Majto Majto komentáře u knih

Klient Klient John Grisham

Príjemné, nenáročné čítanie, čo neurazí. Dá sa pri nej na chvíľu vypnúť z reality.

16.02.2023 3 z 5

Svetlo večné Svetlo večné Andrzej Sapkowski

Trilógia opäť raz dočítaná (už si ani nepamätám, či štvrtý alebo piatykrát). Stále z nej mám oveľa lepší dojem ako zo Zaklínača, no nežeriem ju ako kedysi. No čítanie je to pútavé a skvelé. Trochu ma mrzí uponáhľaný záver.

19.12.2022 4 z 5

Psie dni Psie dni Dušan Mitana

Priznávam, že slovenská literatúra je pre mňa jedna veľká neznáma. Pišťanek, Dušek, Červenák, Karika - to sú autori, ktorých sledujem dlhodobo (hoci som od nich všetko nečítal). Až v poslednom čase som začal rozširovať obzory o ďalšie mená (nové i staré), tak som sa dostal aj k tejto knihe a som tomu nesmierne rád. Mitanov štýl písania ma oslovil hneď na prvý pokus a mne nezostáva iné, len poskupovať aj ostatné jeho veci.

12.12.2022 4 z 5

Pevnosť Breslau Pevnosť Breslau Marek Krajewski

Ako ma prvý diel tejto série prekvapil, druhý mierne sklamal, tretí opäť prekvapil, tento záverečný bol asi najlepší. Až ma mrzí, že aj tie ostatné neboli napísané presne týmto štýlom bez všetkých tých komplikácií a nedostatkov. Teda aspoň tak na mňa pôsobili. Sled udalostí v stále sa zrýchľujúcom tempe, pekne vygradované, normálne má to pohltilo, že som to celé prelúskal za pár okamihov.

01.12.2022 4 z 5

Nedokonalci Nedokonalci Tom Rachman

Čo sa spočiatku tvárilo ako zbierka poviedok, pomedzi ktoré sa prepletala nejaká dejová linka o histórii malých novín, sa stalo zbierkou životných osudov a postojov členov práve týchto novín. Začiatok ma príliš neoslnil, no potom sa to postupne rozbiehalo a koniec som si už užíval. No kvôli úvodu budem s hodnotením skromný...

27.11.2022 3 z 5

Smrť v Štiavnici Smrť v Štiavnici Peter Gašparík

Pristupoval som k tejto knihe s očakávaniami, no zostali nenaplnené. To, čo mi na predošlej knihe autora ešte nevadilo, tu už mi veru nesedí. Tam, kde minule kĺzal po povrchu, tu sa k nemu ani nepriblížil, len sa abstraktne pohyboval priestorom a sypal vety. Myslím, že ďalšiu knihu už si kupovať nebudem.

25.11.2022 2 z 5

Posledný revenant Posledný revenant Ján Babarík

Tak toto bolo čosi. Potom, ako som prečítal zbierku poviedok Jumper, som v podstate pri kúpe tejto knihy siahal na istotu, že minimálne to nebude průser, no až takúto lahôdku som nečakal.
Dej plynie a neustále sa mení, nechýbajú rôzne zvraty a prekvapenia, ani "severská" brutalita... Škoda, že autor sa rozhodol prezradiť páchateľa ešte značný kus pred koncom (čo bol podľa mňa trochu prešľap, bo už potom chýbal ten "wow-efekt"), nasledujúca kapitola potom vyznela už len tak ako doslov.
Ale inak parádny zážitok (nebudem spomínať miernu nezrovnalosť vo vzťahoch postáv pred koncom), verím, že nasledujúcu knihu autora budem čítať rovnako na jeden nádych ako túto.

15.10.2022 4 z 5

Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná (1992-1995) Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná (1992-1995) Paul Polansky

Súhlasím s názorom nižšie. Kniha sa v podstate číta sama, ja dobre napísaná, núti k úvahám.
Neviem koľko z nej sú reálne zážitky autora, no faktom je, že štátne inštitúcie ešte stále "fungujú" rovnako ako opísal.

03.08.2022 3 z 5

Osamělý poutník Osamělý poutník Jack Kerouac

Kniha kúpená v antikvariáte, bo som zrazu zatúžil čítať od Kerouaca viac. Mal som z nej spočiatku zmiešané pocity, no postupom času som začal nachádzať to, čo mám na jeho tvorbe rád.
Vodopády slov chŕli v každej vete, ktorá je nekonečná ako všetky ostatné. Každá má v sebe obrazy, čo u iných autorov vyplnia celé kapitoly. Pri čítaní týchto poviedok vnímam všetkými zmyslami. Cítim vône i pachy úzkych prašných uličiek, počujem rachot prechádzajúcich vlakov i virvar nočných lokálov, ako aj šum stromov v nočnom tichu. Vidím popraskanú, slnkom vysušenú zem zasypanú prachom. Plavím sa parníkom po mori vdychujúc jeho vlhkosť, ktorá však nezaženie sucho v hrdle po prehýrených nociach, uprostred dusnej pary v kuchyni a vlhkosti vechťov zmiešanej s ostrým pachom potu. Túlam sa ulicami z putyky do putyky, mením bufety, bistrá, okienka a pulty nálevní, míňam stratené existencie, prízraky noci i dňa.
Ako všetky knihy, ktoré som doteraz čítal. K dokonalosti jej chýba už len málo - vypustiť niektoré poviedky (nabudúce to dám bez nich a verím, že budem viac ako nadšený).

31.07.2022 4 z 5

Stratený raj Stratený raj Rudolf Sloboda

Dlhé roky som akosi obchádzal tvorbu tohoto autora, no nadišiel čas zmeny. Síce si myslím, že práve tento kus pre mňa nebol úplne ideálny, no nenechám sa odradiť a siahnem aj po iných. Nosná téma bola dobrá (myslím, že je stále aj aktuálna), postavy tiež z tohoto sveta, miestami som sa zabavil, miestami bolo na mňa príliš filozofie...

30.07.2022 3 z 5

Hedvika a Ludvík Hedvika a Ludvík Karel Poláček

Páčia sa mi autorove nápady aj jeho štýl písania. Dlho som od neho nič nečítal, tak bolo treba osviežiť pamäť.

23.07.2022 3 z 5

Smrť na Zlatých Smrť na Zlatých Peter Gašparík

Kniha na pár hodín (skoro doslova) čítania. Dojmy? Ako by som to povedal... Nápad celkom fajn, aj forma celkom fajn, no príde mi to všetko také plytké. Chýba tomu napätie, poriadne rozpracovanie postáv, prostredia. Prišlo mi to skôr ako hrubý náčrt krimi-románu, ktorý však autor nedopísal. Škoda. Takto je to len 50% zážitok.

18.07.2022 3 z 5

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Dal som šancu ešte ďalšej Hellerovej knihe, predtým ako sa vrhnem na Hlavu XXII (ktorú po desaťročiach opäť vlastním), no dojem je len o niečo lepší ako po prečítaní Něco se stalo. Chvíľami som sa skoro rozplýval nadšením, že kniha tvrdo šliape na päty Hlave, aby som vzápätí s veľkým utrpením opakovane čítal odstavce, ktoré mi nič nehovorili a iritovali ma. Ako iní, ani ja sa neorientujem v americkej politike tej doby, tak mi možno veľa momentov zostalo ukrytých, no dokázal by som sa bez istých častí tohoto románu zaobísť a bol by to lepší zážitok.

17.07.2022 3 z 5

Koniec sveta v Breslau Koniec sveta v Breslau Marek Krajewski

Nebolo to úplne zlé, no predošlá kniha Smrť v Breslau sa mi páčila viac.
Aj mne tu chýbalo viac vyšetrovania a súkromia tu bolo nad mieru. Možno, keby to bolo v opačnom pomere, bola by to skvelá kniha. No aj tak ešte dám šancu aj následujúcej (už je kúpená).

11.07.2022 3 z 5

Padáme i na tvou hlavu. Skvoty, centra, kluby v Praze: Co bylo, co zbylo z devadesátek Padáme i na tvou hlavu. Skvoty, centra, kluby v Praze: Co bylo, co zbylo z devadesátek Radim Kopáč

Priznávam, že som nikdy nebol v Prahe, tým pádom som nevidel popisované miesta. No čo-to som o nich už počul (čítal). Táto kniha skončila na polceste. Najmä veľké množstvo fotiek je akoby vytrhnutých z konceptu a pre človeka ako ja nič nehovoriacich. Isto by pomohli aspoň popisky k nim, no u mnohých by ani to nestačilo.
Ale ako nápad je táto kniha skvelá.

26.06.2022 3 z 5

Vize Gerarda Vize Gerarda Jack Kerouac

Kniha zabudnutá v polici takmer štvrťstoročie sa mi dostala do rúk po prvýkrát. Smutný, intímny úsek autorovej histórie zvečnený jeho osobitým štýlom. Momentálne mi síce kniha nesadla do nálady, no som si istý, že v budúcnosti po nej opäť siahnem. Verím, že mi to nebude zas trvať tých 24 rokov.

09.06.2022 3 z 5

Mám rád knihy poviedok a keď sa navyše stretnú takto žánrové výbery, je to ešte lepšie. Príjemne potešilo aj grafické spracovanie. Pekná práca. Čo sa poviedok týka, boli medzi nimi skvelé aj trošku slabšie kusy, no žiadna sa mi nezdala úplne slabá. Niektorých autorov už som poznal a na tvorbu niektorých sa chcem pozrieť bližšie. Čiže aj po tejto stránke kniha splnila svoj účel.

09.06.2022 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Pre mňa bola táto kniha (po predošlom vynikajúco odlišne napísanom Marcovi) miernym (ani nie že) sklamaním, bo sa forma vrátila v starej podobe zo starších diel. Skôr som očakával ešte košatejšie prepletanie časových rovín, alebo niečo podobné. Tak som si síce čítanie užíval, no nedosahovalo to úrovne predošlej knihy (resp. kníh). Podobne ako iným, aj mne už začína mierne prekážať záverečné martýrstvo vyšetrovateľov, ktoré už je na môj vkus až príliš šablónovité. Inak nemám väčšie výhrady, hoci aj tému siekt, či alternatívnych náboženstiev by mohol autor aj viac rozviesť.

09.04.2022 3 z 5

Manželství do 158 liber Manželství do 158 liber John Irving

Útla kniha formou i dejom, no popisom vnútorných bojov jednotlivých postáv a ich vyrovnávaním sa s minulosťou i súčasnosťou je dostatočne mohutná. Som rád, že som si spomenul na tohoto autora a začal jeho tvorbu čítať chronologicky. Toho dôsledkom je, že niektoré udalosti vo Viedni už mi boli známe, tak mi letmé obtretie deja o ne bolo dostatočne zrozumiteľné. Za mňa 70% zážitok.

06.04.2022 3 z 5

Pitná kúra Pitná kúra John Irving

Priznávam, že som sa občas stratil a chvíľu som dumal, čo sa stalo pár strán predtým, no v konečnom dôsledku ma absurdný svet absurdných Irvingových postáv dokázal pobaviť. Stále kus za Garpom (ktorého som síce cez 25 rokov nečítal, no aspoň som si ho už tretíkrát kúpil a k jeho čítaniu mám opäť bližšie), no mám rád tento štýl písania a osobitého humoru.

02.04.2022 3 z 5