Mandlevest Online Mandlevest komentáře u knih

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Knížku jsem si zakoupila v Levných knihách za cenu, za kterou si (asi nejen) v Praze koupíte sotva kopeček zmrzliny. A dostalo se mi velmi dojemného příběhu, který zjitřil mé emoce a po čase jsem zase prožívala příběh s hrdinkami této výborné knížky. Nemám ráda cirkusy, humor klaunů mi nesedí, u artistu se bojím, aby se jim nic nestalo, a potom ta zvířata, navlečená často do kýčovitých oblečků, panáčkujících před smějícími se diváky. Já tohle nikdy nedocenila, viděla jsem jen stesk a smutek v očích zvířat, jakkoliv bylo jejich vystoupení veselé. I o tomto je tato kniha. Nepracuje s patosem, i když by námětově mohla, zachovává si opravdovost a uvěřitelnost, kterou korunuje závěr, který si nebudete přát, ale i naděje. A já jsem letošní čtenářskou výzvu nemohla zakončit krásnějším příběhem.

01.12.2021 5 z 5

První chyba První chyba Sandie Jones

Thriller pro ženy jako vyšitý. Velmi čtivě napsaný, ani postav zde není mnoho, takže nedochází k odbočkám, které bývají často zajímavé , ale děj hlavní zápletky neurychlují. Není nouze o napětí tak akorát, intriky, vztahy milenecké, mateřské i přátelské. Jestliže si autorka zvolila tento typ zápletky, je jasné, že zde najdete i mnoho náhod a nelogického chování většiny postav, aby se vše posunulo ke kýženému konci :-). A tak kdo má něco načteno, bude docela brzo tušit , kam se bude děj ubírat. Malé překvapení si ale autorka na závěr přece jen schovala. Oddychová kniha s výbornou obálkou.

27.11.2021 4 z 5

Nebezpečná místa Nebezpečná místa Patricia Gibney

Další díl jedné z mých nejoblíbenějších detektivních sérií a alespoň pro mě, si stále udržuje výbornou úroveň, nastavenou již prvním dílem. Lotii Parkerovou jsem si velmi oblíbila, nějak se mi daří se do ní vcítit a prožívat naplno s ní nejen vyšetřování případů, ale i soukromou linku a její složitou povahu. Příběh se rozběhl po pár stránkách a potom mě už nepustil. Napínavé a velmi čtivé a tentokrát oceňuji i konec, který se mi zdál v některých předchozích dílech docela složitý. Zde jsem se s ním netrápila , byl přímočarý, ač lehce předvídatelný. S čím jsem se ale tentokrát trochu prala,byla irská jména a příjmení. Paní spisovatelka nic nešidí, jmen je tam docela hodně a já se někdy vracela v textu, abych si upřesnila, o koho vlastně jde :-). Tato drobnost ale vůbec neovlivnila mé hodnocení a já se těším na další příběh. A ještě drobnost, v závěru autorka píše, že děkuje za pomoc Angele Marsons. No, pro mě , v tomto případě, žák předčil učitele a snad další díly nebudou mít sestupnou tendenci, což se mně u knih Angely M. zdálo.

21.11.2021 5 z 5

Než bude pozdě Než bude pozdě Jenny Blackhurst

Výborná kniha, asi spíše psycho než thriller, a to já mám hodně ráda a přesně na takový druh napětí jsem měla náladu. Kdo preferuje rychlý děj, akční a plný dramatických scén, bude zklamán. Komu nevadí anebo se přímo těší (jako já :-)) na pomaleji se posunující příběh, kdy napětí houstne, odhalují se stará tajemství a o nová taky není nouze, budete spokojeni. Od autorky jsem četla Podivnou holku, která se mi také líbila a ani tato mě nezklamala. Hodnotím vysoko, užila jsem si to.

15.11.2021 5 z 5

Pérka, drátky, kolečka Pérka, drátky, kolečka Martina Málková

Knížku, kterou jsem dočetla, hodnotím maximem z vícero důvodů. V době, kdy se obálky knih staly významným komponentem prodejnosti a snaží se nalákat barvami a nádhernými, tematickými scenériemi, s hrdinkami vyhlížejícími lepší zítřky (a není to myšleno pejorativně, já se také často nechám zlákat), tady výše uvedené nenajdete, na první dobrou je obálka snadno přehlédnutelná (a přitom je překrásná). Také názvy knih prodávají, u této knihy si ho nejspíše napoprvé nezapamatujete. Musím ale napsat, že obálka a název dokonale vystihují obsah knihy. Intimní, neokázalé, v popsaných pocitech výtečné, zdánlivě obyčejné vyprávění ženy (herečky), která ovlivněna přicházejícími roky a pochybnostmi o sobě i okolí, udělá rozhodnutí, které změní vše, co změnit lze. Není to veselé čtení, spíše melancholické, ale ten příběh je prostě krásně napsaný a moc se mi líbil. A tak se vracím k prvním větám a vím, že příště u mě obal a název knihy nebude rozhodovat ani v nejmenším. Bude stačit jméno autorky, jejíž Závity ulit si rozhodně přečtu a další novinku budu netrpělivě vyhlížet. A nakonec díky všem mým oblíbeným za krásná hodnocení této knihy, která mě ke knize přivedla.

12.11.2021 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Velká spokojenost! A jelikož jsem Konec léta četla jako poslední z této senzační série, ačkoliv vydáním sérii Roční období otevírala, i dle mého měly další díly mírně vzestupnou tendenci, čímž nesnižuju úroveň tohoto krimi románu. Začetla jsem se lehce a zápletka mě udržela v napětí do samotného konce, většinu postav jsem si oblíbila. Přesně to, co od tohoto žánru čekám bylo naplněno. A že je autor mistr ve vybudování atmosféry, jsem již myslím psala dříve. A nezklamal ani v této knize. Výborné čtení, kdo zatím váhá, vřele doporučuji.

05.11.2021 5 z 5

Můj život mezi slzami a smíchem Můj život mezi slzami a smíchem Jiřina Bohdalová

Přiznávám, že knihu jsem si půjčila od mé milé tchýně z důvodu splnění čtenářské výzvy , jinak bych ji asi nečetla. A možná by to byla škoda. Knížka je to opravdu vymazlená, na kvalitním papíře, se spoustou zajímavých fotek a velkorysým výčtem všech rolí paní Jiřiny. Ačkoliv nejsem její nekritickou fanynkou, několik jejich rolí, zejména ve starších filmech, je opravdu nezapomenutelných, na Televariete se s velkou mírou nostalgie podívám i dnes a scénkam s panem Dvořákem se pořád směju, starší děti vyrostly na večerníčku, který geniálně namluvila (u té nejmladší už měla velkou konkurenci v Medvídkovi Pu) a viděla jsem "její" divadelní představení Gin Game s Milanem Knažkem, a to tedy klobouk dolů. A tak přeji paní Bohdalové hodně zdraví a ať si užívá všeho, co má ráda, plnými doušky. Ona to umí!

01.11.2021 4 z 5

Na konci mlčení Na konci mlčení Charlotte Link

Ch. Link je moje nejoblíbenější německá autorka, žádná její kniha mě ještě nezklamala. Tentokrát jsem v knihovně neodolala psychologickému dramatu, napsanému skoro před 20ti lety a opět musím napsat, že se četl skvěle. Temná atmosféra, tragédie, která začne rozpletat dávná tajemství i lidské touhy a zklamání. Hutný román s mnoha postavami,který zaujme především čtenáře, který má rád pomalejší tempo a postupné odhalování charakterů a pohnutek, které vedou k tragédii. Dobré čtení, hodící se k nynějším podzimním, melancholickym večerům.

30.10.2021 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Kdyby nebyla nejmladší dcera tak urputná, seriál na Netflixu bych neviděla. Viděla ho, nadchnul ji a druhé sledování naplánovala nekompromisně se mnou, ("Mami, to prostě musíš vidět, má to jen jednu řadu" :-)). Moc se mi nechtělo, ale budiž. A já nakonec nadšená byla a to tak, že jsem si koupila i knihu. Nemohu se rozhodnout (byť jsem duší i srdcem jasný knihomil :-)), co bylo lepší. Beth Harmon pro mě měla celou dobu četby nevšedně, netypicky krásnou tvář jako hrdinka v seriálu, ale vůbec mi to nevadilo, spíše naopak. Zpěv drozda od tohoto autora jsem nečetla, neměla jsem tedy s čím srovnávat a tak mě v tomto originálním, příběhově výborném dramatu vůbec nic nerušilo. Příběh napínavý i dojemný , drsný i laskavý. Postavy si (skoro) všechny zamilujete , aspoň mně se to stalo :-) a na příběhu bych vůbec nic neměnila. Vše tam má svůj důvod a smysl a já jsem prostě nadšená. Doporučuji knihu i seriál, v pořadí libovolném. Obojí je skvělé!

24.10.2021

Zabije tě Zabije tě Charlie Gallagher

Ještě v polovině knihy jsem si myslela, že dám plný počet *, byť jsem úseky v nichž líčí Grace své utrpení (pro mě zcela nepochopitelné, že zašlo tak daleko) místy přeskakovala, ale bohužel v poslední třetině příběh ztratil spád, ve všech těch pohnutkach, proč se tak dělo, jsem se místy ztrácela a nebavilo mě to natolik, abych některé pasáže, kde se vysvětluje, četla znovu a zamýšlela se nad souvislostmi. Občas se mi to u detektivek stává a potom přemýšlím, jestli je zápletka opravdu nosná, když se takto složitě musí vysvětlovat. Ale Maddie a Harry jsou nad očekávání dobrá dvojka, která mě baví, takže hodnotím poměrně vysoko a dalšímu, případnému, pokračování dám šanci.

24.10.2021 4 z 5

Ačkoliv tento žánr, humoristické romány, moc nečtu, protože mám většinou mírnou depresi z toho, jestli jsem vůbec v pořádku, když mě moc nebaví to, čemu se velká většina směje, na říjen jsem si pár těchto knih z preventivních důvodu, kdyby to třeba nedopadlo, půjčila :-). Nakonec je naštěstí nepotřebuji, ale zkusila jsem, když už je mám doma. A dobře jsem udělala, bavila jsem se skvěle a některé situace mě rozesmály nahlas. Vtipné, trefné a ta častá sebeironie autorky mě fakt bavila. Také jsem měla před mnoha lety dva takové rozumbrady pouze s dvouletým věkovým rozdílem, ze kterých jsem se vzpamatovávala skoro 20 let, abych se, nepoučena, obdarovala třetí velerozumbradkou, která ty dva dohromady zdaleka předčila:-), což jsem dříve pokládala za zcela nemožné. A moje běhání je také spojeno s mnoha historkami, kterým se dnes celá rodina smějeme. Milované děti nejvíce té, jak mé snažení kolemjdoucí muž ohodnotil poznámkou "Tím to už nespravíš, nádhero". Opravdu povzbuzující :-)). Výborná knížka,opravdu, dejte si ji.

17.10.2021 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

První případ Hercule Poirota a já se, díky letošnímu tématu čtenářské výzvy, s radostí po letech ponořila do brilantně vystavěného detektivního příběhu, tak jak ho umí napsat jen tato královna klasické detektivky. Chce to jen pozornost, pečlivost a trochu logiky, pardon, "šedých buněk" a případ je vyřešen. Díky, čtenářská výzvo, opravdu jsem se moc bavila! A i když mezi řádky vidím výtečného Davida Sucheta v roli Hercula a vlastně si ho jinak ani představit neumím (a asi ani nechci) a zfilmovane případy vůbec nebyly špatné, kniha, pro mě, jasně vítězí.

13.10.2021 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Hodnotím knihu sice maximem, ale upřímně musím přiznat, že se mně z autorových knih líbila nejméně. A tak přemýšlím, jestli nezafungovaly moje emoce, roztekanost a malá soustředěnost posledních dní anebo jsou autorovy obě série, pro mě, ještě o stupeň výše. Každopádně je příběh výborně napsaný, hlavní postavy si zamilujete a oceníte srozumitelně vysvětleny, napínavý závěr. Silnější 4*, které zaokrouhluji, dobře naladěna, samozřejmě nahoru :-).

12.10.2021 5 z 5

Jak se dědí tajemství Jak se dědí tajemství Barbara O'Neal (p)

Ještě že jsem jako první četla od paní autorky knihu Když jsme ještě věřily na mořské víly. Kdybych jako první sáhla po této knize, další bych si od Barbary s velkou pravděpodobností již nepřečetla a to by byla velká škoda. Tak jak mě první kniha opravdu okouzlila, tak se mi tato zdála jako mírně nadprůměrná romantická literatura, dosti předvídatelna a, pro mě, místy trochu nudná. Navíc mi velmi vadila nespisovna mluva hlavní hrdinky (ač bych na to měla být z metropole zvyklá :-)). Nějak to tam nesedělo, vůbec si myslím, že změna překladatelky poetickému stylu, kterým autorka píše, neprospěla. Takže tentokrát jen 4 slabší * a snad příště? , protože psát tato paní spisovatelka rozhodně umí.

03.10.2021 4 z 5

Odložená spravedlnost Odložená spravedlnost Petr Čepek

Výborná knížka, originální a promyšlená a to já mám ráda. Ze začátku trochu nejistoty, netušíte co čekat, abyste byli druhou částí knihy naprosto lapeni a s napětím sledovali, jak se jednotlivé střípky událostí dokonale spojí do napínavého finále. Příběh je dokreslen různými reálnými událostmi z doby nedávno minulé a místopis Prahy mu také sluší. A tak jen otázka na závěr. Opravdu si tuto báječnou krimi přečetlo jen 50 čtenářů? Napravte to, určitě nebudete litovat. Doporučuji.

30.09.2021 5 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Další kniha s Eiffelovou věží na obálce, kterou jsem přečetla. Už to skoro začíná, v mém případě, vypadat na nějakou drobnou úchylku :-), ale přiznám se, že tentokrát k přečtení rozhodla čtenářská výzva, když jsem hledala knihu se srdcem na přebalu a na Zuzanin dech jsem zatím neměla to správné rozpoložení. A musím říct, že jsem spokojená. Knížka se pěkně čte, není napsaná prvoplánovitě a jednoduše, postava Anny se mi líbila, stojí nohama pevně na zemi, i když ji to stojí více sil než nás ostatní. A vše pěkně doplňuje příběh Claire, osudový a dojemný. Příjemná knížka s vůní Paříže a chutí prvotřídní čokolády, samozřejmě :-).

27.09.2021 4 z 5

Henryho tajemství Henryho tajemství Kristina Ohlsson

Kristinu Ohlsson mám hodně ráda, její sérii s Fredrikou Bergmanovou jsem hltala jedním dechem a moc mě mrzelo, že ji autorka románem Potopa ukončila. Také pro sérii s Martinem Bennerem mám slabost, ale tento případ mě, stejně jako mou oblíbenou ddkk, poněkud zklamal. Ne v tom jak byl napsaný, četl se moc dobře a i Martin, opravdu originální hrdina těchto příběhů nezklamal a jeho slabost pro krásné ženy a láska k neteři mě opět dokázala pobavit i okouzlit. Slabina knihy je, dle mého, v zápletce, která je mírně řečeno divná, ne zvlášť napínavá a přitom zbytečně překombinovaná a se závěrem si Kristina taky moc hlavu nelámala:-). V doslovu píše, že psaní tohoto příběhu bylo pro ni velmi zábavné. Věřím tomu, protože i čtení této knihy je určitě fajn, akorát mi chyběla napínavá, výborně propracovaná zápletka, na kterou jsem u jejich knih zvyklá. Jak jsem se dočetla, příští rok vyjde u nás první díl nové detektivní série s novou hlavní hrdinkou. A já si ji určitě nenechám ujít.

24.09.2021 4 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Tato série je potěchou nejen pro duši, ale i pro oči. Obálky jednotlivých případů jsou prostě překrásné. Další příběh, který na Vas bude, i přes všechny podrazy a nepravosti, působit zvláštně uklidňujícím dojmem. Jako když si sednete do věkem již značně opotřebovaneho křesla, ale pohodlnější prostě nenajdete a dáte si dobrou kávu nebo čaj a obklopena lidmi, které máte ráda, cítíte zvláštní zklidnění a radost okamžiku :-).Tyto detektivky, opravdu precizně a s láskou psané, jsou velmi silné ve vytvoření atmosféry, která Vás naprosto pohltí. A i když se mi příběh moc líbil, maximální hodnocení si schovám pro případ, odehrávající se ve vesničce Three Pines.

21.09.2021 4 z 5

Tajemství mezi námi Tajemství mezi námi Laura Madeleine

Od Laury Madeleine jsem četla před časem román Kde rostou divoké třešně, který se mi moc líbil a tak jsem si půjčila i tuto novinku. Opětovně jsem se ponořila do doby, kdy v Evropě zuří 2.světova válka, byť ve vesničce kdesi na jihu Francie plyne čas pod dohledem italských vojáků celkem poklidně. To se ale změní, zejména pro dívku Celeste, dceru zdejšího pekaře, po příchodu židovských utečencu, kteří doufají, že se zde, skryti vysokými horami, dočkají konce války. Moc pěkný příběh ve dvou časových rovinách, o zakázané lásce v neklidné době a rodinném tajemství, které změní život.

19.09.2021 5 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Zanedlouho po knize Panda v nesnázích jsem se pustila do Vlaštovky a musím říct, že jsem se opět skvěle bavila, ač primárně jsou knihy určeny asi mladším ročníkům :-). Sedne mi styl psaní, hlavní hrdinové jsou postavy z masa a kostí, s dobrými i špatnými vlastnostmi, ale vždy bojující za ten svůj kousek štěstí a lásky . V této knize mě moc potěšilo opětovné setkání s Terezou z Pandy a vůbec, knihu jsem dala skoro na první dobrou. S klidem tedy odpouštím pár náhod a podivných rozhodnutí, které ale posunují děj dopředu. A na druhou stranu, víme co bude za 20 let normální? Výborná kniha a určitě ne poslední, kterou si od autorky přečtu. Doporučuji.

14.09.2021 5 z 5