Mandlevest Online Mandlevest komentáře u knih

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Kdo čeká rodinnou ságu ve stylu Anny Jacobs bude zklamán. Rodinné ságy se Vám v této knize dostane, ale ve zvláštním, stroze syrovém pojetí, kdy budete hledat postavy, které Vám budou alespoň trochu sympatické. Přesto má do pravdivého popsání života v nelehké době od první světové války do krutých 50. tých let blíže než ságy německé autorky. Docela hodně stran jsem si k této knize hledala cestu, ale nelituji. Jen kapitoly ze současnosti, zejména dopisy vnučky, mně nějak nesedly, rušily mě. Proto 4*, ale rozhodně zajímavý příběh.

22.06.2020 4 z 5

Mlsná huba Mlsná huba Magda Váňová

Magdu Váňovou mám ráda. Její ,často trochu feministicky podané, vyprávění o životě mě baví. A také její invence při hledání jmen hrdinů jejich knih. Ani v Mlsné hubě nezklamala, hrdinové knihy Bohdan Rein a Laura Navarová jsou toho ,myslím, dobrým příkladem. Román se čte velmi dobře, čtivost je hlavním atributem autorčiných knih, ale za mě v poslední třetině kniha trochu ztrácela na tempu a zkrácení o několik desítek stran by jí pomohlo. Přesto jsem se při životních peripetiích jedné české rodiny, jejich snech, radostech i strastech dobře pobavila a jako odpočinkovou četbu určitě doporučuji.

22.06.2020 4 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Tak nevím, zda je štěstí nebo chyba , že jsem tuto knihu četla jako první , před Růží bílou, černým lesem, kterou mám doma vlastní a její přečtení na mě ještě čeká. Dle komentářů zde asi spíše štěstí, protože mě čeká autorova "lepší kniha". Nevím, jestli je to výše uvedeným anebo nižším hodnocením a tím pádem mým sníženým očekáváním , že jsem byla opravdu překvapená, jak se mi příběh líbil. Zvláště kapitoly z Osvětimi, byly, dle mého, skvěle zpracované a dostaly se mi pod kůži. Určitě je k debatě, zda se to takto mohlo stát, zda ten pohled na život v jednom z největších a nejkrutějších vyhlazovacích táborů světa v době 2. světové války není příliš stavěn na náhodách, kdy Vám přeje štěstí , byť minimálně na jednu ze scén knihy asi nikdy nezapomenu. Protože kniha popisuje asi 40 ti leté období, nemohla jít úplně do hloubky, přesto si z ní povrchní dojem neodnáším. V něčem mi trochu připomínala Tatéra z Osvětimi, možná stylem vyprávění, i když tento příběh vznikl, na rozdíl od Tatéra, jen ve fantazii autora. K diskuzi je, jestli měl mít těch závěrečných několik desítek poválečných stran, ale mě zásadně nevadily, i když bych si takový konec nutně nepředstavovala. A tak se těším na Růži bílou, černý les, myslím, že nebudu zklamaná.

19.06.2020 4 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Kdo četl předchozí knihy tohoto spisovatele nebude překvapen. Řekla bych ,že předchozí knihy byly v mystifikacích , na které je autor mistr, ještě zamotanější. Téma umělé inteligence a autismu je originální s varovným prstem na konci. Knížka není špatná, čte se opravdu dobře, řekla bych, že není ani zbytečně natahovaná, což v případě krátkých kapitol ani není možné. Ale emoce ve mě skoro žádné nevzbudila. Působila na mě podobně jako obal knihy, samý chrom, sklo a studené barvy. Možná to byl autorův záměr. Za mě 4* a doporučuji, abyste si knihu přečetli. Třeba na Vás zapůsobí úplně jinak, jako na mě.

14.06.2020 4 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

Tato série prostě nemá chybu, je opravdu jedna z nejlepších, možná úplně nejlepší,co jsem četla. Placku na obalu sice najdete, ale reklamu má minimální. Na druhé straně nejlepší reklamou jsou nadšení čtenáři, kteří si multi sympaťáka Frosta Eastona našli i tak. Všechny tři případy, které prozatím vyšly, a jsou opravdu čím dál lepší, se Frosta nějak osobně dotknou a vyprávění sviští , bez hluchých míst a bez sadistických popisů scén ke konci, který mnoho z Vás těžko vydýchá. A tak jen jedno povzdechnutí, kdy bude napsán další díl?? Neodložitelná knížka, báječná série. Komu prozatím utekla, nečekejte a napravte to.

08.06.2020 5 z 5

Zítřek nedoženeš Zítřek nedoženeš Sidney Sheldon

Říká se , že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a v případě Tilly Bagshawe, která , se souhlasem rodiny S.Sheldona, napsala pokračování jeho příběhu Pokud příjde zítřek to platí na 100%. Knihu jsem si půjčila ze zvědavosti, protože autora jsem měla opravdu ráda a přečetla jsem skoro vše, co v minulosti napsal, za topku považuji knihu Hněv andělů, která je opravdu skvělá. Zítřek nedoženeš je knížka, kterou rychle přečtete, osudy hrdinů Vás pravděpodobně nijak citově nezasáhnou a většina příběhu na Vás bude působit nepříliš věrohodně a uvěřitelně. A tak , jestli ještě přijde, si další pokračování sheldonových knih nechám ujít a od Tilly si mnohem raději přečtu nový román s ženskou tématikou, který si na dovolené báječně užiju.

06.06.2020 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Nerozumím tomu, (ale vlastně trochu ano, ono těch knih, které by si chtěl člověk přečíst vychází opravdu hodně :-)), proč jsem odkládala docela dlouho přečtení této knihy. Od Jodi jsem přečetla dvě knížky a tak jsem tušila, že námětově půjde opět o psychologickou sondu spojenou se silným, kontroverzním tématem, jako to bylo i v jejích předešlých knihách. Musím říct, že Vlk samotář mě doslova nadchnul, hltala jsem stránku za stránkou naprosto okouzlená originálním příběhem , který vyvolá spoustu otázek s rozdílnými odpověďmi. Nápad autorky postavit vedle rodinného dramatu příběh života ve vlčí smečce je originální a bylo , alespoň
pro mě, velmi zajímavé se o životě vlků dozvědět něco více, já se na tyto kapitoly vysloveně těšila. Nádherná kniha, která ve mně ještě doznívá. Určitě doporučuji.

06.06.2020 5 z 5

Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

Kdybych knihu četla před pár lety určitě by byla za plný počet, ale v žánru ženských thrillerů, které řeší ztrátu dítěte je v poslední době velká konkurence. Příběh sám o sobě není špatný, možná i v něčem trošku jiný a překvapivý, ale čtenářsky strhnout mě tento román nedokázal. A ještě bych chtěla moc poděkovat všem, kterým se moje pocity z knížek, které přečtu a podělím se s nimi na této báječné databázi všech knihomolů, líbí. Dnes kulaté číslo Vašich vstřícných reakcí mě opravdu moc potěšilo a mile překvapilo. Děkuji :-).

27.05.2020 4 z 5

Dobrá matka Dobrá matka Sinéad Moriarty

Dobrá matka. Knížku jsme četla hodně dlouho, dokonce jsem její čtení na chvíli přerušila, tak hluboce na mě působila. Většinu knihy jsem pročetla s knedlíkem v krku a slzami v očích. A přece je, mezi řádky, tak nadějeplná, má v sobě tolik vroucnosti a lásky napříč bezedným utrpením, kterým si rodina Kate musela projít. Mimořádný příběh, na který nezapomenu.

24.05.2020 5 z 5

Ochotná zemřít Ochotná zemřít Lisa Jackson

Je mi to tak líto, ale tady už autorka opravdu vaří z vody a tím pádem si o lahůdce, na které si pochutnáte, nechte zdát. O to více mě to mrzí, že se jedná o mou oblíbenou sérii z Medvědího Brodu s mými oblíbenkyněmi , vyšetřovatelkami Pescoliovou a Alvarezovou. Odpustila bych , v tomto díle, zdlouhavou a místy dost nezáživnou osobní linku Pescoliové, která začíná sklouzávat do klišé romantických knih, ale nově zjevivší se vyšetřovatelka Tanakaová prostě není Alvarezová a co odpustit nemůžu je slabý , povrchně zpracovaný motiv celého zločinu , o nevěrohodném, zrychleném konci nemluvě. Ach jo, opatovská knihovna má do konce června karanténu, mám v ní zamluvenou další Lisinu knihu Jako o život. Doufám, že časová prodleva mi dá trošku zapomenout. Hvězdička navíc za věrnostní naději a moc pěknou obálku :-).

24.05.2020 3 z 5

Štěstí pro začátečníky Štěstí pro začátečníky Katherine Center

Milá knížka, kterou si jednou za čas potřebuje přečíst skoro každá žena. Velké emoce ve Vás nevzbudí, ale na druhou stranu si na ně ani nehraje. Knížka o tom, že když se zavřou jedny dveře, další se Vám otevřou, jen se nesmíte nechat odradit různými překážkami a předsudky a to Vaše štěstí si Vás po zásluze najde. Ve svém žánru Štěstí pro začátečníky určitě neurazí, ale autorčina kniha Jak ti zmizet ze života se mi líbila o fous více.

23.05.2020 3 z 5

Den, kdy jsme se potkali Den, kdy jsme se potkali Roxie Cooper

Příběh, který nám autorka vypráví, se opravdu báječně čte, to se mu nedá upřít. Ač jde v podstatě o sladkobolnou romanci, ocenila jsem, že styl vyprávění mě vůbec neurážel, měl v sobě jistou dávku opravdovosti a já těm dvěma moc zamilovaným lidem fandila. Oceňuji velmi nápad s písničkami, který je originální a opravdu Vás nutí si ty písně pustit. Musím ale zmínit, že nápad, že touto milostnou romancí si zlepším náladu v průběhu čtení Dobré matky, kterou nejsem z emocionálních důvodů schopna pořád dočíst, se nakonec moc nepovedl. No jo, i tohle je život. A proto, užívejte každého dne.

18.05.2020 5 z 5

Tak daleko, tak blízko Tak daleko, tak blízko Michaela Zindelová

Knížku jsem přečetla během 2 večerů a opravdu mě zaujala. Loni, na sklonku léta, jsem si s dcerou udělala výlet do katalánské perly Barcelony, navštívily jsme ,samozřejmě, i park Güell , mistrovské to Gaudího dílo, které na nás kouká z obálky knihy. A vůbec atmosféra celého přímořského města, dechberoucí stavby výše uvedeného génia, ale i zapadlé uličky, končící nádhernými náměstíčky se spoustou kavárniček, ve kterých je přímo nutnost ochutnat vynikající tapas, mě naprosto uchvátila svou přátelskou a vřelou atmosférou, ač jsem celkem rozmlsaná nádherou naší matičky Prahy, na kterou nedám dopustit. Proč tento delší cestovatelský úvod. Většina knihy se v Barceloně odehrává a já byla překvapena, jak spíše chladně život v tomto městě a Katalánce vůbec, autorka popisuje. Je to docela strohá , bez líbivých efektů a kudrlinek ,popsaná story části jejího života v tomto městě, s katalánským manželem a jeho rodinou, ctící tradice a kult rodiny nade vše a také pohled na roli ženy a matky, který je v jižních zemích pevně ukotvený a nám, středoevropankám se ,po čase, nemusí úplně líbit. S hrdinkou prožijeme období hledání se, zamilování, manželství i mateřství. A na dálku vše sleduje a formou deníku či dopisu, doplňuje pohled mámy, která své dítě, ať už je jakkoliv staré a jakkoliv daleko, miluje nade vše. Zajímavá knížka, velmi čtivě,svižně napsaná, kterou doporučuji k přečtení.

16.05.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jedním slovem, pobavila jsem se. Knížku docení spíše čtenáři, kteří již mají něco odžito a ví, že život není jen procházka růžovým sadem, ale je to spíše nahoru,dolů a určitá nuda a stereotyp, ať již v práci anebo ve vztahu, čeká každého z nás. Chirurg Hynek je rozporuplná postava, výborně napsaná. Tak jak si ví rady s každou situací na operačním sále, tak v osobním životě je to nerozhodný, tápající člověk, unavený právě každodenním, nezábavným, stereotypem. Knížka je velmi čtivě napsaná a řekla bych, že by z ní mohl být parádní film. Třeba s Hynkem Čermákem v hlavní roli :-).

08.05.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Přemýšlím, co ve dvěstě sedmdesátém prvním komentáři, z nichž je 90% nadšených, ještě napsat. Snad jen to, že já se k nim také řadím. I když jsem k postavě Harryho Holea zvláštně nekritická, ale v tom nejsem zjevně, dle ohlasů, sama :-), je těžké hledat v knížkách s tímto geniálně vymyšleným anti/hrdinou nějaké chyby. Nesbo nepíše "jen" nebezpečně návykové detektivky, je tam vždycky i nějaký přesah, poselství, vše je naplněno vrchovatě a potom přijde poslední kapitola, která Vás nenechá klidnými co bude dál. A tak přeji šťastnou ruku, Harry, a snad na shledanou?

03.05.2020 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Tak jo, neodolala jsem a znovu sáhla po knize této mimořádně nadané autorky. Možná se mi To nejlepší v nás líbila o kapku více, ale myslím, že to bylo tím, že tato kniha popisuje vztah mladších hrdinů. Colleen má opravdu velký talent v podstatě banální příběh popsat s vkusem a velkou dávkou empatie. A že je tam více erotiky mně, i přes ročník narození, vůbec nevadilo. I moje generace byla "nedávno" mladá a prožívala vše tak intenzivně a naplno, jako hrdinové této moc pěkné knížky.

01.05.2020 5 z 5

Venkovská svatba Venkovská svatba Barbara Hannay

Tuto pohodovou knihu jsem přečetla po Čtvrté opici a nemohla jsem udělat lépe. Dostalo se mi opravdu odpočinkové četby v pěkně zpracovaném příběhu ve dvou časových rovinách, tak jak to tato spisovatelka umí. Původně jsem chtěla dát o * méně, ale uvědomila jsem si, že v tomto žánru romantické literatury je tak snadné sklouznout do kýčovité jednoduchosti, že nakonec hodnotím skoro na výbornou :-), protože to se v případě této knihy opravdu nestalo. A tak zkuste příběh, lehce předvídatelný, ale napsaný s vkusem a velkou dávkou čtivosti, z australského venkova, nádherně drsné krajiny, ve kterém hraje, vedle lásky, samozřejmě, svou roli i vážná hudba.

01.05.2020 4 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

V minulé knize autorky, Červeném adresáři, jsme prožívali osudy hrdinek částečně v San Francisku, Paříži a Stockholmu, v románu Otazník je jen polovina srdce (což je mimochodem moc zajímavý název knihy) navštívíme New York v příběhu linie ze současnosti a švédský venkov v té vzpomínkové, dle mého, vydařenější linii příběhu. Na kapitoly , ve kterých se popisuje dospívání hlavní hrdinky Elin, jsem se těšila moc, i když to pro ni určitě nebylo idylické období a ovlivnilo její život až do dospělosti. Jak a proč? Přečtěte si tento velmi čtivě napsaný román s opravdu hezkou obálkou.

01.05.2020 4 z 5

Sbohem, Paříži Sbohem, Paříži Anstey Harris

Tak především, zase jsem si chtěla trošku zacestovat, jinak dnes nelze, takže alespoň takto, a vrátit se, v této nenápadné, subtilní knížce, na místa, která mám moc ráda. Dočetla jsem a tento zvláštně křehký příběh Grace musím doporučit nejen proto, že atmosféra toho magického města, Paříže, na Vás dýchne z mnoha stran, ale celý příběh, ač v podstatě banální a stokrát popsaný v jiných knihách, je moc krásně napsaný a já si ho báječně užila.

26.04.2020 5 z 5

Ta lepší z nás Ta lepší z nás Alafair Burke

Od této autorky jsem četla již jednu knihu, a když jsem začala číst knihu Ta lepší z nás, uvědomila jsem si, že si vůbec nepamatuji o čem předešlá kniha Manželka byla. Stejný osud stihne asi i tento román. Není to špatné čtení, autorka bezesporu píše velmi čtivě, ale jakoby jste všechno už někde četli, nic Vás nepřekvapí , neohromí, ale na druhou stranu, ani neotráví. Především čtenářkám, které sáhnou po námětově podobných knihách jen občas, se kniha bude líbit, já ji hodnotím jako průměr.

26.04.2020 3 z 5