Lily101 Lily101 komentáře u knih

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Některé povídky top, některé prvoplánové (už při četbě víte, jak chce autor povídky příběh vést a jak to celé dopadne). Jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a že výtěžek z knihy putuje na dobré účely, avšak vzhledem k tomu, že top povídky a ty “prvoplánové” byly v poměru zhruba 1:1, musím udělit knize zlatý střed v podobě 3 hvězdiček.

11.10.2022 3 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Michelle Frances

Prvních cca 100 stran se děj vleče. Pak ale nabere spád. Celou dobu jsem fandila matce a (SPOILER) nechápala jsem, jak z jednoho incidentu, který nikdo neviděl, všichni odsoudí matku, kterou znají dlouho, jen na základě “lži” prakticky cizí holky. Dále nechápu, proč všichni “hrotí” lež od matky jako enormní a zlehčují vše, co udělá přítelkyně (jasně, může být manipulativní, ale osoby min. o polovinu starší než ona by její chování odhalit mohli s ohledem na životní zkušenosti. (KONEC SPOILERU)

Anotace trochu matoucí. SPOILER: Lauřiné nestoudné lži totiž předchází několik lží od Cherry. KONEC SPOILERU.

Rozpory v knize (ne všechny, první neuveden-mám toleranci,že jednou, max. dvakrát /s ohledem na to,že knihu čte před vydáním více lidí, kdyby to bylo míň, tak prostor pro toleranci by byl z mé strany větší, neb stane se/ se něco takového stát může):
- str. 205 (sedí v kavárně s třetím šálkem kávy) x str. 207 (dle popisu je v čekárně v nemocnicis třetím šálkem kávy);
- str. 229 posl. věta “Zítra to udělá.”(záznam z 24.2.) x str. 230 začíná 2.3. (kdy to, co předjímá a strana 229 udělala) : po 24.2. nenásleduje v kalendáři 2.3., takže “zítra” tam uvedeno nejspíš být nemělo.

Na druhou stranu byla kniha čtivá, napínavá a zajímavá. Ženské intriky v praxi, z kterých má asi většina žen strach je zažít na vlastní kůži (vč. mě). Závěr asi trochu neočekávaný, ale nic co by popíralo cokoliv předem uvedeného. SPOILER: Jen trochu nechápu, proč otrávit snoubence léky na spaní, když přišel velice unaven po celodenní lékařské službě, notabene když jí na něm tak záleží kvůli úrovně života a tak? KONEC SPOILERU

I přes vše výše uvedené doporučuji! Protože to bylo čtivé a pro ty, kteří si to neumí představit, tak ženské intriky jsou dost nebezpečné a nepříjemné, což z této knihy zjistíte, pokud o ženských intrikách nic nevíte.

30.08.2022 4 z 5

Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná Monika Bittl

Já jsem zatím “jen” zasnoubená a z četby jsem měla trochu obavy (viz dle recenzí níže). Nakonec se konalo milé překvapení (tak, jak to popisuje recenzentka madem, zásluhou které jsem se rozhodla dát knize šanci). Možná by bylo super si knihu přečíst “až” za nějakou dobu coby “zkušená manželka”, ale pokud s partnerem žijete ve společné domácnosti, tak knihu také “oceníte”. Asi dvě části knihy ( z těch několika) mi přišly nezáživné, ale zbývajících cca 98% bylo zajímavé a oddechové. Doporučuji číst na dovolené (částečně jsem tak učinila i já a bylo to dobré rozhodnutí). Jedná se o knižní jednohubku (celkový čas čtení knihy u sečtělejšího čtenáře /=ten, který rád čte a neovládá rychločtení/ odhaduji na cca 4 hodiny). Mužům spíš nedoporučuji číst, neb kniha by měla být brána s nadsázkou a číst obdobný text o ženách bych nedokázala (protože ona nadsázka by mi chyběla), avšak pokud jste odvážný, tak proč ne. Na světě je spousta knih a tato Vám návod na pochopení ženského světa nepřinese (asi dvakrát jsem byla “zmatená” i já jako žena, zda to autorka myslí vážně a ona prostě nic v knize nemyslí tak úplně vážně).

13.08.2022 5 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Dle posledních komentářů jsem měla strach knihu číst….a obávala jsem si ji za 49,- v akci pořídit. Po dočtení mohu říct, že kniha byla top! Nemohla jsem se od ní odtrhnout a měla uvěřitelný závěr (na rozdíl od mé první přečtené knihy od autora: “Zamkni poslední dveře”).

09.08.2022 5 z 5

Tak hodně štěstí Tak hodně štěstí Kristan Higgins

Začátek hodně dynamický, pak se vše rozvolnilo, ale v dobrém slova smyslu (text plynul a četl se dobře).

Téma obezity je skoro až špičkou imaginárního ledovce. Protože jsou tam jiná závažná témata.

Předpokládám, že přesně takhle by holky mohly uvažovat, byť otázkou (pro čtenáře) zůstává, jak moc jsou hlavní protagonistky při těle. Některým čtenářům to vadí, mi osobně to nevadilo.

SPOILER: Vadil mi sladký závěr. Přeci jen jsem to možná očekávat mohla, ale kniha je především o oné obezitě a kdyby byl příběh decentně sladký, možná by to šlo. Ovšem toto bylo jako z ukázkového romantického filmu, takže naprosto nereálné. KONEC SPOILERU.

Oceňuji otázky čtenářům na konci. Trochu to ve Vás evokuje otázky, které jste možná dostávali za úkol zodpovědět v rámci povinné četby ve škole (aspoň my to tak měli), ale současně pravděpodobně budete schopni odpovědět na mnohé z nich, jen na základě postřehů ze čtení samotné knihy a něco bude stát na Vašem dojmu. Správné odpovědi v knize nenaleznete, ale dle výše uvedeného to nevadí, neb si odpovíte sami.

Kvůli závěru,trochu i nutnosti dát do knihy co nejvíc závažných témat (jedno bych fakt nečekala a není to příjemné čtení) a tolik postav, že jsem se v tom skoro do půl knihy ztrácela (a musela si postavy napsat-hl. rodinné příslušníky hlavních protagonistek), plný počet hvězdiček udělit nemohu. Kdybych mohla, tak dám 4,5 hvězdičky, což zde dát nelze, takže zaokrouhluji na 4.

08.08.2022 4 z 5

Narozená v devadesátkách Narozená v devadesátkách Denisa Benešová

Nic ve zlém, ale…fakt toto muselo vzniknout? Nestačilo pár těch textů sdílet třeba na sociálních sítích (mezinárodní den deprese, výročí úmrtí autorky a tak)?

Sdílet školní práce, jako asi ok, ale v každé z nich se autorka vyhýbá odpovědi na zásadní životní otázky, které jsou účelem psaní práce.

Jedná se o soubor povídek a slohových prací (slohových prací je cca 6) v jedné knize. Následuje na poměry knihy opravdu dlouhý doslov (mnohdy se zbytečnými informacemi, jako by si z něj paní Mikulová dělala vlastní knihu; klidně at´ si ji napíše a vydá, nic proti ničemu, ale toto měl být knižní “pomník” autorce) a jestli v textu byly opraveny jen gramatické chyby, tak jak to, že tam pořád nějaké vidím :-D? Název knihy, jak již píše jeden recenzent pode mnou je hodně matoucí a čekala jsem těch příběhů z vyrůstání v devadesátých letech minulého století víc.

Možná by to autorka dotáhla dnes daleko, možná ne. Občas to hodně působí jako text, který dokáže vytvořit jakýkoliv vrstevník v dané době. Hloubku to místy má, ale tu tam dokáže vložit i jiný teenagerský autor té doby. Nicméně
zde vlivem životních okolností vidíme, že ten přesah je dán onemocněním psychickým. Autorka to měla těžké. Ještě bych dodala na okraj, že autorka studovala střední školu, která s knihama souvisela. To však nic nemění na tom, že to měla těžké.

Trochu mi to přijde za autorku nespravedlivé. Rodiče předali její texty a fotky někomu (možná i více lidem) za účelem vydat vše knižně a zpeněžit texty. Moc mě mrzí, že jsme nebyli jako čtenáři puštěni dál do textů související s nemocí, protože to rodina zakázala (a když ne, tak to byly intimní texty dle paní Mikulové, což opravdu být musely a to myslím zcela vážně).

A teď pozitiva knihy. Některé texty jsou velmi dobře v knize zařazeny, takže po přečtení předchozí “podkapitoly” na Vás zapůsobí. Pár z nich se mi moc líbilo (slovy asi dvě) a mají jistou nadčasovost, za níž autorce děkuji a současně tam nahoru gratuluji (neb napsat něco /úvahu, deníkový záznam…moc netuším, jak některé texty zařadit/ nadčasově je velký úspěch).Současně i fotky autorky mi přišly hodně zajímavé. #prvniknihasrpen

02.08.2022 3 z 5

Bezonomie Bezonomie Brian Dumaine

Na jednu stranu je pro mě čest být prvním recenzentem této knihy v rámci tzv. "komentáře". Na druhou stranu si uvědomuji, jak nesnadný úkol je přede mnou.

Kniha autora na zadním přebalu uvádí, že se jedná o "podrobný, objevný a objektivní pohled na světově dominantní obchodní model společnosti Amazon". S tím ovšem nemohu souhlasit, neb objektivní kniha rozhodně není. Za mě byl autor jednostranně zaujatý s tím, že sice občas zmínil i protiargument, ale následně jej velmi obratně "zastřel" (nebo neobratně, ale ve většině případech mi přišlo, že velmi zvláštním stylem /co si budeme, je to vlastně svým způsobem umění/ protiargument slovně přešel). Na konci knihy sice zareagoval tak, že se přidal na druhou stranu, ale nebylo to úplně uvěřitelné.

Recenze opět na zadním přebalu knihy od "The Washington Post" zmiňuje, že se jedná o systematický popis fungování společnosti", s čímž také nesouhlasím. Občas byly témata hodně nahodilé, neustále se v textech míchaly roky (nejčastěji šlo o roky 2017-2019, kdy se toho v Amazonu nejspíš hodně událo). Navíc témata se občas opakovaly, někdy s přidanou hodnotou, tudíž místo aby bylo vše úhledně v kapitolách, tak obsahově jste poznámku např. na drony apod. nalezli napříč celou knihou.

Nadměrné užívání slovního spojení "setrvačník UI" (na konci knihy se od této zkratky ustoupilo, těžko říct proč a to na "setrvačník umělé inteligence") a opakovaně ve špatném tvaru se nacházející slovo "četné" (jednou, dvakrát to omluvíte-překlep, stane se každému-ale pak už to hodně tahá za oči a Vám začne připadat, že překladatel nejspíš slovo špatně užívá v každodenním užívání českého jazyka). A prosím to, že autor (spíš překladatel) nezná zpěvačku Nicky Minaj a proto její jméno uvede v mužském tvaru mi přišlo tragické (hl. v době internetu, kdy se dvěmi kliknutími můžete ujistit, jak to tedy správně je). Tolik k překladateli a tato část nebude součástí hodnocení, neb za toto autor nemůže.

Pozn. Raději dodávám také to, že srovnání informací na zadním přebalu knihy není součástí hodnocení. Jen jsem texty chtěla upozornit na body, které za mě povedou ke snížení hvězdiček (protože neobjektivnost tak do očí bijící a nesystematičnost knihy už je dáno obsahem, který autor ovlivnil).

Dále se kniha místy hůře čte, což je dáno nesystematizací knihy (viz výše) a dále jistou mírou kostrbatosti v souvislosti s údaji, které Vás pravděpodobně ani nezajímají (nebo je vyhodnotíte jako aspekty, které jsou vcelku jasné a není třeba je rozebírat), což pravděpodobně vede k tomu, že se do čtení knihy budete muset místy nutit, ale pak zase přijde část, která Vás naprosto pohltí a opět se dostanete do nezáživnější či chaotičtější části (vlivem proplétání různých informací napříč kapitolami, což Vás ale možná také udrží ve střehu).

A teď (konečně) k pozitivům:

Ačkoliv je autor zastánce jedné strany, předkládá i argumenty/zkušeností lidí protistrany. Po přečtení poděkování se dozvíme, komu za to pravděpodobně můžeme poděkovat. V této části jsem chtěla ocenit rozsáhlou rešerši autora, ale jak zjistíme také v poděkování, tak tato zásluha náleží především jiné osobě. (Tato část není nijak ironická. Jsem osobám, které se o toto postarali, vděčná, protože jinak by kniha byla prostě jiná nebo by ji autor psal tak dlouho, až by kniha "zastarala" dřív, než by se mohla uvést na trh.)

Pro někoho, kdo o Amazonu prakticky nic neví (ehm...ano, do této kategorie lidí spadám i já), je naprosto skvělá. Pokud si rádi procvičíte kritické myšlení (nebo si jej chcete osvojit), tak ještě skvělejší. Pro ty, kteří nemají přehled v tom, co všechno už umělá inteligence umí, bude tato kniha zajímavým námětem k zamyšlení a otevře Vám oči (ano, i u mně k tomuto došlo, protože do této kategorie také spadám). Pro ty, kteří si rádi utvářejí vlastní názor bude kniha také přínosem, protože ačkoliv autor mezi řádky svůj názor odhalí, tak Vám rozhodně nic nevnucuje a občas předloží i protiargumenty (ano, byly chvíle, kdy mě napadl zásadní protiargument na autorův text a gradovalo a gradovalo to, až na závěr autor protiargument skutečně zmínil / i když se lišil od toho, co napadlo mě jako první, tak to naprosto přijímám-navíc autor je starší než já a má víc zkušeností + víc hlav víc ví-každého může napadnout něco jiného jako první a aspoň si čtenář osvojí i další "úhel pohledu", jak na problematiku nahlížet/).

Suma sumárum: Budu znít protichůdně, ale toto je kniha, která se dnes po dočtení stává jednou z knih, která mi změnila život a rozšířila obzory (trochu v rámci podnikání, ale především v rámci toho, co vše už jako lidstvo technologicky umíme). Bohužel musím ubrat hvězdičku za nesystematizaci a vysokou míru subjektivity autora. Kdybych zde mohla hodnotit půlhvězdičkami, tak knize dám 4,5 hvězdičky a tu půlhvězdičku dám za to, že mi rozšířila obzory. Pět dát nemohu, protože by to bylo nefér vůči recenzím knih, které jsem četla před touto knihou. Rozumím, že autor si "zvedl laťku", protože napsat populárně naučnou knihu s takovým množstvím informací není snadné, ale třeba tak budu moci ohodnotit autorovu další knihu (a moc ráda to udělám, bude-li k tomu důvod)!

28.07.2022 4 z 5

Posilování stresem: Cesta k odolnosti Posilování stresem: Cesta k odolnosti Pavel Kolář

Zajímavá kniha. Před čtením jsem slýchávala, že bude náročná na čtení (odborný styl), ale tak tomu úplně není. Je psaná vcelku čtivě a i odborné medicínské pojmy jsou dobře popsány. Také jsem četla knihu déle, ale jsem nadšená.

#prvniknihacerven

05.06.2022 5 z 5

Obyčejné lhářky Obyčejné lhářky Louise Guy

Za mě oddechové čtení, které si už zítra nebudu pamatovat. Těžší témata jsou vcelku běžná a tak se nic atypického (zapamatování hodného) konat nebude. Jediné překvapení je to, že kniha po úvodních cca 30 stranách nabude na čtivosti.

Dvě hvězdičky za snahu autorky a celého týmu nutného k vydání knihy.

P.S.-Knihu jsem vybírala po dost dlouhé době bez ohledu na hodnocení na databázi knih. Asi nejsem vyloženě zklamaná, neb #prvniknihapoprodelanicovidu si asi žádala něco odpočinkového, avšak čekala jsem něco hlubšího (aspoň jednu hlubokou myšlenku).

SPOILER: Typická americká knížka. Happy end se koná ve všech směrech a je to až nerealistické.Současně moc nechápu název knihy. Jedna protagonistka lže, druhá lže sama sobě (spíš si neuvědomuje realitu a problém) a třetí je v tom úplně nevinně. KONEC SPOILERU.

#prvniknihavdubnu

02.04.2022 2 z 5

Martinka se učí plavat Martinka se učí plavat Gilbert Delahaye

Kniha mého dětství. Nyní přečtena po letech, jako malá jsem příběh chtěla číst od maminky opakovaně, v rámci čtenářské výzvy (18. Kniha s jménem v názvu z roku 2017-v době vyhlášení výzvy jsem zde na DK ještě neměla účet).

Nejsem cílová skupina, ale jedná se o knihu, kterou budu jednou chtít přečíst svým dětem, budu-li je v budoucnu mít.

27.12.2021 5 z 5

Martinka v nemocnici Martinka v nemocnici Gilbert Delahaye

Knihu, kterou jsem jako malá milovala. Přečteno po letech v rámci čtenářské výzvy (16. Oblíbená kniha Tvého dětství z roku 2016/plněna dodatečně; neměla jsem v té době zde na DK účet).

Nejsem již věková skupina, pro kterou je kniha psána, ale poselství dle mého skromného názoru má a bude to kniha, kterou jednou budu chtít číst vlastním dětem, budu-li je mít.

27.12.2021 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Za mě je závěrečná část dost velké zklamání. Knihu jsem dočetla až nyní, ale přes svátky jsem se na ni ani nepodívala; holt nebyla úplně top a vlastně jsem ji dočetla jen kvůli jedné dějové linii (SPOILER:Těhotenství.KONEC SPOILERU.). Líbí se mi na ní, že je víc na úrovni tím, že je více zasazená do doby a více o ni pojednává, ale jinak...mě tedy po dějové linii bohužel ze všech 4 částí zaujala nejméně a nic by se dle mého skromného názoru nestalo, kdyby byla o cca polovinu kratší.

27.12.2021 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Poprvé jsem knihu četla před více než 10 lety a byla z ní nadšená. Nyní už nadšení nedorazilo. Trochu jako “Atlas mraků” jen více smysluplné na první pohled a provázanost příběhů je víc než zřejmá.

12.12.2021 3 z 5

Tento díl je tak trochu zklamáním. Předimenzování vzdělání jako něčeho, co dává patent na rozum, je mi, ač čerstvé absolventce VŠ, dost proti srsti a neustálé omílání, jak má vše Elena vydřené, mě také přišlo trochu mimo realitu, byť současně naprosto rozumím. Mám za to, že to tak má dost lidí a i já mezi ně patřím, neb vzdělání samo do klína nikomu nespadne.

SPOILER: Elena ztratila s Ninem naprosto hlavu, neb je asi šíleně zamilovaná už od dětství, což se dá asi i pochopit. Překvapující je to, že zná i osudy jiných žen /hl. Lily/ a jak to s nimi dopadlo a i přesto do toho jde. Zamilovanost či odvaha? Uvidíme. KONEC SPOILERU.

Tento díl mi přišel zatím nejméně čtivý, životní příběhy protagonistů místy až moc kostrbatě a na tenké nitce jakoby narychlo propleteny (klobouk dolů však za udržení “při životě” tolika postav) a popis politiky tehdejší doby byl asi pro někoho zajímavý, avšak asi to nebude šálek kávy pro každého (místy mi to přišlo dost na sílu, jako by tím kniha dostala přidanou hodnotu).

I přes výše uvedené se těším na poslední, závěrečný díl. Přeci jen první a druhý díl byl super. Uvidíme, jak to s protagonisty tetralogie: “Geniální přítelkyně” dopadne.

27.11.2021 3 z 5

Kouzlo Kouzlo Rhonda Byrne

Tato kniha mi změnila život. Hodně subjektivní a odvážné tvrzení, ale já si za ním stojím.

Doporučuji napřed zhlédnout film: “Tajemství”, protože pak-dle mého skromného názoru-budete víc chápat, o co kniha usiluje a min. u jednoho cvičení se Vám znalost výše uvedeného filmu bude hodit.

Jinak; doporučuji dělat všechna cvičení, byť třeba “sečtení deseti požehnání” každý den po probuzení je dost náročné, neb je před člověkem nový den a tak se vděčnost za určité entity možná bude opakovat. Poslední cvičení knihy mi přišlo dost v duchu druhého denního cvičení, ale i přesto jsem jej udělala. Hodnotit knihu bez dělání cvičení mi přijde poměrně nevhodná, protože je to gró knihy. Na jednu stranu cvičení některé dny zaberou hodně času, na druhou stranu je třeba uznat, že cvičení mohou mít význam pro Váš život v tom nejlepším slova smyslu. A to za to stojí, ne;-)?

Knihu hodnotím nadmíru pozitivně a už od počátku vím, že si 28 denní cyklus mám v plánu projít ještě jednou:-).

21.11.2021 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Knihu bych nečetla, nebýt čtenářské výzvy.

Je psaná pro děti, tedy dost jednoduchým jazykem (aspoň dle českého překladu). Takže pro děti skvělá, pro dospělé vcelku infantilní záležitost (ale čtenářská výzva je čtenářská výzva, že;-)).

Dvě hvězdičky za snahu, třetí za vykreslení světa, který byl dobře vymyšlen (aspoň dle mého skromného názoru si nic nerozporovalo a nápad jiného světa jistě není nic lehkého). Zbývající dvě si umím představit, že bych dala cca v devíti letech, ale holt už nejsem cílová skupina, za což ovšem ani autor, ani kniha nemůže.

17.11.2021 3 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Dost plytce klouže po povrchu a závěrečná kapitola snad ani nemusela být :-), neb jen celý dojem z knihy za mě narušila.

Ale na to, že je plytká (v ne úplně špatném smyslu), má v sobě poselství.

I přes výše uvedené a celkové hodnocení doporučuji.

22.10.2021 3 z 5

Dej mamce pusu Dej mamce pusu Joy Fielding

Na jednu stranu dobrá kniha, na druhou stranu by se něco takového dnes spíš nestalo (právo již řeší otázky vztahující se k otázce mezinárodního práva/víc kvůli spoileru záměrně neuvedu/ v knize a spojení s Melem na konci knihy by vyřešil mobilní telefon-je fajn vidět vývoj v čase), naivita i protivnost hlavní protagonistky vůči Melovi a Annie mi přišla ne úplně patřičná (+jak již je uvedeno pode mnou v recenzích-) Fakt se musela osmiletá Annie ptát Donny na něco takového? Není to trochu na úkor autenticity, hl. vůči datu vydání knihy i překladu knihy do českého jazyka/dnes už možná děti vyspívají rychleji, ale i kdybych toto vzala v potaz a tedy to posuzovala dle doby současné, tak mi to přišlo moc brzy na takový dotaz/?) a překlad místy zvláštní (pár vět ani nedává smysl, ale přečíst knihu se i tak dá bez odložení).

09.10.2021 4 z 5

Pánský klub Pánský klub Erica Katz

Opravdu jsem chtěla dát 5 hvězdiček! Ale po posledních min. 50 stranách nemohu.

Prostředí advokátní kanceláře vč. vysoce náročného pracovního tempa je dost atraktivní a po této stránce je kniha na pět hvězdiček, TEDY když pominu-za který autorka nemůže (aspoň v to doufám, když dle medailonku vzadu dělá to, co dělá) a tudíž to u ní nehodnotím-NAPROSTOU neznalost pojmů (právník a advokát). Překladatel si myslí, že to jsou synonyma, ale není tomu tak. Současně roky praxe mají koncipienti, advokát je advokát a roky praxe už nepotřebuje, neb už za účelem advokátních zkoušek stanovenou praxi naplnil a úspěšně složené advokátní zkoušky mu umožnily “pracovat sám na sebe” a i kdyby pracoval v AK, tak už se praxe nějak nepočítá tak, jak v knize (1.-4.ročník, školení). SPOILER: Navíc, kdy byly advokátní zkoušky vykonané, když po úspěšném absolvování práv hlavní protagonistka odjela s tátou do zahraničí a pak už nastupovala do práce? KONEC SPOILERU. Třeba je tomu tak v Americe (nevěřím), ale i kdyby, tak by kniha měla být uzpůsobena podmínkám dle překladu, nebo ne? Popisek tedy zcela odpovídá pracovní pozici advokátního koncipienta.

Dost mě zklamala i linie výslechu, která byla napínavá a napínavá a najednou…nuda. Taktéž hlavní dějová linie vyšuměla a nahradila ji vedlejší, přitom mě tak zajímalo, jak to bylo s praxí dál. SPOILER: A ejhle, krátce před zařazením do týmů, je najednou střih a 3,5 letá praxe na dané pozici a ve vysněném týmu. KONEC SPOILERU.

SPOILER: Iniciativa na mě působila dost neuvěřitelně. Což na Vivienne asi také :-D. KONEC SPOILERU.

K tomu, jak se hlavní protagonistka hodně změnila…no, já si to nemyslím, neb sklony k tomu, co ji změnilo, místy prostě měla. SPOILER: Tři týdny s otcem po úspěšném absolvování studia cestovali a kouřili jistou drogu. Takže k tomu možná měla sklony. A s Peterem nic mít nemusela; bylo to čistě její rozhodnutí. Tak jako ji nikdo nenutil brát jisté omamné látky; to ona chtěla okolí dokázat, že není slušná, což vzhledem k tomu, že zkusila drogu před nástupem do práce, asi i byla pravda. Jinak to neměla lehké, ale doteď nechápu, jak byla naivní, co se Carmen týče (ačkoliv v knize postava Carmen “vyšumí do ztracena”, což je škoda).KONEC SPOILERU.

Knihu jsem si spontánně zakoupila v knihkupectví. Nelituji a doporučuji všem advokátním koncipientům (nejlépe po úspěšném absolvování studia a před nástupem do zaměstnání na tuto pozici) min. v ČR, kde pracovní náplň a také povinnost let praxe obecně odpovídají této pracovní pozici (knihu berte min. trochu s nadsázkou, je tam popsán extrém).

04.10.2021 4 z 5

Pandemie Pandemie Robin Cook

Mám dojem, že jsem četla jinou knihu, než recenzenti pode mnou, ale věc se má tak…četla jsem přes léto nemálo knih od autora a tato byla skvělá! Tedy až na ty překlepy v překladu (stane se) a až na protagonistu, jindy dost bystrého, který si nyní nebyl schopen propojit souvislosti, tak jak tomu bývalo dřív, ale jinak ta kniha má šmrnc.

Pro mě byla i nesmírně čtivá…první den jsem přečetla 250 (!) stran a druhý den (tedy dnes) 155 stran (obsahová část děje má celkem 411 stran, z toho děj začíná od strany č. 7= 411-6=405 stran). Takže pokud se někdo bojí tlouštky knihy, tak za mě není důvod k obavě (aspoň to zkusit, neb samozřejmě každý čtenář je jiný a co někomu připadá mimořádně čtivé, to se tak jinému zdát nemusí-ale já se od knihy nemohla odtrhnout + mnohdy asi četla s ústy dokořán údivem nad samotným obsahem knihy=za mě prostě výborný výkon autora, kterému aspoň obrazně smekám klobouk).

21.09.2021 5 z 5