Lokina Lokina komentáře u knih

Písařka ze Sieny Písařka ze Sieny Melodie Rose Winawer

Nikdy jsem si nemyslela, že takovéto knihy budu číst, ale vzhledem k tomu, že mám ráda historii, jsem se s chutí pustila do Písařky ze Sieny.
Kniha je čtivá, má vytříbený jazyk, hezky se tam spojuje středověké prostředí, intriky, romance.
Moc mě bavily části, kde se Beatrice snaží začlenit do společnosti ve 14. století, bylo to zajímavé a hlavně se to dobře četlo.
Já jsem si knihu velmi užila a musím uznat, že i ten středověk měl své kouzlo :-)

10.11.2018 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Novela Dvůr mrazu a hvězd nemohla posloužit lépe jako odrazový můstek ke čtvrtému dílu, na který se nesmírně těším. Příběh se sice zakončil třetím dílem, ale je tam plno nevyjasněných věcí, takže si ráda počkám. A Dvůr mrazu a hvězd hezky doplnil dění po válce s Hybernem.
Novela je oddychová, nenáročná, humorná a i ta romantika se tam najde. Moc mě potěšilo, že některé kapitoly byly i z pohledu jiných postav a mohli jsme nahlédnout do jejich nitra.
A jak bych si přála, aby Cassian a Nesta dostali více prostoru! :-)

29.10.2018 4 z 5

Píseň stínů Píseň stínů S. Jae-Jones

Stejně jako první díl Píseň zimy, se mi druhé pokračování velmi líbilo. Kniha určitě není pro každého, někdy se četla obtížněji, ale ve výsledku mi to vůbec nevadilo.
Moc mě zaujalo, jak si autorka pohrála s psychologií postav i její přiznání na začátku knihy.
Píseň stínů je líbezná, melancholicky romantická a temná kniha.
Celé to rozuzlení s Králem duchů mi přišlo trochu uspěchané, ale konec je milý a uspokojivý :-)

24.10.2018 5 z 5

Dominion Dominion Peter McLean

První kniha ze série Spálený muž mě hrozně bavila a druhý díl jsem si nemohla nechat ujít.
Dominion je vtipná, svižná, akcí nabitá kniha a já jsem si ji moc užívala. Už jenom pro ten oplzlejší humor Spáleného muže, jehož charakter je dokonale vymyšlen, si kniha zaslouží pozornost.
Konec je zakončen dobře nečekaně a už se těším na třetí díl :-)

18.10.2018 5 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Victoria Schwab opět dokázala, že je jedinečnou vypravěčkou a spisovatelkou. Už první díl Divoká píseň mě zaujala a bavila, ale Temný duet mě úplně rozložil.
Augusta i Kate jsem si oblíbila a bylo to těžké a dlouhé čekání na další díl, co se s nimi stalo a jaký osud je čeká. Příběh plynule odsýpal a já netrpělivě čekala, až se Kate a August opět setkají.
Kniha je plná krve, temnoty, strachu, bojů a hlavně příšer, nechyběla akce, nevtíravá romantika ani závěrečná, akční a emocemi nabitá bitva.
Konec mě vůbec nezklamal, i když mi z něho bylo smutno a knihu tím tak odlišil od ostatních fantasy románů.
Temný duet je určitě velmi zdařilé pokračování a já jsem ráda, že jsem mohla být součástí tohoto příběhu :-)

14.10.2018 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Musím přiznat, že Prohnilé město mě úplně odrovnalo. Do čtení této knihy jsem vcházela se směsicí radosti, velkého očekávání, ale i strachu, že je to poslední díl.
Prohnilé město je parádní jízda, která vás sveze na vlně plné akce, horečného plánování a nečekaných zvratů, které doprovázely celý příběh a při nichž mi někdy spadla brada úžasem a nepochopením, jak to autorka mohla vymyslet a nezamotat se do příběhu.
Hlavní charaktery postav byly pěkně vykresleny, díky náhledům do jejich minulosti, jsme se mohli o nich dozvědět více a utvořit si k nim pouto, se kterým budete s hrdiny čelit dobrodružství, až do úplného konce knihy. Závěr knihy se mi moc líbí už jenom proto, že je odlišný od typických adultovek.
Moc oceňuji i mapy jak světa, tak hlavního města s popisky, takže jsem se v příběhu i lépe orientovala.
Prohnilé město patří spolu s prvním dílem k tomu nejlepšímu, co young adult fantasy nabízí. Pokud stále váháte, vůbec nečekejte a jděte do toho :-)

07.10.2018 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Mise Saturn bylo docela obtížné čtení, určitě ale nelituji, že jsem si knihu přečetla. Začátkem jsem se musela prokousat, ale postupně jsem se do příběhu více ponořila a kniha se četla sama. S technickými pasážemi jsem bojovala, musela jsem je přečíst i několikrát, abych pochopila podstatu. Text díky tomu plyne pomalu, ale zase jsou tam části, které to vyrovnávají. Kniha je tak vtipná, akční, tajemná. Bylo tam mnoho postav s mnoha tituly a pracovními pozicemi, takže se mi to zpočátku pletlo, ale zase jenom šlo o zvyk a porozumění kontextu.
Nejvíce jsem si oblíbila Crowa a Sandyho, ke kterým jsem si našla cestu.
Závěrečný epilog byl hezký, který s grácií ukončil knihu, která se ne lehko četla. :-)

29.09.2018 4 z 5

Jamaica Lane Jamaica Lane Samantha Young

Už je to nějaký pátek, co jsem četla Scotland Street a řekla jsem si, že opět bych chtěla něco lehkého, pěkného a osvěžujícího. Knihy od Samanthy Young nemůžou být tudíž lepší volba.
Jamaica Lane je oddychový, romanticko-erotický román, který nijak není složitý na ději. Postavy Natea a Liv jsou charismatičtí (zvláště Nate), skvěle se doplňují a vy jim přejete, aby byli spolu.
Těch více než 300 stran uplynulo rychle, kniha je vážně čtivá, má náboj a jiskru. Romantika je zde mezi dvěma lidmi vykreslena moc hezky, až naivně, ale o to se to lépe četlo :-)

22.09.2018 4 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Tak jednou jsem si řekla, že bych si měla přečíst něco od českých autorů. A s Černookou jsem neudělala chybu.
Sice bych to neoznačila jako thriller nebo horor, ale temnější young adult román. Kniha mě bavila, ze začátku tam chyběla akce, ale zhruba od poloviny má pozornost k příběhu rostla víc a víc. Bylo tam víc napětí, hledání pravdy, co je realita a co je vymyšlené.
Celá kniha je plná emocí, od lásky, přes zlobu a nenávist, lítost; je to napsané velmi dobře a čtivě, až jsem se někdy s hlavní hrdinkou ztotožňovala.
Čeho si také na knize cením, je vytříbený, květnatý styl autorky. V knize najdete plno krásných přirovnání i citátů, které si zaslouží vrýt si do paměti.
Knižní debut Anny Musilové se povedl a může být na své dílo pyšná. Doufám a těším se na její další knihy :-)

16.09.2018 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Od Marissy Meyer jsem začala číst Měsíční kroniky, které mě velice zaujaly.
A když se na trhu objevila další její kniha, nemohla jsem odolat.
Renegáti je svým nápadem zajímavá kniha, která pohlíží na superhrdinství i z jiného pohledu, myšlenka toho, že superhrdinové nemusejí být pro společnost prospěšní, že jejich existence z lidstva dělá nečinné a zpohodlnělé jedince.
Adrian i Nova byli fajn postavy, i když Nova mi někdy připadala arogantní a protivná.
Některé schopnosti postav jsou originální a neotřelé, je vidět, že autorka má velkou představivost.
Konec je napínavý, akční a odhaluje velké tajemství, které nás navnadí na další díl.

10.09.2018 5 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Tak tohle byla jízda ve velkém stylu. Na odvrácené straně slibuje noir temný thriller a dle mého to kniha splnila. Krve tam bylo spoustu i vražd a když se to všechno stane na Měsíci, s větší chutí jsem se o to pouštěla do čtení.
Odehrává se to na Měsíci, na jeho odvrácené straně a příběh má díky tomu nezaměnitelnou atmosféru. Líbily se mi kapitoly o postavách, které nešťastně potkávaly vraždícího androida, dozvěděli jsme se, jak se dostaly na Měsíc, proč tam jsou a jaký osud je poslal do cesty androidovi, který si myslel, že bude král.
Detektiv Zackon byl sympatický, vtipný a ostřílený hlavní hrdina.
Pokud máte rádi detektivky, vesmír, roboty, tak směle si přečtěte tuto knihu :-)

03.09.2018 4 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

První díl ze série Detektiv William Fawkes mě bavil a kvůli konci jsem byla zvědavá na druhý díl s názvem Loutkář.
Kniha je vskutku čtivá, napínavá a plná mrtvol a krve. Baxterovou a její charakter jsem si oblíbila již v jedničce a jsem ráda, že její postava zůstala stejná. Rouche jí zdatně sekundoval a tvořili nesourodou a zajímavou dvojici.
Co mi ale trochu vadilo byla přemíra vražd a celkové překombinování děje. To už i na mě bylo moc a často jsem se v ději ztrácela, kdo je vrah a kdo ne.
Loutkář není špatná kniha a bude bavit lidi, kteří mají rádi plno krve, vražd a vyšinuté maniaky, ale určitě už ji znovu číst nebudu. Ale s ohledem na překvapivý a rychle utnutý konec, se těším na další díl :-)

24.08.2018 4 z 5

Lov stínu Lov stínu AdriAnne Strickland

Kniha se mi moc líbila. V poslední době čtu hodně vesmírnou scifi, takže Lov stínu mě nemohl minout.
Kniha i přes některé pasáže obsahující technické části se četla dobře, styl byl srozumitelný a jednalo se o jednoduché čtení, které bylo ale hutné a záživné.
Akční scény byly vážně pompézní, jak vystřižené z filmu. Zápletka příběhu byla zajímavá, nijak překombinovaná ani nudná. Hrdinové byli sympatičtí, drsní a ostřílení a těším se na jejich další vesmírnou jízdu :-)

20.08.2018 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Série Griša je úspěšně za mnou a poslední díl jsem si užívala. Začátek byl roztahaný a moc mě nebavil, ale po pár kapitolách se to srovnalo a děj rychle ubíhal.
V tomto díle nechybělo napětí, dobrodružství, nečekané zvraty a odhalení, závěrečná bitva ani ztráty, které k tomu smutně patří.
Ve druhém díle mi byl Mal nesympatickým, ale v tomto díle se to zlepšilo a jeho postava nebyla tak otravná. Nikolaj byla bezva veselá a charismatická postava, která si po trýznivé proměně, nenechala vzít svůj humor a sílu.
Alinu jsem moc nemusela a nijak mi k srdci nepřirostla, ale život, který si zvolila na konci, jsem jí přála. Temnyj nepřestal být tím zlým mužem a bohužel ho za to postihl i patřičný trest, bylo mi ho líto a gesto od Aliny pro něj bylo moc milé.
Konec je hezký, poklidný a obyčejný, tak, jak si to Mal s Alinou přáli :-)

12.08.2018 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Konečně jsem se dokopala k tomu, abych Grišu dočetla. Už je to nějaký pátek, co jsem první díl četla, ale nějaké útržky mi v hlavě zůstaly, tak jsem se s chutí pustila do Bouře a vzdoru.
Druhý díl Griši se povedl, sice prostřední část se lehce vleče, ale jako celek to na mě udělalo dojem. Kniha mě moc bavila a díky čtivému a poutavému stylu psaní se četla sama.
Mala jsem si v jedničce oblíbila, ale v tomto díle mi připadal protivný a ukňouraný. Temnyj se vůbec nezměnil a jsem za to ráda. Příchod Nikolaje byl vskutku dobrý tah, jeho postava je pozitivní, vtipná, drzá a okouzlující (bacha Male, máš velikou konkurenci) :-)
Já se jdu rychle vrhnout na třetí díl, protože jsem zvědavá, jak to dopadne.

08.08.2018 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Někdo cizí v domě nabízí poklidné, nenáročné a lehce napínavé čtení, kniha je tak ideální pro tyto slunné dny. Tento thriller se mi líbil více než Manželé odvedle, z nichž jsem měla rozporuplné pocity.
Kniha je čtivá díky strohému stylu psaní, nejsou tam zbytečné odbočky nebo dlouhé pasáže o ničem, příběh je svižný, jednoduchý s překvapivým koncem, který by si zasloužil pokračování.
Žádná hitparáda to není, ale když si knihu vezmete na dovolenou, jistě chybu neuděláte :-)

04.08.2018 4 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Bylo to skvělé, poutavé, napínavé a překvapující. Začátek byl sice trochu rozvleklý, ale to už je prostě Sarah. Postupně jsme se seznámili s novými postavami, jinou kulturou a jejími zvyky a zase mi to vzalo dech.
Chaol byl a je moje oblíbená postava a nebylo tomu jinak ani v tomto díle. Jeho charakter mě baví a jsem ráda, že si našel spřízněnou duši. Yrene byla okouzlující, svéhlavá a fajn hrdinka.
Konec je dojemný a velkolepě nás naláká na další díl, kde naši hrdinové spojí síly, aby porazili velké zlo. Už se moc těším! :-)

29.07.2018 5 z 5

Ohnivá krev Ohnivá krev Elly Blake

První díl se mi líbil a druhý díl jsem tedy netrpělivě očekávala. A jako předešlý díl, Ohnivá krev je zdařilé pokračování.
Příběh není plochý a jednotvárný. Neustále se tam něco děje a čtenář se nenudí. Nechybí ani zpestření v podobě překvapivých momentů.
Nevadil mi ani milostný trojúhelník, který nijak nezasahoval do příběhu a hlavní hrdinku moc neovlivňoval v jejím chování a rozhodování na konci.
Autorka má svět pěkně promyšlený a vkládané příběhy o stvoření světa a bozích, které byly nápadité a poutavé, zintenznily mé dojmy z knihy.
Takže pokud hledáte nějakou inspiraci na léto, tuto sérii doporučuji ;-)

19.07.2018 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Od Andyho Weira jsem četla Marťana a ten se mi moc líbil, takže jeho další knihu jsem si nemohla nechat ujít.
Artemis má rozhodně zajímavou myšlenku i děj. Už jenom za povšimnutí stojí mapa města a jeho okolí, takže jste se lépe orientovali.
Ale zpracování je už horší. Některé kapitoly se mi četly velmi dobře, ale některé, zvláště ty, které popisovaly technické záležitosti, se mi nečetly zrovna nejlépe a příběh už nebyl tak dynamický a záživný.
Jazz jako hlavní hrdinka mi byla trochu nesympatická a nijak jsem za celou dobu k její postavě nenašla cestu. Někdy se chovala jak teenager a za chvíli z ní byla super chytrá "cool" holka, tohle střídání nálad mě tedy nebavilo.
Konec knihy je vyváženě dobrý a ten mě z celé knihy bavil nejvíc.
Celkově vzato kniha není špatná, ale na Marťana prostě nemá :-)

13.07.2018 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Sarah J. Maas to opět dokázala a z její knihy jsem měla málem infarkt.
Začátek zase byl trochu rozvleklý, ale postupně se příběh rozvíjel a s ním i svižné tempo, které podpořilo květnatý a čtivý styl autorky.
Dvůr křídel a zmaru jako zakončení celé série bylo vskutku velkolepé, krvavé a emocionálně vybroušené.
Jen mě maličko zklamalo, jak některé vedlejší postavy nedostaly tolik prostoru, například Lucien, Nesta, Cassian. U nich by mi nevadilo, kdyby měli kapitoly vyprávěné ze svého pohledu, takhle když byl příběh vyprávěn z pohledu Feyre, jsem se nemohla vžít do jejich postav, co si skutečně myslí a cítí. Bylo mi líto Tamlina, ze kterého se stal zlomený muž, ale nakonec ukázal, že pro Feyre chce jenom to dobré.
Konec je krásný, dokonale nedokonalý a já nemohu dát nic jiného než plný počet :-)
A moc se těším na další knihy z tohoto úžasného světa!

08.07.2018 5 z 5