Lenka.Vílka Online Lenka.Vílka komentáře u knih

Zmizelé z Cooley Ridge Zmizelé z Cooley Ridge Megan Miranda

Koukám a mám radost, že svým hodnocením nenaruším jinak dobré hodnocení na DK. Anotace super, ale měla jsem i tak strach, že to spíš zapadne do té horší poloviny knih téhle módní vlny. Nepochopila jsem, co na knize je. Prostě nuda od začátku do konce.

23.06.2018 1 z 5

Jízda Jízda Guy Adams

Taková milá utlá knížečka k odpolední kávičce. Pokud jste neviděli seriál, tak podle mě až tak moc nevadí. Je to napsané tak, že se neztratíte. Stejně na to není čas.

(Předposlední věc, která mu proletí hlavou, je: "Proč mě dnešek tak nenávidí." Poslední věc, která mu proletí hlavou, je kus lešení.)

Kniha je hned pryč a zanechá po sobě příjemný pocit spokojenosti. A taky to bylo strašně vtipný.

20.06.2018 4 z 5

Válka velké trojky Válka velké trojky J.M. DeMatteis

Děj je vlastně úplně jednoduchý. Supermanovi se něco stalo (víme z jiné knihy). Zabil přitom člověka (víme z jiné knihy). A Wonder Woman se ukázala možná jako hysterka, ale jako jediná, kdo se s tím rozhodl něco pořádného udělat (víme z jiné knihy). Tím je jasný, že tady se nebudou zaplétat copánky a hrát si s růžovými králíčky, ale taky nepůjde o žádné psychologické cvičení oplývající hloubkou děl velkých myslitelů. Je to klasickej bum buch event, kterej je strašně krásně nakreslenej (chyby kresby v komentáři o trochu níž) a baví od začátku do konce. Začátek si pro sebe uzme Pandora. Příjemné vyprávění, které mě bavilo a dost toho o ní vysvětlilo. Prostě se to četlo samo. A potom přijde samotná válka, která mi přišla hlavně jako zážitková literatura. Ano, dobře se na to kouká, děj šlape dopředu a celé to je vymazlené. Můj oblíbený scénáristický maniak v akci.
Konec super. Víc si to ho čtenář užije, pokud vyjde navazující minisérie, protože...protože konec.

Co se hodně nepovedlo, je rozvržení pár (za mě nejkrásnějších) stran.
1) Hned v úvodu je dvakrát dvojstrana jedné nádherné kresby, která na sebe navazuje. Škoda. Kdyby to vyšlo stylem jako v Ultimates dvě, slintám ještě dalších deset minut. Tady to prostě ztratilo svoje kouzlo.
2) Kniha obsahuje hodně nádherných kreseb přes dvojstranu. Škoda, že je vždy zničí vazba. Ale největším úletem je bezpochyby Wonder Woman/Superman, kde knihu musíte dát na výšku. Stejně jako dívku měsíce uprostřed pánského časopisu. Vlastně obojí by mohlo mít stejné účinky. Pokud není svorka ve špatném místě nebo to nezkazí zase vazba jako v případě Války velké trojky.

("A odkud to všechno víš?" "Jsem John, Constantine, kámo. Vědět věci je moje práce.")

A teď k tomu, co mě vyloženě naštvalo. Válka velké trojky je u nás vydána ve formě Collected Edition, stejně jako v druhé variantě originálu. Když jsem přemýšlela, zda koupit, nenapadlo mě, že to bude až takhle poskládané. V rámci tolika jednotlivých sérii, které u nás (kromě Americké ligy spravedlnosti) nevyšly vznikne až moc rušivých prvků. Ono se v tom dá orientovat. O tom žádná. Ale když se potom s úsměvem na tváři zjeví John Constantine, je to docela matoucí, protože umřel. Holt se v rámci jiné série vrátil, a my nevíme, jak se to stalo. A on nám to rozhodně neřekne, protože je to v jinde. Tohle jsou ty drobné nedostatky, které jemně pocuchnou nervy. Ale tak alespoň, že u nás vyšla Americká liga spravedlnosti a snad vyjde i její další díl, kde by o následcích měla padnout taky řeč.

20.06.2018 5 z 5

Tokijský ghúl 8 Tokijský ghúl 8 Sui Išida (p)

To bylo naprostou dechberoucí nádherné dokonalé a prostě wau!
Začátek, kdy se střídala přítomnost s minulostí byl super. Minulost mě bavila a bylo to celé emotivní. Vzhledem k přítomnosti a tomu, co se dělo potom. Díl je hodně akční, takže super. Ale zároveň autor dovolí emocím vyjít na povrch i během přítomnosti. Vážně dokonalé. Kaneki je můj ultimate crush stále víc a konec byl doják jako kráva.

18.06.2018 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Zase trochu jiné! Sebastian a Vanja mají momentálně dobrý vztah. Proto se prvních sto stran nerozebírá jeho zvrácený vztah a psycho myšlenky k ní. Hned se jde vyšetřovat. V trochu jiném složení týmu než obvykle. Toho, čeho jsem se na konci třetího dílu bála? Ne, Ursula není game over. Jenom není kompletní.

Tým (bez ní) vyjede za případem do vidlákova. Ten na mě už z anotace působil jako další důvod, proč má Vanja Sebastianovi propadnout ještě víc. Až uvidí tu jeho citlivou stránku (bla bla bla), bude to pro její nepřístupnost konečná stanice a on dostane, co  celou dobu chtěl. Bude tomu tak? Nevynoří se zase nějaký duch minulosti nebo svědek pravdy, který tenhle domeček z karet zbourá? Odpověď v knize.

Jenom jsem si říkala: "Co ten Billy blbne? Proč se prostě nezeptá?" Má to svoje úskalí, uznávám. Ale lepší než dělat co dělal.

Jinak příběhem, další pavučinou vztahů a dalších tajemství, zatím nej díl. Během čtení se ve mě stále zvyšovala naděje, že právě Nicole pomůže Sebastianovi překonat to špatné z minulosti. Doufala jsem v to a přála mu to. Jestli Nicole, a co se dělo všechno kolem, pomohlo, odpověď v knize.

Poslední strany?!?! Nutně potřebuju další díl!!!!

PS: zrovna jsem dočetla nejnovější komentáře k Hrobu v horách a skoro jsem se rozesmála. Někdo si až ve třetím dílu všimne, že když se dají na jednu stranu popisy života postav a na druhou vyšetřování, bude první vyšší? Tak je to od prvního dílu! S tím do téhle série jdete, protože se tady rozebírají postavy do poslední buňky. Vzhledem k historii tvorby autorů ani nic jiného nečekejte. Takže pokud se vám nelíbil první díl, protože tam bylo moc pindání o postavách než vyšetřování, tak se smiřte s tím, že takhle to je prostě celou sérii. Protože tady je to navíc tak dobře napsaný, že se nadechnete a najednou jste na konci. Nádhera.

Doporučuji! Všech pět Vílek z pěti.

18.06.2018 5 z 5

Neklid Neklid Jesper Stein

Proč si přečtu další díl, přestože mě první moc nebral?
-bavil mě autorům styl psaní
-nějakým zvráceným způsobem mě autor přesvědčil, že je Axel dobrý člověk (něco jako Hary nebo Sebastian...i přes to všechno špatný mu prostě fandíte a vlastně se vám nakonec zdá děsně fajn)
-podle obsahu druhého dílu už dopředu vím, že se mi bude líbit

16.06.2018 3 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Na tuhle sérii jsem se těšila už dlouho a konečně byl čas. No, začne se pěkně z vostra hned prvním dílem.
Už anotace překvapí. Nic až zvlášť originálního, ale postupem času se začne nabalovat zajímavý případ, který bylo těžké odložit. Kniha má krátké kapitoly, které nutí čtenáře číst dál. Vždy utnuto ve správný moment, aby bylo další čtení napínavé  (ještě ne jako knihy Chrise Cartera, ale je to teprve první díl). Po delší době britská autorka (i autor), která (který) mě baví. Ja nevim proč, ale tyhle knihy mě většinou nedonutí přečíst i druhý díl. Němý křik je jiný. To je dobře.
Na začátku vražda, potom další, nalezené zakopané tělo a do toho celé to tajemství ohledně "zařízení pro nezvládatelné slečny". Kniha obsahuje popis vyšetřování samotného, plus vedlejší linky, o kterých je vám jasné, že souvisejí s dějem. Ale je to napsané tak dobře, že se prostě těšíte na to, až ono spojení rozlousknete. Autorka navíc píše o tématu, o kterém se většinou raději nemluví, a to se vším všudy. Není to nechutné ani brutální. Jenom mi občas bylo těžko.

11.06.2018 5 z 5

Umřít s úsměvem Umřít s úsměvem James Palmiotti

Na začátku nám Harley dost originálním způsobem na pár stránkách ukáže svůj dosavadní život a jak se teď má dobře jako nezávislá svobodná podnikatelka. Potom se rozjede příběh samotný, který má převážně pobavit. Jiný účel nemá. Slova a tužky se opět chytili Palmiotti a Conner, takže kvalita se stále drží.
Jestli tenhle komiks něco ukázal tak to, že Harley sama neutáhne příběh na celou knihu. V šílených epizodkách jí to jde lépe. Ano, není tady sama. Má při ruce svoje bláznivé kamarády, ale ty jsou jenom na ozdobu nebo případnou kremaci. Ale po třiceti stranách nahánění zombíků jsem se začala nudit. Sice se ten zombiismus do světa dostal fakt vtipně (tomu pomohlo vtipné vyprávění z minule jste četli než samotné vyprávění na těch pár stranách), ale dobře, že ve třetině knihy skončil. Harley byla normální. Prostě "sejmi je všechny", ale byla normální, takže rozhodně bod dolu. Protože potom nastoupí Ivy a podle náznaků stejně všichni budou myslet jenom na jedno. Že by? Že se holky konečně odvázaly? A Harley začne hrabat, takže se vítr pozitivně obrátí. A do toho se rodiče vrátí pro svého snězeného syna.

("Přistávat na této planetě ale nesmíme. Podle federace je zapovězená, dokud se dominantní bytosti nedovyvinou. Potrvá jim to ještě tři miliardy cyklů."..."Koukej přistát a už ani slovo o pravidlech!")

Další příběh mě vážně nebavil, ale poslední vylepšil. Agentka v utajení!
První polovina knihy byla ale lepší. Je rozdíl mezi "je to tak debilní, až je to dobrý" a "je to prostě debilní". Přestože mě to mrzí, kniha se mi vážně nelíbila. A být to první komiks, který s postavou čtu, do dalšího se nedám.

Ale pokud vypnete, bude se vám to líbit. Tenhle komiks není na přemýšlení, s tím by do toho měl jít každý. Ale tentokrát mi do noty nepadl...

11.06.2018 3 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

(Dnes v bodech)
1. Knihu jsem si dala do svého osobního seznamu "Až bude v knihovně" hned v moment, kdy jsem četla poprvé anotaci zde na DK. Od té doby tam byla byla a teď ji čtu, protože už byla v knihovně.
2. Bod jedna je důvod, proč jsem po ní nepátrala v knihkupectví. Když to nevyjde, vrátím. Klasika. A zároveň velká chyba.
3. Na zadní straně je doporučení dvou autorů. Robert Bryndza a Rachel Abbott. Pokud mě znáte (čili čtete moje plácání o knihách pravidelně), znáte můj názor na oba autory zde zmiňované. (Pokud ano, posílám velké srdíčko a pusinky, jste zlatíčka!!!)
4. Logicky jsem kvůli bodu tři měla strach knihu otevřít. Ale udělala jsem to, nejsem žádnéj srábík. (Při nejhorším napíšu hodně ble koment. Tak vo co jde, ne?!)
5. Hned po pár stranách jsem zatrnula. Očividně detektivka 12+.
6. Zaujal mě totiž celý ten nápad s hadrovým panákem. Napadlo mě, že by to mohlo bejt drsný a šokující. A když ani jedno z toho, alespoň napínavé a překvapující.
7. Bod šest se nestal. Ani původní verze, ani ta alternativní.
8. Nalezení mrtvoli je ideální místo, aby se autor vyřádil. Je to prostor, kde může ukázat, jak je vrah zvrácený, že dostane i ostříleného barda, ale on se nedá, a bude to chtít vyřešit za každou cenu. Místo toho je popis mrtvoly stažen do odstavce. A celkově jsem byla zklamaná reakcí všem kolem. "Koukej, to je bomba, nemyslíš? Hustý!" A když už evidentně jde o něco vážnějšího, je to staženo na povrchní plkání, které ve mě nevyvolalo žádné emoce.
9. (Stále anotace). Ex hlavního hrdiny odvysílá seznam lidi, kteří jsou v ohrožení, který dostala. Jména a čas, kdy zemřou. Je reportérka a ex hlavního hrdiny, který je na seznamu taky. Což v hrdinovy nespustilo nic. Strach? Vztek? Udivení? Myslela jsem, že celou situaci bude sbor brát vážněji. Navíc, když jde teoreticky o jednoho z jejich. Cokoliv a byla bych ráda.
10. ZAČÁTEK SPOILERU Já to nejdřív pochopila tak (z anotace), že má vrah u sebe všechny ty lidi, uřezal jim části těl, a podle těch časů a jmen bude postupně zbytky těl pohazovat, aby si policie (a hlavně Wolf) pořádně vyžrali, že na to nepřišli dřív. A pan detektiv jako třešnička na dortu. Místo toho je to takhle. Vezmou prvního člověka, zavřou do vězení a čekají, co se stane. Překvapení!!! Umře. Ale proč ne. Je to teprve začátek knihy. Protože oni jedou podle seznamu a času. Až tak moc věří vrahovi, že podle něj taky pojede. Tak vezmou do vazby druhého člověka ze seznamu. A takhle se jede postupně. Kdo je teď na řadě? Za kým pojedeme? Místo toho, aby ve stejnou dobu sebrali všechny a někam schovali. KONEC SPOILERU
11. Knihu bych žařadila do kategorie "plážová literatura". Četla jsem u vody na sluníčku. Ale věděla jsem jedno. Že se nespálim. Protože to nebylo dostatečně napínavé, abych se začetla tak moc, že bych nevnímala čas a spálila se.
12. Ano, obal nelže. Očekávála jsem hodně. Nedočkala jsem se.
13. Chtěla jsem dát tři hvězdy, ale nakonec dám dvě. Tu jednu ze třech dám sama sobě. Za statečnost. Že jsem dočetla.

PS: SPOILER: Vzhledem ke konci mám problém si představit, o čem bude druhý díl. Nicméně přiznávám, že mě překvapilo, co na konci vyplave na povrch. Dost věcí, které jsem během čtení nechápala, to vysvětluje, ale posledních padesát stran zbytek knihy nezachránilo...

08.06.2018 2 z 5

Mladá spravedlnost: Jejich vlastní liga Mladá spravedlnost: Jejich vlastní liga Peter David

Takže? Absolutní pecka, říkám na rovinu. Tenhle komiks si možná užijete víc, pokud jste ve věku hrdinů. Ale na druhou stranu. Superboy nestárne, takže to je pro všechny.

("Nicméně, za posledních pár minut jsem začal věřit, že možná...ale jen možná...ve mě zůstala malá část lidských pocitů"..."Jak?"..."Protože jsem zjistil, že mě vy tři neskutečně vytáčíte. Ta touha vás proplesknout...zvlášť Impulse. A za to vám dlužím. Děkuji."..."Rádo...ehm, rádo se stálo...asi.")

Na začátku je vysvětlení, jak a kdy se tenhle tým dal pohromady (původní členové). Bylo to v komisech, co u nás nevyšly, takže začínáme s jejich samostatnou sérii. Začátek je to dobrej a hlavně vtipnej. Ano, je to chvilkama vážně šílený a na palici, ale oni to tam řeknou. Že nechtějí být jako jejich nudný a zachmuřelý předchůdci. Čili jediná část, kdy příběh drhl nastal v momentu, kdy se dostavili, protože nevěří, že to děcka zvladnou (ta superhdinská část, ta část z "třídních schůzek" byla strašně fajn). To mi vadilo. Jako chápu starost, protože to jsou jenom děti. Ale oni taky byli děti a nikdo za nimi nestál kvůli kontrole, jestli to dělají správně.

Mladšímu věku hrdinů odpovídalo i "postarání se" o jednotlivé padouchy (jeden z nich mimochodem vypadal, jako kdyby se tehdy Supergirl neudržela a mimo záběr s Lobem fakt něco měla...třeba jak skončil právě on, mě vážně překvapilo).

("Nerozbili už tuhle berlínskou zeď?"..."Jsme v Číně, ty trubko!")

Jinak vtipné, nahláškované dobrými věcmi i vyloženě ujetými. Prostě super duper. Skončilo právě v čas, aby se kvůli prostoru nedalo označit jako "useknutý konec".
Komentáře, když se přechází z jedné scény na druhou nebo na začátku sešitů byly vážně pecka, vtipné a originální.

Kresba...no, čistej mainstream, ale k té rozjuchanosti děje se to prostě hodilo a bylo na místě. Veselý barvičky a celkově crazy čísnutej dizajn jako účes Superboye.

Starý komiks byl dobrý a pobavil. Ale naprosto zbytečný vzhledem k dějové lince (ledaže by plánovali vydat obě série, ke kterým se ta vsuvka vztahovala), takže je dobře za stránku s vysvětlením děje.

Nejnebezpečnější hrdinové světa Nejnebezpečnější hrdinové světa Doug Mahnke

Takže, co je jasno hned na začátku, než se vůbec pustíte do tohohle komiksu?
- Pekelnej blázen Johns, kterého jsem komentovala už minule.
- Superiózní Finch, jehož kresba nikdy nezklame.
- Anotace, která slibuje béčkové hrdiny (čili méně provařené), kteří mají zachránit svět před áčkovými hrdiny (čili více provařenými).
(Bod tři se vztahuje na české prostředí, protože většina z nich je čtenáři blíže známá díky televizi, ne z komiksů.)

Takže od začátku. Steve dostane úkol. Sestavit novou ligu, naučit je spolupracovat a použít v případě, že by se skutečná liga utrhla (z jakéhokoliv důvodu) z řetězu. Tuhle skutečnost bych brala jako dobrou věc, pokud by z toho neudělali ofiko věc s tím, že tohle se členové ligy jednou dozví. Ale nejdřív se musí naučit spolupracovat. Přiznám se. Tajně jsem doufala, že o tom bude první díl. Že se budou dávat dohromady a na konci se původní liga utrhne ze řetězu a řešilo by se to v dalším díle. Místo toho se všechno tak nějak zbytečně uspěchá, což je velká škoda. A už v polovině nastoupí původní borci. Přechod to je rychlý, ale logický.

Na začátku jsem byla ráda, že nevadí, že jsem nečetla všechny knihy the New 52. Na začátku totiž Wellerová říká, že "od Atlantidy popularita ligy klesla a lidé jim už tolik nevěří". Dál se věci nerozebírali. Ani důvod, proč se přidala Catwoman. Jenom je to řečeno a ona hned souhlasí. Proto je v polovině knihy takový skok. Doporučuju nastudovat, co mít přečteno před tímhle a co navazuje. Dá se to i bez, ale k plynulosti a logiky děje, to je lepší. Protože potom vezme věci do rukou Wonder Woman a další liga je na spadnutí.

Při koupi knihy mě vyděsila cena, ale počet stran to vynahradil. Škoda, že se mi v polovině rozlomila vazba. To bylo poprvé. Kromě série Živí mrtví, u které to beru jako jistotu, se mi to ještě nikdy nestalo... :(

(Jinak to Catwoman/Manhunter jsem úplně sežrala a spadla mi brada dolu. Měla jsem to čekat. Nečekala. Shame on me!)

A podle toho, jak to skočilo (nemyslím děj pokračující ve Válka velké trojky), pokračování by mohlo být hóódně zajímavé.

Sídlo červa Sídlo červa George R. R. Martin

SPOILER...ASI...
Moje druhá povídka od autora a musím říct, že mi v základech hodně připomíná Nighflyers. Něco se skutečně začne dít až polovině a od té doby se mi i lépe četlo. Celé to zjištění všeho bylo prostě takové...marné. A na knize se mi líbil právě ten konec. Ono uvědomění...oné marnosti.
Jinak jsem zmatená komentáři zde. Nic na knize se mi nezdálo nechutné. Ani jedna scéna...
Mrzela ale jedna věc. Že těch ilustrací nebylo víc. Ano, má to jenom přes sto stan, ale i tak jsem čekala víc než čtyři. Protože ty byly vážně dobré.

Odvaha Odvaha Brian Azzarello

Po dočtení druhého dílu jsem ráda, že jsem prvnímu dala jenom čtyři hvězdy. Protože potom bych nevěděla, jak hodnotit tohle. První díl mě moc nevystřelil. Byl to jenom takový úvod, ale dvojka? Masakr od začátku do konce. V podstatě je celý děj v anotaci a zakončení dojde hned úplně každému, ale i tak jsem se moc bavila. (Vzhledem k celkovému počtu dílu série to má i dobré tempo.) Ale to, na co anotace čtenáře nepřipraví, je zpracování. Už první návštěva Diany v pekle byla krutá. Klobouk dolů panu kreslíři. Jasně, to napadlo autora scénáře, ale jeden bez druhého by to nedali. Kdo četl, ví co myslím. Dvojka je pořádná jízda, která končí na poslední stránce, ale bude pokračovat v třetím díle. Se kterým teda otálet nebudu, a pustím se do něj hned, co vyjde.

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Historie v knihovně říká, že jsem knihu četla v roce 2010 a hele, já tady nemám hodnocení ani komentář. (Chystám se na další knihu autorky, tak napravuji.)

Kniha se mi líbila (víc než film, kde jsem se ztrácela a nudila s dějem v Indii) a dobře se četla. Dobře popsaná cesta, na kterou se moc lidí neodváží, naplňená kopou mouder. Jenom ta část v Indonésii mě v knize (narozdíl od filmu nebavila). Takže Itálie vyhrála v obou verzích.

05.06.2018 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Už je to dlouho, co jsem knihu četla. Zde je můj upravený komentář z diskuze. Sorry, že jsem tam předtím nenapsala slovo spoiler.

SPOILER!!!!!
Pamatujete na pátera Knoxe a jeho pravidla jak má vypadat detektivka? Tady toho porušili fakt hodne a stejně to bylo bestiálni! Nejlepší ze série (zatím). A poslední stránky? Mě jenom jelo hlavou: to ho jako ten magor unesl? (protože si toho Linna nevytrpěl ještě dostatečně) nebo to se jako za nim vydal sám? (protože já sama nevěřím, že je ten psycho mrtvej, ale že by měl Linna dost síly, se mi taky moc nezdá). Já se zbláznim do dalšího dílu!!!!!!!!!!

05.06.2018 5 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Z textu jde pravda o knize poznat. Že je z roku 1984 a že je to autorky prvotina. Ale to neznamená, že nebyla dobrá (že se těšim na Alyin dům z roku 1985, je ale taky pravda). Pravda, nevědět, že napsala v čase budoucím tak dobré knihy, asi to nedočtu. Krásná jednohubka k dopoledni na sluníčku. Přeslazené, romantické. Důkaz, že "červená knihovna" není sprosté slovo. Ale ruku na srdce. Číst to jako první knihu autorky, moje hodnocení i komentář jsou úplně jiné.

05.06.2018 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Nesbo je pro mě synonymem těžce strávitelného textu. A to na něm mám ráda. Moc jsem toho od něj ještě nepřečtla, ale zatím jsem každý kousek začínala na několikrát, abych si to potom užila. To se mi s Macbethem nestalo. Začala kniha, začala jízda. Skončila kniha, skončila jízda. Přišlo mi to strašně podbízívý, aby zacílil na co největší skupinu čtenářů. Fanoušek Nesba si to koupí kvůli jménu. Ti druzí čtenáři si to koupí, aby se mohli na internetu rozčilovat, jak to ten Nesbo buď totálně zvoral nebo se mu to povedlo. Dnes jsem Švýcarsko, protože nechci narovinu vypsat, kolik procent tenhle pr&@€er zvaný Macbeth obsahuje, hodnocení stačí.

02.06.2018 3 z 5

Dcera krále močálů Dcera krále močálů Karen Dionne

KOMENTÁŘ OBSAHUJE ÚVAHY A ZAMYŠLENÍ NAD DĚJEM, JENŽ MOHOU BÝT, ALE TAKÉ NEMUSÍ BÝT SPOILEREM.

Hlavní problém téhle knihy je přesně v tom, co řekne Helen na začátku: "Já vám ale matčino jméno neprozradím. Protože toto není její příběh, ale můj." Řekla jsem si, že to je dobře. Nečtu kopírku knihy La loba. Ale...

Ale příběh začíná v současnosti. Helen z rádia zjistí, že z vězení utekl vězeň. Muž, který unesl mladou ženu a věznil ji dvanáct let, během kterých otěhotněla, a světě div se, Helen je na světě. Takže už začátek byl zvláštní. Že je tak v pohodě. Dvanáct let si myslela, že je všechno ok (asi její máma nebyla zavřená v kleci na konci světa). Jako vyrůstat v sektě. Jiný život neznáte, tak si myslíte, že je to normální. Ale potom přijde svět a všechno ukáže svý skutečný barvy. Na začátku tedy víme, že Helen nějakým způsobem stála za tím, že se její otec dostal do vězení (a čtením chceme pochopitelně zjistit jak) a taky víme, že její otec utekl z vězení a chce se pomstít (což je čtenáři vnuceno vyprávěním a strachem Helen, třeba chtěl jenom ven, ale třeba je všechno jenom o pomstě). Čili na začátku jsou karty rozdány dobře. Ale...

Ale už po pár stranách jsem nabyla dojmu, že tenhle příběh bude vyprávět druh mého nejoblíbenějšího výpravěcě. Nevěryhodný. Měla jsem pravdu? Mýlila jsem se? V knize...

Protože na mě vyprávění působilo tak, že Helen je vlastně ráda, že žila, jak žila. Jenom potom zjistila pravdu o tom, že její matka si tento život nevybrala. Byl vybrán jejím otcem. Což je důvod k nenávisti, ale nenacházím v tom důvod, aby se událo "cvak" a jedna malá holka ze dne na den přestala mít ráda svýho tátu. Proto jsem četla dál. Vlastně mě ani moc nezajímalo, jesli on hledá pomstu nebo pokání. Zajímal mě ten moment, kdy si malá holka řekne, že všechno je lež a onen pochod v její hlavě, kdy se to rozhodne změnit. A taky mě zajímalo, jestli to v minulosti byla pravda. Jestli to média pochopila správně a opravdu šlo o únos. Byla jsem zvědavá na to, co se dělo během těch dvanácti let.

(Asi bych měla přiznat barvu. Během napsání téhle časti jsem teprve na straně 25 a už tolik teorií. Proto doufám, že mě kniha nezklame a já jí na jejím konci dám pět hvězd. Komentáře píši vždy během čtení, ne až po dotčení.)

Třeba zamýšlení (v přítomnosti) nad elektřinou, kterou Helen do dvanácti let neznala je dle mého názoru tupé paušálizovaní současné doby. Kdyby byla ona závislost na elektřině tak špatná a povrchní, tak proč ona sama bydlí, kde bydlí? Proč ji hned napadají myšlenky, že jsou na ní všichni závislí a kdo ne, ten je divný nebo je na tom stejně jako ona, když byla dítě? Byla jsem stále víc vyděšená jejím porovnáním stavu, když byla dítě a jak to má teď doma. Tak měla s manželem vzít své dětmi odjet někam, kde budou volní a svobodní. Ne. Místo toho se pustí do rozboru konzumní společnosti, které je každý den sama součástí, aby tím všem ukázala, jak je v pohodě. Proto mi přijde vtipné, že v obou světech žije stejně dlouho dobu a zrovna přijde tahle bomba.

(Skoro mi přišlo, že je za příběhem ještě další příběh. Ale jsem na straně 35, hodnocení tohoto aspektu  knihy si nechám až na později.)

("Bez ohledu na to, jak hodně věřím, že vím, co otec udělá nebo neudělá, ačkoli to vlastně nevím. Na útěku z vězení zavraždil dva muže, a to bych do něj nikdy neřekla."'...tohle fakt nepřidává na věrohodnosti ženě, která tvrdí, že její matka byla vězeň a všechno bylo zlý a krutý.)

Příběh mě začal pořádně bavit až před stranou dvě stě (padesát do konce). Kdy malé holce dojde, jak se věci skutečně mají a musí se rozhodnout (přičemž čtenář ví, jak se rozhodla, ale asi jde o rozbor pocitu toho momentu).

Pokud nad knihou a nad věcmi, které nedávají smysl, nebudete moc přemyset, asi se vám kniha bude líbit. Já sama nepochopila, o čem to bylo (mělo být). Co kniha měla čtenáři dát. Jako hlubšího, myslím. Takhle jsem měla četbu na dva dny a docela to šlo. Jestli jsem to jenom nepochopila, nevím. Ale kdybych nečetla, rozdíl nepoznám.

(Jo, a těch pět hvězd jsem opravdu nedala.)

Update 27.11.2023: jedna hvězda přidána ;)

02.06.2018 4 z 5

Lži Lži Greg Rucka

A začalo to tak dobře, ach jo...

První půlka je filosofická rozebíračka, kde se jedna stránka otáčí rychleji než ta před ní. Prostě se na to hezky kouká a okna jsou maximálně luxusní. Proto to tak rychle mizí. Musím přiznat, že kresbou jsem byla mile překvapena a Wonder Woman je zde vážně neskutečně krásná. (Ale rýpnu si po dlouhé době do prvního i druhého problému WW, jako minule do Valkýry. Musí to být vskutku boží materiál, protože to, co jí tentokrát narvali do podprdy, musí mít polovinu váhy celé WW.) V jejím výrazu to ale je. Emoce. Takže proto plus za kresbu.
A potom se spojí s Ann a začne děj se "skutečným dějem". Ale ten proteče rychleji než voda, když jsou záplavové deště. Problém je v tom, že všechno sice jde nastudovat na wiki, ale není to ono. Flashpoint a zbylé Crisis (to si narozdíl od Falshpointu nelajznu v originále, protože je těžké se v tom vyznat) měly vyjít. A v tomhle případě je nejspíš příjemnější mít načteno. Protože...v tomhle díle Steve, v Sebevražedném oddílu Rick. Zrovna tyhle dvě postavy mají opravdu jiné role v každém podvesmíru (?) univerza (nic míň blbějšího mě k vyjádření nenapadlo). Fakt by si oba zasloužili pár stránek jako to bylo úvodním díle série. Teď jdu na New 52, takže všechno zase jinak...kde je Dianino tajné přání Steva proplesknout jako zrádce, ne ho do sebe vcucnout za západu slunce. Takže jediná rada je tedy nejjednodušší rada. Zbytečně nepřemýšlet a potom si knihu užije každý.
Na druhou knihu se těším z naprosto jednoduchého důvodu. Chci si přečíst sešity za sebou, tak jak původně vycházely. Jestli bude zážitek lepší. Asi bude, proč by to tak jinak vycházelo.
Taky si nejsem jistá tím: "Ideální start pro nové čtenáře!". Myslím si, že během čtení budou zmatení stejně jako Diana během své cesty poznáním pravdy...

Proč nedám pět hvězd? Protože mám strach. Všechno bylo fajn a na svém místě. Na mě přesto moc uhlazené a zase musím zmínit filmový feeling knihy. A ten strach? Že za chvilku nebudu vědět, o čem kniha byla. Ano, to se dá zastavit znovu přečtením, ale jiné příběhy tam zůstávají napořád. Tak uvidíme, jak to dopadne. Na Rok jedna se těším, ale větší mírou jsou zvědavá.

29.05.2018 4 z 5

Černá sféra Černá sféra Rob Williams

Tahle kniha je o ničem a zároveň...no, taky o ničem. Na konci jsem měla stejný pocit jako po dočtení Strážců galaxie od Bendise (jenom takhle, nevím zda jsou v komentářich povoleny odkazy v rámci DK...puf, nic se nestane a je konec knihy). Tým se dá dohromady pod vedením Flaga a jde v novém složení na svou první misi, která dřív skončí, než stihne začít. Celé to na mě působilo jako úvodní třiceti minutovka filmu. Jestli to má být "pro nové čtenáře", tak o postavách není na začátku žádné info (počítám s tím, že autoři počítají s tím, že nový čtenáři to ví z filmu, ne že by snad četli nějaký SQ komiks). Proto příběh samotný zabírá vlastně jenom půl knihy. Zbytek jsou osobní složky členů a obálky. Jinak taky nechápu přítomnost Zoda. Postavu, kterou nejde v podstatě zabít, má dostat Sebevražedný oddíl? To, jak ho dostanou proto není překvapením (což není spoiler, protože kdyby ne, tak už jsou mrtví úplně všichni a nebyl by další díl. Sice jsou nahraditelní, ale bez určitých členů to jednoduše fungovat nemůže, to je jasná páka) a já čekala něco...víc? A ti rusáci? WTF?! Tajně doufám, že pokračování vysvětlí, proč první díl působil, jako kdyby si scénárista narval voskovku nosem do mozku, a proto s ničím lepším nepřišel. Čili tenhle komiks zachraňuje kresba. Barevnej a veselej mainstream. Je to dobře nakreslené, ale bez jakéhokoliv přidané hodnoty, ale v ten moment čtení se na to dobře kouká. Asi mám smůlu, že v rámci kresby jsem trochu náročnější čtenář.

Kniha navíc obsahuje mojí "oblíbenou" cenzuru znaky. Já chápu, je to v originále. Ale i v tom originále je to trapný (a zrovna v téhle sebrance to čekáte, nebo snad ne?!). Buď udělejte komiks pro dvanáctiletý a mluvte slušně furt nebo pro dospěláky a potom tahle trapná samocenzura nebude k@€?a třeba! Do p@&e, sakra práce!

Černá sféra hodně připomíná Expendables 3. Ano, máte kvalitní seznam postav, ale to vám nezaručuje automaticky áčko. Černá sféra je kruté béčko, ale béčko, ze kterého se guilty pleasure jednoduše nestane. Raději si pusťte znovu film. Ten je taky béčko, ale béčko, které si pouštím v pravidelných intervalech, protože se film nesnaží tvářit jako něco víc. Narozdíl od téhle knihy.

Nechápu ještě jednu věc. Série je výsledkem spolupráce BBart a Crew. Tak proč je vždy uveden jenom jeden vydavatel (na knize)? Jednou ten a druhý podle toho, jaký titul držím v ruce....

Wonder Woman už mám doma, ale od dalšího dílu téhle série vím jedno jistě. Hezky si projedu všechny internety a dostupné recenze, protože jestli to dál půjde v podobném duchu, nemám zájem. Prachy jde bouchnout i za lepší komiksy (maximálně mě knihovna vyvede z omylu). A tady čekám povrchní děj a mainstreamovou kresbu, která mě do extáze nepřivádí.

28.05.2018 3 z 5