Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Sága rodu Hardacrů Sága rodu Hardacrů C.L. Skelton

Moc hezká, čtivá, rodinná sága s opravdu krásnou obálkou. Je to příběh 3 generací rodu Hardacrů, přičemž nejvíce se věnuje příběhu Sama a Mary, kteří se vypracovali z chudoby k velkému bohatství , ale nikdy nezapomněli, ze kterého prostředí pocházejí. Sledujeme i příběhy jejich dětí a vnoučat, do jejichž osudů již zasáhne první a následně i druhá světová válka se vším, co tato bolestná a těžká doba lidem přinášela. Jelikož se příběh odehrává ve velkém časovém rozmezí, nejsou osudy jednotlivých členů rodiny popisovány nějak podrobně, ale mně to vůbec nevadilo, spíše naopak. A tak určitě doporučuji milovníkům tohoto typu knih, aby si poutavě napsaný příběh o náhodě, štěstí, bolesti, lásce a síle jedné rodiny nenechali ujít. V žánru romantické literatury - rodinných ság se mi líbila nejvíce z knih, které jsem v poslední době četla.

04.04.2021 5 z 5

Tonoucí Tonoucí Paula Treick DeBoard

Docela nízké hodnocení, ale mě knížka dosti zaujala. Námětem trochu podobná filmu Americká krása, ale s jiným koncem. Poučení z ní je jasné. Z malých tajnosti se časem stávají velké lži a ač to myslíte všechno dobře, důsledky se často vymknou kontrole. Jak je již níže napsáno, k maximální spokojenosti tomu něco chybělo (možná jiný konec?), ale bavilo mě to a tak hodnotím poměrně vysoko.

31.03.2021 4 z 5

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Výborná knížka o vážných věcech, které se, bohužel, často stávají, ale napsaná lehce a s nadhledem. Ty pohledy obou hlavních hrdinů na probíhající "bokovku" mě bavily velmi. Myslím, že autorka, ač žena, velmi dobře popsala i ten mužský pohled, ve kterém různé představy, sny a emoce nemají místo, tam většinou vítězí pragmatismus :-). No, moc jsem si knížku užila, čte se skvěle.

31.03.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Myslím, že je těžké vyjadřovat pocity mluveným slovem, a to si ještě pomáháme často gesty a mimikou. Umět vložit pocit do slov a vět pouze napsaných je ještě větší oříšek. Ne však pro tohoto skvělého autora, který umí z jednoduchého příběhu, napsaného v jednoduchých větách, ve kterém Vám navenek ne příliš zajímavý antihrdina vypráví svůj příběh, vytěžit emocionální maximum. Laskavé backmanovske vidění lidí a světa kolem nich mě naprosto spolehlivě dovede okouzlit a často obohatit. Tohoto autora jsem objevila prostřednictvím této databáze a mých oblíbených nadšených uživatelek/ů . O co později jsem se s ním seznámila, o to intenzivnější pocity a emoce mi čtení jeho románů dává. A tak už jen díky všem mým oblíbeným a panu Backmanovi velká poklona. Skvělé to bylo :-).

27.03.2021 5 z 5

Říše divů Říše divů Jennifer Cody Epstein

Opravdu strhující rodinné drama na pozadí nástupu fašismu v Německu. Křehký příběh dvou nerozlučných kamarádek Renate a Ilse, které doba, ve které prožívají své dospívání vystaví kruté zkoušce, je výborné čtení, které jsem četla jedním dechem. A ještě je tu třetí hrdinka, Ava, dcera Ilse, která hledá odpovědi na otázky, na které nedostala odpověď a jsou zahaleny tajemstvím z minulosti. Odpovědi se dozvídáme v nezvykle poskládaném kaleidoskopu kapitol, které jsou vyprávěny vždy jednou z hrdinek. I bez popisů krutostí, které se děly, se Vám kniha dostane pod kůži. A tak si tento příběh o přátelství, vině, zradě, odpuštění a také lásce (i té mateřské) nenechte ujít. Je to dechberoucí čtení. Doporučuji.

23.03.2021 5 z 5

Safírová vdova Safírová vdova Dinah Jefferies

Obálka této knihy je více jak lákavá, ta tyrkysová modř, mírné mořské vlnění a palmy spolu se západem slunce ve mně vyvolávaly moc pěkné vzpomínky a emoce. Navíc jsem, po čase, chtěla přečíst nějakou romantickou knížku i s rizikem, že nebude nijak překvapivá a bude obsahovat příběh, který jsem již v podstatě mnohokrát četla pouze s jinými postavami a závěr knihy bude jasný od prvních stránek, kdy se objeví chlapsky krásný, neodolatelný hrdina. Ano, nespletla jsem se :-). Navzdory všemu popsanému musím říct, že knížka mě v první polovině i dost bavila. Je napsaná opravdu hezky a autorce se podařilo prostředí Cejlonu, kde se odehrává, se všemi vůněmi a zvuky a pro středoevropana exotickou atmosférou přenést na její stránky. Ale zase se mi potvrdilo, že já prostě nejsem ten pravý čtenář, který klasickou romantickou linku, byť je opravdu vkusně napsaná, ocení. Mě to prostě už v závěrečných kapitolách moc nebavilo. Přesto milovnicím romantických příběhů doporučuji, knížka je napsaná čtivě s autentickou atmosférou. Pěkné 3 a půl *.

21.03.2021 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nedělám to často, že bych hodnotila knihu zpětně, ale tady mně to nedá, možná proto, že jsem si přečetla hodnocení Rodaw. Milá Rodaw, ani já se kdysi u této knihy, která mi byla doporučená, moc nebavila, zasmála jsem se přesně jednou (mimochodem to byla nějaká situace s pejsky :-)) a další díly jsem si již nechala ujít. Myslím, že vůbec není zvláštní, naopak, je to přirozené, že co se líbí jednomu, druhému třeba moc ne. Já se například směji u knih, u kterých se směje málokdo (naposledy např série Hadrový panák:-):-). Říká se, že humor je jen dvojí, dobrý a špatný, ale já si myslím, že i ten dobrý má řadu nuancí, ze kterých si každý vybere to svoje. A knížka Poslední aristokratka, jak je vidět, potěšila "těch svých" čtenářů vrchovatě, i když mně třeba moc nesedla. A to je právě na knihách krásné, že si každá z nich svého čtenáře najde.

17.03.2021 2 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Nečekaně se mi dostalo silného příběhu o statečnosti, naději, přátelství a osudové lásce. V podstatě od první stránky jsem se od tohoto skvěle napsaného románu nemohla odtrhnout. Nejkrásnější kniha, kterou jsem zatím letos přečetla. Velké doporučení, tento strhující příběh Vás vezme za srdce.

16.03.2021 5 z 5

Tajemství italské vily Tajemství italské vily Caroline Montague

Další příběh, odehrávající se v období 2. světové války (vychází jich teď opravdu požehnaně), nás zavede částečně na italský venkov a v druhé linii do Anglie, mezi letce RAF. Hlavní hrdinka Alessandra odjíždí, po tragické události, do Toskánska, kde zdědila vilu a začíná v této nelehké době další etapu svého života. Knížka se čte moc hezky, je to takový rodinný příběh, s mnoha vedlejšími postavami, které doba, ve které žijí, nějakým způsobem poznamená. Plný počet nedávám kvůli konci, který byl, pro mě, nepříliš věrohodny, ale celkově se mi knížka líbila moc.

12.03.2021 4 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Předesílám, že tady budu možná ne zcela objektivní, ale já tohoto autora prostě zbožňuju:-). Brian Freeman v tomto samostatném thrilleru prokázal, že nejsou jeho doménou pouze jeho ,pro mě, bezkonkurenční detektivní série (myslím tím jeho doposud napsané a přeložené díly série s Frostem Eastonem a také jeho kniha Zkaženost ze série s poručíkem Stridem, která je výborná, ale bohužel k překladu dalších dílů prozatím nedošlo, ale pevně doufám, že se to změní :-)). Tento samostatný thriller, trefně nazvaný Sama proti všem, Vás vtáhne od první stránky do napínavého děje, plného napětí, místy až duchařské atmosféry , která výborně graduje, no a konec ? Kdo již četl některou autorovu knihu, ví, že se vždy dočká vypointovaného, překvapivého závěru. Tento moc sympatický autor prostě umí psát skvěle a velice oceňuji originální zápletky, kterých se nám v každé jeho knize dostane. A jestliže mu napíšete pozdrav (byť jednoduchou angličtinou), není mu zatěžko Vám odpovědět a poděkovat Vám. Prostě sympaťák, stejný jako jeho hrdinové.

07.03.2021 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Nevím jak Vy, ale já si v tomto období, plném chaosu, zmatku, neštěstí a zmaru velice pečlivě vybírám, co budu číst. Hledám prostě knihy, které mě alespoň trochu potěší. S dalším případem oddělení Q jsem pravda trochu otálela, ale nakonec se to vyplatilo, ač by se dle hodnocení mých oblíbených nezdálo. Možná právě proto, že jsem věděla do čeho jdu, že příběh je trošku jiný než ty předešlé. Mě ohromně bavil a to jako napínavě dobrodružné čtení, ale také jako čtení inteligentně zábavné, jak je u této "svaté trojice" zvykem. Usmívala jsem se často a hodně a alespoň chvíli nevnímala vše kolem a to není vůbec málo. Takže bez váhání plný počet a na další příběh této originální, výborné série se moc těším.

02.03.2021 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Pěkný, spíše young adult, příběh, který se výborně čte, ale jak již bylo napsáno, tolik emocí jako třeba To nejlepší v nás ve mně kniha také nevzbudila. Musím říct, že jsem hlavní hrdinku Morgan docela obdivovala. Také mám s dospívajícími dcerami zkušenost, u té mladší jsme ještě v procesu :-) a vůbec to není jednoduché ty pomyslné mantinely nastavit ke spokojenosti obou stran a zvládat ty občasné emoční bouře, které k tomuto věku patří. A jelikož jsem prožila dospívání i se synem, musím říct, ač se to na první dobrou nezdá a určitě nebyl žádný andílek, že nebylo tak složité jako s děvčaty :-). A jak to vše zvládla hlavní hrdinka Morgan a její dcera Clara, kterým se zásadně a bolestně změnil život? Tato talentovaná autorka Vám o tom bude velmi sympaticky vyprávět.

26.02.2021 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

To jsem se načekala než se na mě u výdejního okénka dostane závěrečný díl této skvělé série :-). Musím říct, že to čekání stálo za to. I přes značně rozporuplná hodnocení, já jsem z celé série opravdu nadšená. Konec hry je méně brutální jako dva předchozí díly, ale je opět originální s výborně zpracovanou osobní linkou hlavních hrdinů, které jsme v celé sérii poznali. A je vidět, že autor je má opravdu rád. Vymyslel jim tolik různorodých situací, které dokáže mistrně vypointovat. A je tu ještě více humoru než v předešlých dílech, já se opravdu několikrát smála nahlas a nikterak to napínavou a originální zápletku nedevalvovalo, spíše naopak. Moc dobrá série, která asi nesedí každému. Nemohu se dočkat novinky tohoto talentovaného autora, která letos vyjde. Laťka je nastavena, pro mě, hodně vysoko. A jen upozornění pro případné budoucí čtenáře. Zde se opravdu vyplatí ,číst díly postupně, jak byly napsány.

23.02.2021 5 z 5

Sny o pádu Sny o pádu Karen White

Podobně jako Šánka a Zuzka (zuzana2599) mám pro tyto jižanské ságy velkou slabost a určitou pomalost v ději jim s radostí, když jsou dobře napsané , odpouštím. Souhlasím se Šánkou, kniha není nijak objevná, je to opravdu jeden z mnoha příběhů o přátelství, lásce, životních rozhodnutích a dávném tajemství, které ovlivní život několika generací. Také vyprávění příběhu očima několika hlavních hrdinů , ve dvou časových rovinách, je více jak časté a také určité předvídatelnosti příběhu se zde nevyhnete. Ale celkově mě kniha atmosférou i stylem vyprávění okouzlila a moc bavila. No, hned bych se někam vypravila a nemuselo by to být ani tak daleko :-). Příjemné, pohodové čtení, které se Vám bude líbit a já si od paní autorky určitě ještě něco přečtu.

20.02.2021 5 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Anna Ekberg

Od autorů jsem četla Ztracenou a líbila se mi, ale tahle kniha nebyla nic pro mě. Nebavil mě ani hlavní příběh, zbytečně natahovaný, hlavně střední část knihy byla hrozně zdlouhavá a v podstatě o ničem. A už vůbec jsem nepochopila proč vše bylo vyprávěno policistou, který dávný případ kdysi vyšetřoval, své dceři, která se vdávala. Čekala jsem nějakou pointu, ale já ji opravdu nenašla. Konec byl trošku svižnější, ale zase s ním mám etický problém, to jako opravdu takto skončilo? Chtěla jsem dát 3 *, ale potom jsem si uvědomila, že skvělé Vážce od paní Meacham jsem dala 4* a tak hodnotím jak hodnotím, a to ještě s přihlédnutím, že minulá kniha byla celkem fajn. Další počin této autorské dvojice si již nechám ujít.

15.02.2021 2 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Ne, že by mi kniha nedala zabrat, přece jen skoro 600 stran je, i pro čtenářské matadory, docela nálož. Ale! Musím říct, že si je opravdu užijete. Komu se líbila Alicina síť a už ví, jakým vypravěčským stylem tato výborná autorka píše, že se u jejich knih nejen bavíte, ale i přemýšlíte, bude si knížku maximálně užívat. Tři hlavní hrdinové, které osud svede na společnou cestu, která je místy napínavá, místy dojemně smutná, místy optimisticky nadějeplná, ale hlavně nesmírně čtivá. Souhlasím absolutně s komentářem níže, že nečekáte na dramatický závěr, v podstatě není až tak důležitý, ale ta cesta, zdánlivě nesourodé trojice silných hrdinů , to je to, co Vás ke knížce naprosto připoutá. Inteligentní, hutná četba, u které budete otáčet stránky rychleji a rychleji, zejména příběh Niny mě vzal opravdu u srdce. Maximální spokojenost, maximální hodnocení. A obálka je také top. Takže už posílám jen velké doporučení.

06.02.2021 5 z 5

Harold a Maude Harold a Maude Colin Higgins

Knihu jsem četla kdysi dávno, ale před rokem jsem měla to štěstí vidět v Divadle na Vinohradech divadelní hru se skvělou Hanou Maciuchovou. Věřila jsem jí všechno, byl to jedinečný herecký koncert této skvělé, statečné dámy, herečky s velkým H. Nikdy nezapomenu, paní Hano.

26.01.2021 5 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Tak jsem dočetla výborně vymyšlený román jedné z mých nejoblíbenějších autorek a musím napsat, že byl úplně jiný než všechny romány z 2. světové války, které jsem kdy četla a jsem moc zvědavá na další komentáře. Jestliže se na příběh 5 amerických špionů budete dívat jako na hutnou epickou historickou fikci s tím, že věrohodné je pouze období a místo, kde se odehrává, budete nadmíru spokojeni. Jestliže budete očekávat realistický špionážní román, odehrávající se v této kruté době, ke které patří i smrt, utrpení a strach, budete rozčarováni. Leila je prostě mistrná vypravěčka romantických rodinných jižanských dramat, které miluji, ale jakkoliv byl tento válečný příběh napínavý a skoro všem hrdinům v něm budete fandit a bát se o ně, nedostalo se mi zážitku, který jsem očekávala. Těch náhod a naivit tam prostě bylo moc. Těšila jsem se na druhého Slavíka, plného emocí, opravdu silného příběhu, spojeného s poselstvím, které Vám naplní oči slzami, ale to se, pro mě, nestalo. Přesto hodnotím vysoko, protože tento příběh o přátelství, naději a lásce se četl, i přes výše uvedené, báječně.

26.01.2021 4 z 5

Prohřešek Prohřešek Brandi Reeds

Tohle byla dost schizofrenní jízda. Začátek se jevil poměrně svižně i když ne příliš originálně (ale to není chyba autorky, ale moje nenasytnost v počtu přečtených ženských thrillerů :-). A tak jsem byla celkem zvědavá... a přišlo velké zklamání. Příběh se začal táhnout a sklouzávat až do parodie..nestačila jsem se divit, co vše hrdinka Veronica stačila , ve své opravdu svízelné situaci, řešit, o myšlenkových pochodech a nepřirozene naivite raději nemluvě. A jediný originální prvek celé knihy, jakási imaginární přítelkyně její malé dcery, mě začal paradoxně spíše vadit než aby mě napnul. Konec byl chaotický, aby vše nějak do sebe zapadlo, tak se hodně dovysvětlovalo, zdálo se mi, že ani sama autorka ještě 10 stran před finále nevěděla, jak to vše, co si uvařila, dá alespoň trochu stravitelne dohromady :-). Nakonec to dala, i když pocit neprobádaných a značně nejistých vod mě při urputném finále neopustil. A já si můžu jen vynadat, proč se pouštím do spousty neověřených novinek, když na mě na nočním stolku mrká již od podzimu např. Marco. Dobře mi tak :-). Takže, s ohledem na celkem svižný začátek, slabé tři*.

18.01.2021

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Pod dohledem-kniha, o které asi do poloviny nebudete vědět, co si máte myslet, ale bude vás určitě bavit a těžko od ní budete odcházet. Od poloviny budete možná tušit, ale nakonec to bude ještě trochu jinak (ale přiznávám, že epilog mi dal trošku zabrat než jsem pochopila :-)). Už předešlá kniha Beze svědků se mi líbila, Lisa Jewell umí opravdu vymyslet originální zápletky svých knih a navíc je umí skvěle vyprávět. Takže se ponořte do příběhu o jednom neodolatelném řediteli, nespokojené mladé ženě, zvědavém puberťakovi, dvou kamarádkách a letitém tajemství a užijte si, co z tohoto zdánlivě nesourodého propletence vznikne.

10.01.2021 5 z 5