Lenka.Vílka Online Lenka.Vílka komentáře u knih

Parťácká romance Parťácká romance Joe Kelly

Začnu tím, že jsem se na komiks strašně těšila. Já si ani nečetla anotaci a věděla jsem, že knihu chci domu. Protože jestli je něčeho internet plný, tak je Spideypool fan art. A já jsem konečně součástí téhle srandy taky!!!

("Má to i světlou stránku věci, teď si můžeš čůrnout nebo i káknout a nikdo si toho nevšimne.")

Úvod je vražedný. Dva nejukecanější hrdinové Marvelu svádí boj proti chodícímu hajzlu a zároveň se snaží nezabít jeden druhého. I když...kdo komu leze na nervy víc, je evidentní. A jak to skončí, to jsem se válela smíchy (stejně jako ve filmu...za jak dlouho ty nohy dorostou...?). Ale je tady práce, ne jenom legrace. Deadpool má úkol. Zabít Petera Parkera. Proto se začne kamarádit se Spidermanem. Aby se dostal blíž k Parkerovi. Takže začne zábava s hořkosladkým koncem. Logicky.

("Nelíbí se ti kvádro? Je na obálce Maximumu...Já, uch, jsem černej...Já vim! Boží, co? Každej chce bejt černej! Černá je nová černá.")

Jedna akce (čti zábava) střídá druhou a dokonce dojde na svůdný taneček. Ta část v baru je prostě nej. Přijde řada i na peklo a konec mě překvapil.
Mrzí mě jenom jedno. Nebylo žádné naskočení rozkrokem na obličej. Tak snad v dalším díle...jo, a ještě něco. Třískala jsem se od začátku do konce.Takže super.

("Babouku, nemůžu se rozhodnout, jestli je tohle jeden z mejch nejlepších splněnejch snů nebo noční můra, ale nikdo nebude říkat Deadpoolovi, kdy má a kdy nemá tancovat. Navrhuju, že se pustíme do nakopávání zadků a troušení urážek... Mazej sem. Pokud teda nejseš rytmycky retardovanej...Ty se opovažuješ mít pochyby o mejch pohybech?!?!!? Tak fajn! Vy chtece, dámy, Poola? Dostanete celýho!" ...na závěr zvedačka jako v Hříšném tanci s Deadpoolem v trenclích s potiskem Spidermana. No není to sladký?!?!?!?!)

28.05.2018 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Po dlouhé době jsem si komiks přečetla znovu. Dva roky a něco, nebýt filmu neznám a nestydím se za to. Vlastně když jsem film viděla poprvé nevěděla jsem ani, že je podle nějakého komiksu, to jsem je ještě nečetla. Ale minulost není přítomnost. Před dvěma rokama jsem dala pět hvězd a nic tady nenapsala. Dnes dávám pět hvězd, ale něco napíšu.
Začnu příběhem. Ten je surový a dojemný, ale není to to nejlepší, co jsem četla. Příběh sám o sobě je vlastně docela obyčejný. Není vyprávěný lineárně. Proto třeba část na pohřbu působí strašně dojemně. Dojemně skoro až na efekt. Ale ono skání minulost přítomnost bylo dobře zpracované. Stejně jako vždy, když ono střídání času nastalo. Netřeba začínat novou stránku a pokaždé psát rok, kdy se to odehrává. Stačí mít dobrý scénář a čtenář to pochopí.
Co ale musím vyzdvihnout je kresba. Ta byla luxusní. Vytáhla průměr o trochu víc nahoru. Nepochybuju o tom, že pokud bych četla, když kniha vyšla, jsem z ní mnohem víc paf a každý večer se modlím před spaním s knihou na oltářku, ale teď nejsem. Co ale knize nemohu upřít, je právě onen vyprávěčský um. Bylo jedno, kdo je zrovna vyprávěčem, tyhle myšlenkové pochody mě braly nejvíc. A tím se dostávám k tomu, proč dám pět (kdyby stejná kniha vyšla od někoho jiného třeba letos, asi dám čtyři). Jon. Mám pro postavy jeho typu slabost a jeho vyprávění mě posadilo na zadek. Ano, i ve filmu jako v knize jsou pro mě jeho části nejsilnější. Proto dávám pět. A taky proto, že jsem při druhém čtení v knize našla zase něco nového. Možná proto je tak opěvovaná. Kvůli tomu nacházení stále něčeho nového.

27.05.2018 5 z 5

Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Mike Mignola

Román? Povídky? Nevím.
Tři chlapy se sejdou v hospodě, aby si vyprávěly příběhy o svém společném příteli. Jako úvod, aby příběh dál mohl jet "bez keců, které zdržují", dobré.
Nehledala jsem si příběh za příběhem. Pokud bylo plánováno pokračování v komiksu, tak to hodnotím plusově. Pokud nejdřív byla kniha a potom si někdo řekl, že by mohlo být pokračování v komiksu, beru knihu jak mínus. Tak raději nepátrám a dávám čtyři. Protože se prostě moc těším na pokračování.

26.05.2018 4 z 5

Domovina Domovina Bill Willingham

Jack a Hollywood by mě určitě bavil víc, kdyby tahle část nebyla tak strašně nakreslená. Ale dalo se.

Výlet do Domoviny mě nijak zvlášť neodvařil a bylo z toho poznat, že je díl přemosťovací. Modrák mě bavil, ale celý díl prostě neutáhnul. Proto další díl čekám hodně zajímavý. Ale na druhou stranu. Dozvěděli jsme se, jak to bylo s Karkulkou...

26.05.2018 3 z 5

Trpká období Trpká období Bill Willingham

Tajemnost Wolfiho ohledně války naznačila, že to bude něco velkého a dobrého, šťavnatého a krvavého. V tomhle díle přijde odpověď.
A potom hned do přítomnosti. Do nemocnice. Hodně politiky (máme nového starostu a ukáže se, že to není až tak snadná práce. Ale vzhledem k tomu, kdo to je, co čekat...), emocí (celá banda svišťů), jeden epický odchod, který byl dojemný, ale dával smysl, protože to jinak nešlo. No prostě, tenhle díl měl všechno a možná i něco navíc.

26.05.2018 5 z 5

Pochod dřevěných vojáčků Pochod dřevěných vojáčků Bill Willingham

Tohle byl masakr. Na prahu Mýtova se zjeví Kalkulka. A chce zůstat. Ale nic není takové, jak se na první pohled zdá. Je čas si vybrat jestli se vzdát nebo bojovat. Protože otroctví nikdy nebylo fajn, tak proč by měla být právě teď změna? Celá kniha byla prostě pecka a já hltala každou další stránku. Jedno shledání skončí v krvy, druhé v slzách štěstí. Ale tohle změní všechny...

Měla bych zmínit ještě jednu věc, na kterou jsem zapomněla, protože čtu díly hned za sebou. Jde o vizuální stránku. Ta je luxusní. Nemyslím kresbu samotnou (to jsem už hodnotila), ale to všechno ostatní. Okna nejsou jenom nudné čtverce a obdélníky, ale i jiné tvary. Okraje jsou taky různě barevné. Nahoře a dole vždy něco, co souvisí s dějem. Mezi oknama jsou větve s listy a podivnými blbůstkami. Jde vidět, že si s tím autoři vyblbli a hezky svoje dítko vymazlili.
Navíc je super, že na začátku každého dílu je "okénko" z minulosti postav. To je příjemné oživení. A dost to vysvětlí, jak se jednotlivé mýty dostali tam, kde jsou, když tak dlouho žijí mezi lidmi.
A taky úvod "Kdo je kdo v Mýtově" každého dílu, který je pokaždé trochu jiný podle toho, co se stalo.

26.05.2018 5 z 5

Láska jako z pohádky Láska jako z pohádky Bill Willingham

Brutální jízda propletená spoustou akce a krve. Jo, krve a šokujících situací bylo víc než by jeden na jediný díl rozdýchal. Nebudu lhát Sněhu a Wolfi. A co se Sněhu na konci dílu dozví?! Fakt jsem se rozesmála. Jenom mi něco říká, že k tomu happily ever after bude ještě dlouhá cesta...

Farma zvířat Farma zvířat Bill Willingham

Začala jsem se pořádně bavit až tak zhruba od poloviny. Revoluce!!! Chápala jsem obě strany. Co chtějí zpět, i ty ostatní. Konečně se ukázalo víc ohledně toho "o čem postavám skutečně jde" a začínám se dostávat do dobrého příběhu.
PS: tenhle děj si z té doby před dvěmi lety pamatuju. Zajímavé...

Legendy v exilu Legendy v exilu Bill Willingham

Naprostá špica. Autor rozjel zajímavou hru, kterou mě bavilo číst i okukovat. Příběh sám o sobě je tak dobrý, až tak dobrý, že táhne nahoru kresbu, které bych dala 3/5. Dost mi to připomnělo Ságu. Ale ta je lepší kvůli barevnosti a levelu ujetosti (já vím, Sága je novější, ale já ji četla dřív). Děj, kde Wolfi zachraňuje situaci, protože někdo zabil (?) Růžu. A celé to bylo hodně překvapivé. Jenom jsem nabyla dojmu, že první díl je takové intro celému příběhu. Ale bavilo i tak.

("Je mi už víc než 300 let a pořád ještě jsem si neodbyl pubertu. Chci vyrůst, chci, aby mi sestoupily koule, a chci si zapíchat." - Pinocchio.)
Každej holt není krásná holka do konce věků...

PS: poprvé čteno před dvěmi lety. Nepamatuju si, jestli jsem byla hodně nadšená, ale při čtení jsem zjistila, že si z knihy nic nepamatuju. Asi jsem si měla přečíst komentář tady, než jsem ho smazala a napsala tohle. Ale to je jedno.

25.05.2018 5 z 5

Ocelový alchymista 2 Ocelový alchymista 2 Hiromu Arakawa (p)

Konečně se to začíná nějak spojovat. Doufala jsem, že to nebude jako každý "klasický americký seriál". Jako problém táhnoucí celou sérii se řeší jenom na začátku dva díly a potom tři na konci. Tomu nasvědčoval začátek prvního dílu, ale udělalo mi radost, jak se to tak nějak konečně spojilo (první kapitola s tím, co bráchové dělají). Takže i tenhle díl splnil svůj účel. Na chvíli pobavil.
2024: Čteno podruhé. Dala bych hvězdu navíc a vynadala bych si, proč si moje mladší já (ironie, co?) myslelo, že je to moc dětský :D :D :D

22.05.2018 4 z 5

Ocelový alchymista 1 Ocelový alchymista 1 Hiromu Arakawa (p)

Jestli něco příběhu nelze upřít, je to jeho originalita. Děj mě bavil, kresba byla dobrá a moc se mi líbila, ale být mi o pár let méně, jásám určitě víc. Bylo to strašně dětské. Nemyslím přehnané, to u žánru čekám, ale tohle bylo (na mě už až moc) dětinské.
Příběh mě ale chytil, tak jsem z hlavy vyhodila hlavní mínus knihy a užila si to. A byla zvědavá, co bude dál.

Cesta podivných Cesta podivných Jason Aaron

Moc se mi líbilo zobrazení vnímání světa, když lidé kolem vidí pouze svou realitu, ale ne tu skutečnou, kterou vidí Strange. Jinak byla kresba dobrá. To v překladu znamená, že se mi líbila, ale ničím zvláštním mě nezaujala, ale nebylo to špatné tolik, aby mě kresba odradila od koupě dalšího dílu. To zaručil děj. Na začátku jsem se trochu plácala. Jako holce něco vlezlo do hlavy a z toho je takové haló? Ale jak se potom děj rozjel, bylo to stále lepší a lepší. Ale není to origin, aby bylo jasno. Pokud o postavě nic nevíte, nejdřív koukněte jinam. Jak se z chirurga stal čaroděj, je tady shrnuto na pár stranách a ještě v rámci děje knihy, takže...
Strange byl jako vypravěč dobrej. Udržel si mojí pozornost i v momentech, kdy mě to zase tak moc nebavilo (pár jich bylo). Místy i lehce vtipné, ale netlačí se na pilu, takže spokojená.
Dobré čtení i koukání, ale Cesta podivných nebude patřit mezi ty komiksy, které budu číst opakovaně v tranzu a napětí pokaždé stejného jak po desáté, tak po sté. Od toho mám doma jiné tituly, ale přečtu znovu ráda.

Nightflyers Nightflyers George R. R. Martin

SPOILER
Do poloviny nuda a plkání, které bylo ještě nudnější než děj samotný. Je to povídka, takže málo stran, a já povídky nerada. Jenže co jsem zatím viděla k adaptaci mě zaujalo. Proto jsem si knihu půjčila.
Já se za to nestydim. Kdo je ten překvapivý soupeř jsem netušila. Stále jsem myslela, že to jsou ti, které se posádka vypadala hledat do vesmíru. (Protože bych jinak nepochopila, o čem to jako má být. ON VĚDĚL, že tam nejspíš všichni umřou, tak proč to všechno? Kdyby to tentokrát vyšlo, oni neumřeli a nakonec fakt hledali tu svoji vysněnou rasu?)
Od chvíle, kdy se něco začne skutečně dít, se mi četlo moc dobře, za to dostane kniha o hvězdu víc. Kdybych to četla ne jako povídku, hodnotím asi jinak, protože se dozvím právě ty detaily, které mi většinou v povídkách chybí. Ale za nápad, nakonec i čtivost a celkově všechno říkám: "Proč ne?"

Jinak další přiznání. Knihu, ke které zde všichni přirovnávají jsem nečetla. Jestli chyba, nevím. Ale hodnotím to, co jsem četla.

22.05.2018 3 z 5

Zrození Zrození Mike Carey

Hustej díl! Díky informacím dost věcí dostane dávat smysl a další to zase správně zamotají, jak jsme už u série zvyklý. A konec? Celou dobu to směřovalo s tomu, že příští díl bude vážně ještě víc peckoidní. A jo, bude.

20.05.2018 5 z 5

Já jsem Gotham Já jsem Gotham Scott Snyder

Dobrý úvod nové série (intro s Flashem nepočítám) a skoro na 100% dobře provedené vyprávění o Batmanovi.
Příběh je skvělý. Hodně se hraje s emocemi, které jsou v poslední třetině skvěle popsané a kuku části ještě o stupeň výš. Kresba byla taková brutálně mainstreamová. Celou dobu jsem si říkala, že to je strašně podobný New 52 Batman Detective Comics a při rozkliknutí Finche se mi to potvrdilo. Nic proti, autor je pro mě tím pádem čitelný a já ho poznám, ale zase nevystupuje z davu. Přesto kresba nenudila, to ne. Všechno to svítilo. Jak pohled na Gotham , tak všechny ty barevné výbuchy. Jako každý druhý akční film, který by byl béčko, kdyby na něj nebyly peníze, ale byly, tak je áčko.
Na knize je napsáno: "Ideální start pro nové čtenáře", přesto kniha neobsahuje žádné prvky originu. Já za to jsem ráda, ale co ti nový čtenáři? Ti to asi mají znát z filmů. Nejspíš je tahle série spíš určená těm, kteří sice o DC ví, ale ještě nic nečetli, protože mají jenom nakoukáno. (Mě osobně to celé přijde takové sladce filmově vyhlazené úplně stejně jako ten úvod s Flashem.) Takže origin nezdržuje ve čtení, bod pro knihu. Obálky na konci nádherné. Teď už jenom doufám, že v rámci série si Batman zatancuje i se Sebevražedným oddílem.
PS: jenom pozor na počet stran. Na první pohled kniha působí tlustě, ale není tomu tak. Jedna čtvrtina jsou bonusy v podobě alternativních obálek. A vypadá to, že to tak bude u každého dílu...

18.05.2018 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Asi jsem jela na špatný vlně. Do Nemesis jsem se nemohla začíst. Knihu jsem doma měla tři měsíce a mezitím přečetla jiné kousky. Vždy jsem se vrátila a nic. Ten začátek byl prostě divnej. A nudnej. Ale potom začne druhá část (naštěstí na sté stránce) a všechno se úplně znění. Nesbo rozjede dobrou hru. Přesto jsem se v půlce za sesekla a musela si dát další pauzu. Čili o šest měsíců později a tři pokusy na čtení, skutečně dotčeno. Mnoho snah pro nic? Opravdu ne. Po dočtení mi moje historie s knihou přijde strašně vtipná, protože kniha byla vlastně dobrá. Hodně moc. A teď od osobního příběhu čtenářky ke knize.
Autor řeší tolik věcí, že jsem se v nich občas ztrácela. Dál se rozvíjí všechno kolem vraždy Ellen a ještě k tomu vražda Anny a do toho bankovní loupež hned na začátku. Za mě překombinované a ještě k tomu se mi ze začátku špatně četla. Ale nakonec to dopadlo dobře, ale pět hvězd Nemesis dát nemohu. Snad se k pětce vrátím s Pentagramem.

17.05.2018 4 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Dlouho jsem váhala zda tři nebo čtyři hvězdy. Kniha je napsaná dobře a poutavě, se správnou mírou odpornosti. Ale něco mi chybělo.
K autorce mě přivedlo vysoké hodnocení její tvorby a naše první setkání nebylo špatné. Jenom lehce průměrné.
Děj mě oslovil méně. Celkově moc nemusím variace s Jackem, ale tuhle řadím mezi ty lepší.
Jinak moc hezká obálka. Mnohem lepší než nového vydání.
Dnes dávám čtyři a zkusím další díl série. Uvidím, porovnám...

11.05.2018 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Co mi to děláš Backmane? Fotbal je fuj, otec syna nikdy nebudu, hokej je fuj. Tak proč mě tvoje knihy stále baví?! Ja vím. Protože jsi tak ku****ky dobrej! S tím žít zvládnu. A jenom čistě o hokeji to taky není, aby kniha byla pro všechny. Za mě opět povedené.

09.05.2018 5 z 5

Nebeský orel Nebeský orel Džiró Taniguči

Samural potkal Indiána. Nijak zvlášť jsem z toho vydřená nebyla. Jestli jsem jenom nepochopila poselství, je věc jiná....

08.05.2018 1 z 5

100 nábojů: První výstřel, poslední šance 100 nábojů: První výstřel, poslední šance Brian Azzarello

Bohužel. Tohle mě tématem vůbec nechytilo. O to víc mě to mrzí. Kresba a obálky byly ale luxusní. Hodnotím, jak hodnotím :(

08.05.2018 3 z 5