celkové vyšetřování bylo dobré, postupné a bavilo mě ho číst.

("Jsi vážně hodně zvláštní člověk, Harry.")

S knihou jsem měla jeden problém. Nebo jak se to vezme. Začetla jsem se v podstatě hned a knihu přečetla na dva zásahy. To se mi u autora nestávalo. Musela jsem na něj mít náladu a vždy se mi text zdál těžší a hutnější. Pentagram se mi zatím četl nejlépe, ale jestli to je dobře nebo ne, nevím. Asi chtěl být autor přístupnější víc rozdílným čtenářům (?). Nevěřím myšlence, že se konečně naučil psát. To uměl už předtím. Jenom si myslím, že se spíš naučil psát pro masy.

Nelze nezmínit jednu důležitou věc. Komentáře ke knize. Haló, je tam někdo? Čtete knihu o alkoholikovi, kterej sice když má lepší dny, je úžasnej chlap. A když mu promile klesne, aby měl v těle víc krve než alkoholu, tak je i super polda. Harry je alkoholik. Jak může někdo autorovi vyčítat, že nepíše příběhy z jeho života jenom z období, kdy to je jenom o duhách a jednorožcích?! Nechápu.
A hlavně. Čtěte knihy v sérii od prvního dílu. Možná potom lépe Harryho pochopíte. Možná potom vám jeho chování bude dávat smysl. Možná potom ho neodsoudíte za to, že věci nezvládnul. Možná potom vám ho bude prostě líto jako člověka (já vím, že není skutečnej!), protože on ztratil cestu. A co dělá v ten moment alkoholik? Může jednu jedinou věc. I přes následky, které přes svou nemoc má (já to neberu jako závislost, ale jako nemoc s doživotním určením směru jízdy), ale v ten moment to není podstatné.

Neskutečně čtivé, napínavé, brutální. Hodnotím maximem, těším se na další díl a doporučuji dál.

("I thought I had this figured out, I should scream but I'm still searching for the voice I lost, I guess I'm just human after all." ... After all - Beartooth)

03.10.2018 5 z 5

Vetřelec - Covenant: Počátek Vetřelec - Covenant: Počátek Alan Dean Foster

("When gravity frees me, It will release me, Into the air." ... The space song - The Pierces)

Možná jsem knihu četla až moc brzo po Honu na brouky. Už tam jsem byla otrávená pointou knihy. Protože bych jí neoznačila jako "pro skalní fandy", ale jako parazita živícího se na frančíze Vetřelce. A tohle je stejný případ. Po obsahové stránce jsem nic jiného nečekala. Co bylo před Covenatem. Vždyť ono to taky jinak nejde, že?! Problém je v tom, že ani tahle kniha mi nesedla. Styl autora mě nudil a jeho popisy situací byly hrozný (takže moje druhá čtená kniha od něj na tom byla stejně). Na to jak je uznávaný, u mě končí. Ale při pohledu na jeho knihy to chápu. Protože čtenář má před očima film a nemusí tím pádem řešit, že podle jeho popisu by si to jinak představit nedovedl. Raději se tedy na znovu na něco z toho nepodívám.

Takže. Možná to není špatná kniha ani špatný příběh. Ale za dvě knihy ve mě autor vypěstovat nesmírnou alergii na svoje psaní, že nezjistim, jestli to má v jiných knihách jinak. Trápit mě to nebude.

29.09.2018 2 z 5

Lhář 3 Lhář 3 Jakub Ćwiek

("I got hungry, so I ate the hand after I ate everything it had been feeding me.")

Dlouho jsem se nudila, pokud mám být upřímná. Bavila jsem se až na konci. Není to moc pozitivní zjištění, ale mám tušení, že čtvrtý díl za to čekání přes špatný třetí, bude stát.

28.09.2018 3 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

("And the battle's just begun, There's many lost, but tell me who has won." ... Sunday Bloody Sunday - U2)

Jsou knihy, o kterých víte, že jsou dobré.
Jsou knihy, o kterých to dopředu jenom tušíte.
Vlastně jsou i případy, kdy si říkáte, že rčení: "Nesuď knihu podle obalu."*, je prostě pravda.
A potom jsou knihy, které jsou dobré. Nebo vám to všichni alespoň tvrdí a všude to čtěte. Tahle kniha mi dost připomněla (ne dějem, ale podstatou) knihu, kterou jsem nedávno četla. Proto jsem si to užívala ještě o trochu víc. Ale k tomu se dostanu později.

Mám ráda "cocky" hrdiny (český ekvivalent, který by to slovo nejlépe vystihoval, neznám), když mi autor dokáže, že je to oprávněně, a ne že je hrdina prostě jenom vůl. Ale tady na to nárok má a dokazuje to (občas sice zůstane jenom u přání v jeho hlavě, ale kdo je dokonalej, je nudnej). Krom toho blbýho jména se mi Vyvyan zdál v pohodě. Ale za to on nemůže. Každý se prostě nějak jmenuje (neboť ho tak někdo pojmenuje). Po obsahové stránce nemám výtky. Bude apokalypsa, ale my tomu zabráníme! (Nebo počkáme, co se stane a jak to dopadne a potom se uvidí?) Hele, mě někdo říct, že mě chtějí dostat zlý lidi, protože "jako ti X-meni a Batmani" jsou skutečný, ale mám jít s těma hodnejma, tak buď uteču nebo se zeptám: "Jsi na drogách?" Skoro mám teď strach, že i Muži v černém jsou skuteční. V knize je všechno. A když píšu všechno, myslím tím úplně všechno. Je to vtipný, ale ne tak moc až skoro trapný. Krvavý, protože tady nikdo nemá náladu se zdejchnout, když je šance akce. No, na popkulturní odkazy mě utáhne každý autor, takže super. Naštěstí se nestalo to, že přes hláškování, frky a odkazy, nevznikla zvrácená verze Kameňáku (že to nepřebylo děj, který se v tom ztratil). A tady je ta výhoda, že čtu českého autora (vždycky mě vytočí, když jsou zahraniční v překladu předěláné do českých reálií). Tímto zdravím Deadpoola (ale tady se rozčilovat nebudu, to jsem si užila u něj). Navíc jsou Strážci brány něco jako dvě knihy v jednom. Je to zároveň příručka "Jak sbalit holku ve třech bodech". Protože ty balicí hlášky musí snad zabrat na každou. Nebo snad ne?!

Teď jsem nedávno četla Apokalyptickou suitu (čili zpět do prvního odstavce). Kniha na mě působila jako věc, kde se autor nestydí za to, že je fanoušek, a do knihy dal všechno, o čem si jako fanoušek přál číst v jedné knize. Nevím, jak to funguje, když se kniha vydává. Ale u dost z nich mám pocit, že tohle není jenom o autorovi. Ale že v tom je spousta zásahů dalších lidí. Což je asi tlakem konkurence. Ale když čtu prvotinu, a je to vyumělkovaný jako po dvaceti letech psaní, trochu to zamrzí. U téhle knihy jsem to dostala v plné míře (což není mínus knihy, vysvětleno) a text na mě působil dobře. Jako když to píše někdo, kdo si to užívá. A dělá to kvůli sobě. Protože ho to baví. A super, když to bude bavit ostatní.
(Komentáře píšu během čtení knihy, takže tohle dopisuji. Nemohla jsem si vzpomenout na to správné slovo. Ale už to mám. Je to ta roztomilá naivita prvních knih, kterou miluju. Ten zvláštní entuziasmus. Ale ve skutečnosti to dodává právě ono "uňu ňuňu juju" cítění. Protože u dost knih mám hlavní problém. "Takhle lidi jako fakt mluví? Dyk zní jako roboti, ne? Nebo jsem divná já?!")

Četla jsem i ostatní komentáře. A dost se v nich rozebírá právě ono hláškování a "opisování" jiných autorů. Mě to vede zpátky k myšlence z čtvrtého odstavce. Co je na tom špatného? Já z toho pochopila, že tohle má autor jako člověk rád, tak to nějak zakomponoval do své knihy. A teď ruku nahoru, kdo si píše doma do šuplíku. Jo, stále jí držte nahoře (jenom na chvilku, to vydržíte). Váš nejoblíbenější žánr je fantasy (a pokud ne, tak si to představte...a pokud stále nic, tak chápu vaše špatné hodnocení téhle knihy, ale taky nechápu, proč si tohle čtěte, pro vás to je ztráta času...i když to je moc namyšlený, tohle nikdo číst nebude...moc dlouhý a tó je ópruz). O čem do toho šuplíku píšete? Něco podobného, co máte rádi nebo o veselých holkách ve spodním prádle a s polštáři (to si spíš pustíte, ale příklad to špatný není)? Tak co je za problém? Máte pointu? Já myslela, že autoři píšou o tom,o čem chtějí samy číst. Nepočítám ty, co píšou pro peníze o tom, co právě teď letí. To je jiná kategorie.
Tím jsem se vrátila hodně let zpátky. Pamatujete na The Killers? V době, kdy se ještě dali poslouchat? Vždycky si totiž vybavim slova recenze, kterou jsem na jejich první album četla: "Je z toho poznat, že tohle je nahrané s láskou. Od všeho kousek, ale ani v jednom případě je nelze obviňit z vykrádání." Nějak tak. Hele, já to nepsala, ale na to, že si nic nepamatuju, dobrý. Asi mi to v hlavě uvízlo z důvodu dobré pointy. A navíc se to dá aplikovat i na tohle. Pan spisovatel není žádný G.R.R. Martin (jak sám uvádí a je na to evidentně hrdý :D...), aby psal, co chtějí lidi číst a zaplatilo mu to vilu na vrcholu sopky. Já z toho cítím, že ho psaní bavilo. A není to to hlavní? A když se to potom líbí někomu dalšímu? Jupí! Ještě líp.

Sakra, nějak jsem se rozepsala.** Ale já to tak mám. Vím, že jsou zde uživatelé, kterým to vadí. No, tak to holt nečtěte a všichni budou happy. Já se omezovat nebudu.

Snad z toho slovního výlevu je jasný, že moje hodnocení nemůže být jiné než *****/*****.

Velké plus - kresby v knize
Malé mínus - knihu jsem četla na mé poměry a počet stran až moc dlouho. První hutná polovina mi trvala dlouho, ale druhá utekla možná až moc rychle.

*V tomhle případě se mi nějak zamlžilo před očima a vzpomněla jsem si na obálku knihy Kočkodlak Xin. Což je moje první kniha tohohle "divného žánru", kterou jsem četla. A byla tak hrozná, že jsem na podobné knihy několik dalších let zapomněla.

**Omlouvám se za délku, ale někomu jsem slíbila, že si na tom dám záležet. A že budu v komentáři hodná, i pokud se mi kniha nebude líbit. Což jsem nakonec řešit nemusela, kniha je dobrá. Úlevné uf. Ale prostě jsem byla hodná, protože si to kniha zasloužila. Brr, to pro mě bylo ještě těžší.

26.09.2018 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

("We're all fifty shades of fucked up, Well, join the club, yeah, join the club." ... Join the club - BMTH)

Na knihu jsem se strašně moc těšila.

Hlavně...kvůli Billymu, a kvůli posledním stránkám minulého dílu, které naznačily, že kromě další vraždy, bude osobní život hrdinů možná zajímavější než samotná vražda. Ale to neva. Zase to byl příjemný propletenec.
Hlavně...kvůli tomu, co se Sebastian rozhodl udělalat (a taky to udělal) ohledně Vanji. Jaký to bude mít na něj vliv. Jestli přestane "zlobit". A pokud přestane, jestli to nebude nuda. Nebo jestli nepřestane, protože pravdu řekl jenom kvůli Billymu.
Hlavně...kvůli tomu, že jsem myslela, že to je poslední díl série (konec jako v každém dílu srdce a kule beroucí cliffhanger) a název dílu tomu taky moc nepomáhá, i přes anotaci. Ale další bude, jenom to bude chvíli trvat.
Ale zpátky na začátek.

("I can't drown my demons, they know how to swim" ... Billy ...Can you feel my heart? - BMTH)

Takže Vanja ví. A musí se s tím smířit. Zatímco Sebastian konečně dělá svou práci. Urshula je zpátky a Torkel konečně zažívá mimo práci lepší období. S Ursulou? Nebo že by někdo jiný? Už tak je toho dost. A do toho ještě mrtvola a další. A že by i další? No, co mám povídat stará Škopková, to bude zase na vsi mrtvejch a pomluv!

("Time stood still, The way it did before, It's like I'm sleepwalking, Fell into another hole again, It's like I'm sleepwalking" ... Sebastian ... Skeepwalking - BMTH)

Super jako vždy. Četlo se úplně samo a já u toho blahem chrochtala. Takže jak? Učili jste se dost? Projdete testem? A co se stane, pokud jím projdete? Opak známe. A vážně je možné tímto testem projít, nebo si pan učitel vybírá jenom ty, co kašlali na doučování? V knize. No, jsem ráda, že jsem na škole byla šprt ;)

("Go to hell for heaven's sake"...Vanja ... Go to Hell for Heaven's Sake - BMTH)

Jenom mi zatím tenhle díl přišel nejmíň napínavý a víc se v něm vyšetřovalo, jako doopravdy. Ne jako třeba v Hrobu v horách. Kde jim odpovědi vlastně spadly do klína jen tak, protože přes soukromé drámo na to jinak nebyl čas. Dala bych 4,5, ale poslední stránky mě tlačí spíš k 5. Proto jsem ráda, že to nejde, ale 5 dám i tak s čistým svědomím.

("That little kiss you stole, It held my heart and soul." ... Torkel ... Deathbeds - BMTH)

PS: autorům bych klidně s láskou odpustila, kdyby Vanju hned na začátku někdo zastřelil. Určitě by to příběhu dodalo novou dynamiku. A já bych neustále nemusela číst, jak oba nenávidí, a neví koho víc. Jasně, ty lži si její máma mohla odpustit, když se přišlo na to, že Vandemar není její táta. A kdo by se ale za pravdu nestyděl? V nemocnici mi přišla jako krutá hnusná mrcha (a to nezmiňuji jejího ex..z jaký planety spadla?!). Stejně jako minule ve vězení. Protože posledních třicet let je vzduch, že jo? Puf a je to pryč. Nána pitomá. Doufala jsem, že na konci nedá jednomu z nich medaily s tím, že on přinesl víc lesklých kamínků a míň ji odmlouval, tak teď ji tady má ve svý náruči...

SPOILER: O to víc lituji, že se Billy a Vanja nedali dohromady. Třeba by potom Vanja byla na místě Jennifer (na konci). To bych se do dalšího dílu vrhla ještě natěšeněji...SPOILER

Na závěr napíšu jedno jméno. Anna. Nó, tak tohle jsem fakt nečekala...

23.09.2018 5 z 5

Lhář 2 Lhář 2 Jakub Ćwiek

("Cuz I've tried to work things out, But a little mistake has slowed me down, To find out what I'm chasing after" ... Chasing After - Tantric)

Druhý díl se od prvního liší hodně. První byly povídky, kde na konci bylo jasné, proč se tam všechno dělo. I když na mě to víc působilo jako kapitoly s názvem. Tahle kniha jsou kapitoly s názvy rozdělené na dvě části, které dávají smysl jako celek. Jako celistvý příběh a klasická kniha. Proto mě dvojka zaujala víc. Jenže si sem jdu napsat komentář a hele, voni to jsou jako povídky. To je nějakej error? Já hodnotím celou knihu.

A že to je dobrá kniha. Jde se víc do hloubky, protože na to má autor čas a prostor.

("...ale vím, že ne vždycky je nutné vyhrávat, aby ses stala vítězem. Občas stačí, když jiní prohrají.")

Zpět k tomu, že to je dobrá kniha. Je. Ale...já mám ráda sekanou s bramborovou kaší. Sním to a jsem spokojená. Protože mi chutná sekaná s čímkoliv. A bramborová kaše s čímkoliv. Ale když mi někdo dá sekanou, bramborovou kaši a kolem toho nalije omáčku, jsem jeho všema deseti. V druhém díle autor zapomněl na omáčku, přestože zbylé dvě věci tam byly (už si jenom vyberte kdo z těch dvou kolíků je co) a přestože se Jenny snažila, do omáčky má ještě hodně daleko. Přesto si zakazuji porovnání dílu a na základě toho hodnotit. Nebylo by to fér. A protože mi byla vysvětlena "aféra s peřím" z minulého dílu.

21.09.2018 4 z 5

Vetřelci - Hon na brouky Vetřelci - Hon na brouky Jonathan Maberry

("We are the shaken, We are the monsters, Underneath your bed, Believe what you read...We are the voices, Inside your head, Believe what you see" ... Monsters - Matchbook Romance)

To si tak jdete na vandr do vesmíru a čekáte, že bude vzrůšu a potkáte vetřelce. Ale ve skutečnosti dostanete přesně to, co je slíbeno na obálce. "Příběhy ze světa vetřelců", ne příběhy s Vetřelci, dostane vetřelce různých podob. Já bych to i brala, ale ať je prosím název sbírky a obal knihy jiný. Je to jako vaše oblíbené jídlo. Jeho názvem se na něj natěšíte, ale v té nové restauraci ho vaří jinak. Těžko být naštvaný na jídlo, jste naštvaný na kuchaře.
S povídkami je to jako vždy. Něco lepší, něco horší, převážně horší. Průměrná kniha tedy dostane průměrné hodnocení, ale v rámci spravdlednosti ten horší průměr. Jenom třem povídkám jsem dala pět a ty mají červený rámeček (a měly ho už před mojím zásahem hodnocení). To o knize nic hezkého nevypovídá. Jo, a pulz mi neposkočil a krev se mi nerozproudila, jak slibovala zadní obálka knihy. Jenom v těch třech případech.

Víc u jednotlivých povídek.

20.09.2018 2 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Opravdu je sen každé ženy být "Poslední paní Parish"? Víte to jistě? Můžete to odpřísáhnout?

Kniha nefunguje na principu "příležitost dělá zloděje". To mě zaujalo už při čtení anotace. Amber má totiž plán. Promyšlený a je na něj pyšná. Čtenář to celou dobu ví a je zvědavý "proč". Protože zblbnout lží bohatého chlapa jde. Ale proč si Amber vybrala zrovna Daphne a jejího manžela? Je za tím něco víc nebo jenom "ten je sexy"? A proč zvolila zrovna tenhle způsob? Zajímalo mě to. Zajímalo mě ono tajemství Amber a jak to s těma třema nakonec dopadne.

Začátek je nuda. Ono slibované vetření do života je postupné a nenápadné, ale ukazuje, jaký je Amber pokrytec. Nenávidí tyhle bohaté paničky, ale chce se stát jednou z nich. Tahle nuda se táhla docela dlouho. Celá první část knihy je vlastně dlouhej popis nudy. Za mě žádné napětí. Čili dvě stě stran v podstatě o ničem. Že se to Amber podaří a dostane pana Úžasňáka do postele, bylo jasné každému. Protože jinak by děj neměl dál o čem být. Ale stále je to nuda do poloviny knihy. Jenže potom se obrátí vypravěči a to změní celou dynamiku knihy. Škoda. Kdyby první část autorka trochu urychlila a dala tomu šťávu, čtení i téhle části by bylo příjemnější. A nebudu lhát. Nepřečetla jsem každou stránku. Zato vyprávění Daphne, to bylo něco jiného. To se mi četlo dobře. Bylo to podstatně zajímavější, napínavější a mnohem čtivější. Onen slibovaný psychothriller začne až od poloviny knihy.
Konec překvapivý. Ale než jsem se k němu dostala, bylo třeba dost prostoru protrpět. Důvod přečíst knihu znovu, mi autorka nedala. A doporučit dál taky ne (protože mi to až moc připomnělo tvorbu jiné autorky a to se mi zdálo škoda).

SPOILER ("What goes around comes back around") SPOILER

10.09.2018 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Za mě nečekané zklamání, s důrazem na ono "nečekané". Kromě prvního dílu se mi líbily všechny ostatní knihy série, ale tohle nešlo.

Už s minulým dílem mi vadilo, že kniha není rozdělená na dva díly. Nic proti hodně stránkám. Autorka umí psát, že si toho ani nevšimnete. Ale to je ten problém. Autorka je vynikající vypravěč. Až tak dobrý, že se ztratíte (dobrý význam ztracení) v ději natolik, že nevnímáte díry v ději a občasnou nelogiku. Kniha je jako klasický filmový blockbuster. Ano, některé jsou dobré, protože jsou prostě dobré. Ale některé těží z toho, že se tam stále něco děje, ale v podstatě je to prosté vyprávění, kde se vlastně to podstatné stane až na konci takovým způsobem, že stejně jdete na pokračování. Takže proto je ten počet stran v jedné knize na mě moc. Protože já jsem sice během čtení spokojená, na konci udělám "a sakra", ale o knize potom už dál nepřemýšlím. Neříkám si, že tohle udělala autorka dobře, a že tahle linka byla super duper. Díky rozdělením kapitol jsem vlastně polovinu minulé knihy nepřečetla. A proto byla tak dobrá! Tady to bylo to stejné, pokud mám být upřímná. Když jsem určitě pasáže vypustila, hned byla kniha lepší.

Třetí hvězda za Doriana.

Jsem zvědavá na další díl. V hlavní roli moje nejmíň oblíbená postava. Tak uvidíme...

09.09.2018 3 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

("Cause all I want is another chance, A new beginning, I just want to make new waves And find a new way out" ... New Waves - Dream State)

Ok, první díl mě překecal do série, ale tohle byl hustej matroš. Anotace je zajímavá, to hlavní, co ale z ní čtenář neví, se dozví hned na prvních stránkách. Takže zatímco policisté vyšetřují "kdo", čtenář dávno ví, kdo měl v ruce nůž, ale zároveň zjišťuje, "proč" mu byl do té ruky vložen (což není spoiler, aby bylo jasno, jména obou lidí se dozvíte na dvacáté stránce, a jestli vám v ten moment nedojte, na co se tam připravoval píseček, aby se o pár stránek stalo později, neměli by jste číst žádné detektivky, už nikdy víc, znamená to, že nejsou pro vás), protože je popisován i pohled vkladatele nože (a i dál v ději dostává velký prostor). Protože tohle je teprve začátek. Tohle já raději. Když znám identitu vraha hned od začátku (v našem případě "vraha"). Přijde mi, že si s tím autor může víc vyhrát. A tady uplatňeno na 256%. Fakt ujetý, napínavý, čtivý.

Kim se stále tváří jako sucharská ledová královna, která je mi značně nesympatická, ale to já v tomhle žánru nevyžaduju v případě, že svou práci dělá detektiv dobře a to ona splňuje. Což je zároveň dost v protikladu s pochody v její hlavě, které autorka servíruje. Upřímně věřím, že postava Kim Stone bude ještě v dalších dílech hezky pomaličku budovaná. A určitě mě překvapí.

No, a pointa a konec příběhu? Na to si prostě budete chtít počkat.

08.09.2018 5 z 5

Věčný slib lásky Věčný slib lásky Janette Oke

("All the stars above are under your halo" ... Under your halo - Chiodos)

Čtení k odpolednímu kafi. Víc v tom nehledejte.
Jelikož mi z knihovny dřív přišel druhý díl, začala jsem jím. Prostě mě to zajímalo, protože jsem tehdy viděla filmy inspirované touhle sérií. Nebudu lhát. Čtení mi zkazilo příjemnou vzpomínku, protože jsem teď nucena být upřímná. Příběh dobrý na sledování při žehlení. Ale tohle jsem musela číst, takže bez komentáře. Dávám dvě hvězdy a to jsem ještě byla hodná. (Pokud bych neviděla, asi dám jenom jednu, ale to by se mi kniha nikdy nedostala do ruky.)

06.09.2018 2 z 5