Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Vařila jsem pro Picassa Vařila jsem pro Picassa Camille Aubray

Takový hezký příběh a, dle počtu hodnocení, docela zapomenutý. A to je škoda, protože mně se líbil moc. Má dvě časové roviny, tu vzpomínkovou, jak to často bývá, o maličko lepší a právě v té se setkáte s věhlasným malířem Picassem při jeho krátkodobém pobytu v Provance, kde se setká s mladičkou Ondine, která ho okouzlí nejen svým kuchařskym uměním . A tak se tu nejen maluje, ale i hodně vaří voňavá, poctivá provensalska kuchyně, chuťové kanálky budou číst s Vámi a budou pracovat:-). Moc hezká knížka, odpočinková, romantická, ale ne naivně jednoduchá , s originálním příběhem a s optimistickým koncem, který jsem si přála. A má i krásnou obálku :-). O Picassovi se tam sice moc nedozvíte, ale mě inspirovala k tomu, že jsem si k této rozporuplné malířské osobnosti vyhledala další informace a prohlédla jeho obrazy. A to se také počítá :-). A tak knihu, zejména čtenářkam, určitě doporučuji.

12.08.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

K Shari Lapeně mám tzv. ambivalentní vztah.Tato kniha je autorčina čtvrtá v pořadí, kterou jsem přečetla, jak jinak, rekordně rychle, ale na druhé straně již docela dlouho na mě z knihovny pomrkávala a kdyby nebylo letošní čtenářské výzvy, asi by si ještě chvíli počkala. Kniha Jeden z nás je dočtena a dostavily se opět rozpaky. Tak jsem si poctivě přečetla komentáře, nejen mých oblíbených, abych zjistila, jestli jsem divná pouze já. A ejhle, nejsem :-). Najdou se i další, byť v menšině, kterým tohle "rychločtení", bez hlubší sondy "proč" úplně nevyhovuje. O konci nemluvě. Jsem čtenář, který čeká, těší se a velmi ocení pointu příběhu. Lapenovské závěry typu "domysli si sám", kdy poslední věta by mohla být první větou nového příběhu, patřičně nedocením. Nechci si nic domýšlet, čekám prostě tu pointu. A vždy mě napadne, zda ji vůbec zná sama Shari a jen si ji nechává pro sebe. A vychází jí to náramně. Za čtivost 3,5 hvězdičky a po čase zkusím její novinku Její konec. Že bychom se ho v této knize konečně dočkali:-) ?

09.08.2021 3 z 5

Zaříkávačky Zaříkávačky Emanuela Valentini

Napínavý příběh, odehrávající se v úchvatné horské přírodě v srdci emilských Apenin. A musím říct, že právě atmosféra knihy, tajemně strašidelná s mystickými prvky povyšuje případ o ztracených dívkách k nejvyššímu hodnocení. Mladá lékařka Sara se vrací do vesničky v srdci nádherné, ale drsné přírody na pohřeb své kamarádky, která zmizela před mnoha lety. Ale i nyní zmizí další dívka a Sara se snaží, i s ohledem na to, co se kdysi stalo, dívku najít a odhalit mnohá tajemství, která sahají právě do minulosti. Výborný příběh, má spád , i počtem stránek není zbytečně natahovaný ani zbytečně brutální. Tajemnou atmosférou, která Vás pohltí, připomíná knihu Ilarie Tuti Květy nad peklem a já ji určitě doporučím.

05.08.2021 5 z 5

Když jsme ještě věřily na mořské víly Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbara O'Neal (p)

Ještě dlouho před vydáním jsem si knihu dala do svého početného seznamu, kde si eviduji knihy, které mě zaujmou a chtěla bych si je někdy přečíst. Kniha tehdy ještě neměla ani anotaci, autorku jsem neznala, ale ten kouzelný název mě hned upoutal. A potom se vyloupla překrásná obálka přesně ve stylu názvu, spolu s anotací a já věděla, že si ji musím okamžitě opatřit, byť romány pro ženy nepatří primárně k mému nejoblíbenějšímu žánru. Tato kniha je však opravdu krásná a intuice mě nezklamala. Ve vyprávění se, v jednotlivých kapitolách, střídají sestry Kit a Josie a důležitá dějová linka z minulosti, z období, kdy sestry ještě věřily na mořské víly, je jejich přirozenou součástí. Zápletka knihy není nijak objevná, ale je vyprávěna opravdu neotřele, lyricky, krásně. A tak si tento příběh o tajemství, ztrátě, odpuštění a naději určitě nenechte ujít. Byla by to velká škoda. A já se nemohu dočkat novinky této talentované autorky, která vyjde zanedlouho a já už ji mám opět v mém seznamu :-).

01.08.2021 5 z 5

Tvé staré já Tvé staré já Louise Voss

Zvláštní kniha. Strašidelná, temná a chladná. Hlavní hrdinku Lynn a jejího manžela Eda si zřejmě nezamilujete, ale budou Vás asi zajímat. Jejich příběh bych nazvala takovým "domácím noir" dramatem. Začíná v docela pomalém tempu, je na něm něco divného, co Vás mírně irituje, ale nutí Vás to číst dál a dál. A zápletka nabírá na tempu a už Vás nepustí. Psychodrama jak vyšité a mě to hodně bavilo. Chtěla jsem dát o * nižší hodnocení kvůli vulgarismum, kterými autorka nešetří, ale konec knihy se mi líbil a tak hodnotím maximálně. Kdo byl vlastně oběť? Anebo jich bylo víc? A mimochodem, ten přebal knihy, zvláštní a tajemný, ale tak trochu absurdní, tuto knihu s originální zápletkou skvěle vystihuje.

30.07.2021 5 z 5

Vraky Vraky Michael Robotham

O letošních prázdninách se snažím dočíst rozečtene série (a že jich je:-) a tolik nových mě ještě láká anebo neodolám a začnu :-) ). Ale na tuhle jsem se těšila asi nejvíce. Souhlasím s názory níže, anotace je mírně řečeno "mimo mísu", dosti tento opět výtečný krimi román zkresluje v jeho neprospěch. Sympaťák psycholog Joseph se tu sice jen mihne, ale knize to vůbec neublíží. Ani nemůže, v popředí je totiž detektiv ve vysluzbe Ruiz, ten mě baví minimálně stejně, sympaťák z masa a kostí, kterého si musíte oblíbit. Příběh je tentokrát složitější, mně seděl, finančnictví je mi blízké, pohybuji se v něm skoro celý profesní život. Tři dějové linky, které se ve finále propojí mě udržely spolehlivě v napětí a já si je náležitě vychutnala. Tohle je vynikající série, inteligentní a prudce návyková. A já budu pokračovat knihou Řekni lituji, abych mohla navázat avizovanou novinkou.

26.07.2021

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Původně jsem chtěla včera večer do knihy jen nahlédnout, momentálně čtu jinou knihu, ale nemohla jsem se odtrhnout. Dnes ráno jsem tento zdánlivě obyčejný příběh dočetla a komentář píšu bezprostředně, ještě se slzami v očích. Nádherný příběh, smutný, lidský, dojemný, ale i plný naděje a lásky, na který nezapomenu. Skvělá kniha, silná a křehká zároveň. Stejně jako sám život. Moc děkuji, paní Dostálová. Za zážitek, za úsměv, za slzy, za zamyšlení. A ostatním čtenářům posílám velké doporučení, neváhejte a čtěte.

21.07.2021 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Uf, tak celá série dočtena a musím říct, že jsem se s tímto posledním dílem docela trápila. Něco z toho trápení jsem si zavinila sama, předchozí díl jsem četla na podzim minulého roku a tak jsem se občas v ději neorientovala a nechápala souvislosti, kdo nečte všechny tři díly série za sebou, bude mít stejný problém (na druhou stranu klobouk dolů před všemi, kdo to dal, já bych to nedokázala :-)). Dalším problémem pro mě byla přílišná složitost děje, a to na úkor srozumitelnosti a hlavně uveritelnosti a ani závěr mě do kolen nedostal. To bylo zase krkolomného vysvětlování, aby vše jakž takž sedělo :-). Přes to všechno je třeba říct, že kniha byla napínavá, četla se dobře, podpořena krátkými kapitolami. Autor v doslovu píše, že děkuje své ženě, že vydržela tisíce lístečku s poznámkami ke knize. A v tom je možná, pro mě, kámen úrazu. Kdyby těch poznámek byly jen stovky, knize by to, dle mého, prospělo. Nakonec knihu hodnotím poměrně vysoko, kdybych neměla časovou prodlevu, za což autor nemůže, hodnotila bych ,i přes výše zmíněné, takto.

19.07.2021 4 z 5

Tři hodiny Tři hodiny Rosamund Lupton

Pro mě hodně napínavé ,zajímavé a místy hodně dojemné čtení. Otázka imigrace a terorismu rezonuje celým světem a v knize Tři hodiny ji autorka zpracovala navýsost originálně, jak to umí jen ona. Na toto téma jsem četla před časem podobnou knihu Vyvrhel, ale tato se mi líbila více. Kdo přijde stylu psaní na chuť, od knihy se těžko odtrhne. Já ji přečetla jedním dechem.

14.07.2021 5 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Výborně vymyšlený příběh a ještě lépe napsaný. Poslední let je přesně ten typ knihy, který mám ráda. Bavila jsem se, příběh byl napínavý, skvěle se četl a gradoval až do samotného konce, který jsem ocenila, žádný šokující závěr by mu, dle mého, neslušel. Ale i jsem se dojímala. Zejména příběh Evy, i když jsem dle hodnocení v menšině a určitě to není veskrze kladná hrdinka, mně přišel zajímavý a měl v sobě zvláštní křehkost, navzdory všemu.. Kniha je momentálně v modrých číslech, čemuž moc nerozumím , protože je skvělá. Možná jí ubližuje nálepka thriller, skalní příznivci tohoto žánru si asi na své nepřijdou. Dle mého je to spíše napínavé psychologické drama. Zajímavých myšlenek a dramatických situaci si užijete dost a já knihu určitě doporučuji k přečtení.

10.07.2021 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Po čase jsem sáhla po dalším dílu této velmi úspěšné detektivní série a jsem opět spokojená. Je pravda, že i já si musím knihy dávkovat až po určité době, abych hodnotila takto vysoko, protože sic je prostředí atraktivní, s přibývajícími díly moc invence nepřidá. O to víc je třeba si pohrát se zápletkou, aby zaujala (a to autorka umí :-)) . Pro ty, kteří nečtou sérii postupně, se v každém dílu hodně vysvětluje, zejména temná minulost Kate a Johna, ale proč měnit to, co zjevně funguje:-). Navíc je to moc sympatická dvojka, které fandím. Tentokrát se případ obešel bez krutých popisů vražd, přesto byl velmi napínavý, závěr překvapivý a jako vždy se skvěle četl. Za mě tedy velká spokojenost :-).

07.07.2021 5 z 5

Když se kruh uzavřel Když se kruh uzavřel Kamil Pešťák

Tak jsem si Jitko (kiraa) toho Kamila konečně taky přečetla :-), i když sehnat tento román v knihovně chvíli trvalo. A musím napsat, že moc děkuji za doporučení, bez něj bych se do něj asi nepustila. Bylo to senzační čtení, dějově nabité a "devadesátky", doba, kdy nic nebylo nemožné (mnozí si to asi pamatujeme), spolu s obrovskou euforií z nabyté svobody tvořily k příběhu výbornou kulisu. Navíc autor opravdu výborně píše, děj má spád a dynamiku a i když hlavní hrdina sympaťák David toho prožil tolik, kolik jiný by nestihl za tři životy, všechno jsem mu věřila a fandila mu. A tak přidávám další 5* hodnocení a doporučuji k přečtení, budete nadmíru spokojeni. A já si nenechám ujít další autorovu tvorbu (kniha má volná pokračování).

04.07.2021 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Jáma. Neskutečně dobře se mi tato kniha četla. C. J. Tudor umí opravdu výstižně přidat k, pro mě, originálnímu námětu (pana Kinga nečtu, takže mě případná podobnost nerušila) potřebnou ponurou a tísnivou atmosféru. Otáčela jsem stránku za stránkou, byla jsem moc zvědavá jak vše dopadne a doufala jsem, že budu i s koncem knihy spokojená. Bohužel, podobně jako u knihy Útočiště, kterou jsem před časem četla, zbylo pro mě ještě několik nedořešených otázek a některé symboly jsem zřejmě nepochopila. Závěrečný epilog bych vynechala úplně. Na druhou stranu, kniha se jeví jako mysteriózní thriller (možná i horor), takže asi nemohu očekávat logické zakončení všech dějových linek. Přesto nemám tyto rozpačité konce moc ráda a proto v hodnocení ubírám jednu*. Ale celkově hodnotím knihu jako příjemné překvapení.

03.07.2021 4 z 5

Tři královny - Boj o tudorovský trůn Tři královny - Boj o tudorovský trůn Philippa Gregory

Po delší době jsem sáhla po historickém příběhu a nejsem vůbec zklamaná. Knihu především o Markétě Tudorovně, která se stane skotskou královnou a jejím dosti dobrodružném životě, plném intrik, zrady, bojů ale i vášnivých vztahů jsem měla delší dobu doma. Autorku Phillipu Gregory jsem neznala až , přiznám se, při sledování výborné historické série Španělská princezna v TV, která je napsaná na základě autorčiných knih a také pěkné recenze mé oblíbené Zuzky (zuzana2599) jsem se do ní pustila, obohacena ještě informacemi z výše zmíněné série, ve které je hlavní hrdinkou Kateřina Aragonská, Markéta i její sestra Marie jsou zde vedlejší postavou. A kniha se mi opravdu líbila. Život královen, které byly zaslíbeny na základě politické prospěšnosti a následně provdány velice mladé, vůbec nebyl jednoduchý a ani náznakem neodpovídal romantickým představám, které by mohl vzbuzovat. Velmi dobře se mi četl i autorčin styl psaní a tak tento román milovníkům historických příběhů doporučuji a já si některou její další knihu určitě přečtu.

01.07.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Z této knihy mně chodila číst různé úryvky, které ji zaujaly, dcera, která má knihu v povinné četbě a chodila tak často, že jsem si ji od ní půjčila a po letech si ji znovu celou přečetla. Nadčasové, pravdivé čtení a tolik, tolik potřebné zejména v této době, v této (naší krásné) zemi. Myslím, že toho spoustu pochopila i stále ještě náctileta dcera, chtěla se o tom bavit, diskutovaly jsme a já pocítila radost spolu s vírou, že se budoucnosti není třeba bát. Oni to zvládnou :-).

25.06.2021 5 z 5

Ta, která prohraje Ta, která prohraje Liv Constantine

Příjemné překvapení, od autorek jsem četla před časem Poslední paní Parrishovou a ta byla také výborná. Knížka má spád, je vyprávěna v jednotlivých kapitolách dvěma ženami, Joannou a Piper a nudit se určitě nebudete. Kdo vyhraje či prohraje, a jestli vůbec někdo, si nebudete jisti do posledních stránek. A kdo již četl výše uvedenou "Paní Parrishovou" tuší, že o překvapení nebude nouze a autorky si se čtenáři budou hrát až do poslední stránky:-).

22.06.2021 4 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Bohužel se musím připojit k několika komentářům, kterým se tento díl nelíbil. "Recyklovat" případy minulých dílů a přidat k tomu také již mnohokrát zmiňované strastiplne dětství Kim a udělat z toho všeho hlavní zápletku knihy, to se, pro mě, nepovedlo. Vůbec jsem si minulé případy nepamatovala, osoby se mi pletly, hledala jsem v tom neúspěšně nějakou logiku nebo překvapení. A Kim opět, mimo hojných návštěv věznic, sama nic nevyřešila, ještě že má tak schopný tým, který by za ni dýchal, a já se divím proč :-). Jinak Angela Marsons pritvrzuje i ve vyrazivu, v knize je spousta vulgarit, často samoucelnych a zbytečných. Stejně tak jako vedlejší rozehrane případy, některé šly do ztracena a jen zbytečně přidávaly další jména, ten druhý "hlavní" se sice vyřešil, ale tak neverohodne, že tam raději neměl ani být. Snad se na mě nebude ta obrovská fanouskovska základna zlobit, ale mě tahle neoriginální "nastavovana kaše" nebavila a timto desátým dílem čtení série uzavřu.

19.06.2021 3 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Možná je tato kniha trochu naivní v romantické zápletce, možná i zápletka rodinného tajemství není moc originální a nějaké to klišé v knize Pařížská švadlena také najdete. Nic to ale nemění na tom, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a přečetla jsem ji jedním dechem. Natasha Lester prostě píše znamenitě a já doufám, že se dočkáme i jejich dalších knih, určitě si je nenechám ujít. Moc pěkné, odpočinkové čtení, které ráda doporučuji.

15.06.2021 5 z 5

S naším požehnáním S naším požehnáním Jo Spain

Na knihu jsem se moc těšila, v hledáčku knih, které mě zaujaly, jsem ji měla již před jejím vydáním. A vysoké hodnocení mě navnadilo ještě více a já si tuhle 500 ti set stránkovou detektivku v knihovně půjčila. Dočetla jsem a nakonec jsem trochu rozpačitá. Nechci knize ublížit, určitě si najde spoustu spokojených čtenářů, ale mě se pod kůži nedostala, i když námětově (hořké téma Magdaleniných prádelen v Irsku, o kterém jsem toho moc nevěděla) na to určitě měla. Problémem byl asi ten , pro mě, zbytečně vysoký počet stran a možná překlad knihy, který mi nesednul, zejména stavbou věty. Spousta z nich působila strojově a nečesky a někdy i úsměvně. Konec knihy byl avizovaně nečekaný, ale kdo má v tomto žánru načteno, překvapen tolik nebude. Jo, konkurence je v detektivních sériích prostě obrovská. Za téma, které mě obohatilo a je určitě kaňkou irské historie, přidávám v hodnocení jednu * , ale v sérii pokračovat nebudu.

12.06.2021 4 z 5

Sleduje tě Sleduje tě Charlie Gallagher

Začátek nové série a myslím si, že do vkusu se nejvíce trefí nadšencům knih Angely M. a Roberta B., což já úplně nejsem :-). Já raději i v detektivkách uvítám trochu psychologie, pohnutky jednání k provedení násilných činů (zde dosti nechutných) mně potom přijdou více uvěřitelné. Navíc anotace, dle mého, obsahuje více informací než by měla , chybí tam snad už jen jméno vraha :-). Přesto v hodnocení nebudu přísná, protože po knize Šikmý kostel by za a) dostala trochu nakládačku asi každá kniha :-) a za b) něco nenáročného v žánru krimi jsem potřebovala a úplně zklamaná jsem určitě nebyla. A tak hodnotím 4 pěknými * a nejen milovníkům výše naznačených oblíbených detektivních sérií doporučuji.

05.06.2021 4 z 5