Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Linda se nebojí chodit do lesa, doma za plotem ano. Pohádá se kvůli vypůjčené ruské kolébce, do ruského obchodu však nakupovat chodí. Na zvíře by nevystřelila, proti člověku pušku obrátí. Její jednání je poněkud rozporuplné, ale snad se dá ještě charakterizovat jako mladická nevyrovnanost. Vojenský újezd a klišé spojené s jeho ruským osazenstvem je originální kulisou, ovšem událost, ze které vyplývá hlavní nosné téma, se může odehrát kdekoliv. Situace na hájovně po Lindině návratu přímo vybízí k vystavění psychologického dramatu. K tomu však autorce chybí literární zkušenosti a více spisovatelského nadání. Nicméně příběh i přes těžkopádné vkomponování celospolečenských polistopadových dovede až k uvěřitelnému závěru.

16.05.2022 3 z 5

Příběh fotbalového hřiště Příběh fotbalového hřiště Miloslav Bureš

Vesnické hřiště není svědkem jen fotbalových dramat. Nadčasová moderní poezie.

Měli víc vojáků
z těl
vlastních padlých.

12.05.2022 4 z 5

Lenka Lenka Anna Fodorova

Krásné, laskavé vzpomínky na maminku, psané s jemným vtipem i dojímající. Podnětné k zamyšlení jsou dvě roviny. Jednou je napjaté očekávání při hledání širší rodiny, které může a nemusí skončit zklamáním. Druhou pak snaha o nalezení schůdné cesty mezi bytím zde pro svého nejbližšího, povinnostmi k okolí a vlastním životem. Ideální řešení není, nějaká výčitka svědomí vždy přijde..

11.05.2022 5 z 5

Krušnohorská kronika Krušnohorská kronika Josef Alois Náhlovský

Je umění napsat satiru, u které po odvanutí prvotního smíchu zbyde smutné jádro pravdy k zamyšlení. Dokud budou Krušnohorci přežívat v nás a mezi námi, přežijeme všechno!

10.05.2022 4 z 5

Vandrovní apatykářka Vandrovní apatykářka Iny Lorentz

Báchorka vypravěčsky naprosto nezvládnutá. Podivné jazykové výrazy (rašplovat nervy) i zcela neuvěřitelné scény (zdlouhavé vraždění v zámku). Záporné postavy vynikají obzvlášť rafinovanými zlými skutky a neskutečnou hloupostí. Škoda, že na obálce není hrdinka vyobrazena se svým zavazadlem. S krosnou na zádech si ji ještě umím představit, s almarou tedy ne.

09.05.2022 1 z 5

Fidel Castro. Podzim diktátora Fidel Castro. Podzim diktátora Vladimír Nálevka

Vtěsnat do nevelkého rozsahu knihy vše podstatné, co souvisí s politickým vývojem na Kubě, některých států Střední a Jižní Ameriky, či velmocenských zájmů USA a SSSR v oblasti je možné jen velkým zestručněním a na úkor srozumitelnosti. Text není zaměřen primárně na osobu Fidela Castra, jak by napovídal titul. O jeho osobním životě, zájmech, charakteru a vztazích k nejbližším přátelům se mnoho nedozvíme. Přitom už samotná zmínka o jeho čtenářské vášni je velmi zajímavá.

06.05.2022 2 z 5

Renesanční pitaval z Podbrdského kraje 1 Renesanční pitaval z Podbrdského kraje 1 Jiří Sankot

Doufejme, že se na autora nebudou naši předkové zlobit za to, že vytahuje jejich „špinavé prádlo“. Činí tak pro poučení. Milé hospodyňky, nesušte tedy prádlo na náměstí před radnicí. Hrozí nebezpečí, že skončíte ve vězení!

04.05.2022 4 z 5

Sen v Lucemburské zahradě Sen v Lucemburské zahradě Richard Aldington

Chudák mladý muž v zajetí citu. Až je ho skoro člověku líto. Naštěstí se z toho snu časem probudí. Pak zas přijde nový …
„Bezpochyby mě považuje za tulipána nebo za blázna,
poněvadž jsem potichu anebo koktám,
když na mne promluví.
Leč kdo by se měl stavět bohu na odpor?“

03.05.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Do prozářené idyly nenápadně vstoupí strach, zabydluje se v ní a spoutává hrdiny i čtenáře. Čtenáře někdy možná ještě více než hrdiny. Psychologie postav je výborně vykreslena, takže i ve své svéráznosti působí normálně a uvěřitelně.

03.05.2022 5 z 5

Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Michal Viewegh

Velmi přiléhavý název. Smutné je, že když nejprodávanějšímu českému autorovi dojde inspirace, nerozpakuje se pokazit si reputaci takto ubohoučkým dílkem. Nezábavné chlubivé výčty bydlišť, milenek, zahraničních dovolených, literárních děl a seknutí drápem po přátelích, kteří již přestali být přáteli. To vše zanechává hodně rozpačitý dojem a vlastně i nechuť číst případné další romány.

02.05.2022 1 z 5

Práci čest 1. máje ve Zlíně/Gottwaldově Práci čest 1. máje ve Zlíně/Gottwaldově Martin Marek

Mocipáni vědí, že veškeré manifestace je třeba řádně zorganizovat a pevně sešikovat. Pak mohou v klidu přednést na tribuně svůj projev a blahosklonně z ní kynout pochodujícím masám.

28.04.2022 4 z 5

Československá rozvědka a pražské jaro Československá rozvědka a pražské jaro Jiřina Dvořáková

Název zní lákavě, obsah je trochu zklamáním. Místo očekávaných informací o konkrétních aktivitách agentů publikace přináší strukturu organizace a několik nepříliš rozpracovaných portrétů osob.

28.04.2022 3 z 5

Deset křížů Deset křížů Karel Kukal

Osobitý chlapský styl s náznaky lehké ironie, naštěstí nepoznamenaný obhroublostí prostředí nápravných zařízení. Oficiální interpretace doby a událostí se časem může měnit. Osobní prožitky zůstávají stejné. A jsou v lecčem poučné.

21.04.2022 4 z 5

Václav IV. - Nešťastný syn slavného otce Václav IV. - Nešťastný syn slavného otce Jiří Bílek

Chudák Václav IV. se nálepky vzteklého pijana asi už nikdy nezbaví. Z dochovaných pramenů autor pečlivě vypisuje, kdo se s kým kdy spojil proti komu. Činí tak formou značně nezáživnou, bez bližšího popisu prostředí. K pochopení osobnosti panovníka schází jeho názory na události nestátnického charakteru a přiblížení vzájemných vztahů s manželkami.

19.04.2022 3 z 5

Čarodějnice a loupežníci na Českobrodsku a Černokostelecku (nejen) barokním Čarodějnice a loupežníci na Českobrodsku a Černokostelecku (nejen) barokním Vladimír Jakub Mrvík

Loupežnické řemeslo neztrácí oblibu po staletí. Ani do budoucna se netřeba strachovat, že by zašlo na úbytě. Ale kam se nám vytratily čarodějnice? Usoudily moudře, že s magií neradno si zahrávat, nebo se skrytě a rafinovaně angažují v jiných oborech, než je domácí hospodářské zvířectvo? Knížka je milým malým kratochvilným počtením.

14.04.2022 5 z 5

Zpěvy sladké Francie Zpěvy sladké Francie Hanuš Jelínek

Zpěvy rozverné, milostné, poučné, tragické …Včetně známého Cestáře, Dezertéra a Švarného tambora. Ten je zde v plné verzi, jednou tak dlouhé, než jsme se učili ze školního zpěvníku při hudební výchově. Jak tedy tamborova žádost o ruku princezny dopadla? Král sice v sedmnácté sloce souhlasí:
„Tambore švarný, máš mít moji dceru,
tambore švarný, máš mít moji dceru,
a bum a bum, ratata bum,
máš dostat moji dceru!“
ovšem poslední devatenáctá sloka svatbou přesto nekončí.

12.04.2022 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Těkání z místa na místo, z jedné časové roviny do druhé, střídání vypravěčů i témat. Výsledná barvitá mozaika kupodivu drží pohromadě a je celkově vyvážená (až na jednu výjimku). Originální je Indie a Baťovo stavitelství. Krásné literatury přinášející zároveň i poučení je třeba si považovat.

08.04.2022 5 z 5

Sedm let v Gulagu Sedm let v Gulagu František Polák

Literární úroveň vzpomínek není valná. Časté opakování již sděleného, zasazení stejných motivů do nových dějů, či líčení života v táboře s chladným odstupem, je prokládáno plamennými odsudky komunistů, filosofickými úvahami o zotročení ruského mužika a studiemi jeho duše, strojenými dialogy, které nevyznívají příliš autenticky a zdrcující kritikou veškerého osazenstva tábora. Pokud autor tyto prostředky nepoužil zveličené ke zvýšení efektu svého díla, ale jsou odrazem jeho jednání, je zřejmé, že s takovýmto přístupem nemohl na místě nalézt spřízněné duše ke vzájemné podpoře a trávil tak roky strádáním ve vnitřní osamělosti. S opravdovou lítostí lze sledovat jeho osudy po propuštění, kdy se na českém velvyslanectví v Moskvě snažil domoci repatriace. Citlivost duše tohoto nepříjemně moralizujícího člověka odhalují verše, zařazené v další části publikace. Neméně překvapivá je i poslední část přibližující život pana Poláka s důrazem na jeho politické postoje. Za celkovou koncepci knihy si autoři zaslouží velkou pochvalu.

04.04.2022 4 z 5

Od rána do večera Od rána do večera Francis Jammes

Poněkud kýčovité obrázky. Na první pohled líbivé, záhy však upadnou do zapomnění.
Vesnice v poledne. Hleď, mezi rohy volů
bzučí moucha o překot.
Jestli ti to přijde vhod,
půjdeme, půjdeme do širých polí spolu.
Slyš kohouta… Slyš zvon… Slyš páva opodál
A tam osla na salaši…
Černá vlaštovka se vznáší.
Topoly vinou se jak stuha stále dál.

01.04.2022 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Tento příběh nedá čtenáři usnout. Ne pro děsuplné krvavé scény (ty tam naštěstí nejsou), ale ze zvědavosti, kterou vzbuzuje rozkrývání životů obyvatel idylické vísky. V každém se může probudit podřimující drak. Všichni jsou zároveň svým způsobem lidsky sympatičtí. Snad to nakonec dopadlo dobře i s tou uhlířkou.

30.03.2022 5 z 5