Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Čteno poprvé před dvěma roky. Dalo se, ale nějak mi kniha nesedla. Narozdíl od příběhu. Dala jsem původně tři hvězdy a můj komentář nebyl taky nic moc. Nedávno jsem viděla film a ten mě prostě bavil. Hned jsem se podívala na druhý díl. Proto jsem knize dala druhou šanci a smazala původní komentář. Jak dopadla druhá šance? Lépe než ta první, ale o moc ne. Ale na začátek: film je lepší než kniha. A to se moc často nestává.
Vadí mi autorův styl psaní, protože mě jednoduše nedostal. Škoda, protože příběh mě bavil. Druhý díl si nepřečtu, ale na další díl filmu se těším. Není to tím, že nerozumím partě kluků, který se chovají jako kluci (je mi jasné, že by to vyznělo úplně jinak, psát knihu žena). Třeba takový Rudý úsvit mě dostal. V tomhle případě dávám ruce pryč.

18.12.2017 2 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

A sakra, autor mi dává bomby už od druhé věty v knize! "Obloha zežloutla do odstínu týden staré modřiny a ..." Tak uvidíme. Buď se touhle knihou umlátim, abych to zjistila nebo se můj mozek nikdy nedozví pravdu, jestli autor nekecal. Jenže tohle je thriller, ne Zábavná věda pro školáky. Čili hned v druhé větě autor použije prvek, který nesnáším. Přirovnání nepředstavitelných vjemů. Vědět o téhle větě, tak pozoruju tu modřinu na koleně z minulého měsíce!

Kniha je ze série, ale díly nevyšly od začátku. Ajajaj, další věc, která mě štve. Ano, děkujeme vydavatelství, že nás ujistilo, že to jako neva, páč je děj uzavřený a nenávaznost. Co na to jít příště od lesa a začít prvním dílem?! Teď mám v ruce čtvrtý a jsem zmatená. V první kapitole se hlavní postava potká se svým kámošem a drbou o životě. To je shrnutí třech dílu předtím nebo jenom tak keci mezi řečí? Jak mám ocenit vývoj postavy, když už ve čtvrtém (ale pro čtenáře prvním) díle je David fakt borec. Byl takovej už od začátku? Nebo se do té fáze nějak dostal? Taková Mo Hayder by mohla o rozdrbání série českým vydavatelstvím výpravět. Docela to pokazilo děj. Stane se to i tady? Mám to vůbec zkoušet? Bude z toho další špatná zkušenost? Medailonek o Davidu Reakerovi na obalu je trapný. Kdybychom my čtenáři četli sérii od začátku, tak si to můžou odpustit. Fakt se nechytám na logikou chodu mozku vydavatelství. Ano, autor možná střelil do celého světa svoje jméno až touhle knihou, ale je to nefér. Nejenom pro chronické čitatele sérií v pořadí, jak byl napsány (jak někdo může dobrovolně číst sérii, haló, je tam slovo série, na přeskáčku, moje hlava nepobírá), ale nasedat do rozjetého vlaku je blbost (i když to dějově není propletené. Kdyby jo, tak si si knihu vůbec nepůjčim a počkám, až vyjdou první tři díly). Ano, přiznám se. Chtěla jsem to už mít za sebou a zjistit, co na tom všichni mají...

Skákání v čase a vypravěčích. Princip, který těží na tom, že lidi čekají a jsou překvapení. No, já na začátku byla akorát zmatená. Autor mě zamotal v čase a já neměla tušení, co se kolem mě děje. Proto jsem četla dál. Abych se vymotala a zjistila, jestli číst dál. Zorientovala jsem se a cajk, ale jinak nic moc. Nezačetla jsem do autorova stylu psaní. Těžkopádné? Asi jo, to je slovo, které to vystihuje. Ale když se někdo zakousne do tématu, tak chápu, že ho přepere a čtivost se třeba dostaví během procesu. Na mě až moc velký propletenec vztahů.

Téma knihy. Dobré, ale trochu se to ztrácí v tom přehršelu knih poslední doby, protože teď se každej někam ztrácí a zápletá se sítě lži a všechno je plný prapodivnejch postaviček a jejich prapodivnnejch rodinnejch vztahů. Takže musíte bejt brutus dobrý, aby jste nezapadli v konkurenci. Ale když s tímhle prorazil, tak by to neměla být taková hrůza, že? Za mě za tři. Špatné to nebylo, ale v záplavě (lepších) rozečtených sérií se touhle zabývat nebudu.

17.12.2017 3 z 5

Tokijský ghúl 3 Tokijský ghúl 3 Sui Išida (p)

Naprosto dokonalá bomba! Akce střídá akci, emoce emoci. Od poloviny mi málem kniha vzplála, jak jsem zběsile otáčela stránky. Hlavně to pod mostem. Pecka.
Jsem zvědavá, kam bude příběh směřovat a jak to rozjedou vyšetřovatelé. Když už i Kaneki se rozjel. A Tóka? Roztomilá a zajímavá dáma :D

14.12.2017 5 z 5

Tokijský ghúl 2 Tokijský ghúl 2 Sui Išida (p)

Konečně se něco začne dít. Vlastně jsou zde vysvětleny všechny nesrovnalosti, ke kterým jsem měla výtky v prvním díle. Že to s tou ignorací ghúlů ostatními je trochu jinak. Že všichni nejsou jenom krvelačná monstra. Vlastně se rozjíždí dobrý a zajímavý příběh.
Jenom mě stále mate jedna věc. Popisy chutí. Ale já jsem jenom Čech, takže nevím, jak chutná sušená tráva a vydělaná kůže. Ani neznám smrad mraveniště. Ale je pravda, že podobné popisy nepředstavitelných věcí se nachází v hodně knihách. Jestli to rozvíjí fantazii nevím, ale teď je naštěstí zima, takže nemusím běžet do lesa čmuchat kolem kopečků mezi stromy!
Kresba je stále nádherná a skoro mi přijde, že na ní příběh hodně stojí (ale děj je super, opak jsem tím říct nechtěla). Hlavně v akčních scénách a nechutnostech (a hlavně Kanekiho maska, ta mě dostala). Jestli byl tenhle díl o dokázání, že jsou lidé stejná (možná větší) monstra než (jako) ghúlové, svou stranu jsem si vybrala. Rozdíl mezi zabitím a umučením známe...

"Už nechci jen tak stát a bezmocně přihlížet."

13.12.2017 5 z 5

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Tokijského ghúla jsem začínala číst na několikrát. Důvod byl jednoduchý. Při čtení jsem nechala zaplou logiku. Ale jakmile jsem ten čudlík přepla na druhou stranu, knihu jsme přečetla na jeden zátah.
*****
S postavou ghúla jsem se zatím setkala pouze v SPN, takže jsem měla určitou představu. Že bude zbourána mi bylo jasné ještě před čtením, ale v tom problém nebyl. Problém byl v tom, v jakých podmínkách se příběh odehrává. Ve světě, kde jsou ghúlové bráni jako něco běžného. Jsou tam, lidi to respektují a pokud moc neotravují ostatní, tak jsou tolerováni a je jim dovoleno jednou až dvakrát do měsíce někoho sežrat (pokud "nezvlčí"). Všichni jsou ohledně toho ok. Jenže tohle není svět lidí, kde jsou ghúlové tolerováni, tohle je svět ghúlů, kde lidi dělají, že je všechno ok a doufají, že je nikdo nesní dnes, ale až zítra. Proto mě šokovalo, že člověk nepozná ghúla. (Oni tu vlastně byli od začátku. To já si jich dřív nevšímal. To já se přípletl do světa ghúlů.) Že zpravodajství informuje pouze o tom, kde zase někoho zabili a že to byl ghúl, ale nikde není varování, že nemají lidi chodit do temných uliček nebo jak podle divného chování ghúla poznat.
*****
Hlavní hrdina se stane ghúlem (přesněji hybridem ghúla a člověka) fakt originálním způsobem. Bylo těžké se u toho nesmát. A taky tomu jeho boji s tím, aby nemusel jíst lidi. Celkově hodně vtipné, odlehčené a jako úvod do příběhu skvělé. Jako taková nevážná kniha k odpolednímu pobavení super. Na divnejch věcech ujíždim a vyloženě mě baví, ale být mi o deset let méně, dám o hvězdu víc. Tak uvidíme, co přinesou díly budoucí. Asi se bude na co těšit.

13.12.2017 4 z 5

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Na můj vkus až moc postav na tak krátkém prostoru, ale bavilo mě číst, protože děj byl dobrý. Škoda, že se nedostaví i zbylý borci z týmu, ale taky způsob, jak se držet osy příběhu. Docela by mě zajímalo, jak podobné psaní probíhá. Autor dostane osnovu příběhu, které se má držet a doplní svojí fantazií? A když se rozjede, dostane pohlavek? Škoda, že to nebylo tolik vtipné, ale zase co hláška, to perla. Takže za mě dobrý díl.

11.12.2017 5 z 5

Zápisník smrti 13 Zápisník smrti 13 Cugumi Óba (p)

Už po prolistování mi bylo jasné, že budu mít problém s hodnocením. Tak to vezmu matematicky podle hodnocení jednotlivých částí. Samozřejmě tam budou hodnocení dvě. Skalního fanouška a střízlivého čtenáře. A to celé zprůměruju.

Profily: super, dozvěděla jsem se něco nového. Třeba váhu L nebo výšku Lighta, což jsou údaje, které jsou pro mě podstatné! Ale proč ne. Ocenila jsem hlavně hlášky, to mě bavilo.
Normální člověk: ****

Přehled smrtonošů: Rjúk. Ten je prostě nej. Ostatní jsem přečetla, ale nijak zvlášť mě to neuchvátilo. Stejně jako další věci o smrtonoších.
Normální člověk: ***

Cugami Óba: zajímavý rozhovor se zajímavým člověkem.
Normální člověk: ****

Komentář k ději: z téhle části jsem zmatená. Pokud si čtenář děj pamatuje, není to přeba. Prostě před dalším dílem sáhne do knihovny a děj si osvěží (časové odstupy vydání neznám, četla jsem za sebou v průběhu tři měsíců).

Takeši Obata: další zajímavý rozhovor
Normální člověk: ***

O zápisníku: bylo to dobré, ale jsem zklamaná. Doufala jsem, že zde bude bodový seznam všech pravidel.

Oba autoři: společný rozhovor
Normální člověk: ***

Všichni z pohledu Rjúka: tak tohle bylo super. Fakt jsem se pobavila a jenom mi to připomnělo, jal moc mi v posledních dílech chyběl.

Bonus: epic :)
Normální člověk: *****

Celkově jsem ráda, že jsem se do série pustila. Ironií může být, že konečně na popud adaptace, která byla příšerná (ta americká), ale nelituji toho.

07.12.2017 4 z 5

Zápisník smrti 12 Zápisník smrti 12 Tsugumi Ohba

Tohle byla jízda od začátku do konce! Závěrečný střet a konfrontace Kiry a Neara byla super, ale na mě moc dlouhé vysvětlování toho, jak se tam oba dostali. Ale konec mě bavil. A vyplnilo se moje přání, že ZAČÁTEK SPOILERU Kira umřel podle pravidla LX KONEC SPOLERU. Takže za mě spokojenost.
Trochu mě mrzí pár dílů, které tak super nebyly. Jinak to mohla být nadprůměrná série. Takhle jenom dobrá s pár nepovedenými díky. Ale dobrý :)

DODATEK KE SPOLERU TERVY A kam jinam? Když pašuješ do vězení kontraband, taky si to nestrčíš do podpaží :D KONEC DODATKU KE SPOILERU TERVY

06.12.2017 5 z 5

Zápisník smrti 11 Zápisník smrti 11 Tsugumi Ohba

V tomhle dílu to je snad poprvé, co jsem ocenila vkládání pravidel do textu, ne na konec (sice to s dějem souviselo, ale občas mě rušilo). I když...až teď jsem začala přemýšlet nad tím, jestli nejsou úplně o ničem. Ale to bych o všem moc přemýšlela a došla k myšlence, že to vlastně nedává smysl už od začátku. Smrtonoši na mě nepůsobí jako géniové a ztráta zápisníku je pro ně tak trochu průšvih. Na to kolik má tedy pravidel, se teď objevilo konečně nějaké dobře použitelné na lidi (vybavuje se mi už jenom to se smrtí smrtonoše. Tak tajně doufám, že ve třináctém díle bude shrnutí i tohoto). Ale jak by řekl Rjúk: "To by ale nebyla sranda.", jsem ráda, že je až v tomhle díle. Mám na mysli pravidlo LX (to by zkrátilo dost děj, kdyby pravidla čtenář znal už od začátku, že? Nebo by si spíš říkal, proč to ten debil tak natahuje :D...). A hned mě zajímalo, jestli toho využijí. A jestli to je vykecání možného zakončení děje (proč ne), nebo jestli chtějí jenom brnkat čtenáři na nervy (no, proč ne). Od té chvíle jsem četla jako drak, abych se to dozvěděla. Kdyby byl takový každý díl, jsem spokojená (ale potvrzuje to vzorec klesání a stoupání kvality, tak mám strach, co bude dál). A u trojúhelníku jem se vyloženě bavila. To jenom potvrzuje, že Misa je známkou kvality a její absence ději škodí. Ale to už vyloženě rejpu...

"Domnívám se, že je důležité, aby se o Kirovi a jeho učení začalo povinně vyučovat na školách, a studenti se tak měli možnost seznámit se správným životním postojem..."

SPOILER Nepochopila jsem ten hranej rozhovor mezi Lightem a Kijomi. Jako on jí průběžně psal, co říkat, protože je poslouchají. Ten teda píše jako vítr, když to stíhal, aby to nebylo křečovitý, divný a proto nápadný!

06.12.2017 5 z 5

Y: Poslední z mužů 3 - Malý krok pro lidstvo Y: Poslední z mužů 3 - Malý krok pro lidstvo Brian K. Vaughan

Tak to nebylo jenom druhým dílem. Tahle série mě prostě nebaví a nemám potřebu to zkoušet dál. Škoda.
Update 12.2.2018: moc děkuji Hroubkovi za úžasné komentáře k dalším dílům série, se kterou jsem byla odhodlána skončit. Teď mám před sebou zbylé díly a tajně doufám, že jsem se s nima netáhla z knihovny zbytečně :D

05.12.2017 2 z 5

Zápisník smrti 10 Zápisník smrti 10 Tsugumi Ohba

Teru věnoval spoustu času a úsilí, aby se objevil na místech, kde jej jeho bůh mohl spatřit. A bůh jej vyslyšel a přijal. A nejen to, propůjčil mu i svou moc. Dovolil mu, aby se sám stal bohem.

Kdyby nebylo vsuvky o tom proč a jak Teru, tak nuda, tak jsem zvědavá, co s ním bude dál. Nejdřív si jenom z jiného úhlu zopakujeme, co už bylo dávno řečeno. Pokračuje trend jeden díl dobrý, další špatný. Když to vezmu matematikou, další by měl být ok, ale poslední už zase ne. Tak doufám, že to tak nedopadne :(

05.12.2017 3 z 5

Zápisník smrti 9 Zápisník smrti 9 Tsugumi Ohba

Co se to, do háje zelenýho, stalo?! Death Note našel koule! Jsem za to vděčná. Smrt, kterou nečekáte. Projev, který mě uzemnil. Vše nasvědčuje tomu, že nový bůh se konečně dočká stvoření svého vysněného světa. A potom se to zase zamotá. Přečteno hned, protože jsem se opravdu bavila (předchozí díl jsem louskala). Jenom posledních pár stran mě trochu zmátlo. Tak jsem ráda, že mám po ruce další díl.

04.12.2017 5 z 5

Zápisník smrti 8 Zápisník smrti 8 Cugumi Óba (p)

No, máme tady dva nové "kámoše" od L. Oba mají svojí ujetinu, ale na svého předchůdce nemají. Trochu jiné Bradavice, ale tomu jsem ještě byla schopná uvěřit. Dokud oba nezačali jednat, tam jsem se začala nudit. A taky jsem si myslela do poloviny knihy, že Mello je holka. Jestli můj problém nevím, ale z kresby to tak vypadalo. Zlepšilo se to v poslední třetině. Kdyby nebylo dalšího smrtonoše a ještě jeho konání, hodnotím hůř. Víc času v jejich světě by mi nevadilo. Raději jdu na další díl s nadějí, že to bude lepší.

04.12.2017 3 z 5

Zápisník smrti 7 Zápisník smrti 7 Tsugumi Ohba

Příběhově i kvalitově jsme zpátky u prvních dílu. Konečně začnou dávat smysl věci, které mě na předchozím ději štvaly (zde jsou vysvětleny a že peckojdně). Trochu ošemetné. Aby někdo třeba kvůli tomu nešel o dům dál. Jsou zpátky myšlenkové souboje L a Kiry a celé to prostě baví. No a konec mě navnadil na další díl. To se dva díly zpátky nestalo ani jednou. Jestli jsem si minule stěžovala, že se ztrácím v pravidlech, tenhle díl je na opáčko, hlavně na jedno konkrétní, ale nechci spoilerovat. Ale je zpátky, co mě baví. Děj, který mi zavaří hlavu a zároveň je to děsná sranda.

"V každém světě vytváří pravidla bůh." Kdo asi tohle mohl říct, že? Bitch is back!

03.12.2017 5 z 5

Zápisník smrti 6 Zápisník smrti 6 Cugumi Óba (p)

Bylo to dobré, ale na druhou stranu trochu zbytečné. Proto doufám, že z toho něco vytěží do dalšího dílu (něco jiného než další pravidla, ve kterých se už stejně ztrácím). Další Kira, takže teoreticky by tohle šlo až do nekonečna (?). Rem to rozjela, tak jsem zvědavá, jak to s ní a Misou bude dál vzhledem k tomu, co Mise vykecala. Ale na druhou stranu, logicky promyšlené. Zatím vata, která mě nejspíš provede do dalšího snad dobrého dílu, na který se těším.

02.12.2017 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Tak tohle byla vážně otrava! A nuda ještě k tomu. Nemám tušení, kdo je Jen Frederick a kolik toho z knihy napsala, a do budoucna to vědět nechci. Pryč je kouzlo, který mě bavilo u série Off-Campus a k tomu prvek, který nesnáším (to zlaté pozlátko). Dala jsem knize šanci, kdyby mě náhodou bavila. A náhodou, nebavila. Nuda, nuda, nuda. Zkusila jsem, přestože jsem věděla, že mě to bavit nebude, ale to neznamená, že budu schovívavá jenom kvůli tvorbě Elle Kennedy.

01.12.2017 2 z 5

Amazing Spider-Man: Rodinný podnik Amazing Spider-Man: Rodinný podnik Gabriele Dell´ Otto

Můj první komiks se Spider-Manem, který se mi opravdu líbil. Neměla jsem v plánu knihu vůbec číst, ale když jsem ji viděla na regálu v knihovně, nahlédla jsem, a jsem za to moc ráda. Knihu jsem tedy nejdřív četla primárně kvůli kresbě, ale překvapivě šel i děj. Kresba byla nádherná. Ještě nikdy jsem si pohled na jediné okno neužívala tak dlouho. Od barev po celé provedení. Třeba zaostření jako u fotky nebo "nevyžehlené" tahy po štětci. Kresby přes celou stránku mají za mě velké plus. A příběh taky dával hlavu a patu.
Většinou mi vadí to jeho brblání během akce, který má působit asi vtipně, či co. Takže možná nejoblíbenější hrdina světa, legenda, ale za mě byl Spider-Man vždy otrava. Takže by mě nikdy nenapadlo, že knihu o něm budu hodnotit pozitivně, dočtu jí a bude se mi líbit. Jestli jsou jeho součásné příběhy podobné, ráda si prečtu další.
Stránek to ale mohlo mít víc...

01.12.2017 5 z 5

Nový začátek Nový začátek Robert Kirkman

Pokud tuhle série neznáte, ignorujte nápis na obálce. Ideální start pro nové čtenáře. Ano, tohle je obsahově možné číst jako první díl a taky to skoro jako první díl 2.0. působí, ale přijdete o hodně srandy. Nevím, co bych vypisovala obsahově, všechno je v anotaci. Jenom, že to bylo i tak naprosto super a je mi jasný, že nás čtenáře čeká super jízda. Protože posledních pět stránek? Dobrej nápad, sice brutus nechutnej, ale dobrej.

30.11.2017 5 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Trochu jinak psané a jiný humor od prvních dvou dílu (trochu soucitu se mnou, od žádného z pánů jsem doteď nic nečetla). Ale jako "samostatná jednotka" hodně dobré. Nejsem zvyklá na takovéhle psaní. Stejní lidé, různí autoři. Takže mi chvíli trvalo přehodit v hlavě výhybku. Kruté stroje jsou hutnější, méně uvolnější, ale krutě dobré. Za mě ok.
Jenom číselné okénko jsem přeskočila a doufala, že mi to pak dovysvětlí. Jako super, ale snad si autor fakt nemyslel, že se to budu vůbec snažit pochopit.

29.11.2017 4 z 5

Y: Poslední z mužů 2 - Cykly Y: Poslední z mužů 2 - Cykly Brian K. Vaughan

Upřímně doufám, že další díl bude lepší, protože za mě tohle průměr. Trochu vtipnější než první díl. Spoiler jediná normální ženská na zemi umře, takže to zamrzí. Ale jinak podle konce čekám další díl hodně zajimavej.

"Yoricku, to by muselo být něco mnohem horšího, než že vymřou muži, aby mě to přimělo lízat pí@u. Na to jsi se chtěl zeptat?...Ty jo! Ty ale nechodíš kolem horký kaše, co?"

27.11.2017 4 z 5