Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

S touto knihou, ač mám doma oba díly již delší dobu, jsem si dávala načas. Na Ostravsku (přímo v Ostravě) jsem prožila dětství a dospívání a srdcem jsem v tomto drsném kraji zůstala dodnes. A protože jsem ,možná povahou, opatrná k velebeným věcem (tudíž i ke knihám), na čtení této knihy jsem se těšila i bála zároveň. Od prvních stránek jsem ale věděla , že obavy byly zbytečné. Příběh je překrásně napsaný, přitom styl psaní není květnatý, ale spíše strohý, úsporný a přece ve mně vzbudil tolik emocí a pocitů. A já znovu byla malou děvuchou,pomáhala milované mamě loupat kobzole, abych si potom mohla nazout křusky a jít dřystat s kamarádkami. Svým poselstvím silná kniha o lidech tvrdých k sobě i k životu . Ale čím tvrdší slupka, tím sladší skrývá jádro. I o tomto je kniha Šikmý kostel. Děkuji, paní Lednická.

03.06.2021 5 z 5

Paříž tě nikdy neopustí Paříž tě nikdy neopustí Ellen Feldman

Přiznávám, že dle anotace jsem čekala více dramatický příběh. A také pro mě nebyl příběhem strhujícím jak se píše na přebalu knihy (to pro mě byla v poslední době např. kniha Říše divů). Nicméně nakonec hodnotím knihu dosti vysoko, protože ač klouže opravdu pouze po povrchu, zejména v lince odehrávající se v Paříži v obd. 2 světové války, docela jsem o ní přemýšlela a knížka se nečetla špatně. Jak moc jste vinna a jestli vůbec, když bojujete o přežití nejen svoje, ale hlavně svého dítěte? A jakou roli v tom hraje otázka víry? A je možné před minulostí utéct? Odpovědi zkuste najít v tomto zajímavém románu.

30.05.2021 4 z 5

Tajemství krve Tajemství krve J. T. Ellison

Tato knížka má vysoká hodnocení, ale já se , po jejím přečtení, připojuji k mým oblíbeným ArwenAragorn a alzbeta4340, které takové nadšení nesdílí. Souhlasím také s tím, že začátek vypadal nadějně, ale potom se děj dosti zpomalil, začalo se rozpitvávat kde co a navíc to bylo všechno nedostatečně vysvětlené abych tomu uvěřila. Kniha má přitom 450 stran, ale jak začala od poloviny ztrácet na tempu, zajímalo mě v podstatě již jen to, jak to dopadne s jedinou sympatickou postavou z celé knihy, a to dívkou Mindy. A že jí tedy autorka naložila :-). Škoda, že se více nezabývala jejím příběhem.Ten v podstatě nakonec posloužil pouze jako rámec průměrného thrilleru s divným koncem.

28.05.2021 3 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Opět nadšení a další skvělý díl této série s Josephem a Ruizem. Čtu chronologicky a tak si mohu vychutnávat i tu soukromou linku psychologa Josepha, která mi přijde tak lidsky dojemna. Vůbec přemýšlím, že síla knih pana Robothama je právě v tom, že se nesnaží šokovat za každou cenu, ale boduje zejména originalitou zápletky, znamenitými dialogy ( velmi často v nich najdu nejednu krásnou myšlenku) a ještě něčím nenápadným, protože to nedokážu přesně pojmenovat, možná atmosféra, možná něco pod povrchem, sama nevím, ale na mě to funguje absolutně. Když mě autor takto zaujme, hledám si o něm další informace a tak vím, že tato série má ještě tři pokračování a já si moc přeji, aby byly vydané i u nás. Výtečná série, kterou si opravdu užívám a moc se těším na Vraky.

21.05.2021 5 z 5

Maorčina píseň Maorčina píseň Sarah Lark (p)

Tak dočten druhý díl této moc pěkné romantické rodinné ságy a opět jsem moc spokojená! Já takové ty typické romantické knihy moc nemusím, zákonitě jsou více či méně předvídatelné a když už na 20 stránce přesně odhadnu jak se bude děj vyvíjet, knížka mě přestane bavit a mám problém ji dočíst. Trochu jinak pohlížím na romantické rodinné ságy. Také se zde nevyhnete nejednomu klišé, ale tím že děj popisuje několik generací v různém historickém období, knihy mají pomalejší tempo a tak dokáží čtenáře vtáhnout i do prostředí, ve kterém se odehrávají ( a zde to je krásné prostředí Nového Zélandu), tak to mírné klišé ráda odpouštím. Od Sarah Lark jsem nic (mimo prvního dílu této série) nečetla, ale mohu říct, že je opravdu výborná vypravěčka a příběh dvou sestřenic Elaine a Kury mě opravdu bavil a trefil se mi absolutně do nálady. A tak i ostatním čtenářům, kteří mají podobný typ knih rádi, výlet na Nový Zéland mezi honáky ovcí, a v tomto díle i do hornického městečka, vřele doporučuji. A já se jdu kouknout po třetím dílu :-).

17.05.2021 5 z 5

Takoví normální #přátelé Takoví normální #přátelé Sarah Alderson

Ach jo, ty sociální sítě! Já jsem generace, která je k životu nezbytně nutně nepotřebuje, ale jelikož mám doma ještě 17ti letou dceru, jsem přiměřeně v obraze:-). Nedávno mi řekla, že mobil je pro ni jedna z nejdůležitějších věcí. A já chtěla hned oponovat a potom jsem si uvědomila, že poslední rok je to vlastně pravda. Jeho prostřednictvím více jak rok distančně studuje, chodí do kina (netflix), na koncerty (spotify), poslouchá rádio (podcasty), vidí se s kamarádkami při on line večerních holčičích pokecech, spočítá jí kroky, xkrát za den jí něco připomene a já spolehlivě vím, že když nečekaně pod stromečkem objeví "tvrdou" krabičku s vylepšeným modelem, bude skákat, navzdory věku, radostí až do stropu:-). Je to dnes fenomén mladé generace a tak se snažím alespoň nějak nenásilně korigovat vše výše uvedené, jít společně na procházku, povídat si a zatím se to pořád daří :-). Knížka Takoví normální # přátelé je varováním, že vytvořit iluzi dokonalosti, ať již osoby anebo jejího života lze kliknutím s pomocí filtrů velice lehce. Knížka je taková originální jednohubka, má spád, čte se výborně a koncem budete pravděpodobně překvapeni.

14.05.2021 4 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Charlie Donlea

Tak tohle mi neskutečně sedlo. Výborný, originální začátek nové série (tedy minimálně ještě jeden díl vzhledem k případu, který nebyl dořešen určitě bude a já doufám, že jich bude ještě víc). Příběh je veden ve více časových rovinách, ale je srozumitelný, velmi napínavý a díky kratším kapitolám mega čtivý. Hlavní hrdinka, ač opět bojující se svými démony, mi byla hodně sympatická. Možná tím, že jsem v tom necítila klišé, tady to mělo opodstatnění a její místy nestandardní chování dávalo v kontextu knihy smysl. A tak posílám velké doporučení milovníkům detektivních příběhů, aby si tento napínavý příběh nenechali ujít. Bude se Vám líbit.

12.05.2021 5 z 5

Láska a válka Láska a válka Liz Trenow

V průběhu četby této knihy jsem přečetla dvě detektivky :-( což asi o něčem svědčí. Námět knihy je přitom (na počet knih, které o období válečném či poválečném v poslední době vychází) docela originální, ale nevím jestli to bylo stylem psaní, mě se vůbec emočně nedotknul. Nástin děje moc hezky popsala moje knižní kamarádka Zuzka (zuzana2599) v komentáři níže, mě z postav tří hrdinek nejvíce zaujal příběh Ruby, který měl alespoň nějaký sympatický vývoj, ale jako celek knihu hodnotím průměrně.

10.05.2021 3 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Tuhle knížku (resp. sérii) jsem měla dlouho v hledáčku a konečně na ni došlo :-). Knížka má vysoká hodnocení a ve většině pochvalné komentáře. Po přečtení prvního dílu bych řekla, že to je taková knižní sestra románů od A. Marsons (které čtu ráda, ale do mých 5 nej detektivních sérií a oblíbených vyšetřovacích partiček určitě nepatří) , je podobně psaná, je to takové rychlé čtení a i hlavní hrdinka, ač počátek jejího příběhu je od hrdinky Kim z výše uvedené série jiný, je typově skoro identická. Konec se mi zdál dosti neuvěřitelný, nějak mi unikly pohnutky všech těch morbidních vražd. Ale četlo se to dobře, hodnotím slabými 4* a jdu vystřídat žánr nějakou pěknou romantikou:-).

08.05.2021 4 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Na knihu jsem se moc těšila, ale nepřečetla jsem si pořádně anotaci (přiznám se, že to dělám často a někdy se to vyplatí, ale tady ne) a po brutálním Zrcadlovém muži jsem, bohužel, na další knihu, odehrávající se ve 20.letech minulého století, v období, kdy se Irsko v době války potykalo i s pandemii španělské chřipky, knihu smutnou, místy také dosti drastickou nebyla naladěna a knížka se mi celkově četla dost těžce. Některé stránky s popisy porodů jsem i vynechávala, bylo toho nějak moc a kdyby kniha měla více stran, asi jsem ji odložila. Moc mi neseděl ani styl psaní, jak již někdo níže napsal, byl příliš popisný, jako bychom četli reportáž nebo deník, příběh jsem hledala jen těžko. Knížka má ale krásná hodnocení a líbí se, a tak jsem si ji možná vybrala ke čtení jen ve špatné době a ve špatném vnitřním rozpoložení. Hodnotím nakonec 3 a půl *.

04.05.2021 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Uf, tak to byl zase nářez! Myslím si, že knihy dua Kepler buď zbožňujete, hltáte stránku za stránkou a knihu v podstatě neodložíte anebo ji čtete s lehce ironicky pozvednutým koutkem a kroutíte nad tím vším hlavou (ale i v tomto případě, myslím si, knihu neodložíte :-)). Každopádně já patřím mezi první skupinku, i když Keplerovci, zdá se mi, stupňují brutalitu a naopak snižují uvěřitelnost děje a tato kniha, pro mě, není jejich topkou. Ale pořád je to skvělé, velenapínavé čtení, od kterého budete těžko odcházet. Svačinku či něco dobrého ke kafíčku si k tomu ale neberte :-).

02.05.2021 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Senzační knížka a musím říct, že Anders De La Motte je nejen mistr zápletek zločinů , které se staly v minulosti a k jejichž vyřešení dojde až po mnoha letech,ale hlavně je to mistr atmosféry, kterou každá z knih v cyklu "roční období" oplývá. V knize je opravdu více postav i několik dějových linek, ale nevadilo mi to, není těžké se v ději orientovat. Možná to je tím, že jsem dočetla knihu v předvečer "čarodějnic", ale jarní příběh jsem opravdu prožívala spolu s hrdiny a tak odpouštím i lehce otravnou urputnost hlavní ženské postavy . Na druhou stranu, někdo se pravdy dobrat musel :-). Výborná krimi, napínavá, s dokonalou obálkou, která věrně vystihuje atmosféru příběhu. A pan autor se stává definitivně mým oblíbencem.

29.04.2021 5 z 5

V dobrém i zlém V dobrém i zlém Kimberly McCreight

Autorku Kimberly McCreight mám ráda, četla jsem od ní vše, co u nás vyšlo a tak jsem si nenechala ujít ani tento psychologický román. Pro mě to bylo napínavé čtení, autorka píše velmi čtivě , zkoumá psychologii postav a vztahy mezi nimi, a to pomaleji a důsledněji než je v tomto typu knížek běžné. V tomto románu k tomu přidala trochu "právničiny", protože hlavní hrdinka Lizzie je právnička , seznámila nás se třemi kamarádkami, které žijí na pohled šťastný a spokojený život a přihodila jednoho podezřelého z vraždy. To vše je zabaleno do příběhu, který jakoby po vrstvách odkrývá, co se vlastně stalo a že nic není tak jak z venku vypadá. Kdo má rád rychlé, akční thrillery, tomu kniha asi nesedne, ale já jsem si ji opravdu vychutnala.

27.04.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Skoro celý včerejší den a velký kus noci jsem tentokrát strávila s Hodnou a zlobivou holkou, prostě se nešlo od knihy odtrhnout. Představivost Michaela Robothama je opravdu mimořádná. Tak jak nám v serii s psychologem Josephem a jeho drsně lidským parťákem Ruizem nabízel jeden originální případ za druhým, tak nám v nové sérii k Cyrusi Havenovi naservíruje holku Evie. Jestli je hodná nebo zlobivá, to posoudite sami, ale nesporně je to postava originální, svá a tajuplna a ve spojení s psychologem Cyrusem to opět funguje na víc jak 100%. Samotný příběh vyšetřování vraždy mladé dívky, nadějné krasobruslařky, má spád, inteligentní zápletku, gradaci a dramatický závěr. Skoro neuvěřitelné, ale laťka jde, pro mě, tímto příběhem ještě o kousek výš. Kdo knihy tohoto výborného autora nezná, doporučuji to napravit s tím, že je dobré číst knihy v sérii chronologicky. A já se moc těším na další určitě originální příběh s Cyrusem a Evii.

24.04.2021 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Fáma. Až do posledních cca 30 stránek jsem myslela, že dám plné hodnocení. Kniha, ač postavená na sic originální, ale pro napínavost děje dosti chatrné zápletce se mi, na rozdíl od většiny, četla dobře již od prvních stránek (když pominu zapamatovatelnost jmen všech kamarádek ze čtenářského klubu anebo mamin ze školy, v tom jsem tápala skoro do konce knihy:)). Nešlo přímo o "napínavou" četbu, spíše se něco "peklo pod pokličkou" a mě to zajímalo a celkem i bavilo, styl psaní má autorka velmi čtivý a krátké kapitoly ho dobře podpoří. No ale zase ten konec..Nepopírám, že byl překvapivý, ale nějak mě nepřesvědčil, navíc se mi zdál rozvleklý a zbytečně natažený aby tomu všemu dala korunu poslední kratičká kapitola. Já se nechci opakovat, již jsem to psala u knihy Chůva, ale že by se některé autorky inspirovaly v těch zvláštních "lapenovských" koncích? Ale jak se říká, originál je vždy jenom jeden, byť i tuto knihu Shari Lapena na zadní straně přebalu chválí :-).

22.04.2021 4 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Tak tohle bylo opravdu moc krásné čtení a milovníkům historických, romantických, rodinných ság ho musím doporučit. Já za tip moc děkuji mé oblíbené i.stefany, jejíž komentář pro mě knihu objevil a já na ni skoro rok čekala (v knihovně byl první díl pouze v jednotkách kusů, ale druhý díl jsem dnes úspěšně rezervovala, hurá :-)). Romantický příběh o životních rozhodnutích, lásce i nenávisti, radosti i bolesti, které potkají dvě hrdinky knihy, a to vážnou, sečtělou Helen a mladičkou živelnou Gwyn autorka popsala opravdu moc hezky a s vkusem. Jako přidanou hodnotu vnímám i prostředí Nového Zélandu v půli 19.stoleti, , kde a kdy se příběh na pozadí nádherné, divoké přírody odehrává. Kniha je to mnohovrstevnata, pomalejší, osudy obou dívek napínavé i dojemné, prostě dostalo se mi přesně toho, co od tohoto žánru očekávám. Moc se těším na další díl, který, předpokládám rozvine příběh potomků hlavních hrdinů tohoto prvního dílu. Milovníkům romantických, rodinných ság jednoznačně doporučuji.

16.04.2021 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Nemusíš! V podstatě přemýšlím, co ke knize napsat.. Začátek mě nebavil, po pár kapitolách jsem dokonce myslela, že knihu odložím. Později jsem se radovala,že jsem to neudělala. Vyprávění Katky, která prožívá vyhoření v práci a krizi v letitém manželství a Marie, studentky, která hledá své místo v životě i sebe sama se mi začalo docela líbit. Zejména kapitoly Katky, odehrávající se v její domácnosti s pohodlným manželem a dvěma puberťáky mě bavily a asi každá z nás měla někdy podobné pocity anebo zažila podobné situace. Ale čím více se kniha blížila k závěru, tím více mi začala připomínat preslazenou růžovou z obalu knihy se spoustou motivačních hesel. A tak pocit, který si z knihy odnáším je ten, že méně je někdy více a neplatí to v tomto případě jen o počtu stran. Za to závěrečné klišé, které nakonec z docela dobrého příběhu ze současnosti vzniklo a také za docela dost vulgarismu, které v knihách nemusím nakonec 3*.

14.04.2021 3 z 5

Poslední Vánoce v Paříži Poslední Vánoce v Paříži Hazel Gaynor

Já, na rozdíl od Šánky :-), čtecí krizi nemám, spíše naopak. A tuto knížku, která má v názvu 21 písmen a hodila se mi do výzvy, jsem přečetla rekordně rychle, protože se mi líbila moc. Příběh vyprávěný formou dopisů mi vůbec nevadil, spíše naopak, byla to příjemná změna a vůbec celkově mě hodně okouzlil ten příběh přátelství a možná i něčeho navíc mezi Evelyn a Tomem na pozadí událostí první světové války. Tak jak se válka stávala delší a přibývalo zraněných a mrtvých, tak se měnily i dopisy, které si navzájem hrdinové knihy vyměňovali. Moc pěkné, emotivní čtení, které na vás, i bez popisu brutalit, zapůsobí a dojemný konec je jen třešničkou na dortu. Doporučuji.

10.04.2021 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Přiznám se, že knihu jsem také neměla v plánu číst, nakonec mě přesvědčily komentáře mých oblíbených, veskrze nadšené. Od této autorky mám přečtené vše, co u nás vyšlo a na rozdíl od většiny mě moc nenadchly. Ve svých knihách zpracovává vážná témata, ale často jako pohádku pro dospělé, k hrdinům jejich knih jsem si nenašla cestu a knihy na mě emočně, byť by tématem měly, nezapusobily. Nicméně jsem ráda, že jsem na četná doporučení zde v hodnoceních dala a knihu Dilema si přečetla. Je opravdu jiná než ty předešlé, minimálně v tom, že je uvěřitelnejsi a tím pádem pro mě lepší. Příběh jedné rodiny, jedné oslavy a jedné noci, která změní jejich život. Doporučuji.

09.04.2021 4 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Od této autorky se mi nejvíce líbila kniha Spálená obloha a nezmění se to ani po přečtení této knihy. Knize Chůva nelze upřít, že je napínavá, čtivá, určitě má atmosféru a v neposlední řadě celkem originální námět. Minulost se nám tu prolíná se současností, což mám moc ráda, ale..Většina hrdinů ( s výjimkou dcerky hlavní postavy) je více či méně nesympatická, jejich chování je zarputile nelogické (chápu, že to bylo třeba pro zápletku knihy, ale za mě toho bylo až přespříliš) no a konec to tedy úplně zabil :-).Na titulní straně knihy píše veleúspěšná Shari Lapena doporučení, že kniha má šokující závěr. O "šoku" se , dle mého, nedá mluvit, ale rozumím tomu, že se této autorce líbil. Je totiž zcela ve stylu závěrů jejich knih, a to minimálně "divný" :-). Nicméně, i přes výše uvedené, kniha se četla moc dobře, a tak ji hodnotím poměrně vysoko a těším se na autorčinu novinku, kterou již mám doma.

07.04.2021 4 z 5