Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Básníkova cesta do pekel Básníkova cesta do pekel Jan Pravoslav Koubek

Škoda, že autor neměl čas své dílo dokončit. V dochovaném torzu je těžké se orientovat. Občas se vynoří kousek děje, aby vzápětí zmizel. Je to takové hledání mezi verši, často marné. Nutno konstatovat, že dílko je pěkně zrýmované a místy působí velice humorně. Autor zamýšlel psáti satiru, kterou však dnešní čtenář nemůže při nejlepší vůli zcela pochopit, neboť doba jejího vzniku a tehdejší reálie jsou nám dost vzdáleny (polovina 19. století). Podařilo se mu však dostat do eposu třeboňský archiv, což je velice originální ("... kteří opeřenci přiletěli k tomuto koncertu z druhů zpěvných, neb nemáme na to listin zjevných, ani kdes v athénských knihovnách, ni ve vatikánských listovnách, ba - co nejvíce je k podivu - ani ve třeboňském archivu."). A jak to v pekle vypadá? "... čertu stýská se být živu, a v pekelném horku není divu, že nám žízeň pálí útroby, když nemáme piva zásoby. Vody bychom arci dosti měli, ale hydropathii vem kat; - vězíť v pekle mnohý hydropath! - Voda jest jen nápoj pro anděly, kteří robot krušných nemajíce, Pána nebes pilně v nebi chválí, kde si kouřem nepokazí plíce, kde jim plamen hrdel nerozpálí."

05.11.2014 3 z 5

Šachový Turek Šachový Turek Robert Löhr

Čtivý příběh se zajímavým námětem. Je až s podivem, že se někdo mohl soustředit na hru a navíc vyhrávat v takových podmínkách, jaké útroby Turka skýtaly. Asi to byl opravdu šachový génius.

31.10.2014 4 z 5

Ztracený stín / Případ profesora Körnera Ztracený stín / Případ profesora Körnera Egon Hostovský

Ze čtyř hlavních postav si nejde nikoho oblíbit. Všichni jednají nervózně, až hystericky. Nebo tak působí autorův přepjatý styl líčení jejich duševních traumat. Čtení to není nudné, ale zneklidňující. Neklid hlavních hrdinů jako by se přenášel na čtenáře.

26.10.2014 2 z 5

Jan Werich zblízka Jan Werich zblízka Vladimír Thiele

Ačkoliv knížka vyšla v edici Úsměvy, příliš úsměvná není. Spíše trochu nostalgická, s velkým obdivem ke klasikovi. Osobní kouzlo a humor Jana Wericha se přes vzpomínky jeho kolegů a známých předat nepodařilo. Možná se mnou nebudou souhlasit lidé, kteří se s ním setkali, či zažili atmosféru představení Osvobozeného divadla a při čtení se jim zážitky vybavují. Je to ovšem nepřenositelná generační zkušenost.

26.10.2014 3 z 5

S brokovnicí pod kabátem S brokovnicí pod kabátem Ivan Wernisch

Verše připomínají sen. Těkají sem a tam, občas vypadají zdánlivě beze smyslu, občas jsou beze smyslu, vzpomínky se proplétají s náhlými nápady. Básním chybí citová hloubka. Popisují sny, ale nevedou k zasnění. Oddíl "S brokovnicí pod kabátem" je příliš hrubý, nepoetický. Nejzajímavější myšlenka je v textu Cizí město: "Tolik času jsem utratil za obraz, který teď vidím. A napadlo mě: Chtěl bych vědět, zda má ten obraz takovou cenu?"

29.09.2014 1 z 5

Zimní dvůr Zimní dvůr Bohdan Chlíbec

Autorův básnický slovník nepůsobí přitažlivě. Kladně lze hodnotit, že i přes značnou syrovost není vulgární. Básně mají atmosféru, jsou v nich trefné postřehy všedního dne. (Návrat: ... V čekárně na nádraží už mají reproduktor, a tak vám kanálie v hudební směně neodvolatelně rozvrací den už zrána. Vrátíte se tedy domů, vyhledat něco, co nezasáhla kupčící zvůle člověka. Rozděláte v kamnech oheň, čekáte tmu.) Teprve ve druhé polovině sbírky se mi básně zdály přístupnější, nejspíše proto, že jsem si na autorův styl zvykla. Tento pocit však do druhého dne zmizel a opět jsem se k nim musela těžce propracovávat. Knížka je to osobitá, nepodbízivá a netuctová.

25.09.2014 2 z 5

Nahý mezi vlky Nahý mezi vlky Bruno Apitz

Cenné svědectví o životě v koncentračním táboře Buchenwald od přímého účastníka. Škoda, že ho autor nepodal ve formě svých pamětí. Bylo by autentičtější a o to působivější. V románu působí dost nevěrohodně způsob, jakým se dítě do tábora dostalo. Hlavní postavy jsou vylíčeny velmi zjednodušeně a charakterově rozděleny na dobré a zlé. Závěr je však napsán tak napínavě, že knihu před dočtením nelze odložit.

21.09.2014 3 z 5

Pes ve městě Pes ve městě Veronika Hájková

Očekávala jsem jen veselé psí historky, ale potěšilo mne, že knížka je hlavně autorčiným optimistickým pohledem na rodinu, blízké, přátele a lidi, se kterými se setkává. Do situací, které hrdinka prožívá, se může dostat každý. Nejde o nic dramatického, vlastně popisuje běžný život, a to lehce a vtipně. Je to příjemné oddechové čtení nejen pro milovníky psů.

15.09.2014 4 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Od příběhu se těžko odchází. Je napínavý v několika rovinách, z nichž každá má svého hlavního hrdinu. Kniha je dobrá i k zamyšlení, co se za pár desítek let na letištích změnilo. Vlastně to tenkrát byly idylické časy, kdy cestující nebyli už předem pokládáni na potencionální zločince a mohli nastupovat do letadla důstojně, bez ponižujících osobních prohlídek a rentgenování zavazadel.

23.08.2014 4 z 5

Neviditelné fronty Neviditelné fronty Viktor Farkas

"... z čeho pochází slovo "privatizovat"? ... Pochází z latinského privare, což znamená "oloupit, připravit někoho o něco". Tato věta zcela vystihuje autorův pohled na privatizaci. Po přečtení knihy nezbývá, než s ním souhlasit. Snad si ji přečtou také lidé usilující například o privatizaci České pošty. Zkušenosti ze stejné akce v Rakousku jsou dost varující. Ani další témata však nemohou nikoho nechat v klidu. Je to dost deprimující četba, ale člověk si alespoň uvědomí souvislosti událostí, které jsou sdělovacími prostředky komentovány zcela jinak, či jim není vůbec věnována pozornost. Vadí mi autorův poněkud neuspořádaný styl psaní, ale informační hodnotu díla pokládám za důležitější.

21.08.2014 4 z 5

Wittgenstein bije žáka Wittgenstein bije žáka Pavel Kolmačka

Sbírka rozhodně není jednobarevná. Sice jí dává rámec střídání ročních období a je propojena opakujícími se drobnými či většími motivy (tygr, žena ve mně), ale básně nemají stejnou polohu, liší se atmosférou. U některých mi vadila hrubost, působily téměř agresivně. Naštěstí takových není mnoho. Nejsilněji působí závěrečná část Podzim, zima. Je to takové smíření s života během, malinko nostalgické, ale vyrovnané. Autor je dobrý pozorovatel přírody i dění kolem. Chůze: "Tma, vítr nad silnicí. Tiše a rovnoměrně vržou boty, pravidelně šustí záhyb reflexní vesty. Neslyšně pracuje sval pod hrudní kostí. Ještě je ticho. Ještě nikde nikdo, štvanci zisků spí. Je třeba bdít, být, kráčet, než se probudí, dokud na cestě hrozí jen zajíci, divočáci, srny, samota, ticho, stíny."

20.08.2014 3 z 5

Chůze po dunách Chůze po dunách Kateřina Rudčenková

Autorčino vidění světa a jeho poetické vyjádření je pro mne na zvláštní, jiné "vlnové délce". Neoslovuje mne, ale ani ničím nepopouzí, neprovokuje, prostě nezanechává žádný dojem. Nicméně předpokládám, že čtenářům, kteří budou stejně naladěni jako ona, její nevšední tvorba přinese pěkný zážitek. Pro přiblížení Duhové tělo: "Když se celý život budeme poctivě věnovat meditaci a připravíme se tak na své vyrovnané umírání, krátce po smrti se naše tělo smrskne do velikosti dítěte, kolem našeho domu se objeví duhová záře a v ideálním případě, jestliže jsme dosáhli obzvláštního duchovního pokroku, z nás zbudou ležet na posteli jenom nehty a vlasy."

18.08.2014 1 z 5

Dlaň pro Marinu Dlaň pro Marinu Jarmila Hannah Čermáková

Na první pohled lehké hravé verše v sobě skrývají bystrý pohled na každodenní život (Nemáte žádnou novou zprávu - Láska nám ztuhla na e-mail a srdce už se nemilují tak prudce. Mailuji ti drahá: mailuješ mě? Váháš? Dálka nás objímá. Místo tebe prázdná náruč zebe. Namísto naděje vítr nás provívá. Budoucnost zírá. A zívá), filosofické zamyšlení i romantický pohled do romského světa. Někdy i méně romantický (Rumunské kněžky - Štíhlounké klíčky romských dívek otevírají pevné zámky, bankovní konta boháčů i zazobaných neznabohů. Za zvuku trub a lesních rohů s nebeských andělských kůrů odesílají paroháče na venerickou kúru).

15.08.2014 4 z 5

Zlatý kolovrat Zlatý kolovrat Karel Jaromír Erben

Čtení o životě a díle K.J. Erbena je snad ještě poutavější, než jeho tvorba. Možná proto, že pohádky i Kytice jsou jakožto povinná četba známé. Usilovnou prací bojoval s existenčními starostmi, záští nepřátel i archivním prachem. Tím obdivuhodnější je rozsah jeho vědecké, sběratelské a literární činnosti. Úctyhodný člověk.

11.08.2014 4 z 5

Netoužím po ráji Netoužím po ráji Václav Lucemburský

Milostná dvorská lyrika nehýří širokou tématikou ani slovní zásobou. Většinou se v několika obdobách opakují verše pro "sladkou paní". Pěkná je rada, jak čelit pomlouvačům. "Usmívejte se, lásko milá, úsměv nás oba zachrání před proradnými pomlouvači. Vždyť jejich duše závistivá vlastní zbraní se poraní. Usmívejte se, lásko milá, úsměv nás oba zachrání."

01.08.2014 3 z 5

Bůh v dialogu Bůh v dialogu Jolana Poláková

Těžko nalézti nějaký nový úhel pohledu na Boha či nový výklad jeho existence a působení. S ohledem na jeho nepoznatelnost se veškerá tato snaha může jevit pošetilou. Přesto však s ním každý ve svém nitru může v jakýsi "dialog", či spíše vztah vstoupit, a to bez ohledu na příslušnost k církvím. Autorka představuje některé filosofické pohledy k jeho pochopení na bázi křesťanství, ale spisek je příliš stručný. Myšlenky jsou sice předloženy, ale rozhodně by neškodilo jejich hlubší vyložení a propracování.

27.07.2014 3 z 5

A co básník A co básník * antologie

Obsažná, rozmanitá a přesto kompaktní sbírka veršů řady známých i méně známých autorů, ve které si každý najde verše "pro sebe". "Pro mne" jsou určitě Kaprál, který probodl Archimeda od Miroslava Holuba /Smělým zásahem zabil kruh, tečnu a průsečík v nekonečnu. Pod trestem rozčtvrcení zakázal čísla od tří výše. V Syrakusách teď velí škole filosofů, druhé tisíciletí sedí na halapartně a píše: ráz dva ráz dva ráz dva ráz dva/ a Radosti života Františka Gellnera /Konečně je to možná věc, že ještě něčím budu. Do Afriky se vypravím dobývat zlatou rudu. A nebude-li ze mne nic, co tulák bez profese budu se s šelmami o závod prohánět po pralese. Za ženu vezmu si gorilu. Myslím, že shodneme se. Má srdce divoké jako já a též je bez konfese/. Knize dodávají na zvláštnosti vevázané přílohy na barevně tónovaných listech.

24.07.2014 5 z 5

Estébáckou Prahou Estébáckou Prahou Prokop Tomek

Pochvalu si zaslouží nápad průvodce s tímto zaměřením sestavit. Uvítala bych delší popisky k jednotlivých budovám, hlavně více informací ke konkrétní činnosti jednotlivých složek, které v nich působily. I když získat bližší údaje v této oblasti asi často není snadné a mnohdy je téměř nemožné.

16.07.2014 4 z 5

Bol lásky prodejné Bol lásky prodejné Alena Wagnerová

Velice zajímavý pohled do prostředí pražských nevěstinců a života jejich zaměstnankyň. V porovnání se světem jejich zákazníků, který reprezentuje Johannes Nádherný, vystupuje na povrch falešná morálka tehdejší společnosti v oblasti sexuality, kdy pro každé pohlaví platila odlišná měřítka.

15.07.2014 5 z 5

Klášterní madrigal Klášterní madrigal Vlastimil Vondruška

Místo očekávané detektivky jsem s překvapením zjistila, že čtu celkem pěknou satiru na současnost, ovšem úhledně zabalenou do historického hávu. Toto vybočení do jiného žánru lze jen uvítat. Čtenář uvyklý na stavbu příběhu "zločin - vyšetřování - potrestání viníka" se musí přeladit a zbystřit pozornost. Autor si vyhrál s názvy míst i jmény osob. Snad jen toho mlází a piva bylo až příliš.

12.07.2014 3 z 5