lilly1 lilly1 komentáře u knih

Hodinář z Dachau Hodinář z Dachau Carly Schabowski

Prečteno "jedním dechem".Příběh Anny a Izáka,kteří se setkají ve vile důstojníka Bechera.Ona jako pomocnice v domácnosti,on dokáže opravit skoro vše-je hodinář.Oba z koncentr.tábora Dachau...Dožijí se vysvobození?Setkají se po válce s Fridrichem,synem důstojníka,kterého rodiče přehlížejí a který si k oběma najde cestu?Kdo začne číst,brzy se vše dozví...

31.03.2023 5 z 5

Děvčata z pokoje 28 Děvčata z pokoje 28 Hannelore Brenner-Wonschick

Kniha vystihuje to,co je na titulní straně:přátelství,naději a přežití v Terezíně.Díky deníkům a vyprávění přeživších můžeme nahlédnout do života obyvatel Terezína za 2SV.Jak přežít každý den,jak se vyrovnat se vším,co se v ghettu děje...???Děkuji všem,kteří se rozhodnou svůj příběh převyprávět a sdílet i za cenu toho,jak to pro ně musí být mnohdy těžké.

28.03.2023 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

(SPOILER) Kniha čtivá od začátku do konce...Třebaže příběh začíná tak,jak začíná,za vším ve skutečnosti stojí láska židovky Hany k Jaroslavovi a pozdě odeslaný dopis s žádostí o vízum v období 2.světové války...Díky tomu je Hana s maminkou a prarodiči deportována do Terezína a mladší sestra Rosa je na poslední chvíli "ukryta" u rodinné známé,aniž by se stačila se všemi naposledy rozloučit.Příběh ukrývající se Rosy v Meziříčí a příběh Hany v Terezíně a Osvětimi,se prolínají s příběhem Rosiny dcery Miry,ze které se po válce nešťastnou náhodou stává sirotek s jedinou příbuznou- tetou Hanou.Jak se příběhy prolínají,tak se čtenář postupně dovídá,co je pravou příčinou Haniny uzavřené,samotářské a podivínské povahy.

07.03.2023 5 z 5

Svatá zrada Svatá zrada James Forrester

Kdyby Clarenceux tušil,jaký sled událostí nastane,když od prodejce látek Machyna převezme jeho kroniku,převzal by ji i tak?Smysl pro spravedlnost a čest- jsou věci,pro které si jej Machyn vybral.Historický román pojednávající o na první pohled obyčejné kronice,v níž je však "zakódován" klíč k dokumentu,jež svědčí proti legitimizaci královny Alžběty,jako právoplatné nástupkyně anglického trůnu.Podaří se Clarenceuxovi a Rebece-vdově po Machynovi-tajemství rozluštit? Dají dohromady všechna potřebná data rytířů kulatého stolu? A co je to vlastně za dokument,který je důležitý jak pro královniny přívržence,tak i pro její nepřátele a kvůli kterému zemřou nevinní lidé? Román pro dlouhé večery vám záhadu na svém konci rozluští

01.03.2023 3 z 5

Křišťálová noc Křišťálová noc Martin Gilbert

Kniha popisující bezprostřední události po zastřelení německého diplomata v Paříži mladým Židem.Křišťálová noc-noc,kdy bylo v Říši zničeno a vypáleno mnoho synagog, vyrabováno bezpočet židovských obchodů,domů...poníženo,zmláceno,a v některých případech zabito mnoho lidí této víry...Počátek holocaustu.Kniha obsahuje vyprávění těch,co tuto noc zažili a měli štěstí,že přežili...Jsou v ní také zmiňována různá jména,data, fakta ,čísla...a v neposlední řadě mapy související s obsahem knihy.

21.02.2023 3 z 5

Jiří Hotový jede do světa Jiří Hotový jede do světa Kristián Chalupa

Od dětství vášnivý cestovatel Jiří Hotový v knize popisuje své zážitky z cest a přidává i pár fotografií.Cestování jej zcela pohltilo a bylo ( a je) pro něj jednou z nejdůležitějších věcí na světě.Ani zákazy a omezení v době komunismu mu nezabránily cestovat do zahraničí,poznávat místní tradice,zvyky...Situace v naší zemi jej však utvrdila v přesvědčení emigrovat.Jeho druhou manželkou se stala Amphone z Laosu( dnes honorární konzulka v ČR),po níž je pojmenován hotel v Brně,kde můžete ochutnat laoskou kuchyni.Vloni jsme s partou přátel v hotelu přes víkend pobývali a s Jiřím Hotovým a jeho manželkou jsme se osobně setkali.Knihu bylo obtížné sehnat,ale podařilo se!

06.02.2023 2 z 5

Nikdo nás nečekal Nikdo nás nečekal Helga Hošková-Weissová

"Maluj,co vidíš"...řekl tatínek malé Helze v Terezíně a ona malovala.Helga Hošková-Weissová jako jedna z přeživších terezínských dětí,podává svědectví holocaustu pomocí svých kreseb, svého vyprávění a také pomocí knih,které vydala(Maluj,co vidíš , Deník 1938-1945).Tyto vzpomínky jsou důležitou součástí naší historie,na které bychom nikdy neměli zapomenout.Knihu-autobiografii autorky-doporučuji i proto,že jsou zde uvedena jména a díla dalších přeživších,což ocení ti,jež se o téma HOLOCAUST zajímají.

02.02.2023

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Šestiletý Christopher poprvé náhodně potkává stejně starou Rebeccu v roce 1924 na ostrově Jersey.Dětské přátelství přeroste v lásku,ale v období začátku války není jejich vztahu přáno-on je Němec,ona Židovka,kterou rasové zákony "odvedou" kamsi do Říše.Jedinou možností Christophera,jak Rebeccu najít,je nastoupit do Osvětimi jako obersturmführer.Podaří se mu díky své pozici a kontaktům v táboře smrti najít alespoň zmíňku o jeho lásce? Sice se jedná o fiktivní příběh,přesto myslím,že čtenáře dokáže zaujmout.

30.01.2023 4 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Kniha vypráví příběh Petra- lékaře z okresní nemocnice v krušných horách-který propadne alkoholu a díky tomu přijde téměř o vše: pracovní místo,životní nadstandart,manželství s Ninou...Díky starostce v Perninku,která nedbá na pomluvy(za nimiž stojí Nina),dostane šanci a přijme místo obvodního lékaře.Náhodné setkání s Kamilou,s níž se postupně sblíží,je dalším krůčkem ke znovunabytému štěstí.

30.01.2023 4 z 5

Život s Otou Život s Otou Dita Krausová

Krásná kniha popisující život Oty Krause,jenž si ke svému jménu přidal B.( po svém dědečkovi a aby se nepletl s jiným Otou Krausem),se ke čtenářům dostává díky autorově manželce Ditě( známé z díla Osvětimská knihovnice).Kniha obsahuje nejen informacemi týkající se Oty,ale je v ní zmiňován i život Dity,jejich pobyt v koncentr.táborech,seznámení,společný život plný radosti,ale i bolesti...Máme možnost shlédnout mnoho rodinných fotografií,přečíst Otovy básně,úryvky z výpovědí pro archiv v Izraeli...Určitě stojí za přečtení!

28.01.2023 5 z 5

Uvězněné duše Uvězněné duše Radek Gális

Příběhy a vzpomínky dvanácti přeživších holokaust,které sepsal a zachytil autor na základě osobního setkání a vyprávění.Ten,kdo nezažil,nemůže soudit a posuzovat...Přeživších ubývá a já jsem ráda za všechny,díky kterým vzpomínky nezůstanou zapomenuty.

26.01.2023 5 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Anna Elliotová se po několika letech, po zrušeném zasnoubení ,opět setkává s kapitánem Frederickem Wentwortem.Svede je k tomu pouhá náhoda.Annin otec je z finančních důvodů nucen pronajmout jejich rodinné sídlo a s druhou dcerou Elizabeth odjet do Bathu.Anna zatím zůstává a pomáhá s péčí o děti své sestře Mary.Po prvotním setkání Anny a Fredericka to vypadá,že se tyto dvě hlavní postavy budou ubírat každá svým směrem,ale i přes jistá nedorozumění dojdou k poznání,že jsou jejich city stále vzájemné a nikdy nevymizely.Život venkovské střední třídy v Anglii,každodenní činnosti,zájmy,zábava,zápletky,shledání...s tím vším jsme-jako vždy u díla J.Austenové- v Anně Elliotové seznámeni.

25.01.2023 4 z 5

Lastočka Lastočka Jitka Závodná

Kniha,kterou jsem musela číst,číst a neodložit,dokud jsem ji nepřečetla...Dokázala jsem se při čtení pousmát,nevěřícně kroutit hlavou,a i slza ukápla.Co vše se dá během jednoho života zažít,jak dokáže přesvědčení některých jedinců ovlivnit osudy mnohých z nás ( mám na mysli idealismus nacismu a komunismu).Kniha obsahuje autentické vzpomínky paní Ludmily,která se českým rodičům narodila v Novosibirsku.Ludmilčin tatínek Josífek coby "spolehlivý člen Strany" ,do které vstoupil dobrovolně pln očekávání ,byl do Ruska vyslán spolu s manželkou Růženkou a dcerou Jarmilkou,aby se zde naučil budovat "kýžený ráj na zemi"...Jaká je však realita a skutečný život v Sovětském svazu poznávají pozvolna.To už se ale dostávají do hledáčku těch,kteří pro Josífka byli vzorem.Útěk zpět do vlasti se jako jediná možnost se štěstím povede.Narodí se i třetí dcera Květuška.Co všechny v životě čeká dál,co vše musí vytrpět za údajnou vlastizradu- upadnutí v nemilost; nutný,žel nezdařený pokus Jarmily a Ludmily překročit hranice;uvěznění milovaného tatínka ... to vše a mnoho dalšího všechny čeká na základě politického smýšlení těch,co jsou právě u moci.Ludmilčin osud a osud jejich nejbližších je opravdu nevyzpytatelný.Když už se zdá,že by mohlo být všemu zlému konec,objeví se zas něco jiného...Při čtení Lastočky nejenže nahlížíme do života rodiny,která vždy stojí při sobě,ale díky ní jsme svědky politických událostí v naší zemi,které se staly.

14.01.2023 5 z 5

Fredy Hirsch a děti holocaustu: Příběh zapomenutého německého hrdiny Fredy Hirsch a děti holocaustu: Příběh zapomenutého německého hrdiny Dirk Kämper

FredyHirsch-pro mne člověk spojený s židovskými dětmi v období holokaustu.Autor v knize na základě dokumentů a příbehů přeživších,kteří se s Fredym setkali, popisuje Fredyho život od dětství do osudného 8.března 1944. Jeho činnost v sionistic. mládežnickém hnutí, názory a postoje ,pomohly mnohým dětem zvládnout život v Terezíně a po převozu do Osvětimi "ulehčit" přežívání v tzv.rodinném táboře.Děti pro něj byly vším.Vztah SSmanů k jeho osobě byl pro některé záhadou.Pro někoho bylo také nepochopitelné nevyužití možnosti zůstat v Birkenau na základě tzv.Hellmanova seznamu. Byly jeho myšlenky popisované v knize skutečné?Myslím,že to tak být mohlo. Co se mu doopravdy honilo hlavou,když ho určili za toho,kdo má stát v čele povstání?Sebevražda nebo mu ke smrti někdo "dopomohl"? Jak to bylo doopravdy,ví jen on sám...

08.01.2023 5 z 5

Poslední Herrmannovic holka – Cesta do Terezína Poslední Herrmannovic holka – Cesta do Terezína Eva Herrmannová

Vyprávění dívky Evy,kterou coby dítě ze smíšeného manželství nemine transport do Terezína.Norimberské zákony nebraly na nikoho ohledy.Třebaže jsi uspěšný opavský podnikatel(čímž Evin tatínek byl)platí veškerá omezení i pro tebe,bez výjímky. Jsi ŽID ,proto nemáš postupně na nic nárok.A to se týká i tvé rodiny.Pisatelka popisuje své dětství před válkou,vzpomíná na čas v době války a život v Terezíně.Ve svém mladém věku( jako mnoho jiných jejích vrstevníků) toho zažije opravdu mnoho.Na rozdíl od jiných členů rodiny se konce války dožije a vrátí se domů k rodičům.

08.01.2023 4 z 5

Zase se shledáme Zase se shledáme Madeleine Goldstein

Příběh Madeleine a Jacquese v Paříži za 2.SV. patří mezi autobiografii,za níž jsem ráda,že je součástí mé knihovny.To,co jako Židé museli prožít,je pro mne , i po přečtení mnoha knížek s touto tématikou, stále nepředstavitelné! Oba dva-již jako manželský pár s malou dcerkou,se stali součástí odboje.Bohužel padli do léčky a byli transportováni do Osvětimi a na rampě odděleni.Přežít nelidské podmínky (Madeleine navíc s vědomím,že manžel "šel rovnou do plynu"),přizpůsobit se táborovému přežívání,vidět a vnímat lidské utrpení,každodenní smrt,nevědět nic o své dcerce,najít sílu každý den přežít a pak,po konci války,se jako zázrakem potkat v hotelu Lutetia...To může opravdu "napsat" jen život.Oba dva již nejsou mezi námi,ale třebaže je osobně neznáme,díky této knize víme o jejich životě hodně.

04.05.2022 4 z 5

Horečka nad ránem Horečka nad ránem Péter Gárdos

Příběh dvou mladých lidí,kteří se poznávají na základě svých poslaných dopisů.Miklós a Lili - každý se svými smutnými příběhy prožitými v koncentr.táborech,jež se podepíši na jejich zdraví-dokáží přes to všechno najít v době rekonvalescence jeden druhého a zamilovat se do sebe.Dopisy jsou odrazem jejich duše,pocitů a svědčí o jejich souznění jak před osobním setkáním,tak také po něm.

03.04.2022 3 z 5

Transport za věčnost Transport za věčnost František Tichý

Knihu velice doporučuji ,zejména mádeži...Život- vlastně přežívání- v Terezíně v období holokaustu je zde přiblížen díky příběhu chlapce Honzy,který pro záchranu přítele Petra pronikne do Terezína.Každodenní útrapy ghetta jsou líčeny a popisovány na základě vyprávění přeživších,zachovalých dokumentů a my se tak díky tomu setkáváme se smutnou a tragickou realitou té doby.Osobně jsem v Terezíně byla s přáteli několikrát a děkuji Lukáši ( průvodce Lukáš Lev) za jeho znalosti a velice zajímavé prohlídky bývalého ghetta.Knihou jsem si vše "připomněla" .Autentičnost prostředí a života vyniká tím,že-jak sám autor píše většina epizod má reálný základ v tom,co se u nás v té době dělo.

24.03.2022 3 z 5

Hračkář Hračkář Liam Pieper

Dvě časové linie rodiny pokračující ve výrobě hraček.Arkadij se svým osudem před Osvětimí a v Osvětimi,kde mu do života vstoupí nacista Dieter.Arkadij,Adam,Tess a jejich život v současnosti,kdy Arkadij předal společnost vnukovi Adamovi.Tu však řídí spíše jeho žena Tess.Adamovo tajemství je pro čtenáře jasné,kdežto Arkadijovo...Kniha se mi četla dobře,ale takové "překvapení" na závěr jsem nečekala :-)

17.03.2022 4 z 5

Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Inna Rottová - Mirovská

Blokáda Leningradu pohledem Inny,která nesmyslností války,přichází o své nejbližší,rodinu,přátele,dětství...Žití-spíše přežívání-ve hrůzných podmínkách v nejistotě,co bude za pár hodin,zítra...zda-li je konec války nablízku...Přes to všechno mít své sny a dokázat se radovat z maličkostí.Autentičnost prostředí války z pohledu děvčete,vyprávění,kdy se minulost střídá se současností,určitě stojí za přečtení.

09.03.2022 4 z 5