Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Kdyby nebyla nejmladší dcera tak urputná, seriál na Netflixu bych neviděla. Viděla ho, nadchnul ji a druhé sledování naplánovala nekompromisně se mnou, ("Mami, to prostě musíš vidět, má to jen jednu řadu" :-)). Moc se mi nechtělo, ale budiž. A já nakonec nadšená byla a to tak, že jsem si koupila i knihu. Nemohu se rozhodnout (byť jsem duší i srdcem jasný knihomil :-)), co bylo lepší. Beth Harmon pro mě měla celou dobu četby nevšedně, netypicky krásnou tvář jako hrdinka v seriálu, ale vůbec mi to nevadilo, spíše naopak. Zpěv drozda od tohoto autora jsem nečetla, neměla jsem tedy s čím srovnávat a tak mě v tomto originálním, příběhově výborném dramatu vůbec nic nerušilo. Příběh napínavý i dojemný , drsný i laskavý. Postavy si (skoro) všechny zamilujete , aspoň mně se to stalo :-) a na příběhu bych vůbec nic neměnila. Vše tam má svůj důvod a smysl a já jsem prostě nadšená. Doporučuji knihu i seriál, v pořadí libovolném. Obojí je skvělé!

24.10.2021

Zabije tě Zabije tě Charlie Gallagher

Ještě v polovině knihy jsem si myslela, že dám plný počet *, byť jsem úseky v nichž líčí Grace své utrpení (pro mě zcela nepochopitelné, že zašlo tak daleko) místy přeskakovala, ale bohužel v poslední třetině příběh ztratil spád, ve všech těch pohnutkach, proč se tak dělo, jsem se místy ztrácela a nebavilo mě to natolik, abych některé pasáže, kde se vysvětluje, četla znovu a zamýšlela se nad souvislostmi. Občas se mi to u detektivek stává a potom přemýšlím, jestli je zápletka opravdu nosná, když se takto složitě musí vysvětlovat. Ale Maddie a Harry jsou nad očekávání dobrá dvojka, která mě baví, takže hodnotím poměrně vysoko a dalšímu, případnému, pokračování dám šanci.

24.10.2021 4 z 5

Ačkoliv tento žánr, humoristické romány, moc nečtu, protože mám většinou mírnou depresi z toho, jestli jsem vůbec v pořádku, když mě moc nebaví to, čemu se velká většina směje, na říjen jsem si pár těchto knih z preventivních důvodu, kdyby to třeba nedopadlo, půjčila :-). Nakonec je naštěstí nepotřebuji, ale zkusila jsem, když už je mám doma. A dobře jsem udělala, bavila jsem se skvěle a některé situace mě rozesmály nahlas. Vtipné, trefné a ta častá sebeironie autorky mě fakt bavila. Také jsem měla před mnoha lety dva takové rozumbrady pouze s dvouletým věkovým rozdílem, ze kterých jsem se vzpamatovávala skoro 20 let, abych se, nepoučena, obdarovala třetí velerozumbradkou, která ty dva dohromady zdaleka předčila:-), což jsem dříve pokládala za zcela nemožné. A moje běhání je také spojeno s mnoha historkami, kterým se dnes celá rodina smějeme. Milované děti nejvíce té, jak mé snažení kolemjdoucí muž ohodnotil poznámkou "Tím to už nespravíš, nádhero". Opravdu povzbuzující :-)). Výborná knížka,opravdu, dejte si ji.

17.10.2021 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

První případ Hercule Poirota a já se, díky letošnímu tématu čtenářské výzvy, s radostí po letech ponořila do brilantně vystavěného detektivního příběhu, tak jak ho umí napsat jen tato královna klasické detektivky. Chce to jen pozornost, pečlivost a trochu logiky, pardon, "šedých buněk" a případ je vyřešen. Díky, čtenářská výzvo, opravdu jsem se moc bavila! A i když mezi řádky vidím výtečného Davida Sucheta v roli Hercula a vlastně si ho jinak ani představit neumím (a asi ani nechci) a zfilmovane případy vůbec nebyly špatné, kniha, pro mě, jasně vítězí.

13.10.2021 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Hodnotím knihu sice maximem, ale upřímně musím přiznat, že se mně z autorových knih líbila nejméně. A tak přemýšlím, jestli nezafungovaly moje emoce, roztekanost a malá soustředěnost posledních dní anebo jsou autorovy obě série, pro mě, ještě o stupeň výše. Každopádně je příběh výborně napsaný, hlavní postavy si zamilujete a oceníte srozumitelně vysvětleny, napínavý závěr. Silnější 4*, které zaokrouhluji, dobře naladěna, samozřejmě nahoru :-).

12.10.2021 5 z 5

Jak se dědí tajemství Jak se dědí tajemství Barbara O'Neal (p)

Ještě že jsem jako první četla od paní autorky knihu Když jsme ještě věřily na mořské víly. Kdybych jako první sáhla po této knize, další bych si od Barbary s velkou pravděpodobností již nepřečetla a to by byla velká škoda. Tak jak mě první kniha opravdu okouzlila, tak se mi tato zdála jako mírně nadprůměrná romantická literatura, dosti předvídatelna a, pro mě, místy trochu nudná. Navíc mi velmi vadila nespisovna mluva hlavní hrdinky (ač bych na to měla být z metropole zvyklá :-)). Nějak to tam nesedělo, vůbec si myslím, že změna překladatelky poetickému stylu, kterým autorka píše, neprospěla. Takže tentokrát jen 4 slabší * a snad příště? , protože psát tato paní spisovatelka rozhodně umí.

03.10.2021 4 z 5

Odložená spravedlnost Odložená spravedlnost Petr Čepek

Výborná knížka, originální a promyšlená a to já mám ráda. Ze začátku trochu nejistoty, netušíte co čekat, abyste byli druhou částí knihy naprosto lapeni a s napětím sledovali, jak se jednotlivé střípky událostí dokonale spojí do napínavého finále. Příběh je dokreslen různými reálnými událostmi z doby nedávno minulé a místopis Prahy mu také sluší. A tak jen otázka na závěr. Opravdu si tuto báječnou krimi přečetlo jen 50 čtenářů? Napravte to, určitě nebudete litovat. Doporučuji.

30.09.2021 5 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Další kniha s Eiffelovou věží na obálce, kterou jsem přečetla. Už to skoro začíná, v mém případě, vypadat na nějakou drobnou úchylku :-), ale přiznám se, že tentokrát k přečtení rozhodla čtenářská výzva, když jsem hledala knihu se srdcem na přebalu a na Zuzanin dech jsem zatím neměla to správné rozpoložení. A musím říct, že jsem spokojená. Knížka se pěkně čte, není napsaná prvoplánovitě a jednoduše, postava Anny se mi líbila, stojí nohama pevně na zemi, i když ji to stojí více sil než nás ostatní. A vše pěkně doplňuje příběh Claire, osudový a dojemný. Příjemná knížka s vůní Paříže a chutí prvotřídní čokolády, samozřejmě :-).

27.09.2021 4 z 5

Henryho tajemství Henryho tajemství Kristina Ohlsson

Kristinu Ohlsson mám hodně ráda, její sérii s Fredrikou Bergmanovou jsem hltala jedním dechem a moc mě mrzelo, že ji autorka románem Potopa ukončila. Také pro sérii s Martinem Bennerem mám slabost, ale tento případ mě, stejně jako mou oblíbenou ddkk, poněkud zklamal. Ne v tom jak byl napsaný, četl se moc dobře a i Martin, opravdu originální hrdina těchto příběhů nezklamal a jeho slabost pro krásné ženy a láska k neteři mě opět dokázala pobavit i okouzlit. Slabina knihy je, dle mého, v zápletce, která je mírně řečeno divná, ne zvlášť napínavá a přitom zbytečně překombinovaná a se závěrem si Kristina taky moc hlavu nelámala:-). V doslovu píše, že psaní tohoto příběhu bylo pro ni velmi zábavné. Věřím tomu, protože i čtení této knihy je určitě fajn, akorát mi chyběla napínavá, výborně propracovaná zápletka, na kterou jsem u jejich knih zvyklá. Jak jsem se dočetla, příští rok vyjde u nás první díl nové detektivní série s novou hlavní hrdinkou. A já si ji určitě nenechám ujít.

24.09.2021 4 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Tato série je potěchou nejen pro duši, ale i pro oči. Obálky jednotlivých případů jsou prostě překrásné. Další příběh, který na Vas bude, i přes všechny podrazy a nepravosti, působit zvláštně uklidňujícím dojmem. Jako když si sednete do věkem již značně opotřebovaneho křesla, ale pohodlnější prostě nenajdete a dáte si dobrou kávu nebo čaj a obklopena lidmi, které máte ráda, cítíte zvláštní zklidnění a radost okamžiku :-).Tyto detektivky, opravdu precizně a s láskou psané, jsou velmi silné ve vytvoření atmosféry, která Vás naprosto pohltí. A i když se mi příběh moc líbil, maximální hodnocení si schovám pro případ, odehrávající se ve vesničce Three Pines.

21.09.2021 4 z 5

Tajemství mezi námi Tajemství mezi námi Laura Madeleine

Od Laury Madeleine jsem četla před časem román Kde rostou divoké třešně, který se mi moc líbil a tak jsem si půjčila i tuto novinku. Opětovně jsem se ponořila do doby, kdy v Evropě zuří 2.světova válka, byť ve vesničce kdesi na jihu Francie plyne čas pod dohledem italských vojáků celkem poklidně. To se ale změní, zejména pro dívku Celeste, dceru zdejšího pekaře, po příchodu židovských utečencu, kteří doufají, že se zde, skryti vysokými horami, dočkají konce války. Moc pěkný příběh ve dvou časových rovinách, o zakázané lásce v neklidné době a rodinném tajemství, které změní život.

19.09.2021 5 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Zanedlouho po knize Panda v nesnázích jsem se pustila do Vlaštovky a musím říct, že jsem se opět skvěle bavila, ač primárně jsou knihy určeny asi mladším ročníkům :-). Sedne mi styl psaní, hlavní hrdinové jsou postavy z masa a kostí, s dobrými i špatnými vlastnostmi, ale vždy bojující za ten svůj kousek štěstí a lásky . V této knize mě moc potěšilo opětovné setkání s Terezou z Pandy a vůbec, knihu jsem dala skoro na první dobrou. S klidem tedy odpouštím pár náhod a podivných rozhodnutí, které ale posunují děj dopředu. A na druhou stranu, víme co bude za 20 let normální? Výborná kniha a určitě ne poslední, kterou si od autorky přečtu. Doporučuji.

14.09.2021 5 z 5

Křehká krása Křehká krása Petra Durst-Benning

Rodinné ságy jsou mé oblíbené čtení, ale k těm od německých autorek, kterých je v poslední době více jak dost, přistupuji trochu obezřetně, Anne Jacobs mě svou sérií Panský dům moc nenadchla a ty další jsem již ani nezačala. Když již na počátku knihy odhadnu jak se bude děj vyvíjet a kniha mi nenabídne něco navic k tomu, co mě zaujme, je to pro mě spíše trápení. Křehká krása to "něco navíc" pro mě má a to prostředí sklářské dílny a výroby skleněných ozdob a potom také příběh tří sester, který sliboval pestřejší děj. Vše bylo naplněno, knížka se krásně čte, je akorát tak romantická a prostředí sklářství moc zajímavé. V rámci žánru moc pěkná kniha, která mi zpříjemnila několik večerů. Pokračování si nenechám ujít.

12.09.2021 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Tak tato serie je sázka na jistotu. Můžete si být jisti, že v každém díle dostanete správně namíchaný koktejl napětí a emocí, ale základem je opravdu dobře napsaný detektivní příběh, který Vás vtáhne od prvních stránek. Linda Castillo si na nic nehraje, nevymýšlí žádné složitosti a už pošesté to na mě zafungovalo znamenitě. Doporučovat tuto serii je asi celkem zbytečné, všichni moji oblíbení již dávno vědí, jak to s Kate a Johnem pokračuje, protože jsou několik dílů přede mnou :-). Ale i já se k tomu dopracuji a moc se na další případy těším.Výborný díl, maximální spokojenost, maximální hodnocení :-).

08.09.2021 5 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

K přečtení této detektivky/thrilleru mě nalákalo především velmi vysoké hodnocení, ale já se k maximálnímu hodnocení nepřidám. Začátek byl pro mě dosti pomalý, ač originálně pojatý osobou vypravěče,malého chlapce, neprobouzelo to ve mně tu správnou dávku zvědavosti, co z toho bude. Děj potom nabral sice trochu více na obrátkách, ale můj dojem z knihy nějak zvlášť nevylepšil. Za mě to tedy mysteriózní thriller nebyl ani náhodou, spíše psychologická detektivka s celkem jednoduchou zápletkou z nevšedního prostředí. A za tu atmosféru, kterou se tam místy podařilo autorovi dostat, hodnotím knihu celkově jako lepší průměr.

08.09.2021 4 z 5

Všechny tvoje lži Všechny tvoje lži Harriet Tyce

Prvotina Krvavý pomeranč byla překvapivě dobrá a tak jsem u této knihy měla již jistá očekávání. A ta se naplnila jen zčásti. Čtivost zůstala, ale jinak jakoby byl příběh ušitý horkou jehlou. Pohnutky k jednání hlavní hrdinky mě většinou nepřesvědčily a právnická část příběhu byla nepřesvědčive naivní s koncem do ztracena, v podstatě přemýšlím, proč tam vůbec byla. Musím ale přiznat, že jsem celkem s napětím čekala, co se vyklube z osobní linky příběhu, která mírně gradovala, aby skončila... no, posuďte sami. Příběh za 3 a za čtivost * přidávám.

04.09.2021 4 z 5

První šifra První šifra Denise Rudberg

Knihu nebudu hodnotit, fakt jsem se snažila a bojovala do strany 133, ale bohužel ji nedočtu. Pro mě zajímavé a oblíbené téma 2.světové války a ještě zajímavější destinace Švédsko, ale styl vyprávění a ta obrovská porce naivity příběhu (velká omluva knize Vážka, tohle je ještě jiný level ) .., já se musela často smát a to asi autorka takto nezamýšlela. Ale asi je to jen můj problém a knize přeji, ať se líbí!

29.08.2021

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Skvělá kniha, nevěřila jsem, že je to prvotina autorky. Na druhou stranu, Claire Lombardo pracovala , jak jsem se dočetla, v sociálních službách a je to znát, lidskou duši má načtenou znamenitě. Když k tomu přidáte obrovský talent vypravěče, kterým disponuje (a zde musím zmínit opravdu výtečný překlad Lenky Faltejskové, který má na celkovém vyznění knihy velký podíl), dostane se Vám nevšedního zážitku. Velkou romantiku ale nečekejte, život je zde popsán spíše dle mnou vypůjčeného citátu, že život není to, co chceme, ale to, co máme (a vydržíme), ale s velkou láskou a respektem k člověku i s jeho chybami a neochvějnou vírou v sílu rodiny. Marilyn, Davide, Wendy, Violet, Lizo, Grace a Jonahu, všechny jsem si Vás zamilovala a s napětím, radostí i bolestí sledovala Vaše osudy. Jedna z nejlepších knih, co jsem letos přečetla, moudrá a laskavá. A proto posílám velké doporučení.

27.08.2021 5 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Tak jsem si po předešlé detektivce dokonale spravila chuť :-). A ten konec, krása nesmírná :-):-) a navíc další díl v dohlednu, těším se moc. O této sérii jsem už napsala spoustu superlativ (a nejen já). A musím říct , že jsem ji objevila jen a díky Vám, milí uživatelé této úžasné databáze, která mi nesmírně rozšiřuje čtenářské obzory. Takže velké díky všem nadšencům této jedinečné série a samozřejmě panu autorovi, protože píše skvěle. Tyhle knihy prostě nejsou pouze kvalitně odvedené "řemeslo", je tam kus srdce a je to znát. Na pokračování si ještě chvíli počkáme, ale nesmutnim. Čekají mě Borjlindovci a s nimi další lidsky skvělá partička a také Daniel Cole, můj čtenářský objev minulého roku. Prostě podzim bude nabitý skvělou četbou, která určitě potěší. A snad, doufám, nejen ona:-).

24.08.2021 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Tak jsem si dobrovolně naservirovala trochu toho čtenářského trápení :-). Přitom já mám takové to psychologické nimrání se v lidské povaze ráda, ale tady mě to nějak nebavilo. Mnoho situací, často nepřehledných, mnoho postav, víceméně nesympatickych, které se mi pletly a do toho všeho různé vsuvky z minulosti, online korespondence, novinové články, výslechy.. uf :-). Na povel to má všechno inspektor Fawley, který má, jak jinak, trauma z minulosti. Jak se říká, všeho bylo nějak moc, ale nic z toho :-). Hodnotím jako průměr a další případy z této série si nechám ujít.

20.08.2021 3 z 5