Lily101 Lily101 komentáře u knih

Úspěch je pro vás Úspěch je pro vás David R. Hawkins

Je na škodu, že většina příkladů se vztahuje restaurací a obchodů (hl. s potravinami či “smíšenými”/tedy, kde koupíte nejen potraviny, ale i oblečení/). Na druhou stranu je to představitelnější, než kdyby žádný příklad uveden nebyl. V knize se objevují i rady ve výše uvedených “odvětvích” podnikání, což, jak píše paní mariva, je škoda pro jiné “odvětví”.

Dále mi přijde, že je kniha místy hooodně americká. Autor se snaží vše doložit tím, že to také dělal a byl v tom úspěšný (např. jsem nepochopila, jak mohl v osobním životě vydělat milióny? a proč jako lékař musel zakusit všechny možné profese, trochu se domnívaje, že jde spíš o zvýšení důvěry čtenáře týkající se obsahu knihy).

S některými skutečnostmi v knize uváděnými nesouhlasím (aspoň v našem prostředí a asi i “mentalitě” neuvěřitelné). Na druhou stranu mi nějaké skutečnosti “otevřely oči” a rozšířily obzory.

Co hodnotím nejhůře je to, že hlavní princip/informace v knize zůstává neobjasněná, jakoby si autor chtěl tu nejstěžejnější skutečnost nechat pro sebe. Za mě ale nejdůležitější. Tato záležitost je krátce “okecána” (“omáčkou”) a nevysvětlena, ba ani nerozebrána. Za to hodně ubírám hodnocení. Tři hvězdičky dávám za to, že nad obligatorně hodnocenou snahu autora i celého týmu za vydáním knihy stojící, jsem se dozvěděla pár skutečností, které mi daly nahlédnout na jinou perspektivu věcí, a to očima úspěšných lidí (kniha není primárně o tomto, ale dozvíte se zajímavé informace). #prvniknihazari

05.09.2022 3 z 5

Dělej, co máš rád, měj rád, co děláš Dělej, co máš rád, měj rád, co děláš neznámý - neuveden

Milá útlá připomínka života. Zajímavě vybrané citáty, nad kterými, když se zamyslíte, tak zjistíte, že poselství jimi podané už znáte (sedí dle Vašich životních zkušeností), ale v hektickém životním tempu jste na ně pozapomněli a je dobře, že Vám byly připomenuty.

10.08.2022 5 z 5

Kniha byla vtipná (a za mě ne ve smyslu “na sílu”) a bavila mě. Milá oddechovka, příjemná knižní jednohubka a současně jsem se i něco málo dozvěděla.

V části knihy, kdy se píše o “osmé” sérii Gilmorových děvčat, jsem neodolala a na dva díly se ještě dnes podívala a až pak pokračovala v četbě.

Jediné, co vytýkám knize, je to, že je to spís kniha Lorelei a ne Lauren, neb dle těch dvou dílů (ze čtyř), které jsem zatím zhlédla, je kniha psána Loreleiným stylem, což vzhledem k tomu, že Lauren Lorelei coby postavu nevymyslela, “jen” výborně ztvárnila v seriálu, není úplně fér vůči scénáristům “Gilmorovy děvčata”.

SPOILER: Měla jsem velký problém s tím, že Lauren vyvíjela velké úsilí o to, obsadit co nejvíc blízkých přátel i osoby z rodiny do seriálu (a to nejen tohoto). Toto ovšem není součástí hodnocení knihy. KONEC SPOILERU.

30.07.2022 4 z 5

Lipová alej Lipová alej František Nepil

První psaná recenze někoho, na koho kniha nezapůsobila tak, jak by dle ostatních recenzentů měla.

Za mě první čtvrtina knihy skvělá a pak už jen patos v podobě příběhů stylu “Tam jsem potkal jednu paní a ta prala prádlo.”, na což následuje příběh, který Vám nic nedá a vlastně ho s místem, kde se stal, nespojuje zhola nic. Všechny běžné příběhy lidí nebyly špatné, ale co je moc, až skoro sentimentální nutnost vyprávět o něčem, co nikomu nic nedá, to je moc.

Líbilo se mi provázání měst a míst na známé osobnosti, jenže s ohledem na dobu jsem dost opatrná a je zapotřebí veškeré až lidové příběhy osobností přijímat kriticky, to jest ověřovat z jiných zdrojů. Dost (víc než bych kdy řekla) mě dostala v negativním slova smyslu první věta na straně 73 knihy, ve které se povídá o předávání naší země z mužské generace na mužskou generaci. V roce 1985 mi to už přijde odvážné tvrzení. Ale třeba se mýlím; přeci jen jsem v této době ještě nebyla na světě, tak co o tom můžu vědět, že?

Uděluji dvě obligatorní hvězdy autorovi i dalším osobám podílejícím se na vydání knihy za snahu. Půl hvězdičky přidávám za občasné milé slovo, které pohladí po duši, ale v konečném důsledku zaokrouhluji na dvě hvězdičky.

26.06.2022 2 z 5

Přestaňte řešit h*vna Přestaňte řešit h*vna Gary John Bishop

Od knihy jsem čekala dle názvu něco trochu jiného (měla jsem za to, že cílí na to, když člověk přemítá nad tím, co řekl v rozhovoru, který si dost možná už ani další účastník hovoru nepamatuje).

Mrzí mě, že kniha je velmi povrchní (“nakousnou” se v ní zajímavé “situace/případy”, ale následně autor bez řešení rychle mění směr nebo nabízí v jedné větě řešení stylem: “Musíte si na to přijít sami.”).

Na druhou stranu je kniha hodně vtipně napsaná (hl. začátek) a min. některé části textu mnou nějakým způsobem rezonovaly, takže klidně zkuste tuto knihu také přečíst a…uvidíte sami!

22.06.2022 3 z 5

Řev motýlů Řev motýlů Reginald Hill

Bohužel mi kniha nepřišla vůbec humorná. I ta detektivka byla trochu nadnesená, co se žánrů knihy týče.

Dozvěděla jsem se ale něco o golfu a (snad) rady i tipy praktičtějšího rázu z úhlu pohledu advokátky a soukromého detektiva.

13.06.2022 3 z 5

Přepišme pravidla úspěchu Přepišme pravidla úspěchu Ivanka Trump

Jestli je autorka hrdá na to, jak daleko to dotáhla, tak já nemám daleko ke smíchu. Nesnáším konexe a brojím proti nim způsobem, že bych nikdy takovou práci nepřijala, ačkoliv bohužel nyní denně vidím, jak to ulehčuje život (jiný přístup,…).

Některé věci byly inspirativní, ale číst pořád dokola to samé (hl. profesní životopis autorky, což mi vzhledem k výše uvedenému min. z poloviny nepřipadá vůbec atraktivní) je ubíjející.

Kniha je psaná na americké poměry a rozhodně nedoporučuji číst mužům. Min. kvůli stylu podání, se kterým jsem také “bojovala”. Jsem vděčná, že jsem knihu dočetla (z prvu i postupem času stráveném čtením jsem myslela, že knihu budu muset odložit a rovnou dát do knihobudky-pomohlo mi asi jedině to, že knihy se snažím neodkládat nepřečtené a i “na sílu” je dočíst, byť už z tohoto principu nejspíš budu slevovat/mnohdy to za to nestojí a na světě je tolik knih a na jeden lidský život máme ne úplně hodně času/, ale až na “lepítka” u určitých pasáží (mnohdy myšlenky jiných), se ke knize vracet nebudu.

29.05.2022 2 z 5

Už žádné plasty Už žádné plasty Martin Dorey

Po prvních 50 stranách jsem musela knihu na půl hodiny odložit, neb mi nesedl úplně styl podání. Po pauze už se kniha četla dobře, takže pokud budete mít problém zvyknout si na styl podání obsahu, nezoufejte ;-).

Mám dojem, že v ČR se dost “věcí” dodržuje (soudě dle mého okolí i recenzentů pode mnou). Za plnou cenu bych si knihu nepořídila, ale za 19,- to nebyla úplně špatná volba. Protože…aspoň se dozvíte, že to, co Vám přijde normální, zdaleka normální evidentně není a pár informací (konkrétně co jí želvy v oceánu a tabulka druhů plastů) si z ní odnesete.

28.05.2022 3 z 5

Nikdy nejez sám Nikdy nejez sám Keith Ferrazzi

Zajímavá kniha.

14.05.2022 3 z 5

Síla správného okamžiku Síla správného okamžiku Michael Breus

Zajímavá kniha. Opravdu se vše trochu komplikuje zmiňováním vlastností, které na vás nemusí vždy sedět (jak zmiňuje recenzentka pode mnou), ale současně ten základ je asi pravdivý. Dost jsem se knihou dozvěděla nejen o chronotypu, kniha byla čtivá a jsem ráda, že jsem si knihu nakonec pořídila, byť jsem i přes slevu v rámci výrazné akce na knižní tituly u jednoho nejmenovaného knihkupectví, kdy kniha stála 49,- . Budu se k ní vracet.

Pozn. pro budoucí čtenáře: Nečekejte od knihy nic a budete nadšeni.

09.05.2022 4 z 5

OFF – Digitální detox pro lepší život OFF – Digitální detox pro lepší život Tanya Goodin

Já nemůžu jinak než dát plný počet hvězd. Za mě hygge kniha.

Nepořizovala jsem si ji kvůli digitálnímu detoxu, ale nějaké tipy a rady v této oblasti se přeci jen vždy hodí. Prostě jsem byla bez očekávání. Formát knížky (spíš knížečky) je opravdu malý a za plnou cenu bych si ji raději vypůjčila z veřejné knihovny, ale současně vím, že se ke knížce vrátím a za 19,- v akci to byla dobrá koupě (byť dle formátu byste na první dobrou řekli, že asi nikoliv).

Tato knížečka poskytla radu jedné z mých dobrých kamarádek a mě přivedla k zajímavým činnostem, které lze podniknout. A navíc mi byla “pohlazením na duši”.

02.05.2022 5 z 5

Bájná lhářka Bájná lhářka Šárka Zmátlíková

Příjemná oddechová kniha. Pařížská ulice se vážně v knize vyskytuje nemnohokrát, ale okolí Vinohrad je mi dost blízké, takže mi kniha dost možná o to víc sedla.

12.04.2022 4 z 5

Pihovaté pralinky Pihovaté pralinky Markéta Švábová

Krátké povídky; pár na mě silně zapůsobilo, pár mě jich vyděsilo a pár mě vůbec neokouzlil. Toto je však subjektivní a nemůže být součástí hodnocení.

Na útlou knížku je tam vcelku dost chyb (občas nezarovnaný odstavec textu, což dost-i vzhledem k velikosti textu-vyčnívá a gramatické chyby), avšak to se stává a mám pro to pochopení.

Obálka knihy je úžasná a námět skvělý. Toto však také nemůže být předmětem hodnocení.

Rozhodla jsem se udělit knize tři hvězdičky. Trochu jsem se do čtení většiny povídek musela nutit(toto nemohu v rámci hodnocení zohlednit, neb je to subjektivní), vedlejší motivy se často opakovaly (asi kvůli autentičnosti, viz trhání borůvek), ale celkový nápad dobrý a autorce se vydáním knihy jistě splnil sen.

Dvě hvězdičky za snahu (obligatorní u všech mnou hodnocených knih) a třetí za to, co se těžko popisuje (Atmosféru? Milé pasáže knihy, které pohladí a zahřejí na duši? …).

10.04.2022 3 z 5

Divoký obchod Divoký obchod František Čech

Za mě nadšenost! Knih tihoto druhu od českých autorů je pramálo a když jsou správně užity právnické pojmy, je radost číst!

Thriller to za mě byl, ale spíš vesnický, než právnický (o právo v knize pochopitelně jde).

Nechápu, proč má kniha tak špatné hodnocení. Za mě perfektně popsané to, jak to ve velké advokátní kanceláři chodí (ačkoliv o tom sama nevím moc, ale dle obsahu knihy by to takto min. fungovat mohlo) a víc raději nenapíši, ať nespoileruji.

09.04.2022 5 z 5

Čím starší, tím lepší, ale starší Čím starší, tím lepší, ale starší Sophie Mas

Dobrá knížka plná zajímavého obsahu á la náhled do budoucnosti a uklidnění, že není třeba se hroutit ze stárnutí.

Pár esejů mi nesedlo, ale ten zbytek byl skvělý. Nádherně provázané texty, básně, “citáty”, fotografie…až tak nějak nechápu, proč má kniha tak špatné hodnocení.Možná zaujme spíše lidi mladšího věku, protože ona nejspíš “cílová skupina” již všechno zná a dané zkušenosti má.

#prvniknihavbreznu2022

03.03.2022 5 z 5

Anděl strážný jde do školy Anděl strážný jde do školy Edmond Prochain

Milá knížka pro děti. Čteno synovcovi a neteřince.

28.02.2022 4 z 5

Petr Koukal: Jsem Petr Koukal: Jsem Martin Moravec

Poprvé jsem četla knihu skoro dva týdny a musela se do ní ještě nutit.

SPOILER: Něco bylo zajímavé (svatba, vztah dvou sportovců, sport), něco by si zasložilo víc rozebrat (udělení divokých karet federací) a něco bylo protiřečení(proč jsem onemocněl, když jsem jedl zdravě, nemoc a přibírání a následně po nemoci začal jíst zdravěji-částečně na str. 281 odst. 1). Bohužel nemoci se nevyhýbají lidem se zdravým životním stylem, což min. tuší i mnohem mladší lidé, než autor knihy. KONEC SPOILERU.

Autor se snažil, ale témata se pořád točila kolem tří věcí (a dost často se dalo dočíst o tomtéž ve více částech knihy). Pouštěla jsem si i rozhovor v Show Jana Krause na youtube, kde to působilo dost podobně (pan Koukal mluvil v té době jen o dvou tématech). Je děsivé, čím si musel projít a je působivé, že nic nikdy nevzdal (jel na turnaje i přesto, že procházel chemoterapií).

Dvě hvězdičky za snahu a jednu za přiblížení života sportovce, který si prošel šílenou situací (dost závažnou nemocí) a byl přítelem, snoubencem a následně manželem jiné sportovkyně. Kniha by rozhodně mohla být o polovinu kratší a předala by vše podstatné, ale délka je samozřejmě zcela výhradně
v rukou autora, příp. osob, které knihu vydávají.

26.02.2022 3 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Na jednu stranu kniha s názory, se kterými se ztotožňuji (viz hormony), na druhou stranu kniha s názory, se kterými moc nesouzním. Toto samozřejmě ještě není na hodnocení.

Jsem ráda, že jsem malinko mohla proniknout do profese párového terapeuta, avšak kniha mě moc neobohatila. Nic nového mi nepřinesla (max. u jedné či dvou skutečností jsem si řekla: “A jo, na to nesmím v budoucnu zapomenout.”).

Kolem této knihy panuje velký boom (aspoň v mé sociální bublině) a já vlastně nechápu proč, neb většina skutečností je naprosto jasná každému, kdo se nad tím-i jen hypoteticky-zamyslí (např. hnát se za vztahem hned poté, co jste jeden ukončili, je nesmysl; hledat partnera, než se cítíte připraveni vztah mít, je nesmysl; ….).

P.S.-Bála jsem se vulgarismů v knize užitých (četla jsem úryvek z knihy na internetu v rámci internetového knihkupectví) a naštěstí se nic takového nekonalo. Kniha je čtivá a vulgarismy se v ní prakticky nenachází.

14.02.2022 3 z 5

Matla - Kuchařka plná příběhů Matla - Kuchařka plná příběhů Roman Staša

Sledovala jsem jen první sérii Masterchef a to od poloviny, tudíž jsem pana Stašu neznala a možná to byla ta chyba.

Text působí místy dost kostrbatě (když je pan Staša dotazován na něco, co zaznělo dříve u rozhovoru s jeho osobou blízkou, což ale má být záměr, takže to není součástí hodnocení) a občas si skoro až protiřečí (čímž pan Staša působí nesympaticky) a je tam jedna informace, která nevím, na kolik je správná (psychoterapeutický výcvik si nemůže dle internetu udělat každý, ale jen absolventi určitých oborů/fakult a do toho mi VŠ pana Staši nezapadá).

Kdybych se nepodívala na rozhovor na YT, tak mi přijde pan Staša z knihy dost nesympatický, což by byla škoda, protože opak je spíše pravdou. Tak pokud také na Masterchef nekoukáte, doporučuji v průběhu četby zkusit právě nějaký rozhovor.

Kuchařku oceňuji za to, že je jiná než ostatní (rozhovory). Každý autor kuchařky tvrdí, že dle jeho kuchařky mohou běžně vařit lidé. Jenže většinou recepty obsahují hodně potravin a dost často i drahých. Toto je případ i této kuchařky. Bohužel. Nemohu tedy jinak, než ubrat hodnocení, protože od kuchařky očekávám, že alespoň polovinu jídel budu moci vařit z běžně dostupných potravin každé kuchyně a že surovin nebude neadekvátně
moc, byť zrovna u kuchařky vítěze Masterchef jsem více schopná vzít v potaz exotičtější potraviny a tedy i větší množství. Dost mě mrzí, že když už autor přidával postupně jídla dle životních etap, tak je upravil (vyšperkoval, tedy přidal suroviny) obdobně jako vítězkyně první řady, přitom já bych si klidně udělala originální kaši, kterou mu dělala maminka či těstoviny na spoustu způsobů, které si připravoval autor v průběhu svých studentských let.

26.01.2022 3 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Dost dojemné, ale to spíš ukazuje na talent spisovatelky psát autenticky.

23.01.2022 5 z 5