Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Tohle asi neni knížka pro každého, ale já si ji užila maximálně. Nevelká rozsahem, ale příběh dívky Olivy, o volbě nejen životního partnera, má velký přesah. Autorka umí velmi pěkně vykreslit nejen charaktery postav, ale i prostředí jižní Itálie, nádherné, ale v šedesátých letech minulého století striktně patriarchální. V příběhu je moc hezky popsán vztah otce a dcery, který ovlivní zásadně její budoucnost. Kniha není typické rychločtení s jednodušší zápletkou, je třeba více pozornosti, abyste se do příběhu úplně ponořili a vychutnali si ho. Moc se mi líbil a obálku má také krásnou.

27.08.2022 5 z 5

O čem se nemluví O čem se nemluví Kelly Rimmer

V poslední době čtu hodně válečných příběhů, možná proto, že nemohu zavírat oči před tím, co se děje kousek od našich hranic. Čtu příběhy, bolestné a dojemné, třeba jako tento, který napsala moje oblíbená Kelly Rimmer s vědomím, že kousek od mého domova je pro miliony lidí toto denní realita. Nechci do této skvělé čtenářské databáze, stále kultivované v projevu, která je, určitě nejen pro mě, pohlazením po duši, zatahovat politiku. Ale dnes jsem si přečetla, jak unesené ukrajinské děti jsou dány k adopci ruským rodinám. Velmi jsem prožívala, že ztratily domov, zázemí, kamarády, ale pořád tu byla ta milující mámina náruč,trocha bezpečí a mnoho, mnoho lásky. A teď ztratily i ji. Omlouvám se za tento komentář, vím, měl být o knížce O čem se nemluví, ale i výše uvedené se vlastně týká i této knihy. Je o odvaze, lidskosti, naději a lásce v kruté době, která si nevybírá kdy, kde, kdo a proč. Je mi strašně smutno, a to nejen z této moc pěkně, emotivně napsané knihy. Doporučuji.

24.08.2022 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

O co později jsem tohoto švédského autora objevila, o to více jeho knihy miluju. Ano, je ždímač emocí, ale dokáže to jen tak mimochodem, žádná urputnost a snaha zalíbit se, a přece to tak dokonale funguje. A je znát, že byl sportovec, tu fair play má prostě v sobě a svým osobitým, nenapodobitelným stylem jí obdařuje i své hrdiny. V této knize tedy zdánlivě nesnesitelnou Britt - Marii, ženu pevných zásad, která ve vás bude vzbuzovat spoustu emocí, ale budete ji milovat. A i ty další o(O)soby z Borgu, stejně jako předtím postavy z vesničky Medvědín (na podzim slovenský Ikar vydává třetí pokračování Vítězové). A tak nakonec už snad jen doporučení. Tento laskavě dojemný, originálně napsaný příběh vás bude bavit. Já si ho užila maximálně.

16.08.2022 5 z 5

Nacistova dcera Nacistova dcera Max Czornyj

Velké překvapení. Knihu jsem si vzala v knihovně v podstatě "do počtu", když jsem ji zahlédla v regále novinek, ačkoliv obal byl pro mě docela prvoplánový, lehce zaměnitelný s desítkou jiných obálek a po přečtení musím souhlasit s komentářem níže, ke knize se vůbec nehodí. Nemůžu uvěřit, že knihu napsal cca třicetiletý muž. Přitom tak vyzrále a emotivně na mě příběh Grety, bojující na sklonku života s vážnou nemocí a Anny, v deníkových vzpomínkách, působí. Opět trochu jiná kniha o 2.světové válce, která si nelibuje v krutých popisech, ale stejně mě mrazilo. A ještě doporučení. Škoda, že jsem si přečetla komentáře před čtením knihy, jeden z nich obsahuje neoznačený spoiler takže o překvapivý závěr jsem byla ochuzena. I tak dávám nejvyšší hodnocení a těm, co mají tento typ příběhu a dobu, kdy se odehrává, rádi , doporučuji.

15.08.2022 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Od autorky jsem četla již dříve knihu První chyba a tak jsem čekala, že i v této nebude vše tak, jak se na první dobrou jeví. Idylické rodinné vztahy nečekejte, spíše hru na kočku a myš, kde málokomu můžete věřit a málokdo si bude získávat Vaše sympatie. Zápletka více jak trochu stojí na vodě, ale autorka umí hodně čtivě psát a držet Vás v mírném napětí, takže nakonec budete spokojeni. Typické ne příliš náročné psycho čtení, zejména pro ženy, které se bude líbit.

13.08.2022 4 z 5

Stalo se v New Yorku Stalo se v New Yorku Ella Carey

Příběhů z 2.světové války mám načteno hodně, i když zde se o ní spíše píše jen v anotaci, v samotném příběhu se objevuje jen okrajově, a tak budu trochu přísnější. V první půli jsem to chtěla dokonce vzdát, ale druhá část se mi zdála trochu lepší a dočetla jsem. Příběh jde pouze po povrchu , zajímavější byly jen pasáže z vyhlášené restaurace Valentino's, ve které hlavní hrdinka Lily pracuje a snaží se, při nedostatku potravin, zachovat dobré jméno restaurace. A také ji tu potká láska, které rodina a doba nepřeje. Kniha není špatná, myslím, že se bude čtenářkam líbit, ale mně se zdál příběh jednoduchý a k žádné z postav jsem si nevytvořila vřelejší vztah. Škoda.

09.08.2022 3 z 5

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Nad hodnocením jsem chvíli přemýšlela, chtela jsem dát 3*,ale nakonec jsem dala slabší čtyři. Asi nebyl hlavním problémem příběh samotný, i když fanatismus, anebo něco, co k němu spěje v jakékoliv podobě, nejen ten náboženský, nemám ráda a nerada o něm i čtu. Spíše to byl styl psaní, většinou si neuvědomuji v jaké formě je kniha napsaná, tady mě ta er forma trochu rušila a já se těžko do příběhu ponořovala, jak by si asi zasloužil. Autorka je mladá, a tak řeší problémy současné mladé generace, které ji trápí. Jelikož mám stále ještě náctiletou dceru, vím, že problematika rasismu, vlastní identity, drog je pro ně důležitá. A i proto to vyšší hodnocení, protože příběh je určitě k zamyšlení a navíc napětí a zvědavost roste každou stránkou a to mám ráda,často je to v knihách naopak :-). Znepokojující kniha, ale asi ne pro každého.

07.08.2022 4 z 5

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

Jak pevná jsou pouta Vašeho přátelství? Tak by se jednou větou dal shrnout tento emocionální, dojemný příběh dvou kamarádek Kate a Tully. A jelikož ho napsala Kristin Hannah, připravte se na silný příběh o vzletech i pádech, o snech i realitě života, o pochybách i naději, o lásce partnerské i rodičovské, o zradě i odpuštění. Kniha se čte sama, a tak jak to Kristin umí, postavy jsou složité, uvěřitelné, nejsou černobílé a budete je milovat. A těch krásných, moudrých vět, který příběh skrývá, opravdu radost číst. Kristin knihu napsala již v roce 2008 a má ještě pokračování. A také na Netflixu je seriál Firefly Lane. Až si dcera také přečte knížku, nenecháme si ho ujít. Nádherný, bohatě propracovaný příběh o přátelství. Ten si prostě musíte přečíst.

03.08.2022 5 z 5

Vzpurná dcera Vzpurná dcera Lori Banov Kaufmann

Chtěla jsem si přečíst po čase nějakou historickou, oddychovou knížku a přestože ve mně název Vzpurná dcera moc nadějí nebudil, nechtěla jsem ji vrátit do knihovny abych alespoň nenakoukla ( a také hodnocení na DK bylo moc pěkné :-)). A byla jsem velmi mile překvapená, milovníkům historických knih (Zuzko:-)) by neměla ujít. Krásný příběh z prvního století našeho letopočtu, z období války Židů proti Římanům, se mi moc líbil. Autorka velmi poutavě vypráví příběh dívky Ester, která zažila v zemi svých předků největší žal a v zemi svých nepřátel největší radost (toto jsem si půjčila z přebalu knihy, ale moc se mi to líbí a knihu to krásně vystihuje). Moc zajímavá je i poznámka autorky, ve které se dozvíme, že spousta postav, včetně Ester, skutečně žily, a příběh, který nám vypráví, se mohl nějak podobně kdysi v Jeruzalémě a v Římě stát. A tak si tento zajímavý a dojemný příběh nenechte ujít.

31.07.2022 5 z 5

Kniha ztracených jmen Kniha ztracených jmen Kristin Harmel

Kristin Harmel napsala opravdu pěkný příběh, který se moc hezky četl a líbil se mi více než Vinařova žena. Příběh židovky Evy Abramsove, kterou doba a dramatické události přivedou z Paříže do městečka Aurignonu. A zde nejen potkává svou životní lásku, ale využije své dovednosti a paděláním dokladů zachrání život několika desítkám židovských dětí. A potom je tu také kniha ztracených jmen nejen se zašifrovanými skutečnými jmény židovských dětí. Pro Evu znamená ještě něco více. Dvě dějové linky, ta ze současnosti pouze hodně rámcová, v podstatě jen na několika desítkách stran. A potom obálka, moc se mi líbí, jen mi tematicky moc k obsahu knihy nesedí. Nedalo mi to, abych neprozkoumala na goodreads obálku původní, a ta s knihou souzní, dle mého, více. Škoda, ale maximální hodnocení tohoto čtivě napsaného příběhu o odvaze, přátelství a osudové lásce to neovlivní.

30.07.2022 5 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

Podle anotace bych neřekla, že mě příběh bude bavit, ale byla jsem zvědavá, zárukou dobrého čtení pro mě byl autor, jeho Staré křivdy se mně před časem hodně líbily. A tak jsem absolvovala tu jízdu do neznámá spolu s Pasažéry a musím říct, že to byla nervydrásající cesta, zvláště v druhé polovině. Autor nejde příliš do hloubky, přesto se mu daří originální zápletkou a napínavou pointou udržet vaši pozornost a popřemýšlet o otázkách , které, nehledě na žánr, ve Vás kniha vyvolá . Kdo má větší právo přežít a kdo má právo o tom rozhodnout? Přečtěte si to a já určitě vyhledám další knihy tohoto autora. Výborné čtení.

28.07.2022 5 z 5

Motýlí pokoj Motýlí pokoj Lucinda Riley

Je to vcelku banální příběh, navíc ani nejsem moc vděčný čtenář romantické literatury, ale já četla do hluboké horké noci. Jsou jen dvě autorky tohoto žánru , které mě nikdy nezklamaly a jednou z nich je Lucinda Riley (a tou druhou Jojo Moyes). Příběh svérázné Posy a její rodiny jsem přečetla jedním dechem. A fandila a smutnila a mračila se a potom se zase usmívala, no, emoce pracovaly na 100%. Díky, Lucindo, za tyto rodinné příběhy, plné lásky k životu. K životu takovému, jaký je. Ne vždy je k nám spravedlivý, o to více je nutné prožít ho naplno. Krásná, odpočinková kniha, která se Vám bude líbit.

25.07.2022 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Nebylo to lehké čtení, já si ho musela dávkovat, ačkoliv je kniha napsaná velmi čtivě, příběhově a začtete se lehce po několika stránkách. Fascinující příběh Pina Lelly se Vám dostane pod kůži. A prostředí Itálie ke konci 2. světové války opět skvělé. Četla jsem několik knih a vždy mě ta atmosféra italských velehor, měst, ale i venkova vezme za srdce. Vzrušující příběh, plný odvahy, strachu, lidskosti a vášně, samozřejmě. Doporučuji a těším se na autorovu novinku, kterou si za čas určitě přečtu.

23.07.2022 5 z 5

Hledejte ji Hledejte ji Rick Mofina

Chtěla jsem dát 3*,ale nakonec jednu přidávám, protože jsem dočetla celkem dobrou, napínavou detektivku z hlediska vyšetřování a dobrou psychologickou sondu rodiny, s kostlivci ve skříni, které vycházejí na povrch v krizové situaci. Je pravda, že konec byl useknutý a padoucha jsem odhalila ve chvíli, kdy se objevil na scéně, zápletka byla taky mírně obehraná a neskutečně mě štvalo slovo "odpočívka". Ale..stejně tak mě štve a začínám být alergická na upoutávky typu "mrazivý thriller plný šokujících zvratů". Tahle věta na jinak povedené obálce knížce ublížila nejvíc, proto to krutě nízké hodnocení. Thriller to s přihmouřením obou očí snad je, ale mrazivý vůbec (už jen proto, že se odehrává zčásti v nevadske poušti a zčásti v Kalifornii) a mrazení v zádech u něj určitě nehrozí a ty zvraty jsou snad vše, jen ne šokující. Prostě poctivá detektivka s psychologickým podtextem, které s klidným svědomím trochu vylepším skóre :-).

18.07.2022 4 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Díky komentářům, zejména Šánky, jsem od knihy nečekala rodinnou ságu a těšila se a vlastně nevěděla na co :-). Začátkem jsem se trochu protrápila, o to sladší bylo číst další stránky, do kterých jsem se ponořila naplno a stránku za stránkou se mi kniha líbila více a více. Román nejen o rasismu, ale i hledání vlastní identity, o lásce v mnoha podobách. Čekejte pestře sestavený kaleidoskop v čase, postavách i situacích, ale na mě fungoval znamenitě. Děj se rychle, zdánlivě po povrchu, posouval, ale z nějakého důvodu mi to vůbec nevadilo, spíše naopak. Autorka nesoudí, spíše hledá odpovědi, to se mi moc líbilo. Možná mě trošku zklamal závěr, ale souzněl s poselstvím knihy, takže odpouštím. A potom obálka, zdála se mi zvláštní, ale změnila jsem názor a teprve potom, co jsem dočetla, jsem v ní našla dvě sestry, tak jiné a přece tak stejné.

17.07.2022 5 z 5

Tajemství mého otce Tajemství mého otce Rachel Givney

Jak píší mnozí uživatelé pode mnou, příběh by to mohl být zcela banální, jeden z mnoha, ale nestalo se tak. Dočetla jsem skvělý, originální příběh, který mě zavedl do polského Krakova, těsně před začátkem 2. světové války. Lékař Dominik a jeho dcera Marie se snaží nevnímat nebezpečí této nejisté doby. Marie je posedlá myšlenkou odhalit identitu své matky a Dominik chránit svou dceru před nebezpečím, které se blíží. Příběh je výborně vymyšlený, drží Vás v napětí do samotného konce, který skvěle graduje. Moc se mi kniha líbila a tak si tento nevšední román nenechte ujít.

13.07.2022 5 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Pro mě asi jeden z nejemotivnějších příběhů této opravdu čtivé série. Ač si jednotlivé díly dávkuji, v poslední době jsem dala tři díly docela rychle (na mě :-)) za sebou a musím říct, že Temná cesta se mně dotkla nejvíce. Asi to bylo těmi vzpomínkami na dětství, tyto kapitoly se mi moc líbily, byly dojemné a uvěřitelné. A ten boj, v této knize nejen se zločinem, jsem Kate věřila beze zbytku. Budu se opakovat, ale tato série mě pořád baví. Nových dílů letos docela přibylo, pořád se mám na co těšit!

11.07.2022 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Tak Jojo zase nezklamala. Asi se budu opakovat, ale pro mě je to autorka, která umí své příběhy polidštit v tom nejlepším smyslu slova a skvělá vypravěčka k tomu. A je úplně jedno, jakou si vybere dobu nebo prostředí. Zda jde o milostný příběh, rodinný příběh, válečnou romanci anebo o historické drama o dobrovolnicích tzv. Koňské knihovny. Vždy je to skvělé. Všem hrdinkám i hrdinům budete rozumět, budete prožívat ty silné příběhy spolu s nimi. Radovat se i trpět, doufat i ztrácet naději, milovat i nenávidět, ale hlavně žít ten svůj život, jediný a jedinečný. Říká se, že kdo má rád zvířata, má rád i lidi. Dle knih, které Jojo Moyes píše, tomu věřím. Krásná kniha, která potěšila mou duši. Doporučuji.

09.07.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Nejprve musím napsat, že letos jsou na Krétě hrozná vedra. Nejsem tu poprvé, ale vždy tu alespoň na pláži u moře pofukoval větřík, letos se celých 10 dnů nehne vzduch ani tady a mrak na obloze jsem také během té doby neviděla. Proč začínám touto meterologickou informací. Moc špatně se mi tu čte, to se mi ještě nikdy nestalo, že se na dovolené budu skoro nutit do čtení :-). Možná to trochu odnesla předchozí kniha Šifra, to jsem čekala na konec jak na smilování a bála se, že podobně dopadnou i výborně hodnocení Slušní lidé. Heuréka :-),nedopadli. I přes výše uvedené jsem četla poměrně intenzivně a děj mě poháněl dál a dál. Od autora jsem četla vše, co v Česku vyšlo, a tak mohu srovnávat. A musím chválit, protože každá kniha je úplně jiná, tahle zvlášť. Kdybych nevěděla, nikdy bych neřekla, že ji napsal J. P. Delaney. Jakoby ho téma rodiny a rodičovství polidštilo, kniha je více osobní, hrdinové více emotivní, uvěřitelní. Zejména postava Petea je opravdu výtečně napsaná. Kniha se čte výborně, tentokrát žádné verše, mystika, otevřené konce, roboti. Jen nevšední příběh a úplně to stačí. Mně tedy určitě. Doporučuji a jdu na Jojo Moyesovou, ta je také sázka na jistotu:-). Snad :-)).

04.07.2022 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Tak já asi četla jinou knížku než většina nadšenců na databázi, jinak si to neumím vysvětlit. Jestli takto vyšetřuje FBI vraždy a hledá vrahy, no tak to potěš pánbůh :-). Nechci být zlá, ale mně některé situace přišly jako parodie, ta neschopnost policie, nedůvtipnost hlavní hrdinky a vůbec celá zápletka byla nevěrohodna a naivní, ani toho napětí moc nebylo, i když s mrtvolami se nešetřilo. Druhá přečtená kniha na dovolené, ale moc mě nebavila, spíše pobavila, což nebyl účel. A tak se připojuji ke komentářům mých oblíbených Květ a Helly, existuje mnoho lepších, propracovanějších a napinavějších detektivek. Takže pokračování této série si nechám ujít.

30.06.2022 3 z 5