lukax lukax komentáře u knih

☰ menu

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Je to hladivá kniha. Autor řeší jednu specifickou životní situaci intelektuála, který si na začátku poslední třetiny života uvědomí, že by měl prozkoumat i jiné možnosti existence než každodenní školskou rutinu. Je otázka, jak se to vztahuje k dnešnímu člověku, který si světa užívá milionem způsobů běžně a má spíš problém se soustředit a oddat jedné milované fasetě, jak se to hrdinovi knihy tak hezky dařilo předtím, než začal pochybovat. :-)

Označovat to za filozofický román je odvážné.

01.07.2012 3 z 5


Chyby se staly (ale ne mou vinou) Chyby se staly (ale ne mou vinou) Carol Tavris

Četl jsem ji v originále a je velmi dobrá. Žádný člověk neumí žít s tím, že je špatný, ale zároveň špatné chování vede k prospěchu tak snadno a rychle, že většina lidí skončí u toho, že se přesvědčí o tom, že je evidentně zlé a sobecké chování morální či společensky prospěšné. Autoři tu pečlivě dokumentují často humorné způsoby, kterými se to v rozličných situacích (v politice, soudnictví, partnerských vztazích) daří.

Jako čtení je to trochu suchý: každá nová kapitola se na věc dívá z trochu jiné strany a hlavní motivy se nebudují, ale po americku bez rozmyslu opakují. Ale stejně -- poselství je důležité a argumenty silné, takže to stojí za čtení.

19.05.2012 4 z 5


Gödel, Escher, Bach Gödel, Escher, Bach Douglas R. Hofstadter

Naprosto úžasná nadkniha. Jejím překladem se čeština po pár stovkách let zase na pár desetiletí stala kulturním jazykem.

(Samozřejmě, cenová politika Arga/Dokořán je taková, že levněji pořídíte tři tyhle knihy v angličtině než jednu v češtině. To je mimochodem hodně podobný poměr jako u předchozí knížky v edici, podobně výborné "Zbývá jen hluk". Opravdu, naučte se anglicky a nechávejte si edicí Zip jen doporučovat, co číst.)

19.05.2012 5 z 5


Pí na nebesích Pí na nebesích John D. Barrow

Jde o výjimečnou popularizační knížku. Zabývá se spíš dějinami a filozofií matematiky, než obvyklými trýčky s prvočísly a nekonečnými množinami (i když zrovna „povinná“ bijekce mezi čísly přirozenými a racionálními tu ukázaná je) – je to tedy tak trochu Kolmanova „Filosofie čísla“ light.

15.10.2011 5 z 5


Accelerando Accelerando Charles Stross

Velmi dobrý zástupce opravdu tvrdé vědecké fikce, přičemž ona „vědecká“ v tomto případě nezastupuje ani tak fyziku, jako informatiku (jak už je od osmdesátých let zvykem) a dokonce ekonomii. Autor pracuje s tezí, že je vědomí výpočetní proces a dost si s tím hraje: cestují-li kupříkladu hrdinové k blízkému hnědému trpaslíkovi, netahají s sebou své těžké fyzické schránky, ale nahrají se do kapesního počítače a urychlí ho na relativistickou rychlost. Nebo přiřazuje ono „počítačové“ vědomí korporacím a dokonce měně a naznačuje tak vtipné, možné řešení Fermiho paradoxu.

Každá stránka je podobnými myšlenkami našlapaná a z textu je cítit, jak chytrý je jejich autor chlapík. Čtenář tak v zásadě narazí jen na jisté odfláknutí postav a překvapivě nijaký konec.

15.10.2011 4 z 5


Kontakt Kontakt Carl Sagan

Z literárního hlediska je to trochu plochá knížka, ale nese silné humanistické a antinacionalistické poselství, které je pořád aktuální. Hlavní hrdinka je realisticky vykreslená, moderní žena a čtenář se s ní snadno identifikuje. Vysvětlovaná věda je samozřejmě v rámci možností (co mohu posoudit) mimořádně přesná.

15.08.2011 4 z 5


Třetí kultura Třetí kultura John Brockman

Musím vyzdvihnout doslov docenta Markoše na konci knihy. Je to opravdu tak, jak píše: jde o myšlenky zajímavé, ale rozhodně nesouvisí s třetí kulturou, jako spíš se zavržením kontinentální tradice vědy a filozofie.

22.06.2011 3 z 5