Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Arzach Arzach Mœbius (p)

Prečteno. Teda, dokoukáno. Kresba nádherná, ale jak je v knize psáno, je to přesun z bodu A do bodu B. A jestli jsem nepochopila skrytý význam, to přežiju.

19.01.2018 3 z 5

Wolverine: Zrození Wolverine: Zrození Paul Jenkins

Bravurně sepsaný a dokonale nakreslený příběh zrození legendy, hrdiny. Originy jsou moje srdcovka, pokud jsou dobře vystavěné. A v tomhle případě luxusní. Nestydim se, slzička ukápla. A na konec jsem koukala jako děcko na vánoční stromeček. Ano, možná to je zrod legendy a hrdiny, ale zároveň samotáře. Ach, stále musím myslet na ten konec. To bylo nádherný.
Škoda, že u nás nevyšel Origin II. a další Origin kousky.
(Dnes žádné citace, čteno v originále)

19.01.2018 5 z 5

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Začnu tím, že se mi ulevilo po zjištění, že se neztratím kvůli nepřečtení (pro mě) nedostupného Incalu. Tak jsem se do toho pustila.
Zajímalo by mě, na co autor myslel při tvoření. Nemyslím ty divný věci, který utváří příběh naprosto dokonale. To naopak obdivuji. Tu představivost a fantazii, která se týká hlavně kresby. Je to tím, že autor musí své dětičky (teda jako své postavy) hodně nenávidět. Nedopřeje jim ani chvilku klidu a čím horší věci se jim dějí, tím lépe. Ale zase je fajn, že nedostanou co chtějí zadarmo. Nebo vůbec. Přesto si nebudu tady lhát do kapsy. Je mi jasný, že jsem nejspíš nepochopila tu druhou, hlubší myšlenku příběhu. To zajímá koho? Na knižní arbitry hazim bobek. Příběh, jak mi byl předložený, mě bavil. Hlavně styl vyprávění. R2-D2 a C-3PO jak vyšitý (ohledně druhé věci nevím, jsem Dunou nepolíbená). Jejich přímé vstupy do vyprávění, mimo přímý děj, mě moc bavily. Navíc se mi líbilo, jak je zde dokonale pracováno s charakterem jednotlivých postav. Vždy něco nečekaného. Až si řeknu, že vím, o co komu jde a proč co dělá. A potom bum a jsem zase na začátku. Kniha mi byla příjemným společníkem na pár večerů a já si z toho užila každou vteřinu.
Diody mi to ale nespálilo.
Abych ale znovu nebyla nařčená, že míchám jablky s hruškama. Aby mi nebylo řečeno, že si pletu současný komiks s devadesátkovým a evropský s americkým. Letering byl tentokrát luxusní a čitelný (v rámci série evropského komiksu). Jinak by kniha dostala hvězdy tři.

18.01.2018 4 z 5

JLA: Hřebík JLA: Hřebík Alan Davis

Liga je na tom špatně. Asi jako ta holka, která nemá na maturák doprovod. Tak jim pasáka nezačne dělat nikdo jiný než Lois Lane. Drsná reportérka, která v tomhle světě nepoznala milovanou náruč Clarka Kenta, tak ji odpustim tu její počáteční zatvrzelost. Mezitím někdo likviduje ty dobré, a zbylý hrdinové se dostanou na okraj, kde už je jenom kousek od toho, aby je někdo strčil. Navíc Lex Luthor nabízí pomocnou ruku přesně v jeho stylu. Což je evergreen, který funguje vždycky. Nebo je to ještě trochu jinak? Vzhledem ke konci je dobře, že se dočkáme pokračování. Sice si trochu počkáme, ale bude...

("Batman má pravdu. Mohla by to být přechodná móda. Aby bylo co vysílat během okurkové sezóny.")

Pro autora možnost stvořit tenhle komiks musela být výzva. Popustit uzdu fantazii je super, ale nesmí vzniknout kočkopes. Možná proto jsou tady všechny známé postavy. Jenom trochu jinak zakomponované a to mě moc baví. Až na Batmana. Ten je všude a vždycky stejnej. Za to jsem ale ráda. Jako bručouna ho prostě žeru a jako uplakánka už taky. Ale celkově jsem nebyla až tak nadšená. Ze začátku se skáče ze scény do scény a jsme tam vždycky jenom pár stran. Děj je roztříštěný na strašně moc místech nejednou, protože se toho děje strašně moc, a to skákání je ze začátku nepřehledný (doporučuju sednout a všechny kolem vypnout, ať není šum).
Kresba taková mainstreamovsky čistá a dobrá, ale na druhou stranu lehce zaměnitelná s jinými autory a ničím nevyčnívá kouskem sebe samé, natož jakési originality či inovace. Když už měl autor volnou ruku v ději, mohl se rozjet i tady (ale nevím, třeba je to jeho maximum, od Davise to je můj první komiks). Ale celostránkové kresby vyniknou v každém stylu, a těch je tady dost.

Nad starým komiksem jsem se jako vždy pousmála. Nic jiného nejde.

MUŽE OBSAHOVAT SPOILER
Co se mi líbilo nejvíc? Že Batman zabije...vy víte koho. Přesně jeho, jo, přestože to je proti komiksovým pravidlům, právě tady žádná pravidla nejsou, tak tam padaj jako mouchy. A možná prijde i kouzelník. Teda, Kal-El.

17.01.2018 4 z 5

Kick-Ass: Nářez 2 Kick-Ass: Nářez 2 Mark Millar

("Do pr&€#e! Nezavoláme poldy?....Nemůžem! Slíbil jsem, že do konce týdne už je volat nebudu!")

Co dodat k druhému dílu...po na po#€&ání vtipný předmluvě přijde sešup. Příběh se rozjede až moment, když sejmou Taťku šmoulu, kterej mi lezl na nervy už od začátku ("Co ten slovník, děcka?!"), takže hurá. (Hele jako super, Dave, tvuj sen se ti splnil. Máš superzákladnu pro supertým samejch superhdinů a jsi z toho celej vydřenej, ale fakt jo? Už jenom svěřování ostatních, proč do toho šli, mě dostalo. Dobře, žes v ten moment držel hubu.) U Šmouly mě mohlo jenom mrzet, že s sebou do pekla vzal i Sofii. Holky je škoda, jak ta se uměla zakousnout do koulí. Ach! Ale potom? Jedna banda proti druhý v zuřivém boji na život a na smrt. Navíc, hlavní zaporák je takovej č@&?k, že si změní jméno na Č@&?k, tak se mu ani nedivim, že chce všechny zabít a dostát svému jménu. Protože tohle je osobní a on se s tím nebude mazat. Ale to Dave taky ne vzhledem k tomu, co se stane. Skutečný hrdina nechť je zrozen!

Takže, proč je dvojka horší než jednička, ale zároveň není špatná, abych musela hodnotit jinak, než jedničku?
Protože je jednička postavená na principu, který v dalším dílu bohužel opakovat nejde. Dave už neni lofas, co si hraje v neoprenu na hrdinu. Teď má kolem sebe další lofasy. Jo, některý jsou bejvalý mafiáni, takže nejsou tak mimo jako Dave, jehož výsledky jsou vždy podílem náhody, rozbitý tlamy a pomoci od Zabijačky, která si právě hraje na poslušnou Mindy, takže Davesignál ingnoruje, jak to jenom jde.
Komiks je stále vtipnej, ale jinym způsobem. Ale upřímně a od srdce jsem se zasmála až u druhé poloviny.
Je stále ujetej, ale je to nastavený jinak.
Nechutný stále stejně bravurně, ale než Zabijačka znovu chytne Davesignál, je to průměr. Přestože ona pověstná koňská hlava v posteli je tady upgradovaná božím způsobem. Konec hořkosladký. Prosím, ať další díl vyjde co nejdřív! (A tím nemyslim Zabajačku, ale pokračování...@#%!)

17.01.2018 5 z 5

Kick-Ass: Nářez Kick-Ass: Nářez Mark Millar

U komiksů se snažím vždy vybrat nějaký ten citát nebo hustou či vtipnou hlášku. Pokusím se i zde, ale bude to těžký. Nemám ale nervy, a asi ani licenci, na přepis celé knihy. Tak snad vyberu něco dobrého. A taky něco míň sprostýho. Protože, zlatíčka, jestli jste citlivá princezna nebo jemný gentleman, tady zapláčete. Protože vy to víte, píšou to na obálce. Tak si, do p#&i, nestěžujte, že to je sprostý! (V knize tahle cenzura není. Jako třeba u Deadpoola, kde to prostě kazí zážitek. Tady s plnou parádou.) I když se přiznám. S tím jak se překládá třeba věta: "He was fucking dead.", máme stále problém. U nás to drhne. Takže tenhle překlad často drhnul, páč tohle "expresní stupňovací vyjádření" stále překládáme jako prosté vložené ku&#a. Někdy to funguje, ale někdy fakt drhne.

("Jediný superlidi, na který jsem narazil, byla ujetá subkultura fetišistů, který si mě zřejmě vzali za vzor.")

Dave je úplně normální týpek, co čte komiksy. A má úplně normální kámoše. Co čtou taky komiksy. Takže v očích ostatních jsou vlastně něco jako retardi. A ta sexy kočka si Davea taky začne všímat až v moment, kdy si myslí, že prodává svý zadní vrátka (hlavně že všímá, tak co). Ale on je jenom normální kluk, jako všichni ostatní. Se spoustou orgasmů, pochopitelně. Když je sám doma. U netu. Takže jako každej kluk od vedle. Jenže tenhle kluk si na sebe vezme neopren (není bohatej, tak to není latex s odlitkem bradavek a sebevědomě zvětšeným rozkrokem) a stane se živým důkazem, že online nakupování by mělo být dovoleno pouze lidem se zdravým rozumem. Protože hned první záchrana skončí jeho záchranou. Ale ne, na držku nedostal až tolik. Jenom nečekal hit and run. Jó, to by se Spider-Manovi nestalo. On je totiž hrdina z lidu (mámu mu nezabil psycho zabiják, takže ani nemá trauma. Tečka.) a musí se hodně učit. Jako hodně. A aby v tom nebyl sám, pozná někoho, jako je on. A ještě někoho dalšího. Až na to, že mu zachrání pr&%l. Až na to, že je to holka. A už jsem zmínila, že jí je deset? Jo, to rozhodí kompas. Co bude dál je jenom na Davovi. Doporučuji to zjistit s ním, protože tenhle kluk valí. Jasně, Taťulda a Zabijačka nejsou jenom do počtu, ale i Dave valí. Hlavně, když neustále přemýšlí o tom, jestli mu to celý stojí za to.

("Když homosexuálního muže přitahuje pohled na těla jiných mužů, znamená to, že se někdy můžeš vzrušit nad sebou samým? Myslím jako tím, že by ses podíval do zrcadla? Stačí to k tomu, aby homosexuál dostal erekci?"..."No, jo. Jasně. To se děje v jednom kuse. Aspoň myslim.")

Viděla jsem film, ale kdyby se mě někdo zeptal, o čem to bylo, pamatuju si to k hit and run. Film mě prostě tolik nebavil, ale tohle je jiná liga. Komiks je totiž o nekonečno tříd nad ním. Je to sprostý, vtipný, násilný, krvavý, brutální. Už jsem zmínila vtipný?! A taky absolutně nekorektní.

("Slovníková definice demokrata?" ..."Zkurvený hovado, co bude demonstrovat za právo vraždit neviňátka, ale za sériový vrahy bude pořádat svíčkovej pochod.")

Ale nejlepší je asi to, jak autor bravurně balancuje nad tím, co chce komiksem vlastně říct. Dave je jinej hrdina než všichni ti ostatní. Chce být jinej než oni, ale zároveň je všechno přirovnáváno právě ke komiksovým hrdinům (ten by teď udělal to a tam to, teď jsem jako ten a tamten). K jeho hrdinům, o kterých si čte. Těm, kdo jsou jeho hrdinové. Ale zároveň na druhou stranu chce být sám sebou. Dost mi to připomnělo Ennisova Hitmana. Takže jasný, že super.

14.01.2018 5 z 5

Tokijský ghúl 5 Tokijský ghúl 5 Sui Išida (p)

"Naše drápy jsou vlastně jako motor a lidské maso je benzín!"
(Trošku jiné Blood Drive, ale ok.)

Taneki si pořádně zavařil, když si chtěli minule povařit z něj. Tak nám začíná vyjednávání skoro jako z filmu z Brucem Willisem. Padouch je vostrej hajzl, co má ze začátku navrch, ale náš hlavní hrdina na to nehledí. Je to přece Bruce! Akční scény na jedničku s hvězdičkou. Taky trocha toho filosofovaní (jíst či nejíst). Tenhle obraz se táhne skoro do poloviny knihy. Přesto to není nuda. Ba naopak. A co Kimi řekla o Tóko? Naprostý souhlas. Jsem zvědavá, co s ní ta informace způsobí dál v ději.
Konec? Co?! To bude dlouhý čekání na další díl.

12.01.2018 5 z 5

Tokijský ghúl 4 Tokijský ghúl 4 Sui Išida (p)

"Ehm...promiňte, ale...říkal jsem si, jestli...jestli to trochu nepřeháníte..."
(Jasně, Kaneki, voni mu tu ruku přestanou trhat. Když jsi to řekl tak hezky...)

Začíná nám to poklidně. Aby se zase něco pokazilo. Rozmnožování zrůdiček se mnou už nehne nikde. Kdo četl Spirálu, je na tom asi stejně (chi chi chi). A závěrečná Večeře s Porcováním, epic. Takhle jsem se zase dlouho nenasmála.

12.01.2018 5 z 5

Útok titánů 1 Útok titánů 1 Hadžime Isajama

Kniha mě zaujala obsahem (tohle mám tak obecně ráda) a potom procenty hodnocení (tak to musí být super, ne?). První věc po otevření, kterou jsem viděla, byla naprosto otřesná a nepřehledná akční scéna. To na začátku dost odradí. Četla jsem dál a ono se to opakovalo. Bylo jasné, že tenhle příběh pojede na akční lince. Tak pak je potom blbý, když právě tahle složka nefunguje. A jestli to bylo schválně, tak jsem to fakt nepochopila...

11.01.2018 2 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Původně jsem myslela, že každá postava bude mít svůj díl a potom se nějak sejdou na společném mejdanu. Takhle propojený děj se mi moc líbil. Takže mohu říct jediné. Kniha je jenom pro ty, které bavil i první díl. A těm samým lidem je jasné, že třetí díl bude taky hitovka.

10.01.2018 5 z 5

Tři stigmata Palmera Eldritche Tři stigmata Palmera Eldritche Philip K. Dick

Špatně se mi to četlo. To je jediná výtka knize. Ale to jsem měla už minule (moje druhá od autora). Než si po té době zase zvyknu, jak píše, jsem skoro na konci. Jinak dějově špica a naprostá bomba. Já byla víc než spokojená. Asi to má spojitost s tím, na co jsme zvyklí jako čtenáři teď, ale je mi jasný, že pokud bych četla tehdy, lapám po dechu ještě tři dny po dočtení.

09.01.2018 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Anotace svádí k přirovnání k Dívce ve vlaku. Což je blbost. Prosím, nedělejte to! V Dívce ve vlaku Rachel z alkoholu jebalo a autorka s tím bravurně pracovala. Tady se hraje s Anny nemocí a jestli jí následně jebe z chlastu. Je to na přebalu knihy. Jesli někdo píše, že obě knihy jsou prašť jako uhoď, četl to na té knize? Každopádně, informaci z knihy doplňuji do Zajímavostí, aby to případné budoucí čtenáře neovlivňovalo.

"Mám alergii na kočky...Proč jsi mi to neřekl?...Je tak strašně kamarádskej. Nechtěl jsem, aby se urazil."

Kniha má pomalý začátek. Jsem zvyklá, že si hned na začátku udělám úsudek o postavách, který se mění strašně rychle, protože to je prostě záměr autora. Jenže tady? Nikam se nepospíchá. Žádné bum a bam, ať se krátkýma kapitolama a velkým písmem dostaneme na tři sta stran a ve výsledku víme jenom informace na povrchu. Proti tomu nic. Ale když se jednou jeden rozepíše, tak je to označeno jako táhnutí děje.

"Nedokážu si vzpomenout, kdy někdo naposledy držel za ruku mě."

Pro uchýli mého typu je tahle kniha nebezpečná. Hned jsem si hledala ty zmiňované filmy. A že tam je titulů hodně! Víc než toho vína a prášků, jak frkalové stále dokola zmiňují. Navíc, když se děj konečně rozjede, a vám dojde, že tady se děje něco opravdu hodně divného, v čtení nelze přestat.

Pokud vás baví nevěrohodní vypravěči, Žena v okně je kniha právě pro vás. Jenom škoda, že čtivost nebyla na 100% dokonalá. To byl důvod, proč musím jednu hvězdu dát dolů. Třeba příště.

07.01.2018 4 z 5

Black Panther Black Panther Stan Lee

Starý komiks mě nebavil. Tečka. Dějově dobré, kresba šla, ale nudila mě. Tečka.
Nový komiks, to byla jiná liga. Jenom škoda, že to je kousek z obrovské skládačky. Třeba jako Inhumans. Dobrý komiks, ale v celém konceptu neuchopitelné. Jinak kresba nádherná a moje oči si to užily. Vlastně mi ani nevadilo, že kniha není moc ukecaná. Kdyby byl starý komiks kratší jako vždy a nový delší, bylo by to pro mě mnohem příjemnější první setkání s Black Pantherem.

06.01.2018 3 z 5

Flash: Zrozen k běhu Flash: Zrozen k běhu Mark Waid

Takové lehce podprůměrné "historky z natáčení". Snad poprvé lituji utracených peněz za knihu z téhle série.

05.01.2018 2 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

"Vypadá to jako luxusní vězeňská cela." (Simon)

I přes to, co lidé o Londýně ví (a jak je to s bytovou situací londýňanů), jsem fascinována faktem, že jsou lidé ochotni souhlasit s podmínkami nastěhování daným architektem. Ale to by kniha neměla děj. Na druhou stranu...po tom, čím si obě prošli (pochopitelně dost barvitě popsáno), onu potřebu rovné a dané cesty částečně chápu. Takže přeskakuji tuto myšlenku a jdu na děj. Dva příběhy, dvě ženy. Oba jiné, přesto stejné. Že je příběh vyprávěny v dvou časových liniích, vás trkne hned. Co nevíte, je časový rozdíl. Na neexistenci uvozovek si lze zvyknout rychle. Tedy, pokud čtete každou větu a nepřeskakujete. Potom se neztratíte. Ale mohu říct, že konec a celkové rozuzlení jsem hltala s lehkým šokem. K obrovskému šoku něco ještě chybělo. Možná kdyby byl pro mě příběh uvěřitelnejší. Ano, šance, že se tohle může vstát je. Ale že nemůže o trochu větší. Jinak napsáno neskutečně čtivě. To způsobilo, že situace obou žen jsou si v bodech podobné a kvůli střídání kapitol vždy v ten správný moment, chcete vědět, co bude dál. Mít možnost, přečtu na jeden zátah, jak mě kniha chytla. Takhle jsem si to rozdělila na dvě části a taky to bylo super. Nejlepší kniha o manipulaci, kterou jsem za poslední dobu četla. Poslední kapitola? Áááá...

"Ne, nemusíš se omlouvat. Takovýhle život chce disciplínu. Ale určitě už zjišťuješ, že odměna stojí za to." (Edward "vrzi vrz aka krotitel divokých kobylek" Monkford)

ZAČÁTEK SPOILERU Co v dnešní době snižuje cenu realit? Letiště a smrt? Překvapuje mě, že se hrdinka namáhala s hledáním historie až potom, co před svým novým domem našla cizího chlápka s kytkama. Ale k čemu to, když internet (s cenzurou) v domě funguje asi jako v Číně?! KONEC SPOILERU

Navíc oceňuji, co vám poví vyhledávač, když chcete najít adresu domu. To byl dobrej nápad.

03.01.2018 5 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Knize jsem dala šanci i přes rozporuplné komentáře. A potom i přes hodně divnej úvod. Jak se Nora dostala ke kufru. Sice hrabák, ale nevěřím tomu, že se majitel obchodu nepodíval dovnitř. Kdyby jo, bylo by to logické, ale nějak by autorce utekla zápletka. Po přečtení musím říct, že pan obchodník udělal chybu, měl ten kufr otevřít. Námět super, ale měla to vyšetřovat pouze policie. A nejlépe s divnym poldou. S Norou byla fakt nuda. Bez uchýlky, bez problému s chlastem, žádná epická rodinná traumata. Nuda. A ani to s jejím amantem to nezachránilo. Ale bylo to alespoň napsaný tak, že jsem byla rychle na konci, protože stran kniha opravdu moc nemá.

30.12.2017 3 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Wau! Já jsem se zase nasmála! Jako vždy s Backmanem.
Úvodní pasáž mě navnadila. Hned jsem si vzpomněla, jak se mnou byla mamka jednou na sociálce. Hodně podobné. A o tom knihy autora jsou. Trochu natažené, ale ze života. Každý si najde nějakou pasáž, ve které se najde nebo někoho, koho zná. A potom to jelo dál. Já ten fotbal taky moc nemusím, ale jako výtku to nebudu dávat, je to v anotaci. Takže berte nebo nechte být.

28.12.2017 4 z 5

Elementum Elementum Jiří Dittrich

Kdybych si z obálky nepřečetla, že čtu knihu od českého spisovatele, tak to nepoznám. Jestli něco nesnáším, tak je to "cizina na oko". Tady to je all inclusive, takže ok. Anotace jednoznačná nuda, protože takhle zní obsah každé druhé knihy v žánru. Proto jsem doufala, že se to v knize rozjede. Což se (částečně) stalo. Kniha je skutečně čtivá (takže se v tom ztratilo i těch pár pro mě vyloženě nudných pasáží) a na to kolik má stránek, tak jsem měla rychle přečteno. To má spojitost s tím, že jsem u toho nemusela vůbec přemýšlet. A to u podobných knih nehledám (potom se zbytečně hledají díry a to nikdo nechce). A kdyby mi někdo řekl, že to psala ženská (pajdon, holka), tak mu to uvěřim (plus nebo mínus, to si musí každý čtenář rozhodnout sám). Nejslabším článkem je obálka. Naprosto příšerný a laciný, ale jestli to pomůže prodeji, držim hubu.
I přes dobrý věci jsem se nedočkala ničeho, co by mě posadilo na prdel a já čuměla. Tohle jsme všichni četli v odstínech všech barev už někde jinde.
Nechci vyrábět žádné konspirační teorie, ale po skouknutí profilů hodnotících, nemám na výběr. Samé pětky a pár průměrů. Dost pětek má přečtenou pouze tuhle knihu. A datum založení profilu? Hmmm. Aby se zvedlo hodnocení (?). Sorry, já toho přečetla víc než Elementum, takže se do týmu pětkařů nepřidám.

26.12.2017 3 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Tak útlá knížečka, přesto tolik moudra. Kniha, která není psaná pouze pro rodiče, ale i pro zatím "normální" obyvatelstvo. Nasmála jsem se. Ale příště od autora klasiku :)

24.12.2017 4 z 5

Triumvirát Triumvirát Matt Wagner

Pokud bych hodnotita jenom kresbu, tak úplná pecka. To jsem se opravdu vynadívala. Příběh sám o sobě taky nebyl špatný. Ba naopak. Seznámení na úrovni. Batman jako poděkování za hudlana dostane od Wonder Woman facáka. Ono, tam je hodně vtipných momentů. Zbytek textu si ale autor mohl odpustit, protože ten byl zase na facáka od mě. Tam to fakt drhlo. Ale myšlenkové pochody Bizarra super.
Starý komiks jako vždy k pousmání. Je to pták. Je to letadlo. Ne, je to Superstěhovák. Fakt bizár. Takže se to tématicky k Bizarrovi hodilo.

20.12.2017 4 z 5