Lily101 Lily101 komentáře u knih

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Tato kniha mě naprosto dostala! Četla jsem ji vždy cestou MHD do práce (z práce jsem chodívala pěšky) a tahle kniha za mě ano! Inspiruje, motivuje a možná i občas pobaví. Na to, že se jedná o americkou knihu, tak obsahovala jen jednu drobnou věc (rozebranou v pár větách), která u nás moc reálná není (i když, kdo ví?).

V průběhu četby knihy z veřejné knihovny jsem si knihu rozhodla pořídit. Přeji si být kreativní a tato kniha mi tak bude užitečná i do budoucna.

U první knihy jsem měla dojem, že mi předává něco, co buď vím, nebo v hloubi duše vím. Přečetla jsem ji tedy ve vlaku do hodiny a půl, ale tato kniha byla ještě lepší! Mám ještě vypůjčený třetí díl této triologie, tak uvidíme, jaká kniha: Jeď dál bude.

P. S. - Jen mám trochu dojem, že jsem četla jinou knihu, než recenzenti pode mnou.

19.06.2023 5 z 5

Takoví normální #přátelé Takoví normální #přátelé Sarah Alderson

Knižní jednohubka.

Na druhou stran bych měla asi min. dvě výhrady k samotnému závěru, neb mi to částečně přijde nelogické.

11.04.2023 4 z 5

Když nejste v pohodě Když nejste v pohodě Jill Stark

Jak píše jeden z recenzentů níže, kniha si u dvou rad rozporuje.

Možná jsem se ke knize dostala ve správný čas (neplacené přesčasy na denní bázi, které
měly být jen dočasné a asi nejsou, s tím
související únava a nechuť věnovat se čtení /neb v práci čtu hodně/).

Přirovnala bych ji ke knize Hygge. To byla má první kniha, která mě uvedla do oné magické klidné atmosféry a relaxace.

#prvniknihaduben2023

10.04.2023 4 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Jsem mile překvapená. Před několika lety jsem četla knihu: Revizor a vůbec mi nesedla.

Tato kniha je ale svěží a nadčasová.

26.03.2023 5 z 5

Mi ta morbidita a v jistém smyslu zvrácenost nesedí. Je to věc názoru, vkusu a možná i druhu humoru, proto hodnotím 3 hvězdičkami. Jinak by to byly dvě obligatorní hvězdičky za snahu, ale jak píši, je to dost subjektivní.

Některé básně, sotva začnou, tak končí. Jiné mají delší trvání. A nebýt recenze od Damned_Sweeney níže zde, vůbec bych ten lišcí ocas nepochopila.

P.S.- Poprvé v životě nedokáži vybrat ani jednu báseň, která by se mi líbila (a to jsem měla údajně ten lepší překlad). Báseň, po které je kniha napsaná mi přišla šílená a vlastně i předvídatelná (ale stále šíleně šílená).

19.12.2022 3 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Z počátku silný a propojený příběh, který postupně ztrácí časové vymezení a nakonec Vás čeká uspěchaný závěr…škoda.

Film jsem neviděla, ale možná časem se na něj podívám.

17.12.2022 3 z 5

Jako bych žila dva životy Jako bych žila dva životy Milan Ohnisko

První polovina knihy na pět hvězdiček, druhá polovina (rozhovory s nejbližšími) mi přišla taková trochu až strojená, na pár rozhovorů vlastně nezajímavá (s bývalým manželem, dcerou i rodičemi paní Drtinové byly hodně zajímavé rozhovory), občas standardizované otázky a na ně stejné odpovědi u všech (např. Jak si vybíráte rozhovory na DVTV, které si pustíte?). To je tak na dvě hvězdičky za snahu a přepis toho nejzajímavějšího z diktafonu. Takže průměr 3,5. Vzhledem k tomu, že mě druhá část opravdu hodně nudila, tak dávám 3.

P.S.- U první části bylo za mě nejzajímavější část týkající se studia na právech a jak ne/probíhala výuka po Sametové revoluci.

#prvniknihaprosinec

10.12.2022 3 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Tak toto za mě opravdu ne. Nevěřím příběhu (osoba pracující v advokátní “firmě”, navíc je v knize zmínka o advokátních zkouškách, a udělá něco takového-NE, to prostě uvěřitelné není), v tak rozsahově malém textu jsem našla rozpor (Nesedí, poslouchali Wagnera a u toho jedli /str. 22/, nemuseli napřed poslouchat Wagnera a až po doznění posledních tónů dostat jídlo/str.44/.- Jistě, chlap mohl v tomto fabulovat před svou novomanželkou, aby působil víc mužně, ale pořád si myslím, že toho nebyl autorův záměr).

Uděluji knize dvě obligatorní hvězdy za snahu.

19.11.2022 2 z 5

Kritický bod Kritický bod Robin Cook

Ne a ne a ne se začíst. To se mi u Cooka nestává.

Snad (zatím) nejdéle čtená kniha od výše uvedeného autora a zatím nejslabší “cookovka”, co se týče akce, napětí a čtivosti. Nikdy se mi u autora nestalo, že bych se do četby jeho knihy musela nutit, spíš naopak. Tak snad byla tato kniha výjimkou potvrzující pravidlo.

Uděluji dvě obligatorní hvězdičky za snahu autora i celého týmu nutného k vydání této knihy jak v anglickém znění, tak v tom českém.

P.S.-Hodně mi vadilo, jak se v knize psalo o tom, že to není jeden komplex, ale tři kliniky/nemocnice. Možná tři kliniky (tři nemocnice spíš ne/jsem laik co se zdravotnictví týče/), avšak spadající pod jednu soukromou společnost. Nevím, zda chyba překladu či se to vyskytuje i v originálním znění, avšak dost mi to vadilo.

28.10.2022 2 z 5

Muž u kormidla Muž u kormidla Nina Stibbe

Velice zajímavé čtení kvůli úhlu pohledu. Hlavní protagonistka je na tom špatně, zatímco kolem ní se točí děti (hl. její dvě dcery) a snaží se jí pomoci.

Vadilo mi, jak se hlavní protagonistka chovala. Nelogicky a nedospěle. Ale to se občas stane, že čtenáři není nějaká knižní postava sympatická. A mi se to stalo po hoodně dlouhé době.

Trochu mi rozum stál i nad výukou. SPOILER: Jedenáctiletá holka neumí abecedu? Ani devítiletá? KONEC SPOILERU.

Možná byla nesympatická hlavní postava záměr a o výuce v zahraničí nic nevím, takže 4,5 hvězdičky zaokrouhluji na výsledných 5.
A děkuji této knize za vytržení ze čtecí krize!

06.10.2022 5 z 5

Šaty Šaty Megan Hess

První recenze u této knihy s tak malým počtem hvězd. Bohužel.

Kniha za mě má mít hlavně informace, které stojí za to předat dál či poutavý příběh (záleží dle žánru knihy). Tato kniha, místy dost kostrbatě, místy zbytečně (neb je jen popisem toho, co vidíme na ilustraci), nám ty informace nepředá. Ilustrace krásné, avšak:
1) podstatné v knize je obsah (text), který se dá v rámci recenze hodnotit;
2) občas jsem přemýšlela nad tím, jestli by nebylo lepší místo ilustrací rovnou použít fotografie);
3) občas bych ráda viděla i doplněk (např. kabelku/psaníčko) vč. barvy doplňku, který byl k šatům použit, což se zde ale nestane.

Za mě je kniha chaosem. Proč jsou modely seřazeny různě v čase, místo aby šly chronologicky (jednou chyba v roce u “pod/nadpisu”, který se neshoduje s tím uvedeným v textu-str. 124; jen konstatuji s porozuměním, že se to stát může a není to součást hodnocení).

Chápu, že je kreslení šatů autorčinou vášní a chtěla nějak-možná i zpeněžit-čas, který nad kreslením strávila tak, že se rozhodla vydat knihu s ilustracemi. Chápu, kreslení je poměrně časově náročná záliba, byť se ilustracemi autorka vlastně i živila, ale opravdu toto muselo vyjít? Nemohl být aspoň text originální (a ne jen nudným popisem toho, co vidíme + informace, kdo si kdy šaty vzal a jak byl v nich okouzlující/často se poslední bod opakoval, jen se užívaly rozličná synonyma-přitom už z ilustrace vidíte, jak to ženám nesmírně sluší, takže se nic nového nedozvíme)?

Na základě této knihy jsem se ujistila, že módě nerozumím, protože některé autorkou vychvalované modely (autorka vychvalovala všechny modely v knize) nebyly můj šálek čaje a některé mi přišly vcelku nepraktické, že jsem nad nimi místo místo opěvných vzdychů přemýšlela nad tím, zda bych byla schopná v nich udělat krok či spíš, zda bych byla schopná se v nich pohybovat byť i jeden večer. Některé naopak byly dechberoucí. Knihu jsem četla i kvůli inspiraci šatů na mou vlastní svatbu, leč až na pár výjimek mi prostě nebyly po vkusu, což ovšem není chyba autorky, že jsem očekávala inspirativní šaty nad kterými budu sténat, jak jsou úžasné a bohužel si daný model nemohu dovolit pořídit, leč třeba ten styl šatů v nějaké půjčovně svatebních šatů objevím.

Dávám dvě obligatorní hvězdičky za snahu autorky i celému týmu lidí zásluhou které kniha vznikla a tím to končí. Autorka nádherně ilustruje, ale ilustrace nemohou být stěžejním hodnocením knihy. Kniha sama o sobě je s pozlacenými stránkami ikonická. U popisů jednotlivých outfitů jsem zažila nejednu čtecí krizi a knihu dočetla na sílu. Škoda. Od autorky však mohu doporučit knihu: “Coco Chanel” (hl. pokud o Coco Chanel nic nevíte), ta byla nejen ikonická (obdobně jako tato kniha), ale obsahově přínosná.

30.09.2022 2 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

Neskutečně čtivá kniha. Helenino chování je zarážející, avšak..no..zjistíte v závěru víc. U této knihy mi chybí zařazení taktéž do žánru detektivních příběhů.

Závěr je pro mě zklamáním. Protože tam jedna skutečnost opravdu nesedí.
SPOILER: S někým se setkáte, poznáte jej a pak o pár cca měsíců jej najednou nepoznáte? A důvodem je to, že jste neznali jeho jméno? KONEC SPOILERU.

Druhé zklamání je pro mě linie příběhu související s jistým druhem trestného činu, o kterém nerada čtu a bohužel se s trestnými činy tohoto druhu setkáváme v detektivních příbězích v dnešní době až příliš často (a to nejen v knihách, ale i ve filmech žánru detektivních příběhů). Jako by samotný příběh (nemohu konkrétněji uvést kvůli spoileru) nebyl až tak strašlivý.

V závěru této recenze musím napsat, že jsem velmi překvapená, že knihu napsala žena-matka. Jsem bezdětná a z knihy mi místy nabíhal mráz po zádech.

Kniha aspirovala na pět hvězdiček a moc ráda bych ji takto zrecenzovala, leč za výše uvedené nemohu.

29.09.2022 3 z 5

Ti, kterým se narodíš Ti, kterým se narodíš Alžběta Bublanová

Souhlasím s recenzenty pode mnou, že první část byla top (jediný “detail”, který mi neseděl, byl ten, proč ono nemluvně následně vše zapomnělo) a zajímavá byla i s ohledem na věk rodičů (vždy mě zajímalo, jak a zda by mohl fungovat vztah s věkovým rozdílem 10 let a víc; i přes vše uvedené v knize i po dočtení knihy stále věřím, že mohl a může, záleží na lidech ve vztahu). Druhá část mi přišla zajímavá (viz SPOILER) a třetí část už nezáživná, ale dala se číst. Celkově bylo zvláštní v dobrém slova smyslu číst o lidech/rodičích, kteří si pořídili dítě v mém věku či věku mi blízkém (25 let, 28 let).

SPOILER: Druhá část se mi líbila proto, že mi poskytla pohled na to, jak uvažují holkaři. Byť onen hlavní protagonista druhé části knihy nejspíš nebyl holkař, jen hledal tu pravou.KONEC SPOILERU

15.08.2022 4 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Velmi čtivá kniha. Děsivé témata included, takže nedoporučuji číst především nastávajícím maminkám či maminkám novorozeňat. Jinak, pokud máte s oněmy (víc kvůli možnému spoileru uvést nemohu) tématy problém, stačí pár řádků přeskočit (musela jsem to asi dvakrát udělat také).

Jediné, co mi “nesedí” je úvod a závěr; SPOILER neb to vážně chcete vyprávět malému dítěti takový příběh a ono to navíc, vše zaobalené náročnými tématy a popsané slovy dospělých, pochopí? Není to vůbec uvěřitelné. KONEC SPOILERU

27.06.2022 4 z 5

Královna Petra Královna Petra Petr Čermák

Naprosto souhlasím s recenzentem pode mnou (gogo). Petra Kvitová je významná česká tenistka, která si rozhodně zasloužila víc, než tuto knihu. Naprosto souhlasím se všemi body kritiky uživatele “gogo”, které bych napsala sama, kdyby to za mě již neučinil někdo jiný a není třeba se opakovat.

Obvykle dávám knize dvě hvězdičky za snahu autora i práci lidí kolem vydání dané knihy, ale tentokrát učiním výjimku. Hodně překlepů (hl. v přepsaném rozhovoru, který vzhledem k rozsahu knihy mohl být kratší), špatná grafická úprava knihy (“podklad” obrázkové přílohy cca v polovině knihy, dost nepěkné fotky významné české sportovkyně/hodnotím to z pohledu ženy/, opakující se fotky/dost často právě ony ne úplně lichotivé/, obrovské písmo)…tak nějak je trochu i výhodou, že kniha je krátká, neb ji se sebezapřením vůle na sílu dočtete i přesto, že se hooodně text opakuje.

24.06.2022 1 z 5

Rozhodni se být zdráv Rozhodni se být zdráv Jan Vojáček

V něčem podnětná kniha, ale na druhou část (rozhovorů) jsem si dlouho zvykala, neboť
koncept mi nesedl, což je důvod, proč
jsem ji četla tak dlouho (+jsem ji četla na dovolené u moře, což byla dobrá volba, neb má
člověk čas se hodně zamyslet). Občas bylo
“naťuknutí”, jak něco změnit, ale postrádala jsem postup (či byl výslovně zevšeobecňující a prakticky nic neříkající), což je nejspíš záměr, abyste navštívili funkčního lékaře, příp. jiné osoby (chyběl-li Vám postup u rozhovorů).

24.05.2022 4 z 5

Právník - Aféra Dieselgate v Česku Právník - Aféra Dieselgate v Česku Martin Kodýdek

Kniha působí odlehčeně, ale nenechte se zmást; obzvlášť pro studenty práv či čerstvé právníky krátce v praxi, to není odpočinkové čtení. Ale toto se týká jen situace, kdy máte náročný pracovní týden (s přesčasy) a knihu chcete číst ve volném čase.

Když ji budete číst v době, kdy nemáte náročný pracovní týden, tak to je za mě dobrá volba.

#prvniknihavkvetnu

01.05.2022 5 z 5

Život na špičkách Život na špičkách Hana Skálová

Po nejmenované knize nejmenovaného sportovce jsem byla nadšená!

Knihy o známých osobnostech a inspirujících lidech formou dialogu jsem již četla, tak jsem na tento styl nejspíš zvyklá. I proto tuto knihu nemohu hodnotit jinak než plným počtem hvězd.

P.S.- Jedna fotka z knihy do textu nepatří, neb ji obsahově text u fotky nepojímá, ale to
je asi detail.

28.02.2022 5 z 5

Dopravní značky pro malé děti Dopravní značky pro malé děti Gabriela Kopcová

Pro děti asi dost dobrá knížka; hlavně pro děti jezdící na kole, neboť hodně situací je popisováno právě s ilustracemi cyklistů.

23.01.2022 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová