MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Horká novinka od mistra, která se skládá ze čtyř povídek, které podle mě (nebuďte zklamaní) – nejsou horory. Spíš jsem se já osobně nad každou zamyslela a vzala si z ní své. Což myslím, že tak má být. U Kinga si každý něco najde.
Všechny témata povídek na mě působí tak, jako by nás chtěl King upozornit na určitou problematiku moderní doby. Telefony, internet, rozpad a zničení země, výbuchy i Trump, ale samozřejmě to pojal po Kingovsku.
Telefon pana Harrigana je první povídka o prvních mobilech od Applu a co se může stát když daruje mladý chlapec mobil starému pánovi. Je to trošku duchařina, ale myslím, že ji King mohl udělat děsivější.
***
‌Chuckův život je rozdělená povídka na tři jednání. Svým způsobem pro mě nejdřív byla dost děsivá, pak jsem byla lehce zmatená a potom...to do sebe vše zapadlo.
****
‌Když teče krev. V této povídce mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala. Vystupuje v ní totiž Holly Gibneyová, která je známá z knihy Pan Mercedes, kterou jsem nečetla. Ale byla moc čtivá a bavila mě. A samozřejmě mě hodně navnadila na Pan Mercedes.
*****
‌Krysa mě hrozně moc bavila. Povídka je totiž o autorovi, který má problémy se slovy a napadne ho dokonalý příběh. Jen ho napsat...Sice jsem čekala, že bude děsivější, ale nakonec svůj účel splnila a vážně jsem si ji užila.
*****
Během čtení jsem zjistila, že knihy od Kinga čtu pomaleji než ostatní. A nejlíp se mi čtou večer. Nevím čím to je, ale vždycky když si čtu poznámku autora nebo i jeho úvod culím se a jsem ráda, že jsem se s ním zase setkala.

13.06.2021 4 z 5

Nejjasnější soumrak Nejjasnější soumrak Aly Martinez

Nejtemnější úsvit a Nejjasnější soumrak – tenké knihy, které klamou svou příšernou obálkou, ale mají hodně vysoké hodnocení. Natolik mě zaujala anotace, že jsem rovnou koupila i druhý díl a udělala jsem dobře, protože bych bez něj, po přečtení prvního, nepřežila ani den.
Kapitoly vyprávějící příběh Portera a Charlotte. Dva lidé, kteří neměli v životě štěstí a potácí se v temnotě dokud se nesetkají a pomalu se spolu vydávají na světlo. Jako mámě, která si ani jednu životní situaci, jak Portera nebo Charlotte nedokáže představit, se mi svíralo srdce a chtělo se brečet už od samého začátku. Oběma postavám jsem držela palce, aby byly alespoň chviličku na světle a ne jen ve své temnotě.
Ke konci prvního dílu, mi stačila jedna věta, aby mi vše docvaklo a byla jsem úplně hotová, otevřený konec mé tvrzení jen potvrdil. Neřekla bych, že je kniha předvídatelná to vůbec.
Co se stane když dva milující se lidé bojují o to jediné co je kdy drželo při životě? Druhý díl jsem začala číst hned po dočtení prvního. Už od začátku jsem měla nervy nadranc a slzy na krajíčku.

P.S.: Miluju Portera a jeho humor.

05.06.2021 5 z 5

Nejtemnější úsvit Nejtemnější úsvit Aly Martinez

P.S.: Miluju Portera a jeho humor.

05.06.2021 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Kniha o psaní od samotného mistra v oboru byla pocta číst. Nejen proto, že jsem sama napsala knihu, (která doufám, že vyjde) ale i proto, že mě zajímalo jak on vlastně tvoří.
První část je o tom jak se ke psaní sám King dostal a na co si ve spojení s psaním vzpomíná, což pro mě částečně bylo opáčko, protože z jeho mládí jsem hodně věděla už z knihy Život a dílo krále hororu, ale nevadilo mi to. Další část je o gramatice a jak ji chytře využívat v textu. Líbily se mi příklady na větách a polopatické vysvětlení autora proč a jak. Část o samotném psaní není pro povahy, které si berou vše moc osobně nebo se urážejí. Autor je totiž hodně upřímný a píše to tak jako to je. Já osobně tohle miluju a mám ráda když se mnou lidé jednají na rovinu, takže já si to užívala. A poslední část je o tragédii, která ho během psaní této knihy postihla. Nehoda, při které stál na prahu smrti. V celé knize King ukazuje příklady na textech různých autorů a na jejich knihy odkazuje.
Hodně věcí si vezmu k srdci.

30.05.2021 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Druhý díl série Nedotýkej se mě, který opět nezkamal obálkou. Kniha se dobře četla a i když je teoreticky hodně objemná a má delší kapitoly stále se něco dělo a stránky mizely pod rukama.
Svým způsobem se má recenze moc neliší od té na první díl. Z pocitů a minulosti Sage mi naskakovala husí kůže a díky tomu je její postava snadno uvěřitelná a jsem si jistá, že takových Sage je bohužel na světě hodně.
Jediné co mě moc mrzí je, že konec byl na mě trochu uspěchaný. Pár scén mi tam chybělo (hlavně Sage mámy a Nory) a přišlo mi, jako by to už autorka chtěla mít za sebou a knihu dokončit.

24.05.2021 4 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Konečně jsem se po dlouhé době vrátila k milované Colleen. Bez naděje patří mezi mé nejoblíbenější a jsem ráda,z toho příběh můžu vidět i z druhé stránky a to přímo z hlavy Holdera.
Řekla bych, že příběh je emoční horská dráha, ale tahle jede stále dolů a svírá se srdce od začátku do konce. Součástí knihy jsou i dopisy od Holera, díky kterým člověk zjišťuje jak se cítí a co prožívá.
Hodně mě mrzela chybějící písmena ve slovech. Není to tak skvělé jako Bez naděje, ale s tím jsem počítala. Spíš mě zajímal ten druhý pohled.

18.05.2021 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Bachmanův depresivní příběh se skvělým úvodem autora (miluju jeho úvody– jako kdyby si k vám přisedl starý známý a vyprávěl).
Na této knize je všechno dlouhé – dlouhé kapitoly, jen jdou - nezastaví se a když ano tak je konec – definitivní. Kolikrát mě hrozně bolely nohy a celkově byl pro mě příběh fyzicky náročný. V knize vás vlastně nemůže nic překvapit. Víte, že je to dlouhý pochod a vítěz může být jen jeden, ale ty okolnosti nutí číst dál.
Hodně jsem viděla rozdíl mezi psaním Kinga a Bachmana – Bachman jde rovnou na věc, bez okolků a omáček, nepotřebuje rozsáhlé popisy jako jeho tvůrce King. Příběh je jedna velká deprese, která se vám zažere pod kůži.

15.05.2021 4 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Třetí díl série Naturalista, který jsem dlouho odkládala i přes to, že mě předchozí díl Hračkář bavil na tento díl nebyly moc dobré ohlasy. Jako ostatní díly série má i tento originální obálku, která zaujme každého.
Theo. Je znát jak se jeho postava vyvinula. Z nesmělého a uťáplého vědce je sebevědomý vědec, který si stojí za svým. To mě baví.
Kniha má zajímavý, originální, občas děsivý námět a někdy až moc složité vědecké postupy – ne úplně všechny jsem zcela pochopila. Celé vyšetřování se totiž točí kolem virologie a podobných odvětví což uznejte – je v této době děsivé.
Jako co ten konec? Přiznám se, že jsem hledala další stránky. Musím mít další díl!

12.05.2021 4 z 5

Idol Idol Kristen Callihan

Příběh slavného zpěváka ze skupiny Kill John a skromné ženy, která se ocitla ve slepé uličce svého života, o které nevěděla dokud se neobjevil u ní na trávníku.
První díl série VIP, u které mě anotace upoutala natolik, že jsem si knihu objednala už v předprodeji (a to se u mě moc často nestává).
Skvělá obálka slibuje příběh plný hudby, rokenrolu a koncertů. Už po přečtení prologu jsem věděla, že se mi kniha bude líbit. Ušklíbala jsem se, hihňala se a smála pošťuchováním a slovním narážkám mezi hlavními postavami.
V každé kapitole nahlédneme do hlav Liberty a Killiana. Líbí se mi vyjadřování obou postav tak, jak jim pusa narostla. Nejen, že je to čtivější, ale také osobitější a já měla pocit, že ty postavy jsou skutečné a vážně se někde nachází idol Killian James. Ano Killian se až moc zmiňuje o svém penisu, ale k jeho povaze to sedí.
Konec mě dojímal a po hrozně dlouhé době se mi stalo, že jsem se nedívala na počet stran a nepočítala kolik mi zbývá do konce, protože jsem nechtěla aby příběh skončil. Potřebuju další díl, který tentokrát má být o vážném a sexy manažerovi skupiny Kill John Scottiem.

04.05.2021 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Třetí díl série se Sayer Altair, který nezklamal stejně jako předchozí. A nejen díky krátkým kapitolám se můžete těšit na napínavý a čtivý případ rituálních vražd.
Ač se v knize objevuje poměrně dost postav tak se čtenář neztrácí a díky tomu, že se objevují osoby z předchozích dílů tak si k nim snadno upevňujete vztah.
Jak jsem už zmínila – případ je zamotaný a byla jsem úplně vedle. Kdo mě sleduje déle ví, že se ráda v knihách dozvídám nové věci. A tady jsem se dozvěděla hodně informací o egyptské mytologii. Takže koho tohle zajímá, rozhodně neváhejte.
Sayer dostihne její minulost a zodpoví se otázky, které byly vyřčené v předchozích dílech, proto doporučuji začínat od prvního dílu V kleci, poté dílem Pohřbení a pak až tímto, protože jinak budete nejspíš ztracení. A já chci další a další díl.

03.05.2021 5 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Konečně jsem se díky společnému čtení odhodlala k přečtení prvního dílu známého After, který se mi dlouho povaloval v knihovně. Na začátek musím říct, že jsem věděla o co se bude jednat. Viděla jsem oba filmy, které mě nenadchly, ale ani neurazily.
Krátké kapitoly byly skvělé. Nedokážu si představit kdyby byly dlouhé jak týden– to bych se hodně trápila. A teď k postavám.
Tess nejnaivnější a nejhloupější postava, jakou svět viděl. Věčně a ze všeho vyčerpaná a ničím a skoro nikým nepolíbená slušňačka. Hardin mi nevadil – znala jsem podobné osobnosti jako je on - nevědí co se svým životem, nemají směr, jsou sami a nesvěřují se. Právě proto se mi líbil. Je to hodně složitá osobnost. Zlatá filmová podoba Hardina ( i když znám mnohen hezčí) , ale pořád lepší než knižní Hardin.
Příběh je vystřižený jak z bravíčka. Pomalá romantika s mnoha tajemstvími. Některé části nebo scény mi vůbec nevadily, při některých ( kord na začátku) bych si tloukla hlavou o zeď, protože prostě Tessa.
Nevím jako komu bych knihu doporučila. Pro dospělé to není, kvůli jednoduchosti a naivitě hlavní hrdinky což je vážně nuda. Ale ani pro dvanáctileté slečny protože tam je i erotika. Tak NA nebo YA?
Líbila se mi i kapitola z pohledu Hardina. Jeho osobnost mě bavila a fascinovala a když jsem se dozvěděla, že v druhém dílu je i jeho pohled, popřemýšlím i o druhém.
Líbilo se mi, že je tam o hodně víc než ve filmu- jinak by mě to asi hodně nudilo. Nemůžu říct jako hodně lidí, že je to úplný odpad. Spíš slabší průměr něco jako Navždycky nebo Strmý pád. Jelikož v knize toho bylo mnohem víc než ve filmu si možná někdy přečtu i další díly.

26.04.2021 3 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

První díl ze série Nedotýkej se mě, na který jsem se dlouho chystala. V první řadě musím říct, že miluju tu obálku, a v druhé, že miluju Gavina
Čtivý text už od začátku a hrozně sympatické a propracované postavy – úplně jiné s porovnáním se Strmým pádem. (Sorry všem, kteří z toho byly uchvácení - mě to neodrovnalo). Sage má strach z mužského pohlaví a snaží se s tím prát sama bez cizí pomoci. Skvěle popsané její pocity a úzkosti, bylo mi jí líto.
Snad poprvé co jsem si neoblíbila hlavního mužského hrdinu. Podle mě to chtělo víc Gavina. Luca mě bavil, ale nehodilo se mi k němu to jméno. Mimo to jsou v knize dobré tipy na seriály z Netflixu.
U nemála řádků se mi svíralo srdce a měla jsem husí kůži. Přiznám se, že kdybych si knihu přečetla když byla novinka, tak by mě dost naštval otevřený konec ( –nemám je totiž v lásce), ale teď když už druhý díl je k mání tak mi to ani moc nevadilo, protože se do něj v blízké době pustím.

17.04.2021 5 z 5

Bezvýchodná situace Bezvýchodná situace Julie Mayhew

Skřivan – zapomenutý britský ostrov, na který se dá dostat jen lodí. Od září do dubna totiž ostrov zahalí mlha. Lodě nejezdí a nedá se dostat z něj ani na něj. Nový thriller, ve kterém je skvěle popsané prostředí ostrova i mlhy, která se nad ním převaluje. Text se četl moc dobře a to je z pozitiv bohužel asi všechno.
Hned na začátku mě odrazoval velký počet postav. Ostrov má okolo 250 lidí a mně přišlo, že do půlky knihy jsem je znala snad všechny. Pořád nová a nová jména a další příběhy postav. Bylo toho moc. Příběh se odehrává ve třech liniích. Violy v roce 2017 a 2018 a příběh učitelky Ley.
Nehledě na to, že mi do půlky knihy přišlo, že než thriller je to romantický příběh Ley opředen nějakým tajemstvím. Ostrov je silně pobožný, což mně ani nevadilo ( nic proti křesťanství nemám), ale bylo toho moc a pak už mě to nudilo.
Bohužel jsem čekala něco úplně jiného. Ke konci knihy jsem se vážně trápila. Kdyby to nebyla spolupráce nedočetla bych.

13.04.2021 2 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Velmi vychvalovaná a prý nejlepší povídková sbírka. Obsahuje 4 povídky a tři z nich jsou zfilmovány. A moc dobře.
Než se začnu zaobírat každou povídkou zvlášť chci podotknout, že mi chyběly autora doslovy a úvody k povídkám. Já to totiž beru něco jako spojení – dopis od autora, nebo jako by si k vám přisedl k baru a vyprávěl vám proč a za jakých okolností tu povídku napsal.
První povídka s názvem Rita Hayeorthová a vykoupení z věznice Shawshank je příběhem o naději, která neumírá. Red – chlápek, který vám za určitý obnos peněz sežene cokoli vypráví o vězni Andym Dufresneovi, který je stejně jako on odsouzen na doživotí.
Film Vykoupení z věznice Shawshank byl skvělý ostatně jako všechny staré filmy. Skvělá práce z povídky o 99 stranách udělat film, který má přes dvě hodiny.
Povídka o Toddovi, který je blázen do druhé světové války s názvem Nadaný žák je příběh o zvrácenosti. Už od začátku jsem chápala proč. Můj pocit se stránku od stránky prohluboval.
Povídka se odehrává během roku 1974-1977. Todd zjistí, že jejich osamělý soused je ve skutečnosti Kurt Dussander – válečný zločinec. Navzájem se vydírají a parazitují na sobě, protože jeden zná tajemství druhého. Výborná ukázka toho co s člověkem může provést JEHO VELKÝ ZÁJEM.
Co se týče filmu tak byl skvělý, ale chvílemi uspěchaný a trochu pozměněný.
Tělo je třetí povídka, která je také zfilmována pod názvem Stůj při mně.
Roku 1960 se skupina kluků rozhodnou vydat se na cestu, aby se podívali na mrtvé tělo malého kluka, o kterém nikoho nic neví. Gordie, Teddy, Chris a Vern zažívají dobrodružství, o kterých se jim nikdy nezdálo.
Povídka se odehrává v Castle Rocku, kde je mladý Eso Merill i vzpomínka na psa Cuja. Skvělé jak autor připojuje své příběhy. Člověk čte, čte a musí se zastavit, protože si vzpomene, že postavu nebo prostředí odněkud zná.
Víc to člověka utvrzuje, že to prostředí, město i postavy vážně existují. Aspoň na mě to tak působí.
Dýchací metoda je poslední povídka, ve které třiasedmdesátiletý David vypráví o členství v klubu, ve kterém je okolo 10 let. Nacházel knihy a vydavatele, o kterých nikdo nikdy neslyšel a slyšel víc než dost zvláštních historek. Jedna z nich nazvaná Dýchací metoda vyprávěna o Vánocích.
Samotná historka mě moc bavila. Už jen proto, že je to vyprávění o tom jaké bylo porodnictví a přístup k ženám okolo roku 1935.

09.04.2021 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

První díl série případů Kim Stoneové. Na tuto sérii jsem se chystala dlouho díky tolika opěvovaným recenzím a budu opěvovat dál.

Moc mě vyhovoval celkový formát knihy díky čemu se text četl moc dobře a stránka letěla za stránkou. Krátké kapitoly tomu dodávaly ještě víc napětí a to já můžu. Kord v detektivkách.
Přiznám se, že ze začátku mi trvalo než jsem se zorientovala v postavách. Samotná Kim mi byla sympatická. Její sarkasmus mě pokaždé pobavil a její špičkování s doktorem nebo parťákem Bryantem bylo příjemné rozptýlení. Netrpělivost a zbrklé jednání mi k její postavě přesně sedělo. Jen mě mrzí, že autorka moc nevěnovala čas jejímu popisu a nedokážu si pořádně představit jak Kim vypadá — kromě toho, že má tmavé krátké vlasy. Doufám, že se v dalších dílech dozvím víc o její minulosti a smutných vzpomínkách.
Překvapilo mě, že se autorka hned vrhla do dvou případů. Zločiny před deseti lety a v přítomnosti se jí podařilo skvěle propojit a zaplést tak, že jsem vraha neuhodla. Ale nebyla jsem daleko.
Po dokončení série Chrise Cartera jsem se bála, že mě pořádně žádná detektivka nechytí, ale ano. Jsem ráda, že jsem začala zrovna s touto detektivní sérii a těším se na další případy.

30.03.2021 5 z 5

Zlovolné bytosti Zlovolné bytosti Nelly Černohorská

Hned na úvod recenze bych chtěla moc poděkovat samotné autorce o poskytnutí výtisku v rámci spolupráce. ???? Jsem moc ráda, že mi tento skvost může zdobit knihovnu a stal se i mým vzorem, protože je vydaný přes vydavatelství Pointa.
▪️
Chtěla bych podotknout, že Nelly (ač vypadá jako něžná dívka) se s ničím nepáře. Jde rovnou na věc. Žádné omáčky. Žádné okecávačky. Čarodějnice, jezinky, rusalky, umrlci a další...to je její svět.
▪️
Kniha je rozdělená na dvě části. Hororovou novelu s názvem Když se nedíváš a z balad. Co se týče novely tak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Hltala jsem slovo za slovem a vůbec mi nevadilo, že je to v nádechu slovanské mytologie, kterou osobně moc nemusím. Příběh je tajemný, ponurý a plný tajemství. Balady jsou všechny skvělé. Cítila jsem při jejich čtení přesně stejné mrazivé pocity jako u Erbenovy Polednice, Svatební košile nebo Dceřiny kletby.
▪️
Autorka si umí skvěle hrát se slovy. Jsem nadšená. Dokonce i přítel, nečtenář a absolutně mimo knižní svět. Si nechal přečíst balady, které se mi líbili jen kulil oči. Nelly! Chci další. Piš dál

23.03.2021 5 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Sbírka dvanácti povídek, z nichž část ještě neviděla světlo světa. Jejich první polovina byla vydána pod názvem Dolanův cadillac.
▪️
V knize najdete od každého něco. Zombíky, ropuchy, netopýry, poníky, vraždy, sci-fi a další podobné zvláštnosti. Přiznám se, že málokteré povídky se mi od autora líbí a zaujmou. Nejradši mám od něj romány okolo 400 stranách.
▪️
Možná jsem od knihy měla přehnané očekávání. Moc mě nebavila. Zdržím hodnocení u posledních dvou. Udrž hlavu a Majestátní Brooklyn, protože jsou o baseballu, který nechápu a ani mě nebaví. Tudíž jsem je nedočetla.
▪️
Jako vždycky se mi líbí autora myšlenky v poznámkách i zezadu na knize, kde vás seznamuje s tím, že v každé povídce je něco, čemu jako malý věřil. Každopádně doufám, že autor má svého hezkého poníka pevně ve svých rukách a ještě dlouho naše životy bude obohacovat svýmy díly.

19.03.2021 3 z 5

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

Tuto knihu jsem si chtěla hodně dlouho přečíst a jsem ráda, že jsem měla možnost díky knižní štafetě. Obálka je natolik boží, že jsem si ji na slepo objednala dřív, než ke mě dorazila štafeta, abych ji měla v knihovně. Nic jsem neočekávala, ale vím, že pár lidí kniha zklamala.

Je to vlastně první díl série Hailee a Chase. Příběh je psán z pohledu obou. Hailee tak roztomile panikařila a měla hodně zvláštní cit pro oblékaní (aspoň podle mě.) jinak mi nijak zvlášť nevadila. A Chase byl skvělý. Sedla mi jeho povaha chování vůči ostatním.

Kniha se četla hrozně dobře až na slovo "třebas", které mě prostě vytáčelo - vždycky jsem se u něj totiž musela zastavit. Tolik tajemství, nedořešených věcí a strastí mě nutilo číst pořád dál, i přes delší kapitoly a je vidět, že autorka se výžívá v dlouhých popisech, někde až zbytečných. Konec hodně napjatý když se vše začínalo rozplétat. Druhý díl si přečtu ráda.

11.03.2021 3 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Tak originální komiks s myšlenkou, která nám ukazuje jak by viděli pro nás všední věci a aktivity tvorové mimo naší Zemi.
Rozhovory mimozemšťanů nad úplně obyčejnými věcmi jsou roztomilé a úsměvné zároveň. Moc se mi líbili i jiné názvy klasických věcí, jako třeba výživových sejf, nášlapná textýlie, osobní tlumič hvězdy a hydratační válec.
Prostě skvělá odpočinková aktivita na odpočinkové desce s horkou ptačí tekutinou.

03.03.2021 4 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Na tento komiks jsem se hrozně těšila. Už jen pro ty skvělé a vymazlené ilustrace.
Jako první, když se mu kniha dostala do rukou mě zklamala vazba. Očekávala jsem totiž stejnou vazbu jako jsem viděla ve vydání v Aj. A to plátěnou, která se mi k tomu i hodí víc. Dál jsem si taky myslela, že to bude nějaký příběh, ale jsou to vlastně jen takové scénky že společného soužití upírky a vlkodlaka. Jejich vztah je roztomilý a často jsem se culila a usmívala.
Je to příjemné proložení četby. Jestli máte rádi upíry a vlkodlaky tak se vám kniha bude rozhodně líbit. Mě se líbila také, ale dech mi úplně nevyrazila. Beru to jako knihu na zlepšení nálady, proto se mi ani tenhle komiks nechce hodnotit hvězdičkami.

28.02.2021 4 z 5