Lenny33 Lenny33 komentáře u knih

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

V knize se našlo pár povídek, které mě zaujaly - North Finchley, Vánoční zločin (protože D&K), Bratrské pouto či Nejdelší den v roce. Bohužel, velká většina povídek byla naprosto nezajímavá a přesně ten typ, které po zavření knihy ihned zapomenete a nic ve vás nezanechají.
Ovšem co bych knize vytkla především je fakt, že od "vánočních povídek" jako čtenář očekávám mnohé, ale rozhodně ne to, co je napsáno v této knize. Většinově jsou to smutné, depresivní příběhy, které s Vánocemi mají společného možná tak to, že je tam slovo Vánoce jednou zmíněno. Vánoční náladu po přečtení rozhodně nedostanete. 2,5*

27.12.2020 3 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Na rozdíl od jiných knih F. Kotlety postrádá Legie trochu humoru, erotiky (nebylo s kým... až na ještěrku) i celkové "ujetosti" příběhu. Začátek knihy mi přišel hodně zmatený a u některých popisů mi chyběly podrobnější informace. Děj byl vcelku promyšlený. Bylo znát, že se jedná o začátek delší série - autoři se v hodně věcech pošťourali, ale málo z nich vyřešili - čtenáři se tak v hlavně vynořují desítky otázek a na odpovědi si musí nejspíše počkat.
Na další díl jsem vážně zvědavá, protože mě zaskočila informace, že by se díly měly dát číst i samostatně.

29.11.2020 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Rozhodně kniha se zajímavým námětem, ovšem mám hned několik výtek. Dash mi nepřišel zrovna sympatický (jedna z mála knih, kde jsem si hlavní hrdinku oblíbila více než hrdinu) a měl sáhodlouhé rádoby moudré řeči a myšlenky vlastně o ničem.
Dále mě dost vykolejilo pár zvratů ke konci knihy, které byly vyloženě trapné a moc nechápu snahu autorů, udělat z knihy nakonec takovou frašku.
Jako vánoční příběh, od kterého nebudete moc očekávat a vše budete brát trochu s nadhledem, to není úplně špatné.

"....psala, že by chtěla věřit tomu, že někde žije někdo, kdo je jako stvořený právě pro mě. Chtěla bych věřit tomu, že žiju proto, že jsem pro někoho jako stvořená."

"Znamená to, že láska, kterou jsem k němu cítil, byla tak silná a skutečná, že mě navěky změnila. Podobně jako to, že jsem tvým bratrem, odráží a ovlivňuje můj vývoj - a naopak. Lidé, kteří jsou pro nás důležití, zanechávají svůj otisk v našich životech. Ať už ve skutečnosti zůstanou nebo odejdou, v našich srdcích jsou napořád, protože je pomáhali utvářet. A proto se na ně nedá nijak zapomenout."

23.11.2020 3 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Jako v každé sbírce povídek a esejí i zde byly některé texty úžasné, inspirativní či poučné a naopak tu byly ty, u kterých jsem moc nevěděla, co mi chce autorka sdělit.
Ovšem už jen s ohledem na téma celé sbírky, a jeho neustálou aktuálnost a nutnost ho řešit, hodnotím 5*. Doporučuji všem, kdo už dále nechtějí před nehezkou pravdou zavírat oči, ať si přečtou tuto knihu, či jakoukoliv jinou na dané téma. A hlavně si to nenechávat pro sebe a mluvit o tom s ostatními. Není se za co stydět. Nežijeme v tak úžasném svobodném světě (i státu), jak si občas myslíme.

01.11.2020 5 z 5

Perutě noci Perutě noci Zuzana Hartmanová

Bohužel jsem ze závěrečného dílu této duologie spíše zklamaná. Kniha začala přesně tam, kde skončil předchozí díl, ovšem chyběl mi jakýkoliv úvod do děje a aspoň zběžné představení postav. Pokud by někdo četl díly v delším časovém odstupu, podle mě by se moc nechytal.
Souhlasím, že Nix zde ztratila jakékoliv charisma z předchozích dílů. To samé Beilen - v prvním díle muž obestřený tajemstvím, takže jsem čekala, jakého hrdinu nám autorka představí a bohužel se nám představil vcelku bezcharakterní zabiják. To, že se dvě třetiny knihy řešil prakticky jen vztah hlavních hrdinů, snad ani nebudu komentovat.
Celkově mě rozuzlení příběhu moc neuspokojilo. Mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno, zato popis závěrečné bitvy se zdál nekonečný. Co se týče kvality, dost nemile mě tento díl překvapil. Jsem tedy zvědavá na autorčinu nově vydanou knihu Před bouří. Snad už děj bude propracovanější. a časem neztratí na atraktivnosti, jako se stalo u této série.

28.09.2020 3 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Prvních sto stran jsem absolutně nechápala, proč tuto knihu všichni tak vychvalují. Děj byl rozvláčný, nudný, nemohla jsem se do něj pořádně začíst a hlavní postavy mi taky nepřišly nijak zvlášť zajímavé. Pak se děj trochu rozjel, ale vážně mě otravovaly neustále řeči o politice a celkově má autorka zvláštní styl psaní, kdy sáhodlouze okecává naprosto nepodstatné věci. Zhruba v polovině se z knihy konečně stala ona slibované sladká a lehce naivní gay romantika, na kterou jsem se tak těšila. V knize je vlastně mnoho hezkých myšlenek a dokonale popisuje kouzlo první lásky. Ovšem za nejlepší LGBT romanci pro mladé bych ji, na rozdíl od ostatních, neoznačila - nemůžu knize odpustit utahaný začátek a mnoho (bože! ... vážně neskutečně mnoho) řečí o politice a popisů pro děj naprosto nepodstatných věcí. Ale ano... když se tím prokousáte, dostanete tu rozkošnou gay romanci, které já mám tak ráda. 4,5*

22.08.2020 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Několik prvních a posledních stran bylo úchvatných a "nakopávacích" - a to že tyto životní moudra nemám ráda, ale Backman umí promluvit do duše tak hezky a nenásilně.
Ale upřímně, samotný příběh mě nijak zvlášť nezaujal. Autor napsal rozhodně lepší knihy... i vtipnější. 3,5*

20.08.2020 4 z 5

Supernova Supernova Marissa Meyer

Tento díl a závěr celé série je rozhodně nejpovedenější, protože je od samého začátku úderný, plný zvratů, napětí, ale i se špetkou vztahů a neustálého se zamýšlení nad tím, kdo je ještě hrdina a kdo už padouch (a je mezi nimi vlastně nějaký rozdíl?).
Měla jsem hned několik nápadů, jak by se mohl děj vyvíjet a kniha skončit, ale autorka vymyslela svůj rozhodně originální závěr. Líbil se mi, i když na můj vkus skončilo vše moc rychle. Na mě tam bylo málo vysvětlování a vyříkávání si nastolené situace. Strašně mi zde chybí dodatek, jak vidí nastolenou situaci naši hrdinové, kteří nás celým příběhem provázeli. Autorka nás vlastně ochudila o "svět poté" z jejich pohledu. Na druhou stranu ona překvapivá poslední kapitola mě doslova zvedla ze židle - brilantní nápad a autorka si nechala pootevřená dvířka na další možné pokračování.
Kdybych si chtěla trochu rýpnout, asi si neodpustím podotknout na pár nesmyslných kroků ze strany Novo, Ace a (asi spoiler) dá se vlastně říct že v poslední kapitole je naznačeno, že kniha vlastně skončila (nebo k tomu svět alespoň spěje) ve stejné situaci jako začala. Což je vlastně logické, protože se kniha zabývala problémy starými jako lidstvo samo, které vlastně nemají řešení - viz bláhové přání celosvětového míru.
A nakonec - celou sérii mě iritovalo, že se děj odehrává pouze v jednom městě a nikde nebylo zmíněno, jak to má zbytek světa. Takže mě velmi potěšilo, když i tuto otázku autorka zmínila a "vyřešila". 4,5*

09.08.2020 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Když to budu brát jako fantasy román pro mladé čtenáře, tak je to nadprůměrná kniha, ovšem pro mě spíše průměr. Strašně by se mi líbily Griši a jejich svět napsané jako fantasy román pro dospělé. Griši a celý jejich vytvořený svět je totiž moc hezky vymyšlen. Ovšem strašně mi na knize vadily ony "young adult" prvky tipu - celý svět se žene do záhuby, ale v knize se řeší hlavně kdo jak vypadá, co kdo řekl a především, kdo koho miluje (+ mnou nenáviděný milostný trojúhelník), což je vše přednější než řešit, že všude zuří válka a umírají lidé. Tohle mě na těchto knihách vždycky strašně rozčiluje. Jinak to byl poutavě napsaný příběh. Líbí se mi, že autorka vymyslela svůj nový fantasy svět. 3,5*

20.07.2020 4 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Kniha povídek, kterými nás na své pouti doprovází hlavní hrdinka Nix, která je rozhodně velmi originální postava - napůl nekromant a napůl lich - a i přes počáteční rozpaky jsem si k ní našla cestu. Musím taky říci, že mě kniha každou další povídkou bavila více a více. To co jsem na začátku autorce chtěla vytýkat (jednoduchý málo promyšlený děj, žádné velké představení postav) se postupně vytratilo a děj mě pohltil. Je to přesně ten druh fantasy, na který jsem už dlouho měla chuť. Autorka si dokonce vytvořila svůj vlastně svět, ve kterým sice moc nezabíhá do detailů, ovšem je i tak velmi poutavý a čtenář se chce dozvědět více. Také se mi líbilo postupné odhalování Nixiiny minulosti, která je i po přečtení obestřena tajemstvími. Nemůžu se tedy dočkat dalšího dílu, abych se dozvěděla, nejen jak to bude s Nix pokračovat dále, ale snad poodhalíme i její temnou minulost. 4*

15.07.2020 4 z 5

Protivníci Protivníci Marissa Meyer

Kniha plná zajímavých myšlenek, ovšem na rozdíl od Měsíčních kronik postrádá trochu té čtivosti. Většina knihy se nese doslova v poklidném tempu, ovšem závěr je opět velmi napínavý a také otevřený, takže nebude dlouho trvat a otevřu závěrečný díl.

02.07.2020 4 z 5

Strážci příběhů Strážci příběhů Mechthild Gläser

Kniha má rozhodně zajímavý námět a ze začátku mi přišla i poutavě napsaná. Ovšem zhruba ve třetině už mi přišlo, že děj ztrácí na tempu, vše je moc rozvláčné a k hlavním hrdinům jsem si nedokázala vybudovat žádný vztah. Jako pohádkový příběh pro mládež to není špatné, ale jsou mnohem poutavější knihy.

22.06.2020 3 z 5

Tiché šlapací království Tiché šlapací království Zdeněk Svěrák

Chápu myšlenku této pohádky, ale to nic nemění na tom, že jsem panu Svěrákovi nikdy na chuť nepřišla a číst jeho texty mě prostě nebaví. 2,5*

22.06.2020 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Samotné bajky mě bavily. Jsou velmi čtivě a lehce napsány. Dodatky Brumbála byly občas vtipné, ale jinak mě spíše nudily a přišly mi zbytečné.

22.06.2020 4 z 5

A nakonec Vánoce A nakonec Vánoce Petr Šabach

Tři krátké povídky ze života kluka s ADHD. Občas měl zajímavý pohled na věc a řešil to, čeho by si ostatní ani nevšimli.
Neurazí, nenadchne. 3*

15.06.2020 3 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Lepší průměr. Knihu jsem přečetla hlavně díky spojitosti s Wesem a Jamiem, kteří mě taky na knize bavili nejvíc spolu s vtipnými prupovídkami Blakea. 3,5* Jako odpočinkové čtení ideální.

12.06.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Začátek mě uchvátil. Hltala jsem každé slovo a netrpělivě čekala, co se bude dít dál a jaké další kousky tajemství nám autorka poodhalí. Pak mi přišlo, že děj trošku ztratil kouzlo a chvíli jsem se bála, že sklouzne ke "klišé" romantice - celkově byla romantická linka velmi předvídatelná. Ale závěr mě zase pohltil a knihu jsem dočetla se slzami v očích a husí kůží po těle.
Je to jedna z těch knih, které hltám, rychle otáčím stránky, abych se dozvěděla, co se stane dál. Tak moc mě ten příběh zaujme a pohltí. Ale zároveň z takové knížky mám pocit, že se mě každým dalším slovem snaží rozervat na kusy, při čtení mám strašně depresivní náladu a hlavou mi víří desítky myšlenek. A když tohle všechno ve mě dokáže vyvolat jedna kniha, tak mi nezbývá nic jiného, než autorce zatleskat.

03.05.2020 5 z 5

Hra na nikdy Hra na nikdy Jeffery Deaver

Vyšetřovaný případ mě moc nezaujal, zato tajemství kolem otce hlavního hrdiny bylo vážně zajímavé.

26.04.2020 3 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Úžasná kniha, tentokrát pro mě s ještě zajímavějšími lidmi než v Raději zešílet v divočině... nebo jsem prostě jen více vyzrála a lépe to, co jsem se dočetla, dokážu přijmout a zpracovat po svém.
Myslím, že knihu je potřeba číst s otevřenou myslí a brát si z ní to, co je pro nás v tu chvíli nějak uchopitelné, potřebné či zajímavé. Věřím, že za pár let se při čtení pozastavím v textu zase úplně nad něčím jiným. Opět skvost v mé knihovně.

24.04.2020 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Chvilku mi trvalo, zase si zvyknout na autorův styl psaní a ponořit se do děje. Popravdě jsem z knihy méně nadšená, než z prvního dílu, kde bylo všechno tak nové a originální. Petera bych označila za sympatického troubu a Nightingale je pořád obestřen tajemstvími. Děj mi přišel občas chaotický s velkou záplavou jmen. A poslední popíchnutí - lepší spád děje brzdí zdlouhavé často zbytečné popisy ulic Londýna i s jejich historií (občas toho bylo vážně už moc a rušilo mě to od děje). A přesto je to moc dobré čtení. Do dalšího dílu už se nebudu pouštět s tak velkým očekáváním, ale přesto se těším. 3,5*

19.04.2020 4 z 5