LordSnape LordSnape komentáře u knih

Muž bez vlastností (komiks) Muž bez vlastností (komiks) Robert Musil

Po přečtení tohodle komiksu vím, že původní předlohu číst nebudu, protože bych ji stejně asi nedocenil a nepochopil. Osobně si poprvé v životě dovoluji nedat hvězdičkové hodnocení, protože si myslím, že by to ode mě vůči Mahlerovu podání nebylo fér.

16.03.2017

Kontejner Kontejner Max Andersson

Jo, tohle mě hodně bavilo. Andersson má skvělou fantazii a účinně ji dokáže převést na papír. A je úplně jedno, zdali je hlavním hrdinou kapající kohoutek v koupelně, Auťáček, Traktorka, rostoucí plant rodiče v květináči nebo geniální Bouráček.

Zmrdi, vohnouti a my Zmrdi, vohnouti a my D-FENS

Dřív jsme jim říkali řiťolezci, anální alpinisti, vychcánci, ale zmrdi fakt ne. Původně jsem si knihu půjčil v knihovně, protože jsem čekal i nějaký návod nebo i poučky, jak se proti těmto praktikám účinně bránit, ale ono nic. Autor, co si říká D-Fens jen komentuje, pejorativně nadává a vypisuje své osobní zkušenosti z reálu, ale nikoho nebrání. Po půlce mě to už přestalo bavit. Je dosti vidět, že je to původně psáno pro blog jako pouhé odplivnutí si z přetlaku v hlavě. Víc drzosti a nadávek, se automaticky nerovná více zábavy. Přeskočil jsem pak na konec, abych se dozvěděl něco o vohnoutech, ale ve výsledku je to pořád dokolečka ta samá sračkoidní písnička. Bla, bla, bla. Je to škvár. Škoda papíru.

16.03.2017 1 z 5

Marně hledám slov Marně hledám slov Edward St. Aubyn

Ve výsledku to byla docela prča. Určitě se nechystám od St Aubyna číst další knihy, ale tohle jsem si přečetl díky tématu týkající se literárních soutěží. Ze všech těch postav mi nejvíce v hlavě uvízla promiskuitní Katherine, Sonny chystající svůj velký revenge a jeho teta, autorka kuchařky, kterou nominovali prostě omylem. Byla sranda, jak se porota dohaduje o vítězi ještě před samotným vyhlášením, nebo podle jakého klíče se jednotliví adepti dostávají do širší nominace. Je to fraška. A to jak v téhle knize, tak i v reálu. Můžeme se s klidem podívat na vyhlašování naší Ceny knižního klubu, která si také prošla mnoha pseudoskandály. Osobně mám za sebou pár povídkových soutěží a mohu s klidem říci, že je to všude úplně stejný. Stejně tragický, pokud nevlezete do toho správného zadku. :-)

16.03.2017 4 z 5

Jak si lidé hrají Jak si lidé hrají Eric Berne

O samotné transakční analýze nevím co si myslet, ale popis samotných her mě hodně bavil. Je pravda, že už se některé motivy mohly změnit a určitě přibyla i spousta dalších her, které by určitě stály za to, aby je někdo zapsal a představil širší čtenářské obci. Popularitě Berneho knížky se nedivím. Přišel s něčím novým, neokoukaným a dokázal psychologii vztahů a mezilidského kontaktu vysvětlit i lajkovi. Jen je škoda, že se českého vydání nedožil.

16.03.2017 4 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Osobně mě k tvorbě pana Chianga přivedl také až zmíněný film Arrival podle ústřední povídky. Sbírka jako celek je dosti zvláštní. Odrazuje se v tom, jaké zájmy autor má - od UI, přes teologii, vědu až po oblíbenou lingvistiku. Kdybych se měl přiznat, tak mi vyloženě nesedla akorát jedna povídka, ale stejně jsem nad ní pak přemýšlel. Co se mi ale na knize líbí, je nesporný fakt, že vás prostě donutí se zamyslet nad věcmi, které si buď neuvědomujeme anebo je přehlížíme. Proto se mi asi nejvíce líbila Když se vám líbí, co vidíte: Dokument. Chiang též střídá i formu psaní a čtenáře nenudí zbytečnou omáčkou. Samotný koncept Příběhu vašeho života dle mě více vyniknul ve filmu, ale třeba šok hlavní postavy z Dělení nulou by už lépe vykreslit nešel. Povídky s tak zajímavými tématy, navíc krásně napsanými, a s tolika myšlenkovými podtexty se těžko ve fantastice hledají, takže jsem rád za takovou zkušenost. Chci víc!

Předehra Předehra Neil Gaiman

Prequel k Sandmovi po stránce příběhové zrovna nehýří nápady a originalitou, i když tu zůstává taková ta chuť tajemna a ezoterické epičnosti celého světa. Jenže výtvarná stránka knihy vše ostatní zatraceně přebíjí! Williams III a Dave Stewart stvořili asi jedny z nejlepších kreseb, jaké jsem kdy po přečtení tolika komiksů viděl. Jakmile si Předehru přinesete domů, začnete číst či jí jen listovat a narazíte na první rozkládací dvojlist, zákonitě si musíte učůrnout blahem.

Plavovláska Plavovláska Mika Waltari

První příběh se mi líbil i když byl dost tragický a poněkud amorálně drsný. Ale u druhého mě samotné čtení štvalo a ztrácel jsem se v těch jednotlivých ztroskotancích a příbuzných. Chápu o co v obou případech Waltarimu šlo, ale já prostě takovouhle četbu osobně moc rád nemám, čemuž odpovídá i hodnocení.

16.03.2017 2 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Dočteno. Moje první setkání s panem Faberem a jeho krásným jazykem. Uf. Už si ani nepamatuji, kdy jsem se takhle cítil. Připadal jsem si jako Bastian v Nekonečným příběhu. Vtáhlo mě to do děje a jako bych tam byl s nima. S Peterem i s Beatrice. V jejich světě. Držel jsem jim palce, smál se a cítil jejich vzájemnou lásku, trpěl s nimi, občas nemohl spát, protože myslel na Oázany a jejich úděl. Zvláště pak na Milovnici Ježíše 5. Někdy jsem i nahlas nadával, že ta kniha je zlá a že se tohle nesmí stát, proboha! Poslední dvě kapitoly už jsem jen vzlykal a brečel. A teď? Teď si jen otírám slzy, že to celé končí.

02.03.2017 5 z 5

Poseidonia Poseidonia Aleksandar Žiljak

Je to dobrodružné, erotické, místy zábavné, steampunkové a k odreagování. Tím bych to asi uzavřel. Co se týče samotné úpravy knihy, tak si opět dali v Gorgoně záležet. Graficky je krásná jak navenek, tak i uvnitř. Překlad je krásně dobový, ale osobně mě štvalo tempo knihy, které je místy vážně vláčné a autorovo otravné obracení se ke čtenářovi, aby obhájil postup nebo čin postavy v danou chvíli či pro přeskakování dál v ději. V neposlední řadě je tu také až kriticky nadměrný výskyt vykřičníků v textu. Samotná pohnutka hlavních záporáků nicméně není moc originální i když chápu, že Žiljakovi šlo zřejmě o srovnání se s určitou vnitřní frustrací. Nicméně nebýt popisu SP okolí, kdy na scénu vlítl pan Zeppelin, mohlo by se klidně jednat o příběh, zasazený do 30. let minulého, kdy byl na vodu spuštěn Bismarck. Kniha se ale i přes mé výtky čte dobře a je fajn. Naráží a používá spousty skutečných událostí a osob, a tak je dobré si občas prolistovat poznámkový aparát. Pro seznámení se s tímto podžánrem určitě hodno k doporučení.

13.02.2017 3 z 5

Staré cesty Staré cesty Gary Snyder

Krásné eseje o přírodě, staré americké kultuře a proč je dobré zvyky původních obyvatel chránit a zachovat.

13.02.2017 4 z 5

Mytologie Mytologie Roland Barthes

Předně vůbec nechápu, proč se kniha jmenuje Mytologie. Je to velice zavádějící. Měla být o sémiotice, ta mě zajímá, ač jsem třeba v tomto ranku Eca nedočetl, protože byl na mě moc odborný. V případě Barthese se stalo jen to, že jsem knihu odložil asi při čtení třetího eseje, kde se autor ušklíbá nad tím, že někteří marxisté si na to jen hrají, a přitom o marxismu nevědí zhola nic. Chápu, že je to dané dobou, ale tohle se po dobře napsaném prvním wrestlingovém článku objevuje čím dál častěji a to vážně číst nehodlám. Divím se, že to ještě dnes vychází a že to vůbec ještě někdo čte, když je zde určitě kopa dalších literárních teoretiků, kteří mají co říct k dnešnímu světu.

13.02.2017 1 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Fuuuu, hodně silná kniha. Je neskutečné, že o samotné havárii a teorii jaderných zbraní či elektráren toho bylo napsáno tolika, a o následcích už tak bídně málo. Kniha ukazuje, jak stačilo málo, aby se lidem během chvíle zhroutil celý život. Obvykle u čtení nebrečím, ale při popisu těhotné ženy, co se starala o manžela, kterého nahnali přímo k elektrárně hasit požár, aby pak následně porodila mrtvou holčičku, kterou ji nedovolili ani řádně pohřbít a musela se rozloučit s tělíčkem v krabici, mi už vážně tryskaly slzy skrze koutky...

13.02.2017 5 z 5

Temná věž 1: Zrození pistolníka Temná věž 1: Zrození pistolníka Peter David

Samotný začátek, výcvik, výzva učitele na fight a okolnosti okolo Rolanda mě bavily, ale následná zápletka ohledně toho všeho "spiknutí" a samotné rozuzlení mě trochu zklamalo. Asi jsem čekal něco víc "fantastického". Kresba tradičně skvělá. Lee umí.

13.02.2017 4 z 5

Tarot skrytých světů Tarot skrytých světů Barbara Moore

Moje druhá sada a mám jí snad ještě radši, než tu Steampunkovou. Obrázky samotných karet jsou naprosto dechberoucí a úžasné. Úvod do samotného vykládání a typy výkladů jsou dostačující, nicméně mi trochu chybí vysvětlení významu karet malých Arkán + jejich čtyř skupin a Arkán velkých, což bylo v knížce u SP sady lepší. Co se týče charakteristik jednotlivých karet, tak zrovna u dvorních figur se autorka kreseb nechala unést a nevysvětlila nic k jejich významu, což může začátečníky mást. Samotná práce s nimi je ale skvělá. Začátečníkům pomůže spíše učebnice výkladu, než samotná brožura.

13.02.2017 5 z 5

Moje kniha Vinnetou Moje kniha Vinnetou Toy_box (p)

Moc krásná akvarelová kresba. Autorka zde prezentuje své životní postoje a zkušenosti ze života squatterů, a tak je jasné, že to nemusí sednout každému. V podstatě je to příběh o životě několika lidí, kteří žijí jinak, mají své sny a cíle, ale život má někdy pro ně trochu jiné plány... Určitě je to komiks, který ve mně rezonoval ještě dlouho po dočtení.

Plášť Plášť Joe Hill (p)

Klasický Hill se vším, co k němu patří. Moc mě bavila kresba a první příběh, odehrávající se v minulosti. To byl pěkný masakr. Příběh ze současnosti je hodně syrový a vlastně tak trochu ze života současné mládeže.

Batman: Rok nula - Temné město Batman: Rok nula - Temné město Scott Snyder

Ze začátku jsem byl trochu na rozpacích, ale následný post-apo Gotham a pokusy o jeho záchranu mě hodně bavily, a to i přesto, že komiksy s Batmanem se už začínají dosti opakovat a vyčerpávat. Tahle série je ale po právu tím lepším.

Arthas: Zrod krále Lichů Arthas: Zrod krále Lichů Christie Golden

Hezká a odpočinková fantasy. V rámci WOW je to pro mě moje knižní premiéra, ale samotný příběh znám samozřejmě z Warcraftu III. Osobně mě moc bavily jednotlivé postavy a motivy záporáků. Ostatně svět, ve kterém se příběh odehrává naskytuje spoustu možností a odboček, které by dále i lecos vysvětlily.

Psychosomatika Psychosomatika Gerhard Danzer

Dobrá a poučná kniha. Danzer nejdříve uvede historii a pozici psychosomatiky v rámci přístupu v lékařství a zcela právem vyrve čtenářovi to, co si dosud myslel, že o tomto oboru ví. Druhá část knihy se pak skládá z příkladů a klinických studií, kde se ukáže, jak se k danému problému postavit a jak jej podchytit a léčit za pomoci celostního přístupu, kdy je duše i tělo jeden veliký, harmonický celek člověka.