Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Sicilští lvi Sicilští lvi Stefania Auci

Zajímavá kniha, rodinná sága, popisující postupný vzestup rodiny Floriů na Sicílii. Kniha je zajímavá nejen formou (rodinné ságy mě prostě baví), ale i zvláštním stylem psaní, kdy 2 generace této opravdu existující rodiny velmi bohatých podnikatelů sledujeme jakoby ve střípcích událostí mezi nimiž plynou někdy i celé roky. Opravdu zvláštní, střídmý styl, docela čtivý, ale musíte si na něj zvyknout a nemusí sedět každému . Nedávám plné hodnocení , protože se mi místy kniha zdála trochu zdlouhavá. Ještě dodávám, že zde obálka dosti klame tělem a dle ní bych soudila, že půjde o romantiku a takové to "lehčí čtení". Chyba lávky, troufám si říct, že milovnice rodinných ság ve stylu Anne Jacobs,sáhnou-li po této knize, budou asi zklamané. Ale třeba taky ne :)). No a teď se těším na nějaký pěkný thriller! :-)

06.01.2021 4 z 5

Žena, kterou jsem byla Žena, kterou jsem byla Kerry Fisher

První kniha přečtená celá v tomto roce a moc se mi líbila. U mých oblíbených uživatelek nemá nejvyšší hodnocení a tak jsem k ní přistupovala bez očekávání, pouze s tím, že Mlčenlivé ženy , minulá kniha autorky, se mi líbila moc. Nakonec jsem mile překvapená, protože mě vzala docela u srdce. Možná proto, že podobný typ knihy a to Rodina odvedle jsem četla skoro před rokem a typ rodinného, psychologického dramatu mi padnul k novoročnímu rozjímání přesně do noty. Jakkoliv ve mnou četně čtených thrillerech či detektivkách odpouštím určitou nadsázku a míru uvěřitelnosti, jestliže je kniha dobře a napínavě napsaná, v tomto typu knih psychologických dramat to neodpustím nikdy. Tato kniha pro mě tu "opravdovost" měla, s hrdinkami jsem se mohla ztotožnit a fandit jim anebo jim nerozumět, ale bylo snadné žít s nimi " zprostředkovaně knihou", jejich životy. Knize Rodina odvedle jsem dala 5* a byla, podle mě, slabší než tento román. A i když závěr knihy je takový jaký je, nevadil mi, zejména v dnešní době, kdy špatné konce či zprávy se na nás hrnou ze všech stran. A nakonec ...doslov spisovatelky mě dojal a pochopila jsem to "něco opravdového", co jsem v knize našla.

03.01.2021 5 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Sama se divím jak vysoké hodnocení dávám, ale musím říct, že jsem se od knihy nemohla odtrhnout. I když chápu i nízká hodnocení, protože v ději často něco trošku drhlo (zejména v rovině uvěřitelnosti) a problémy, které parta lidí řeší, hlavně ve vzpomínkových kapitolách "Před deseti lety", jsou primárně vztahové,včetně různých intrik a budou bližší mladším čtenářům. Jestliže výše uvedené přijmete, s tím, že se jedná o prvotinu mladé autorky, bývalé snowboardistky, myslím, že se Vám kniha bude líbit. Hlavní hrdinka Milli, která knihu vypráví, sice není Miss Sympatie, v podstatě v celé partě mladých snowboardistů hledáte sympatickou postavu spíše marně, ale jako celek to nějakým zvláštním kouzlem (že by silvestrovské noci? :-)) na mě zafungovalo. Kniha má skvělou sportovní atmosféru v kapitolách z minulosti a výbornou až duchařsko hororovou atmosféru v kapitolách ze současnosti (o věrohodnosti, jestli to takto mohlo opravdu být neuvažujme :-). A tak nakonec hodnotím hodně vysoko, četla jsem skoro non stop.

01.01.2021 5 z 5

Sestra Luny Sestra Luny Lucinda Riley

Stejně jako moje oblíbená knižní kamarádka Jana (85098211) jsem sváteční chvilky strávila s Lucindou Riley, jen kniha byla jiná (Motýlí pokoj jsem ale našla pod stromečkem :-)). Ale stejně jako ona jsem okouzlena vypravěčským mistrovstvím této paní spisovatelky, tentokráte příběhem s hlavní hrdinkou Tiggy, pátou ze ságy Sedmi sester. Zejména příběh, ve kterém se Tiggy dozvídá o svých předcích je mimořádně poutavý. Zavede nás do magického koutu jižního Španělska, Andalusie. Měla jsem to štěstí strávit v tomto nádherném místě několik týdnů a tak jsem mohla objevovat kouzelná města Granadu ale i Málagu anebo Sevillu . Nikdy na ně nezapomenu, stejně tak jako na Barcelonu, další opravdu nádherné místo, ve kterém se část knihy také odehrává. O to více jsem se ponořila do příběhu o vášni k tanci, o hrdosti, odvaze a síle žít, o silných rodinných poutech, navzdory všemu a všem. Pomaličku se nám tato opravdu výtečná sága blíží ke svému konci a já si myslím, že nám tato mimořádným vypravěčským talentem obdařená autorka připraví ještě nějaká překvapení. Kdo má rád romantické příběhy a střídání ve dvou časových rovinách a tuto autorku ještě neobjevil, v příštím roce to určitě napravte. Za mě romantická literatura v tom nejlepším slova smyslu a ještě kousek k tomu. Krásné čtení, které jsem si maximálně užila.

27.12.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Já vím, že by to nyní, těsně před Vánoci, chtělo nějakou romanťárnu s vánoční atmosférou, ale humoru není nikdy dost a v této době to platí 100%. A tak když jsem v knihovně (mimochodem, to je dnes také pěkný adrenalin ,navštívit knihovnu) narazila na 2. vydání , s filmovou obálkou, této knihy, neváhala jsem. Je to totiž první kniha pana Hartla a moje poslední jeho nepřečtená. Já patřím k táboru čtenářů, které jeho knihy, i přes místy peprné výrazivo , opravdu baví . A kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel (název se jeví mírně řečeno dosti těžkopádně,ale jen pokud jste ji nečetli, potom Vám přijde úplně jednoduše přirozený) mě nezklamala, možná se mi líbila nejvíce ze všech. Tentokrát se jedná o místy hořkosladké čtení s docela překvapivým závěrem, o krizi středního věku, o chlapském kamarádství , o snech a výzvách a samozřejmě o lásce, naplněné i nenaplněné. Jak se s tím vším poperou? Přečtěte si to. A i když nechodím na zfilmované romány, které se mi v knižní podobě hodně líbily, abych nebyla zklamaná, tento si asi nenechám ujít. Obsazení je opravdu luxusní.

S Ditou se nedalo kromě manikúry, kosmetiky a morčat skoro vůbec o ničem bavit. Kromě absolvovaného kurzu péče o nehty neměla žádné vzdělání a jejím jediným koníčkem byla dvě morčata Lisa a Britta, pojmenovaná podle kamarádek z Dětí z Bullerbynu. Což byla jediná knížka, kterou kdy Dita přelouskala.

21.12.2020 5 z 5

Počkej na mě v Paříži Počkej na mě v Paříži Kristin Harmel

Moc pěkný romantický příběh. Američanka Ruby se před počátkem 2. světové války zamiluje a po svatbě následuje svého manžela do Paříže. V tomto velmi těžkém období se seznamuje v domě, kde bydlí, s židovskou rodinou a zejména Charlotte, desetiletou židovskou dívkou. A toto setkání , které spojí nebezpečné tajemství a také původ této velmi chytré dívky, ovlivní celý další život těchto velmi pěkně vykreslených hrdinek této knížky. Zejména v druhé půlce je kniha opravdu moc hezká a emotivní. Jedná se primárně o romantickou literaturu , ve které se neubráníte určité předvídatelnosti děje, ale i když by mohla, nesklouzne kniha do jednoduché kýčovité líbivosti. Moc pěkné čtení.

20.12.2020 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Momentálně, pro mě, nejlepší detektivní série s ženskou hrdinkou jako vrchní vyšetřovatelkou. Často si tu stěžuji na ty mírně hysterické, s démony minulosti bojující inspektorky v jiných sériích, ale je zvláštní, že Lottii Parkerove ten smutek, beznaděj a boj s démony věřím beze zbytku a moc jí fandím. Možná je to osobním prozitkem autorky, že na mě osobní linka Lottie působí hodně autenticky a ne rušive. Samotný detektivní příběh je opět napínavý, je zde více linek, které se spojí a to já mám v detektivkach ráda a konec, jak je u této série zvykem, je trochu náročnější na pozornost. Skvělé čtení, pri kterém se mi sice srdce nezastavilo :-), ale které jsem si moc užila a budu netrpělivě vyhlizet další případ. V serii jich v zahraničí vyšlo myslím dalších pět, tak se máme na co těšit.

13.12.2020 5 z 5

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

Kniha se nečetla špatně, ale před lety jsem přečetla námětově podobnou knihu Případ Amelia a ta mě vzala u srdce o hodně více. Kapitoly psané střídavě pohledem mámy a dospívající dcery, postupně odhalující ,proč došlo k tragédii, která se nemusela stát. Jak jsem četla níže v jednom z hodnocení, zejména kapitoly Olivie, dcery hlavní hrdinky, mně přišly taktéž spíše jako četba pro náctileté. Ve výsledku knížce chyběla hloubka , naopak zde bylo až příliš náhod,nelogičností a rychle ukončených linek, které byly v knize rozehrány. Celkově hodnotím jako dobrý průměr, který nepřekvapí a neohromí. Pěkné 3 půl*.

13.12.2020 3 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

V pravdě pohádkový příběh, který skvěle zapadl do adventních dní. Autor má mimořádný vypravěčsky talent a jeho hrdiny si opravdu zamilujete. A budete jim fandit, bát se o ně a hlavně jim přát, aby to svoje slunce našli a svítilo jim nejen v noci, ale i ve dne. Miluji příběhy tohoto italského brilantniho vypravěče a obdivuji čistotu v podstatě jednoduchého příběhu, ktera je nastaveným zrcadlem krutosti, kterou život v době středověku přinášel. Nemohla jsem prostě v této době zvolit lépe. K adventu pohádky, byť pro dospělé, přece patří.

06.12.2020 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Další napínavý příběh amišské série, možná trochu krutější, něž ty předešlé, které jsem četla. Příběhy z této série se čtou skvěle. Mix netradičního prostředí, ve kterém se odehrávají, výborně propracované zápletky, sympatické dvojice vyšetřovatelů a srozumitelného závěru prostě musí fungovat. A také funguje, hodnocení a nadšené komentáře mi dávají za pravdu. Výborná detektivka, od které se těžko odcházelo.

29.11.2020 5 z 5

Město žen Město žen David R. Gillham

Musím se přiznat, že od přečtení knihy Na smrt, jsem se válečným románům vyhýbala, nějak to nešlo, pořád mám tento výborný, ale v krutosti nemilosrdný, román v sobě. Město žen je román, ač se odehrává ve stejné době, jiný, ale určitě ne špatný, jak by nízké hodnocení napovídalo. A docela se mi líbil. Jediné, co mi chybělo, byla větší emoce, protože samotný příběh byl na emocích, lásce, touze, odvaze ale i strachu, postaven. V celkovém dojmu se ale větší emoce, při čtení ,nedostavila. Možná to byl autorův záměr, možná jsem ji nenašla pouze já, ale ten barevný akcent, který Vás udeří do očí na první dobrou, když vidíte , mimochodem ,skvělou obálku knihy, by příběhu slušel.

29.11.2020 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nezastírám, že jsem se začátkem musela trochu "prokousat",abych byla, čím déle jsem četla, o to více odměněna. Jako bych se vrátila v čase. Jakožto"matka v letech" bylo moje třetí dítě vzhledem k velkému časovému odstupu od svých dvou starších sourozenců, vychováváno jako jedináček , a dle mínění okolí také značně přemoudřelý :-). Ale přežili jsme to a dnes je z ní normální "puberťačka" se vším všudy :-). Poetika příběhu je kouzelná a ponaučení , které z něj plyne, by si neměla přečíst jen mládež, které je primárně kniha určená. Poslední kapitoly , jak to tento mistr příběhů ze života umí, jsem se neubránila dojetí. Dostala jsem radu (děkuji petrcepek), abych četla tuto knihu jako první, a tak, zřejmě v čase vánočním, navážu volným pokračováním, které již mám doma. A moc se na to těším. Krásné, emotivní, chytré čtení!

22.11.2020 5 z 5

Střepy Střepy Michael Robotham

Opět vynikající, ale tak děsivé a to bez nějakých krutých popisu vražd. M. Robotham prostě píše tak sugestivne a věrohodně, že si výše uvedeným nemusí vypomahat, aby zvýšil napětí svých jedinečných detektivních příběhu. Jelikož čtu tuto sérii se zpožděním, jsem odměněna navazující soukromou linkou, která skvěle doplňuje vskutku originální zápletku. V příštím roce, jak jsem zjistila, nás čeká první kniha nové série tohoto talentovaného spisovatele, a tak se brzy pustím do dalšího příběhu, ještě se mám s Josephem na co těšit.

15.11.2020 5 z 5

Londýn jsem se chystala navštívit se svým nejoblíbenějším cestovatelským parťákem, nejmladší dcerou, letos v létě. Ještě jsem tam nikdy nebyla a podle dcery, která ho navštívila již několikrát v rámci studentských pobytů, je to velká chyba. To město prý oplývá magickou, zvláštní atmosférou, které lehce propadnete. Nakonec to ze známých důvodu nedopadlo a tak jsem sáhla alespoň po této subtilní knížce, která se mi hodí i do výzvy. Musím říct, že jsem se jí doslova protrápila. Neseděl mi styl psaní, nějak mě to celé nebavilo a kdybych doma neměla toho nadšeného propagátora, tahle knížka by mě k cestě určitě nenavnadila. 2,5*, bohužel.

12.11.2020 2 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Asi do poloviny knihy jsem si říkala, že tato psychologicko-vztahově laděná detektivka není špatná, ale Podzimní případ se mi líbil více. Ale...potom nabere neuvěřitelný spád, graduje a čte se čím dál lépe, aby byla korunována absolutně skvělým finále. Emotivní konec, absolutní paráda. Jednoznačně doporučuji, tohle je také trochu jiná detektivka, která Vás , navzdory žánru, vezme za srdce.

07.11.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Kdo čte a má rád Bussiho mysteriozní thrillery, ten nebude knihou Útočiště tak překvapen. Jestli něčím ano, tak závěrem, který určitě překvapí, ale ač se snažím jak chci, nějak mě nepřesvědčil tak, jako romány výše uvedeného francouzského autora, v jehož knihách ,i když je děj sebesložitější, zapadne vše nakonec na své místo dokonale. Nicméně kniha Útočiště je velmi čtivá, zápletka určitě originální, v krátkých kapitolách se střídá mystifikace s realitou a do posledních stránek si ničím nemůžete být jisti. Bohužel, já ani po přečtení poslední stránky, na tom nejsem o moc lépe :-(, protože otazníků zbylo, pro mě, ještě mnoho. Ale možná je to jen můj problém, zkuste se přesvědčit sami.

01.11.2020 4 z 5

Kate musí zemřít Kate musí zemřít Alex Lake

Tak nevím jestli jsem všemi těmi často dost morbidními thrillery, které jsem četla, ovlivněna, ale tato kniha, i přes množství vražd, mně přišla úsměvně naivní. Ale nakonec hodnotím poměrně vysoko, protože knížka se dobře četla a Kate byla sympatická a navíc k tomuto jménu v české podobě mám mateřský vztah :-). A nesmím zapomenout na obálku, ta je moc hezká. Kdo bude hledat vcelku nenáročné čtení s trochou napětí, bude spokojen.

28.10.2020 4 z 5

Chlapec z lesů Chlapec z lesů Harlan Coben

Harlan Coben, můj velký oblíbenec, na jehož knihy se moc těším. A na Chlapce z lesů jsem byla, i vzhledem k netradičně nízkému hodnocení, hodně zvědavá. Přiznávám, je to trochu jiná knížka než na jakou jsme u mistra inteligentní zápletky a vele sympatických hrdinů jeho knih zvyklí. Možná v ní není tolik akce, možná o trochu více politiky, sympaticky lidští hrdinové a výborně vypointovaný závěr ale zůstávají. Jako mix všeho funguje kniha výborně a rozhodně pro mě nebyla zklamáním. Nemusí v každém thrilleru téct potoky krve, aby zaujal. Harlan Coben je toho skvělým příkladem.

27.10.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Pokračování Medvědína bylo pro mě stejně kouzelná, napínavá, dojemná a myslím i poučná jízda jako Medvědín samotný. Vždy mám trošku obavy z těch, často, nemastných druhých i dalších dílů, ve kterých se Vám mnohdy dostane nastavované kaše, která již nechutná tak čerstvě a překvapivě jako díl první. To , dle mého, není problém této knihy. Z velké části za to může ten těžko definovatelný , ale naprosto originální styl psaní F. Backmana. Možná si pohrává s trpělivostí čtenáře, možná nám podsouvá svoje vidění světa a těch dokonale nedokonalých lidí v něm. Ale dělá to naprosto geniálně a proto si většinu postav prostě zamilujete, protože jim budete rozumět. Moc děkuji DK, že jsem tohoto autora objevila, jeho knihy, zvláště v dnešní době, pohladí po duši.

21.10.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Číst v těchto dnech, kdy se na vás hrnou samé špatne a ještě horší zprávy, knížku o kanibalovi je více méně masochismus, ale když jsem jí rozecetla, ještě tak zle nebylo. Bryndza pritvrdil, knížka je dost brutální, dej, za mě, tak neodsypa jako v předešlé sérii. Vyšetřovatelka Kate opět bojuje nejen se zločinem, ale i se svými démony, to už je snad pravidlo všech detektivek z poslední doby, co jsem četla. Nadšene čtenáře si ale urcite najde/šla, já si pokracovani nechám ujít.

15.10.2020 4 z 5