Lenka.Vílka Online Lenka.Vílka komentáře u knih

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Jiné, než jsem zvyklá!
Jsme na dvousté straně a Sebastian se ještě nevyspal s nikým, kým neměl (tu sestřičku nepočítám, to je úvod, další pondělí) a (ještě) není záludnej!
Kromě toho, že se dozví, že Vanja možná odjede do Ameriky. Měla jsem strach, že mu hrábne a on udělá všechno pro to, aby neodjela. Udělá? Neudělá? Je to Sebastian, ale trochu se změnil, takže...odpověď v knize.
Do týmu se ještě k tomu připojí nová členka. Hezká a mladá, takže Sebastin dostane hned na začátku jasnou stopku. Cokoliv jenom aby mohl být s Vanjou. Dokonce překoná sám sebe a slíbí, že nic nebude. Fakt?...odpověď v knize.
Stále víc než baví Vanja/Billy. Ona ho bere jako rohožku, která tam je vždy k dispozici a on s těma svejma stěněčíma očima kouká nahoru na ní. Ale on stopku nemá...
Je to detektivka. Ale vztahy jsou na stejné úrovni jako děj, protože jsou do něj dobře zakomponované a vše posouvají dopředu. Tohle není Bravíčko, tohle je bravurní budování charakterů. Žádné 2D načrtnutí, ale hezky všechno komplet. Proto těch 500 stran je hned pryč. Protože je to fakt hóódně dobrý.
Jsme na dvousté straně a vlastně se nic nestalo, přesto mě kniha bavila, protože načaté linky byly dobré. Ale stejně mě nejvíc zajímá Ellianor. Co v minulém dílu "našla igelitku" a rozhodla se svému zlatíčku pomoct, mi sice stále přijde jako osina v zadku, ale je jasný, že se postará o zápletku v další knize. Tohle prostě autoři umí. Donutí vás udělat si názor a potom mistrně tahají za nitky, že jsem otočila o sto osmdesát stupňů. Plus jejich vyprávěčský um a jsem v Zemi Divů.
Jsem zvědavá co bude dál s Vanja/Billy. Po tom z minulého dílu a potom z tohohle dílu, hele SPOILER jestli už něco v tom dalším nebude, tak už se fakt rozesměju SPOILER
Jinak stále platí rada z milule. Hlavně knihy čtěte ve správném pořadí. Neuškodí to, autoři vše připomenou, ale tolik si to neužijete.
Ale jako minule. Potřebuju klid na čtení. Potom jsem jela jako drak. Protože kniha byla prostě geniální. Jako vždy. Taky jsem už delší dobu nečetla detektivku, takže jsem se namlsala na kvalitní literaturu.

09.04.2018 5 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Knihu jsem zaregistrovala přesvědčená o tom, že ji číst nebudu. Lhářky mě začali nudit až moc brzo a sotva jsem zvládla dokoukat 13 reasons why. Prostě jsem měla strach, aby v tom teen drama, nebylo víc teen než drama. Ale potom jsem si přečetla komentář od DoDidDone na jehož přečtení jsem reagovala jediným možným způsobem. Nemyslím koupi knihy. Rezervace v knihovně se taky počítá. A jak to dopadlo?

Osazenstvo knihy je naprosto typické pro podobné romány. Ale co, miluju Breakfast club, takže s rozdělením sil jsem neměla na začátku žádné problémy. Ale potom začal příběh a já chtěla umřít. Nebo aby někdo zabil mě. Protože kdyby kniha nebyla tak čtivě napsaná, na konec se nedostanu.
Jedno klišé se staví na druhé, postavy jednají podle toho, jak jim jejich "společenské označení" velí. Není mi -náct, proto mě to nebavilo? Ne. Klidně se podívejte na moje přečtené knihy. Nebavilo mě to, protože je to prostě špatná kniha. Nebudu do závorky psát "pro mě" jenom proto, že má tak vysoké hodnocení. Nepotřebuji svým komentářem nikomu lézt do zadku.
Takže: je to špatná kniha, kde jsem přeskakovala, abych se přes tu nudu dostala na konec jenom proto, že je dobře napsaná. Jinak bych odložila jako nedočtené.

08.04.2018 2 z 5

Moon Knight Moon Knight Warren Ellis

("Nejste šílenec. Váš mozek jen kolonizovalo prastaré vědomí z jiného prostoru a času.")

To mi trochu připomnělo hlášku z SGA, která se sem hodí: "Nejsem blázen. Jenom mám ve své hlavě další vědomí." Takže hahaha. Ale jak dopadlo moje první setkání s Moon Knightem? Na jedničku. Což jsem tušila už před čtením. Protože Ellis. A po rychlém prolistování jsem se kvůli kresbě těšila ještě víc. Otázka? To dřív neuměli kreslit nebo kresba byla na druhém místě za příběhem? Starý komiks jsem jenom přelétla, protože nuda a kresba ne pro mě. Ale Zmrtvýchvstání nazývám uměním, přestože se z toho pojmenování může někomu dělat špatně. Příběh působí epizodě, ale potom se tak nějak spojí do jednoho uspokojivého celku a vlastně dává smysl. Nejsou to jenom kapitoly o tom, jak všechny sejmout, jak to působilo ze začátku. Moon Knight je takovej Punisher (až na to prokletí a nesmrtelnost) v bílé. S ničím se nepáře, jde si za svým a taky to dostane. Takže pohoda.

07.04.2018 5 z 5

Občanská válka Občanská válka Mark Millar

POKUD JSTE NEČETLI OMNIBUS OD BRUBAKERA A NEMÁTE ŽÁDNÉ INFORMACE ODJINUD MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER

Na čí straně jste?
Knihu jsem si chtěla přečíst už chvíle, co jsem četla Capův omnibus. Protože bylo děsivý mít mezeru v ději. Ta je však zacelena. Stálo to za to? Nó...jak se to vezme...
Problém komiksu je jednoznačně počet stran. Těch je málo. Postav je tady habaděj. Ano, každá postupně vyleje své srdíčko, proč je na té straně, na které je. Ale třeba takovej Peter Parker. V jedné kapitole leze Tonymu do zadku, ale potom tak rychle obrátí, že jsem koukala. Je to moc rychlý. U všech postav. A vrchol přišel, když na Capovu stranu přišel Punisher. (A hlavně nezabíjej lidi, jo? Jasně šéfe!...ha ha ha, to tak.) Začátek byl rozjezd. Obě strany foukali do vody a doufali, že to bude stačit. Nestačilo. Jenže potom přišla opravdová bitva (jo, a někdo tady umřel), což je velké plus oproti filmové Občanské válce. Kde mi místy přišlo, že to hrdinové neberou vážně (já vím, haha filmy), ale tady to bylo temné a naprosto odpovídající vážnosti situace. Dílčí bitvy, závěrečná bitva, která vede k odmaskovani Capa, ale zatčení Steva, což je hezky komentováno samotným Stevem. Nejsilnějším momentem knihy je proto závěr. Všechno tohle je krásně udělané a moje emoce skákaly nahoru a dolu. Já vím, je to vlastně jednoduchá zábava, ale to je mi jedno. Já to žeru.

Na čí straně jste?

Když se Steve nechá zavřít, tenhle moment ve mě zamrzl. Jak odchází a "moře hrdinů se rozevírá" s nevyřčenou otázkou v očích: "Stálo to všechno za to?"
Kresba je krásná. Taková až moc uhlazená, ale čistá. Jo, to se mi moc líbilo. Zbytek knihy nebudu hodnotit, četla jsem originál. Ale rejpnu si. Když čtu u nás vydané komiksy, už po prvním přečtení vypadají jako místo činu. Poldové by mě podle otisků našli hned. Jinej papír, žádné otisky...

Na čí straně jste?

Doporučuji všemi deseti a ještě teď se usmívám...

06.04.2018 5 z 5

Gantz 16 Gantz 16 Hiroja Oku

Naprosto pecka díl. Koukala jsem s otevřenou pusou od začátku do konce. Jak to dopadne a kdo umře bylo jasné. Bylo to nutné k tomu, aby Kei dostal inspiraci ke 100 bodů nejenom kvůli své holce, ale kvůli všem svým přátelům. Emoční výcuc a i na mě to bylo dost kruté. Stěžovala jsem si na absenci nahých obálek. Tady nebyly a já za to byla vděčná. Nehodilo se to tam vzhledem k ději. Ale k čemu by potom byl bonus, že? Takže ok. Série jako by chytla druhý dech. Ano, stále máme málo informací, ale je tam ten jeden podstatný důvod, proč číst dál. A to se mi líbí.
Takže:
Potřebuju víc?...ne
Chci další díl?...jo

02.04.2018 5 z 5

Gantz 15 Gantz 15 Hiroja Oku

Nevím, co autor dělal v minulých dílech, protože tenhle byl naprosto dokonalý. Ano, sice jsem měla trochu strach, co se stane, když se poprvé vrátili z Gantzu tak brzo. Obavy, že se autor bude spíš věnovat trojúhelníčku tedy byly oprávněné. Naštěstí se to nestalo a děj dál chytil ještě větší grády. A následný rozkol způsobyl nejzajímavější zápletku celé série.
Mám moc ráda seriál Supernatural a své první místo v dokonalém pláči si zaslouhoval přes dekádu Dean Winchester. Ale nový mistr Kei ho překonal. Opravdu jsem z toho cítila emoce a konečně ho začínám mít ráda. Po tolika dílech jsem se dočkala. Po chvilce horšího děje jsem byla opět nadšená. Po dlouhé době i sex. Překvapilo mě, že tam tak dlouho nezapršelo. No, tak jsem zvědavá na další díl. Protože po něm přijde delší čtecí pauza :( , takže očekávám brutalitu, nechutnosti, čuňárny a vtipný chvilky. Ať mám na co do dalšího dílu vzpomínat :)

02.04.2018 5 z 5

Gantz 14 Gantz 14 Hiroja Oku

Co?
Nechtějte, abych popsala, co jsem pochopila. Nepochopila jsem totiž nic. Místo toho, aby došlo k vysvětlení, a že bych se spokojila už v podstatě s čímkoliv, tak se na scéně objevily další prapodivnosti. Jestě že mám po ruce další díl. Jinak by to bylo peklo na zemi...
Díl bez humoru a v podstatě čehokoliv zajímavého. A když už tam ani nejsou ty nádherné obálky "nahých slečen, které nemají s dějem nic společného", tak na co koukat, když se u toho ani nezasmějete? Chybí ta lehká úchylnost a divnost prvních dílů. Mám obavy, aby to nezačalo směřovat někam do dimenzí, kde se musí dumat. Zatím se mi zdálo, že to autorovi moc nejde.

01.04.2018 2 z 5

Gantz 13 Gantz 13 Hiroja Oku

Další emzák roztáhnutý do více dílů. Tohle byl druhý, tak snad další bude už poslední, ale je to vysvětlení, proč je série tak dlouhá. Neříkám, že mi to vadí, ale dost to otravuje, protože se nedozvíme moc věci ze "zákulisí". Autor natahuje a přestože je evidentně šikovnej, připadám si, že si neskutečně užívá, jak své čtenáře mučí. Hajzlík jeden! A co ty dva "čarodějové"? Odpověď nejspíš v dílu 25. Nebo tak.

01.04.2018 4 z 5

Gantz 12 Gantz 12 Hiroja Oku

Trochu psycho díl víc než ostatní. Protože ty lidi neví, proč tam jsou. Že se někdo chtěl vrátit do Gantzu, tak je zabil. A teď se tváří, že o ničem neví. Kei opět bez kombinézi s vidinou boje. Už mě nebavilo koukat se na obálky polonahých žínek, které nemají s dějem nic společného (kromě toho, že to má tak autor rád), ale teď je tam konečně nová členka, tak jsem na ní zvědavá. Kdo bude jenom žrádlo a kdo bude k něčemu?
Mám chuť na trochu shrnutí, protože děj je ve své první třetině. Stále mě to baví. Stále jsem příjemně šokovaná. Děj má stále hlavu a patu, přestože občas nechápu, ale potom mě autor zase překecá, že takhle to myslel a chtěl od začátku. A doufám v návrat Keie jako namyšlenýho zm**a, protože nebejt cocky mu nesluší. A mě jenom zbývá doufání, že hlavní chcípák skape krutou a drsnou smrtí...

30.03.2018 4 z 5

Šepot a řev Šepot a řev Robert Kirkman

Asi bych měla vysvětlit, proč jsem ze série tak nadšená. Jednoduše proto, že se seriálem jsem teprve u páté série a zasekla jsem se. Protože mě komiks baví víc. Proto jsem minule šílela nad tím, jak mě dostaly Bubny a Totální válka. Neviděla jsem to v televizi. Nejdřív mi šlo o to, abych předběhla děj. Ale teď? Kdo sleduje ví. Ten největší odklon (smrtí) od komiksu. Fakt se mi nechce sledovat. O to víc se mi chce číst. Protože tady je Carl hlavní hvězda a já si to užila. Hezky nám prcek vyrostl. A nemá v plánu umřít. Jupí!

29.03.2018 5 z 5

Gantz 11 Gantz 11 Hiroja Oku

Vau!!!!!
Čistej masakr! Umře hodně lidí, ale nechci psát dál, byl by to spoiler. Díl spíš na koukání, ale dobrý. Asi se rozepíšu až u dalšího dílu. Kdo četl, chápe. A bonus? To byl megastěr :D

29.03.2018 5 z 5

Chlupatý a nebezpečný Chlupatý a nebezpečný Skottie Young

Neb jak to dopadne když svou touhou obskočit (fakt nevím, jaké je správné slovo pro sex s geneticky upraveným mývalem a druhou osobou) přeženete (zklamete, zradíte, okradete nebo prostě jenom odkopnete špatným způsobem) a vaše ex se vám rozhodnou zničit život. A taky ta nepříjemnost, že někdo kdo vypadá jako vy, zabíjí lidi. A ja jaj...

("No tak, dámy. Je to jen malý mýval v malém sedanu z mořských plodů. Jak to, že ještě není mrtvej?")

Všechno bylo vtipný. Od děje samotného, tak po hlášky Rocketa, stejně jako samotný popis toho, kde a kdy se nacházíme. No, a já jsem Groot ani zmiňovat nemusím, že? Komiks pobaví, zlepší náladu a není ztrátou času. Jedna divnějsí existence střídá druhou, až mi z toho vychází, že jediní normálové jsou tady mýval a strom, protože u toho vypadají prostě zatraceně dobře.

("No tak. Teď rozsviť světla a promluvíme si....Fakt jsem nečekal, že to zabere.")

Dva samostatné příběhy pobavily. Jak příběh s mapou (Já jsem Groot), tak s Cosmem (001101001110). Rocket má na parťáky čuch.

Jsem ráda, že vyjdou další díly. A snad taky série Rocket Raccoon & Groot. To bych byla spokojená...

28.03.2018 5 z 5

Gantz 10 Gantz 10 Hiroja Oku

Co????
Tohle jsem vůbec nepobrala, tak snad další díl za to bude stát. Vzhledem k tomuto "úvodu". Každá stránka, každý dialog, každá akce na jedničku. Autor vzal díly skládačky, každý zvlášť nám je ukázal a já doufám, že je (už) v dalším díle poskládá dohromady. Asi mi víc vyhovuje, že se o postavách dozvím víc, než skončí v Gantz. Víte dopředu co čekat. Ale taky je super, když nevíte nic a potom se to postupně odlupuje. Takže super, že autor používá oba postupy. Teď už jenom tipovat, kdo tam skončí a kdo ne. Ale i tak. Já chci zase vraždění emzáků!
Přes to všechno nemůžu říct, že se mi díl líbil o něco míň. Ale za pět ne.
Rozhovor s autorem na konci potěšil. Fakt jsem se nasmála :) dokonale shrnuté moje pocity z dílu. Že by autor četl myšlenky?!

28.03.2018 4 z 5

Gantz 9 Gantz 9 Hiroja Oku

Masakr!
Pochopila jsem to správně? Tohle se stane, když nezabijete emzáka včas? Sice tihle nebyli tak zajímavý a ujetý jako ten minulý, ale na druhou stranu jsme se posunuli v odhalování informací. Takže za mě dobré čtení.

27.03.2018 5 z 5

Sága 5 Sága 5 Brian K. Vaughan

Tahle série je pro mě sázkou na jistotu. Šance šlápnutí vedle je nulová. I tenhle díl drží vysoko nasazenou laťku a mě je jasný, že další díl opět překročí ten předchozí. Díky stálému tvůrčímu týmu je kvalita kresby stále stejná a přesně taková, jak se mi líbí už od prvního dílu. Už mě může jenom překvapit a následně šokovat míra bizarnosti ve vymýšlení nových zvláštností. Děj mi zatím sedí a jsem spokojená. Víc než spokojená.

27.03.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Při psaní jsem si uvědomila následující. Délka mého komentáře je znamením toho, jak se mi kniha líbila. Problém je v tom, že mě Brown ve spojení s Langdonem baví stále míň. Jeho knihy se stále dobře čtou a autor si svoje místo na výsluní zaslouží. Můj problém je v tom, že jsem všechny jeho knihy četla brzo za sebou a nějak při zpětném pohledu si nevzpomínám, proč mě bavila kniha, které jsem dala pět hvězd (když vyšel Počátek nenastalo těšení, prostě vlažné čekání na titul), protože se mi moc líbila Šifra (ale pravdou je, že mám mnohem raději knihy bez Langdona a ani Mickey Mouse mě nezmlátí dost na to, abych si to rozmyslela). Přečteno. Konec. Tečka.

26.03.2018 3 z 5

Soud s Jean Greyovou Soud s Jean Greyovou Brian Michael Bendis

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER
Nemám tušení, co si o tomhle prapodivnym komiksu myslet. Crossover. Jupí! A proč je u nás vydán crossover série, která u nás není ani vydávaná od začátku (ale až od Volume 3, alespoň že za sebou) a série, která u nás nevychází vůbec? Hmm? Já mám crossovery moc ráda. Jako moc moc moc, ale tady to vážně zamrzí.

("No dobře, není to taková legrace, jak jsem čekal. A z toho mluvícího stromu začínám mít vážně husí kůži."...vtip ve vtipu? - Iceman)

Takže takhle. Strážci pokračují návazností tam, kde skončila Angela (ale do děje to nezasáhne, jenom tím, že naštvou další soustavu, ale to je v podstatě jejich denní chléb). X-Meni pokračují...no, nastudujete si to na internetu. Jinak si to užijete míň. Ale hlavní je vědět, kdo je Jean, znát její osud a jak to bylo s tím zničením světa (a vlastně ani to, protože tam dost věcí vykecají). Dost oceňuji krátké previously on...obou sérii. V českém prostředí hlavně u těch X-Menů. Protože tenhle komiks je buď úžasná pecka nebo naprostej propadák. Záleží na úhlu pohledu. Co ale šlape na jedničku je akce a kresba. Jenom škoda, že kromě Jean tam ostatní X-Meni byli tak nějak do počtu a za volantem týhle jízdy seděli Strážci (jako pár stran je fakt málo).

("Fuj. Co to dělají?...Někteří otcové své děti objímají a mají rádi. Naši ne. Ale víš, někteří. Tak jsem to teda aspoň slyšel...")

Mínus? Ten stejnej jako v Angele. Daj Angelu na dvojstránku, ale není to takovej odvaz, jak to zní. Teď to provedli i Jean (kdo četl ví, tohle komiksu hodně škodí už od prvního dílu). A občas jsem nevěděla, jaké okno je na řadě (zapomněla jsem to připsat, ale táhne se to celou sérii).
Plus? Můj první komiks s Laurou a super narážka na to, kde sehnat zbraň, kterou má v botách. Drax by chtěl taky...

PS (pro fanatické šťouraly): kniha není zařazena do série v rámci číslování. Tak to prosím neopravujte ;) takhle je to správně :)

25.03.2018 5 z 5

Angela Angela Brian Michael Bendis

("Musím uznat Starku, že na sotva vyvinutou neochlupenou opici máš pro tyhle věci vážně talent.")

Dostalo mě prolínání linií příběhu a proplouvání z jedné do druhé. Takhle pojaté vyprávění mě baví. Tady to bylo navíc přehledné, i když ne pokaždé navázání přesně tam, kde jsme skončili minule. Navíc, Peter mě v prvním díle jako jediný z bandy nijak zvlášť neodvařil, ale tady si napravil reputaci.

("Vážně potřebujeme bojový pokřik...Jsem Groot...Myslím nějakej pro všechny...Můžeš použít Avengers do boje. Mě je to jedno. Budu z toho mít provizi.")

Nebudu lhát. Nemám moc ráda Tonyho, ale tady jsem si ho zamilovala už v prvním díle a tady byl ještě lepší. A ještě slovo ke kresbě. Jo, myslím sešity osm a devět. Mě se to líbilo, s tím problém nemám. I tenhle styl má něco do sebe. Jenom mi trochu vadilo, že po těch dvou sešitech se na konci stylem vrátíme do kresby na začátku. Trochu to rušilo. Takže Francavilla ok, ale mělo to být na konci.

No, a klasika na závěr, srábíci: "Prásk! Jseš mrtvej!"

25.03.2018 5 z 5

Gantz 8 Gantz 8 Hiroja Oku

Naprosto nečekané v rámci toho, kdo se vrátí a kdo ne. Takhle jsem to nečekala. První půlka je skvělá a druhá po návratu ještě lepší. Jak píše Lenna75, zrovna o tomhle dílu je těžký něco napsat bez vyzrazení děje. Tak si to přečtěte. Po tomhle dílu u mě Gantz stoupl zase o něco výš. A možná se v dalším díle dozvíme něco o kouly. Čtenář si to už zaslouží!
SPOILER Opravdu jsem se pobavila po konci příběhu, v bonusu. Právě bonusy mi knihy začaly hodně zpříjemňovat. Kozy. Nikdy jsem neměl žádnou s velekejma dudama, který tak miluju, tak je alespoň kreslim :D

23.03.2018 5 z 5

Gantz 7 Gantz 7 Hiroja Oku

Vau! Stačilo by toto shrnutí a vystihla bych všechno. Ale je to takhle. Vyvražďovačka jak na běžícím pásu. Ještě že je novejch "chodících mrtvejch pytlů" v zásobě tolik, protože do dalšího dílu se nám to zase pěkně obmění. A nejsou to jenom bažanti. Ale pst, už nic neřeknu. Jenom mě překvapilo, KDO to byl. Jsem zvědavá na následky dílu a hned se raději pustím do dalšího. Protože podle pravidla: klidně ti můžou utrhnout ruku, ale když neumřeš, je to v pohodě, bude čekání na návrat na kousání nehtů.
Navíc se zde ukázalo, že velikost protivníka není měrou jeho síly. A že konečně stály za ten boj. Navíc krásně nakreslení. Protože logikou se to bude řešit ještě v další knize. A možná někomu dojde, že bejt nezodpovědnej před babou, která se ti líbí je dobrý do momentu, kdy ti věci vychází. Potom už ne. A taky poučení, že v deliriu možné smrti je lepší držet hubu.

23.03.2018 5 z 5