Lily101 Lily101 komentáře u knih

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Nejsem si úplně jistá, jak hodnotit. Dívala jsem se na rozhovor v DVTV (odkaz v rámci jiné recenze pode mnou) a stále se nemohu rozhodnout.

Autorka zásluhou své záliby zažila situaci, kdy mohla být v podobné situaci jako hlavní protagonistka s přítelem, ne-li horší. Ale některé prvky jsem brala jako až kýčovité (SPOILER: Najednou jede kolem loď a oba ve snaze se zachránit zpanikaří a než se vzchopí, tak je loď pryč. KONEC SPOILERU). Knihy s touto tématikou moc nečtu, ale některé prvky mi přišli prostě opakované.

Asi jako jiní moc nechápu chování hlavní protagonistky, na druhou stranu jsem nikdy v takové těžké situaci nebyla (a že je protagonistka v těžké životní situaci vcelku dlouho). Současně však jsem nechápala ani postoj jejího partnera.

Kniha má dvě části. První už se mi místy vlekla, protože to bylo pořád o tomtéž, dokud se nezačalo něco dít. Není to snadné, já vím, ale druhá část byla čtivější. Závěr byl pro mě poměrně překvapivý.

31.12.2021 3 z 5

Divadélko se zvířátky na louce Divadélko se zvířátky na louce Romana Suchá

Kromě “očička má zakysané” (viz recenze níže), kdy se mi udělalo trochu nevolno, mi přišla kniha moc pěkná. Ilustrace asi pěkné (orientovala jsem se hlavně na texty). Možná občas rým nebyl nejvyvedenější, ale po obsahové stránce moc pěkné příběhy (snad až na pavouka, který mi přišel podobný již známým pohádkám a vlastně ten závěr mi přišel poněkud nepromyšlený (či moc narychlo vymyšlený). Nejlepší byla “pohádka” o záškolákovi.

Čteno neteřince.

30.12.2021 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Za mě je závěrečná část dost velké zklamání. Knihu jsem dočetla až nyní, ale přes svátky jsem se na ni ani nepodívala; holt nebyla úplně top a vlastně jsem ji dočetla jen kvůli jedné dějové linii (SPOILER:Těhotenství.KONEC SPOILERU.). Líbí se mi na ní, že je víc na úrovni tím, že je více zasazená do doby a více o ni pojednává, ale jinak...mě tedy po dějové linii bohužel ze všech 4 částí zaujala nejméně a nic by se dle mého skromného názoru nestalo, kdyby byla o cca polovinu kratší.

27.12.2021 3 z 5

Jako bych žila dva životy Jako bych žila dva životy Milan Ohnisko

Za mě naprosto top kniha! Nemám slov a jsem ráda, že kniha o tak inspirující osobě vyšla knižně.

27.12.2021 3 z 5

Síla pozitivního přístupu Síla pozitivního přístupu Jon Gordon

Kniha se mi moc líbila, byť některým pasážím jsem nedokázala uvěřit. Chvíli trvá, než si navyknete na metaforu s autobusem a přestane na Vás kniha působit trochu komicky.

Tato kniha je velmi vhodná pro:
- osoby mající zájem o pozitivní myšlení-tedy “začátečníky” (jak je napsáno recenzentkou pode mnou);
- pro osoby, které z nějakého důvodu (např. jim život dal dost překážek do cesty v rámci krátkého časového období a vše se jim zhroutilo jako domeček z karet) pozapomněli či přestali aplikovat v životě pozitivní myšlení (zjistíte, že znovu chcete-buď před čtením nebo při čtení-myslet pozitivně + se Vám vybaví situace, kdy Vám pozitivní myšlení přivedlo do života příjemné až nádherné okamžiky v životě);
- pro rodiny (obzvláště pro ty mající problém s nedostatkem energie či jak to popsat/?/ či časově náročné profese a tedy nedostatek času na děti/ostatně hlavní protagonista Jiří se s tím také potýká/).

ALE HLAVNĚ:
- pro začínající manažery;
- pro stávající manažery (je jedno z kolikaroční praxí).

Prvních cca 50 stran může působit jako kýč až nečtivě (hl. pro ty, co už se o tématiku pozitivního myšlení zajímali), ale vydržte! Výborné čtení do čekáren u lékařů i zubařů, na cestu MHD atd. neb kniha obsahuje dílčí kapitoly, které mají hlavní dějovou linii. Min. z počátku doporučuji číst pozvolna a pak už se to bude číst samo.

30.09.2021 5 z 5

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Tato kniha stojí za přečtení (pokud však jste novopečení rodiče či máte hodně malé děti, tak raději knihu čtěte později). Jako recenzentům níže ani mi nevadilo prozrazení závěru na počátku knihy, ba naopak to tak nějak víc vtáhlo do děje.

Kniha má větší velikost písma a tak je možné ji spolu s faktem, že je čtivá, přečíst za jeden jediný den (jako tomu bylo i v mém případě).

Jsem bezdětná, ale téma “kariéra a děti” je něco, nad čím občas přemýšlím, neb dosáhnout kýžené rovnováhy je dost velký oříšek, což mi asi každý rodič potvrdí.

Zcela upřímně: k vypůjčení knihy mě dovedla hlavně profese Myriam, jejíž životní příběh mě dost zajímal (nezklamal, byť jedna skutečnost mi přišla neuvěřitelná a sice, že Myriam hned práce nadmíru šla a to neměla žádnou zkušenost s prací /min. na hlavní pracovní poměr=přitom to je většinou šok a dost velká změna zcela nezávislá na školních výsledcích/ + byla nějakou dobu doma na mateřské a rodičovské “dovolené”-ale to není součást hodnocení, jen můj názor a jinakbyly v knize poznámky k profesi dost autentické, což s ohledem na to, že se jedná o popis zahraničního autora/tedy ze země s jiným právním řádem/, což je na potlesk, neb to se jen tak někomu nepodaří!), ale touto dějovou linií zajímavost knihy rozhodně nekončí (klobouk dolů autorce)!

26.09.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie Robin Cook

Mám dojem, že jsem četla jinou knihu, než recenzenti pode mnou, ale věc se má tak…četla jsem přes léto nemálo knih od autora a tato byla skvělá! Tedy až na ty překlepy v překladu (stane se) a až na protagonistu, jindy dost bystrého, který si nyní nebyl schopen propojit souvislosti, tak jak tomu bývalo dřív, ale jinak ta kniha má šmrnc.

Pro mě byla i nesmírně čtivá…první den jsem přečetla 250 (!) stran a druhý den (tedy dnes) 155 stran (obsahová část děje má celkem 411 stran, z toho děj začíná od strany č. 7= 411-6=405 stran). Takže pokud se někdo bojí tlouštky knihy, tak za mě není důvod k obavě (aspoň to zkusit, neb samozřejmě každý čtenář je jiný a co někomu připadá mimořádně čtivé, to se tak jinému zdát nemusí-ale já se od knihy nemohla odtrhnout + mnohdy asi četla s ústy dokořán údivem nad samotným obsahem knihy=za mě prostě výborný výkon autora, kterému aspoň obrazně smekám klobouk).

21.09.2021 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Je Vám líto, že jste neměli nikdy partu přátel či jste o ně po absolvování základní, střední či vysoké školy přišli? Pak je pro Vás tato kniha ta pravá.

Jedinou její chybou je rozpornost textu na vícero místech.

Za mě styl “nenapíši Vám, kdo byla oběť, ani kdo je vrah”, přičemž obět autor prozradí dřív, než vraha, ale obojí je dost napínavé a trvá až do závěrečné třetiny knihy, mi seděl a dost plus mi přišel dost originální (byť dost možná již existuje kniha se stejným přístupem).

13.09.2021 4 z 5

Tomáš Holý: kluk, který nikdy nezestárl Tomáš Holý: kluk, který nikdy nezestárl Jan Brdička

Pokud Vás zajímá filmografie Tomáše Holého (podaná nestrohým výčtem filmů), pak je tato kniha pro Vás ta pravá.

Pokud Vás spíše zajímá život Tomáše Holého, pak doporučuji knihu: “Jmenuju se Tomáš” od Oty Karse.

Kniha byla relativně čtivá, poměrně povrchní (hl. co se informací o životě týče) a vlastně mě asi nejvíc vadilo to, že některé informace jsou zcela v rozporu s knihou: “Jmenuju se Tomáš”. Já Toma neznala (ani znát nemohla s ohledem na můj rok narození :-)) a chápu, že kniha od Oty Karse vyšla později než tato, ale min. smrt Tomáše Holého se zdá nedůvěryhodná vůči tomu, jak ji popisuje Ota Kars, který u ní sice nebyl, ale pro knihu oslovil lidi, kteří s Tomášem v ten den byli a do knihy to vkomponoval formou svědectví (výpovědích lidí, kteří s ním byli vč. spolezdce). Rozumím, že mohou existovat odchylné verze, ale autor sám na straně 68 uvádí, že se osobně setkal s těmi, kdo pana Holého dobře znali a nějakou část života s ním strávili. A kamarádi by mezi takové osoby patřit měli, notabene, když autor má i vyjádření Lucie Bílé, která s panem Holým strávila cca 6 měsíců intenzivní lásky. Ostatně kamarádi tvrdí, že jeho "největší životní láska" úplně nebyla šestiměsíční známost (strana 54 knihy), ale jeho první vztah (asi právě proto, že to byl první vztah).

Min. dvě narážky na to, čím by dnes pan Holý mohl být (právníkem, hercem či něčím jiným), mi přijdou už moc (stačí jednou, ne;-)?). Oslovení právníkem se hodí, až jím člověk skutečně je (tedy po úspěšném absolvování právnické fakulty), byť pan Holý byl dost šikovný a jistě by se právníkem stal.

Poslední věc, kterou musím okomentovat, je následující tři citáty z knihy:

"Možná by vás napadlo, že práva budou vzhledem k jeho nespoutané povaze příliš strnulá a nezáživná, ale on je tak nevnímal." (str. 48)
Nevím, jak v době totalitního režimu, ale nazývat studium práv jako "strnulé" a "nezáživné" je velkým mýtem a možná stojí za to si k tomu napřed něco zjistit, než tento mýtus rozšiřovat.

"Ne snad, že by je bral tak vážně, aby se z něj stal jakýsi právnický "suchar", ale nahlížel na ně jako na prostředek, jak po letech bezpráví prokazovat skutečnou-a nikoliv vrchností "ordinovanou"-spravedlnost."(str. 48)
Nevím, odkud autor vzal, že jsou právníci "suchaři". Tomáš Holý začal práva studovat v době totalitního režimu a nemohl vědět, že dojde ke změně režimu. Spravedlnost asi v komunistických právních předpisech nenašel a ani dnes není možné se neřídit zákonem (když bychom pocitově vnímali spravedlnost jinak-ano, budeme se snažit najít řešení a spravedlnost, ale není to tak jednoduché a jako čerstvá absolventka práv stále věřím/možná naivně/, že spravedlnosti je možné dosáhnout).

"Zkrátka a dobře-chtěl pomáhat. Ne sám sobě, jak bylo tehdy zvykem, ale všem."(strana 49)
Ano, toto je idea, která u studentů práv stále přetrvává a i já ji-jako absolvent-mám. Chápu, že v té době nebylo vždy zvykem pomáhat, ale to může platit i nyní.

Resumé: Dvě hvězdy za snahu, třetí přidávám za filmografii i vzpomínky + perličky z natáčení. Za mě je prostě kniha: "Jmenuju se Tomáš" top a je dost smutné, jaký osud Tomáše Holého postihl.

10.09.2021 3 z 5

Kafka a Praha Kafka a Praha Franz Kafka

Útlá knížka, která je svým způsobem zajímavá. Nejsem si jistá, zda všechny informace v knize jsou pravdivé (kniha je z roku 1991 a dnes už se asi ví víc, než na počátku devadesátých let), ale toto (i s ohledem na rok vydání) součástí hodnocení není.

Kniha je trochu rušivá množstvím citátů (dost často jiných, než přímo Kafkových), leč mnohdy mají svá opodstatnění (vyjadřují se k Praze, kde Kafka žil či o historickém období-to ale působí místy trochu chaoticky, protože dojde k rychlé změně času, což čtenář ne vždy ihned v první větě pochopí).

Co mě dost zklamalo, je poslední kapitola. Pro lidi zajímající se o marketing to poslouží jako ukázka reklamy v 90. letech minulého století. Chápu, že bylo potřeba informovat a v jistém smyslu to bylo i zajímavé, ale ne na dvou stranách po třech sloupcích na straně.

Čtení je dost znepříjemněné písmem moc velkým a následně až příliš malého písma v rámci jednotlivých “kapitol”.

Za snahu 2 hvězdičky, za přidanou hodnotu (min. v té době, ale asi i nyní;nejsou-li již informace překonané novými poznatky) přidávám hvězdu navíc.

09.09.2021 3 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Druhý díl jsem četla ihned po přečtení prvního dílu a dost se mi geniální přítelkyně dostaly pod kůži, ačkoliv poslední stránky byly občas natolik popisné, že spíš ubíraly na čtivosti. Nějak nad nimi pořád přemýšlím (pár hodin po dočtení) a těším se, až si budu moci vyzvednout navazující díly z knihovny (nyní jsou půjčené, tak snad na mě brzy vyjde řada/mám knihy pochopitelně rezervované/).

Druhý díl byl za mě o dost lepší (první není tak dynamický a je spíš pro mladší), ačkoliv už není úplně vhodný pro hodně mladé čtenáře a s nějakými rozhodnutími hlavní protagonistky i jiných postav jsem dost nesouhlasila.

09.09.2021 5 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Obsahově mi to přijde dost nezáživné. Dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvy, byť se děj postupně rozjel. Ale mě moc nesedí ani divadelní zpracování; holt to není můj “šálek kávy”. Přišlo mi to dost prvoplánové a tristní, což s ohledem na to, že to bylo psáno na zakázku prvoplánové skutečně být mohlo.

Dvě hvězdičky za snahu autora.

17.08.2021 2 z 5

Deformace Deformace Robin Cook

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem od pana Cooka četla. Dost možná je to i tím, že jsem věkově blízko protagonistům a tak mě děj víc vtáhnul. Na druhou stranu má protagonistů v mém věku pan Cook víc a tato se mi líbila snad nejvíce z nich.

13.08.2021 5 z 5

Horečka Horečka Robin Cook

Za mě zatím nejslabší kniha od pana Cooka. Hodně předramatizované, nereálné a do čtení jsem se musela nutit. Jasně, vybočuji ze svých recenzí tím, že je tato dost subjektivní, ale jinak tuto knihu nedokáži zrecenzovat.

Obligatorní dvě hvězdičky za snahu autora i všech, kteří se na knize v originálním znění i na českém vydání podíleli.

12.08.2021 2 z 5

Spratci Spratci Ota Kars

Po rereadingu knihy: "Jmenuju se Tomáš" byla četba této knihy skvělá. Pro mladší generaci zajímavé čtení z hlediska života před rokem 1990. Vtipně pojato, ovšem ani smutnější aspekty života (smrt mladých lidí: Jana i Tomáš, manželství s Martou, alkoholismus) nejsou opominuta. Možná by knize prospělo chronologické zařazení, ale stejně jako u první recenzentky, v tom vnímám i jistý přirozený chod dle silnosti vzpomínek.

SPOILER: Netušila jsem, že i mužská přátelství jsou křehkou záležitostí, ačkoliv jsem nebyla tak naivní, že bych netušila, že se mohou rozpadnout. KONEC SPOILERU.

09.08.2021 4 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Pááni, netušila jsem, že tak skvělá stand up komička, to měla tak náročné. OFF TOPIC (a tedy i mimo hodnocení): Na druhou stranu bych si ráda vyslechla i názor pana ex manžela a moc jsem nepochopila tu stáž ve Vídni, ale to je asi tím, že je o tom napsaná lakonicky jen cca 1 věta. Jako jezdit na otočku z Prahy do Vídně a stíhat vyzvedávat dítě ze školy-to chci číst víc do detailů, prosím!

Styl psaní a hlavně slovník má Adel snad ještě lepší, než já (rozumějte: používá výrazy tak na mou, možná ještě o trošku mladší, věkovou skupinu a to mi přijde svěží a zajímavé).

A bonus v podobě, jak se žilo v době před mým narozením, byl super!

Očekávejte spíš odlehčenou autobiografii i o těžších obdobích života, nejlépe v podobě stand upu, jak jsem to přesně očekávala já a nebudete zklamáni.

07.08.2021 5 z 5

Epidemie Epidemie Robin Cook

Pokud Vás zajímá, co se stalo Jackovi, tak to v tomto díle zjistíte.

Vadilo mi, že kniha začíná tak, že vlastně nikdy čtenář nemůže dopředu odhadnout, kteří tři protagonisté se setkají, neb jedno moc nesedí, druhé je změněné (osoba je přejmenovaná) a třetí sedí (tedy pochopíte z následného textu, o jakou osobu se jedná). Na mě byla kniha až moc akční, což vzbuzuje trochu její nereálnost, ale vše v knize sedělo.

Kdybych mohla, dám 4,5 hvězdičky, ale takto zaokrouhluji na 4 (neshodu úvodu s průběhem a závěrem beru jako poměrně závažnou).

08.07.2021 4 z 5

Slepota Slepota Robin Cook

Úúúžasná kniha! Po delší době (před touto knihou jsem přečetla dvě jiné knihy od autora) nemám nejmenších výhrad.

Akce a napětí dle mého subjektivního pohledu v knize byly, neb než se vše v knize propojí a tedy dostane konkrétní i úplný rozměr toho, co se děje, chvíli samozřejmě trvá!

22.06.2021 5 z 5

Blog za milión Blog za milión Natasha Courtenay-Smith

Knížku hodnotím dvě a půl hvězdičkami (dvě za snahu a práci jak autorky, tak i dalších osob podílejících se na procesu vydání této knihy). Půl hvězdičku dávám za ty dvě kapitoly (resp. 1 celou a dvě polovičně dobré), které jsem očekávala od knihy. Čekala jsem mnohem víc, než jen obecné "povídání" nad tím, kdo je jaký bloger, kdo jak začínal, jak si na blogu vydělat (to není účel v mém případě, takže za mě zbytečné, protože blog by nejspíš neměl člověk dělat, když to chce dělat jen kvůli penězům-protože se to projeví v práci samotné a lidi to "prokouknou"/není to z mé hlavy, vycházím z prohlášení tvůrců obsahů na sociálních sítích a nejspíš jsem to četla i v nějakém článku o sociálních sítích na internetu či v knize na téma sociální sítě/).

Toto je první kniha, kdy jsem četla a po úvaze přeskakovala obecné nic neříkající pasáže. Bohužel, holt asi jsem od knihy čekala mnohem víc, což je v první řadě můj problém, ale i s porovnáním s ostatními dosud přečtenými knihami nemohu dát hodnocení vyšší. Tak třeba někdy jindy ;-).

29.05.2021 2 z 5

Velikost XL: Kila navíc přibývají Velikost XL: Kila navíc přibývají Meg Cabot

Jak píše recenzent v komentáři bezprostředně pode mnou, kniha je “kombinací” více žánrů. Za mě se jedná:
- z 45% detektivka;
- z 50% romantika;
- z 5% příběh o těžkostech spjatých s hubnutím.

Romantiku moc nemusím, ale tato dějová linka není nic růžového ve smyslu extrémně sladkého...pokud na toto také moc nejste, tak to zvládnete.

Pasáže o hubnutí mě dost bavily, ale jsou to jen takové útržky.

Detektivka to byla fajn, taková “oddechová”(nejspíš i kvůli dalším dějovým
linkám-viz výše), ale čin dost brutální. Nicméně, pokud Vás přesně toto děsí, mě také a dalo se to nějak zvládnout(= nezvracela jsem a naštěstí-ťuk ťuk-to neovlivnilo ani mé noční sny).

Knihu jsem četla poprvé před x lety, nyní zásluhou knihobudky podruhé a napínavé to bylo i tak(nepamatovala jsem si závěr ani průběh vyšetřování).

Je to fajn oddechovka, ale za to, že to není jen a hlavně detektivka + s ohledem, že by to bylo vůči jiným knihám nespravedlivé (ty, které jsou méně oddechové a asi je tím pádem těžší je napsat-ale třeba se mýlím), uděluji knize 4 hvězdičky.

28.03.2021 4 z 5