madem madem komentáře u knih

Zpověď šílené matky - Upřímný pohled na mateřství Zpověď šílené matky - Upřímný pohled na mateřství Jill Smokler

Pro mě jedna z nejlepších knížek na toto téma. Bohužel, když vidím obálku a název, tak mě neláká (myslím si, že název knihy šel přeložit lépe). Nakonec jsem se přinutila začít ji číst a dobře jsem udělala. Kniha je jiná, než na první pohled vypadá: umí pochválit a povzbudit. Přitom je autorčin smysl pro humor laskavý a plný něhy. Občas to přežene, ale i přesto z knížky cítíte hodně lásky k dětem.
A miluji zpovědi ostatních matek.

08.04.2022 5 z 5

Odvolání Odvolání John Grisham

(SPOILER) Nevím, jak se mi to podařilo, ale toto už je třetí knížka od Grishama v řadě, která skončí jinak než chci. Zlo má být poraženo a Grisham to umí na posledních stránkách bravurně. Několikrát jsem to zažila, ale poslední tři, co jsem četla skončí všechny zle.

08.04.2022 3 z 5

Tajná zpráva z Prahy Tajná zpráva z Prahy Josef Nesvadba

Čekala jsem asi na zázrak a nic nepřicházelo. Střídali se léta, po válce, za deset let, za dvacet let, za deset let. Střídají se vypravěči. A do toho strašně postav, často velmi zbytečných. Několikrát jsem se ztratila a ke konci jsem jen snažila přežít konec knihy. Třeba se to vysvětlí, nevysvětlilo.

23.03.2022 2 z 5

Nevinný Nevinný John Grisham

Dost dlouho jsem nedokázala uvěřit, že tato kniha není fikce jako ostatní knihy autora. Ano, rozjezd trval možná o trošku déle, ale vše odsýpalo a byly tu i velké zvraty.
Nedalo mi to a koukla jsem se po dočtení, zda je to celé pravda. Auvajs! To bolí!

24.02.2022 5 z 5

Tajuplné dětství Tajuplné dětství Maria Montessori

Na svou dobu jistě velmi objevná kniha. I dnes jsou v ní mnohé věci pravdivé a k zamyšlení. Na některých věcech je zase vidět, jak za sto let svět přestřelil na opačnou stranu: práva dítěte, péče o novorozence, ...
Je dobré si ji přečíst, než začnete s ostatními "montessori" knihami. Díky tomu si uvědomíte původní myšlenku a dnešní byznys.

29.01.2022 3 z 5

Malovaný dům Malovaný dům John Grisham

Po přečtení záložky jsem stále čekala a čekala, co se stane. a ono se téměř nic neděje. Sklizeň bavlny líně plyne a občas je malá bouřka. Nic víc. Pak posledních pár stránek je trošku zvrat. Vím, že autor umí víc.

19.01.2022 3 z 5

Index hrůzy Index hrůzy Robert Harris

Četla jsem od Harrise lepší knihy. Zde bylo mnoho odborných termínů jak z informatiky, tak finančních trhů. Po odečtení tohoto byla kniha dobrá. I když hlavní hrdina má občas slabší stránky.

14.01.2022 4 z 5

Škoda nevařit: Kuchařka plná hudby Škoda nevařit: Kuchařka plná hudby Martin Škoda

Zajímavý nápad: kombinovat vaření s hudbou. Dobrá grafika, vyprávění o jídle a cestování. Bohužel kuchařka je o receptech a ty mi v této knize přijdou slabší. Líbilo se mi jich pouze 9: například paella z trouby, mrkvové krokety, špenátové taštičky.

30.12.2021 3 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

I když přišel covid teprve loni, tak číst tuto knihu mi přišlo jako dějepisný výlet do dávné minulosti. Už si ani nepamatuji,jaký byl začátek a věřím, že za pár let, až to bude celé za námi se tomu nasměji ještě více.
Ale i teď je kniha místy velmi vtipná.
A čím dál více oceňuji, že pan Landsman se naučil spisovatelskému řemeslu.

27.12.2021 4 z 5

Kosmičtí křižáci Kosmičtí křižáci Poul Anderson

Skvělý nápad, očekávám vzrušení ... avšak nějak nepřichází. Nemohu si nějak zvyknout na styl vyprávění. Chvílemi děj začíná nudit, naštěstí knížka v pravý čas skončí.

01.12.2021 4 z 5

Aztécké století Aztécké století Christopher Evans (p)

Nikdy mě nepřestane bavit alternativní historie, zvlášť, když je pěkně napsaná. Svět ve kterém Evropa Ani severní Amerika nevládnou, ale jsou převálcování Aztéky se čte sama. Hrdinka s nimi bojuje, i když postupně ztrácí své spojence. V jeden moment sice podlehne svému vzteku a zachovává se jako naprostá k...á, ale i tak ji mám ráda. A ten konec!

29.11.2021 5 z 5

Kladivo ráje Kladivo ráje Ken Follett

Rozjezd byl skvělý, ale pak se to zašmodrchává, překombinuje a mě se to přestává líbit.

25.11.2021 3 z 5

Spartakus: Smrtí boj nekončí Spartakus: Smrtí boj nekončí Jarmila Loukotková

Za mě lepší než první díl. Ano, začátek je poetický a než se člověk začte, tak to chvilku trvá, ale konec je nádherný.

20.11.2021 5 z 5

Město malérů Město malérů Ellery Queen

Miluji detektivky, nejvíce ACH, chtěl a jsem zkusit i něco "novějšího". Kniha mě nenadchla, nechápu a detektivky si představuji jinak.

09.11.2021 1 z 5

Když jde o muže Když jde o muže David Deida

Myšlenka pana Deidy je zajímavá a přínosná. Když ji však opakuje na každé stránce dvakrát až třikrát, přestane to bavit.

31.10.2021 2 z 5

Dítě do kufru Dítě do kufru Jacqueline Wilson

Dříve jsem si myslela, že střídavá péče je dobrý vynález. Postupem let, jsem si to myslet přestala. a po této knížce začínám být odpůrce. Krásně je vidět, co si myslí dítě. Jen si musíte zvyknout na jeho dětský styl vypravování.

30.10.2021 4 z 5

Lahodná jídla z jednoho plechu Lahodná jídla z jednoho plechu Sue Quinn

Mám problém sehnat: živé mušle, syrové tygří krevety, jalovčineček, vodu z pomerančových květů. Pokud to seženete, budete se prokousávat občas blbým překladem: budete asi muset, ...
Pak už je kniha hezká, má skvělé ilustrace a hodně zajímavé kombinace chutí: kopřivy+pomeranče, těstoviny+brambory+losos, těstoviny+rajčata+brusinky.

29.10.2021 2 z 5

Tajemný diamant Tajemný diamant Hermann Hesse

Nádherná kniha. Obsahuje historii židů ve španělském Toledu, italském Janově, v Berlíně a V Americe. Přitom se děj odehrává převážně v Izraeli. A všechno do sebe navazuje a vše sedí. A nakonec přijde zajímavý zvrat.

29.10.2021 4 z 5

Důstojník a špeh Důstojník a špeh Robert Harris

Kniha je nádherná, jen mě mrazí ty zkušenosti doby. Chci věřit, že dnes by to bylo jiné.

21.10.2021 3 z 5

Žít jednou spolu Žít jednou spolu Jarmila Loukotková

Knížka je malá a tenká, naštěstí. Být silnější a mít více stránek, tak ji nedočtu. Je psaná rádoby starým jazykem. Příběh je velmi jednoduchý a prostý a tak se vše natahuje.

14.10.2021 2 z 5