los los komentáře u knih

Minervistka Minervistka Hermína Franková

tuto knihu jsem předčítal, z tématu - prolomení starých pořádků a prosazení rovnoprávného vzdělávání žen - se dá vytěžit opravdu hodně, proto jsem se těšil na dobrý příběh, bohužel jsem byl zklamán skutečně jen dívčím románkem, číst to bylo utrpení

14.06.2018 1 z 5

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

čím jsme starší, tím obtížnější je najít nějaké poprvé...

14.06.2018 3 z 5

Ukolébavka Ukolébavka Chuck Palahniuk

Podle Mony Sabbatové jsou lidé, kteří moc jedí nebo moc pijí, lidé závislí na drogách nebo sexu nebo zlodějně, tihle všichni jsou ve skutečnosti ovládáni duchy, kteří ty věci milovali příliš, než aby z nich po smrti odešli. Ožralové a kleptomani jsou posedlí zlými duchy. Jste kulturní médium. Hostitel. Někteří lidé si pořád myslí, že řídí vlastní životy. Jste posedlí. Všichni si strašně strašíme v hlavách. Vždycky vaším prostřednictvím žije něco cizího. Celý váš život je nosičem pro cosi, co přichází na svět. Zlý duch. Teorie. Marketingová kampaň. Politická strategie. Náboženská doktrína.

08.06.2018 4 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

nikdy, nikdy nezapomenu na české filmové zpracování, které jsem viděl ve třech letech

05.06.2018 4 z 5

Nahá opica Nahá opica Desmond Morris

četl jsem sice ještě v době předinternetové, ale doporučuji i dnešním mladým čtenářům, kniha tehdy velmi ovlivnila formování mého pohledu na svět

05.06.2018 4 z 5

Velká kniha o seriálu M*A*S*H Velká kniha o seriálu M*A*S*H Suzy Kalter

na začátku 90. let jsem propadl světu seriálu M*A*S*H (některé dialogy umím dodnes zpaměti) a v tehdejší době neinternetové byla tato kniha jedinou možností (zejména pro ty, kdo si nemohli nahrávat oblíbené díly na VHS), jak se do své fanfikce vracet

01.06.2018 4 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

ke všemu, co již bylo řečeno, doporučuju přečíst doslov Erika Gilka ve vydání v nakladatelství Plus 2013

30.05.2018 4 z 5

Slovník antické kultury Slovník antické kultury Radislav Hošek

výborný zdroj informací

29.05.2018 5 z 5

Encyklopedie antiky Encyklopedie antiky Ludvík Svoboda

neocenitelný zdroj - a to nejen v době před internetem!

29.05.2018 5 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

daleko více smířlivý, klidně plynoucí, nostalgičtější příběh, než jsem u Irvinga zvyklý

uniklo mi to, anebo v příběhu opravdu není žádný sportovní zápasník?

výborný postřeh (mimo mé oblíbené tematizující literaturu): Američané míč hází, kdežto Evropané do něj kopou - tak prostě, a trefně vykresluje rozdílnost národnostních/kontinentálních povah, tomu já říkám umění spisovatelské!

25.05.2018 3 z 5

Monarcha Absint Monarcha Absint Natálie Kocábová

Prozaická prvotina Kocábové může být vnímána jako novodobá verze apokalypsy, surrealistická vize postmoderní společnosti, nebo jako feťácký úlet. Samotné vydání knihy vzbudilo mnoho pečlivě připravovaného vzrušení. Mediální akce byla podpořena údajným nesouhlasem autorčiny rodiny, aby došlo k prodeji knihy, a bulvárními médii, stále sledujícími těhotenství mladé autorky. Té nelze upřít jistý literární talent, resp. schopnost vyjádřit své myšlenky, divoké sny, bujné pubertální představy a noční můry pomocí slov, přesto je její debut nedozrálou a nevyváženou knihou, v níž lze nalézt jak velmi silná a poutavá místa, tak vyloženě prázdná, plytká a nudná. Kdyby Kocábová nebyla dcerou svého otce, kdo ví, jestli by Mladá fronta tak nadšeně tiskla a investovala.

21.05.2018 1 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

člověk, který nemá potřebu vyjadřovat emoce tradičním způsobem a činit rozhodnutí nad banalitami, nemusí být nutně neempatický (nebo) psychopat, neznamená to, že si cit neuvědomuje

domnívám se, že velikost Camusova Cizince spočívá především v modernosti, kterou dokázal navázat na mnohasetletou tradici rozsáhlé celosvětové literární linie tematizující prožitky odsouzence k smrti

17.05.2018 3 z 5

Proces Proces Franz Kafka

nu ano, je to kánon, ale já radši Camusova Cizince

17.05.2018 3 z 5

Kniha rozkoše a hrůzy Kniha rozkoše a hrůzy Michal Tesáček (p)

Siska klitoriska není můj šálek spermatu, ale i na parodii je to uboze prepubertální

15.05.2018 odpad!

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

A víc vám toho už vypravovat nebudu...

15.05.2018 3 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

nejlepší Palahniukovo dílo - takoví jsme a takový svět jsme si stvořili, uf, musím se za sebe stydět

14.05.2018 5 z 5

Zimohrádek Zimohrádek Ivan Wernisch

kouzelně něžná lyrika

13.05.2018 5 z 5

Odměna Odměna Jarmila Loukotková

přečetl jsem kdysi jedním dechem a pořád se mi po letech vrací ta příšerná úzkost zamčeného zloděje-vraha uvnitř bytu s mrtvolou...

13.05.2018 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

jo, je to klasika, je to kvalitní česká literatura, je to kánon, ale mně to prostě vůbec nic neříká, přestože některé pasáže jsou nezapomenutelné

27.04.2018 2 z 5

Slabikář Slabikář kolektiv autorů