Mandlevest Online Mandlevest komentáře u knih

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Je těžké se v posledních dnech začíst do nějaké knihy a alespoň na chvíli se zkusit odpoutat od všeho špatného co se kolem nás děje. Mistr Robotham je taková moje knižní jistota a jeho další případ série s Josephem O'Loughlinem je toho důkazem. Skvělé, dynamické, chytré čtení, které Vám nedá vydechnout až do samotného závěru. Tato jedinečná série má ještě dvě pokračování a já doufám, že se dočkáme i překladů. A já se budu těšit! Výtečná kniha, doporučuji začít výborným prvním dílem V podezření a slibuji, že každý díl bude lepší a lepší :-).

07.03.2022 5 z 5

Kmotry Kmotry Camille Aubray

První půlka knihy na maximální hodnocení, druhá stěží na průměr. Kdo se namlsal moc pěknou knihou Vařila jsem pro Picassa, bude mírně řečeno v rozpacích. Kniha Kmotry je napsaná čtivě, ale docela zajímavě se rozvíjející příběh se, pro mě, měnil s postupujícími stranami v jednoduchou červenou knihovnu a mě to prostě přestalo bavit. Chtěla jsem si v těchto dnech přečíst něco odpočinkového, jednoduššího a to jsem dostala. Proto hodnotim mírně nadprůměrně, zejména za výbornou první část knihy. Ale čekala jsem víc, škoda. Kdybych knihu porovnala s drsnějšími, ale námětove podobnými knihami od Martiny Cole, vyhraje u mě jednoznačně Martina.

03.03.2022 4 z 5

Dívka č. 37 Dívka č. 37 Christian Gálvez

Knihu jsem měla rozečtenou, chybělo mi jen pár stránek a já je včera nebyla schopná dočíst. Dnes jsem tedy dočetla tento válečný příběh o statečnosti, lidské sounáležitosti a krutosti doby. Když jsem ho začala číst, ani ve snu by mě nenapadlo, že ničení, strach, ztráta těch, které milujeme a beznaděj vystoupí ze stránek této moc pěkné, zvláštní knihy tak krutě do dnešní reality. Plakala jsem.

25.02.2022 5 z 5

O minutu později O minutu později Susan Lewis

Na knihu jsem byla docela zvědavá, má celkem nízké hodnocení, ale autorka S. Lewis byla před 25 lety moje sázka na jistotu (spolu s J. Collins a J. Fielding) skoro na každé letní dovolené :-). A jsem z ní také rozpačitá a "modrému" hodnocení docela rozumím. Začátek příběhu mě nebavil, ale vytrvala jsem a kniha nabrala trochu spád, aby konec spadnul do patetičnosti, která mě moc nepřesvědčila, i když téma bylo smutné a vážné. Je zde docela dost postav, převážně veskrze kladných, na mě až moc, možná jako protipól k vážné nemoci hlavní hrdinky, ale na mě to moc nefungovalo. 3 a půl * , zejména za osvětu autorky v oblasti darování orgánů, která sice příběhu samotnému moc nepomohla, ale je určitě více jak chvályhodná.

25.02.2022 3 z 5

Otec neznámý Otec neznámý Julie Clark

Krásný, námětem originální příběh nejen o tom, jak prožité dětství může ovlivnit i váš dospělý život, o životním rozhodnutí a rodičovství, o síle rodiny a o ženském přátelství, které projde těžkou zkouškou . Já tyto silné rodinné příběhy mám moc ráda a když je napíše Julie Clark, jejíž styl psaní mně opravdu sednul již v knize Poslední let, na velkou spokojenost a vysoké hodnocení je zaděláno :-). Moc jsem si tento křehký příběh užila, Paige jsem držela palce od první do poslední stránky a za konec knihy, nadějeplný a dojemný, moc děkuji. Tato autorka mě velmi baví a v této knize mě i poučila o mnohém z genetiky. Moc hezké čtení, zkuste ho.

19.02.2022 5 z 5

Dívka z Brooklynu Dívka z Brooklynu Guillaume Musso

Moc se mi kniha líbila. Od autora jsem četla před časem knihu Dívka a noc a ta na mě působila trochu jinak. Styl tohoto napinavého románu mně trochu připomínal některé tituly Harlana Cobena. Kniha se rozjede od prvních stránek a nedá Vám vydechnout. G. Musso Vám nachystá cestu plnou překvapení a napětí, a to bez brutálních scén a moc se mi líbil i konec, který je nečekaný. Výborně vypointovano! Svižné čtení, které mě bavilo, hodnotím vysoko.

17.02.2022 5 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Pobavila jsem se, ale přece jen se mi více líbí autorčiny příběhové knihy. Kniha je to útlá, vzpomínková, chytře a vtipně napsaná, to autorka umí bezvadně. Nešetří vtipnými momenty z dětství i dospělosti, které zažila a umí je opravdu dobře vypointovat. Jen těch vulgarismů tam bylo pro mě zbytečně moc. A mimochodem, také doma říkáme Budějce ( táta se v tomto krásném městě narodil a prožil kus života než ho láska k mamince připoutala k Moravě ) a také Barcelona, to je město mého srdce, ve kterém jsem kdysi ,v minulém životě, určitě zažila mnoho krásného. Nedám na něj dopustit a často se tam vracím.

12.02.2022 4 z 5

Vinařova žena Vinařova žena Kristin Harmel

Docela zklamání :-(. Vzhledem k místu, době a jménu autorky, kterou mám ráda, jsem čekala přece jen více. Dva příběhy, současnost a minulost a tentokrát mě u srdce nechytil ani příběh z minulosti. Byl tak zvláštně vyprávěný, jenom z prostých konstatování událostí, bez bližšího popisu pocitů a emocí a to mi nestačilo. Nedokázala jsem ten příběh prožívat spolu s hrdiny, vcítit se do nich, uvěřit jejich rozhodnutím. Linka ze současnosti to nezachránila, ba naopak, byla šroubovitá, nepřirozená a nudná. A navíc hlavní ženské hrdinky, v obou linkách, ach jo, ty jsem těžko vydýchávala (takže vlastně nějaká emoce byla :-)). Minulá knížka autorky Počkej na mě v Paříži se mi líbila, Vinařova žena méně. Uvidím do třetice, novinka vychází v únoru.

12.02.2022 3 z 5

Zmrazené zlato Zmrazené zlato Rolf Börjlind

Moje milovaná série s nejvíce lidsky sympatickou partou, která opět spojí své síly k vyřešení zločinu, který sahá do dávné minulosti. Vůbec mi nevadilo, že jsem tušila vraha daleko před koncem (ale pohnutky byly přece jen překvapivé :-), nevadil mi ani rychle se střídající děj (autoři jsou scénáristy a je to znát), naopak, měl spád a nenudil mě ani chvilku. Ale v podstatě pro mě nebyla pointa příběhu to zásadní. Těšilo mě hlavně další setkání s mými oblíbenými postavami, které opět nezklamaly a bavily mě stejně jako v minulých dílech. Tohle je opravdu trochu jiná severská série , originální a prudce návyková. Takže se těším v létě na Dobrého samaritana!

08.02.2022 5 z 5

Noc, kdy zemřela Noc, kdy zemřela Jenny Blackhurst

Tohle je přesně ten typ knihy, kterou bych si chtěla přibalit za pár měsíců na dovolenou k moři. Žádné dlouhé úvody, celkem jednoduchá zápletka, přiměřená dávka psychologie, vlastně jako byste to celé už někdy, někde, četli, ale autorčin velmi čtivý styl psaní Vás nutí nepolevovat ve čtení až do samotného konce s překvapivým, leč čtenářským matadorum tohoto žánru přece jen očekávaným epilogem. Autorku mám ráda, bavila jsem se i tentokrát, akorát jsem si k žádné z postav nedokázala vytvořit vřelejsi vztah. Proto nehodnotím nejvýše, ale jestli hledáte knížku, při které se nechcete nudit, ale ani moc přemýšlet, tak tato je přesně ta pravá :-).

06.02.2022 4 z 5

Krycí jméno Helena Krycí jméno Helena Ariel Lawhon

Strhující příběh, který bude patřit k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetla anebo ještě přečtu. Osobnost Nancy Wake je opravdu výjimečná, a to nejen činy a hrdinstvím, které v období 2.světové války prokázala, ale i jako ženy milující. Dějová linka vývoje jejího vztahu a následně manželství s Henrim Fioccou je přenádherná, bez použití velkých slov a přesto tu hloubku citů v této osudové lásce budete intenzivně vnímat i vy. Druhá dějová linka Vás zavede mezi makisty ve francouzských horách, bojujících za vedení Nancy proti nacistům. A je to opravdu fascinující čtení, podložené mnoha fakty. Členění celého příběhu se může zpočátku zdát jako obtížnější v osobách i čase, ale jednotlivé kapitoly jsou dobře označené a po chvíli se mi příběh zdál srozumitelný a logický. Moc jsem si tento román o statečnosti, přátelství, hrdinství a lásce užila. Jednoznačně doporučuji knihu k přečtení a doufám, že se dočkáme i překladu dalších knih od Ariel Lawhon. Píše opravdu výborně.

03.02.2022 5 z 5

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Více dílů v kriminální sérii jsem zatím přečetla jen těch od A. Marsons (tam to bylo 10 případů, ale byť jsem v drtivé menšině, další díly už nečtu). A série s Kate a Johnem má nakročeno, že ji překoná i po tomto dílu. Možná byl začátek trochu zdlouhavějši, možná byl vztah Kate k Johnovi trochu nepochopitelný, možná té uminěnosti a šťastných náhod bylo více než dost. Přesto jsem knihu přečetla za dva večery a odpouštím vše výše uvedené. Pro náčelnici Kate Burkholderovou mám prostě velkou slabost a tak se těším na další příběh.

23.01.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Zase jednou kniha, která vzbuzuje čtenářské emoce. A já se po jejím přečtení musím tentokrát přiřadit k menšině, které se kniha moc nelíbila. V tomto případě za to nemůže ani tak spisovatelka, ale nakladatelství. Zcela souhlasím s komentářem ZONA a moje dilema po přečtení není, zda Pravda nebo lež, ale proč se nakladatelství rozhodlo pro tento zavádějící název zcela odlišný od originálu? Pro mě ta kniha nemá otevřený konec a myslím si, že ho ani autorka nezamýšlela. Od Colleen jsem přečetla pár romantických knih a zejména To nejlepší v nás se mi moc líbilo. V této knize to všechno nějak skřípe. Zápletka je hodně neuvěřitelná, je v ní hodně nelogických a nedořešených situací, celkově je to prostě celé naivní a přehnané. Souhlasím také, že erotických scén je tam nadmíru a postupně spíše otravují a měla jsem tendenci je přeskakovat. Ale abych jen nehanila :-). Kniha je velice čtivá, krátké kapitoly, jednoduché věty čtivost knihy podporují a tak se čte velmi dobře. Jen, pro mě, ten obsah tentokrát pokulhává.

18.01.2022 3 z 5

Neznámí Neznámí C. L. Taylor

Knihu Neznámí od mé oblíbené autorky C.L.Taylor jsem četla poměrně dlouho, nevím, zda za to mohla mírná čtecí krize, která na mě s novým rokem dopadla anebo opravdu malá písmenka, která tato kniha má. Nepotřebuji velikost písma jako ve Slabikáři :-), ale tohle byl opravdu extrém a čtenářský diskomfort, zvláště při večerním čtení u lampičky. Samotný příběh se čte dobře. Tři hrdinové, kterým se už tak složitý život ještě komplikuje, jedno obchodní centrum, ve kterém se jejich příběhy protnou a kde příběh vrcholí. Knížka je zpočátku, za mě, průměrná, ale postupně graduje a zaujme více. Představovala jsem si lepší konec, tento není nijak bombastický, ale na druhé straně, někdy je konec otevřený, což nemusím, anebo tak přestřelený, že místo překvapení je spíše hloupý. Toho se autorka vyvarovala a vše vysvětlila a dala do souvislostí, s malým překvapením v poslední kapitole. Takže nakonec spokojenost a pěkné 4*.

16.01.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Jako bych v tom malém, zapadlém knihkupectví byla spolu s hrdinkou Grace také a chtěla přiložit ruku k dílu. Vše pěkně přerovnat, uklidit, vytvořit lákavou výlohu, doporučovat, vyprávět si o knihách, předčítat a samozřejmě objevovat nové a nové příběhy. Moc krásná kniha, zasazená do období 2.světové války. Dojemný a silný příběh, na který nezapomenu.

10.01.2022 5 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

V jednom z rozhovorů Daniel Cole řekl :" Cítím, že mou prací je lidi bavit. Doufám, že se u mé knihy čtenář zasměje, popláče si, bojí se, dojme se, ale hlavně se cítí pobaven." A já dodávám, že přesně to při čtení jeho knih cítím. Bavím se. Baví mě nevšední nápad s opravdu originálním vrahem a jeho zvláštními, brutálními vraždami (ač v knize nenajdete stránky plné mučení či znásilňování, ačkoliv zvrhlost vraha je zřejmá). Baví mě černý humor. V knize Imitátor se opět dočkáme skvělých dialogů mezi detektivy Chambersem a Winterem, které vyvažují právě morbiditu vražd a funguje to opravdu skvěle. Již v trilogii Hadrový panák etc. bylo zřejmé, že autor si své knižní hrdiny opravdu vymazluje. Nešetří člověčenstvím, ale i ironií a pochybnostmi. Vymyslí jim opravdu jedinečné situace, ve kterých se mohou takto projevit. Jsou to skuteční lidé z masa a kostí a budete jim fandit, rozumět jim a milovat je. V tomto je Cole pro mě opravdu geniální. Jak je vidno, z autorovy novinky jsem nadšená. Záměrně jsem ji otevřela na Nový rok, protože jsem věděla, že nebudu zklamaná. Kniha má sice opět hodně rozporuplná hodnocení a asi i nadále bude mít. A to se mi líbí, vzbuzuje emoce, ať již jakékoliv, a to je dobře. Závěrem ještě zmíním moc pěkné ilustrace, které nám pomohou představit si jednotlivé sochy, o které v tomto výborném krimi románu jde. A já budu netrpělivě čekat na další Danielovu knihu. Určitě se budu opět výborně bavit.

04.01.2022 5 z 5

Nefritová lilie Nefritová lilie Kirsty Manning

Knížka, která mě opravdu vzala za srdce, výborné čtení. Dvě dějové linie, jak je již psáno níže ve většině komentářů, ta současná je méně emotivní a čtivá než opravdu dojemný a hluboký příběh z válečné Šanghaje. V podstatě současnost tvoří jen rámec, aby se hlavní historický příběh mohl rozehrát a zejména v druhé části knihy pouze doplňuje, aby bylo vše vysvětleno a za mě dává i prostor k doplnění jedinečné atmosféry současné Šanghaje. Celkem banální romantická linka mě vzhledem k výše uvedenému nevadila, ale ani neuchvátila. To se ovšem nedá říct o příběhu historickém, postaveném na přátelství dvou dívek z rozlišných prostředí v době, která byla krutá všude na světě a měnila vše, co se zdálo být trvalé a nerozbitné. Příběh se opravdu nádherně četl, byl dojemný, ale i napínavý a výborně gradoval. Četla jsem ho jedním dechem. Jestliže po něm sáhnete a bude se Vám líbit jako mně, doporučuji i knihu Říše divů od J. Cody Epstein , odehrávající se v jiném světadíle, ve stejné době jako Nefritová lilie. Ta je skutečně také velmi krásná, byť ,bez jakékoliv reklamy, neoprávněně zapomenutá. Knihu určitě doporučuji k přečtení, bude se Vám líbit.

28.12.2021 5 z 5

Sestra Slunce Sestra Slunce Lucinda Riley

Lucinda Riley a další příběh z její báječné sesterské série. Její vypravěčský um byl opravdu výjimečný a její preciznost při studování historických pramenů byla více jak obdivuhodná. Miluji historii, miluji cestování, miluji dva příběhy v jedné knize, proto si typově tento druh knih často vybírám, jen se často bojím prvoplanovych romantických linek. U knih této autorky strach nikdy nemám. Nenajdete v nich klišé a kýč, navzdory tomu, že její knihy jsou opravdové romantické čtení, ale nikdy nesklouznou k přílišné levné líbivosti. Záměrně jsem si knihu zvolila v předvánočním čase a nemohla jsem zvolit lépe. V každé knize z této serie Lucinda vytvořila originální příběh a provedla nás po všech světadílech. Ještě mě čeká díl Ztracená sestra a snad, někdy, i závěrečné finále, bude li dopsano. I Lucinda Riley se letos nečekaně vypravila své příběhy vyprávět na nebesa, mezi hvězdy. Často na ni myslím a je mi smutno, jakoby mi odešel někdo, koho dobře znám, někdo blízký. Je to jejími příběhy. Tak lidskými, tak hlubokými, tak radostnými, tak smutnými, tak opravdovými. Budu se k nim ráda vracet.

20.12.2021 5 z 5

Bez viny Bez viny Charlotte Link

Bez viny. Charlotte Link nám naservirovala další výbornou psychologickou detektivku tak, jak to umí jen ona. Nikam nespěchá, příběh rozvíjí postupně, s postavami nešetří, ale v poslední třetině knihy pochopíte, že žádná není jen do počtu, ale má svoji roli, byť často malou, aby bylo vysvětleno opravdu vše. Kniha je ze série s Calebem a Kate, ale klidně se do ní pusťte i samostatně, já předchozí díl Zmizení taky nečetla, ale určitě to napravím. Výborná kniha, od které se těžko odcházelo.

16.12.2021 5 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Číst tuto knihu bylo pragmaticke rozhodnutí. Má totiž celkem velká písmena a krátké kapitoly, což mi z důvodu probíhajícího nepříjemného zánětu spojivek vyhovovalo, bylo to hodně o čtení po chvilkach. Předně musím napsat, že obálka knihy je opravdu nádherná a pěkně vystihuje obsah tohoto rodinného dramatu. Je čtivý, realisticky napsaný, dojemných chvilek je zde tak akorát a vůbec celé je to dosti uvěřitelné a kniha se bude určitě líbit většině čtenářek. Originální způsob zvolení vypravěče jsem již dříve poznala v knize V plamenech a musím říci, že ta ve mně vyvolala větší emoce, možná tím, že styl vyprávění byl složitější a více emotivní a to já ráda. Ale je také možné, že za ty 4* můžou ty moje spojivky:-). Každopádně si knihu anebo obě přečtěte, budou se vám líbit.

06.12.2021 4 z 5